lltrttuir CToarant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Hemelvaartsdag DOELEN HOTEL HOTEL-HAMDORFF Zwolle ontvangt Dr Colijn Abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agenlschap gevesligd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending430 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Posfairo 58936 NO. 6078 WOENSDAG 5 MEI 1937 18e Jaargang 'Sbbertttrtieprtjjtn: Van 1 tot 5 regels1.17'/» Elke regel meer0.227» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 230 Elke regel meer0.45 Voor het bevragen aan 'I bureau V wordt berekend 0.10 De oogen opheffen naar den hemel Het kan ons ten zegen zijn en aan de verheffing van de stembusstrijd ter- goede komen, dat Hemelvaartsdag en Pinksteren midden in deze verkiezings periode vallen. Eerstel ijk om ons te leeren, dat het gaat om eeuwige, gees telijke beginselen; anderzijds om ons te waarschuwen voor ontheiliging onzer politieke belijdenis, om er voor te wa ken, dat wij mede-geloovigen niet ver bijten en vereten en den politieken te genstander zoo bejegenen, dat er wei vijandschap uit spreekt tegenover zijn beginselen, maar niet tegenover zijn persoon. Anders gezegd om er ons steeds meer van bewust te worden, dat wij een principieele strijd voeren, waarbij alle transigeeren met de gees telijke fundeering ongeoorloofd is, maar die ons er toe dringt anderer overtui ging te respecteeren en niemand te smaden of te schelden. Wij zullen geen onheilig vuur aan dragen om daarmee de verkiezings- brand te doen opvlammen, maar beden ken dat wij geroepen zijn met de dis cipelen de oogen opwaarts te houden naar den hemel, totdat de waarheid van Gods Woord ook in onze harten leeft, dat deze Jezus, die opgevaren is, ook alzoo zal wederkomen om te oor- deelen de levenden en de dooden. Zal er, wanneer eenmaal de boeken geopend worden, geschreven staan, dat wij, onder beding van Gods genade, ons benaarstigd hebben bij deze ver kiezingsactie steeds opwaarts te zien naar den hemel en dat wij van daar het wachtwoord hebben willen vernemen en ons de marschroute hebben laten voorschrijven door wat Jezus gepredikt heeft, de eeuwen door, maar ook vlak .voor Zijn Hemelvaart? Dit mogen wij nimmer vergeten, dat de farizeeër, „staande bij zich zelf", zooals er kernachtig in 't oorspronke lijke staat, dat wil dus zeggen: in eigen kracht, bad en zeker niet zonder gee lijk bravour de oogen naar omhoog richtte; maar dat de tollenaar zelfs zijn oogen niet durfde opheffen naar den hemel. Wat wil dat anders zeggen, dan dat wij, komende voor het gericht Gods, ook met onze politieke actie, beschaamd d« oogen zullen nederslaan over zonde en tekortkoming daarbij begaan? Het is niet de eerste vraag of onze politieke tegenstanders ons onrecht aandoen, wanneer zij ons beschuldigen van ijdellijk gebruik van Gods Naam, maar wel dit, of wij ons zelf voldoende op de achtergrond weten te houden en de vaandelen wel waarlijk opsteken in de naam van onzen God. Leidt het zelfonderzoek daartoe, dat wij misschien vleesch tot onze arm stellen en dus niet met volle vrijmoedig heid Gods zegen over ons verkiezings- werk durven vragen, dan hebben wij te belijden, dat de Christelijke hoogfeest dagen niet passen in onze actie; beter gezegd, dat ons werken blijft beneden de norm, welke Jezus' Hemelvaart er aan stelt. Dan mogen wij niet de oogen ophef fen naar den hemel, maar behooren wij ze neer te slaan, ons wegschamend voor God, die zelfs geen onvoorzichtigheid duldt als we loopen naast