DINSDAG 4 MEI 1937 TWEEDE BLAD PAG. 7 Svijziging der begrootingen, diensten 1936 pn 1937. Aangenomen. Aanvullingsagenda. Punt 17: Voorstel >oi. B. en W. inzake een verzoek van den heer G. van der Neut Jr-, betreffende de aan koop van een perceeltje grond van met bestemming tot openbare straat. toelichting door den voorzitter, aangeno men. Hierna gaat de raad in geheime zitting. Na heropening wordt punt 7 behandeld Voorstel van B. en W. inzake aankoop van een perceel grond van de N.V. Broodfabriek j,De Zeeuw", v.h. F. de Rooij. De heer Ruting vindt de gevraagde prijs 'ie hoog, doch daar dit gedeelte in het uit breidingsplan is opgenomen zal hij niet te genstemmen. Aangenomen. Bij de rondvraag zegt de heer Groenen, 'dijk veel klachten te hooren betreffende dt steunregeling voor menschen met uitwonen de kinderen. Spr. bepleit soepeler toepas sing. Weth. Spreij zegt, dat de regeling hier soepel is. De korting op de steun gaat pas in als het uitwonende kind boven de f 2. verdient, terwijl als het kind buiten de ge meente werkt, dit nog minder is./ Echter zijn er gezinnen, waar soms vier kinderen f 5 a f 6 verdienen. Er zal een regeling gemaakt worden ■uitwonende zoons. Op het gezegde van den heer Groenendijk, dat men soms in trouw plannen belemmerd wordt, merkt Weth. Herngreen op, dat hiermede steeds rekening wordt gehouden. De heer Groenendijk zegt dat de regeling 'de lust tot. het zoeken van arbeid ont neemt, terwijl de ouders ook nog gedu peerd zijn doordat ze niet in de werkver schaffing worden geplaatst. De voorzitter zegt, dat de rondvraag geen 'debat is over steunregeling. Er wordt aan een regeling gewerkt. De heer Geerlof zegt, dat, niet alleen de S.D.A.P. belang stelt in dit punt. doch ook de A.-R. partij. In de groote lijnen is spr. het geheel eens met het college van B. en W. Spr. bestrijdt het gezegde van den heer Groenendijk als zouden personen met uitwonende kinderen uitgesloten zijn in de werkverschaffing. Er wordt uitste kend gezorgd. De heer Boeren vraagt wanneer hij de hertjes mag zien. Hij vraagt spoedige openstelling van het Boschpark. De voorzitter zegt, dat gewacht is op twee dingen. In de eerste plaats wilde men dat het wat groen zou zien en ten tweede, dat de toegangsweg, die in het midden van liet park uit komt klaar zal zijn. Misschien duurt dit laatste echter te lang. De heer Boeren wil gaarne offieieele opening. Weth. Herngreen zegt., dat de herten familie zich wel spoedig zal uitbreiden. Na eenig gepraat wordt besloten, dat de hee" ren raadsleden Zaterdag al vast eens een kijkje zullen gaan nemen. De heer Geerlof wil door de cursus voor jonge werkloozen een aantal banken laten vervaardigen voor den Oudshoornscheweg. De voorzitter zegt., dat hier toestemming voor moet zijn van het Ministerie voor Sociale Zaken, maar wil het verzoek wel overnemen. Nadat de heer v. *t ï*iet n°g heeft 8e" informeerd naar de opruiming van de rommel in verband met. de afbraak der Haarlemmermeer spoorlijn, wordt de ver gadering gesloten. AANRIJDING In de Pr. Hendrikstraat werd de 52-j"arige lW. v. B. uit de Dwarsstraat, aangereden door 'een auto, bestuurd door mej. v. B. uit Amsterdam, v. B. bekwam ontvellingen en gescheurde kleeren, terwijl zijn fiets werd beschadigd. Mej. v. B. reed door, maar ze kere v. II. wierp zijn fiets voor de auto, waardoor van een en ander proces-verbaal kon worden opgemaakt. DE EERSTE SLACHTOFFERS Door de politie werd een aantal N.S.B.- ers bekeurd wegens overtreding van het plakverbod. Hét materiaal werd in beslag genomen. HAZERSWOUDE DEMONSTRATIE MET DE NIEUWE MOTORSPUIT Konden we de vorige week melden, dat met de nieuwe autospuit Zaterdag een demonstratie zou worden gegeven, dit feit ?as vooral voo:r de jonge garde maar ook voor vele belangstellenden aanleiding zich op te maken naar de Dorpstraat. Ongeveer lialf elf verliet de Burgemeester, de heer A. jWamaar zijn woning en werd al dadelijk geïnterviewd door een schare van het jonge volkje. Kindervriend zijnde gaf hij de noo- idige inlichtingen en de jeugd was in een oogwenk naar het plein bij de Ned. Hen. Kerk gesneld om daar af te wachten wat komen zou. Verschillende autoriteiten wa ren bij het Raadhuis aanwezig, w.o. B. en [W. der gemeente, de leden van den Ge meenteraad. de secretaris den heer P- den Eraver, do burgemeester der gemeente Kou dekerk' cn Benthuizen, de commandant van de Brandweer en de Brandmeester. Na eenig wachten verscheen de nieuwe Spuit. Rood geschilderd met groote koplam pen maakte de autospuit een frissche