LAATSTE, NIEUWS 9)e best verzorgde en rijkste pinkster collectie met verbazend MAANDAG 10 MEI 1937 TWEEDE BLAD PAG. 7 N.V. Maatschappij voor hypothecair crediet in Nederland (waarmede gefusioneerd de N.V. Maastrichtsche Hypotheekbank v. Nederland) Gevestigd te 's-Gravenhage Thans verkrijgbaar: 4 pandbrieven 100 3^ pandbrieven 98% met 2 uitloting per jaar DE NUMMERING DER LIJSTEN Openbaare zitting van het Centraal Stembureau A.R. Partij Lijst No. 3 Heden heeft het Centraal Stembureau een openbare zitting gehouden ter nutmmering van de voor de Tweede Kamerverkiezingen ingediende candidatenlijste. Bij deze nummering gelden lijsten, welke tot een groep zijn verbonden en eveneens de gelijkluidende lijsten als een lijst, zoodat deze in alle kieskringen, waarin zij zijn in gediend, hetzelfde nummer krijgen. De verbinding van lijsten Het resultaat van de gelegenheid tot ver binding van lijsten, die gedurende vier dagen heeft bestaan, is als volgt: Verbonden in alle kieskringen zijn de lijsten van de volgende partijen: R.K. Staatspartij', S.D.A.P.; A.R. Partij; 'Chr. Hist. Unie; Vrijheidsbond; Vrijz. Dem. Bond; Comm. partij; Staatk. Geref. Partij; Rev. Soc. Arb. Partij; Nat. Boeren-, Tuinders- en Midd. Partij; Algemeen Belang; Kat.h. Dem. Partij; Nat Soc. Beweging; Nationaal Herstel; Herv. Geref. Staatspartij; Chr. Dem .Unie; Zwart front Voorts zijn verbonden de lijsten van de [volgende partijen: Chr. Nat. Actie in de kieskringen 1 tot en met 17; Actie-Bouwman in de kieskringen 1. 2. 3. 4. 9, 15, 17 en 18; NJS.N.A.P. in de kieskringen 2. 3, 5, 11 en 15. Ten slotte zijn ingediend de volgende op zich zelf staande lijsten: N.S.N.A.P in Kieskring 6; N.S.N.A.P. in (kieskring 18. Da nummering Allereerst werden genummerd 'de lijsten, Welke door aftredende kamerleden voor een voorkeurnummer zijn aanbevolen, en wel in de volgorde, te beginnen met no. 1 van het grootst aantal aanbevelingen. Aanbevolen waren de lijsten der volgende partijen: R.K Staatspartij door 28 leden; S.D.A.P. door 21 leden; A.R. Partij door 14 leden; Chr. Hist Unie door 10 leden; Vrijheidsbond door 7 leden; Vrijz. Dem. Bond door 6 leden; Comm. Partij door 4 leden; Staatk. Geref. Partij door 3 leden; Rev. Soc. Arb. Partij door 1 lid; Nat Boeren Tuinders ,en Middenst. Partij door 1 lid. Hot Centraal Stembureau kende der halve de nnmmers 1 tot en met 8 toe als volgt: 1 R.K. Staatspartij (in alle kieskringen)' 2 S.D.A.P. (In alle kieskringen) 3 A.R. Partij (in alle kieskringen) 4 Chr. Hist. Unie (in alle kieskringen) 5 Vrijheidsbond (in alle kieskringen) 6 Vrijz. Dem. Bond (in alle kieskringen) 7 Comm. Partij (in alle kieskringen) 8 St. Geref. Partij (in alle kieskringen) i Daarna werden bij loting toegekend de hummers 9 en 10 aan de lijsten, welke 'door slechts 1 lid waren aanbevolen. I De uitslag hiervan was, dat deze nummers hls volgt werden toegewezen! 9 R. S.A.P. (in alle kieskringen) '10 Nat. Boeren- Tuinders en Midd. Partij (in alle kieskringen) Vervolgens kwamen voor nummering in aanmerking de overige lijstengroepen of Stellen gelijkluidende lijsten. Voor deze werden de nummers: 11 Kath. Dem. Partij (in alle kies kringen). 12 N.S.N.A.P. (in kieskringen 2, 3, 5. 11 en 15). 13 Chr. Dem. Unie (in alle kieskrin gen). 11 Algemeen Belang (in alle kies- kringen). 15 Nat Soc. Beweging (in alle kies- kringen). 16 Herv. Geref. Staatspartij (in alle kieskringen). 17 Chr. Nat Actie (in de kieskringen tot en met 17). 18 Actie-Bouwman (in kieskringen 2, 3, 4, 9, 15, 17 en 18). 