CHIEF WHIP Er gaat niets boven de „eenige" Virgin ia-si gar et Na de ramp met de „Hindenburg" SÜ&R1STOI CALV. JURISTEN VEREEN. NATUURLIJK in VOORBURG!! ZATERDAG 8 MEI 1937 EERSTE BLAD PAG. a Buitenland brandwonden 'op hospitaalbedden in kleine localiteiten in New Jersey. Zwijgend trokken gedurende een groot deel van den nacht vrienden der omgekomen passagiers langs de stoffelijke overschotten, die in een garage van hol vliegveld opgebaard liggen. Wat ooggetuigen nog verhaalden Een lid der bemanning van de ..Hinden- Hedenochtend is uit Berlijn per vliegtuig bimg", de mechanician Theodor R i tter, die naar Cherbourg vertrokken de Duitsche Duitsche commissie van onderzoek naar Lakehurst Kapitein Lehman aan zijn wonden bezweken missie, welke in Lakehurst een onderzoek zal instellen naar het vergaan van het 'UCht- schip „Hindenburg". Van deze commissie maken deel uit Dr. Hugo E c k e n e r. Dr. D u e r r, Prof. Bock, s af ingenieur Hofman van het Duitsche proefsta.ion voor luchtvaart, Prof. D i e c k- mann (München) en luitenar.t-ko.ouel Breit haupt van het rijksministers voor luch vaart. Dr Hugo Eckener verklaarde aan de pers. dat hij met vijftig procent zekerheid aannam, dat de ramp van de „Hindenburg aan sabo'age is te wijten. Indien dit onjuist blijkt, dan is onweer niet uitgesloten. Wel moet dit dan recht boven het luchtschip hebben gestaan, aangezien anders de kapiteins, als ervaren luchtschipbestuurders, niet zouden zijn ge land. Ook is het niet uitgesloten, dat zich door verschillende spanningen in de atn.osfeer- lagen zoogenaamde statische elsctriciiteit heeft gevormd. De commissie van onderzoek hoopt 111 Cherbourg verder te kunnen reizen aan boord van hef mailschip „Europa", dat gis teravond uit Hamburg is vertrokken. Ook Amerikaansch onderzoek De Amerikaansche minister van handel, Roper, heeft medegedeeld, dat de Amer- kaansche commissie van onderzoek naar de oorzaak van de ramp zeer spoedig haar open bare gehooren zal beginnen. Men acht het zeker, dat ook de Amerikaaansche marine een onderzoek zal instellen, omdat de „Hin denburg" op het terrein der luchtmacht van de marine is neergekomen. Slechts autoriteiten en journalisten wor den thans op het vliegveld toegelaten, ten einde het wrak 111 den toestand te houden, waarin het thans verkeert. De overblijfse len van het luchtschip zijn zoo platgedrukt, dat men de hangars en de daarachter liggen de vlakte over den top van het eens zoo statige luchtschip heen kan zien. Boven de verwrongen massa zwartgeblakerd ijzer en aluminium steekt de gebroken schroef om- k'Tusschen de warreling van metaal ziet men de metalen stoelen en tafels hangen, de laatste resten van de hut van den gezag voerder. Alleen de verbogen vensteromramingen geven nog aan, waar eens de gondel was. Drie dagen hebben de passagiers daar ge- jleefd Uit een film, die van de landing van de „Hindenburg" gedraaid werd, bleek, dat het eerste toeken van brand was een kleine bo.