m- eruk. Bestuurd door de leverancier, de lieer Van Bergen uit Heiligerlee-Bilthoven, hield de spuit voor het plein der Ned. Herv- Kerk Stil. De motorspuit is gebouwd op de truck Van het nieuwste type zes cylinder Chevro let. heeft dubbele ontsteking en is door eenvoudige overschakeling in werking te stellen. De druk die uitgeoefend kan wor den bedraagt maximum 12 atmosfeer, met een capaciteit van 2100 liter water per mi nuut. Aantal stralen waarmede water kan gegeven worden is maximum zes. Nadat de verschillende autoriteiten de spuit in ©ogenschouw hadden genomen werd een aanvang gemaakt met proefspuiten. De slangen werden uitgelegd, de handle over gehaald en met forsche stralen spoot het water omhoog; de druk werd vermeerderd en de straal bereikte ongeveer de hoogde Van den toren. Waar echter de omgeving ïiiet geschikt was om eenige tientallen M3. v/ater te verwerken, werd gereden naar de jGemeenewegsbrug. De brandweer beklom 'de zitplaatsen en alles verplaatste zich naar genoemd ppunt. De zuigbuis werd uit gelegd, 4 stuks straalpijpen aangekoppeld, iele motor ingeschakeld en de druk opgevoerd tot 8 atmosfeer. Eerst nu kon men zien wat oo motor vermocht. Met 8 man moesten de 4 straalpijpen worden vastgehouden. Een scherm van water werd uitgeworpen. De jeugd was enthousiast. En toen dit water- Scherm over de geheele lengte der brug gelegd werd, ging alïes hals over kop er Van door. Een tweetal fietsen, die onbeheerd op de brug stonden werden finaal wegge spoten- Eenige jongens aan 't politie toe zicht ontsnapt, probeerden tegen de straal in to loopen. maar in een minimum van tijd Schoten zij omver en kwamen in do zee Van water terecht. De geheele demonstratie had een vlot verloop. De leiding berustte bij den com mandant, don heer J. Dekker. Na afloop j .vertrok de iorspuit naar den Rijndijk m aar gedemonstreerd werd met zes stralen UITSTAPJE Door de leerlingen van de 5e, 6e en 7d klas van de Chr. School en de leerlingen van de U.L.O.-school op het dorp werd met het onderwijzend personeel der school en ein tweetal bestuursleden een bezoek ge bracht aan de Groote Bloemententoonstel ling te Boskoop De reis werd gemaakt met een drietal autobussen van „Trio" te koop en was voor de leerlingen een groote verrassing, die zeer op prijs werd gesteld. HILLECjOM GEVONDEN. Te bevragen aan het Politiebureau op werkdagen tusschen 7 en 8 uur nam.: pijp, paar riemen, blauwe jongenspet Te bevra gen Havenstraat 49 bolhoed en gestreept jasje, Lapinenburgstraat 14 belastingmerk, Lapinenburgstraat 8 duimstok, Haarlemmer straat ll'b politiehond. Meerstraat 69 belas tingmerk, Huisman, Meerstraat rozenkrans. Krocht 7 taschje met inhoud, Spoomian. Rijksbelastingkantoor, belastingmerk met gat, Bakker, Loosterweg II 108, vulpen houder. GAANDE EN KOMENDE MAN. Gevestigd: A van Dijk, Stationsweg 234, J. van Eik, Burg. Pontstraat 52. PCM Jansen, Mariastraat 1, P J de Groot, Kerkstraat 16, M Schalk. Hoofdstraat 40. A J W te Riele, Mariastraat 18, A Steinmeier, Leidschestraat 134. A J Weyers Weercsteinstraat 40. Vertrokken: F. van Waveren, Uitgeest, Middelweg 33d, E. Bruyn, Enkhuizen, Mo lenweg 56, A C M v d Berg, Lisse, Heere- weg 198, E B J Kroon, Amsterdam, Dufay- stra-at 13, A G J E en C J Mijnders, Lisse, Kanaalstraat 94, Th A Maas; Heiloo, Boekei meer B 140. J Jongkind, Heemstede, Post- laan 34. FHvd Berg, Lisse. Heercweg 414, VV A Worsteling, Nieuwer Amstel, Amstel veen. Marg. v Borselenlaan 10, R Vos. Leeu warden. Warmoezenierstraat 6. KATWIJK AAN ZEE CHR. MONDORGELCLUB „CONCORDIA" Zaterdagmiddag maakte de Chr. Mond orgelclub „Concordia" een rondgang door ons dorp ter stijving van haar kas. De op brengst bedroeg ruim f 60 terwijl weer ruim 50 nieuwe leden toetraden. GESLAAGD. Te Den Haag is geslaagd voor het examen van stuurman on stoomzeevisschersvaartui- gen Leen Hazenoot uit Noordwijk aan Zee leerling van de Visscherijschool alhier. LEIDSCHENDAM SCHOOL MET DEN BIJBEL Op de jaarvergadering van de Vereeni- ging tot instandhouding van een school met den bijbel zijn tot bestuursleden herkozen de heeren Slingerland en ds M. Vermet. In een Geref. vacature werd gekozen de heer J. V. van Elk. LISSE BEVOLKING VAN LISSE. Vertrokken: J P Engelhard naar Boelcel: A. Steinmeier naar Hil'legom; J Broekhof-geb. Lemmers naar Noordwijkerhout; C Th v d Poel naar Oss; G Lascaris en echtg. naar Eindhoven; G. P Beelen naar Eindhoven; J N Zwager naar Haarlem; J N Broekhuizen en gezin naar Nieuwer-Arnstel; C P v d Zij den naar Katwijk; M Hogervorst naar