de ark van Zijn Verbond. Evenwel, de Hemelvaart van Jezus Christus zou ons „geen nut doen", in dien wij zóó bleven staan. Er is, het gebeuren op de berg leert het ons, een opwaarts zien naar den hemel, waarop sterking, bekwaammaking en bemoedi ging volgt. Het is de bemoediging, dat Jezus zich eenmaal als richter zal openbaren en Zijn volk zal vrijspreken van al hun zonden en tekortkomingen, ook in de politiek bedreven met het woord: Ik heb verzoening voor hen teweegge bracht. Het is ook de bekwaming om de groote opdracht uit te voeren: Gaat dan heen, onderwijst de volken, deze leerende om de geboden Gods te onder houden in gansch hun levensopen baring. Daarin zijn wij naar het woord van den Apostel: Gods mede-arbeiders. Deze hooge onderscheiding is niet voor hem, die zich zelf zoektzelfs niet voor hem, die zich geeft voor zijn volk en vaderland en zonder eigenbaat wor stelt voor de handhaving der beste tra dities en welvaart voor het algemeen Mede-arbeider Gods is slechts hij, die uit gehoorzaamheid aan Zijn geboden de hem toebedeelde taak vervult en te gelijkertijd op hooger plan stelt. En die daarbij dan de oogen opheft naar den hemel, vanwaar zijn hulp komen moet. „Want God is ons ten schild in 't strijd perk van dit leven; En onze Koning is van Isrels God gegeven". Hemelvaart Zooals de Heiland eens ten hemel is gevaren Zoo komt Hij eenmaal weer, als de bazuin zal slaan. Dan zal een juichend volk met vreugde tot Hem gaan, De arme zondaars, die Zijn liefste vrienden waren. Maar die in trotsche waan zich op de borsten sloegen En rijk en welgedaan zich voelden, fier en groot, Zij zullen zien in Hem den machtigen Despoot Naar Wiens onbuigbre wil zij zich niet wilden voegen. Ontzettend zal het zijn, zóó 't leven te verliezen En in de eeuwge nacht te moeten onder gaan. Maar zalig zal het zijn ten leven in te gaan Voor hen die Gods gena heeft willen uitverkiezen. (Nadruk verbodenLEO LENS „KONINKLIJKE" BESTELT DRIE TANKSCHEPEN Belangrijke order in Nederland geplaatst Naar wij vernemen heeft de Ko ninklijke Shell order gegeven tot den bouw van drie nieuwe tankschepen aan Hollandsche werven. Twee schepen voor het vervoer van olie. elk ongeveer 4.100 ton, zullen gebouwd worden bij de werf Van der Giessen te Krimpen a.d. Ijssel en bij de Nederlandsche Dokmaatschap pij te Amsterdam. Het derde schip, dat bestemd is voor het vervoer van verpakte producten en dat ook onge veer 4.000 ton zal zijn, wordt ge bouwd bij de werf Gusto te Schiedam. Met deze order zijn eenige mil- lioenen guldens gemoeid. Burgemeesters-installatie te Winsum Een officfeele ontvangst op het Raadhuis Onder groote belangstelling van de zijde der bevolking is gistermiddag de nieuwe burgemeester van Winsum (Gr.) Mr. K. Bosch uit Wildervank geïnstalleerd. Te twee uur werd de Burgemeester ver welkomd aan de grens der gemeente het geen geschiedde bij monde van den loco burgemeester, den heer A. Enter. Met de plaatselijke muziekvereeniging voorop werd in optocht naar het stadhuis gereden, waar om drie uur de officieele ontvangst werd gehouden. De plechtigheid werd bijgewoond door den Burgemeester van de omliggende gemeenten en den vroegeren burgemeester van Winsum, den heer J. J. G. Boot, thans burgemeester van Wisch. De heer Enter installeerde den nieuwen burgemeester waarna vertegenwoordigers van de raadsfracties en de gemeente-secre taris het woord voerden en hun medewer king aan den nieuwen functionaris toezeg den. De heer Bosch dankte voor de ontvangst en verklaarde zijn beste krachten aan de gemeente te zullen geven. BRACK'S AMSTERDAM-CENTRUM Kamers IncL Holl. Ontbijt vanaf T 4.