IBIS SHAG DELFTSCHE SLAOLIE fdlSSL VRIJDAG 7 MEI 1937 EERSTE BLAD PAG. a GARANT1E-STANDGROEN GARANTIE - STAND BRUIN GARANTIE.STAND ROOD GARANTIE-STANDZWART GARANTIE-STANDBLAUW Speciaal product voor Buitenwerk. HOUDT HET IJZER ROESTVRIJ en BESCHERMT HET HOUT. Wordt 5 JAAR GEGARANDEERD Levering uitsluitend een den Handel Wed. Boonstoppel Zn. Lak- en Vernisfabriek WADDINXVEEN - TELEF. 50 De Spaansche burgeroorlog Militairen regeeren thans in Barcelona Bilbao ziet zijn vrouwen en kinderen vertrekken BUITENLAND De amnestie-kwestie in België De Vlaamsche oud-strijders hebben het voornemen te kennen gegeven, op 23 Mei a.s in Brussel een betooging te houden ten gunste van amnestie-verleening aan hen, die zich tijdens den wereldoorlog aan poli tieke misdrijven hebben schuldig gemaakt. Deze demonstratie willen zij op touw zetten als een antwoord op de betooging, door de Waalsche oud-strijders de vorige week in de Belgische .hoofdstad gehouden. Burge meester Max heeft echter deze Vlaamsche optocht kortweg verboden, omda< hij voor ongeregeldheden vreest. Deze niet-onpartijdige houding van den heer Max zal in het Vlaamsche kamp on getwijfeld veel kwaad bloed zetten. Baldwins politieke zwanenzang In het Britsche Lagerhuis is de dreigen- 'de staking in de Engelsche kolenmijnen ter sprake geweest. Ministerpresident Baldwin zeide in een rede, die waarschijnlijk zijn laatste Lagerhuis-toespraak is geweest: ,dk doe een beroep op het handjevol menschen, waarvan vrede of oorlog afhangt, om op het tegenwoordige oogenblik 't beste geschenk te geven en iets te doen, dat het hart van allen die ons vaderland liefheb ben, zou verblijden. Namelijk om de zwarte wolk, die zich boven Ons heeft samenge pakt, te verscheuren en le verdrijven, en aan alle volkeren ter 'wereld te toonen.dat onze democratie in een wanordelijke wereld tenminste nog de kunst van den vrede kan beoefenen. Explosie in den sneltrein Bordeaux-Marseille Eén doode, vijf gewonden In de nabijheid van Avignon heeft in den sneltrein BordeauxMarseille een ernstige ontploffing plaats gehad, waarbij een reizi ger werd gedood en vijf personen werden gewond. Twee spoorwegrijtuigen vlogen in brand, terwijl door den schok de bagage uit de netten tuimelde. Hoewel de verschrikte passagiers onmiddellijk aan de noodrem trokken, reed de trein nog eenigen tijd door; de installatie was blijkbaar door het vuur onbruikbaar geworden. Eerst toen de machi nist zelf ontwaardo dat er in enkele wa gons brand was uitgebroken, bracht hij zijn machine tot stilstand. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat een onbekende dader ver moedelijk in een der bagagenetten een hel- sche machine had gedeponeerd, welke de explosie heeft teweeg gebracht. De politie zoekt tot op heden tevergeefs naar den schuldige. Brand in de haven van Antwerpen Aan boord van het Engelsche stoomschip s,City of Tokio", liggende in de haven van Antw'enpen is een ernstige brand uitgebro ken, welke in de lading, die hoofdzakelijk uti balen katoen bestond, gretig voedsel ,Vond. Twee bootwerkers, die zich in een der ruimen bevonden, toon men het vuur ont dekte, liepen ernstige brandwonden op. Een 'derde arbeider wordt vermist. Men vreest, dat hij in de vlammen is omgekomen. Teneinde het vuur meester te worden heeft men de ruimen vol water laten loo- pen, zoodat het met de kiel op den haven bodem kwam te rusten. Eén der gewonden is inmiddels over leden; den vermisten arbeider heeft men nog niet teruggevonden. VOOR IEDER MENSCH EEN HOLLYWOOD HOED NAAR WENSCH VANAF fi, 3.90 1 De volksfrontregeerlng