«OLD KERK EN ZENDING HOLIIVIA NORGE- Gereformeerd Schoolverband WOENSDAG 5 MEI 1937 DERDE BLAD PAG. 9 NED. HERV. KERK Beroepen: Te Wezep, J. R. Cuperus te 's-Grevelduin-Capelle. Te Hellendoorn, H. B. Spijkerboer te Woudsend. Te Nieuw-Beijerland, D. van Luttervelt te Schalkwijk. Te Hellevoetsluis (toez.), S. P. de Roos, cand. en hulppred. te Drie bergen. Bedankt: Voor Kamerik, T. H. Oosten- brug te Gouderak. GEREF. KERKEN Tweetal: Te Zaandam (3e pred. plaats), Dr P. G. Kunst te Deventer en Dr H. N. Ridderbos te Eefde-Gorssel. GEREF. GEM. Bedankt: Voor Rijssen, J. Vreugdenhil te Kampen. BEROEPBAAR VERKLAARD Na praepar. examen zijn beroepbaar ge steld in de Geref. Kerken door de classis Rotterdam cand. A. de Gr not, le Middellandstraat 31a, Rot terdam (telef. 32961): door de classis Assen cand. M. J. C. Bosscha, Brink 29a te Assen (telef. 316)door de classis Drachten cand. H. Herder, Kerkpad 86 te Garijp '(telef. 17) en cand. J. Hoekstra, Wes terend 403 te Garijp: door de classis Rotter dam cand. W. J. de Ruiter, Bermweglaan ,19. Capelle a. d. IJssel (Telef. 39). Allen zijn in de gelegenheid des Zondags de kerken te dienen en terstond een beroep in overweging te nemen. AFSCHEID. BEVESTIGING, INTREDE Capelle a. d. IJsselBreukelen Ds M. de Goede, pred. bij de Geref. Kerk te Capelle a. d. IJssel, zal Zondag avond 9 Mei a.s. van zijn gemeente afscheid nemen, en is voornemens Zondag 16 Mei (lste Pinksterdag) bij de Geref. Kerk te Breukelen intrede te doen, na des morgens 'be%'estigd te zijn door Ds K. v. d. V e e n te Maarssen. KERKRESTAURATIE Het kerkgebouw der Ned. Herv. Ge meente te Wesepe bij Deventer zal binnen kort grondig worden gerestaureerd. Dit be dehuls, dat nog uit 1300 dateert, vertoonde eenige jaren geleden reeds bouwvalligheid die het noodzakelijk maakte op sommige plaatsen tijdelijke voorzieningen te fretten. De kosten van de restauratie, die gedeelte lijk voor rekening van Monumentenzorg en gedeeltelijk ten laste der kerkelijke ge meente komen, bedragen circa 7000. KERKORGEL Het Kerkbestuur der Ned. Herv. Kerk te Heerhugo waard gaf aan de orgel bouwers fa. M. Spiering te Dordrecht opdracht tot plaatsing van een nieuw pneu matisch kerkorgel in haar kerkgebouw. VREDES-ZONDAG De Algemeene Synodale Commissie der Ned. Herv. Kerk heeft op een door de ver- eeniging „Volkenbond en Vrede" gedaan verzoek om medewerking te verleenen aan den Vredes-Zondag op 18 Mei a.s. besloten deze medewerking te verleenen en daarom in het jongste nurrlmer van het Weekblad der Ned. Herv. Kerk de aandacht gevestigd op het streven van de vereeniging „Volken bond en Vrede". GIFTEN EN LEGATEN Het tekort van de Geref. Kerk in H. V. te Amsterdam-Zuid over 1936, groot 3823.26, werd door een tweetal giften van leden der gemeente geheel gedekt. VRAAGBAAK voor CHRISTELIJKE INSTELLINGEN y ertrouwensadressen ten dienste van Stichtingen van barmhartigheid. Zieken huizen, Sanatoria. Instellingen. Tehuizen. Brandassurantie Maatschappij „WOUDSEND" van 1816 gevestigd te Woudsend, prov. Friesland. Directie: A. H. TROMP ZONEN Voor verzekering van Kerken en Scholen billijke voorwaarden. De Vehs radiator herkent U aan de naam «V E H A" Ingeperst aan de onderzijde van iedere radiator BADIATOftEN VOOÖ CEflTBALC VERWAWtlftG OLIESTOOK KOELING PRINS HENDRIKKADE 181 AMSTERDAM CARBOVIT voor gebruik bij indigestie PEROXAAN voor mondverzorging Verkrijgbaar bij H.H. Apothekers en Drogisten HET GOUDEN FEEST VAN HET LEGER DES HEILS Een buitenlandsche plant in Nederlandschen bodem Dezer dagen zal in de hoofdstad van ons land het 50-jarig bestaan van het Leger des Heils gevierd worden binnens- en buitenshuis op de wijze, waardoor deze Engelsche stichting zich steeds kenmerkt men kan dat, 'n beetje uit de hoogte, lawaai noemen, maar wij noemen het liever: blij