19. Nationaal Herstel (in alle kieskrin gen). 20 Zwart Front (in alle kieskringen). Ten Slotte werd overgegaan tot toeken- ning per kieskring van de nog niet toege wezen nummers aan de op zichzelf staan de lijsten, waarvan het resultaat was; 12 N.S.NA.P. (in kieskring 6) 12 N.S.N.A.P. (in kieskring 18\ De werkzaamheden van Prins Bernhard ,Wij vernemen, dat Prins Bernhard bin- henkort in hoedanigheid van Koninklijk Commissaris zijn werkzaamheden zal aan vangen bij de Koninklijke Vereeniging tot het houden van Jaarbeurzen in Nederland. Na zijn terugkeer uit Engeland zal Prins Bernhard wederom gedurende eenigen tijd Werkzaam zijn op de Ned. Handel Mij. Dividend Nederlandsche Bank Naar wij vernemen zullen directie 'commissarissen van de Nederlandsche Ba N.V. op de eerstvolgende algemeene verga dering aandeelhouders voorstellen, over het booitjaar 1936/1937 een dividend vao f V: per aandeel yan f 1000 uit te keeren. Nieuwe opdracht van de Rotterdamsche Lloyd Konden wij vorige week melden, dat de directie van de N V. Rotterdamsche Lloyd een zusterschip van het nieuwe m.s. „Bras- tagi" besteld heeft bij de Koninklijke Mij. „De Schelde" te Vlissingen, thans kunnen wij medcdeelcn. dat dezelfde reederij den bouw van een zusterschip van hef nieuwe 11.000 tons m.s. „Weltevreden" in opdracht hoeft gegeven aan de werf P. Smit Jr. te Rotterdam. Doodelijke ongevallen Te Aalst waren Zaterdagmiddag eenige arbeiders van de stoomsigarenfabriek .Bra bant" bezig met een grooten sleeperswagen zware boomstammen de nauwe fabrieks- poort binnen te rijden. Op het oogenblik, dat de arbeider V. uit Veldhoven zich tusschen den rauur- en de wagen bevond, trok het paard onverwacht aan, met het gevolg, dat den ongelukkige de borstkas werd inge drukt. De man werd naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij gisteravond aan de ge volgen van het gebeurde is overleden. Het slachtoffer laat een vrouw en vier kinderen achter. Heden is bij de Maaswerken onder de gemeente Ravenslein een ernstig ongeluk gebeurd, dat den 44-jarigen S. het leven heeft gekost. Bij het vervoeren van het op gegraven zand in de kiepkarren zakten de rails weg, waardoor de karren omsloegen en met den arbeider S. in de Maas terecht kwamen. De arbeider Bol uit Oss, die het ongeluk zag gebeuren, sprong direct den drenkeling na, doch het mocht hem niet gelukken, het slachtoffer te redden. Twintig minuten later werd het lijk opgehaald. KERKNIEUWS GEREF. KERKEN Beroepen: Te Ten Post, cand. Js. V. d. Linden te Leeuwarden. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal: Te Sneek, W. Heerma te Aalsmeer en J. Tamminga te Harderwijk. RECHTZAKEN Kantongerecht te Alphen Vrijgesproken A. uit Leiden was in verzet gekomen tegen een vonnis waarbij hij was veroordeeld we gens een verkeersovertreding- gepleegd nabij de brug in Hoogewaard te Koudekerk. Als verdediger trad op Mr. v. Heijst uit Alphen. De gehoorde getuigen verklaarden dat de vrachtauto komende uit tegenovergestelde richting bijkans de hx*ug was gepasseerd toen verdachte met ei ju personenauto ook wilde passeeren wat doop de geringe breedte van brug en weg niet mogelijk was. De ambtenaar vroeg bevestiging van het von nis, doch verdediger voerde aan dat zijn cliënt onschuldig was en geen voorrang be hoefde te verleenen daar bovendien bij de brug geen voorrangsbord is geplaatst en het feit zijn cliënt ten laste gelegd hij de wet niet strafbaar is gesteld. De kantonrechter ging mede