STADSNIEUWS MAANDAG 10 MEI 1937 TWEEDE BLAD PAG. 6 Chr. Hist. Unie Zaterdagmiddag is in het Nutsgebouw de jaarvergadering gehouden van den Kamer kring Leiden der Chr. Hist. Unie. Vele Kies vereenigingen uit den omtrek hadden zich op deze samenkomst doen vertegenwoordi gen. De voorzitter, de heer Jac. Wilbrink, las bij opening een gedeelte uit Matth. 7 waar na hij allen welkom heette om dan met een enkel sympathiek woord het verschei den van het bestuurs-lid den heer J. v. d. Endt uit Gouda te herdenken. Spr. schetste hierbij den overledene als iemand, die in onderscheidene functies de belangen der Unie met voorbeeldige trouw en toewijding heeft gediend. Veel heeft hij ook verder ge daan in den arbeid voor Gods Koninkrijk. De heer Wilbrink wekte tenslotte op om met sterkere kracht en meerdere trouw zich te geven aan de taak. welke de overledene moest loslaten. Staande werden deze woor- den aangehoord. Met een enkele gedachte wees de voor zitter verder nog op het belang van de komende verkiezing, waarbij hij met nadruk wees op het gevaar, dat. van de N.S.B. uit gaat. Deze beweging, aldus spr. schermt met woorden en gedachten, die de onze zijn er. waardoor zij hen tracht op te wekken, die niet uit zulk een positieve overtuiging leven als wij. De N.S.B. zegt ook, dat de godsdienst in haar handen volkomen veilig is. Maar spr. betwijfelt dit, te meer als hij ziet wat er in Duitschland t.o.v. den gods dienst gebeurt, waar kerk en religie onder geschikt aan den staat worden gemaakt. Met kracht wekte spr. dan ook op om doel bewust op te trekken en hieitbij de heilige taak en roeping, een ieder opgelegd, duide lijk te verstaan. Tenslotte sprak spr. nog een inleidend woord uit voor het in deze vergadering te behandelen „Landbouwrapport" waaraan hij de opmerking verbond, dat uit dit rap port gebleken is, dat de Chr. Hist Unie geen conservatieve partij is maar een levende partij, die open staat voor de moeilijkste vragen van den tijd. Na lezing der notulen bracht de secreta ris, de heer C. E. Klink, van Voorburg, het jaarverslag uit, dat uitvoerig alle werkzaam heden van den Kring de revue liet passee- ren. Met waardeering werd hierin melding gemaakt- van de activiteit van vele kies verenigingen. Ook spr. bracht het over lijden van den heer Van der Endt in her innering. Een uitvoerige beschouwing wijd de de heer Klink in dit jaarverslag tenslotte nog aan de politieke partijen, die straks aan de verkiezing zullen deelnemen. Onder dank aan den secretaris werd het jaarverslag na eenige bespreking goedge keurd. De hierna gehouden bestuursverkiezing had tot resultaat dat met 76 van de uitge brachte S9 stemmen herkozen, werd de heer D. de Jong van Rijnsburg en de heer J. v. Wijk (81 st.) van Berkel en dat in de vac.- J. v. d Endt de heer Verboom van Reeuwijk met 63 st. werd gekozen. In deze samenkomst heeft de heer D. de 'Jong van Rijnsburg nog een inleidende (be spreking gehouden op het Landbouwrapport van de Landbouwcommissie,' uitgebracht aan het H.B. der Chr. Hist. Unie. Na allereerst een uitvoerige bechouwing te hebben gegeven van het liberalisme der vorige eeuw en in de na-oorlogsche jaren, en van de economische politiek tot voor de jaren 1932, kwam spr. tot een nadere toe lichting van het landbouwrapport dat naast waardeering ook een woord van critiek op de genomen regeeringsmaatregelon laat hooren. Aan de hand van enkele getallen toonde spr. aan 'dat de druk van de bevol kingstoename op het platteland het grootst is. Nadat spr. dan het een en ander gememo reerd heeft uit de paragraaf, betrekking hebbend op de plaats van den landbouw in de volkshuishouding, zette hij uiteen dat de ongelimiteerde import van landbouw, producten zeker een groote fout inhoudt Scherp kantte spr. zich ook tegen de mar garine-fabrieken, die veroorzaken, dat de boer met zijn boter blijft zitten. Spr. toonde hierbij aan, dat de overheid in dit opzicht nog veel kan doen. In het voorbijgaan wees spr. op de in het rapport uitgesproken nood zakelijkheid, dat worde voortgegaan met de vergrooting van de oppervlakte cultuurland Voortgaande werd er door spr. aan her innerd, dat 't rapport tegenover de bestaan de crisisorganisaties een stichting van land bouwraden wil zien ingesteld. Bij het hoofd stuk vaste lasten merkte spr. op, dat hij