moedigheid. Wat het ook inderdaad is, want ontdaan van zijn buitenlandsche allures, van zijn mebhodistischen inslag en van zijn legertermen, is het Leger een zuivere, leven de en standhoudende openbaring van de blijdschap, welke er is in allen, die vrede gevonden hebben door het bloed des Kruises. Dit ook geeft hét Leger recht, om ondanks te laken onkerkelijke gewoonten, zich één te weten met alle kerkgroepen en organisaties, die de verkondiging van het Evangelie der verlossing aan zondaren ten doel hebben. Een der vragen, welke bij dit gouden ju bileum opkomen is: hoe kon deze stichting, die toch nooit de kern van haar bestaan: bekeerings-instituut, verloochende, in ons land, na een periode van bespotting en tegenwerking, zoodanig wortel schieten, dat zij niet alleen in belijdend-Christelijke kringen, maar ook bij een veel grooter volksdeel van tegenover het Christendom onverschillige of vijandige levenshouding, sympathie vond? Het antwoord ligt wel voor de hand, doch bevredigt niet ten volle. De wijze, waarop het Leger des Heils een deel van zijn kracht zoekt in het z.g. toegepaste Christendom, heeft het uiteraard in hooge mate aantrek kelijk gemaakt voor degenen, die om het maar eens .plastisch te zeggen groot res pect hebben voor den weg via de maag naar het hart. Maar al heeft het Leger ten deze inderdaad zich ingelaten met een volksdeel, dat de Kerk op schuldige wijze heeft ver onachtzaamd, wij mogen niet vergeten, dat dat de opzet van den stichter William Booth in principe zoo niet was. Dat heeft Dr Gunning in zijn boeiende biografie van Booth duidelijk aangetoond. Wij gelooven dan ook. dat een andere, misschien weinig erkende factor den opgang van het Leger in ons land heeft bevorderd. En die is, als we het wèl zien, dat het Leger steeds en doelbewust do consequen ties eener bekeer ing heeft aanvaard; eenerzijds door den gevallen*, op te rich ten en hem te voorzien van middelen, om staande te blijven in het nieuwe leven, anderzijds door hem zelf te binden aan de e i s c h en, welke dat nieuwe leven stelt ten aanzien van de levenspraktijk. Zonder twijfel heeft de wereld gewijde en ongewijde geschiedenis bewijzen het altijd gereageerd op een liefde, die zich geeft: zelfs tijdens Jezus' omwandeling op aarde openbaarde zich dat, maar dan peilde de Heiland dit ten volle en sprak: „Gij volgt Mij om de brood en". En dan deed Hij, wat ook William Booth deed en volhield: Hij richtte desondanks de gevallenen op en voegde b ij den eisch der bekeering de belofte Zijner zegeningen. Hij kon echter meer: Hij vergaf de zonden en dan volgde: „Sta op en wandel". De halve eeuw arbeid, waarop het jubi- leerende Leger 6 Mei mag terugzien, vond in ons land, naar wel blijken zal, groote waardeering tot bij de Regeering toe en ongetwijfeld is dit verdiende waardee ring. Is eenerzijds geestelijke zegen ge bracht aan duizenden, anderzijds is op ze delijk en stoffelijk gebied een nauwelijks te overzien veld van overwinningen geboekt. Voegen we daarbij, dat de Legerleiding (niet vroeg, maar ook nog niet te laat) inzag, dat vorming van een met behoorlijke kennis en ontwikkeling toegerust kader een levens voorwaarde was, dan kan dankbaar erkend worden, dat de jubileerende stichting een diep en breed spoor heeft getrokken door dat gedeelte van ons volksleven, dat aan de zelfkant zijn bestaansstrijd naar lichaam en ziel voert. Een uitgebreid net van sociale be moeiingen heeft de nu 50-jarige stichting in de laatste decenniën gebracht op het niveau, waar zij gemeentelijke en rijksbemoeiingen ontmoette; wij denken aan het terecht ge prezen reclasseeringswerk, de tehuizen voor allerlei maatschappelijk ontwrichten, de zorg voor ongehuwde moeders en zuigelin gen e.d. Ook in dit opzicht is de verbetering der opleiding van officieren