MAGGI* AROMA Bilbao's haven onder Franco's geschutvuur 8WZWOLSCHE 1895 WERK G!as in Lood MAANDAG 10 MEI 1937. EERSTE BLAD PAG. a FRIESCHE BOTERDRABBELKOEKEN Ner!fnde«*a0 U* de„P,"° loo In bussen 6 st. 0.50; 10 st 0 85; Luxe bussen 10 st. 0.90; 17 st. 1.50; Boven 2.— franco Telef. 20 Gironummer 30584 J. C. REPKO - WORKUM CHINEEZEN IN SZETSJOEAN STERVEN BJJ DUIZENDEN De geesel van den honger gaat over het land v Bevolking eet slijk om den maag i te vullen V De provincie Szetsjoean wordt reeds 1 langen tijd geteisterd door een hongers- i nood van ongekenden omvang. Zoo erg is de bevolking van „China's rijkste pro- vincie" er aan toe, dat zij reeos haar toevlucht heeft gezocht tot het „witte slijk" als laatste middel om haar honger te stillen. Het „witte slijk" smaakt niet onaange naam, maar het is bij een te overvloedig gebruik volstrekt doodelijk. Doch de uit- i gehongerde bevolking verhaast liever Ij het einde dan nog langer de marteling 14' van een leege maag te moeten verduren. I fv' De menschen delven het „witte slijk" en f eten er van tot hun honger gestild is. Dui- - zenaen zijn reeds weinige uren na het ge- bruik ineengezakt en gestorven. Vele andere verloren bij het delven er van alle voorzich tigheid uit het oog en werden begraven on der aardstortingen, die zich in het heuvel achtige land gemakkelijk voordoen. Dit massale gebruik van het „witte slijk" als voedingsmiddel bewijst niet alleen, dat de geheele rijstvoorraaa in de provincie uit geput is. maar dat de bevolking zelfs niet meer met plantenwortels haar honger weet te stillen. Meer dan 120 van de 148 districten die de provincie Szetsjoean telt, worden door den hongersnood geteisterd. Men schat het totaal aantal Chineezen, dat ooor do ramp getroffen wordt, op ongeveer 50 mil- lioen zielen. Voldoende gegevens om zich een oordeel te vormen omtrent het sterfte cijfer ontbreken, doch het moet ontstellend hoog zijn, wanneer men weet, dat betrouw bare berichten gewag maken van alleen in Tsoengking reeds tien duizend slachtoffers. De vruchtbare bodem is verschrompeld onder ae ongekende droogte. Sedert vorigen zomer is bijna geen druppel regen meer ge vallen. De oogst is verdord en de boeren hebben geen geld om van elders voedsel te l betrekken. Bovendien is het peil der rivie- r Internationale hulpverleening Inmiddels doen de autoriteiten zooveel als in haar vermogen is om den nood te leni gen. Groote bedragen zijn uitgetrokken voor de hulpverleening. Het internationale comi- té voor hulpvcrleening bij hongersnooden is eveneens bijgesprongen en heeft grootsche plannen ontworpen voor de tewerkstelling van duizenden vluchtelingen uit het hongers nood-gebied. Ook andere Chineesche provincies zijn niet gespaard gebleven. Kansoe, Hon an en Sjensi lijden eveneens aan urgente voedseltekorten, maar de nood in deze provincies verzinkt in het niet in vergelijking met de ramp, Szetsjoean getroffen heeft. TOCH BLIKSEMINSLAG IN DE „HINDEBUURG"? De „Graf Zeppelin" wordt voorloopig opgelegd Het wachten is op helium Naar thans bekend wordt, heeft kapi tein Lehmann, die als adviseur van den gezagvoerder Pruse de reis van de „Hindenburg" meemaakte, de ramp -an bliksemslag geweten. De journalist Leon Adelt, die op het oogenbT.k van de catastrofe naast Lehmann stond, heeft medegedeeld, dat Lehmann hem toeriep: „De bliksem slaat in! Spring er ui'!" A's onmiddellijk gevolg van de ramp. die het luchtschip „Hindenburg" getrof fen heeft, zal het bestuurbare luchtschip „Graf Zeppelin", dat uit Zuid-Amerika te Friedrichshaven is teruggekeerd, tot na der order niet meer opstijgen. Generaal Goering, de Rijksminister van Luchtvaart, heeft namelijk bepaald, dat de „Graf Zeppelin" haar diensten moet