- le rookwolk onder het luchtschip. De film zou een zoo volledig beeld geven van de ramp, dat zij waarschijnlijk gebruikt za. worden bij het officieele onderzoek. Uit Washington wordt nog gemeld, dat de legercomraissie van den senaat goedkeuring heeft gehecht aan een wetsontwerp, waarin machtiging verleend wordt tot uitvoer van hoeveelheden heliumgas, die niet van mili tair belang zijn. Het is niet duidelijk, of dit m staat zal stellen tot verkoop van voldoend groote hoe veelheden gas voor het vullen van lucht schepen van 't formaait van de „Hindenburg Da slachtoffers Kapitein Lehmann is gisteren om 6.05 steeds critiek. Kapitein Wittemann bleef ongedeerd. Eén persoon, die deelnam aan het blusschingswerk, heeft zulke c-rnstige brandwonden opgeloopen, dat hij daaraan is overleden. Twee gewonden, die zoo ern stig waren geb'esseerd, dat het niet mogelijk bleek, hun indentiiteit vast te stellen, zijn in een ziekenhuis gesuccombeerd. Een viertal passagiers zou nog in levensgevaar verkee- ren. Van de overlevenden der „Hindenburg - ramp ligt een groot aantal miet vreeselijkc zich in een motorgondel bevond, slechts lichte verwondingen opliep, vertelde in het ziekenhuis in gebroken Engelsch: „Ik bevond mij in de motorgonde'. Niets wees er op. dal er iets niet in orde was. Wij zetten juist de motoren stop, to^n plot seling een bliksemachtige reusachtige steek vlam ten hemel steeg. Omze gondel werd van de romp losgerukt en tegen den grond geslingerd. Het gelukte mij, mij uit de puinhoopen te bevrijden en ik liep daarop zoo snel mogelijk weg. om buiten liet bereik der vlammen Een geredde passagier. Hans Hugo Witt, zond aan zijn vrouw een te'egram, waarop slechts de boodschap: „I well" (ik maak het goed). De directeur vim het luchtvaartdeparte ment van don staat New Jersey. Cill Robb Wi son, verklaarde: „Kort na de ontploffing zag ik, hoe passa giers en leden der bemanning of uit het luchtschip geslingerd werden óf daaruit sprongen. Het is bijna een wonder, dat ig zooveel menschen gered zijn". Een der geredde vrouwen, een zekere Ma li Kleemann, zeide. dat zij zich met vijf andere vrouwen en een jong meisje aan boord van de „Hindenburg" had bevonden, doch zij had, toen het luchtschip in brand raakte, geen van haar vrouwelijke medepas- tigers meer gezien. Zij was rustig op haar plaats gebleven en as „uitgestapt" toen een deel van 't lucht schip den bodem raakte. Zij had slechts lichte blessures aan de wangen cpgeloopcn. Een andere passagier, de 63-jarige George rant, uit Londen, verklaarde, dat hij van n hoogte van 15 i 20 voet naar omlaag was gesproneen en daarbij een rugkwe*suur opgeloopen had. Groote verslagenheid in Duitschland De ramp van de „Hindenburg" heeft in Duitsche luchtvaartkringen een groite siagenheid «gewekt. Te Friedrichshafen deelde men mede, dat de Zeppelin-maatschappij na 30 jaar proeven keerpunt was gekomen. In een jaar 3 het aantal passagiers vervierdu! held en men hoopte, in 't komende seizoen den dienst op Amerika te verdubbelen Zonder te spreken over een toekomstige regeling wan den dienst op Amerika, heelt men niet, bevreesd te zijn voor een te rugslag van de ramp op den dienst Nader wordt vernomen, dat de bemanning in het luchtschip talrijker was dan ge- woon'ijk, aangezien zich vele leerlingen aan boord bevonden. liet personeel der Zeppelin-fabriek heeft in een minuut van stilte de gevallen 1 amc- radon herdacht, terwijl de kerkklokken luid- schip „L. Z. 130", een korte toespraak, x; in hij zeide: „Het groote werk van graaf Zeppelin, dat door de luchtschepen „Graf Zeppelin" .Hindenburg" reeds verbazingwekkende re sultaten heeft opgeleverd, zal voortgezet worden. Ofschoon op het oogenblik door de ramp •an de „Hindenburg" de vooruitzichten ver duisterd zijn, is het toch zeker, dat de rijks- regeering de Zeppelin-maat schap j>ij haar steun zal