STADSNIEUWS DINSDAG 4 MEI 1937 TWEEDE BLAD PAG. C Raadsagenda De Raad dezer Gemeente zal vergaderen op Maandag 10 Mei 1937, des namiddags te twee uur in liet gebouw „Tot Nut van 't Al. gemeen". Te behandelen onderwerpen: le. Benoeming van zeven leden van de Noorder-Commissie en van zeven leden van de Zuider-Commissie tot Wering van School verzuim. 2e. Praeadvies op het verzoek van mej. A. M. de Haan. om ontslag als onderwijzeres aan de o.l. school aan de Duivenbodestraat. 3e. Voorstel tot wijziging van het raads besluit van IS Mei 1930 inzake verhuring van het voormalige politieposthuis c.a. aan den Hooge Rijndijk, aan H. Gaasbeek, te Leiden 4e. Voorstel inzake het verhuren van een strook grond, grenzende aan Derceel Morsch weg No. 2, aan mèvrouw de wed. E. Hooge- veenAardoom, te Öegstgeest. 5e. Voorstel tot het wijzigen van een twee 'tal raadsbesluiten inzake verhuring van het perceel Aalmarkt No. 12 en de beneden verdieping van het perceel Nieuwe Rijn No. 22 6e. Voorstel inzake het verhuren van de bovenschool van het schoolgebouw aan de Paul Krugerstraat aan de afd. Leiden van den Nederlandschen R.K. Volksbond en tot het beschikbaarstellen van gelden ten be hoeve van de inrichting van die bovenschool tot teekenschool 7e. Voorstel tot het wijzigen van het raads besluit van 4 November 1935 inzake verkoop van een strook grond, gelegen achter de perceelen Voldersgracht Nos. 16 en IS, ka dastraal bekend gemeente Leiden, Sectie H Nos. 3587 (oud 1368) en 3589 (oud 1366), aan J. A. Slierings, te Leiden.. 8e. Voorstel inzake het aangaan van een tweetal geldleeningen en tot het vaststellen yan den desbetreffenden begrootingsstaat. 9e. I. Herstemming over het voorst el- Schüller inzake het houden van een woning en gezinstelling en het instellen van een woningonderzoek II. Voortzetting van de behandeling van: a. het voorstel tot het intrekken van het beginsel-besluit van 21 Maart 1932 inzake den bouw van een aanial arbeiderswonin gen met Rijksvoorschot, voor zooveel betreft de door de woningbouwvereenigingen „Ons Belang" en „de Goede Woning" en de door de gemeente te bouwen woningen: b. het praeadvies op de verzoeken van de Woningbouwvereeniging „Eensgezindheid" inzake den bouw vau een aantal woningen en de tekoopaanbieding door L. Snoeker van grond benoorden de Trompstraat: c. het voorstel, om de verdere adressen en het voorstel-Schoneveld d.d. 20 Juni 1936 als aigedaan te beschouwen. 10e. Voorstel tot het verstrekken van een geldelijke bijdrage aan het Werk-Comité uit de Commissie voor een oaeer-werk-actie en tot het vaststellen van den desbetreffenden begrootingsstaat. 11e. Vaststelling van het verslag betreffen de de verstrekking van sohoolkinderkleeding en -voeding gedurende het jaar 1936. 12e. Voorstel inzake het verleenen van een subsidie aan de „Vereeniging voor het houden van tentoonstellingen in het alge meen en in het bijzonder van vee, paarden, zuivel en bodemproducten", te Leiden, ten behoeve van <3© alhier te houden vee-ten toonstelling 1937 en tot het vaststellen van .den desbetreffenden begrootingsstaat. 13e. Voorstel tot het verstrekken van een geldelijke bijdrage aan de Commissie Re clame Stad Leiden en tot het vaststellen van .■den desbetreffenden begrootingsstaat. 14e. Voorstel: a. tot het verleenen van medewerking aan het. bestuur van de Vereeniging voor Chris telijk Onderwijs tot het aanschaffen van leermiddelen ten behoeve van zijn scholen voor gewoon lager onderwijs aan den Hooge Morschweg en de Oosterstraat; b. tot het verleenen van medewerking aan het bestuur van de Gereformeerde Schoolver eeniging tot het aanschaffen van leermid delen ten behoeve van zijn school voor ge woon lager onderwijs aan de Stadhouders laan; c. tot het vaststellen van den desbetref- ifenden begrootingsstaat. 15e. Voorstel tot aanleg van een verkeers weg c.a. tusschen de Heerengracht, en den Zijlsingel tot 't in verband met dien aanleg in eigendom bij de gemeente overnemen van eenige strook en grond en tot het vaststellen yan de desbetreffende toegrootingsregeling. 16e. Praeadvies op het adres van R. Uges om restitutie van door hem betaalde bedra gen wegens stroomverbruik in zijn bioscoop theater Stationsweg No. 19. 