— Rastlge sfeer tn het centrum van de stad Ieder modern, comfort Telefoon 40661 DeStadt-Schanke Leidscheplein 5-9 Tel. 33072 Amsterdam DINER DINER DINER 90 ct 115 1.40 ELK DINER EEN TOPPRESTATIE! LAREN (Gooi) Speciale tarieven voor langer verblijf en week-ends Casino Japansehe tuin Badhotel BAD BOEKtLO CDe Zee op de Heide) Temidden van bosch, heide zee en strand VRAAGT PROSPECTUS Pluimveehouderij en Graanrechten Dat deed de regcering Onlangs is er in de Tweede Kamer eer. interpellatie gehouden met betrekking tot de hooge graanrechlen, welke de pluimvee houders het bestaan zeer moeilijk, indien niet onmogelijk maken; aldus vertelt De Banier der Staatk. Geref. Partij En heï blad verzekert, dat de Regeering zich niets van de belangen dezer burgers aantrekt al deden ook de S.G.P-sche afgevaardigden nog zoo hun best. Minister Deckers deed wel beloften, maar tot daden kwam het niet. Bij de interpellatie achtte de Minister hulp niet noodig wegens de hooge eierprijzen op diezelfde dag. 18 Februari. Maar zegt de Banier, die prijsverhoo- ging was slechts zeer tijdelijk. Na 25 Februari trad reeds weer een da ling in en volgens de noteering van Woensdag 28 April stond de prijs weer op dezelfde hoogte als begin Februari, dit is f 2.70 tot f 3.20 per 100 stuks. Zoo maakte de regeerine via den minis ter van landbouw zich van de pluimvee houders af. Ze liet hen zonder huLp. Dè pluimveehouders mogen de hooge graan rechten blijven betalen. De pluimveehouders zullen over zulk een beleid straks, hij de stembus, hun oor deel hebben uit te spreken. Kan dit wel anders dan een vernietigend oordeel zijn' Steunt dan de afgevaardigden der Staatkundig Gereformeerde Partijl Dat schreef de Eanier op Maandag 3 Mei 1.1. Maar reeds op 25 April, dus een week vroeger had de Regeering opnieuw de graanrechten verlaagd en daarvan profiteer den de kippenhouders zoodanig, dat het ge meentebestuur van Barneveld dat im mers dicht bij het vuur der broedmachines zit in zijn vergadering van Maandag 3 Mei besloot hpt volgende telegram aan den Minister van landbouw en visscherij te zenden: Uw beslissing verlaging graanrechten en handhaving exportpremie eieren geelt 250.000 gulden verlichting per laar aan de pluimveehouders in deze gemeente. Spre ken thans daarvoor onze hartelijke en op rechten dank nit De redactie van de Banier kwam dus een week te laat met haar critiek. Wat iedereen overkomen kan. Heel vaak is ze te vroeg met haar aanmerkingen: of, nog erger! Maar, wat blijft er nu over van „het ver nieligend oordeel", dat de pluimveehouders straks over hef regeerbeleid moeten uit spreken? Op de candidaten der S.G.P. be hoeven ze hun stem toch zeker niet moer uit te brengen! DE HORTUS BOTANICUS TE LEIDEN Bonw van een kassencomplex Blijkens hij de Rijksuniversiteit te Leiden ontvangen bericht heeft de ministerieele Commissie van het werkfonds bij het de partement van Sociale Zaken gunstig be schikt on het eenigen tijd geleden inged'en- de voorstel betreffende den bouw van een kassencomplex in den Hortus Eotanicus met financieele steun van genoemd fonds. Voor de tweede maal heeft de Arrondis sementsrechtbank te Haarlem het verzoek tot surseance van betaling afgewezen van den heer H. A. de Bruijn, Directeur van de Vleeschcoaservenfabriek te IJmuiden. Over een faillissement is nog geen beslissing ge nomen. WATERSCHAPPEN In de provincie Zuid-Hollend