Was- •naar; P G van der Laan naar Haarlem. Gevestigd: M Bruynen uit Delft; P van Stein uit Leiden; Th M v d Eerden en gezin uit Hillegom; J Th Witteman uit Wasse naar; W Kramer-geb. Beukers uit Benne- broek; N J Hooger vorst en gezin uit Noord wijkerhout; I-I u Jansen en gezin uit Haar lemmermeer; P Bax uit Haarlemmermeer. WETHOUDERSPENSIOENEN. Door Burg. en Weth. is den Raad 'dezer gemeente aangeboden een verordening, re gelende de pensioen nee ring van de Wethou ders der gemeente Lisse en van hun wedu wen. De voornaamste bepalingen dezer ver ordening zijn als voligt: Aan hem, die ophoudt Wethouder der Ge meente te zijn en het Wethouderschap al dan niet met onderbreking ten minste twaalf jaar heeft vervuld, wordt met ingang an den datum van aftreding als zoodanig voor zoover hij alsdan den 65-jarigen leef- tiid heeft bereikt, zoomede bij het bereiken van dien leeftijd pensioen verleend. Het pensioen voor den gewezen Wethouder be draagt 50 ten honderd van. de laatstelijk door hem genoten wedde als bedoeld in art. 10 der Gemeentewet. od treedt. Aan de weduwe van een wethouder of 'an een gewezen wethouder met ten minste 12 dienstjaren wordt met. ingang van den dag, volgende od dien van het overlijden an dien wethouder of dien gewezen wet houder, voor zoover deze den 65-jarigen leeftijd niet had bereikt, en van den dag, volgende op den laatsten dag van het kalen derkwartaal, waarin het overlijden nlaats had van den gewezen wethouder, voor zoo ver deze dien leeftijd had bereikt, pensioen verleend, tenzij de wethouder in het huwe lijk is getreden na het bekleed en van het ethouderschan of na het bereiken van den G5-.jarigen leeftijd. liet weduwenpensioen bedraagt de helft van het pensioen, hetwelk de wethouder of gewezen wethouder na pensioenneering zou hebben genoten. MOTORONGEVAL. De motorrijder K., uit Haarlemmermeer, startte met z'n motorrijwiel en reed in groo te snelheid den Grachtweg op. Hierbij be merkte hij eerst op het laatste oogenblik tweetal aldaar wandelende personen op. De berijder van het motorrijwiel gooide evenwel fluks zijn stuur om, doch kon zijn motor niet meer houden. De berijder tuimel de eenige malen over den weg en bleef lig gen. Toen enkele voorbijgangers toegescho ten waren bleelc de motorrijder evenwel weer op te kunnen staan. Hij klaagde wel over verschillende kneuzingen. Mej. C., die een en ander zag gebeuren, verloor door dén schrik het bewustzijn e" liep eenige blessures op aan haar beenen door den val. Het gebeuren hracht eenige stagnatie in het verkeer, hetwelk evenwel spoedig weer in de juiste banen werd geleid NOORDWIJK AAN ZEE BRANDALARM! Gisteravond te tien uur werd de brand weer gealarmeerd voor een begin van brand in het. Palace Hotel. Onmiddellijk rukte men met de nieuwe motorspuit uit. Aangekomen op de plaats des onheil* bleek dat het vuur gewoed had in een hoon uil, en afval, dat aan de achterzijde van liet gebouw lag opgehoopt om met den vuil nisman mede te worden eegeven. Het vuur toen reeds door omstanders met eenige water eebluscht. KERKDIENST. Woensdag 5 Mei a.s., Geref. Bond (Julia- naweg 28) nam. 8 uur Ds. J. C. van Apel doorn van Leiden. OEGSTGEEST JAARVERGADERING „DRAAGT ELKANDERS LASTEN" In de tusschenzaal van „Irene" is gister avond de algemeeen vergadering gehouden van de verecniging voor ziekenverpleging „Draagt Elkanders Lasten". De w.n. voorzitter de heer A. Dirkse open de met een hartelijk welkom en sprak in zijn inleiding met groote waardeering over de trouwe behartiging van de zeer vele ver- eenigingsbelangcn, door den voorzitter den heer K. Kruizinga, die zooals bekend door het hem overkomen ongeval, helaas deze vergadering niet kon bijwonen. Hij sprak den wensch uit, dat de heer Kruizinga zijn arbeid weer spoedig moge kunnen hervat ten. De notulen van de vorige vergadering, voorgelezen door den secretaris den heer G. S. Boogaarts, werden goedgekeurd. Van den 2dcn commissaris, de heer J. Ober was een schrijven ingekomen waarin hij berichtte dat hij wegens vermeerdering van werkzaamheden niet voor een herbenoe ming in aanmerking wenschte te komen. Van de kascommissie was een schrijven in gekomen dat bij gehouden controle, de be scheiden van den penningmeester in volko men orde waren bevonden. Het financieel verslag werd na enkele toelichtingen goed gekeurd. De exploitatierekening gaf aan inkomsten en uitgaven aan een bedrag van f 3645.43. met een saldo van f 359.43 welk bedrag naar de reserve is overgeschreven. De aftredende bestuursleden de heeren