P RAATUURTJE in ons land weer proeven Benomen wor den. dit jaar op c a. 30 h.a. dat in Friesland de hooioogst heel vroeg zal beginnen, wat een groote slachting onder de weidevogels zal betcekenen. WOENSDAG 5 MEI 1937. No. SSS Snijgraanstoppels Verschillende mogelijkheden voor voederbouw Snijrogge kan het best begin Mei voor het in a^r komengeoogst worden, ze geeft dan een smakelijk eiwitrijk silaat en ruimt tijdig het veld voor een volgend gewas. IJlt volgend gewas kan bestaan: a.) uit een langdurige groeier als mais, aardappels, voederbieten, koolrapen; b) uit een snelgroeiend tusschengewas dat omstreeks 1 Juli het land ruimt tresp. ondergeploegd wordtals spurrie, boterzaai gele mosterd of boekweit, later te vervangen door ter piaaise te zaaien niergaooi, siiu- maïs, lupinen, mengsels, enz. c) door een tussenengewas dat begin Augustus geoogst kan worden, b.v. zoete lupinen, veldboonen, wikken, erwten, in- carnaatklaver of mengsels van deze vlin derbloemigen, hetzij onderling of met snij- De stoppel van dit tweede gewas komt dan tijdig bloot om met voederkool (7 weken eerder op ruime plantbedden te zaaien!) te worden beplant, of bezaaid te worden met stoppelknollen, koolzaad, boterzaad en verdere stoppelgewassen. Er kunnen zeer vele combinaties worden gemaakt, zeer vele proeven kunnen worden genomen met zaaidiclitheid, bemesting, maaitijd, enz., ook met minder goed be kende gewassen- Het NaCoVo wil slechts op enkele mogelijkheden, die het gaarne nader onderzocht zou wenschen, attendeeren 1). Gewenscht zijn in de eerste plaa,s opbrengstvergelijkingen van in Mei gepote aardappels met s i 1 o m a i s, te oog sten eind September. Deze proef is zeer eenvoudig men bestelt twee gelijkwaardige en gelijk bemeste akkers met de aangegeven gewassen. Voor aardappels neme men In dustrie, Eigenheimers, Alpha of Thorbecke, voor mais Fleischmanns Goudtand. Wie de proef iets uitgebreider wil maken, kan verschillende soorten aardappels en ook verschillende maisrassen (ook korrel- mais en suikermaisl) nemen. Het NaCoVo verstrekt geen zaaizaad of pootgoed, doch is bereid behulpzaam te zijn bij het verrichten der drogestof- (eventueel ook eiwit) bepalingen. Voorwaarde daartoe is, dat men begint met een opbrengstbepa ling der snijrogge. Het best kan dit ge schieden door een rij van b.v. precies 20 M. af te snijden; bedroeg de afstand der rijen 20 c.M., dan vertegenwoordigt dit monster een oppervlakte van 20 x 0.20 is it M2. Van dit monster wordt direct bij liet wegen precies iy2 kg. genomen en in een zakje verpakt per post aar. het Instituut voor Plantenveredeling opgestuurd met ge bruik van dienstlabcls, die voor dit doel op verzoek worden toegezonden. Men vermeldt op een briefje, met gewoon potlood geschre ven, naam en adres van den afzender, datum der oogst, opbrengst per M2 en het juiste gewicht van het monster en vermeldt tevens welk gewas op de stoppel zal worden verbouwd- Ook verzuime men niet te ver melden onder wiens toezicht de proef wordt genomen. Wie niet over een nauwkeurig weeginstrument beschikt, kan een monster van precies 1 M2 oppervlakte (b.v. 5 M. uit een rij bij 20 c.M. rijenafstand) oogsten en dit als vrachtgoed aan het I. v. P. zenden. Voor de oogstbepaling en monstername van het tweede en eventueel derde gewas ont vangt rnen tijdig instructie. 