staken, totdat hij op grond van het resultaat van het onderzoek naar de catastrofe in staat zal zijn, een nader be sluit te treffen. Kapitein Schiller, de commandant van de ..Graf Zeppelin" verkla irde in een «nder- hcud met Havas, dat zijn luchtschip geen nieuwe trans-Atlantische vlucht z-al rnder nemen, zoo ang niet voor de vulling van het omhulsel helium beschikbaar is. Het zal der halve deze maand niet naar Rio de Jane.ro ertrekken. Schiller wees er op, dat de Frie- drchshafen geen voldoende voorraden he lium beschikbaar ziin en dat de onderbre king van den dienst van langen duur kunnen wezen. De vulling met helium be'angrijke technische veranderingen ver- eischen. r de mogelijkheid voldoende hoeveel- i helium uit.de Vèreenigde Staten te betrekken, heeft een verslaggever van de „New York Times" president Roosev gepolst. De president verklaarde echter, zich ovei deze aangelegenheid niet te kunnen uitlaten, alvorens het Amerikaansche mi nisterie van Marine te hebben geraadpleegd. Roosevelt logde den nadruk op de beteeke- nis van luchtschepen voor militaire en ver- keersdoeleinden. Volgens de „New York Herald Tribune" _ju een eventueel wetsontwerp tot opheffing van 't bestaande uitvoerverbod voor helium op krachtigen tegenstand bij het C'ongr»e stuiten. Senator Walsh, de voorzitter der marine-commissie van don Senaat, heeft reeds verklaard, zich op energieke wijae te zullen verzetten tegen elk p'an, dat tot e-»n gevaarlijke vermindering der heliumvour- raden zou kunnen leiden. Bloedtransfusie toegepast Kapitein Max Pruss en de eerste offi cier van de „Hindenburg", Albert S a m m, zijn van het ziekenhuis te Lakewood in New Jersey overgebracht naar een zieken huis in New York, waar een bloedtransfusie op hen zal worden toegepast, in de hoop hun leven te redden. Hun toestand is zeer zorg wekkend. Italië roept zijn Engelsche correspondenten terug Verontwaardigd over leugencampagnes Te Rome is officieel medegedeeld, óat de Italiaansche journalisten uit Engeland zijn teruggeroepen, zulks in verband met de de- riigreerende berichten, welke door de Brit- sche pers stelselmatig zouden worden ver spreid over ae houding van de Italiaansche vrijwilligers in Spanje. De geheele Duitsche pers betuigt haar in stemming met dozen maatregel. De „Berli- her Zeitung" kondigt zelfs aan, dat Duitsch- land, dat, aldus het blad, in dezelfde positie verkeert als Italië, er toe zou kunnen ko men een soortgelijke beslissing te nemen. Het blad schrijft: „Aan de buitenlanders, cie zich over de ontwikkeling der gebeurte nissen verbazen, deelen wij mede, dat de Italianen blijk gegeven hebben van een won derbaarlijk geduld. Wij Duitsehers die op dit oogenblik zeer zeker in dezelfde positie verkeeren, zijn tot nu toe ook buitengewoon geduldig gebleven, maar dit geduld is ten einde. Wij evenmin zullen toeschouwers kunnen blijven bij de vredesverstoring door de Engelsche pers met uitzondering van slechts zeer weinige bladen zonder de noodzakelijke midaelen ter verdediging hier tegen te nemen. De „Morgenpost" schrijft: „Indien de toe stand niet verandert, zal Duitschland ge dwongen zijn, zich af te vragen, hoe het zich xal moeten verdedigen met andere middelen, óan die welke tot nu toe zijn gebruikt Het Italiaansche voorbeeld toont, dat het geduld grenzen heeft" Een oceaanvlucht om een kroningsfilm De Amerikaansche vliegers Dick Mer rill en Jack Lam bic zijn van het New- Yorksche vliegveld gestart voor een vlucht vin New-Foundland naar Londen. Onmid dellijk na het gereedkomen der Londensche kroningsfilms zul'eh zij den terugtocht naar de Ver. S'aten aanvaarden, om aan het bioscoop-publiek de sensatie van een uiterst srello film-reportage te kunnen voorzetten Ook twee