ïlieuure |TciJtódjr (Courant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken ONDER DE NUCHTERE NOORD-HOLLANDERS HfAANDEiSfll MIAGGEN 3 KOVEN-HAAGI abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevesligd is 2-35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending550 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postniro 58936 l&tjmtntieprijjeTt: Van I tot 5 regels UTft Elke regel meer 022 'A Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 230 Elke regel meer 0-45 Voor bet bevragen aas 'I bureau V wordt berekend 0.10 No. 6081 MAANDAG 10 MEI 1937 18e Jaargang OVERBODIG, MAAR NIET ONBEDENKELIJK Men zendt ons ter beoordeeling een „nieuwe" brochure, getiteld: „Parlemen taire Democratie" of „Nationaal Socialis me", uitgaande van de Nat Bond Land bouw en Maatschappij; geschreven door een „democraat" en een nationaal-socialist. De „nieuwheid" der uitgave bestaat blijk baar hierin, dat ze voor het eerst in bro chure-vorm verschijnt, nadat de opstellen eerst in de „Agrarische Pers" waren ge plaatst „Landbouw on Maatschappij" doet aan politiek en het hoofdbestuur was zóó door drongen van de beteekenis van het Natio- naal-socialisme, dat het twee leden uitnoo- digde om het vóór en tegen van deze „nieuwe leer" te bepleiten. „Landbouw en Maatschappij" wil de poli tieke weg bewandelen, maar alle politieke verschillen negeeren en eendrachtig tegen alle politieke partijen strijden. Geen wonder, dat de Nationaal-socialist, die een royaal gebruik maakt van de gebo den gelegenheid, op deze vreemdsoortige doelstelling direct reageert met de opmer king, dat L. M. ongetwijfeld geprofiteerd heeft „van de gunstige omstandigheid, dat zij ongeveer tegelijkertijd ontstond met de N.S.B., welke de onverzoenlijke vijand van alle politieke partijen werd". Inderdaad, die twee moesten naar elkaar toegroeien. Doch hoe zal het nu verder gaan? L. M. wil langs politieke weg de oplos sing van sociale en economische problemen voor de landbouwers zoeken. Een kardinale fout, doch welke meer gemaakt is. Belan genpartijen zijn er altijd geweest Maar L. M. drijft zelf geen politieke actie; aan de Kamerverkiezing neemt zij geen deel. Dat zou een deugd kunnen zijn. Zij zou haar leden kunnen aansporen en onderrich ten om in de politieke organisaties, waar van zij deel uitmaken, de belangen van de landbouw en de landbouwers te verdedi gen en voor evenredige vertegenwoordiging kunnen pleiten. Maar neen, dat doet zij niet, want zij keert zich meteen tegen „de democratie, welke het economisch spoor is bijster ge raakt en de leiding heeft in alle politieke partijen." Volgt daar niet logisch uit, dat zij van al die politieke partijen niets hebben moet en dat de leden van deze organisatie dus aan gewezen zijn op de N.S.B.? Wij kunnen het niet anders zien dan dat er maar één uit weg openstaat voor de leden van L. M. n.I. om op de lijst van de N.S.B. te stem men. Wanneer wij de ontwikkelingsgang van L. M. nagaan, dan moeten we helaas constateeren, dat de leiders dit niet onaan genaam zouden vinden en dat men „democraat" voor de vorm uitnoodigde zijn meening te zeggen, maar dat het grootste en laatste woord aan den N.S.B.-er is. OXFORDBEWEGING Tweede meeting te Utrecht De samenkomsten der Groepbcweging te Utrecht zijn gister voortgezet met een in ternationale ontmoeting van talrijke be zoekers uit Europeesche en overzeesrhe landen. Men had voor deze meeting op liet gebouw, der Groentenveiling beslag gelegd, waar vele en veelkleurige vlaggen het ka rakter van deze bijeenkomst accentueerden In de zeer druk bezochte samenkomst heeft ook de stichter der Groepbeweging, Dr. Frank N. D. B u c h m a n, hei woord gevoerd. Hij wilde een antwoord geven op de thans allerwege gehoorde vraag, wat eigenlijk de Oxfordgroep is. Het antwoord luidt, dat de Oxford- beweging misschien de grootste re volutie aller tijden zal blijken te zijn. De revolutie, die door het Kruis van Christus de wereld