dit hoofdstuk gaarne iet3 uitvoeriger had behandeld gezien. Tenslotte stond de heer De Jong nog een kort oogenblik stil bij een der slotconclusies van het rapport, waarin aangetoond wordt, «dat een machtige voorwaarde voor een ge zonde volkswelvaart is gelegen in een goed geleide volksontwikkeling. Een uitvoerige discussie Volgde op 'deze Inleiding waaibij van meer dan een zijde de landbouwbelangen nog eens in het licht zijn gesteld. Vervolgens had nog een bespreking plaats Dver de te voeren propaganda bij de a.s. Verkiezingen. i Vereeniging van Mathesianen Lezing over oude en moderne uurwerken Zaterdag j.l. werd Voor bovengenoemde Vereeniging een lezing over oude en moderne uurwerken gehouden door Dr. C. A. Cromme- ïin. eerelidi der V. V. M. De voorzatter, de heer v. d. Linden, heette 'de aanwezigen hartelijk welkom en in het biizonder dm spreker van dezen avond, den directeur en de leeraren van het Kon. Gen. M. S. G. en de chefs van het Laboratorium. Hierna was het woord aan den spreker. Deze behandelde en demonstreerde de ver schillende soorten slingers. Vervolgens behandelde, spr. de geheele iwijee van het ontstaan der slinger-uurwer ken en van hert anker met arakerrad, alsmede bet echappement en de werking daarvan. Voorts toonde spreker op zeer duidelijke wijze aan, dat de chronometer een ware uit komst was voor de plaatsbepaling op zee. Deze lezing werd met een groot aantal lichtbeelden en proeven toegelicht PAARD DOOR EEN RUIT Zaterdagmiddag is een paard dat voor een wagen gespannen was in aanraking gekomen met de spiegelruit van den groen- tenhandelaar B. op de hoek van de Oude Rijn en de Pelikaanstraat. De ruit werd verbrijzeld en het paard kreeg aen .vijf ren limber lange 'snede door de neus. Het derde lustrum van „De Zijl" Herdenking met receptie en feestavond. Het vijftienjarig bestaan van de Leidsohe Zwem- en Polovereeniging „De Zijl" is Za terdag op eenvoudige wijze herdacht maar de groote belangstelling, welke bij dit overi gens „klein jubileum" werd getoond, bewijst wel zeer goed in welke populariteit zich de vereeniging mag verheugen. Zaterdagmiddag werd in de receptiezalen der Stadsgehoorzaal een druk bezochte re ceptie gehouden. Daar kwam allereerst wethouder Yerwey namens het gemeentebestuur zijn geluk- wenschen aanbieden. Deze herinnerde er aan» elfit de vereeniging de zweminrichting „de Zijl" exploiteert op een wijze, welke nimmer tot moeilijkheden aanleiding heeft gegeven. Spr. twijfelde er ook niet aan, of zulks zal ook in de toekomst zoo blijven, want het bestuur is in goede handen. De heer Ben Molenaar kwam namens den Haagschen Zwemkring en tevens na mens bet bestuur van den K.N.Z.B. zijn ge- lukwenschen aanbieden. Spr. zeide, dat de Zijl bewezen heeft baar taak te (begrijpen. Weliswaar zijn er wel eens moeilijkheden voorgekomen, doch sinds jaren heeft de vereeniging zich, dank zij goede leiding, rustig kunnen ontwikkelen en zij heeft er belangrijk toe bijgedragen de zwemsport, het wedstrijdzwemmen en het polospel, te brengen onder de breede lagen der bevol king. Spr. hoopte, dat do vereeniging zoo moge blijven doorgaan en bood als souvenir een zilveren beker aan. Namens de L.Z.C. sprak de voorzitter, mr. H. R. Goudsmit, woorden van dank voor de steeds ondervonden prettige samenwerking. Vooral nu principieel overeenstemming is bereikt om de L.C.Z. dezen zomer gastvrij heid voor haar leden te verleenen, meent spr. een woord van erkentelijkheid niet achterwege te mogen laten. Verder kwamen nog hun gelukwenschen aanbieden wethouder J. van Stralen, de gemeente-secretaris, rar. dr. C. E. van Strij- en, dr. M D Horst, directeur van den Gem. Geneeskundigen Dienst, mr. H. F. A. Don ders, namens de Gemeentelijke Sportstich ting, de heer Boorsma. namens de vereen. Poelmeer, de heer Borgerhoff Mulder, na mens de Exploitatievereen. Poelmeer, de heer de Kok, competitieleider van den Kring Den Haag van den K.N.Z.B.. de L.P.SV, U V S, de N B L O. de E H B O. de Leid- sche Reddingsbrigade de feestcommissie der vereen., het personeel der inrichting, de heeren Barcndse en Goslinga, belast met het toezicht bij de verbouwingswerkzaam heden van de zweminrichting en verschei dene leden der jubileerende vereeniging. Verschillende vereenigingen deden hun wenschen vergezeld gaan van