Britsche vliegers hebben echter. Tiet voornemen me' dew film naar New-York te starVn. n.l. Jim Mol li son en Amy J o h s o n. Het staat te vreezen dat uit de zen wedstrijd om ee-n zeer aanzienlijk hono rarium not' betreurenswaardige gevolgen zullen voortvloeien. Immers, tot nog.oehad den Oeeaanvliegers steeds de voorzichtig heid om voor hun riskante reis althans gun stig weer af te wachten. Doch zullen zij zich ditmaal daartoe den tijd gunnen? Sla smaakt nog fijner.... wanneer U bij het aanmaken enige drup pels MAGG1S AROMA door de olie en azijn mengt. Dat geeFt aan de sla een heerlijke, krachtige smaak en maakt ze lichter ver teerbaar. Maar vraagt vooral MAGGI5 Aroma, want die is het beste en voor deligste in het gebruik, De Spaansche burgeroorlog Rechtschen boekten opnieuw belangrijke successen Volgens het communiqué van het na tionalistische groote hoofdkwartier zijn aan het front van Biscaye de operaties om het bezit van den zeer belangrijken Solubeberg thans met succes bekroond. Na aware gevechten, aldus de officie©- le tekst, hebben onze troepen de stellin gen veroverd, die de vijand op den berg kam bezet had. De vijandelijke batte rijen, die hier stonden opgesteld, ziin vernietigd. Imusschen hebben wij den Solube reeds achter ons gelaten en de dorpen Anchurraga, Truende, Goyenzabal. Ma- nuas, Triton, Olazarreta, Abarre Betroa. I^ndagoicoa en Iturrieta bezet. Onze afdeelingn staan thans op 5 K.M. afstand van Munguia. Dr. H. Eckener, diep onder den indruk van de ramp met de Hindenburgbij aankomst uit Weenen op het Berlijnsche vliegveld. Naar de „Sunday-Referee" meldt, heeft de hertog van Windsor verordend, dat nog op den avond van den kroningsdag in het kasteel Candé een film van ruim 1800 meter lenglc zal wot den afgedraaid van de kro ningsfeesten o.a. van den kroningsstoet van de kathedraal naar Buckingham paleis. De film zal per vliegtuig van Londen naar Frankrijk worden overgebracht. Slechts weinigen zijn voor dezen wel bijzonderen filmavond in dit kasteel door den hertog en mevrouw Simpson uitgenoodigd. Hoezeer beiden met de kroningsfeesten wenschcn mede te leven, blijkt ook nog hieruit, dat mevrouw Simpson een fraai radiotoestel heeft laten installeeren, waar mede zij te zamen met den hertog, naar de uitzending van de kroningsplechtigh©den zal luisteren. Na hun huwelijk zullen mrs Simpson en de hertog van Windsor vertrekken na~~ kasteel Wasserleonhurg in Karinthië, 1 zij verscheiden maanden zullen doorbren gen. Er worden op het kasteel reeds voor bereidingen voor hun hankorost getroffen. De hertog heeft het kasteel korten tijd ge leden voor drie maanden gehuurd en daar bij het verlangen uitgesproken, dat een aan tal werkzaamheden ter moderniseering aan de gebouwen zal worden uitgevoerd. It U reeds gebruiker van Lunchkaas „DRIE TULPEN" i hoog vitamine gehalte sterkt en uitgebreid. De generale staf der rechtschen besloot de volksfrontgroepen te verdrijven van de hoogten, welke de stad beheerschen en in de grootste stilte werd een aanval voorbereid. De aanvallers trok ken groot voordeel uit het effect van hun verrassende manoeuvres, zoodat de leden der volksmilitie door de mannen van Franco her- en derwaarts werden gedre ven en slechts een betrekkelijk geringen tegenstand konden bieden. De rechtschen hadden tegen avond alle punten die hun doelwit vormden bereikt, en vormden ver volgens een nieuwe linie op vijf kilometer van hun- punt van uitgang, waarmede zij Toledo bevrijdden van de waarneming door den vijand. Rust keert terug in Barcelona Barcelona herkrijgt geleidelijk zijn nor maal uiterlijk. Dps avonds zijn de straten echter nog geheel verlaten. De barricaden worden gesloopt, op de kantoren en in de fabrieken is