geven voor het verder bouwen van luchtschepen". Van alle zijden beeft men uit het buiten land aan de Duitsche regeering zijn deelne- DU BI EUSE VORDERINGEN FIDUCIA-INCASSO'S - UTRECHT staat tot Uw dienst zowel op als zonder contract VRAAGT BEZOEK PROSPECTUS GERARD ADRIAAN VAN SWIETEN TUINBOUWSCHOOL te Frederiksoord Opleiding In alle richtingen van den Tuin bouw M.O. 7 II.A. Schooltuin m. 13 kassen iVraagt prospectus. De Directeur. Voor' CORPULENTEN, DIABETICI. MAAGLIJDERS, PICNICCERS Suiker maakt dik SUKRISTOL NIET. Enorme besparing on Uw suikorrekenlng Vooral bij bereiding van Rhnbarber en andere veel suiker vragende ij/.cn Onmte baar bi] picnic. SUKIIISTiil -reeft geen bijsmaak: het Is een zuiver product handige platte draai kwijt* A <00 stuk* Slechts 25 cent. Bil Apotheken en Droglslei Import.: H, TEN BERKEL Hilversum. ming met de „Hindenburg"-ramp betoond. Proclamatie van Goering De Duitsche rijksminister van luchtvaart, generaal Hermann G o a r i n g, heef; een pro clamatie uitgevaardigd, waarin hij zegt: „Het vertrouwen in de zoo tallooze malen beproefde luchtverbinding tusschen het Amerikaansche en het Duitsche volk is on geschokt. Thans pas recht zullen wij met gebruik making van de laatste ondervindingen er alles aan geven om het luchtverkeer tus schen Duitsch'and en de Vereen. Staten voor altijd tot een veilige werkelijkheid to maken. Daarbij zijn wij er zeker van, dai ook da Vereen. Staten ons zullen steunen bij de vei lige voltooiing van het aangevangen werk". Op Goe rings bevel zal de bouw van het op stapel staande luchtschip te Frie drichshafen zoo spoedig mogelijk, worden voltooid. Blum over het volksfront programma De Fransche ministerpresident Blum heeft voor de Kamer nogmaals de redenen uiteengezet, die de „pauze" en de politiek van financieel evenwicht rechtvaardigen. De regeering beziet omzichtig iederen maatregel, aldus spreker, die nieuwe lasten met zich mee kan brengen. Zij wil geen nieu we leeningen aangaan .voor de uitvoering van groote werken, waarvoor de C.G.T. tien milliard beschikbaar gesteld zou willen zien. In 1937 heeft de regcering reeds acht mil liard voor dit doel uitgetrokken. Het zou onmogelijk zijn nog meer te doen. De regee ring heeft zich verbonden geen nieuwe lee ningen te lanceeren. In het Parijsche gebied zal voor een mil liard gebouwd worden aan gebouwen, scho len ev wegen'. Maar ook de particuliere bouw moet op gang gebracht worden en het particuliere initiatief moet worden aange moedigd. Het systeem van pensioenen voor oude arbeiders moet in overeenstemming worden gebracht met dat der sociale verzekeringen. Dez hervorming zou ongeveer 5 milliard francs kosten, voor een pensioen van 2100 francs voor twee millioen ouden van dagen. Men moet de leden der regeering niet be- sohouwen als avonturiers der macht, maar als lasthebbers der groote partijen. „Wij re- geeren voor het geheele volk". De Fransche staat kan niet voortgaan te leven, gelijk dit sedert eenige jaren het ge val was. Het is abnormaal voor een staat bijna ieder jaar bedragen op te nemen, die bijna gelijk zijn aan de begrootingsopbreng- sten. Er moet absoluut een poging gedaan worden, geleidelijk de moeilijkheden uit den weg te ruimen. De regeering zal te dien einde voorstellen indienen. Alle partijen moeten tot overeenstemming komen om overdreven eischen te vermijden. Vlaamsche oud-strijders zullen te Antwerpen