ls benoemd tot d(1kgraaf van het waterschap de dijkring Flak- kee, J. Roodaant K.Txn --- ----- Wijziging Lager-Onderwijs-wet Voorloopig verslag van de Eerste Kamer Instemming van vele leden Blijkens het voorloopig verslag van de Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot wijziging van de Lager-Onder- wijswet 1920 verklaarden vele leden zich in het algemeen daarmede te kun nen vereenigen. Sommige leden duchtten, als gevolg van de nieqwe bepalingen ten aanzien van dc oudercommissies het gevaar, dat deze col leges zich meer bevoegdheden zullen gaan aanmatigen, dan hun toekomen. Aan een nieuwe officieele instantie, als waartoe de ouderrommisstf zich nu vermoedelijk vee'a! zal ontwikkelen, bestaat naar hun gevoelen geen behoefte. De voorgestelde verscherping van het imperatief karakter van de bepaling betreffende het instituut der oudercommis sie had niet de instemming dezer leden, ook de instelling van een ouderraad achtten zij overbodig en ongewemscht. Bij het afdeelingsonderzoek van het twee- de wetsontwerp tot wijziging der L.O.-wel 1920 herinnerden verschillenae leden aan den gang van zaken ten aanzien van het openbaar en het bijzonder L.O. sinds 1933. Ten opzichte van het bijzonder onderwijs wordt thans in principe niets veranderd. Terwijl volgens het ontwerp van 1935 ophef fing van bijzondere scholen zou kunnen plaats hebben naar subjectieve opvattingen, berust deze thans, overeenkomstig den wensch der tegenstanders van par. 12, op objectieve normen. Wat echter de openbare school betreft wordt een wijziging van groo te beteekenis voorgesteld. Evenals voor de bijzondere school zullen thans namelijk ook voor haar normgetallen worden gesteld. De hier aan het woord zijnde leden vroegen zich af. of dit niet in strijd is met het we zen van het openbaar onderwijs, met grond wet en wet en het gezag der overheid, aan wie de zorg voor het openbaar onderwijs Ls opgedragen. Vele andere leden spraken hun voldoe ning er over uit, dat in gemeen overleg een compromis is gevonden in het zoo moeilijke vraagstuk der „concentratie" van scholen, waarmede vrijwel alle groepen zich hebben kunnen vereenigen en waarbij het beginsel van de vrijheid van onderwijs ongerept werd bewaard. ONDERSCHEIDINGEN Benoemd Is tot Dre.nje-N"aAM.u de heei idminlstrateur der N.V. Dell-MtJ. In Zuiderkerk en A T.O. E n provinciale meeling Bijna 4500 luisteraars „Dat was een vergadering, waarvan men over jaren nog zal spreken als die vergadering in het A.T.O.-gebouw te Zwolle, waar- Colijn heeft gesproken". Om zeven uur begon het, doch om zes uur begon het al van heinde en ver te loopen en kwamen bussen en auto's in grooten getale aangereden. De Zuiderkerk was zoo vol. Meer dan 1400 menschen kon men hier moeilijk bergen, doch het gebouw van de A.T.O. dat voor het eerst voor een vergade ring werd gebruikt, kon een kleine 3000 bezoekers bevatten. De orde was hier voorbeeldig. Het dankwoord, dat prof. Ridderbos bij het slot tot de Zwolsche kiesvereeniging richtte, was welverdiend. Leden van propaganda-commissie en ARJA met vele anderen, zorgden, dat alles uitste kend van stapel liep. De stemming zat er in. Het gezang was, zonder directeur, niet van de lucht, afgewisseld door spreekkoren als „Wie zal het zijn? Colijn!" enz. Maar toen de Bazuin, opder leiding van den heer Scholtens, begon, toen was het heelemaal in orde. Een groot gedeelte van onze nationale liederen passeerde de revue, afgewisseld door de Lippe Detmold-marsch. Het stamp volle reusachtige