het werk hervat. Een aantal individuen, die schoten losten op een af- deeling cavalerie, werden verjaagd. De regeering te Valencia deelt mede, dat tegen hen. die zich tijdens de woelingen aan misdrijven schuldig hebben gemaakt, met de grootste gestrengheid zal worden opgetreden. De burgerbevolking in het ach terland zal op doortastende wijze ontwa pend worden. Wie weigert zijn wapens in te leveren, zal streng gestraft worden De regeering van Valencia vertrouwt, dat alle vakvereenigingen haar volledige medewer king bij de uitvoering dezer maatregelen zullen verleenen. Een algemeene staking in Hollywood? Onlangs hebben enkele categorieën van linpersoneel te Hollywood, o.a. de kappers en grimeurs, besloten in staking te gaan rerbetering der arbeidsvoorwaarden. Thans heeft ook de meerderheid der spelers zich ten gunste van staking uitgesproken. Verklaren de producers zich niet te elfder •e alsnog bereidde cischen der filmspelers in te willigen, dan zulle-n ook zij niet in do studio's verschijnen. De staking zal dan al gemeen zijn. de eerste algemeene staking in de historie van FilmstacL Kort Nieuws De Duitsch-nationale afgevaardigden van den Landdag te Danzig hebben besloten zich aan te sluiten bij de nationaal-socialis- tische fractie. In Rome heeft men de eerste verjaar dag gevierd van ae stichting van het Itali aansche keizerrijk. De viering begon met het overhandigen tn de militaire dapperheidsmedailles, door den Duce. Na het uitreiken van de medail les hield de Duce een toespraak waarin hij huloe bracht aan de gevallenen. Vervolgens defileerden de troepen van het Romeinsche garnizoen voorbij Mussolini en de gedeco reerden. Een batterij, benevens een aanzienlijke hoeveelheid munitie, granaten, geweren, eenige mortieren, enz. hebben wij buit gemaakt De rooden hebben ruim 300 dooden op het slagveld achtergelaten. Ook het aantal krijgsgevangenen en de serteurs is zeer groot Van den top van den Solube af kunnen wij de haven van Abra zien, die op een afstand van 19 K.M. van onze voorst stellingen verwijderd ligt". Dit nieuws beteekont, dat de nationalis ten belangrijke successen hebben behaal li De Solube-berg. een der voornaamste stra tegische stellingen vóór Bilbao, werd door de Baskische verdedigers voor onneembaar gehouden. Thans bestrijken de nationalist! sche batterijen vanuit deze nieuwe positie de ha\en van Bilbao. Het verlies van den Solube wordt van Bao- kische zijde erkend. De speciale verslag*» ver te Bilbao van het Havasljureau beves tigt, dat de nationalisten in den sector van Bermeo de stellingen op den kam van den Solube zijn binnengedrongen. De Baskiscne troepen zijn naar de tweede verdedigings linie teruggetrokken. Het officieele Baskische communiqué be paalit zich tot de mededeeldng: „Aan het front van Biskave heeft, de vij and in den sector van Bermeo hevige aan vallen ontketend, die op krachtige wijze door de artillerie en de luchtmacht werden gesteund. t)e regeeringstroepen stellen alles in het werk den opmarsch van den vijand tot staan te brengen". Volgens de United Press hebben de regee ringstroepen bij den strijd om den Solube ook 2000 gewonden verloren. Franco dringt aan op capitulatie Intusschen heeft generaal Franco een manifest tot de bevolking der provincie Bis caye gericht, waarin hij zegt: „Wij staan voor de poorten van Bilbao. De helft der provincie Biscaye bevindt zich in onze handen. Gij zijt bedrogen door lieden, die den strijd willen verlengen door de leu genachtige bewering, dat wij krijgsgevan genen zouden fusileeren. Wie zich vrijwillig overgeeft, loopt geenerlei gevaar. De tradi ties van het Baskenland zullen wij respec- teeren, ten einde een vereenigd, groot en vrij Spanje te scheppen. Nog