ten volle ge rechtvaardigd. Zouden wij den gezegende arbeid van het Leger des Heils in één gedachte willen sa menvatten, dan zouden wij noemen het woord, dat boven het leven en sterven van den Verlosser der wereld geschreven staat: zoekende liefde. Het is voor geen tegenspraak vatbaar, dat een werk, staande op en levende uit dien bodem, niet kèn ten onder gaan. De eerste jaren der versmading zijn daar het bewijs van, want tegen li.efde van deze orde was op den duur geen tegenwerking of minachting bestand. En toen het Leger dezen slagboom gepasseerd was, heeft het in stijgende mate mogen ervaren, dat het in ons volk een b 1 ij v e n d e plaats kon verwerven. Zoo heeft het de gouden mijlpaal bereikt, rond welke zich straks de zeer velen zullen scharen, wier levensweg gekruist is door een leger des heils, dat slechts één over winning beoogt en slechts één wapen kent: door de liefde van Christus gedrongen, zon daren op te heffen uit den gevallen staat, die te brengen aan den voet van het Kruis en ze dan te voorzien van "ijzeren schoenen voor ruwe wegen". SALATIG A-ZENDING Met verlof terug Van het zendingsterrein zijn met verlof in ons land gekomen de zendeling-leeraren F. Fischer en H. Raatschen met gezin; de heer Fischer na zjjn tweede werkperiode; den eersten keer heeft hij 15 jaar zonder verlof gewerkt, terwijl hij nu 8Vi jaar zijn krachten in het uitgebreide werk te Poerwo- dadi heeft gegeven. De heer Raatschen, ii 1928 als directeur der Zendingskweekschool te Tingkir uitgegaan, voelde zich, nadat van wege de bezuinigingsmaatregelen de kweek school in 1932 moest worden gesloten, tot het directe zendingswerk geroepen en stichtte toen in Tegal een nieuwe hoofdpost. ONDERWIJS EN OPVOEDING ONDERWIJSBENOEMINGEN 's-G ravenhage. School Geref. Gem. Tot onderwijzer: de heer C. B. v. d. Staag te Rotterdam. H ierden: School m. d. Bijbel. Tot on derwijzeres: Mej. J. Henneveld te Vlaar- dingen. B. KROON Met ingang van 1 Januari 1938 zal de heer B. Kroon, hoofd der M.U.L.O.-school van de Oranje-Nassau-scholen te Rott H. J fJ CRÈME eert weldaad %fnr>wuÊÊ niffTT" „EFFATHA" 48ste algemeene vergadering Te Voorburg werd de 4Se Algemeene Ver gadering van „Effatha" gehouden. De voor zitter Ds. C. Lindeboom van Amster dam heette de talrijke aanwezigen hartelijk welkom en verheugde zich, dat de opkomst niet geleden had ondor het feit, dat een vo rige maal velen geen plaats konden krijgen. Onze Heere Jezus Christus had, staat ei in het Evangelieverhaal van de genezing van den geraakte hun geloof gezien. Het geloof van den verlamde èn dat van zijn dragers; het geloof in Zijne almacht en be- reidswilligheid. Uit ditzelfde geloof is onze Vereeniging geboren, gegroeid, en tot den zich uitbreidenden arbeid bekwaamd. En verwachting voor haar toekomst kan e: leen zijn. indien dit geloof de heilige drijf kracht is van allen, die haar leiden en dienen. De voorzitter sprak woorden van erkente lijkheid tot de huismoeder van Effatha, die mocht terugzien op een 12V^-jarige werli zaamheid in het internaat en tot den afge treden Inspecteur van het Buitengewoon La ger Onderwijs, Dr. A. van Voort hu ij sen, wien dank werd gebracht voor de sympathie en steun, vele jaren lang aan Effatha bc De .Secretaris, Ds. H. A. de Geus van De Bilt gaf in zijn verslag meerdere voor beelden van den zegen van ons Christelijk onderwijs. In Juni 1936 stierr onze oud-leerling P. H. Deze jongen dankte God, dat Effatha had mogen dienen om hem tot Jezus te leiden. Zijn vader getuigde op het graf van diens groote dankbaarheid. Pieter heeft ook zelf aan zijn dankbaar heid uiting willen geven en den inhoud van zijn spaarpot bestemd voor een blijvend aan denkon voor Effatha Tn de groote hal der school staat een staande klok van hem door bemiddeling ziiner familie ontvangen. De