K. Kruizinga, voorzitter, W. Handgraaf, 2e secretaris en P. Smit, commissaris, werden herkozen. In de vacature J. Ober werd na 3 stem mingen geen volstrekte meerderheid be- haald zoodat bij loting tusschen de heeren J. de Visser en P. Schippers Jr. laatstge noemde tot commissaris werd benoemd ver klaard. Bij bespreking emolumenten werd lang durig gediscussieerd over 't bestuursvoorstel om kinderen van leden bij de geboorte di rect te doen treden in de rechten op e.v. uit- keering bij verpleging in een ziekenhuis. Tenslotte werd besloten dat de ouders van kind (eren) minstens 7 maanden lid van de vereeniging moeten zijn. Het tweede voorstel van het bestuur tot maximum uitkeering van f 5 per kalender jaar als vergoeding bij e.v., op dokters advies, genomen Röntgen-foto werd goedge keurd. Tot reserveldd van de kascommissie werd benoemd de heer J. de Visser. Daarna sluiting. A.R. PROPAGANDA-CLUB. Gisteravond werd in de bovenzaal van de Geref. Kerk alhier de laatste officieel© ver gadering van bovengenoemde club in dit seizoen gehouden. De voorzitter. Mr. C. J Woudstra' opent de vergadering op de ge bruikelijke wijze en spreekt een kort woord van welkom. Na lezing van de notulen door den secretaris wordt de propaganda bespro ken. die gevoerd zal worden bij de aan staande verkiezingen. Hierna houdt de heer Woudstra een inlei ding over Grondwetsherziening. Spr. gaat de beteekenis van de grondwetsherziening na, als zijnde een samenstel van algemeene re gelen, die in bijzondere wetten nader wor den uitgewerkt. De grondwet dateert van 1S14 en is herhaaldelijk gewijzigd. Spr. gaat die wijzigingen in korte trekken na. Komen de tot de huidige grondwetsherziening, her innert hij er aan dat met liet oog op de on zekere toestanden op economisch en politiek terrein, de wijziging geen grondige, maar een beperkte is. Vervolgens laat hij de ver schillende voorstellen de revue passeeren en geeft bij ieder punt de noodige toelichting. Na de pauze wordt nog eenige oogenblik- ken aan de bespreking gewijd waarna slui ting volgt VALKENBURG MOOI VALKENBURG Mede dank zij het mooie weer van de laatste dagen zijn de tulpenvelden in vollen bloei gekomen. De velden zijn versierd met allerlei mooie kleuren. Het loont beslist de moeite om een wandeling via Haagsche Schouw, Zonneveldsche laan en Slotslaan te maken. Laten wij toch de oogen geopend houden voor bet schoone, dat we in de on middellijke nabijheid van ons dorp kunnen vinden. MELKPRIJS VERLAAGD Tot vreugde van de huisvrouwen is de melkprijs een cent per liter verlaagd. De melk kost nu 9 cent per liter. do Kamer, kan men moeilijk spreken gescheiden vrienden. Deze partij doet niets anders dan critiek uitoefenen op de Anti- Rev. doch zelf heeft zij nooit iets ipositiefs tot stand gebracht Haar bestrijding spitst zich toe op art. 36 der Geloofsbelijdenis; terwijl zij zelf 13 a 14 jaar geleden een commissie heeft benoemd orn deze zaak te bcstudeeren en die com missie nog niet uitgestudeerd is. Evenwel gaat zij voort de A. R. op dit punt te be strijden. In de practische politiek volgt zij precies dezelfde tactiek. Wij moeten niets anders doen. dan tegenover die menschen onze beginselen stellen, want bij hen is .het niets andere dan een speculecren op de goed geloovigheid hunner volgelingen. Bij de C. D U. is het een speculeeren op de stoffelijke belangen hunner menschen. Zij spelen Dr. Kuyper en Talma uit tegen de A. R. ipartij. Spreker toont echter met uit spraken van Kuyper en Talma aan, dat deze •partij, die voor 80 procent aan de kant van de S.D.A.P. staat, niet het minste recht heeft zich op die staatslieden te beroepen. Van de figuur van dr II Visscher, wil spre ker liever niet te veel zeggen. Deze man, die heeft gemeend dat het aantal Christelijke partijen nog met een vermeerderd moest worden, heeft getracht bij verschillende par tijen, vooral die van Kersten en Van Ling- beek en ook bij de A. R. partij contact te krijgen. Komende tot de a.s. Verkiezingen, ziet spreker een groote onvastheid van lijn, bij alle linksche partijen. Niet het minst bij de S.D.A.P. Deze ipartij wil met ieder samen werken, als hot maar gaat tegen het fascis me. F.r is bij de S.D.A.P. veel gewijzigd, ge zien haar houding ten opzichte van het Oranjehuis en de eenzijdige ontwapening. Wij moeten deze verandering nog eens rus tig aanzien. Vooralsnog hebben wij er niet veel vertrouwen in, in verband met vele uitlatingen hunner voormannen en van hun pers. De vrijzinnige partijen zijn in de laatste jaren zeer gesmaldeeld. Ook