2). Wat de onder c genoemde gewassen betreft, het belangrijkst is thans de verge lijking van zoete gele lupinen met andere leguminosen als voederwikken, incarnaat- klaver en serradella, of met leguminosen- mengsels, waarvan onze standaardmengsels G (60 kg. haver plus 100 kg. voederwikken) en L (80 kg. duiveboonen plus 120 kg blauwpeulcrwten) het meest in de termen vallen- Men kan volstaan met bovenge- uoemde objecten; van de zoete lupine.i neme men 100 k.g. zaaizaad per h.a„ van wikken 125 k.g., van incarnaatklaver 30 kg en van serradella 40 k.g. per h.a. Men kan deze proef in het oneindige, varieeren door andere mengsels naast de aangegevene te plaateen en door de hoe veelheden zaaizaad kleiner te nemen Eenige mogelijkheden worden hieronder als strie weergegeven Serie A. 30 kg. incarnaatklaver, 100 kg lupinen, 125 kg. wikken, 40 kg- seiTadelJa, 80 kg. duiveboonen plus 120 kg. blauw- peulerwten. Serie B.80 kg. duiveboonen plus 120 kg blauwpeulerwten, 125 kg. voederlupinen, 100 kg. voederlupinen, 75 kg. voederlupinen. Serie C. 100 kg. voederlupinen, 50 kg voederlupinen plus 25 kg. serradella, 50 kg. voederlupinen plus 50 kg- voederwikken. 50 kg. voederlupinen plus 25 kg. voeder wikken plus 10 kg. serradella. Serie D. 100 kg. voederlupinen, 80 kg duiveboonen plus 120 kg. blauwpeulerwtci GO kg. Adelaar haver plus 100 kg. voedenvik ken, 20 kg. incarnaatklaver plus 40 kg voederwikken plus 20 kg. Westerwoldscli raai gras- Snijtarwe en rorge-wikkenmeng seis verlaten het veld omstreeks 1 Jun:. Wil men omstreeks 1 Augustus het veld weer vrij hebben voor een gewoon stoppel gewas, dan is men op de drie snelgroeiende tusschengewassen: boterzaad, boekweit en spurrie aangewezen. Eventueel kan men daarnaast nog beproeven gele mosterd en Chineesche radijs. Tot l Juli kan men eventueel nog silo- ruais zaaien zelfs nog aardappels poten Deze gewassen maken het jaar „vol." Wenscht men in den herfst wintergraan te zaaien, dan zijn zoete lupinen en verdere leguminosen en voedermengsels, als voor snijroggestoppel aangegeven, zecr goed bruikbaar; ze verlaten omstreeks 1 October het veld. S n ij h a v e r, die omstreeks 1 Juli ge oogst kan worden, .van eveneens nog dooi leguminosen of leguminosenmengsels wor den vervangen, de oogsttijd valt dan in October. Wenscht men de stoppel eerder bloot te hebben, dan moet men boterzaad, spurrie of boekweit als tusschengewa: nemen. Met het oog op de vele mogelijkheden, die de combinatieteelt biedt en de samen hang van de kans van slagen met de bodem gesteldheid en het bedrijfstype waai voederbouw plaats vindt, kunnen wij slechts ir groote trekken proefprogramma's aan geven. Waar het besef van de beteekenie die do voederbouw in de toekomst kan krijgen meer en meer ontwaakt, willen wij er nog maals op wijzen dat de oprichting van met het NaCoVo samenwerkende provinciale, streeks- of plaatselijke commissies, die de proefnemingen en gedachtenwisseling in overzichtelijke kringen bevorderen op dezell ae wijze als het NaCoVo dit voor het heele land doet buitengewoon wenschelijk is. Deze over kleiner gebied werkende commissies kunnen de proefnemingen rich ten naar de plaatselijke omstandigheden en (laardoor de kans op practisch direct bruik bare uitkomsten aanzienlijk vergrooten. Voor bespreking van dit denkbeeld in kleinere kringen, alsmede voor bijstand bij plaatselijke organisatie van proefnemingen met groenvoer is de assistent van het NaCoVo, de heer Buys, gaarne beschikbaar. De Directeur van het Instituut voor Plantenveredeling. Groenteteeltgewassen Stand der glasculturen op 26 April Over het algemeen was de weersgesteld heid ongunstig voor een goede ontwikkeling der verschil lende onder glas geteelde groen ten. In het bijzonder geldt dat ten aanzien van het aantal uren zonneschijn, dat in di maand Maart Sl bedroeg (tegenover 116 normaal), terwijl in de