te Valencia welke zich als het centrale republi- keinsche bewind in Spanje tracht te handhaven, heeft generaal Pozas benoemd tot opperbevelhebber van het Catalaansche leger en hem tevens met de leiding van het ministerie van defensie belast. Een ander militair, generaal Escobar, ziet zich de taak opge dragen, als hoofd der politie de op standige anarchisten in het Catalaan sche gebied onder den duim te hou- Tenslotte zijn de torpedojagers .Lepanto" en „Sanchez Barcaiztegui", die volksfronttroepen vervoeren, uit Valencia vetrokken en in de haven van Barcelona binnengeloopen. Hoewel de Valencia-regeering tot krach tige maatregelen is overgegaan om in Ca- talonië de orde te herstellen, moet in Bar celona de rust nog niet zijp weergekeerd. In radio-redevoeringen wordt tenminste nog steeds tot kalmte en overleg aangespoord, en verzocht men de bevolking het Roodp Kruis bij te staan bij het, helpen van de gewonden die op de straat liggen. Een der sprekers deelde mede, dat in de afgeloopen dagen vierhonderd personen werden gedood en tweeduizend gewond. Gisteren schijnt er opnieuw- in de straten te zijn gevochten. Naar Torya. do hoofd redacteur van „Solidaridad Óbrera" voor de radio mededeelde, hebben een aantal gen darmes gemeene zaak met de anarchisten gemaakt, die hun opstand al eenigen tijd voorbereid hadden. Zij hadden zich van wa pens voorzien en trachtten de soldaten te ontwapenen, van wie de meesten echter de regeering trouw bleven. De Havas-eorrespondent te Perpignan deelt mede, dat het bij het socialistisch vakverbond aangesloten personeel van de telefooncentrale was verzocht weer aan het werk te gaan. Korten tijd waren de tele grafische en telefonische verbindingen her steld, doch spoedig waren zij alweer ver broken, als gevolg van nieuwe onlusten welke zouden zijn uitgebroken. Met het oog hierop heeft de Fransche consul te Perpignan den Franschen, die naar Spanje willen reizen, aangeraden nie' verder te gaan dan Figueras; do treinen zouden niet verder rijden dan Gerona. In een communiqué van den minister van binnenlandsche zaken wordt toegegeven, dat de toestand te Barcelona gedurende eenige uren moeilijk was. Volgons dit com muniqué is de openbare orde echter even vlug hersteld, als zij werd verstoord. In gelijken zin laten de Spaansche am bassade en het Catalaansche persbureau te Parijs zich uit. Volgens de ambassade werden te Barclona monarchistische vlag gen geheschen, toen men dacht, dat de op standelingen meester van de stad waren Er wordt weer gesproken over „Franco's vijfde colonne", welker leden ook reeds te Madrid, Valencia en elders getracht hebben opstanden tegen de. republikeinsche regee- riqg te bewerken. Toch wordt toegegeven dat ook anarchisten aan den opstand te Barcelona hebben deelgenomen, die zich verzetten tegen de mobilisatie en de centra liseering van de militaire leiding aan het Aragonfront. Vrouwen en kinderen verlaten Bilbao Gisterochtend zijn uit de haven van het bedreigde Bilbao de eerste twee schepen vertrokken met 4000 vluchtelingen, n.l. de ..Habana" en de „Goizekoizana", die buiten de driemijlszöne geëscorteerd werden door twee Britsche torpedojagers en het Britsche slagschip .Royal Oak". Plotseling kwam de nationalistische kruiser „Almirante Cer- vera" uit den nevel te voorschijn en tracht te tusschen het convooi door te varen, doch de „Royal Oak" gaf eenige seinen en de kruiser voer weg. Later is ook de „Izarra" met 500 vluchtelingen van Bilbao vertrok ken. Gelach en tranen, vroolijkheid en hart roerende tooneelen wisselden elkaar af