daar hebben zich zeer veel veranderingen voltrokken. Over de N.S.B. zal spreker niet veel zeg gen. Deze partij beroept rich nog al vaak op Groen. Doch Groen steunde op liet Evange lie en daar is bij de N.S.B. niets van te be merken. In hun program wordt Gods Woord niet genoemd. Daar is dus geen heil van te verwachten. Wij moeten ons met alle macht tegen deze partij verzetten. Er is ook bij deze partij geen vastheid van richting. Brochure 3. die de grondslag partij behelsde, werd na een bestaan twee jaar weer ingetrokken. Op economisch terrein wilde men Kuyper en Talma steeds uitspelen tegen Colijn. Maar er is geen verschil in beginsel tus schen die drie. Er is alleen een verschil van tijd en omstandigheden. Kuyper en Talma- konden nog opbouwen. Colijn moest trach ten te behouden wat aireede verkregen was. Het is in de l|>mende dagen onze plicht onze beginselen uit te dragen. Spreek Colijn, doe dat zooveel mogelijk, doch ver geet niet, dat Colijn niet onze Colijn zou zijn, als hij niet gedragen werd door de kracht van ons beginsel. Van de gelegen heid tot stellen van vragen, werd door een viertal aanwezigen gebruik gemaakt, die allen uitvoerig door sprekur werden beant woord.. Spreker beëindigde zijn beantwoording met een opwekking voor ieder lid man en vrouw, ons beginsel uit te dragen en te ver dedigen tegenover elk met wien wfij in ons dagelijksch leven in aanraking komen. Spr. werd met een dankbaar applaus beloond. Na een woord van dank van den voor voor de mooie zakelijke en principieele rede, eindigde de heer Wamaar met dankgebed. VOORSCHOTEN VERKIEZINGSVERGADERING Door de A. R. Kiesvereen. was gisteravond een verkiezingsvergadering- belegd in een der lokalen van de O. L. school aan de Rijn dijk waar als spreker optrad burgemeester A. Wamaar van Hazerswoude omf te spre ken over: „De komende strijd". De goedbe- zettc zaal was versierd met reclamebiljet ten voor Colijn en de driekleur. De voorz. de heer J. D. van Cuilenburg opende met gebed en zette in een kort ope ningswoord het doel dezer vergadering uit- een. Als wij de balans opmaken, begon de heer Wamaar zijn rede, en de vraag beantwoor den in welke richting wij in de toekomst geregeerd zullen worden, dan is het goed een blik om ons heen te slaan, hoe de toe stand tegenwoordig is; ook internationaal. Men meende na den oorlog, nu weer eens opnieuw te kunnen beginnen, doch men be gon alweer verkeerd niet volgens de begin selen van Gods Woord, maar bij het licht van de menschelijlce rede. De oorlog zou nu voor goed ten einde zijn, zoo zeide men. Doch wie gelooft dit nu nog? Spreker wijst op Rusland waar het Bol schewisme hoogtij viert en op het Faseisme. in Europa. Men wil het. voorstellen of dit laatste een bolwerk is tegen bet Bolsche- isme. Dit is echter niet vol te houden. Het Bolschewisme wil den Godsdienst uit roeien, terwijl het Fascisme tracht deii Godsdienst te gebruiken ten eigen bate. Principieel komt dit op hetzelfde neer. Doch ondanks deze overeenkomst, staan deze beide richtingen zeer scherp tegenover elkander. Beide richingen trachten zich te ontwik kelen tot een wereldmacht. De strijd in Spanje is een vóórposten gevecht tusschen beide richtingen Het wereldbeeld geeft tegenwoordig wei nig bemoediging. Met de Christelijke moraal wordt geen rekening meer gehouden. Spre ker weet dat hij een somher wereldbeeld heeft doen zien, doch wat hij heeft gezegd, is alles gebaseerd op de feiten. Komende tot de bespreking der politieke partijen, begint spreker bij Kersten. Hij be treurt dat hij deze partij moet rangschikken onder de tegenstanders. Doch gezien de hou ding van de Staatkundig Gereformeerden in RECHTZAKEN Kantongerecht te Leiden Een groot aantal zaken werden behandeld voor het Leidsehe kantongerecht waarvan de voornaamste hieronder volgen: Dronken autobestuurder L. van T. woonachtig te Haarlemmermeer heeft te Oegstgeest een auto bestuurd ter wijl hij onder zoodanigen invloed van ster ken drank verkeerde dat hij niet in staat geacht kon worden dit motorrijtuig naar bo- hooren te besturen. De gevolgen waren dan ook niet uitgebleven. Verdachte was recht op een vluchtheuvel aangereden welke vluchtheuvel is gelegen nabij de halte Po mona te Oegstgeest. De eerste lichtpaal had hij aangereden en ernstig verbogen om vervolgens de tweede lichtpaal met zulk een snelheid te raken dat de top ervan eenige meters ver weg sprong om daarna dwars door de ruiten van een tramtrein der N.ZH.T.M. op den weg terecht te ko men. De auto vain verdachte was toen