met het verweer van verdediger en ontsloeg verdachte van rechtsvervolging. Overtreding Crsisls-Zuivelwet R. uit Boskoop, die reeds verschillende keeren is veroordeeld wegens overtreding der crisis-zuivelwet was ook nu weer ver schenen voor de behandeling der uitgestel de zaak waarbij hij zich had te verantwoor den wegens het vervoer van boter zonder dat zich daarop de voorgeschreven merken bevonden. Verdachte had zich er op beroe pen, dat hij 2 kgr. zonder merken mocht vervoeren, terwijl van de 3 pakjes er 1 wi gebanderolleerd. De verbalisant de rijksveld wachter K. gaf een uitvoerige verklaring en bleef er bij dat op het derde pakje geen merk voorkwam. Verdachte beriep zich er op, dat het papier niet doorzichtig was, zoodat zonder uitpakken het merk niet was te zien wat door verbalisant werd bestreden. Na een uitvoerig requisitoir vorderde de ambtenaar een geldboete van 50.subs. 25 dagen. Veroordeeling 30 subs. 20 dagen. J. v. d. St. die in de Kerkstraat een aan rijding veroorzaakt had door het uiet ver. leenen van voorrang werd deswege veroor deeld tot f 5 subs 3 dagen. J. M. uit Alphen, had een kalf op kwel lende wijze vervoerd blijkens de dagvaar ding. Verdachte bestreed dit, doch door den verbalisant, den agent van politie'K. werd zulks bevestigd. Veroordeeling 7 geldboete subs 7 dagen. Een lastig gevaL J H. R., schipper te Bodegraven was ten laste gelegd het aanleggen met zijn vaartuig aan het Jaagpad zonder vergunning, voorts dat op zijn schip niet voorkwam de naam zoomin dé naam van den eigenaar op de voorgeschreven wijze, terwijl hij zich voorts blijvend ter plaatse met zijn schip had ge vestigd. Verdachte ontkef)de het vast ver blijf en zeide dat men dan voor schepen evenals voor auto's maar parkeerplaatsen moest aanwijzen. Ambtenaar en Kantonrech ter gaven den man ln overweging zich verstaan met den burgemeester, hetwelk de verdachte volgens zijn mededeeling reeds eerder heeft gedaan, waarop de kan tonrechter hem aanried zich dan met de Provinciale Waterstaat te verstaan, ook dit bleek verdachte reeds te kobben gedaan. De zaak bleek van geringe beteekenis doch was voor verdachte hoogst moeilijk, hij deelde mede reeds eerder te zijn vervolgd. Toen Is hij ontslagen van rechtsvervolging en na een latere veroordeeling nu bijna 3 jaar ge leden is hii in hooger beroep gegaan waar van hij naar zijn zeggen niets meer heeft gehoord. Tenslotte werd de man veroordeeld tot een geldboete van 3 x f 0.50 subs 3x1 dag hechtenis en werd hem aangeraden in cassatie te gaan* Schitterende uitvoering boerenlinnen m. bruir gezet Vierkante leest. A. de M. die verstek liet gaan was weder- n gedagvaard wegens het vervoer van stank verspreidende visch per open vracht auto door de gemeente Bodegraven. Als ge- tuige werd gehoord de chef veldwachter, die een uitvoerige uiteenzetting gaf over de stank verspreidende wagen. Doordat de laadbak lekte viel slijm en afval op de straat wat volgens getuige een buitenge woon onaangename lucht verspreidt De kan tonrechter merkte op dat omtrent het stin ken der visch te Scheveningen en Bodegra ven wel verschil van opvatting zal bestaan. Op een desbetreffende vraag deelde getuige- veilbalisant nog mede, dat hij den bestuur der het stopteeken had gegeven omdat de wagen lekte dóch niet voor controle. Voorts meende de kantonreohter dat het stinken een subjectief begrip is. Bovendien moet het vervoeren van visch toch mogelijk zijn. De wagen rijdt van Den Haag naar Harder wijk en