bij het vertrek der kinderen. Van half negen tot elf uur gisteravond vetrokken om lie* halfuur boordevolle treinen met kinderen naar de op 20 K.M. afstand van Bilbao ge legen haven Santurce. Begeleid door hun onderwijzers arriveerden de kinderen met allerlei soorten voertuigen aan het station, waar ieder een taschje met nummer kreeg. Verpleegsters zetten de kinderen in den trein, die dan onmiddellijk vertrok. Som mige kleintjes beschouwden het als een vacantie-uitstapje cn wuifden lachend naar hun ouders, anderen schenen den ernst van den toestand te begrijpen en huilden. Vele ouders hadden zich naar de haven bege ven, om de kinderen toe te wuiven. Toen kwam onherroepelijk het laatste afscheid en verdwenen de schepen in de richting van Frankrijk, waar de kinderen voorloopig ondergebracht zullen worden, in afwach ting van rustiger tijden in hun vaderland. Uit Bordeaux zijn de Fransche schepen „Chfiteau Palmer". „Carimare" en „Mar- gaux" naar Bilbao vertrokken, om nog meer vluchtelingen te halen; zij worden be schermd door den orpedojager „Fantasque" Aan boord van de „Carimare" bevinden zich o.a. drie dokters van den gezondheids dienst der marine, die toezicht zullen hou den op den gezondheidstoestand der vluch telingen, en Chagreyrie, hoofdinspecteur der recherche. De leden der bemanning zijn elk voor 150.000 francs verzekerd. Voor Pauillac. een voorhaven van Bor deaux, is het Spaansche jacht „Campeador" aangekomen met eenige personen, wier identiteit niet bekend is; zij werden opge wacht door leden van de Spaansche kolonie. Eden over den toestand in Spanje In het Britsche Lagerhuis heeft minister Eden een rede gehouden, waarin hij o.a. zeide: le. Ik hoop, dat ik een einde aan het Spaansche conflict zal kunnen maken; de groote mogendheden moe ten onderling tot overeenstemming komen en zich gemeenschappelijk tot de twee partijen in Spanje wenden. In dien dan het Spaansche hoofdstuk wordt afgesloten, zullen wij een ge heel nieuw tijdperk van Europeesche samenwerking kunnen aanschouwen. 2e. Engeland zal zich verheugen als het onderzoek naar het lot van Guernica wordt ingesteld, dat door de Spaansche regeering is verzocht." En geland wil niemand aanklagen, maar een herhaling voorkomen. De thans beschikbare getuigenissen leiden tot de meening, dat er te Guernica een bui tengewoon hevig luchtbombardement, gepaard mgt een beschieting met ma chinegeweren uit vliegtuigen^ heeft plaats gehao. 3e. Mochten er nu nog vliegtuigen naar Spanje worden gezonden, dan zou de toestand opnieuw in zijn geheel moeten worden bestudeerd. 4e. Engeland behoeft zich niet te verontschuldigen voor het beschermen van schepen, die vluchtelingen ver voeren. Zal een volksstemming Spanje's lot beslissen De Duitsche minister van buiten land- sclie zaken Von Neurath, die te Rome met minister C i a n o politieke bespre kingen heeft gevoerd, heeft daaromtrent voor het „Giornale d' Italia" eenige ver klaringen afgelegd. Wat den toestand in Spanje betreft, merkte de minister op. dat de houding VERZEKERING MAATSCHAPPIJ „F I D U C I A" N IJ M E G E N Burg. van Schaeck Mathonsingel 2 Brand-, Glas-, Ongevallenverz enz BARNEVELD Melkproductenfabriek „DE EENDRACHT te BARNEVELD Telefoon 46 Directeur: T. W1ERSMA Levert alle MELKPRODUCTEN, mot goud bekroond uiterst concu'ieerend «- SPECIAAL VERPAKTE ROOMBOTER in kistjes van 10 Kilo. LUXE DAMESSCHOENEN IN ELKE SOLIEDE ZAAK VERKRIJGBAAR van Italië en Duitsohland im deze kwes tie slechts ten doel heeft de Europeesche beschaving te redden en het Spaansche volk het uitoefenen van zijn