demonstreeren De betooging van de Vlaamsche oud-strij ders, ten gunste van amnestie voor de Vlaamsche nationalisten, die te Brussel De Spaansche burgeroorlog DE ANARCHISTEN-OPSTAND IS NOG NIET BEDWONGEN Opstandelingen bezetten Figueras en Gerona Omtrent den toestand in Catalonië wordt nader bekend dat de schietpartijen in de straten van Barcelona nog onverminderd voortduren. In Atarazanas bij Barcelona heeft men een gevangenis opgericht, waarin tal van leden van de Catalaansche regee- ring gevangen worden gehouden. Gemeld wordt voorts, dat op den leider van de socialistische partij, Carnorera, een aanslag is gepleegd, waarbij Carnorera em ptier zou zijn gewond. Het sovjet-Russische consulaat wordt door troepen van de Catalaansche autori teiten bewaakt. De tanks van de anarcho syndicalisten beheerschen ook nu nog de wegen in de omgeving van do hoofdstad en belemmeren het normale verkeer. Generaal Pozas, die den staat van beleg heeft afgekondigd, staat geheel machteloos tegenover de anarchisten. De uit Valencia te hulp gezonden troepen moeten passieven tegenstand bieden en weigeren op de anar chisten te schieten. Luitenant-kolonel Alberto Arrando com mandant van de guardia de «salto, heeft een begin gemaakt met het nemen van beslui ten. die ten doel hebben, de gemoederen te kalmeeren. Een dezer besluiten betreft de schorsing van den commissaris-generaal dei openbare orde, Rodriguez Salas, die, zooa'.s bekend, last had gegeven tot bezetting van het telefoongebouw en die nu beschouwd wordt als een van de personen die voor do troebelen der laatste dagen verantwoorde lijk zijn. Het werk lag gister te Barcelona vol komen stil, eveneens het vervoerbedrijf, met uitzondering van de ondergrondsehe, waar mede detachementen bewakers der open bare orde worden vervoerd. De levcnsmid- dolenzaken waren slechts gedurende enkele ochtenduren open. De bladen zijn wol ver schenen, doch in een kleiner formaat. De dood van den socialistenleider Sese, die tot raadsheer van Justitie in den voor- loopigen generaliteitsrand was benoemd, blijkt bevestigd te worden. Het schijnt.dat bij nabij het regeeringspaleis door opstan delingen is vermoord Laat in den nacht heeft epn der radio stations van Barcelona medegedeeld, dat zich ook gisteren nog in do straten der Ca talaansche hoofdstad straatgevechten heb ben afgespeeld Aan den rand der stad von den on sommige plaatsen vrij hevige ge vechten plaats. Zij waren evenwel mindei bloedig dan die, waarvan de straten van Barcelona op 4 en 5 Mei het tooneel waren. De opstand breidt zich uit! Aan de grens wordt vernomen, dat gister de anarchisten, geholpen door een groep miliciens, die in het fort San Fernando in garnizoen lagen, om de kust te bewaken, zich hebben meester gemaakt van de stad Figueras, die op vijfen-twintig km van do Fransche grens is gelegen. Te Gerona, dat op zestig km van de grens is gelegen, hebben de extremisten eveneens de macht in handen. De laatste berichten, die hier uit Catalo nië zijn binnengekomen bevestigen, dat de toesta.nd in de generaliteit is verergerd. De strijd, die op 4 en 5 Mei nog tot Barcelona beperkt bleef, heeft zich thans tot andere gebieden uitgebreid. Een Valencia afkomstig troependetache- ment zou nabij Tortosa op vrij belangrijke troepen opstandelingen zijn gestuit, die 't den weg wilden versperren. Er ontstond een verwoed gevecht, waarvan het resultaat niet bekend is. De