medailles, legpenningen, of iets dergelijks. Bloemen werden door verschillende vereenigingen aangeboden of gezonden en tal van schrif telijke gelukwenschen kwamen binnen, o.m. van de Technische Commissie van den K.N.Z.B. en verschillende zusterverenigin gen. De sprekers ter receptie werden alle door den voorzitter van „de Zijl", den lieer Bodde. in hartelijke woorden bedankt voor hun bewijzen van sympathie en waardee ring. De feestavond. In de Stadsgehoorzaal werd 's avonds de feestvergadering gehouden in een uiterst genoeglijke stemming waartoe de gezellige rangschikking der tafeltjes, die alle van een vaas met bloemen waren voorzien, niet weinig bijdroeg. Voorzitter Bodde kon in zijn openings woord behalve de leden der vereeniging met hun families, ook welkom heeten verschil lende belangstellende gasten, w.o. wethou der van Stralen, enkele gemeenteraadsleden en tal van vertegenwoordigers van zuster verenigingen. Spr. gaf voorts een kort overzicht van de geschiedenis van de zwem- en polovereen. „De Zijl" waaruit wel zeer duidelijk bleek, dat „De Zijl" wel in groei en bloei is toege nomen en voor de populariseering van de zwemsDort en speciaal ook voor het water polo in onze stad van groote beteekenis is geweest. De avond werd verder gevuld door het gezelschap „Hofmann" met een programma van vrooliike kleinkunst van een zeer be schaafd karakter. Het Jazz-oikest „The Fellow^' uit Den Haag zorgde voor muzikale afwisseling. Alleen in de oogenblikken die onmiddel lijk aan de pauze voorafgingen, werd nog een meer officieel programmapunt afge werkt, toen de voorzitter der feestcommis sie, de heer Swanenburg, namens de leden en vrienden van. „De Zijl" aan het bestuur een fraaie vlag van groote afmetingen aan bood. De heer Bodde zegde daarvoor met een hartelijk woord dank. Voordracht van Prof. Vespasian Pella Over bescherming van den vrede door het innerlijk recht. Op uitnoodieing van de Juridische facul teit der Leidsche studenten zal morgen avond Prof Vespasian Pella, Roemeense!) gezant en gevolmachtigd minister te Den Haag, in het Academiegebouw alhier een voordracht, houden over „De bescherming van den vrede door hot innerlijk recht en de onderdrukking van misdaden tegen de persoonlijkheid van <len Staat". Prof. Pella, die titulair hoogleeraar is van de Universi teiten te Iassy en Bukarest, lid van het Hof voor Internationaal Recht te Den Haag en van de universitaire instituten voor in ternationale studiën te Parijs en Genève, vertegenwoordigde zijn land als gedelegeer de in den Volkenbondsraad en had meerma len zitting in subcommissies van den Vol kenbond oa. in de commissie tegen onder drukking en terrorisme en voor de be strijding van de valsche aanmunt. In de jaren 19221926 was hij lid van de nationale constitutioneel© vergadering van Roemenië, in '27 en '28 afgevaardigde en al gemeen rapporteur over het ontwerp wet boek van strafrecht en daarna algemeen secretaris van het internationale bureau voor de unificatie van het strafrecht. In 1925 en 1930 woonde hij als vice-president der Róemeensche delegaties de conferenties van Washington en Athene bij. Tallooze andere functies op het gebied van het in ternationaal recht en het strafrecht, zoo mede op dat van het gevangeniswezen en de vele onderscheidingen, waarmede diverse buiteniandsohc juridiccho lichamen hem vereerden, demonstreeren zijn autoriteit op deze onderscheiden terreinen. Naar wij vernemen zijn 't geheel diplo matieke corps en de leden van den minister raad ivitgenoodigd de voordracht van mor genavond bij to wonen. Leidsche belasting-ophaaldienst Jaarvergadering De Leidsche Belasting Ophaaldienst heeft haar jaarvergadering gehouden in het kan toorgebouw aan de Nieuwe Rijn 22. De voorzitter, de heer J. H. Schüller, heette de aanwezigen welkom, en na eenige opwekkende woorden over het groote be lang voor de Leidsche bevolking van den Ophaaldienst, gaf spreker het woord aan den secretaris-penningmeester tot het voor lezen der notulen van de vorige jaarverga dering, welke zonder op- of aanmerking onveranderd werden goedgekeurd. Hierna volgde het jaarverslag van den secretaris-penningmeester, waaraan het volgende is ontleend: Aangezien er verschillende aangeslotenen door werkloosheid zijn getroffen, blijven de geïnde bedragen zoowel als het aantal