eerste weken var April dit aantal 24 was, tegenover 73 nor maal. De groote hoeveelheid regen, welkt ir. Maart gevallen is (nl. 69 m.m. tegenover 46 normaal), aismede de lage temperatuur, hebben den gewassen schade toegebracht en de ontwikkeling vertraagd. De stand der gewassen is dan ook sinds de vorige be- nchtge.ving geenszins verbeterd; hij ver toont groote overeenkomst met dien in dezelfde periode van het vorige jaar. Koude sla. Voora' in het Westen des lands is de stand matig en treedt het ver schijnsel van „randen" op. In het Oosten en Noorden staat het gewas er beter voor, alhoewel ook daar de groei vertraging ondervindt; A n d ij v i e staat er goed voor; plaatselijk komen afwijkingen voor en worden minder goede kroppen gevormd. Bloemkool. Ten aanzien van deze groente zijn de verwachtingen ongelijk. De stand is in het Westen des lands matig tot goed, elders iets beter. Peen. De stand van de peen is dezelfde als die van ae bloemkool Kaskomkommcrs geven een goeden Platglasl-omkommers. Door een tekort aan zonlicht een een te lage lernp- ratuur van den grond sterven vele planten af, zoodat dientengevolge de verwachtingen slecht genoemd kunnen vvoiv.en. Stook to maten. Oo'i p dit gewas hebben de weersomstandigheden een gunstigen invloed uitgeoefend Vooral van de vroeg uitgezette planten zijn de onderste trossen slecht gezet. Do stand is in het al gemeen dan ook matig. Aardbeien staan er goed voor en hebben tot nu toe .veinig te lijden gehad, De vooruitzichten zijn beter dan in het vorige jaar. Ontvangen geschriften Bloeiende en groene heesters door G. Kromdijk. Uitgave van G. M. Meulenhoff Amster dam. Naast bovengenoemd oud-nummer met een nieuw hoofd verscheen dit boekje in de Meulenhoff-serie: B.oem en tuin als een spiksplinternieuw nummer. Dat is voor amateurs-Aiinders een verblij dend feit, want Kromdijk heeft nu gelegeu- heid om de ama eurs, die verward raken in de groote hoeveelheid sier- en bloemheesterq eens goed de weg te wijzen en de belang rijkste op de voorgrond te plaatsen. Dat is heel goed gezien en voor de de liefhebbers een uilkomst. Het boekje geeft heel korte duideijke aanwijzingen, juist genoeg vooi den leek om ran nut te zijn, en niet te lang om verwarring te stichten en onduidelijk te werden. We bevelen het tuinbezitters aan. Weet ge dat Palestina, dat tot dusver de uien voor namelijk uit Syrië en Egypte betrok, dit seizoen ook een prcef narn met Neder landsche uien, die tamelijk goed is ge.' slaagd. Alleen werd ernstig geklaagd over „uitloopcrs". Als we zorgen, voor goede kwaliteit, kan Palestina een goede af dat men in Duitschland een inzameling van oude beddeveeren houdt om daaruit stikstofmest te vervaardigen; men schat de oobrengst op 350.000 kg. stikstof; dat men in Duitschland thans rlog meei dan tot dusver geschiedde cellulose voor bereiding van schrijfpapier uit stroo zal vervaardigen; dat met de hennepteelt in de laatste jaren Marktoverzicht (Medegedeeld door het Centraal Bur.) Voerartikelen De markt bleef in de afgeloopen week crijwel op constant peil. De mais was aan het eind der week op de zomermaanden een weinig hoogor dan aan het begin. De prijzen voor disponibel vertoonden eerder neiging iets terug te loopen. Op deze wijze schijnt het verschil tusschen den ouden- en den nieuwen oogst langzamerhand te zullen verdwijnen. Alleen voor de vroege verladin gen van den nieuwen oogst worden ouder gewoonte nog vrij groote premies betaald. Donaumais lag over het algemeen erg zwak in de markt. De kwaliteit is over het alge meen lang niet prima. De gerst was de ge- heele week