vermelding van dit bijzondere geval diene om de liefde voor ons onderwijs te verlevendigen en deze te wekken, waa nog slaapt. De Penningmeester, de heer A. Schil der van 's-C.ravenhage begint met te gen, dat 1936 om tweeërlei redenen een bij zondere plaats in het leven van Effatha in neemt. De eerste is een zeer verheugende. De contributieontvanesten hebben een hoog te bereikt als nog nimmer te voren. Zij be droegen f 22859.05, d.i. f 1537.11 hooger dan het vorig jaar Dit is allereerst te danken aan de lezingen-kruistocht die werd houden, en voorts aan de groote activiteit der correspondenten. Het is er echter nog verre van af, dat het bestuur op zij nlauweren kan gaan rusten, want andere factoren zijn teleurstellend. Zij hetroffen voornamelijk de vomleeggeld' Wel hraehfen die in 1036 f 150 meer op dan in 1935, maar naar hot aantal verplcegda- gen gerekend dat met 060 steeg, was er achteruitgang met f 70S. Met. een vroeger jaar, b.v. met 1031 vergeleken, bedraagt die achteruitgang f 10575. Waar een verdergaan de versobering in F.ffatha's huishouding vrijwel njet meer mogelijk is, moeten de moeilijkheden om de verpleegdaeen op peil te houden met zorg vervullen. Dit geef' spreker aanleiding er op te wijzen, dat niet d a m-D elfshaven met pensioen het on derwijs verlaten. In zijn plaats is benoemd de heer E. G. Hu is ing, onderwijzer aan dezelfde school. Jaarvergadering te Utrecht De didactiek en het Geref. beginsel Onder presidium van Dr. C. Bouma, Geref. predikant te Den Haag-Oost, kwam het Gereformeerd Schoolverband heden te Utrecht in K. en W. in jaarlijksche alge meene vergadering bijeen. De bijeenkomst was druk bezocht. De voorzitter opende hedenmorgen om half elf de vergadering met het doen zingen van Ps. 89 1, het lezen van Hebr. 11 23— 30 en gebed. Hierna hield hij de openingsrede, waarin hij allen welkom heette en er op wees dat het aspect in de schoolwereld in sommige opzichten ditmaal iets anders is dan een jaar geleden. De arbeid van de Staats commissie ter ontwerping van een wettelijk geregelde concentratie heeft bevredigende resultaten gehad, zoodat dit onderwerp van zoovele besprekingen en conferenties van de agenda is genomen. Het gevaar voor tal van scholen werd afgewend. Maar toch zijn nog zoovele moeilijkheden gebleven. Moeilijkhe den van vooral stoffelijken en financieelen aard, die bestuur en onderwijzer vervullen met zorg en vrees. Maar dit alles raakt het eigenlijke van onze scholen en voor onze bestu ren niet. Ook voflr onze scholen mo gen en moeten we leven naar den re gel van Hebr. 11: door het geloof. Dat geloof leeft ook vandaag onder ons. Geref. Schoolverband is er mee een bewijs van. Het werd niet opgericht en in stand gehouden om stoffelijke voordeelen, maar om geestelijke goederen, om het Geref. ka rakter van onze scholen. En dankbaar, aldus spr., mogen we erkennen, dat deze doelstel ling nog heden onze honderden scholen bezielt. Wel is er heden hier en daar gevaar, dat men mee dreigt te worden gesleurd door de moderne verzakelijking, die alle belang al leen ziet in bedragen en getallen, in begroo tingen en rekeningen en vergoedingen. Soms bedankt een schoolbestuur omdat het meent dat de contributie niet meer kan worden betaald. We mogen nooit vergeten, dat leven door het geloof ook beteekent offeren, strij den voor wat eens verworven werd. Want niet het geld en niet de vergoeding, 1 het beginsel zal den strijd winnen voor den gekroonden Heere, wiens is het koninkrijk en de kracht en de heerlijkheid in eeuwigheid. (Applaus). Besloten werd de volgende jaarvergade ring op Woensdag 25 Mei 1938 te Utrecht te houden. De contributie werd bepaald op 2.75 per onderwijzer (es) voor wie(n) vergoeding van rijk of gemeente genoten wordt. DE MIDDAGVERGADERING In de middagvergadering kwam aan de orde het referaat van Prof. Dr. J. Wate rink, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit, over: In zijn inleidend woord gaf Prof. Waterink te kennen, dat zijn zeer uitgebreide onder werp gemakkelijker beknopt te bespreken is, indien vooraf ging de beantwoording dezer vier vragen: 1 Welke is de waarde van de historie voor ons onderwerp? 