recht op zelfbeschikking mogelijk te maken. Wij hebben in dezen geen enkel verborgen egoïstisch plan. Dezelfde beginselen, aldus de minister, be- heerschen ook onae politiek in het Donau- beklcen, gelijk de accoorden tusschen Oos tenrijk en Duitsehlnnd van 11 Juli 1936 en hei accoord tusschen Joego-Slaviö en Italië van dit jaar duidehjk bewijzen. Het is on? doel ieder volk de ontwikkeling van zijn mogelijkheden te verzekeren en het niet als een voorwerp, doch iuist als 't riehtinpaan- gevend onderwerp van deze ontwikkeling *e beschouwen. Ook wat het Westelijk Dact be treft. hebben Itólië en Duitschland dezelfde opvatting. In diplomatieke kringen worden, aldus Havas, de woorden „het Spaansche volk de uitoefening van zijn recht op zelfbeschik king mogelijk te maken", zoo opgeval, dat Italië en Duitschland in een vrije volksstem ming van de Spanjaarden de beste plos- sing zien van den huidigen burgeroorlog. Eer. volksstemming ach'en zij beter dan het plan van bemiddeling, waar de beide landen nogal gereserveerd tegenover staan. Over den burgers'rijd in Spanje schrijft Gayda: „Italië en Duitschland hebben het plan de Spaansche natie weer de mogelijk heden en onontbeerlijke middelen *erug te geven 1 voor de vrije uitoefening van haar recht bp zelfbeschikking en de totale bevrij ding .van de pogingen van buitenlandsche revolutionairen van communistisch cn aarl om beslag op het land te leggen. Daarom nemen I'alië en DuitscMand de nieuws plannen voor bemiddeling met een zekere reserve op". Het huwelijk van den hertog van Windsor De heer Rogers, in wiens villa te Can nes mevrouw Simpson eenige maanden heeft, gewoond heeft op het kasteel Candé de journalisten ontvangen en hun medege deeld, dat de hertog van Windsor eerst na de kroningsfeesten zijn huwelijksplannen definitief zou vaststellen. Het huwelijk zou niet onmiddellijk na de kroning worden voltrokken, doch er zou den nog op zijn minst veertien dagen over heen gaan. Ontploffingsramp in Turkije Ben munitiefabriek vliegt in de lucht In een munitiefabriek in de buitenwijken van Ankara is een ernstige brand uitgebro ken, waarvan de oorzaak nog niet definitief is vastgesteld en die zeer ernstige gevolgsu heeft gehad. Verscheidene opslagplaatsen var granaten vlogen onder oorverdovend lawaai in de lucht. De explosies, die elkaar in hevigheid overtroffen, richtten ernstige schade aan. Tot nu toe ontbreken echter pre HONIG S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor 8 ct. en 25% zwaarder dan de meeste andere. cieze bijzonderheden. Wel neemt men aan, dat omstreeks vijftig personen het leven heb ben verloren en dat een minstens even groot aantal gewond is. De ramp zou veroorzaakt zijr door kortsluiting. Ankara is de nieuwe naam voor Angora, do hoofdstad van Turkije. GEMENGD NIEUWS AUTOBOTSING IN VOLLE VAART Automobilist verleende geen voorrang Twee zwaargewonden Doordat de bestuurder van een personen auto bij een kruispunt geen voorrang heeft verleend, is gistermiddag omstreeks' half twee te 's-Gravenhage een ongeluk gebeurd waarbij twee jongelieden ernstig werden gewond. Op den Benoordenhoutscheweg reed streeks half twee een auto met zeer groote snelheid in de richting Wassenaar. Deze auto werd bestuurd door den 18-jarigen H. H. van der M., terwijl in de Dickey-seat de 22-jarige E. W. en de 20-jarlge J. D. zaten, allen uit Den Haag. Van het Willem Witsen- plein van links kwam een andere wa gen, bestuurd door den 25-jarigen J. J. W. R. uit Scheveningen, die inplaats van te stoppen, zonder uit te kijken den Benoor denhoutscheweg