iets gemakkelijker en sloot dan ook een stukje lager. Rogge ondervond geen of slechts een matige belangstelling. Het is jammer voor dit artikel, dat op meerder-» plaatsen de ten verkoop aangeboden rogg"' niet van onberispelijke kwaliteit is. Dit heeft koopers terughoudend gemaakt en hieronder hebben op het oogenblik mede de goede partijen te lijden. Haver bleef onver anderd met zoo goed als geen zaken. De koekenmarkt blijft nog' zeer kalm ge stemd. De prijzen zijn vrijwel oniveranderi gelbeven, terwijl de vraag zeex klein is. Meststoffen Stikstofmeststoffen. De belang stelling voor stikstof was vorige week groeiende en we twijfelen er niet aan, of ze zal met het mooie weer van de laatste dagen zeker nog toenemen. Zwavelzure ammoniak werd boven onze verwachting nog vrij veel gekocht. Hei leeuwenaandeel was echter weer voor de kalkammonsalpeter, terwijl de meststoffen met enkele salpeterstikstof, namelijk de chiiisalpeter en de kalksalpeter, nog maar matig belangstelling vonden. Nu is dat voor het artikel chili miet zoo erg meer, want daarvan is de voorraad niet zoo groot meer, doch de kal'ksalpeter kan best wat meer vraag gebruiken. Thomasmeel. Er blijft hier te lan le op het huidige prijsniveau belangstelling voor thomasmeel bestaan. Ook in de afge loopen week heeft men regelmatig aange kocht. In de eerste helft van de week kreeg de markt een rustiger en eenigszins vaster zien, daar verschillende verkoopers zich van de markt terugtrokken, niet bereid de prijaen te volgen, die men hier te land1?, SS de stikstofmeststof met waardevolle nevenwerking SS werkt zeker en vlug SS voorkomt en geneest zuurziekte in granen SS voorkomt hartrot in bieten ideaal uitstrooibaar! BELASTINGZAKEN BOEKHOUDtf Voor ALBLASSERWAARD ls Uw aangewezen adres: J. VAN HOVEN SLIEDRECH7 Tel. 271 - D 15 (bij de Tolsteeg) Centrale Boekhouding voor alle bedrijven ooral in het Noorden, meende te moeten stellen. Er waren nl. verschillende zaken edaaiD naar eenige andere Europeesche lan den, waar betere prijzen gemaakt werden. en dan ook hier te lande bekend werd, dat de goedkoopere offertes van Charleroi enz. waren teruggetrokken, heeft men daar van direct den weerslag gezien in het vev- hoogten der franco-prijzen in het Noorden des lands, waar de prijzen schijnbaar op een mormaal peil ten opzichte van de be staande offertes worden aangepast. Door de algemeene verhooging van de sleepkosten en van de ruwe olie voo: eigen motoren zijn bovendien de vrachten hooger dan het vorige jaar. Uitvoeroverschot België/Luxemiburg: Februari 1937: 85.100 ton Februari 1936: 88.300 ton April 1936/Febr. 1937 768-700 ton April 1935/Febr. 1936: 779.300 ton De totale invoeroversdhotten van Duitsch land zijn, ondanks de beperkingen, die er bestonden, uitearaidelijk niet tegengevallen. Invoero verschotten Duits ah land Februari 1937: 68.500 ton Maart 1937 41.900 ton April 1936/Maart 1937 411.900 ton tegenover: Februari 1936: 61.900 ton Maart 1936: 54.100 ton April 1935/Maart 1936: 507.700 ton Superfosfaat. Het is stil geiwordlen op de markt van dit artikel. Nog slechts weinige partijtjes wordlen gevraagd. RIETMATTEN GOEDE KWALITEIT, LAGE PRIJS Alle soort in RIET VRAAGT PRIJS Fa. H. DUBBELDAM Hzn. TELEF. 634 GORINCHEM J. COSTER Zonen GOUDA 2 ALLE HULPSTOFFEN VOOR DE ZUIVELBEREIDING TELEFOON 2502 GLAS M ruiten 61.6 X 88 cm A 6J.0 36 ruiten 69.6 X <8.6 cm f 6.60 4? ruiten 69.6 X 38 cm A 1 6 50 94 ruiten 38 X 29.6 cm A J &50 120 rutten 32.6 X 38 cm A 6.60 21 ruiten 141 X 73 cm A 16.60 Dubbeldik glos. Kist gratis. Niet franc® v. d. BURGH's Glashandel TKMSFOON 15 A. BERGHOUT BELASTINGCONSULENT Lid: N. L y. B. Verzorgen en controleeren van Administraties Kantoor: Kerkstraat 3, Telefoon 62 Woonhuis: Klapw.weg 3, Telefoon 63 BERKEL EN RODENRIJS ln de bollenstreek is het thans al kleur en en geur. Hierboven een veld prachttulpen. 