is het tijd. grooter rampen te voorkomen". talrijke krijgsgevangenen Een speciale correspondent meldt: Alle krijgsgevangen gemaakte soldaten der voiks- frontroepen aan het front van Biskave wor den naar concentratiekampen overgebracht. Eén der kampen achter 't front is ingericht in een oud klooster, waar bijna *000 militie- manschappen geïnterneerd zijn. Zij worden te werk gesteld aan het herstellen van wa gen en krijgen hetzelfde voedsel als de front soldaten. Nieuwe strijd in Guadalajara Volgens berichten, die uilt_t Noorden van de provincie Guadalajara zijn binnen geko men, zijn de rechtschen begonnen Cogo Llu- do. een belangrijk dorp, gelegen op 25 K.M ten Noorden van Guada'ajara, te ontruimen. Dif gebied wordt voortdurend door het ge schut der linkschen, alsook door bombar le men tsvliegtuigen, bestookt. De infanterie der linkschen, die zich voor het plaatsje in loop graven heeft verschanst, ging, voorafgegaan door tanks, tot den ianval over, waarbij de volksfronttroepen de eerste huizen van Cogo Lludo bereikten. De tegenstand der recht- schen zou betrekkelijk zwak zijn. De positie .bij Toledo Onrustige Jeanne d' Arc-dag te Toulouse Te Toulouse hebben leden van het Fran, sche volksfront Zondag vrij ernstige onge regeldheden verwekt toen leden der recht- sche partijen een betooging hielden tereere van Frankrijks nationale bevrijdster, Jeanne d'Arc. Toen de kop van den stoet het monument bereikte van de „Maagd van Orleans", stegen uit het daar bijeengedrom- de roode publiek dreigende kreten op. De manifestanten begonnen daarop de Mar seillaise te zingen en trokken verder het centrum der stad. Voor het standbeeld van Jean Jaurès kwam het tot een botsing met de tegenbetoogers. Hierbij werd ook een politiebeambte gewond. Daarop vormde zich een stoet van leden der ..Action Franqaise" en van de Fran- sche sociale partij. De optocht trok het gebouw van de „Action Francaise", waarbij het opnieuw tot botsineen kwam. Voor het gebouw werden verscheiden koopers van rechtsche bladen gemolesteerd Ook verscheiden leden der „Action Fran. i" werden lastig gevallen. Een half uur nadat de stoet het gebouw had bereikt, vertrok hij weer en wederom kwam het tot vechtpartijen. De poliie slaagde er ten slotte in ai ongeregeldheden een einde te maken. Vier personen zijn gearresteerd; een twintigtal personen werd gewond. Geen overeenstemming in het Londensche bus-conflict' Uitbreiding der staking te verwachten? De pogingen van het Engelsche Ministe rie van Arbeid, om bemiddelend op te tre den in het stakingsconflict met het Lon densche buspersoneel, zijn op niets uitgs- loopen. De stakers waren bereid, onderhan delingen te voeren over alle kwesties, uit gezonderd de verkorting van den arbf dag tot 7'4 uur. Gistermiddag hebben om streeks 5000 man buspersoneel een massa meeting op Trafalgar Square gehouden. De voorzitter der vakvereeniging verklaarde, dat de stakers het werk niet zullen hervat ten, alvorens hun eischen ingewilligd zijn. Intusschen is tijdens het weekeinde ook weer de mogelijkheid van een uitbreiding der staking tot het personeel van trams, trolleybussen en ondergrondsche spoorwegen ter sprake gebracht. Tot dusver heeft het personeel van deze takken van. dienst loyaal de instructie nageleefd, het werk niet neer te leggen. De mogelijkheid, dat dit niettemin zij het zonder officieele goedkeu- ring van de vakvereeniging, zal geschieden, evenwel nic-t denkbeeldig. In de provincie begint de situatie, wat de stakingen van het buspersoneel betreft, geleidelijk te verbeteren. Te Oxford is hel werk reeds hervat; in Northamptonshire zullen 600 man buspersoneel weer aan het erk gaan. Onzichtbaar makende stralen Een groep Oostenrijksche industrie