opreed. De gevolgen waren ontzettend. Met een geweldigen klap botsten de beide wagens tegen elkaar, met het gevolg, dat de wagen van Van der M. eenige malen over den kop sloeg. De bestuur der kwam er goed af, evenals die van den anderen wagen, doch de beide jongelui in de dickeyseat bleven met zware verwondingen liggen. W. werd bewusteloos opgenomen en D. was bloedend aan gezicht en achterhoofd verwond. Beiden zijn naar het ziekenhuis „Bronovo" overgebracht, waar zij zijn opgenomen. Over hun toestand kon men ons gisteravond nog niets mededeelen. W. was evenwel nog steeds niet tot bewustzijn gekomen. De beide zwaar beschadigde auto's zijn door de politie in beslag genomen. Echtelijke twist te Glanerbrug Verwoede vechtpartij eischt één doode In het gezin D., wonende te Gla nerbrug, by Enschedé, is gister nacht een echtehjke twist ontstaan. De ruzie liep zóó hoog, dat men de huiselijke twist zelfs later op straat voortzette. Een zekere T. de B., die by het gezin D. inwoont, mengde zich in het geschil. Het gevolg vam deze inmenging was een verwoede vecht- party tusschen D. en de B., waarbij eerstgenoemde zyn mes gebruikte en zijn tegenstander een halsslagader doorsneed. De man zakte ineen en overleed kon daarop. De dader is door de marechaussees gearresteerd. Het slachtoffer, de gehuwde de B., was vader vain één kind. Door een auto gegrepen Zevenjarig meisje gedood Te Susteren is Woensdag een ongeluk gebeurd, dat aan het zevenjarig dochtertje van den heer Bekkers het leven heeft gekost. Toen zij met nog twee kinderen uit school kwam en op weg naar huis was, stak zy plotseling den weg over en werd door een voorbijrijdende auto uit Amsterdam, die uit de richting Sittard kwam, gegrepen. Het kind was op slag dood. KIND ONDER DEN TREIN Op den onbewaakten overweg bij Beesd (Gld.) is een jongetje van twee en een half jaar, een zoontje van den naby den spoor weg wonenden spoorbeambte D o k m a n, onder een trein geraakt. Het knaapje was op slag dood. VOOR OE PUP Dobbelmann' lekker ...man! Rookt IBIS bij voorkeur uit een IBIS-pijp. Bij Uw winkelier verkrijgbaar. Scholier door auto aangereden In de bocht Oosterdiep te Wildervanlc heeft zich Woensdagmiddag een ernstig on geluk voorgedaan. Een 14-jarige scholier der ambachtsschool, St. Speelman, fietste metJ enkele kameraden de school uit, op hetzelfde oogenblik, dat een vrachtauto naderde. De jongen werd gegrepen en bleef met een zware hersenschudding op den weg liggen. Hij is naar het ziekenhuis te Groningen ver voerd. Zün toestand is ernstig. Vier verdrinkingsgevallen Te Woerden twee kinderen verdronken; Op verschillende punten in de gemeente Woerden zijn Woensdagmiddag omstreeks vü'f uur twee kinderen verdronken. Het 2-jarig zoontje van de familie Stevens geraakte nabij de 2e Honthorststraat in eenl sloot. Een 2-jarig meisje van den boeren knecht Jansen kwam dicht bij den spoorweg van Kattenbroek in het water terecht. De lijkjes van de kinderen zijn later dooi; de ouders opgehaald. Een jongen van negen jaar, wonend in dd Utrechtsche dwarsstraat te Amsterdam, werd Woensdagavond om zeven uur vermist. Het knaapje had met een vriendje dicht bij zijn ouderlijk huis aan den Amstel gespeeld, Het vermoeden, dat hij te water was ge raakt, werd bewaarheid, toen buren, die het water afzochten, te half tien het lijkje op haalden. Woensdagmiddag om drie uur is het vyf- jarig zoontje van de familie Tijs te Ter- li e y d e n bij het spelen in de rivier de MarÜ geraakt en verdronken. Na een uur dreggen is het lijkje opgehaald, Felle brand te Vlissïngen