368 De melk heeft bij de boerenstand altijd veel in de melk te brokken gehad en men was op melkveehoudersvergaderingen niet veel geneigd om water in de melk te doen. Van melkmuilen moet men daar niets heb ben, want die laten zich maar al te zeer de room van de melk halen en daar houden de boeren niet van. DE MELKBOEREN NIET ALTIJD TEVREDEN en vooral in de laatste jaren niet. Het wordt hen dan ook niet gemakkelijk gemaakt hun broodje te halen en 't gevolg is het beleggen van vergaderingen, protest vergaderingen is tegenwoordig het woord, dat opgeld doet, en op die vergaderingen kan men aardig de melk laten schieten. Zoo de vorige week weer te Delft, waar vrij heftige critiek vernomen werd op de genomen crisismaatregelen, waarbij de melk prijs met een cent verlaagd werd. De boeren werden opgeroepen op het oorlogspad te gaan en geen genoegen te nemen met deze maatregelen. En met de Zuivclcentrale had men weinig op, dat bleek weer eens voor de zooveelste keer. Ook Dinsdag in Rotterdam op de vergadering van de Melkveehouders, was men alles behalve over de genomen maatregelen te spreken. Toen we dit lazen werden we weer ver sterkt in onze nog altijd volgehouden opinie gedurende de heele crisisperiode en-meerma len geuit: laat de melk maar melk, laat men eraf blijven van hooger hand daarbij* in te grijpen. De melkboeren doen tegenwoordig alles om een goed product te leveren wat dit aangaat heeft de crisistijd toch ook wel iets goeds gebracht Wal ik hoorde en zag, las en dacht; op reis en thuis TWEEDUIZEND MELKBOEREN GEARRESTEERD Dat moet je ook gebeuren! Tijdens de uit oefening van je bedrijf opgepakt te worden Nu schijnen ze het er daar ook naar ge maakt te hebben. Want het, was daar met de zindelijkheid van de melk alles behalve rooskleurig gesteld. Ik heb me wel eens la ten vertellen, dat het daar al heel erg moet zijn als men er aanmerkingen over de zin delijkheid gaat maken, 't Moet er over het algemeen genomen nog al een vuile boel zijn. Als dus de melkboeren opgepakt wpr- den om de minder gewenschte hygiënische wijze, waarop de melk behandeld wordt, dan moet het wel erg zijn. De berichten luiden, dat de Egyptische re geering begon met een krachtige campagne tegen het knoeien met melk. Nadat eenige maanden geleden ingesteld onderzoek had aangetoond, dat vrijwel alle melk. die aan het publiek verkocht werd, met water ver dund was. De laatste zeven weken heeft het controle bureau te Cairo niet minder dan 2.090 mellt- hoeren gearresteerd en 5.257 onzindelijke melkbussen vernietigd. Voorts zijn groote hoeveelheden melk in beslag genomen van melkboeren, die liever hun melk in den steek lieten dan aan een onderzoek te wor den onderworpen. Ja, wie schurftig is. vreest de roskam, zegt het boerenspreekwoord. En we vreezen dat wat de kwakzalverij met het vee aangaat dit spreekwoord in ons land ook nog wel eens toegepast kan wor den. Want het ZELFDOKTEREN MET VEE schijnt, zoo lezen we in het Weekblad van de N.