uit te geven kwitanties beneden de begrooting. Het bestuur zal in deze echter niet stilzit ten en door doeltreffende propaganda zal het trachten het ledental zoo spoedig moge lijk te doen opvoeren. O.a. zal het bestuur bijzondere aandacht gaan wijden aan de zich te Leiden vestigende personen. De heeren P. J. Pont en J. G. Valken- burgh werden herkozen als bestuursleden, terwijl in de vacature v. Stralen, de heer C. Snel in het bestuur trad. De samenwerking tusschen bestuur en personeel liet van bei de zijden niets te wenschen over. In het personeel had dit jaar geen verandering plaats. De voorzitter bracht den secretaris-pen ningmeester dank voor zijn verslag en gaf het woord aan den kassier voor zijn jaar verslag over de financiën. Uit dit jaarver slag ontleenen wij het volgende: Door de boden is over 1936 opgehaald 159.76043, waaronder aan schoolgeld en straa'belasting 13.560.94. Omzetbelasting 1.146,81. Bij den rijksontvanger werd in 1936 ge stort aan personeele belasting 32.387,49, rijksinkomsten-belasting 101.856,89, grond belasting 12.921,22, omzetbel. 1.146,81, totaal 148.312,41. Bij den gemeente-ontvanger werd in 1936 gestort: aan schoolgeld 6.752,94, aan straatbelasting 6.80S,00. totaal 13.560,94. Het aantal geïnde kwitanties bedroeg in 1936: pers.-, ink.- en grondbelasting 85051, schoolgeld 3981, omzetbelasting 228, totaal 89259. De geïnde belastinggelden worden dage lijks door den daartoe aangewezen ambte naar van den Dienst, gestort bij den ge meente-ontvanger, op de rekening van den Leidsche Belasting Ophaaldienst. De boden hebben in 1936 naar behooren de hun opgedragen werkzaamheden ver vuld, terwijl het administratief personeel zeer correct zijn plicht vervulde. De voorzitter bracht den kassier dank voor zijn verslag. Vervolgens was aan de orde de bestuurs verkiezing. Aftredend waren de heeren W. Bull en J. H. Nijhuis. De heer Nijhuis wenscht niet voor een herbenoeming in aanmerking te komen. De heer Buil werd met algemeene stemmen herkozen, terwijl in de plaats van den heer Nijhuis werd ge kozen de heer W. Th. van Hugten, welke belast werd met de functie van secretaris penningmeester. Van de rondvraag werd door enkele per sonen gebruik gemaakt, welke door den voorzitter naar genoegen werden beant woord. Het secretariaat van de Leidsche Belas ting Ophaaldienst is thans gevestigd Lage Rijndijk 39. SCHOOLWEDSTRIJDEN VAN A.S.C. De R.K. Ulo wint den wisselbeker der juniores Op de terreinen achter Pomona zijn Za terdagmiddag de finales der jaarlijksche schoolwedstrijden van A. S. C. om de Leid sche Dagblad-wisselbekers verspeeld. De verwachting op een spannenden eindstrijd in de seniores-afdeeling tusschen de ploegen van de Ambachtsschool en „Kennis is Macht" is helaas niet bewaarheid, want reeds is de eerste minuten van den strijd nam „Kennis is Macht" op fortuinlijke wijze de leiding om deze nog voor de rust te ver- grooten. Wel bleef de Ambachtsschool ook daarna nog dapper partij geven, doch haar voorhoede zag geen kans de defensie der K. is M.'ers te breken, terwijl de doelman der Ambachtscholieren nog tweemaal met felle schoten' werd gepasseerd. Het einde bracht derhalve een verdiende, doch geflat teerde overwinning voor Kennis is Macht, dat hiermede den zilveren wisselbeker voor da tweede maal in successie en in totaal voor de derde keer in zijn tijdelijk' bezit krijgt. Definitief eigenaresse wordt die school, welke den beker driemaal achtereen of vijfmaal in totaal wint. Die kans krijgt Kennis is Macht dus het volgende jaar- Tot dusverre werd de beker als volgt ge wonnen; Kennis is Macht (3 x). Gem. H.B.S. (2 x). Ambachtsschool (1 x). Chr H.B.S. (1 x) en Kamerling Onnes XI (1 x). In den strijd om den 3den en 4den prijs moest de reserveploeg der Ambachtschool eveneens de vlag strijken en wel voor het elftal der Chr. Uloschool van den heer de Reuver, dat met 2—1 in de meerderheid bleef. De Ambachtschool legde in het hoofdtournooi dus beslag op den 2den en 4den prijs. In het Juniores tournooi was het niet moeilijk na de voorwedstrijden den uitein delijken winnaar bijl voorbaat aan te wij zen. Het uitstekend spelende elftal der R.K. Ulo-school (hoofd de heer Schoenma kers) verpletterde in de finale de Chr. Ulo school van den heer Reuver met niet min der dan 80, terwijl de