heeft besloten de uitvinding van de drie technici uit Graz. die stra'en hadden dekt, waardoor menschen en voorwerpen zelfs in het volle zonlicht onzichtbaar kun nen worden gemaakt in exp'oitatie te no men vermoedelijk in het reclame-bedrijf. Een wetenschappelijk onderzoek te Wee nen heeft aangetoond, dat de stralen uitne mend functionneeren HoofJkanioort Der» Ha Laan van Me.rdervoor Actieve Vertegenwoordiger» Gevraagd 1EMENGD NIEUWS Een gelukkige oude juffrouw Die een briefje van de Prinses kreeg 86-jarige mejuffrouw A. G. van Ag4.en te Middelburg had in haar bezit een niet algemeen bekend plaatje van Prinses Ju liana, namelijk de Prinses voorstellende als zij voor 't eerst loopt tusschen haar ouders in Zij zond het verleden week met een een voudig gesteld schrijven naar de Prinses op het Paleis Soestdijk: „Zooals ik het aan een vriendin of familielid zou doen", zeide mej. van Agten. Zij besloot met de woorden: „En iu de groeten aan uw lieve moeder". Zeer erheugd was de oude vrouw, toen zii reeds Dinsdag van Baron Baud, knmerheer van de Prinses, het volgende schrijven ontving: „In opdracht van H.K.H. Prinses Juliana i Z.K.H Prins Bernhard heb ik de eer me juffrouw van Agten te Middelburg Hoogst- derzelver dank over te brengen voor de vriendelijke aanbieding van de foto voorstel lende „de eerste stapjes van Prinses Ju liana", welk geschenk door hunne Konin klijke Hoogheden zeer op prijs is gesteld en met bijzondere erkentelijkheid is aanvaard". Een ernstige botsing Motorrijder overleden Een motorrijder, die Zaterdagavond op de Hartveldschebrug te Diemen in bot sing is gekomen met een auto, en met een hersenschudding naar het burgerziekenhuis te Amsterdam werd vervoerd, is daar in den loop van Zondag overleden. LIJKJE OPGEHAALD Te Amsterdam is uit het Joh. van Hasseltkanaal aan de overzijde van het i het lijkje opgehaald van den 9-jarigen T. M., /elke Zondag 25 April jli aldaar te water /as geraakt en vedronken. Den laatsten tijd zijn erin N ij meg er en Venlo en tusschengelegen plaatsen een groot aantal rijwielen gestolen. De dad si was moeilijk te achterhalen. Thans echter is de politie te Venlo er in geslaagd een 26-jarigen Hagenaa,r zekeren H., die tallooze diefstallen heeft gepleegd, te Nijmegen, Ven lo en andere grensplaatsen, te arresteeren. De fietsen werden alle over de Duitsche grens gesmokkeld en daar verkocht H. naar de strafgevangenis te Roermond over gebracht KNAAPJE VERDRONKEN Gisteren is het 6-jarig zoontje van den heer Jonker uit de Kinkhorststraat te M pel, dat met een scheepje speelde, in water van de Nieuwe Haven geraakt en dronken. ALLEE*» DEZE VLUCHTHEUVELS Ugroen Alleen v'uchiheuveli met groen lichtgevende verke^s- zuilen mag men links of rechts voorbijrijden; alle andere Hgaroen altijd ter rechterzijde. LIHKS OF RECHTS PASSEEREflfl] VERKIEZINGSACTIE Dr. Colijn en zijn Jielpers" Deze verkiezingscampagne na maan- den van inspannende departementale ar beid bewijst de bijzondere werkkracht van den heer Colijn. Een eeresaluut is hier op zijn plaats. Hierop citeert het blad een der duur betaalde advertenties in de Nieuwe R o 11 C r t, waarop ook wij de aandacht zullen vestigen en welke er aldus uitziet: ZET MEER LIBERALEN NAAST COLIJN Stem niet op hem of op malconten ten. Stem op de liberalen en gij versterkt Colijn in de beste factoren van zijn politiek. Het doet ons genoegen, dat het blad hier op laat volgen: Wij hebben in vroeger Jaren eens be leefd dat generaal Snijders zijn naam liet gebruiken voor een verkiezings-actie van Nationaal Herstel, zonder dat hij van plan was om als gekozene zitting te nemen in de Kanier. Wat wij thans mee maken is nog iets veel zonderlingere. Wij zien hier de naam van Colijn ge