eindstrijd om Bilbao komt in zicht Gisteren zij'n de troepen van generaal Mola erin geslaagd, de Basken uit de laat ste stellingen in het Sollube-gebergte te ver drijven, zoodat deze bergketen thans in zijn geheele lengte van 15 km in het bezit van Mola's troepen is. Ook het plaatsje Menaca aan de zuidrand van het Sollube-gebergte is door de nnlionalisten bezet. Ook in de sector van Durango hpbben de witten hun stellingen kunnen verbeteren er. bezit genomen van de uitloopers van het Vizeargi-gebergfe. Van daaruit beheerschen zij den straatweg van Amorebietta naar Bilbao. Een speciale verslaggever meldt, dat de volksfronttroepen gister bij den strijd in 't gebergte van Sollube meer dan 400 man hebben verloren. Twee bataljons miliciens werden volkomen vernietigd en wa» niet buiten gevecht werd gesteld werd gevan gen genomen. De gisteren door de nat'onallsten aan het front van Bisraye begonnen operaties zijn zeer zeker In hun gedarhtengang het begin van den eindstrijd om Bilbao. Generaal Mola controleert thans de ge heele kust. den Rio de Bilbao, die onder 't vuur van de artillerie ligt. de hoofdstad van Bisraye en de toegangen daarheen alsmede een groot deel van den weg San Sebastiain Bilbao. De verdedigingslinies van Bilbao worden in hef Oosten en Zuid-Oosten heheerseht door de hoogten, welke door de Infanteris ten van dp Navarrensche brigades. Rorruetes en Falanglsten, wier moreel uitstekend is, zijn bezet, Dpzc linie de laatste hoop van de Basken, wordt eevormd door verscheiden loopgra ven-netten. Jaarvergadering te Amersfoort Prof. A. Anema tot Voorzitter gekozen Een referaat van Dr. L. W. G. Scholten Als naar gewoonte kwam op Woens dag vóór Hemelvaartsdag, de Calv. Jur. vereen, in jaarvergadering te Amers foort bijeen. Ook dit jaar was de op komst zeer goed. Het aantal leden der vereen, bedraagt thans 136 en is in het afgeloopen jaar met 13 gestegen. Na de opening heett- de voorzitter, Z.Exc. dr. J. D o n n e r, de aanwezigen welkom en sprak een ope ningswoord. De neergang des le vens, aldus spr., wordt overgang, ioch waarheen? Ook op juridisch »ebied komen nieuwe standpun ten naar voren die wij, als Chris tenen gewend tot toetsing van alles aan Gods openba ring, hebben te on ierzoeken.In rus- 'iger tijden is ei 'en neerslag der traditie, die een gemeenschappelijk vlak schept, waarop men zich gezamenlijk zonder veel vragen beweegt. Thans is dat anders, wat reeds te zien is aan het karak ter van den thans gaanden politieken strijd. Spr. brengt in dit verband een hulde aan de leden Exc. Col dn en De Wilde en den heer Schouten (buitengewoon lid). Vroeger waren de staatkundevragen meer van tech- nisch-legisletieven aard. Dat is nu anders: d- erkenning van de dieperliggende vragen is nu ook gekomen bij hen, die er vroeger niet van wilden weten. Een dynamische pe riode als de onze toont de waarde van Groens standpunt. De strijd over gezag en vrijheid blijkt niet vols tred en, maar opnieuw ontketend. Daarom is ook voor deze vergadering het be ginsel der vrijheidsrechten als onderwerp aan de c de gesteld. Daarin weerspiegelen zich de tegenstellingen. Het komt er weer op aan, den zin te vat ten, waarin een rechts-instituut wordt op gevat, den geest, waarin het wordt toege past. In hoe verschillende zin wordt het woord „vrijheid" gehoord. Het was de leus der Aufklarung, die aan recht en staat hun vastheid heeft ontnomen. Die