2 Kunnen wij de gedachte aanvaarden, dat de beginselen, die wij lief hebben, voor alle vakken beteekenis hebben? Hoe is de verhouding tusschen de beginselen en de onderscheiden vakken? 3 Hoe is de verhouding tusschen den invloed van de psychologische gegevens en dien van de principieele gegevens bij het op stellen eener didactiek? 4 Hoe kunnen wij als hulpwetenschap voor onze didactiek een psychologie verkrijgen, die niet allerlei aan ons beginsel vreem den ballast meevoert? Terzake van vraag 1 is spreker van meening, dat in de eerste plaats gelet moet worden op het principieele karakter van de grondslagen, waarop de didactiek is ge bouwd. De historie is er om ons te waar schuwen. Het is bijv. opmerkelijk, dat van twee onverdacht Gerefor meerde paedagogen precies elkaar be strijdende uitspraken werden verno men. Prof. Dr. J. Woltjer hief de leuze op: „Eerst kennen, dan kunnen". De heer A. Janse van Biggekerke daaren tegen gaf een rekenserie, waarbij hij het devies poneerde: „Eerst kunnen, dan kennen". Op de tweede vraag ziet Profc Waterink verscheidenheid in den aard der vakken, die ook een eigen betrekking tot de beginselen meebrengt. Kort omschreven, kan men zeggen, dat de religieuze, de ethische en de aesthetische vakken, en misschen ook de lichamelijke opvoeding een algemeen karakter dragen en een zin hebben voor de totale richting van het leven van het kind. Bij de andere vakken is onderscheid te .maken. T.a.v. de derde vraag stelt spr. den eisch, dat by de beoordeeling van de didactiek der moderne paedagogen in alle gevallen eerst moet worden nagegaan, of er verband bestaat tusschen hun wijsgeerige beschou wing en hun didactiek. De Christelijke didactiek, die groeien zal, zal eerlijk en oprecht de didactische gege vens ook van andere richtingen hebben te beoordeelen en eventueel te eerbiedigen en over te nemen. De vraag of dat zal kunnen, wordt dan ni^t zonder meer beslist door de quaestie of de eerste vinder of vind ster dezer didactiek al of niet een Christen was in zijn of haar philoso- phie. Op de 4e vraag antwoordt spr., dat z.i. de didactiek, die mede geformuleerd wordt op grond van psychologische stellingen, in welke normatieve gegevens verwerkt zijn, niet beginsel-vrij is. Conclusies Na de beantwoording der vier vragen heeft Prof. Waterink zijn betoog samengevat in de volgende 5 stellingen: 1 De didactiek, zoowel de algemeene als de speciale, heeft de roeping rekening te houden met de eenheid van de mensche- lijke persoon, met de saamhoorigheid individu en samenleving en met de cul tuur-situatie, waarin het kind verkeert. Elke didactiek dient er zich voor te wach ten als hoofddoel te hebben het bijbren gen van kennis aan de kinderen. Zij heeft de roeping in de eerste plaats het oog te hebben op de persoonlijkheids- vorming. 2 In het kader van een christelijke paeda- gogiek dient een didactiek te worden op gesteld, welke als psychologisch hulpmid del gebruikt een psychologie, welke eenheid is en die past in het kader der paedagogische principia. 3 De speciale didactiek heeft niet alleen te rekenen met de psychologische gegev maar ook met de gegevens, welke door experimenteel-paedagogisch onderzoek zijn verkregen; zij worde niet alleen bepaald door het karakter van de psychologische feiten, maar ook door den aard het vak en door de wijze, waarop ei betrekking ontstaat tusschen den n schelijken geest en der. inhoud van dat bepaalde vak. 4 Bij de bestudeering van de structuur een vak en bij de behandeling van aard van den samenhang der vakken moet bij onze onderwijs-situatie onder scheid gemaakt worden tusschen datgene wat eenmaal is geworden in schoolwezen en datgene wat als i d t aangaande den samenhang der vakken moet worden gesteld. 