-Br. Christ. Boerenbond, een bijzondere liefhebberij van veel boeren te zijn. De eerste oorzaak van die liefhebberij zal wel zijn de zuinigheid. Een dokter of een veearts kosten geld. En dat geld wil men zich besparen door te kwakzalveren of zelf te dokteren. Die zuinigheid heeft echter een zeer ge vaarlijke kant, namelijk dat ze gewoonlijk de wijsheid bedriegt. Hete kan goed uitvallen, maar de meeste kans is er, dat het zelf-meesteren verkeerd uitvalt. Wat door een deskundige gemakke lijk zou worden opgeknapt, wordt door de eigen-dokterij hopeloos verprutst. En dan is de schade eenige keeren, mogelijk zelfs tien tallen keeren zoo groot als de som, die men voor deskundige hulp zou hebben betaald. Het eenige, wat de bóer aan de gezondheid van zijn dieren mag doen, is: trachten ziek ten te voorkomen, door goede huisvesting en verpleging en vooral door oordeelkundig' voeren. Aan dit laatste vooral mankeert nog al eens wat. Een tekort aan mineralen, een tekort, maar dikwijls ook een teveel aan eiwit, geeft gezondheidsstoornissen, die men best had kunnen voorkomen. Doch een ziek tlier genezen is het werk van den veearts en niet van den boer met middeltjes, wie weet, «aar vandaan of met toestelletjes als ruktator, maagsonde enz., die niet thuishooren in de hand van den Als we dit overnemen rlan willen we niet zeggen, dat men maar dadelijk met alle kwalen en kwaaltjes naar de veearts moet looüen. Er zijn van die bekende en alge meen erkende huismiddelen, die van ouds hekend zijn en prol?aat zijn. Maar als het ernstige gevallen betreft, wordt wel eens verzuimd tijdig naar deskundige hulp om te zien en kan het verzuim met de dood van het dier betaald moeten worden en dat komt duurder dan de rekening van den veearts. Een goede voeding voorkomt ook veel na righeid met het vee Zoo wordt er door „Het Paard" op gewe zen. dat het vooral in het voorjaar nog al eens voorkomt, dat PAARDEN TRAAG MET HET ETEN zijn. Het voornaamste voer voor het paard moet wel zijn hooi of gras en haver. Doch het blad wijst er op, dat als het nooit, iets anders krijgt dan hooi en haver, het paard „uitdroogt", zooals dat in vaktermen uitge drukt wordt. De huid ligt dan strak, de mest is hard en droog en bij niet geregeld wer ken komen er „stalbeenen", waartegen wel gebandageerd wordt, doch dat is maar een lapmiddel. Men moet de oorzaak van deze kwaal opzoeken en zal dan vinden, dat het werden bereikt met het verminderen van het rantsoen haver en daarvoor in de plaats een flinke portie gekookte haver en gerst en lijnzaad te geven aangemaakt met zemelen of gerstemeel (of ook wel beide) en vooral het zout. dat voor elk levend wezen noodza kelijk is niet vergeten. Bij het voeren van droge haver geeft men een behoorlijke hoe veelheid haksel gemaakt van frisc-h ruikend klaver- of luzernehooi en ter afwisseling 'n hiet of paardenpeen, niet gesneden, doch heel in de krib'be geven, zoodat de paarden er lekker aan kunnen knabbelen. Het spreekwoord zegt ook: zien eten doet eten, en zoo is het ook veelal met paarden Een paard dat b.v. alleen wordt opgesloten in een box met weinig licht of vertier zal eerder het voer laten staan dan de paarden, welke naast elkaar op een stal geplaatst zijn. Het verdient daarom aanbeveling de boxen zoo in te richten, dat de paarden elkaar steeds kunnen zien, al is het dan ook slechts maar door een klein kijkgaatje, hetgeen bo- ven den voerbak is aangebracht. In tegen stelling met andere huisdieren, zooals b.v. koeien en Y^rkens, is het paard zeer kies keurig en zal niet gauw aan voedsel begin- nen te eten waar een luchtje aan is. Om dan ook de paarden voortdurend aan het eten te houden is het noodzakelijk om den voerbak enz. altijd goed schoon te houden en nooit oude resten voeder in den voerbak te laten liggen. Van de paarden naar het rundvee is maar een kleine stap op de boerderijen. En waar we in de laatste dagen weer een T)E GEVREESDE KOPZIEKTE. BIJ HET RUNDVEE daar is