na nog een boom geraakt te hebben gekanteld waarbij verd. en eenige inzittende vrienden verwondingen opliepen. De politie van Oegstgeest ter plaatse mend had geconstateerd, dat. verdachte naar drank rook en wartaal sprak. Een der getuigen verklaarde nog dat verd. bij het overbrengen naar het bureau ondersteund moest worden aangezien .hij zoo onvast ter been was. Ook de dokter, bij wien verdachte verbonden was had verklaard, dat verd. stomdronken was geweest. Verdachte zelf gaf toe dat hij iets ge dronken had, n.l. een glas citroen jenever en twee glazen bier maar van dronken schap was geen sprake geweest De ambtenaar achtte het feit zeer ernstig vooral het door elkaar drinken van ver schillende soorten drank. Eisch tenslotte een hechtenisstraf van 14 dagen met de ont zeging van de bevoegdheid om motorrijtui gen te besturen voor den tijd van een jaar. Uitspraak over acht dagen. De tweede automobilist aa.n wien het onder invloed besturen van een auto was ten laste gelegd, was J. S. K. te Amsterdam. Deze had op de Stationsweg te Leiden, ko mende vanaf hot parkeerterrein van Zomer- zorg zonder dat daartoe eeniige aanleiding bestond een mast van het tramnet aange reden. Een brigadier van politie te Leiden had dronkenschap althans een aiiet volko men nuchterzijn bij verdachte geconsta teerd. Twee andere getuigen evenwel, n.l. de dokter van de eerste hulp en een taxi bestuurder verklaarden, dat daarvan geen sprake was geweest, Verd. gaf toe, dat hij in Zcmorzorg drie k vier glazen bier heeft gebruikt maar dat hij daar absoluut geen last van had ondervonden. De ambtenaar achtte het wettig bewijs niet geleverd en vroeg vrijspraak. De kan tonrechter moest zic.h met dezen eisch ver eenigen maar zeide nog dat hij de overtui ging had, dat verdachte niet volkomen nuchter was. Daar echter het wettig bewijs ontbrak sprak hij verd. vrij. Ondeugdelijk vleesch aanwezig gehad N. M. te Noordwijkerhout heeft in rijn perceel 65 K.G. dartnschijfvleesch aanwezig gehad. Het vleesch was door een hulpkeur- meester aangetroffen en deze had geconsta teerd dat het onaangenaam rook wat het begin van bederf is. De chef van den hulp- keurmeester, de keurmeester K. te Lisse had het vleesch afgekeurd. Beiden gaven toe dat het nog niet geheel bedorven was. Eisch f 50 subs. 25 dagen. Uitspraak f 15 subs. 5 dagen rekening houdende met het feit dat het vleesch niet geheel bedorven was maar alleen maar een afwijking van reuk aanwezig was geweest. Overtreding crisismelkbesluiL Hiervoor moest terecht staan P. B., land bouwer te Noordwijk. De dochter van ver dachte was vlak bij het erf van haar vaders woning aangetroffen door een tweetal amb tenaren der land'bouwcrisiswet en een veld wachter, toen zij op haar rijwiel eenige bus jes melk vervoerde met in totaal een inhoud van 3.5 liter. Een bezorg- of andere vergun ning was niet aanwezig geweest. Verdachte erkende het feit volmondig ihaar zeide ge wetensbezwaren te hebben tegen de crisis- wetten. Bovendien was rijn dochter hard handig aangepakt door de controleurs. Een controleur als getuige gehoord bestreed dit. laatste en verklaarde dat de dochter onwil lig was geweest wat betreft het verschaffen van eenige gegevens. Wel moest getuige toegeven dat het meisje gegild had. De ambtenaar achtte het feit bewezen en wees erop dat verdachte zich niet wil onder- weroen aan de besluiten van den minister. Eisch f 25 subs. 10 dagen. Mr. Nord Thomson als verdediger voor verdachte optredend wilde alleen iets zeg gen over het optreden van de betrokken ambtenaren. Spr. heeft geen bewondering voor het svsteem van optreden. De contro leurs hebben op de loer gelegen en hebben het meisje beetgepakt. Van tactisch stand punt bekeken is dit fout Spr. meende ten slotte dat deze handelingen in onzen staat niet thuis behooren. Daar is Holland te goed voor. Nadat ook verdachte een pleidooi had gehouden wees de ambtenaar er in ziin pliek op dat er voor een kantongerecht niet beslist moet worden of de controleurs goed oi niet goed gehandeld hebben. Dat moet ï>un chef uitmaken. Bovendien kunnen aij zich hiervoor voor het kantongerecht niet verde digen terwijl het hier alleen maar gaat over het feit of de overtreding gepleegd- is of niet. De uitspaak werd tenslotte bepaald op dagen. Dure duindootras A. S. te Leiden moest verschijnen voor het feit dat hij zonder toestemming duindoorns heeft gesneden in de duinen te Katwijk. Dit snijden kwam he mte staan op een eisch en uitspraak van f 15 subs. 5 dagen. Geen voorrang verleend aan het