alleen in Bodegraven vergt men dat de wagen met een niet geopende laadbak rijdt. De verbalisant deelde mede, in op dracht van den burgemeester verdachte te hebben verbaliseerd, wat de kantonrechter echter deed opmerken: ja de burgemeester in Bodegraven is zeer actief. Nu de vervoer der blijkbaar zelf naar een oplossing heeft gezocht en met gesloten wagens rijdt achtte de ambtenaar zulks bevredigend waarmede hij blijkbaar Ibij zijn eisch rekening hield. Hij vorderde sleohts een geldboete van f 1 subs. 1 dag. Veroordeeling conform. P. G.C. HAJENIUS AMSTERDAM 's-GRAVENHAGE Rokln 92/96 Noordelnde 64 Tel. 37494 TeL 115453 SIGAREN CIGARETTEN - TABAK DEN HAAG Ernstig geknoei met melk Slijters tappen uit twee kranen De directeur van dien Keurings dienst voor Waren deelt ons mede, dat hier ter stede in den laatstxm tijd verscheidene xnelkverkoopers of knechts van melkihandelaren werden betrapt bij het vervalsohen van melk met afgeroomde melk. Dit vervalsdhen. geschiedde dan aldus, dat in de melk kan van dien klant eerste „volle" melk werd getapt en dat daarna de hoe veelheid met taptemelk werd aange vuld. De knoeiende slijter ziet natuurlijk eerst goed rond of hij bij dit handwerk ook ge snapt kan worden, daarom is het voor de comtroleerendo ambtenaren zoo lastig der gelijke brutale knoeiers op heeterdaad te betrappen. Een andere methode is, dat melk en afge roomde melk in afzonderlijke buseen wor den vervoerd, maar even voordat de klant zal worden bediend, in een klein busje bij eelkaar gevoegd worden, dat daarvoor ex- presselijk wordt meegenomen. Komt er een keurmees4er een monster nemen, dan wordt gezorgd, dat er geen mengsel meer voor radig is, zoo noodig door het knoeïbusje leeg te storten. Men doet dus verstandig bij het af tappen van de melk op te letten, op dat men met uit twee verschillende kronen wordt bediend en men wei- gere melk uit kleine busjes te ontvan gen. Daarbij heeft men dan bovendien het voordeel behoorlijk de maat te krijgen* Opgemerkt zij nog, dat taptemelk slechts dan met melk op hetzelfde vervoermiddel mag worden vervoerd, als d ebus voorzien is van oen donkerblauwen band van ten minste 15 cm breedte en de bussen, waarir, de „volle" melk ziah bevindt, van buiten geel geverfd of van geel koper zijn vervaar digd. Ook moeten de buescn voorzien zijn van opschriften, waardoor de aard van den inhoud wordt aangeduid. Wet op de uitverkoopen Restanten, spotprijzen en boete Wegens overtreding van de wet op de uitverkoopen was de 25-jarige koopman A. F. uit Leeuwarden door den kantonreohter te 's-Gravenhage veroordeeld tot ƒ10 subs. 10 dagen hechtenis. F. had in zijn filiaal in Den Haag, in den wettelijk gecorloofden tijd een seizoens opruiming gehouden, doch had daarna tij dens den gewonen verkoop bovendien res tanten te koop aangeboden voor sterk gere duceerde prijzen. Een en ander had h ijaangékondigd met groote raambiljetten, waarop te lezen stond: Laatste restanten voor halven prijs. Restan ten en Spotprijaen. Zaterdag is deze zaak in hooger beroep behandeld. De officier van justitie was, evenals de kantonrechter, van meening, dat de raambiljetten een overtreding van de wet op de uitverkoopen opleverden en ei6oh- te bevestiging van het vonnis. De verdediger, Mr J. T. H. Buiel te Leeu warden, vroeg op juridische gronden vrij spraak. Uitspraak 20 Mei, 3 Leening 's-Gravenhage Inschrijvingen ten volle toegewezen Naar wij vermemen, zullen de vrije in schrijvingen op de 3 leening ten laste der