5 In de voor te stellen didactiek moet de tendenz liggen om geleidelijk het bestaande tot de id< situatie te kunnen komen. altijd te roemen valt de bereidwilligheid van lal van instanties om een behoorlijk vcr- pleeggeld bijeen te brengen voor de bij Ef fatha opeenomen kinderen. De netto-opbrengst van de speldjesdagen bedroeg per 31 December 1936 f 8699.22. Voor gesteld wordt deze eolden te storten in een „Fonds voor ;oekomstige voorzieningen", on het te versterken door er aan toe te voegen eerstens 10^ van de contributie-ontvangst in 1936. ten tweede alle overige beschikbare middelen voor zoover zij niet noodig zijn coor de dagelijksche behoeften en ten derde de rentebaten, welke uit een en ander zul len verkregen worden. De overige posten geven geen bijzondere anleidine tot een opmerking. De Generale Exploitatierekening sluit met een batig saldo n f 703 73. Bij monde van haar Voorzitter den heer L. F Dingemans van 's-Gravenha; wordt dan het verslag der Nazorg-Commis- e uitgoorac.ht. Het schoolverslae. uitgebracht door het hoofd der school, den heer A. A. v. Holte: an Voorburg vermeldt o.m. de invoering an het Dalton-systeem bij het onderwijs in de nuttige handwerken voor meisjes op de dagschool en bij het onderwijs op de nijver heidsschool voor meisjes, alsmede de ver dubbeling van het aantal lesuren op de laat- ste, waardoor hier volledig voor huisnaai ster kan worden opgeleid. Het aantal leerlingen wijzigde zich niet. Ds. L. H. v. d. Meiden werd herkozen s bestuurslid. Na de rondvraag is het, woord aan Dr. D. W i e 1 i n g a van Amsterdam voor het hou den van een opwekkende rede. Nadat de vergadering op de gebruikelijk.- wijze was ges'oten, trok alles op naar het internaat Arentsburgh waar de koffietafels stonden te wachten en verkoopsters gereed stonden om de uitgestalde werkstukken dïr leerlingen aan den man te brengen. Om 2 uur werd oen openbare les gehou den, die als steeds alW belangstelling hal. Daarna was er nog gelegenheid voor het bezichtigen der gehouwen pn van hetgeen hij het nijverheidsonderwijs was vervaar digd. De vergadering werd bijgewoond door de nieuwp ïnsnecteur van het B. O.. Dr. I. C. van H 0 u t e. Het was een goede dag voor Effatha*. Examens Univ. Gesl: Gei sche T< G. S. H. van Woudenb» ""aal en Letterk. (Fransch): doet (Dultach): doet. heeren E. L. E. v. Hemert en J. L. N. B. M Beitjes. Culemb s i d e n. Goal. de G. J. Korver en de M. P. v. A v. d. Meuten en T. de Vrlei nkalnnlrenverpleirlnic. Pel c h t. Gesl. mej. P. Krnnkzlnnierenverpteelng) slsncden de leerllne- erpleeksters A. Alderlieste. J. Bakker A. G. lemmers, H. T. v. Bueren. J. J. DrevIJn. M. eith. A. Httrondljk. W. M. v. Maurik. F. v. d. :eer, W. M. A. Mel.lnen. I M. Panhuizen. A J. d. Pla-s. A. G. Quispel. A. v. Roedien. H Scnll- era, C. M. Spa.rlinc. F. v. d. Waal en C. GEMENGD NIEUWS Wederom een muggenplaag De eerste legers gesignaleerd Er is weiniq aan fc doen De nieuwe muggenplaag kondigt zich aan! De laatste dagen hebben de Noord- Oosten en de Oostenwind groote hoeveelhe den muggenlarven in de richting van de Oranjesluizen gedreven: door het warme zomerweer zijn er thans reeds duizenden ontpopt. De groene diertjes nu zwermden vanochtend langs de kust en streken neer in het gras langs den dijk en tegen de ge bouwen. Een muur van het gemeen landshuis van het hoogheemraadschap Zeeburg Diemersdijk zag vanochtend groen van lou ter muggen, aldus het Hbld. De spreeuwen uit de omgeving doen zich te goed aan de diertjes en