verkeer van rechts Verschillende overtreders van dit artikel moesten vervolgens verschijnen voor het hekje. Allereerst Dr. H. H. A. S. te Den Haag. Deze heeft als bestuurder van een auto terwijl hij bezig was te keeren, nabij de ambachtsschool te Leiden, niet de gele genheid gegeven aan een wielrijder om te passeeren, waardoor een aanrijding was ont staan. Eisch f 15 subs. 5 dagen. Uitspraak conform. J. ten B. moest terecht staan voor een zelfde overtreding gepleegd op het kruis punt Cobetstraat-Fruinlaan te Leiden. Eisch en uitspraak f 15 subs. 5 dagen. G. A. D. te Noordwijkerhout een zelfde overtreding gepleegd bij het uitrijden van een voor het verkeer gesloten oprit van het landgoed „De Boekhorst" waardoor autobus werd aangereden. Eisch 10 subs 4 dagen. Uitspraak conform. J. v. E. te Rijnsburg heeft het feit gepleegd te Katwijk a.d. Rijn. Deze verdachte had bo vendien nog zonder noodzaak links gereden waardoor een tegenligger werd beschadigd voor een bedrag van f 28.01 voor welk be drag de aangereden e zich civiele partij stel de. Eisch 2 maal f 10 subs. 2 maal 4 dagen met toewijzing van de gevorderde schade. Uitspraak conform. Verdere verkeersovertredingen M. v. D. veehandelaar te Oegstgeest heeft te Rijnzaterwoude als bestuurder van auto getracht een bakfiets in te halen en te passeeren terwijl tegenliggend verkeer aankwam. Een tegenliggende auto was dan ook aangereden. De bestuurder stelde zich civiele partij voor een bedrag van 9. Na ge tuigenverhoor was de eisch f 20 subs, dagen met toewijzing van de gevraagde schade. Uitspraak f 15 subs. 5 dagen met toe wijzing der schade. Op het kruispunt Veurschc Weg te Voor schoten waren twee inwoners van Voorscho ten. elk gezeten op een rijwiel met elkaar in botsing gekomen. De schuldvraag werd voor den kantonrechter uitgemaakt waarbij P. v. W. te Voorschoten het verloor en een boete moest betalen van 7.50 6ubs. 3 dagen. Uitspraak conform. K. v. B. te Leiden heeft getracht zich met zijn auto in een stilstaande file te dringen hoewel hij van te voren wist dat het niet kon. De file stond te wachten op een doorrij- teeken van den verkeersagent geposteerd nabij de Blauwpoortsbrug te Leiden. Deze eigenwijze manier van rijden kwam verdachte te staan op een eisch van f 15 subs. 5 dagen. De kantonrechter veroordeelde hem dienovereenkomstig. Bollen geteeld zonder vergunning J. S. koopman te Noordwijk moest ver schijnen omdat hij zonder vergunning en zonder te zijn aangesloten bij de Nederland- sr.he Sierteelt Centrale daar ter plaatse vroege tulpen had geteeld. Verdachte heeft nooit een vergunning aangevraagd en zeide dat hij het voor eigen liefhebberij had ge daan. De oppervlakte was 2 A. 90 c.A. ge weest. Eisch 5 subs. 2 dagen.- P. v. E. landbouwer te Valkenburg een zelfde overtreding. Alleen hier betrof het een oppervlakte van 918 M2 narcissen. Eisch 4 subs. 2 dagen- C. de B. winkelier te Roelofarendsveen had het als een soort bijverdienste gedaan Een kleine opp. tulpen. Eisch 4 subs. 2 dagen. C, C., tuinder te Alkemado, een zelfde ten laste legging nl. 1563 M2. vroege tulpen Eisch 5 subs. 2 dagen. In al deze zaken zal de kantonrechter over 8 dagen vonnis wijzen. LAATSTE NIEUWS Plotseling den weg overgestoken Kindje doodgereden Vanochtend is teDoetinchem het drie jarig dochtertje van den heer Ter Braak, dat tijdens de marktdrukte plotseling den weg overstak naar haar grootmoeder door een vrachtauto gegrepen. Eenige uren laier is het kind in het ziekenhuis aan de beko men verwondingen overleden. Drie kinderen aangereden 'Acrobatiek op de fiets Vanochtend reden op den Ooster-Hamrit- kade te Groningen twee zoontjes van de familie Sluiter, resp. tien en zeven jaar. en een vriendje, de 10-jarige H. Schat op één fiets, toen zij door nog onbekende oorzaak door een vrachtauto werden aangereden. Het vriendje werd ernstig gewond en be kwam o.m. een beenbreuk, een bekkenfrac tuur en inwendige kneuzingen. Een der breortjes liep inwendige kneuzingen op. Do knaapjes werden naar het R.K. ziekenhuis overgebracht Het derde jongetje kreeg schaafwonden en kon naar huis worden ge bracht BURGERLIJKE STAND VALKENBURG. Ondertrouwd- K Grave'.camp S en H Maeck 23 J: G v d Plas 25 J en K Tost ïus 26 j; J v d Meü 25 J en A L Kreft 27 J. VOORSCHOTEN. Bevallen: W C M Meehelae— e Ruiter: I M M Sar.dersBouvy d; J L Boes- eld—van der Does d; M Veldhuizen—Both d. Ondertrouwd: F W H v d Steen 27 en C Smit 22 j: .T H Jansen 26 en V C den Elzen: J C Kntinenburg 34 en P Bakker 35 J; K T Spoel- i 29 Fidrich