Rijwielzaak in vlammen Woensdagmiddag omstreeks twee uur is een felle brand uitgebroken in de rijwielzaak: van den heer A. Millenaar aan de Nieuw- straat 43teVlissingen. De brand is ontstaan doordat een pot rijwiellak omviel en daarby op een benzinelamp terechtkwam. De brandweer, welke spoedig ter plaatse was, heeft de belendende perceelen ont ruimd, daar zij uitbreiding van den brandl vreesde. Het vuur werd met 4 stralen ge- blus cht. Het perceel, waarin de brand woedde, be staat uit een winkel met werkplaats en twee verdiepingen en is geheel uitgebrand. Auto botst op driewieler Doodelijk ongeluk in de Residentie Op den hoek van de Thomsonlaan en de Ieplaan te Den Haag zyn een motordrie wieler en ec- personenauto in botsing geko men, doordat de bestuurder van de auto het andere voertuig, dat van rechts kwam, geen voorrang verleende. De bestuurder van den driewieler, de 50- jaiige I K. uit de Roerstraat, werd van zün; zitplaats geslingerd en tegen den grond ge slingerd. Bewusteloos werd hij opgenomen' en naar het gemeenteziekenhuis aan den Zuidwal overgebracht, waar hi; zonder by kennis te zy'n gekomen, is overleden. CALVÉ-KWALITEIT Boven dë Poolcirkel. Jggj|||- Ve«+4AAL UIT +4ET érÊMsm, LEVEN DER ESKIMO'S "^BOOR RE6INA V.D.JHAÜW- VELTMAN (20 Jessie trachtte de gevangen buit zoo smakelijk mogelijk voor de maaltijd klaar te maken. Doch ze miste het snelle kook- toestel van den pelsjager en de fijne spijzen uit zijn busjes, waarmee hij zoo goed wist om te gaan. Zij lachte soms in stilte, als zij aan zijn manieren dacht. Ja, het was waar, dacht ze, de smaak van hun monden was de laatste dagen verwend. Toch was zij daiikbaar gestemd, ondanks het gemis, dat haar kwelde. Zij voelde zich bij de dag sterker worden en kreeg weer lust in haar werk. Op een mooie dag besloten zij eens te probeeren visch te gaan angen Met z'n drieën ondernamen zij de noga) langp wandeling en nadat een geschikte plek gevonden hadden nam Soak de bijl en hakte daarmee een gat in het ijs. Het was een zwaar en moeizaam werk. maar hij liet niet merken dar het nakken hem moeilijk viel. Een man, die voor ziin moeder en zuster zorgen moet, klaagt niet, als zijn spieren pijn doen van het zware werk en zijn rug voelt alsof hij zal breken. Hij hakte en hakte, tot eindelijk het water bereikt was en toonde toen zijn moeder een blij gelaat, al knerste hij zijn kiezen op elkaar door de pijn. die zijn spieren folterde. Zwijgend wachtten zij geduldig af tot er sporen van vis- sriien zichtbaar werden. En niet zoodra ze de blanke visschen zagen spartelen, schepten ze met kiene netten, aan een lange stok vastgemaakt, bij beurten de visschen op. Zij hadden een mooie vangst en vermoeid, maar dankbaar, keerden ze naar huis terug. Het weer was zachter dan het al de vorige dagen geweest was. De lucht leek hooger boven de aarde te staan. Iedere nieuwe dag rees de zon hooger en hooger boven de horizon. Rood en rond stond ze nu boven de heuvelrij en kleurde de witbesneeuwde toppen der bergen met een karmijnroode gloed. Aan weerskanten van de roode bal streepte de hemel fel en lient in prachtige gele en groene tinten, waarachter het rood als een vlammend vuur naar de aarde leek neer te stroomen. Drie eenzame menschen zagen dit schoone schouwspel met groote oogen aan, om een volgend oogenblik verwonderd naar elkaar te zien, om de zachte teere gloed, waarmee hun gezicht overtogen was. De haren van hun pelsjassen glinsterden zacht en droeg. De koele lucht, die zij inademden, was zuiver en zonder damp. Met een ruk wierp Soak de kap van zijn pelsjas