vrijheid heeft het nu hard te verduren; nu wordt do ware vrijheid gezocht in het opgaan in de gemeenschap, de hoogste be vrediging van 't innerlijk. Die beide vrij heidsopvattingen staan tegenover elkaar, over en weer den ander een spotbeeld van de ware vrijheid achtend. De chr. vrijheid is niet autonoom, maar heteronoom, alleen in Gods weg te vinden. Vrijheid van zonde door Christus' bloed doet ook het leven hervinden in Gods gebod. Dat maakt de vrijheid alleen in die banden reëel, doch ook alleen, als jjlie gebondenheid wordt gedragen door ónze innerlijke betrek king tot God. Dit heeft zijn consequenties ook voor recht en staat. Het geeft daar aan de vrijheid een veel vasteren grondslag dan de humanistische vrijheidsopvatting bieden staatsinstellingen teruggaan. De staatkundige vrijheid draagt voor ons een formeel karak ter". Beperkingen daarvan moeten daarom bepaalde betooningen der vrijheid ir algemeen afsnijden. Dat is op zichzelf weer een reden tot voorzichtigheid in het beper ken, omdat aldus met het misbruik ook makkelijk tegelijk het goede gebruik wordt bemoeilijkt. En juist dat goede gebruik is -noodig, om den staat af te houden van d< terreinen, waarop hij niet behoort. De staat kundige vrijheid is ons geen doel, maar middel, om de plicht te kunnen doen, die God ons oplegt, in verantwoordelijkheid aan Hem alleen, daarin het leven beter dienende dan ooit in staatsdwang mogelijk kan zijn. Spr. hoopt, dat de bespreking van een zoo fundamenteel onderwerp aan de hand zoo gelukkige inleiding, als het referaat van Dr. Scholten geboden heeft, ertoe medewer ken zal, om de beteekenis der Chr. beginse len. ook voor het staatsleven opnieuw te accentueeren. (Applaus). Daarna had de bestuursverkiezing plaats wegens periodiek aftreden van den voorzit ter, die statutair niet herkiesbaar is. In zijn plaats werd gekozen Prof. A. Anema Na rapport van de commissie van controle werden de rekening over 1936/'37 en de be grooting 1937/8 vastgesteld, waarbij de con tributie werd bepaald op 5. Na de behandeling van nog enkele huis houdelijke zaken gaf de referent voor dien dag, Dr. L. W. G. Schol ten, van Utrecht, een mondelinge toelichting op zijn in druk tevoren den leden gezonden referaat over: „Het beginsel der vrijheidsrechten", waarop een interessante bespreking volgde. Referaat en bespreking kunnen wegens het vertrou welijke karakter, dat de werkzaamheden dezer vereeniging dragen, hier niet worden weergegeven. Wel werd goedgevonden, dat ex. van het referaat, voorzoover de voorraad strekt, voor speciale studiedoeleinden en bibliotheken kunnen worden vrijgegeven. In de pauze werd een gezamenlijke lunch gebruikt in hotel „De Witte", welke als ge woonlijk sterk deed uitkomen, dat de jaar vergadering naast studiedoeleinden ook reünie beoogt. Nadat de voorzitter referent en debaters dank had gebracht voor hun woorden en in gebed was voorgegaan, werd de vergadering in den namiddag dgesloten. Het adres der vereeniging ls: Dr. Joh. H. Scheurer, secr., Korte Bergstraat 15, Amers foort. door burgemeester M a x werd verboden, zal nu op 23 Mei in Antwerpen worden ge houden. De beslissing van burgemeester Max wordt in de pers heftig becritiseerd. Het bestuur van den Briischen mijnwer- kersbond heeft besloten, de afkondiging van de staking voor den tijd van een week uit te stellen, teneinde den minister van mijn bouw den noodigen tijd te laten