zal veranderen. Na dr Buchman zong een Oosterling in kleurige kleedij, de zanger Surya Sena van Ceylon, een lied: „Iemand klopt op de deur". Vervolgens sprak het hoofd der Britsch- Indische Kerk die zijn gehoor bepaalde bij den eisch der Groepsbeweging: „Gods wen- schen moeten wij vervullen door ons be reid te toonen naar Zijn stem te luisteren" Dan sprak Ma Nyein T h a, een leera- res uit Burma, Wat de Oxfordbeweging met den mensch wil doen is: het brengen van het geloof van het hoofd naar het hart Wij zijn vastbesloten om het Oosten en het West ensamen te brengen onder Gods lei ding, aldus deze spreekster. Uit Engeland waren talrijke Groepleden gekomen; een der voornaamsten, generaal W i n s e r, verhaalde, hoe de oorlog hem had doen twijfelen aan God. Ir. de Oxford groep vond hij menschen. die hem toon den, dat God niet onbegrijpelijk, doch een levende werkelijkheid is. Hij zag nu ook, dat het niet moei lijk is den oorlog voorgoed uit het leven der volkeren te bannen, mits de mensch slechts wil leven op de absolute basis van eerlijkheid, zui verheid, naastenliefde en onzelfzuch tigheid. Captain A. S. Loudon Hamilton, in wiens kamers in Oxford de beweging een aanvang nam, doet mededeelingen over die gebeurtenis. Een Engelsche student verklaarde, dat onzekerheid, moreel verval en opstandig heid de wereld beheerschen. Ieder wil dezen tijd veiligheid, zoowel voor zich per soonlijk als voor zijn land. Daarom hult de mensch zich in geslotenheid en wantrou- VRIJZINNIGE BET00GEN De brochure was ons toegezonden ter recensie; dit is de eenige reden waa we het geschrift van Landbouw Maat schappij aankondigen. Er ware anders niet de minste reden toe geweest. Ze heeft bitter weinig waarde Het gaat, zoo schrijft het hoofdbestuur van L. M. in de voorrede, om parlemen taire democratie of nationaal-socialisme. Dat is fout. Want men kent op deze wijze aan het nationaal-socialisme een waarde en beteekenis toe, welke het mat heeft. De N.S.B. stelt het graag zóó voor, dat het in de wereld tusschen haar en alle andere le vensbeschouwingen en staatspartijen gaat; maar dat is slechts ijdelheid en zelfover schatting. Het nationaal-socialisme is niets anders dan één der vele vrijzinnige richtin gen, die zich tusschen de andere indringt en op ietwat ongewone wijze de andere onder de voet tracht te loopen. Overschat dus L. M. de beteekenis van de N.S.B. (dat is ook een wijze van aanbe velen) anderzijds maakt zij de fout van „parlementaire democratie" te spreken zon der meer. Alsof hier een verzamelnaam mogelijk is. Als van zelf gaat men dan den ken aan „Eenheid door democratie" en biedt men de N.S.B. een gemakkelijk aan valspunt; E.D.D. kan immers geen pi c i p i e e 1 geluid laten hooren. Indien het L. M. werkelijk ernst was geweest met de voorlichting van haar le den, dan had zij een man van positief Christelijke beginselen moeten uitnoodigen grondslag, doel en streven van de N.S.B. te toetsen. Daarvan kon nu geen sprake zijn. In de brochure is eerst de „democraat" aan het woord. Later werd de N.S.B.-er op het onderwerp losgelaten. De eerste herin nert aan het woord van den Frieschen edel man Gemma van Burmania (1555): „Dï Friezen knielen alleen voor God". De N.S.B.-er herinnert ook aan dit woord (zelfs in de Friesche tekst: Wy Frysken knibbel je allinnich for God), maar voegt er aan toe. dat de vrije Friezen den beste en bekwaamste uit him midden als leider huldigden; zij waren dus eigenlijk nationaal- socialisten. Hier schijnt een tegenstelling aanwezig wen. Daarom bouwt men tariefmuren en versterkt men de bewapening. Het resul taat is, dat het leven steeds onveiliger en onzekerder wordt. Daarom moeten er open heid en vertrouwen komen. De mensch moet zich niet bekommeren om de gevolgen, doch zijn leven overgeven aan Gods leiding. Slechts een beweging, die die gedachte voorstaat, zal de wereld van den onder gang kunnen redden. Naar een vereenigd Christelijk wereldfront