Chr. H-B.S. eveneens door een stevige overwinning (5—1) op de Ulo-school van den heer van Rijswijk be slag legde op den derden prijs. Het laatst genoemde elftal bleek heel wat zwakker dan de beide voorgaande jaren, toen het beide malen won en daarmede den eersten L. D. Junioreswisselbeker meteen in defini tief bezit verwierf. De uitslagen van Zaterdag waren: Seniorestournooi: Ambachtsschool II—Ulo de Reuver 1Ambachtsschool IKennis is Macht I 04. Juniorestournooi: Ulo v. Rijswijk—Chr. H.B.S. 1—5; R.K. UloUlo de Reuver 80. Zoodat de prijzen als volgt werden ge wonnen: Seniorestournooi: le pr. (wisselbeker van het Leidsch Dagblad en 11 zilv- draagme- dailles, eveneens van het L. D.): Kennis is Macht; 2e prijs: (zilveren plaquette van den L.V.B.): Ambachtsschool I; 3e prijs (medaille van de Fa. Maartense): Ulo de Reuver; 4e pr. (idem van den heer W. Brouwer): Ambachtsschool II. Juniorestournooi: le pr. (wisselbeker van het I. L. D. en zilv, plaquette van A S. C.): R.K. Ulo; 2e prijs: (zilv. med. van A. S. C.) Ulo de Reuver; 3e pr. (bronzen med. van A. S- C.): Chr. H. B. S.; 4e pr.: (idem) Ulo van Rijswijk Onmiddellijk na afloop der wedstrijden heeft wegens Ontstentenis van der voorzit ter, den heer P. H. Steenhauer, het lid der A.S.C.-commissie voor Schoolvoetbal, de heer J. van der Weerd de prijzen uitgereikt AANGEHOUDEN Door de politie zijn aangehouden de 37- jarige mej. B. T. en de 21-jarige mej. E. M. verdocht van diefstal van een japon ton nadeele van een firma alhier. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWT)J. N. v. Haastrecht 30 Jr en J. P. v. d. Voort 24 Jr M. Ouwerkerk 26 Jr en J. v. Houten 26 Jr C. PoelUoe 25 Jr en A. Nieuwenhulren 27 Jr J. A. Hendriks 24 Jr 1 C. A. v. Koperen 26 Jr W. 26 Jr en P. Schild 26 Jr G. Gressle 26 jr en E. Lelpholz 23 Jr P. W. Ammerlaan 27 jr en H. P. de Helden 26 jr D. v. d. Tuljn 24 jr en J. Blok 25 jr. BEVALLEN: M. Beeltema—Ranzlnger zn J. Fisonv. d. Weljdx dr. OVERLEDENJ. Willems of Brllmans m. 53 Jr J. H. Speel zn 3 d. M. Mugge zn 9 m. UIT DEN OMTREK ALKEMADE VLEESCHKEURING. In den loop der maand April zijn ter secretarie aangegeven de volgende slachtin gen: Bedrijfsslachtingen: 13 runderen, 23 varkens en 2 nuchtere kalveren. Huisslaoh- tingen 1 varken en 1 geit. Noodslachtingen gen 11 runderen, 35 nuchtere kalveren, 1 varken, 4 schapen, 2 geiten en 1 big. Inge voerd werd 75 K.G. vleesch. Aan keurloon werd ontvangen f 261.50 ALPHEN a.d. RIJN DE RAAD IN HET BOSCHPARK Zaterdag is de wensch van den heer Boe ren, de hertjes te zien, in vervulling ge gaan. Zaterdagmiddag heeft de raad met de ibeide wethouders ontjer leiding van den di recteur van Gemeentewerken, de heer ir. Waardenburg en de heer Letnkes het bosch park bezichtigd. Over het algemeen %ygrd de aanleg en de beplanting zeer geroemd. fSaar wij voorts vernomen zal Z. Exc. Mr. Slingenherg, minister van Sociale Zaken uitgenoodigd worden bij de officieele ning tegenwoordig te zijn, dit met het oog hierop dat veel van het werk dat daar te vinden is, gemaakt is op de vakcursus van jeugdige werkloozen. VERGADERING ORANJE-GARDE De Oranje-Garde kwam onder leiding van haar voorz., den heer J. Overduin Jzn., in buitengewone vergadering bijeen. Na de opening door den voorz. zegde deze de medewerkers aan het historisch stuk, ge speeld op de avonden van de Chr. Oranje- Vereen., hartelijk dank voor het gepresteer de. In het bijzonder werd hierbij betrokken de heer Stavleu, uit Leiden, de vervaardieer van het stuk. Heen werd een vergrootte foto met lijst aangeboden van de medespelenden l>e heer Stavleu dankte hartelijk voor deze hulde. Hierna werd een commissie benoemd voor de organisatie van de te houden landdag (begroetingssamenkomst), waarop wij eer lang nog nader terug komen. Voorts werd (besproken de volkszangavond. Na de pauze van dezen avond zal een his torisch feit uit de regeering van H. M. do Koningin worden opgevoerd, getiteld: „Het bezoek van H. M. aan Ruigenhoek". Ook zal weer een groot historisch stuk in studie worden genomen. Hierna werd de Rntterdammer-marsch be sproken. Hiervoor was veel belangstelling. Ds. Mulder eindigde met dankzegging. NIET LEIDEN HAAR ENSCHEDE Naar wij vernemen zal de heer H. R. Over bed alhier, die met ingang van 1 Juni zou worden overgeplaatst naar Leiden, als ont vanger