om de voor genomen conferentie bijeen te roopen. In verband met dit besluit van de mijn werkersfederatie, heeft de nationale unie van Schotsche mijnwerkers besloten, even eens de overhandiging der aankondiging, waartoe gisteren bij wijze van solidariteit besloten was. uit te stellen. GEMENGD NIEUWS Ernstig gewond bij vechtpartij Mes of schop? Gistermiddag kwam bij den arbeider F. v. Moorsel in cle van Hogendorpstraat te Eindhoven een schilder P. R. zijn be klag doen, dat de betaling van een ruit, die de schilder aan van Moorsel had geleverd, wat lang op zich liet wachten. De schilder wilde zich schadeloos stellen door een andere ruit uit de woning van zijn schuldenaar te snijden. Dat liet van Moorse! echter niet over zijn kant gaan en er ont stond een woordenwisseling, die er op uit liep. dat na eenige oogenblikken van Moor sel .nageloopen door den schilder, de straat kwam opgeloopen en oo eenigen afstand van zijn woning bloedend ineen zakte. Dit tooneel veroorzaakte groote consterna tie en spoedig was dan ook de politie ter plaatse die den schilder in arrest stelde. De man beweerde, dat van Moorsel bij de woor denwisseling een schop zou hebben geno men om hem een slag toe te brengen, doch zich daarbij per ongeluk aan den hals had verwond. De politie acht het echter niet uit gesloten. dat de schilder zijn tegenstander met een mes heeft gestoken. Zij heeft eer. mes. dat in de woning van van Moorsel gevonden werd, in beslag ge nomen. De toestand van het slachtoffer, dat naar een ziekenhuis is vervoerd, is ernstig. BOERDERIJ AFGEBRAND Gistermiddag te vijf uur Is door onbeken de oorzaak te Z e d d a m brand ontstaan in de woning van de weduwe H. Hunting. De vrouw, die ernstig ziek te bed lag. kon op het laatste nippertje werden gered. Het vee bestaande uit varkens en geiten, kwam in de vlammen om De brandweer stond mach teloos tegenover de vuurzee, zoodat de wo ning en de daarachter gelegen boerderij lot den grond toe afhrnndden Vnn den inboe del kon niets worden gered. Verzekering dekt de schade. DIAMANTHANDELAREN OPGELICHT VOOR f 31.000 Sluwe oplichters slaan op geraffineerde wijze hun slag Een enveloppe verwisseld Twee diamanthandelaren te A m- s ter dam hebben bij de poliite aan gifte gedaan, dat zij door drie buiten landers zijn opgelicht voor een partij diamanten ter waarde van ruim 31.000. De drie buitenlanders, van wie nog ni»t vaststaat, tot welke nationaliteit zij behoo- ren, doch waarvan een vermoedelijk een Belg is. terwijl de beide anderen resp. En gelsch en Duitsch spraken, vervoegden zich Dinsdag op het kantoor van de beide dia manthandelaren, dat gelegen is in het een- trum van de oude stad. Na korten tijd had den zij hum belangstelling gevestigd op een partij kostbare diamanten, waarover langen tijd werd onderhandeld. Woensdag kwamen zij terug en na lang heen en weer gepraat waren de a.6. koopers het ten slotte vrijwel eens. Zooals de gewoonte is, waren de dia manten verpakt in een enveloppe. Na de geslaagde onderhandelingen, zei den zij Vrijdag terug te zullen komen om dr koopsom te deponeeren. Zij zouden tegelij kertijd de kostbare steenen in ontvangst nemen. Wie er echter kwamen opdagen, de drie buitenlandsche diamantkooplieden niet. Ten slotte kregen de beide Amsterdamsche han delaren argwaan. Zij bekeken nog eens nauwkeurig de enveloppe en kwam toen tot de ontstellende ontdekking, dat deze tijdens de