tegen geestelijk en moreel verval moeten wij streven. De mot het zingen van volksliederen af- gewissclclp samenkomst werd gevolgd door een Zondagavond-bijeenkomst, waar o.m. honderd deelnemers uit Scandinavië zich meldden. De week tot Pinksteren Is nil 'ge heel bezet met kleinere samenkom sten, en dan volgen op de beide Pinksterdagen weer massa-meetingen bij wijze van apotheose der Neder- landsche Groep-actie. NED. CHR. RADIO-VEREEN. Algemeene vergadering Openingsrede van mr. A. v. d. Deure Diakonieën en Radio In het Jaarbeursgebouw te Utrecht werd de Algemeene Vergadering (Veree- nigingsraad) van de Ned. Chr. Radio- Vereeniging gehouden onder voorzitter schap van Mr. A. van der Deure te Bennekom. Bij de opening herdacht de voorzitter de overleden functionarissen, in het bijzonder Prof. Dr. A. van Veldhuizen, die in de ver schillende bestuurscolleges een belangrijke plaats innam. Nadat gemeenschappelijk het N.C.R.V.- lieó. was gezongen en de notulen waren vast gesteld, hield Mr. van der Deure zijn onder den titel Nederlandsche tuinbouwraad In een drukbezochte vergadering van deil Nederlandschen Tuinbouwraad. gehouden te 's-Gravenhage. onder leiding van den heer A. V e r d u y n Jr, werd aan de organisato ren der Haagsche en Boskoopsche tuinbouw- manifestaties hulde gebracht voor de gehou den tentoonstellingen. Kennis werd genomen van de mededee lingen van den directeur-generaal van den landbouw met betrekking tot de voorgeno men wereld-landbouwtelling in 1940. Andermaal werd van gedachten gewis over afzetmogelijkheden van tuinbouwpro ducten in sovjet-Rusland. Op een officieel verzoek van den raad om te mogen inzen den bij gelegenheid der in Juli 1937 in Mos- cou te houden tuinbouwtentoonstelling werd nog altijd geen antwoord ontvangen. Van verschillende zijden werd betoogd, dat men ter plaatse onderhandelingen diende te ope nen. Besloten werd deze aangelegenheid bin nenkort weder onder het oog te zien. Zeer uitvoerig werd van gedachten gewis seld over het voorontwerp Lan-dbouw-orde- ningswet 1937. De Raad bepaalde zijn stand punt met betrekking tot dit ontwerp en zal daarvan binnenkort aan den minister van Landbouw en Visscherij doen blijken. ^ni inc-pc d*e een goe<* 'nternaat UUL/lKo zoeken voor hun kinde ren, speciaal vno. die een tekort toonen aan aandachts-concentratie, wenden zich tot het INSTITUUT KLEIN WARNSBORN te ARNHEM. Kleine klassen. Individueel onderwijs. Geregeld toezicht, dag en nacht Gezonde omgeving. Dir. P. VAN AALTEN Telefoon: Arnhem 22012 Dr Colijn spreekt te Alkmaar voor 3800 hoorders Het Antirevolutionaire volk uit het mid den en uit de kop van Noord-Holland heeft Zaterdagmiddag zijn lijstaanvoerder, Dr. H. Colijn, met warm enthousiasme begroet. Uit alle deelen van dit deel van Noord- Holland was men samengestroomd te Alk maar. In de grootste vergadergelegenheid der stad, in de Korenbeurs, zat. en stond men opeengepakt: 3800 personen waren hier aanwezig. De grootste helft der vergadering moest zich met een staanplaats vergenoe gen. En in zoo dichte rijen stond men naast elkander dat Dr. Colijn, toen Z.Exc. onder daverende toejuichingen de zaal betrad, er ternauwernood plaats gemaakt kon worden om den gevierden spreker door te laten. Maar het ging nèt, en niet zoodra had men zooveel ruimte verkregen dat Dr. Colijn zich op het niet palmen gesierde podium kon vertoonen, of opnieuw schalden de juichkreten van alle zijden uit de mudvolle zaal. Het enthousiasme loste zich op sym pathieke wijze op in het zingen van de zegenbede uit Psalm 134. Op het podium had plaats genomen de burgemeester van Alkmaar, Jhr. Mr. F. H. van Kinschot, terwijl de belangstelling uit niet-A.R. kringen verder groot was. Tegen vieren opende de voorzitter van de Kamerkieskring-centrale Den Helder, de heer L. Harms Jr., van Zaandam, de ver gadering. In zijn inleidende toespraak ge waagde hij van den koninklijken tocht van Dr. Colijn, die ik, zei spr., waarlijk niet