ook de groote spinnen, die er nu reeds vrij talrijk zijn, toonen zich ijverige verdelgers. Zij zullen het nog druk krijgen dit jaar, want deze eerste zwerm is pas een klein begin. Een geleerde, die op bepaalde plaatsen in het IJsselmeer onderzoekingen heeft verricht, is tot de ontstellende slotsom gekomen, dat het aantal larven per vierkanten meter bo demoppervlakte gestegen is van 4 op 2500. De millioenen groene muggen, die men in den zomer van 1936 op de kusten rondom de ontzilte binnenzee heeft waargenomen, drei gen dezen zomer bijaldien in een nog veel grooter aantal uit het water op te stijgen. Voor de kustbewoners is dit een allesbehalve prettig vooruitzicht. Een oplossing ter voor koming van de muggenplaag is nog niet gevonden. Vliegtuig over den kop geslagen Inzittenden ongedeerd Gister wilde een marinevliegtuig van het type Fokker C. 1 de F. 4 op Welschap te Eindhoven landen. Het toestel kwam ec-hter te hoog binnen en zou daarom terug vliegen, teneinde opnieuw een lunding te beproeven. Bij het gas geven echter pakte de motor niet met het gevolg, dat de F 4 door het hek aan de wegzijde van bet veld vloog, met de wielen in ren sloot aa overzijde van den daar liggenden weg kwam 011 in het bouwland over den kop sloeg. Het toestel werd zwaar besrhaligd, Inch de be manning kwam er zonder eenig letsel af. Gecompliceerd verkeersongeval Damo ernstig gewond Gister is op den hoek van de President Stevnstraat en de Kloosterstraat in Haar lem-Noord een gecompliceerd verkeersonge luk gebeurd, waarbij drie personen werden gewond. Een autobus van den stadsdienst waarvan de chauffeur geen voorrang verleende aan liet van rechts komende verkeer, kwam in botsing met den bestelauto van een melk inrichting, welke omsloeg en op het trottoir terecht kwam. De bus-chauffeur verloor de macht over het stuur, waardoor de zware autobus tegen een winkelpui reed en deze gedeeltelijk in drukte. DONDERDAG 6 MEI HILVERSUM I 1875 M. 8.30 KRO. 9.30 NCRV. 12.15 KRO. 2.00—12.00 NTtV. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Lof- en dank stond van het Leger des Heils. 11.80 Gra- mofoonmuziek. 12.15 KRO-orkest en Cra- mofoonmuziek. 2.00 Gramofoon"nuz;ek. 2.15 Bondsdag v. d. Nederl. Bono yan Jongelings-Vereen, op Geref. grondslag. 5.00 Jubileum-Cantate door het Leger des Heils. 7.00 NCRV-orkest. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. Herh. SOS-Berich- ten. 8.15 Vervolg concert. 9.00 „De nood van dezen tijd", causerie. 9.30 Orgelspel. (Om 10.00 Berichten ANP). 10.3012.00 Gramofoonmuziek. Hierna: Schriftlezing. HILVERSUM H 301 M. AVRO-Uitzendingr. 8.00 Gramofoonmuziek. 9.00 Morgenwij ding. 9.15 AVRO-Octet. 10.30 Groninger Orl Ivereeniging. 1.15 Gramofoonmu ziek. 2.00 AVRO-Appèldag. 3.50 AVRO- App dag. 4.00 Voor zieken en thuiszit tenden. 4.40 Voor groote kinderen. 5.00 AVRO-Appèldag. 5.30 AVRO-Aeolian- orkest. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Orgel concert. 7.35 „Blijdschap in donkere dagen", causerie. 8.00 Berichten ANP. 8.10 Gevarieerd programma. 9.30 Decla matie. 9.50 Gramofoonmuziek. 11.00 Be ften ANP. DROITWICH 1500 M. 11.10 BBC-Welsch orkest m.m.v. solist. 12.05 BBC-Zangers. 12.351.20 Ensemble. 2.10 „It occurs to me", causerie. 2.35 Orkest. 5.40 Causerie „This and that". 6.00 Zang. 7.10 Gevari eerd programma. 8.00 „Law in daily lan guage". causerie. 8.40 BBC-orkest, London Select Koor en declamator. 9.20 Kerk dienst. RADIO PARIS 1648 M. 10.20 Orgelconcert. 11.35 Omroeporkest en zang. 3.20 Zang en gitaar-ensemble. 6.50 Zang. 7.35 Zang. 7.50 Strijktrio. 9.05 Omroeporkest. KEULEN 456 M. 10.40 Ottersbach-Trio. 1.20 Omroepschrammelensemble. 3.20 Omroep kleinorkest en Nord-West-orkest. 7.20 Omroeporkest en -koor. 9.5011.20 Orkest. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 11.50 Zang. 12.00 Kleinorkest. 