op de rug en zei zacht en gelukkig- „Het voorjaar laat niet lang meer op zich wachten, moeder". „Wij doen goed om onze sleden morgen gereed te maken, opdat het voorjaar ons niet overvalt voor wij op de kustplaats zijn aangekomen", antwoordde Jessie, terwijl ze haar haren voor het gezicht wegstreek. „Vindt U dan goed, dat wij na twee zonsondergangen dan- op weg gaan, moeder? Hef weer is nu goed en wij weten niet wat ons nog te wachten staat". „Ik vind het best Soak. Wij zullen toch moeten doen, waar voor wij op reis zijn gegaan". Soak knikte, waarmee hij te kennen gaf, dat hij haar be grepen had. Zij beiden zouden alles trachten zoo te doen, wooals Ikanoff het gedaan zou hebben, als hij nog in leven Nini verborg haar blijdschap zoo goed ze kon. Nu zou ze spoedig het groove schip van de blanke mannen zien en weer te midden van andere menschen wonen. Zij verlangde er naar weer te spelen met kinderen van haar eigen leeftijd. Zij zou weer eens kunnen lachen en springen en hardloopen en al die nieuwe spelletjes kunnen doen, die vreemde kinderen haar wellicht zouden leeren. Zooals besloten was gebeurde. Na twee dagen waren zij gereed om de reis voort te zetten. De sleden waren opnieuw bepakt en de honden vol treklust. Ze moesten nu landwaarts, v/ant de kust te volgen beteekende tijdverlies, wat ze met het oog op het naderende voorjaar niet konden wagen. ,Soak hoopte nog onderweg buit te kunnen maken, want hij wist van zijn vader, dat ze een streek moesten doortrekken, waar de rendiertrek langs placht te komen. Een versche voorraad rendiervleesch zou te pas komen in de weken van wachten op „de Laura"'. En door al dit oponthoud was hun voorraad aardig ingeslonken. Bovendien wist Soak dat zijn vadei gewoon was. met een groote voorraad vleescb op de kustnederzetting te komen. Geen wonder, dat de aanwezigen altijd met vreugde een plaats voor Ikanoff hadden ingeruimd en met blijdschap hem steeds begroet hadden. Ikanoff was een groot jager en een machtig man onder de bevolking. En wat meer Was, hif was een man, die gaarne en gul uitdeelde aan hen, die door een of andere oorzaak tegenspoed gehad hadden. De luien en leegloopers echter hoefden op hem niet te rekenen. Soak nam zich voor om ook daarin op zijn vader te ge lijken en waardig zijn goede naam hoog te houden. Het was niet vroeg meer in de morgen, toen het span zich eindelijk in beweging zette. Jessie en Nini zaten op de sleden. Soak liep naast de hon den voort; om te zien of alles met de zeelen in orde was en elk der dieren gewillig was in het trekken Zooals gewoonlijk was Pitha leidshond en het leek wel of het schrandere dier de weg rook, die hij gaan moest. De lucht was koel en van een zuivere klaarheid. De effen bleekblauwe hemel boven hen gaf een vertrouwd gevoel van veiligheid. De onmetelijke uitgestrektheid van de sneeuw velden. heuvelachtig hier en daar, stemde hen niet onrustig. Als een gouden kogel stond de zon laag aan de horizon. Haar licht was koud en geel vandaag. Er was noq vorst in de lucht. Spoedig kwam Soak naast Jessie zitten, doch zwijgend vervolgden ze hun weg. Zij spraken niet over hem bij wien hun gedachten waren. Doch beiden hadden het gevoel alsof >ii nu bij het verder trekken, hem opnieuw achter lieten. En Jessie dacht, dat hun leven toch nooit weer zoo goec zou worden, als het vroeger altijd geweest was. Zij misten voor goed zijn besr' ormende handen: zijn -me blik zijn warme liefde en goeue zorg; w. j haar altijd omnngo had. De reis verliep naar wensch. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2