gebouw gaf 'een in druk, voor Zwolle ongewoon en onge kend. Toen dr Colijn werd binnengeleid door 't dagelijksch bestuur der Zwolsche Kiesver eeniging, bestaande uit de heeren Ds H. A. Munnik, B. Meilink en L van Gijssel, werd den anti-rev. leider een ware ovatie ge bracht. Prof. Ridderbos, die de bijeenkomst leidde, liet zingen Psalm 3:2. Er bleken onder de bezoekers ook nog al eenige Cal vinisten te zijn, om met een zeker blad te spreken, want het zingen van dit schoone psalmvers, maakte een machtige, onroeren de indruk. Door de geweldige groote oppervlakte van de zaal, konden wij moeilijk nagaan of er veel autoriteiten aanwezig waren, doch w»* zagen verschillende burgemeesters en als we op de autobussen letten. waar die van daan kwamen, dan mocht er gerust van een provinciale meeting gesproken worden. Het was prof. Ridderbos een groot voor recht dr Colijn weikóm te heeten. Spr. be hoefde hem niet voor te stellen, want deze vergadering kent U in Uw spreken, in Uw werk en ook in het schoonste, dat gij aan het werken het bidden paart, aldus spr. Het allerschoonste is, dat de Heere 't werk van dr Colijn heeft gezegend. De ontmoe ting met U, is met groote dankbaarheid en blijdschap, zeide spr. Dr. Colijn aan het woord Toen dr Colijn het spreekgestoelte betrad, werd hem opnieuw een ovatie gebracht, waarvoor hij hartelijk dank bracht Dr Colijn gaf den raad niet te veel te applaudisseeren, voor hij gesproken had. Voor veel sprekers in den verkiezingstijd geldt de overeenkomst met goede handels reizigers. Beiden beloven veel en de spre kers behoeven zelf niet alles uit te voeren. Ik loop echter steeds gevaar, aldus dr Colijn wel te moeten uitvoeren, wat ik gezegd heb, wat met anderen niet steeds het geval is. Dr Colijn sprak daarna zijn verkiezing3 rede uit onder buitengewoon groote aan dacht. Het woord was ernstig en op den man af, er was geen woord Fransch bij, zoo als prof. Ridderbos het uitdrukte en het maakte dan ook een grooten indruk He4 bezonk en we hopen, dat het rijke vruchi zal dragen. Permanente werkloosheid Bij het punt werkloosheid, wees dr Colijn er op, dat voor zoover een mensch de dingen zien kan, er op moet worden gerekend, dat een belangrijk aantal werkloozen niet weer in het bedrijfsleven zal worden opge nomen. Spr acht het niet overdreven te rekenen op een permanente werkloosheid van 200.000 menschen, zelfs indien de bloei van het bedrijfsleven belangrijk toeneemt. Dit is te danken aan de rationalisatie en 't feit, dat velen de vaardigheid hebben ver loren door langdurige werkloosheid. Op de helft van zijn rede moest dr Colijn afbreken, wegens zijn vertrek naar de Zui derkerk. Terwijl de groote schare zong „O, mijn ziel, wat buigt g' u neder", verliet dr Colijn het gebouw, weer uitgeleide ge daan door he dagelijksch bestuur der kies vereeniging van Zwolle. Juist toen het zingen was afgeloopen, kwam de verbinding met de Zuiderkerk tot stand, waar men zong „Maar de Heer zal uitkomst geven". In dc Zuiderkerk waar burgemeester Oprei van Ambt Har- denberg, do leiding had, sprak, dr Colijn het tweede gedeelte van zijn rede uit. In het bijzonder ernstig slotwoord deed dr Colijn een beroep op het Chr. nationale besef en riep allen toe om te steunen en te stutten, wat wankelt. Ook al gieren de stormen om ons heen, de Heere Ls ons tot hulp en sterkte. In het A T.O.