gemeente '6-Graveühage, groot 6.170.00) tegen den koers van 99 ten volle worden toegewezen. De uitgifte tegien dit lage percentage was ©en vrij gewaagd experiment Het mag ais niet geslaagd worden beschouwd. Of het in d etoekomst wel slagen zal? Erg waarschijn lijk is dit niet, gegeven de oplevende renta biliteit in het bedrijfsleven. Nationale zweefdag Tweede Pinksterdag op Ypenburg Onder auspiciën van den Bond van Ned. Zweefvl'iegclubs zal op den tweeden Pinksterdag, 17 Mei, op het vliegveld Ypenburg aen nationale zweefdag worden gehouden. Het bondsbestuur wil op dezen dag toonon op welk plan de Nederlarxdsvhe zweverij is gekomien en stelt voor, dezen nationalen dag jaarlijks te geven. Het bondsbestuur heeft zich voor het zeer uitvoerige programma de medewerking verzekerd van de Nederland sche zweefvliegclubs, van het Ned. Instituut voor zweefvliegen en de sedert kort geopen de Centrale zweefvliegschool te Teuge; te vens is het beste materiaal voor dit pro gramma gereserveerd. Om 3 uur begint het programma met het achtereenvolgens voorvliegen van 3 typen zweefvliegtuigen, de „Grünau Baby", de „Rhön Bussard" en de „Condor", met pres tatietoestel, het eerste uit dezen groep, in Nederland in gebruik. Twee van deze toe stellen. geleverd door de N.V. Arnhemsche zweefvliegtuighouw, zijn den tweeden Pink sterdag op Ypenburg aanwezig. Na het voor- vliegen volgt een nummer duo vliegen met 2 zweefvliegtuigen van he type „Condor", een zeer interessant nummer, waarin de toestellen zich zoodanig bewegen, dat zij steeds eikaars spiegelbeeld vormen. Dan vclgt een nummer escadrille vliegen met 3 zweefvliegtuigen van het type „Grünau Baby" en ten slotte worden met de verschil lende typen zweefvliegtuigen nog eenige kunstvluohüen gemaakt en een parachute sprong gedemonstreerd, welke sprong het programma besluit. Gedurende het programma, tusschen de verschillende 'nummers, zal het lesbedrijf van de verschillende zweefvlegschoben wor den gedemonstreerd in een openbare les met een eenzitter zwoefgvliegtuig, welke lessen door de radio zullen worden toegelicht. DE ZUID-AFRIKAANSCHE GEZANT De gezant van de Unie van Zuid-Afrika Dr H. D. van Broekhuizen, is Vrijdagavond 41.' naar Engeland vertrokken. De gezant zal in Nederland terug zijn op 18 Mei a.s. ROTTERDAM De valsche voetbal-kaartjes Een complot in Antwerpen Gelijk gemeld1 zijn jl. Zondagmiddag hier ter stede een 12-tal verkoopers van valsche toegangsbewijzen voor den voetbalwedstrijd NederlandBelgië door de politie aange houden terwijl later in den avond nog een viertal Amsterdammers zijn aangehouden, die verdacht werden de valsche kaartjes in Rotterdam te hebben geïmporteerd, 's Nachts werd nog een vijfde Amsterdammer op transport gesteld naar Rotterdam, die ook valsche kaarten had verkocht en daarover geen inlichtingen wilde verschaffen. Het onderzoek leerde, oat alle aangehou denen verklaarden de valsche kaarten uit Antwerpen te hebben gekregen en niet had- 'en geweten, dat deze valsch waren. Inspecteurs van de Centrale Recherche al hier zijn daarop naar Antwerpen getrokken en hebben daar met medewerking van het Belgische gerecht een onderzoek ingesteld. Al spoedig kreeg men verdenking tegen den Hollandschen verzekeringsagent C. K. en tegen den Belgischen lichtgewicht kam pioen F. M. Deze beide mannen werden door de aan gehouden Hollandsche opkoopers herkend als de mannen van wie zij hun kaarten han den gekocht. K. stond bij de Rotterdamsche recherche zeer slecht