het misschien goed daar eens de aan dacht bij te bepalen. We hebben dat een paar jaren geleden ook al eens gedaan, doch sedert is er al heel wat nieuws bekend ge worden en heeft men meer klaarheid gekre gen in deze ernstige ziekte, die vaak zoo snel optreedt en verloopt en meermalen het beste melkvee aantast. Soms is er niet eens tijd om de veearts er bij te halen en vindt men 's morgens dieren, die de vprige avond nog heel gezond waren, dood of doodziek in de weide liggen. Het eigenaardige, is. dat de eene hoererij veel meer last van deze ziekte heeft dan de andere, die er vlak naast ligt. Met name de Rijnstreek is berucht gewor den om deze ziekte, die telkens in het begin van de weidetijd optreedt en dit jaar in wel buitengewone mate. Dit moet, naar men aan neemt, vooral het gevoffe zijn van de geile grasgroei in April en het buitengewoon slechte weer. De hoogc stikstofgiften en het vele gebruik van krachtvoer in de periode voor de weidetijd is mede van invloed vol gens het oordeel van deskundigen. Als men deze oorzaken nagaat zal men ook weten, wat men te doen heeft om fcon- vecl mogelijk de ziekte te voorkomen. In Friesland, waar vroeger de kwaal veel meer voorkwam dan thansj schijnt men dit goed begrepen te hebben. En we wezen in ons vorig praatje er reeds terloops op, dat vol gens Dr. Grashuis het voeren van een eiwit- arm veekoekje in de weide naast andere kwalen ook de kopziekte kan voorkomen. Zooals we enkele jaren terug reeds op merkten, schijnt het inspuiten van een kalk- magnesiumoplossing het geneesmiddel te zijn. Doch de veearts moet e»* gauw bij zijn om met dit middel nog succes te hebben. Of men in Duitschland succes zal hebben met de POGINGEN OM DE COLORADO KEVER TE WEREN weten we niet. Maar de middelen zijn wel op Duitsche d.w.z. krasse wijze aangewezen* Tot een breedte van 100 km. van de grens zullen alle land- en tuinbouwbedrijven, door een Coloradokever-afweerdienst ge controleerd worden. Zoo gauw men de kever vindt moet dadelijk dc politie gewaar schuwd worden. Gedurende de vliegtijd van de insecten worden van overheidswege zoek- dagen vastgesteld, waarop de eigenaars van de gronden met alle ten dienste staande werkkrachten hun land moeten afzoeken. En eindelijk moet in het in 1936 als besmet gebied' verklaarde deel, waarvan de straal met 10 km is vergroot, alle aardappelen ge durende de groeitijd met doeltreffende be strijdingsmiddelen worden besproeid, door bovengenoemde afweerdienst doch op kosten vande grondeigenaars, die voor de middelen moeten zorgen. Bij geen medewerking van de boeren loopen deze kans op een gevange nisstraf, die tot 2 jaar kan duren of op een boete van 100 mark. Ze weten daar in Duitschland wel krach tig op te treden en de landgebruikers te dwingen mee te helpen. Vermoedelijk zou de boer in ons land het niet zoo gelaten verdragen als de Duitsche boer, die nu ook weer door de plaatsvervan gende Rijksboerenleider. Meinberg, gedwon gen worden weiden in akkerland om te leg gen, want er moet meer graan- en aardappel land komen. Het komend melk- en zuivel- gebrek moet voorkomen worden door van de koeien meer meJlc te eischen en van de kippen meer eieren. Alzoo wil de Duitsche Rijksregeerine Als de koeien en kippen nu ook maar wil. Waarschijnlijk zijn die niet zoo bang voor de Nationaal-Socialistische commando's, gevangenisstraffen en boeten als de Duit sche hoeren en zullen ze zeggen: we hebben al genoeg gedaan. Zooals ik nu ook zeg en daarom besluit met mijn gewoon slot: Tot de volgende week. PRAATJESMAKER.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 10