van Invoerrechten en Accijnzen, bij nadere beschikking een overplaatsing ais zoodanig erlangen met ingang van 1 Augus tus naai* Enschedé. HOE DE VOETBAL ROLDF. A.R.C. I heeft in de Zaterdag gespeelde wedstrijd te Noord wijk tegen Noord wijk I haar kans op het kampioenschap weten te behouden. Direct dient gezegd dat de 2-1- overwinning die men behaalde niet ten volle verdiend was. A.R.C had invallers voor de links- en rechtsbuiten en de linksbinnen. Met de rust was de stand nog 6—0. Na de rust scoorde Noord wijk spoedig, maar doo» een blunder in de achterhoede der gast. heeren maakte men gelijk terwijl men ever later de leiding nam. Door uitstekend werk van de A.R.C-keeper bleef de stand verder ongewijzigd. Het derde speelde thuis tegen Quick Boys III uit Katwijk. De bezoekers wonnen met 60 nadat de rust met 50 was ingegaan. A.R.C. IV leverde goed werk door L.R.C. IV uit Lisse met 4—3 te kloppen, waardoor men weder de kop van de afdeeling heeft genomen. AANRIJDING. In de Raadhuisstraat werd een luxe auto bestuurd door J. v. R. aangereden door een vrachtauto van de bodedienst van N. en D Deze auto kwam achteruit rijdende uit een zijstraat. De auto van v. R. werd zwaar be schadigd. De bestuurder bekwam geen let sel. De schade wordt door verzekering ge dekt. GEVONDEN VOORWERPEN. Omtrent de volgende voorwerpen ziin aan het politiebureau Julianastraat inlichtingen te bekomen. Donkerblauwe portemonnaie met. inhoud: verschillende kinderportemon- is met inhoud; portemonnaie met A.M.A. zegels, rijwielbelastingmerk. bruine post duif, vouwstoeltje, een vulpen, een paar hecrenhandschoenen, een nummerbord met achterlicht. HILLEGOM BEZUINIGING STRAATVERLICHTING In verband met den financieelen toestand der gemeente moet van Gedeputeerde Sta ten sterk bezuinigd, worden op de post straat verlichting, circa 30 procent. Dit is geen kleinigheid, en de veranderingen in de verlichting zijn dan ook van ingrijpend? aard. Verschillende straten zijn zoo goed als geheel uitgeschakeld terwijl in de Hoofd straat ook lampen zijn weggenomen. De nachtverlichting? vangt thans om 11 uur aan Het is een maatregel die diep te oe- treuren valt. RIJKSPOSTSPAARBANK Gedurende de maand April werd alhier bij de Rijkspostspaarbank f7.187,41 ingelegd en f 11.588,38 terugbetaald. KATWIJK AAN ZEE ZATERDAGMIDDAG VOETBAL. Ouick Boys IKatwijk I 40 L."R.C. III—Katwijk 111 4-3. STAND DER WERKLOOSHEID. Bij het Bureau voor Arbeidsbemiddeling stonden heden 507 personen als werkloos ingeschreven. GEGUND. Het vernieuwen van de afrit tegenover de Varkevisserstraat is gegunQ aan den heer Fl. Zwanenburg, aannemer alhier. GESLAAGD. De jaarlijksche examens voor motordrij ver vonden de vorige week in de Visscherij- school alhier plaats. Aan de volgende hee ren werd een diploma uitgereikt: Jacob de Jong Jzn., Willem Ouwehand Wzn.. Corn, de Vreugd Azn., Jan van Duyvenbode Wzn., Lien Kuijt Czn., Gijs van Duyn Jzn., Corn. Ouwehand Czn., Piet van Rijn, Joh. Zuyder duvn Azn., Corn. Ketting Pzn., Rijksgede- legeerdo was de heer J. Ages, Id'd van de examen-commissie voor machinisten bij de Zeevaart te Den Haag. KOUDEKERK GEMEENTERAAD, De Raad dezer gemeente kwam Vrij dagavond te half acht in openbare verga dering bijeen. Voorzitter de Burgemeeser. Tegenwoordig alle leden. De voorzitter opent de vergadering met geved. Ver-volgens worden de notulen gele zen en goedgekeurd. Uit de mededeelingen bleek dat aan den Burgemeester verlof tot uitwoning is ver leend tot 7 Jan. 1938. De voorzitter deelt voorts mede, dat voor een gedeelte met de fabrikanten regelingen zijn getroffen,, aangaande het parkeeren van vrachtauto's, terwijl met de overigen nog nader een regeling zal worden ge troffen. Daar binnen enkele dagen de nieuwe brandspuit zal arriveeren wordt een nieuwe verordening op de brandweer en het voor komen en blusschen van brand, vastgesteld, waarin de te benoemen functionairissen en hun aantal worden genoemd en de taak van elk wordt omschreven. Van de lichtfa brieken te Leiden wordt een schrijven voor gelezen waarin wordt medegedeeld, dat de electrische geleidingen in stallingen en bouwmanswoningen zullen worden geïn specteerd met het oog op brandgevaar. De .heer Lieverse verklaart zich hier tegen. Vervolgens stelt de voorzitter aan de orde: voorstel inzake