aan u behoef voor te stellen (applaus). Dat komt omdat aan de woorden van Dr. Colijn zich paren zijn daden en zijn rust en even wichtigheid in alle kringen bewonderd wor- te zijn. Doch de overeenstemming is van grooter beteekenis. Immers blijkt duidelijk, dat het beroep op der Friezen vrijheidszin tegenover menschen slechts versierd, maar niet gedragen en geheiligd wordt door hun ootmoed tegenover God. Van Christe lijke beginselen, steunende oo Gods Woord, vindt men in deze brochure niets, letterlijk niets. De „democraat" misbruikt een paar bijbelteksten; de nationaal-socialist schermt met „boer en bloed en bodem", „Germaan- sche rechtsopvattingen" en het Christelijk gebod der naastenliefde; maar het is bij beide de puur vrijzinnige levensopvatting, welke tot uiting komt. En overigens vindt men in de aanbeveling van het nationaal- socialisme niets dan ijdele woordenpraal. den. Vandaar de reputatie van Dr. Colijn tot in het buitenland toe. Maar genoeg. ,Ja!" zegt Dr. Colijn (applaus). Torh, ging de voorzitter voort, willen wij, nuchtere Noordhollanders, het U vanmid dag ook zeggen. Wij eeren U om Uws werks wil, dat van ?eer groote beteekenis is. ook als wij het plaatsen tegenover het gebrod del van hen, die over de branding praten zonder de zee te hebben gezien (hilariteit en applaus). Spr. besluit onder warme in stemming met de versregels: Een rechte lijn, een vaste hand Is een zegen voor het land. Vraagt gij nog: wie moet het zijn? Wij zeggen U met klem: Coiijn! Hierna betrad Dr. C o 1 ij n het spreek gestoelte, wederom met een ovatie begroet. Óndanks de hooge temperatuur, die in de zaal heerschte, luisterde de menigte met strak gespannen aandacht naar de zoo bij uitstek instructieve rede. Nu en dan ont spanden zich de trekken der luisteraars, als de bekende humor van den spreker daarvoor aanleiding gaf. De noodzaak van aanpassing illustreerde spr. o.m. door te wijzen op de sterk ver anderde bedrijfsomstandigheden in de Noordelijke streken van Noordholland. Sprekende over de noodzakelijke inperking van de bemoeiing der Overheid met de landbouwbedrijven, zei Dr. Colijn, dat dit de eenige belofte is, die hij vóór de stem bus aflegt. Hoe die veel te ver gaande over heidsbemoeiing moet worden ingeperkt, weet ik, zei spr.. op dit oogenblik niet pre cies, maar de tijd is voorbij,, dat de Regee ring zich moet blijven bezig houden met het oor van ieder varken (gelach en ap plaus). Aan het slot van de rede gaf Dr. Colijn op glasheldere wijze een uiteenzetting van de werking onzer constitutioneels instellin gen. Aan de eene zijde willen wij, zei spr., geen college dat niet meer doet dan een paar maal per jaar in de handen klappen; aan den anderen kant willen wij Oranje houden (daverend applaus). Met Calvinistische onverzettelijkheid zul len wij, eindigde spr., dezen stembusstrijd voeren. En ook nu wees Dr. Colijn van zich af door alle aandacht te vestigen op het A.R. beginsel, waaraan spreker zich ook in de moeilijkste omstandigheden heeft vast geklemd. Met een krachtige peroratie ein digde Dr. Colijn en verzocht wederom te zingen Psalm 118 7. Nadat. Dr. Colijn in dankzegging was voorgegaan, was het oogenblik van schei den gekomen. Noode liet de schare den be minden leider gaan. Velen drukten Dr. Colijn de hand, toen hij zich een weg baan de door de man aan man staande aan wezigen. Het was een schoone middag voo A.R. mannen en vrouwen uit Noordhol lands Noorderkwartier. MtDAIUfS INSIGNES KRANSEN TAKKEN Na het zwaard de troffel In een uitvoerig betoog gaf spr. een over zicht van alle belangrijke zaken, welke op het oogenblik in de omroepwereld aan de orae zijn. Het is een misverstand te meenen, dat er na de totstandkoming van het zendtijdenbe- sluit in de radio eigenlijk niets meer gebeurt Het contact met de regeering en met de andere omroepen beteekent thans heel veel. In dit verband behandelde spr. taak en werkzaamheden der Nozema, waarna een overzicht werd