ALKEMADE Ondertrouwd. H van Bostelen 29 n N J Horsman 25 j. Gehuwd: H Th van Zoon 28 J en A M v A/m- terdam 26 J: J M van der Veer 30 en M P Wes slman_30_j; G Beuk 26 en J C M Bakker 27 j H M j Hoogenboom 25 J BINNENLAND Herrie in de hut "5?, De Nieuwe Twentsche en Almc- losche Courant vertelt eenige bijzon derheden over kwesties, welke zijn ontstaan in de afdeeling Almelo der N. S. B.. waar de kringleider en onderkringleider zijn uitgetreden in verband met een tusschen de kopstukken gerezen conflict. Het niad schrijft: „Deze „herrie" heeft verdere gevolgen gehad. De afdeeling Almelo zag haai ledental, dat de 400 naderde, onrustbareu i terugloopen. Was de voorlaatste openbare vergadering der Almelosche N.S.B., waarin Van Geelkerken sprak nog door 5 a 600 belangstellenden bezocht, de laatste bije 'u- komst, toen de heer Vlekke als spreker optrad, werd slechts door een SO-'al menschen bijgewoond. In verband met hel terugloopen van het ledental kon het Kring huis verder slechts met de steun van Musserts hoofdkwartier in stand gehouden worden. Het zou velen ongetwijfeld interes=eeren te vernemen, welke intrigues zich hebben, afgespeeld, voordat de „herrie in de hut" losbarstte. Wij zijn niet belust op sensatie en willen slechts aanstippen, dat de van den kring- en den onderkringleider aanvankelijk door de landelijke leid'.ng m het ongelijk werd gesteld. Ir. Muss »rt ver wachtte blijkbaar méér van den opponent van het tweetal, die aio telg van een adellijk Kath. Twentsch geslacht .,n i Katholieke stemvee" van Twente voor de N.SB. zou winnen! Toen echter het tweetal bovengenoemd een tweetal, dat de Alm» - losche N.S.B. tot bloei had gebracht lui den algemeenen leider in beroep gin?, ver anderde de Führer van meening en erkende, dat het gelijk aan de zijde van de o;i i-- kringleiders was. Tot zoover kan ons deze kwestie maar matig interesseeren. Maar toen de beide leiders op staande voet eerherstel verlang den, kregen ze tot bescheid, dat hun dit eerst gegeven kon wordenna de ver kiezingen! En dit nu is het, wat in deze kwestie bijzonder frappeert; hieruit blijkt immers,, dat bij de N.S.B. het partijbelang' norm van het recht is, geheel in overeen stemming met de bekende verklaring can de Völkische Beobachter, die na de encycliek van Z. H. den Paus schreef, dat aan etn verdrag niet de hand gehouden behoeft te worden, als blijkt, dat het belang van d -n staat (lees: partij) er niet mee gediend is. Kring- en onderkringleider waren het m.'t deze moraal niet eens. Zij bedankten als lid van de N.S.B- en hun voorbeeld werd door vele anderen gevolgd. Dat pleit voor deze menschen. Het „Katholieke stemvee" van Twente apprecieert hun houding ten volle en zal op 26 Mei a.s. den dag, waarop thans officieel de stemming is vastgesteld, den „leider" wel aan het verstand brengen, dat hij op het verkeerde paard gewed heeft!'* Nieuw type sportvliegtuig Op Ypenburg „gekeurd" RIJSWIJK, 3 Mei. Op het vliegveld Ypenburg heeft het eerste vliegtuig proefgevloegen, dat door de Lambach- vliegtuigenfabrieken is gebouwd. De chef-instructeur van de N.L.S., de heer Schmidt Crans, voog het toestel een acrobatie-vliegmachine, uitgerust mot een Gipsy-Major motor van 130 P.K. in. Reeds in de eerste vlucht maakte de heer Schmidt Crans eenige stunts, waaruit foei blijkt, dat de eerste proef vlucht uitmuntend is geslaagd Dit eerste toestel van de Latnbach- vliegtuigenfabrieken is tevens bet eerste toestel, dat op het vliegveld Ypenburg is ingevlogen. De proef vluchten worden deze week voortgezet. Botsing tusschen vier fietsers Auto hielp ook een handje mee LOOSDUINEN, 3 Mei. Gistermiddag tegen 6 uur heeft op den Haagweg een aanrijding plaats gehad tusschen een personenauto, bestuurd door den 24- jarigen P. IC., uit Naaldwijk, den 21- jarigen wielrijder J. de W. uit Loos duinen en de wielrijders P. v. d. II. Sr. en Jr., resp. 46 en 16 jaar oud en wonende in de Uddelstraat. Deze aan rijding werd veroorzaakt doordat de wielrijder de W. geen tee ken gaf bij het veranderen van richting. De W. werd door de hem achteroprijdende auto aangereden, terwijl de autobe stuurder bij de poging tot uitwijken ook beide tegemoet rijdende wielrijders aanreed. De W. kreeg een hoofdwonde en schaafwonden. De GG D. bracht hem naar het ziekenhuis aan den- Zuidwal. Zijn rijwiel werd vernield, v. d. H. Sr. kreeg een schaafwonde aan de linkerhand, terwüi zijn rijwiel licht beschadigd werd. auto -p een liohte beschadiging op.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 7