bestrating van den Lage- waard en motiveert het voorstel op de vol gende gronden: a. dat de goedkoope aan bieding van steenen vergeleken bij voor heen een niet onbelangrijk voordeel zal op leveren, hetwelk wellicht niet meer voor komt en b. dat weer grind aangeschaft moet worden en dat bij het vrij zware ver voer in de Lagewaard de weg ten spijt van alle onkosten, onmogelijk in goeden staat gehouden kan worden. De bewoners, .lie alle lasten der gemeente ook de wegbelas- ting moeten dragen een betere weg te be zorgen. De weg is lang 2186 M. en B. en W. vra gen bij den Raad een crëdiet aan van f 8500 Na lange discussie wordt besloten po gingen aan te wenden een renteloos voor schot zoo mogelijk te verkrijgen uit het Rijkswerkfonds en het crediet toe te staan. Bij eventueele uitvoering van het werk zal de weg tijdens de uitvoering voor het verkeer per as worden afgesloten. Enkele wijzigingen Gemeentebegrooting dienst 1936 en 1937 worden toegestaan. Bij de gebruikelijka rondvraag verlangt geen der heeren het woord, waarna de voorzitter de vergadering sluit. NOORDWIJK GEMEENTERAAD. A.s. Donderdagmiddag om half drie komt de Gemeenteraad in openbare vergadering bijeen De agenda vermeldt de navolgende pun- 1. Mededeelingen. 2. Ingekomen stukken. 3. Vaststelling der exploitatie-vergoeding van de bijzondere scholen over 1934. 4. Crediet voor verbetering van Piek weg. 5. Vaststelling bouwregeling voor de ver lengde de Ruijterstraat. 6. Voorstelling tot wijziging van de mdee- ling met verbreeding van den Noord Boule- 7. Voorstel inzake toepassing van art. 58 der Drankwet 8. Voorstel tot wijziging van de belooning der arbeids-contractanten A. de Groot en W. Augustinus. 9. Voorstellen tot wijziging van de ge- meenteibegrooting voor 1936. 10. Vaststelling der gemeente- en bedrijfs begrootingen 1937; hieruit vloeien tevens voort voorstellen tot wijziging van de ver ordening gemeente-politie. verhooging op centen personeele 'belasting en verhooging opcenten gemeentefondsbelasting. NOODLANDING. Gisteravond moest het sportvliegtuig ..de Dubbele Arend." van den heer van Melle een noodlanding maken op het strand, acht palen ten noorden van het dorp. Hierbij sloeg het toestel over den kop, waarbij het aan de voorzijde ernstig werd ingedeukt en de propellers braken. Later is het naar het dorp versleept en op het terrein van Hotel Seinpost aan de Noord-Boulevard opgesteld, waar het be grijpelijkerwijs veel belangstelling trok. Waarschijnlijk zal het toestel worden ge demonteerd. De bestuurde^ en de andere inzittende bleven ongedeerd. NÖORDWIJK AAN ZEE SUCCESSEN „CONCORDIA". Op het gehouden concours to Ede heeft de Mondaccordeonvereen. „Concordia" met haar directeur den heer J. J. v. d. Reijden uit Leiden, mooie succesen geboekt. Voor de Tamboers een 2e prijs, marschwedstrijd 2e priis en ten slotte in de concert-wedstrijd een 3e prijs met 209 punten. ..Concordia" heeft gewerkt in de 3o af deeling. OEGSTGEEST HET VERNIEUWDE ORGEL IN HET „GROENE KERKJE" Gisteravond werd in het „Groene Kerkje" alhier een speciale dienst gehouden ter ge legenheid van de ingebruikneming van het heel vernieuwde kerkorgel. Voorganger w.is Ds. T. J. Jansen Schoonhoven, terwijl h:* gerestaureerde orgel bespeeld werd d«>ordeu hce-r H. Schouten, organist der Ev. Luther- sche Kerk te Leiden. Ds. Jansen Schoonhoven bepaalde zijn ge hoor bij Ps. 22 4, waarin spr. wees op de belangrijke plaats die het lofgezang in de openbare eeredien st inneemit en tevens op de gewichi'ige hulpdiensten, die het instru ment daarbij bewijst. Met groot genoegen jhoorden we de bespe- RADIO- DISTRIBUTIE MAANDAG 10 MEI Programma 3: 8 Keulen of dlv.; 9.20 Dlver- n: 10.05 LonóenKeg: 11.50 Brussel VI; 13.20 Parlls R: 13.50 Droitwlch; 16.2o Keulen: 17.20 Londen Reg; 18-20 Brussel VI; 18.50 Londen R; pl.m20.35 Rome (Milaan) of dlv.; 21.20 Bero- munster; 22.35 Boedapest of dlv. Programma 4: 8 Brussel VI; 8.20 Diversen: 9.35 Droitwlch: 12.35 London Reg; 16.20 Droit wlch; 17.20 Diversen; 17.40 Droitwlch; 19.20 Brussel Fr; 20 30 Diversen; 20.50 Droitwlch; 23.20 R. Danmark of dlv. DINSDAG 11 MEI Programma III; 8Keulen, 9.20 diversen 9.50 Keplen of dlv.. 10.20 Droitwlch. 11.50 Brus sel VI.. 13.20 Keulen, 14.05 R. Danmark o,f dlv., 14.20 Droltwich, 15.20 Keulen. 