gegeven over de verhouding van den omroep tot de radio-centrales. Over het uitzenden van een derde programma via telefoonlijnen alleen voor de radiocentra- Ip3 zijn de besprekingen nog loopende. Wat den wereldomroep betreft zal binnenkort besprekinc plaats hebben op uitnoodi- ging van den Minister. De verhouding tot de andere omroepen is uitstekend. Met de pers is in 1936 een regeling tot stand' geko men. Na het zwaard bij het zendtijdenbesluit. aldus spr. kan de troffel voor den opbouw den omroep niet worden neergelegd. Er wordt veel voor de N.C.R.V. gewerkt, niet alleen Goor het bestuur, maar ook, en dit stemt tot groote dankbaarheid, door le- i en correspondenten. Er wordt ook voor N.C.R.V. veel gebeden. Onze omroep heeft zich een plaats verworven in het hart van ons Christelijk volk. Daarom gaan wij, niet achtend de moeilijkheden, bemoedigd voorwaarts, wetend en er diep van doordron gen, dat God ons het werk op de schouders heeft gelegd, en biddend om Zijn zegen. En uitkomst van het werk stellen wij vol vertrouwen in Gods almachtige Vaderhand (applaus). Huishoudelijke zaken De jaarverslagen van den secretaris penningmeester, ingediend door den heer C. A. Keuning te Wageningen, van den Omroep ingediend door den heer P. C. Tolk te Hilversum en van de propagan da, ingediend door den heer D. P e boom te Ede. waren tevoren aan de af gevaardigden rondgezonden en lokten een korte bespreking uit Met woorden van dank aan de functionarissen werden ze goedgekeurd. Bij de nu volgende bestuursverkiezing deelde de voorzitter mede, dat bij enkele candidaatstelling tot leden van het alge meen bestuur zijn herkozen de heeren C. A. Keuning, D. Pereboom, J. Weitkamp en ds. Van der Zaal. In de vacature-prof. Van Veldhuizen werd met groote meerderheid van stemmen ge kozen prof. dr. Joh. de Groot, hoog leeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht Tot leden van de kascommissie voor het nazien van de administratie van den pen ningmeester werden gekozen de heeren W Beudeker te Amsterdam, L. de Ruiter te Rotterdam en Joh. W. Brugman te Am sterdam, terwijl twee plaatsvervangers werden aangewezen. Na de pauze was allereerst aan de orde Studio-gebouw Na een uitvoerige toelichting door den heer Tolk en den voorzitter der Bouwcom missie, den heer J. M. Krijger Jr., lid der Tweede Kamer, werd met algemeene stem men door de vergadering gesanctioneerd het besluit van het algemeen bestuur om besprekingen te openen inzake studiobouw met den ontwerper -van het plan „Spin in 't web" (zooals we Zaterdag j.l. reeds heb ben gemeld, Red.) De voorzitter van de bouwcommissie overhandigde aan den voorzitter hierna de naambrieven, waarna deze constateerde, dat de lakken ongeschonden waren. Bij opening van de brief onder motto „Spin in 't web" bleek de ontwerper te zijn de heer J. H. van der Veen J.R.zn.. architect B.N.A. te Amsterdam. Diaconieën radio In een wel geargumenteerd betoog kwam ds. den Houtinig tot deze conclusie: „Een ander standpunt dan dat van het zich volstrekt onthouden van een oordeel uit te spreken over of iets te doen tegen een wei gering van een diaconie, als waarvan het vraagpunt spreekt, lijkt mij principieel niet verantwoord, organisatorisch niet ge- wenscht en practisch niet mogelijk toe'-'. Hierover ontspon zich een levendige dis cussie waaruit bleek, dat verschillende leden zich niet in alle deelen met het be toog van ds. Den Houting konden vereeni gen. Medegedeeld werd, dat er diaconieën zijn, die in dezen een heel ruim standpunt innemen en zeker niet alle radio-gebruik tot luxe verklaren. In zijn repliek merkte ds. Den Houting op, dat in een diaconale conferentie de plaats was, om de andere zijde van het vraagstuk te bespreken, maar hier ging het over de houding van de N.C.R.V. en deze kan geen oordeel hebben over hetgeen dia conieën in de Kerk van Christus doen. Het slotwoord werd gesproken door ds. Jac. Poort, lid van het algemeen be stuur, Ned. Herv. predikant te Den Haag, onder den titel: „Na Hemelvaartsdag het Pinksterfeest". Met groote aandacht werd dit diep ernstige woord aangehoord. Met klem drong spr .er op aan, om bij al ons werk te bidden om de leiding van den H- Geest Ds. J. A. T a z e 1 a a r van Rotterdam sloot, op verzoek van den voorzitter, deze belangrijke vergadering met dankgebed. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen Het Prinselijk paar is naar Engeland vertrokken ter bijwoning van de kroning an koning George. Zaterdag sprak Dr. H. Colijn te Alk» Zweden belast de invoer van Neder» landsche druiven. Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer omtrent de wijziging van de Lager- onderwijswet. Te Utrecht werd de jaarvergadering gehouden van de Ned. Chr. Radiovereeni- ging. Heden is de haringvisscherij begonnen. Mola heeft den Solube-berg bezet en bestrijkt thans met zijn geschut de haven van Bilbao. De „Graf Zeppelin" is voorloopig uit de vaart genomen: er zou worden onder handeld over helium-vulling. In het Londensche busconflict is geen overeenstemming bereikt. Bij een betooging in Toulouse zijn 20 gewonden gevallen. UITGEVERS MAATSCH. BROEKHOFF N.V.. voorh. KEMIXK EN ZOON, Domplein 2, Utrecht. VERSCHENEN: CALVIJN EN CALVINISME Een «tu.Ile over CnlvUn en om seestelUk en kerkelijk lei H. J. CC st Prijs: 1 Jite band t 6.—. i staan heden nog In een tyd, die Johannes Ivtin hoofdzakelijk nog: kent u t handboeker herhalingen van versleten wijsheid. Wjj kun- vrij aannemen, dat onze tijd Calvtjn niel it, juist omdat men leeft ln den waan hen sedoellng dit boek is te laten zien. welk scheld er bestaat tusschen den rjjn en Calvlln.arooals hij door It voorgesteld Ie gemeente en niet alleen voor Een prachtige groep citaten m Calvjjn. in het Nederlandsch i predi- OÓK VERKRRIJGBAAR BIJ DEN BOEK- De Vlaardingsche Visschersvloot die hedenmorgen 5 uur is uitgevaren lag Zaterdagmiddag gepavoiseerd in de haven. Weer en wind dienende, hoopt mem vóór Pinksteren met de eerste Hollandsche nieuwe haring terug te zijn. N.V. GRONINGSCHE HYPOTHEEKBANK VOOR NEDERLAND gevestigd te GRONINGEN. De Bank geeft uit: 4 Pandbrieven a 101 en 3Vz Pandbrieven a 99V2 Koers v. omwisseling resp. 100% en 99yg KETELBEMETSELINGEN ovenbouw, chemische bouw, volgens bestek of eigen ontwerp. Ingenieursbezoek op aanvrage. I N.V. Vereenigde Nederlandsche Chamotte-Fabrieken GELDERMALSEN Tel. 3 en 69 VLAARDINGER AMBACHT LAGE BELASTING MOOIE GROOTE WONING MET GARAGE en een KLEINERE WONING ZONDER Garage Beide panden met groote tuin en op gewilde stand. Zeer voordeelig geboden. Inlichtingen: Rozenlaan 3, Burg. de BordespL 5. Vl.-Amb. Nederlandsche handelsmissie huistoe De Nederlandsche handelsmissie is, naar uit Santiago de Chili wordt gemeld te Valparaiso aan boord gegaan van de Reina del Pacifique. waarmede de terug reis naar het vaderland is aanvaard. VECHTPARTIJ TE NIEUWERSLUIS Op de provinciale Vechtbrug te Nieuwer- sluis is Zaterdagavond een vechtpartij ont staan tusschen zekere van E. uit Breuke- len en van B. uit Maarssen. De laatste werd daarbij ernstig gewond. De aanleiding tot de vechtpartij was een liefdeshistorie. BRAND TE EEMNES In den afgeroopen nacht omstreeks nutf vier ontdekten omwonenden dat de achter zijde van een woning aan den Laarderweg te Eemnes in brand stond Zij konden op het laatste oogenblik het bejaarde echtpaar Buitenhuis, de bewoners van het huis, redden. De motorspuit der Larensche brandweer heeft gedurende een uur met twee slangen water gegeven: men kon echter niet verhin deren, dat huis en inboedel uitbrandden. Alleen de muren staan nog overeind. De Eemnesser brandweer belastte zich met do nabliissching. De oorzaak van den brand wordt in kort sluiting gezocht. schriftelijk» opleiding tol BOUWKUNDIG OPZICHTER Gratis plaatsingsbureau. Vraag zonder verplichting inlichtingen bij A.S.SQ Nieuweplein 31, Arnhem. Telefoon 24597

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1