bekend. Hij had nog een straf te goed en was telkens gemoeid geweest in minder frissche zaakjes. Toen men voldoende aanwijzingen had werd in Antwerpen een inval gedaan in café „'t Kampioentje", waar men de beide mannen aantrof. Deze schenen al de lucht van het onderzoek te hebben gekregen en waren volledig op de komst van de recher che voorbereid. Beiden ontkenden iets van valsche voctbalkaartjes af te weten. Al spoedig bleek echter, dat K. in het be zit was van een valsche pas en toen hij ge confronteerd werd met de Hollandsche op koopers en door deze definitief herkend als de importeur van de kaartjes, toon boven dien een ander opkooper met wien K. onder handeld had, kon verklaren, dat deze zelf half in dronkenschap had verklaard, dat de kaartjes „link" waren, was er reden genoeg om hem en den Belg aan te houden. Een huiszoeking leverde geen resultaten op. Nadat gebleken was. dat de aangehouden opkoopers wellicht geheel te goeder trouw zijn geweest, zijn deze op vrije voeten gesteld. Het onderzoek in België wordt voortgeet. Reeds is komen vast te staan, dat slechts 43 bezoekers met valsche kaartjes het sta dion binnen zijn gekomen. '.AND- EN TUINBOUW I Bond van Chr. Vereenigingen van Jonge Boeren en Tuinders Provinciale vergadering te Arnhem Op Vrijdag 21 Mei zal in hotel „De Wa terberg" aan de Schelmsche Weg 'te Ara- hem, vlak tegenover Burgers' Dierenpark" en Openlucht Museum een provinciale ver gadering worden gehouden van de Chris telijke Vereenigingen van Jonge Boeren en Tuinders in Gelderland. Deze vergadering zal tot stand komen door samenwerking van de ringen „Do Graafschap" en „West Veluwe" van dezo organisatie. De heer J. B. Mak kink te Zelhem. die deze samenkomst leiden zal, spreekt het openingswoord onder den titel: „Wij gaan voort"; Mr. W. Rip, voorzitter van den Bond te Den Haag houdt een rede over het onderwerp: „Noodzaak, geen liefhebberij"; Ir J. W. Bakker te Hardenberg, spreekt over: „Plant en dier: ons bedrijf op de snij tafel" en het slotwoord wordt gesproken door de heer O. C. v. Heinessen te Ede over: „En nu?." Landbouwontwikkeling voor Zeeland Door de verschillende samenwerkende or ganisaties op landbouwgebied werd Zatv- dag wederom te Goes een landbouwont- wikkelingsdag gehouden, waarvoor uit de verschillende deelen van Zeeland groolc belangstelling bestond. Na een inleidend woord van den voorzit ter, den beer Mr P. Dieleraan, sprak de heer Ir. K. de Haan te Bergen op Zoom over: „Enkele aanwijzingen tor verbetering van de rentabilitet der suikerbietenteelt." Eerst behandelde snr. de vraag welke do meest eewenschte standruimte is voor suikerbieten. Theoretisch kan men gaan tot 100.000 planten per H.A. Maar de proeven hebben uitgewezen dat vooral van 40.000 tot 70.000 bieten per H.A, de opbrengst snel tcenecmt. Daarna neem: de opbrengstvermeerdering af. Een nauwere 6tand kan worden ver kregen door op een kleinere rijenafstand te zaaien. In de tweede plaats behandelde spr. groot te. vorm en tijd van aanwending van da stikstofmeststoffen. FAILLISSEMENTEN ROTTERDAM. :erkscheweg. Moordrecht, lalbertsma: cur.: mr C. Jonker Groeneveld. Niet R.c.: alsvoren ir. W. R. Em:n K. ^J^Heyns, koopman. Melkweg 20. R.c. G. Siekman. klompenmaker. Foxham k« ZUTPHEV. J. C. Hartkoom. TToend<M gem. Apeldoorn. R.c.: mr H. L, Wllkrn»; mr H. L. Stfpkens. J. Schaap. St. Hubert Th- Ruttcn. Oeffelt. G. Merkelbaeh. Eindhoven. In de week van 3 t/m 8 Mei

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 7