16.20 Brussel VI. 18.05 Parüs R.. 18.35 Brussel Fr.. 18.5o diversen. 10.20 Brussel Fr.. 20.2-0 Londen R., 21.20 Brussel VI.. 21 30 Brussel Fr., plm. 22.15 Berlijn of dlv. Programma IV; S— Brussel VI.. 8.20 diversen, 9.35 Londen 11, 15.50 Droitwlch, 17.20 di'i Agenda Maandag, 10 Mei. Prediker. 8 uur, GereL Bend. Sor. Ds. J. D. van Hof te Rotterdam. Donderdag, 13 Mei. Stadsgehoorzaal. 8 uur. Pinksterconoert Con Amore. Donderdag, 13 Mei. „In den Vergulden Turk", 8.15 uur. Mei-vergadering 3 Ocloiber- vereenigiing. De ai vond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 10 tot en met Zondag 16 Mei a.s. (le Pinksterdag) waar genomen door de apotheken: P. du Croix, Rapenburg 9, telef. 807 en P. B. de Melz, Kamerl. Onneslaan 28, telof. 3553. Maandag 17 Mei (2e Pinksterdag) neemt waar apotheek M. Boekwijt, Vischinarkt 4, telef. 552. Voor Oegstgeest worden deze dienston waargenomen door mej. J. Doedens, Williel- minapark 8, telef. 274. N.V. UTRECHTSCHE HYPOTHEEKBANK UTRECHT 3'/2 Pandbrieven a 99y2 Alle nog niet aflosbaar gestelde 4y2 pandbrieven, kunnen tot nader bericht nog geruild worden in: 4 Pandbrieven k 1001,4 of 3Yz a 99 De Directie, Mr A. J. S. VAN LIER. Mr. P. R. HOORWEG. ling door den heer Schouten, waaruit bleek, dat hier inderdaad een belangrijke restau ratie heeft plaats gehad, waarvoor de firma G. ivian Leeuwen en Zonen te Leiderdorp al le lof toekomt, SASSENHEIM BEKEURINGEN. Bij de laatstgehouden controle op de rij- wielibelastingplaatjes, werden niet minder dan 22 personen aangetroffen, die niet in 't bezit hiervan waren of het niet on de voor geschreven wijze bevestigd hadden. GEMEENTERAAD. De Gemeenteraad komt hedenavond in openbare vergadering bijeen. Een convoca tie werd niet aan de pers toegezonden, daar, naar wij vernemen het de bedoeling is di rect in geheime zitting over te gaan, ter bespreking van het geschil met de gemeente Warmond over de vuilnis begraafplaats. In deze vergadering zou ook de advocaat aan wezig zijn tot het geven van nadere inlich tingen. VOORHOUT MEISJE TE WATER In een onbewaakt oogenblik geraakte Zaterdagmiddag omstreeks vijf uur, het circa 5-jarig dochtertje van den heer F. in de diepe vaarsloot. gelegen achter de kunst mesthandel van de Gebrs. v. d. Laan, al hier. De kleine, welke geheel kopje onder was geweest heeft zich ook alleen weer op het droge weten te werken, hetgeen haar vriendinnetje bevestigde mét te zeggen, dat zij al goed kon zwemmen. Dit ongeval had ernstiger kunnen afloojien, daar er or> dien tijd geen werklieden meer in de buurt aan 't werk waren. VOORSCHOTEN GEMEENTERAAD. Vergadering van den Gemeenteraad van Voorschoten, te houden op Vrijdag 14 Mei 1937, des namiddags 8 uur. 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Subsidie R.K. H.B.S „St Bonaventura", te Leiden, over 1931 4. Overneming van grond van den heer Chr. Eggink. 5. Verhuur van grond aan den heer Th. G. den Hollander. 6. Overname bezittingen der Vooi^choten- sche bouwvereeniging, met de daarop rus tende lasten en verplichtingen. 7. Instelling woningbedrijf. 8. Regeling personeel Voorschotenscho bouwvereeniging. 9. Geldleening voor terugbetaling aandee- len-kapitaal Voorschotensche bouwvereen. 10. Instelling dienst van openbare werken. 11. Wijziging beheersverordening dienst maatschappelijk hulpbetoon. 12. Voorstel tot het aangaan van een geldleening. 13. Verlenging looptijd kasgeldleening, groof, f 25.000. 14. Wijziging schoolgeld verordening. 15. Comptabiliteitsbesluiten. 16. Rondvraag. WEINIG ANIMO. Per strooibiljet was door de C.D.U. een „groote openbare vergadering" aangekon digd, op Vrijdagavond in Hotel Deurlo, waar als spreker zou optreden de heer Jan Janze, uit. Den Haag. Er schijnt echter in Voorscho ten weinig animo voor deze beweging te zijn. want er waren behalve de spreker slecli s een vijftal jongemenschen aanwezig. VAN WIE? Door de. politie is een heerenrijwjel in be slag genomen, dat onbeheerd aan den weg T.A.V.E.N.O. Vrijdagavon. om 8.15 uur. zal liet 6trijk- eaisemb'e T.A.V.E.N.O., onder leiding van zijn dirigent Joh. Hazes, een concert geven. Als soliste zal medewerken mej. Lydia Meydam, viool en mej. Elly Bolsius, piano. Een bakje met gewichten. Inlichtingen bij de politic op werkdagen tusschen 9—10 uur voormiddag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6