laatste onderhandelingen verruild was voor een andere enveloppe, met een volko men waardeloozem inhoud. De recherche werd onmiddellijk van h>t gebeurde in kennis gesteld en direct werd een onderzoek ingesteld in de hotels, waar de vreemdelingen gezegd hadden, verblijf te houden. Begrijpelijkerwijze hadden zij Z3 ker het bezoek van de politie niet afge wacht De vogels waren met de diamanten gévlogen. Per radio is het signalement van het drietal verspivid. Zij hadden als namen opgegeven- L. CraadeGhatel. Moritz Levy en Braun. Levy sprak Duitsch. terwijl Brau-n zich van de Bngelache taal bediend*3 bij de onderhandelingen, die voor hen zoo n succesvol verloop hebben gehad. De politie stelt een uitvoerig onderzoek in en heeft o.o. alle grensstations gewaarschuwd. De steekpartij te Naaldwijk Dader op vrije voeten gesteld (Van onzen correspondent) Naar wij vernemen is op last van de justi tie, de 23-jarige woonwagenbewoner D. N-, die Zaterdagavond de medebewoner van het kamp, J. S., eenige messteken toebracht, toen deze in beschonken toestand de zuster van N. mishandelde, op vrije voeten gesteld. Door N. was verklaard, dat hij uit nood weer heeft gehandeld, omdat, toen hij zijn zuster wilde verdedigen, S. met een mes op hem toe kwam loopen, en eenige slagen hem toediende. Daarop heeft N. in het wilde met eer. mes naar S. gestoken, waardoor d*eze vijf messteken in den hals had opgeloopen, en zwaar werd gewond. Politieke heethoofden te Amsterdam Gisteravond is voor een woning op de Heerengracht te Amsterdam een relletje ontstaan, doordat politieke tegenstanders van een bewoner van een d*er perceelen de ruiten ingooiden en de deur intrapten. Een der bewoners loste een schot uit een alarm pistool. Weldra was politie ter plaatse, doen de daders hadden reeds een goed heenko men gezocht. Op de Nassaukade is voorts door de poli tie een groep menschen verspreid, die een colporteur van een politieke partij lastig viel. De politie moest van den gummistok gebruik maken. Er is niemand gearresteerd. Voor zoover bekend, werd ook -niemand ge wond. De rust was weldra hersteld. 6 tot 10 RENTE van Uw Geld en GR00TERE ZEKERHEID Hulzenbezit geeft minstens 50 tot 100 meer rente dan elke andere goedo belegging. Wij hebben voor iedere beleggor een passende aanbieding. Als U ons het beheer In handen geeft, hebt U er geen omkijken naar. ALGEMEEN BEHEER Laan van Meerdervoort 259, DEN HAAG 2950.— tot 190.000.— Vrije Huisjes, Etage panden, Blokjes, Rot terdam, Overschie, H'berg, IJsselmonde. v.ai tot 19800.—. UW EIGEN HUIS (Hulzen) TEGEN DAGPRIJS N.V. „ZOMERHOF" - OVERSCHIE CHR. FAASEN Jr., Dir. Telefoon 42247 IN AMSTERDAM Dan naar het kantoor van L. BOOMSMA, Makelaar Bouwkundige Expert NASSAUKADE 118/119, Tel. 82521—85421 Wij koopen en verkoopen, huren en verhuren, administreeren en verzorgen alle onderhoudswerk zaamheden. Woninglij st en inlichtingen GRATIS. de ideale randgemeente der Residentie Kostelooze Bemiddeling: WONINGBUREAU „VR0NESTEYN" Park Vronesteyn 61, Pr. Mariannelaan 272 SUIZEN I 10.— per I Ruime Keuze in gemeub. LANDHUIZEN en VILLA's in prijzen vanaf 80.- maand, vindt U bij: W ONINGBURË4U „GOOILU8T" P. Huitzing Zn Bouwkundigen KIL VE RSljM TOH GERWEG 92 Telefoon 6674 Architect en Makelaar W. J. BULSING TELEFOON 20 RIDDERKERK Advies en bemiddeling bij aan- en verkoop van Vaste Goederen

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2