bruiken voor een lijst, waarop die naam niet voorkomt. Het werpt een merkwaar dig licht op de wanhoopsmentaliteit waarmee de liberalen de verkiezings strijd ingaan. Of dr. Colijn met deze reclame erg in genomen zal zijn durven wij betwijfelen. Maar hij kan het ook niet helpen! BOUW VAN EEN POSTKANTOOR Naar wij vernemen zal op 12 Mei a.s. to Den Haag worden aanbesteed de bouw van een groot spoorwegpostkantoor te 's-Herto- genbosch. Het gebouw zal verrijzen op het terrein aan den Boschveldweg voor de be staande goederenloods der N.S. KERKBOUW TE WTERDEN Namens de Gereformeerde Kerk van W i e r d e n zal op Donderdag 30 Mei wor den aanbesteed het bouwen van een kerk gebouw c.a. te Wierden als volgt: Perceel 1: Metsel-, timmer-, ijzer en loodgieterswerk; Perceel 2: Verf- en glaswerk; Perceel 3: Elcrtrisrhe leiding. Bestek en teekeningen verkrijgbaar bij den architect II. J. Tiemens. Koningstraat 31, Arnhem. WONINGBOUW TE VLISSINGEN Bij de door T-chitect Jac. van der Vlis gehouden aan. sleding voor het sloopen van eenige panden afin de Oosthavenkade hoek Bleekstraat en het bouwen van acht woningen en een kantoor te Vlissingen wa3 P. A. Heynsbroek te Schiedam de laagste inschrijver voor f 40.S0O— BOUW VAN EEN OPSLAGPLAATS Namens de firma G. Schoolderman Holt» slag zal Dinsdag 11 Mei in het CJ.M.V.-ge» bouw. Kinsbergenstraat te Apeldoorn, de architect Ferd. Best aanbesteden het bou wen van een opslagplaats aan het Kanaal Zuid Apeldoorn. In Zuid Limburg zal een vensterglas fa briek worden opgericht. Het zal de eerste in ons land zijn. De nieuwe fabriek zal geves tigd worden onder de gemeente Born. Ver moedelijk za| in dit bedrijf een paar hon derd man werk kunnen vinden. Als oprich ter wordt genoemd het Belgisch-Fransch Concern Blaue Misseron, dat ook in het bui tenland dergelijke ondernemingen stichtte. FABRIEK VAN CHEMISCHE PRODUCTEN Te H.rken-Linne in Zuid-Limburg zijn door de N.V. Nederlandsche Patent- en Kris- lalsodafabriek v.h. Dury en Hammers te Schiedam terreinen aangekocht. Er zal een complex gebouwen verrijzen ter vervaardi ging van chemische producten. Een paar honderd arbeiders zullen hier vermoedelijk werk kunnen vinden. De nieuwe fabriek moet volgend jaar gereed zijn. KINDERPAVILJOEN TE APPELSCHA Te Appelscha is aanbesteed de bouw van een kinderpaviljoen bij het sanatorium te Oud-Appelscha. Laagste inschrijvers waren L J. de Pas en E. Gebben te Assen met f 4S.173. TEXEL EN VLIELAND De hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat te Haarlem heeft aanbe steed: le. De verbetering van den toegang tot de veedoksluis te Den Helder met bijkomende werken. Laagste inschrijver J. de Vries, te Den Helder, voor f 14 772. 2e. Het verstrekken en uitbreiden van de oeververdedizing om den kop van den Stuif dijk op de Hors op Texel. Laagste: O. J. Boeker, Wieringen, voor f 149 800. 3e. Het herstellen van winter- en storm schade aan en het versterken van de hoof den op het Nnorderstrand van Vlieland Laagste: J. C. Kooyman, Harlingen. voor f 69.390. AANBESTEDINGEN Door de Directie der Ned. Spoorwegen zal op 25 Mej a.s. te Utrecht in het openbaar worden aanbesteed volgens bestek en voor waarden No. 1701 s.s. het uitbreiden van do Douaneloods op het stationsemplacement te Tilburg. Dp kosten hiervoor worden geraamd op f 8150. Het gemeentebestuur van Woudrichem heeft aanbesteed het bestraten van de Zand stees met bijkomende werkzaamheden welk werk is opzedragen aan de laagste inschrij vers G P. de Bont en Chr. J. G. Schapers te Raamsdonk, voor de som van f 17.750. GLASINDUSTRIE „ROTTERDAM" JOH. PIETERMAN VAN DER DUINSTRAAT 25-27 29 TELEFOON No 45600 FILIAAL N«. BINNENWEG 309

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2