12.30 Salonorkest. 1.35 Pianovoordracht. 2.20 Reportage. 4.20 Omroeporkest. 7.20 Omroep-Symphonie- orkest. 484 M9.20 J. Schnyders orkest. 10.35 Vervolg concert. 11.50 Salonorkest. 12.30 Kleinorkest. 1.20 Accordeonmuziek. 1.50 Mandolinekwintet. 2.20 Zang, viool en piano. 4.20 Gramofoonmuziek. 7.20 Om roeporkest. 8.35 Omroeporkest en Gra- mofoonm ziek. VRIJDAG 7 MEI HILVERSUM I 1875 M. Alg. Programma, verzorgd door de NCRV. 8.00 Schriftle zing, meditatie, gewijde muziek (gr.pl.). 9.30 Gelukwenschen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Sopraan en piano. 12.00 Berichten. 1.00 Trio van der Horst. 2.30 Chr. lectuur. 3.00 Hobo en piano. 4.15 Orgelspel. 5.15 Uitzending t.g.v. de Moederdag. 6.25 Cau serie „Mooie Meibloeiende heesters". 7.00 Berichten. 7.15 Literair halfuur. 7.45 Re portage. 8.00 Ber. ANP. Herh. SOS-Bel*. 8.15 Kamerorkest „Ars Nova et Antiqua" en solisten. (Om 9.05 causerie „Gezins politiek", en om 10.05 Ber. ANP). 10.30 12.00 Gramofoonmuziek. Hierna schrift lezing. HILVERSUM n 301 M. 8.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 7.30 VPRO. 9.00 VARA. 10.40 VPRO. 11.00 VARA. 8.00 Gramofoonpla- ten. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Declama tie. 11.10 Declamatie. 11.30 Orgelspel. 2.20 Orgel en zang. 4.00 „M lody Circle". 5.30 De Flierefluiters en solist. 7.00 Causerie over de hoofdmomenten uit de geschie denis der Nederlandsche Arbeidersbewe ging. 7.30 „Jeugd naar de kampen", cau serie. 7.45 „Lezen in de Bijbel", causerie. 8.30 Causerie over de Zuiderzeewerken. 9.30 VARA-Orkest. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Avondwijding. DROITWICH 1500 M. 1.20 Cello en piano. 3.50 Sextet. 4.20 Gramofoonplaten. 4.35 Reg. King en zijn orkest. 5.45 BBC- Orkest. 6.30 Voor tuinliefhebbers. 8.20 Berichten. 8.40 „Responsibilities of Em pire", causerie. 8.55 Mexicaansche muziek. 9.20 Strijkkwartet. Een klein meisje dat in den winkel stond, werd door een vallend stuk steen licht ge wond. De bus-chauffeur bleef ongedeerd maar de eenige passagier? een 61-jarige dame werd door den schok van haar plaats ge slingerd en kreeg een hersenschudding cit eenige gebroken ribben. De chauffeur van de bestelauto liep snij- wonden op, doordat hij zich door stukslaan van de voorruit uit de cabine moest bevrij den, aangezien de portieren ontzet waren en niet gebruikt konden worden. De Mijdrechtsche Millioenenzaak Procureur-Generaal persisteert bij zijn eisch. Nogmaals heeft 't Amsterdamsch gerechts hof een zitting besteed aan de behandeling van de strafzaak tegen den Mijdrcchtschen kweeker J. B., die er van wordt beschul digd, dat hij met valsche papieren schuldbekentenissen, cessies, koopacten, enz. gepoogd heeft een groot gedeelte van de nalatenschap van mevr. Van Wieringen in zijn bezit te krijgen. Thans bracht de politiedeskundige C. J. van Ledden-Hulsebosch rapport uit over 2 punten, nl. hoe de handteekening onder do acte van cessie, een der stukken waarom het in dit geding gaat, tot stand is gekomen en in de tweede plaats, hoe de koopacte is gekomen in den slechten toestand, waarin zij zich thans bevindt Na het uitbrengen van het rapport, daS niet veel nipuws aan het licht bracht per sisteerde de procureur-generaal bij zijn eisch (1V? jaar gevangenisstraf). Arrest 18 Mei. BOERDERIJ IN VLAMMEN OPGEGAAN In de kapitale boerderij bewoond door landbouwer G. Zwanenberg te Rosmalen is gistermiddag brand ontstaan. Het vuur breidde zich snel uit cn al spoe dig stond de geheele boerderij in lichten laaie. De inboedel g-ng verloren. Slechts wat landbouwgereedschap werd gered De plaatselijke brandweer kon weinig te gen de vuurzee uitrichten. De boerderij brandde gehee' uit. Huis en inboedel warea laag verzekerd

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 9