-gebouw eindigde prof. Rid derbos met dankzegging, terwijl in de Zui derkerk dij door dr Colijn geschiedde. Hier werd nog een woord van dank uitgespro ken door burgemeester Oprei en werd dr Colijn toegezongen „Dat 's Heeren zegen op U daal". Beide vergaderingen verliepen uitstekend Geen wanklank werd gehoord, wat mede te danken was aan de bijzondere hulp van ^e Zwolsche politie, die in groot getal aan wezig was, onder leiding van den commis saris van politie, den heer Derksema, Zwolle en omgeving mag met dank op deze groote meeting, die als het ware do verkiezingsstrijd inluidt, terug zien. Dr. H. Colijn spreekt nog 5 Mei 7 Mei 8 Mei 10 Mei 11 Mei 12 Mei 13 Mei 14 Mei 15 Mei 18 Mei 22 Mei Middelburg ('s middags) Oostburg ('s avonds) Arnhem Alkmaar Amsterdam Assen Hoogeveen s middags) Hengelo ('s avonds) Sittard Eindhoven Nieuwendijk (N.B.) s middags) Breda ('s avonds) 's-Gravenhage Hilversum (3.30 n.m.) DE VERKIEZINGS TOURNEE VAN Dr COLIJN Tot heden 85.500 belangstellenden Vanaf 19 April, toen de verkie zingstournee van Dr. C 01 ij n begon hebben 85500 personen de rede van Dr. Colijn gehoord. De specificatie luidt als volgt: Rotterdam 12000 Gron. (Stad en Prov.) 12000 Utrecht 4000 Gouda 2000 Oud-Beyerland 2000 Leiden 2000 Dordrecht 5000 Aalten 4000 Leeuwarden 8500 Dokkum 2500 Heerenveen2500 IJmuiden 3000 Haarlem 3000 Schiedam 5000 Honselersdyk 7000 Oldebroek 3500 Zetten 3000 Zwolle 4500 Totaal aantal personen 85500 Wegens Hemelvaartsdag zal morgen ons blad niet verschijnen VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen Dr. Colijn heeft gisteravond te Zwolle gesproken. Gister heeft het Hof van Internationale Justitie een aanvang gemaakt met de pro* cedure tusschen Nederland en België in zake de aftapping van het Maaswater. Te Voorburg is heden de 48ste alge- meene vergadering van „Effatha" gehou den. De koninklijke „Shell" heeft een order voor drie tankschepen geplaatst. Verschenen is het Voorloopig Verslag van de Eerste Kamer inzake de wijziging van de Lager Onderwijswet. Te Utrecht is heden de jaarvergadering gehouden van het Geref. Schoolverband. Vandaag is te Utrecht de algemeene vergadering gehouden van de Chr. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel. Mola's successen in Biscaye houden nog steeds aan. In Barcelona is een anarchisten-opstand uitgebroken, die heel het Catalaansche gebied in rep en roer brengt. Companys heeft hulp van Valencia aangevraagd. Het vraagstuk van de Abessijnsche ver tegenwoordiging te Genève wordt op nieuw actueel. ZEER VOORDEELIGE I SNEEUWPLOEGEN ZANDWAGENS VUILNISWAGENS SPROEIWAGENS BAGGERWAGENS Alle nog in uitstekenden staat verkeerend. Te bevragen bij: N.V. METAALMAATSCHAPPIJ van S. A. VLES ZONEN Telefoon 20400 - 4 lijnen PELMANISME !s de wetenschappelijke training van Uw Geest Het Pelmanisme brengt U VOORUIT 1 Vraag ons gratis boekje No. 20. Pelman Instituut Oamrak 68 Amsterdam BOEKHOUDINGEN BELASTINGZAKEN J. M. van Osnabrugge KR00SWIJK - Telef. O.-B'land 108 ASSURANTIES EFFECTEN N.V. INSULAIRE HYPOTHEEKBANK te AMSTERDAM 4 Pandbrieven a 99% o/0 CONVERSIE tot narlero aankondiging der 5 en V/2 Pandbrieven in 4 PANDBRIEVEN 99Vi Dood in schacht gevonden De 40-jarige mijnwerker P. Beumers te Brun9sura is gistermiddag omstreeks 2 uur door arbeiders, die hem moesten aflos sen. dood gevonden in een mijnschacht. De nian is vermoedelijk achterover naar bena der gevallen. Zijn hoofd was geheel verbrij zeld. Degelijke, goedkope schriftelijke opleiding tol JOURNALIST. JOURNALISTE Vraag zonder verplichting inlichtingen bij AS.S.O. Nieuweplein 31, Arnhem. Teleloon 24597

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1