17e. Voorstel: a. tot het intrekken van de bij raadsbe sluit van 7 December 1936, vastgestelde Capi .tulanten verordening; b. tot het opnieuw vaststellen van een 'Capitulanten-vcrordening, Voorstel van den Heer Eikerbout Inzake woningbouw. De heer Eikerbout heeft bij den Raad het .volgende voorstel ingediend: De Raad van oordeel dat in Leiden niet ïn juiste verhouding tot de behoefte aan be paalde soorten woningen is gebouwd; is voorts van meening dat hierdoor ee veel aan middenstandswoningen is ontstaan waarnaast een gebrek bestaat aan goede woningen, waarvan de huren de draag kracht der arbeiders niet te hoven gaat; draagt Burgemeester en Wethouders op: a. het bouwplan van de Woningbouwver eeniging „Ons Belang" bij den Raad in te .dienen; b. de terreinen benoodigd voor uitvoering van het bouwplan van de Woningbouwver eeniging „Eensgezindheid" te koopen of in dien de vraagprijs van bedoelde terreinen naar het oordeel van Burgemeester en Wet houders te hoog is. een voorstel bij den Raad in te dienen tot onteigening van deze terreinen in het belang van de Volkshuis vesting. Subsidie voor „V.E.B.O." Het bestuur der Vereeniging voor het hou rden van tentoonstellingen in het algemeen en in het bijzonder van vee, paarden, zui vel en bodemproducten te Leiden, genaamd „Vebo", heeft het voornemen, dit jaar weer een veetentoonstelling te houden; het be stuur verzoekt ook voor deze expositie weer financieelen steun van de gemeente te mo gen ontvangen, ditmaal door het verleenen .van een subsidie van f 2500. B. en W. stellen voor deze subsidie toe ie staan. Verbinding tusschen Heerengracht en Zijlsingel D. H. ROODHUYZEN Co. n.v. MAKELAARS SUIKER - RUBBER - KOFFIE CACAO per contract Amsterdamsche Liquidatiekas N.V. jA In de Raadsvergadering van 13 Juli 1936 werd besloten tot aankoop van de fabrieks gebouwen c,a. van de N.V. Leidsche Katoen Maatschappij, alsmede tot aankoop, resp. kostelooze overname van nog enkele M2 grond in de nabijheid daarvan. Eenerzij ds was deze aankoop van belang, omdat daar door de woongelegenheid in de binnenstad kunnen worden uitgebreid en verbeterd anderzijds om ter verbetering van de ver- keerstoestanden in dit stadsdeel o.m. een rechtstreedrsche verbinding tusschen de Hee ■engracht en den Zijlsingel tot stand te kunnen brengen, Allereerst hebben B. en W. zich beraden ,'er de vraag, op welke wijze deze verbin ding zou zijn tot stand te brengen. De ver keersweg is zoodanig geprojecteerd, dat de 12 M. breed e Oosterkerkst eeg over genoemde breedte met een rijbaan van 6 M. en aan weerszijden daarvan trottoirs van 3 M. met. boombeplanting in westelijke en oostelijke richting, resp. tot de. Heerengracht en tot den Zijlsingel wordt verlengd. Verder wor- in noordelijke richting de Langestraat tot. den verkeersweg en de westzijde van de Oranjegracht tot do Nieuwe Waardstraat doorgetrokken, beide in de bestaande weg- breedte van resp. 8.74 M. en 6.60 M., en wordt tevens de Nieuwe Waardstraat. welke thans een breedte van 6.19 M en 4,55 M heeft tot S M. verbreed. Voor den aanleg, resp. de veibreeding vorengenoemde straten moeten de volgende gebouwen c.a- worden gesloopt: het fabriekscomplex, gelegen tus&c.hen Heerengracht en Oranjegracht, benevens het kantoorgebouw met bovenwoning, hoek 1-Iee rengrachtNieuwe Waardstraat het noordelijk deel van het fabrieksge bouw, gelegen tusschen de Weverstraat en de Binnenvestgracht; een tweetal, eveneens bij genoemd Raads besluit aangekochte woningen aan het noor delijk einde van het bouwblok tusschen de Waardgracht en de Weverstraat (de ijzeren verbindingsluchtbrug hebben B. en W. in middels op aannemelijke voorwaarden voor den sloop kunnen verkoopen). Bovendien moeten voor het tot bebouwing geschikt maken van het door slooping vrij komende terrein tusschen de Heerengracht en de Oranjegracht, het aan de gemeente toebehoorende, buiten gebruik zijnde ibrand- snuithuisje en de zandbergplaats aan de Langestraat worden gesloopt, waartegen bij de betrokken, diensten geen bezwaar be- Ter plaatse van het noordelijk einde van het bouwblok tusschen de Waardgracht en de Weverstraat kan de nieuwe verkeersweg nog niet ter volle beedte worden aangelegd en moet mitsdien het zuidelijk trottoir al daar voorlóopig vervallen; overwegend be zwaar levert dit echter niet op. Ten aanzien van de overige werken ver melden wij nog het volgende: Het perceel op den hoek van de 2e Looier straat, dat in 1934 door de N.V. Meelfabriek „de Sleutels" v.h. de Koster en Co ter ver betering van den verkeerstoestand om niet werd afgestaan, werd indertijd van gemeen tewege gesloopt en de vrijgekomen grond bestraat. Deze strook grond is in het plan voor plantsoen bestemd. Hierdoor kan ter plaatse ook een doorgaand trottoir worden gemaakt en tevens een fraaier aanzien wor den verkregen. Voor den verkeersweg moet verder de bé- schikking worden verkregen over grond ter gezamenlijke oppervlakte van plm. 435 M2 toebehoorende aan de N.V. Meelfabriek „De Sleutels!" v.h. de Koster en Co., die onder aannemelijke voorwaarden bereid is dezen grond om niet af te staan. In verband met cfen verkoop aan de firma A. H. J. Wijtenburg van het fabrieksgebouw aan de Zijlsingelgracht met bij behoor end ter rein en gedeelten van de Binnenvestgracht zal deze gracht van de noordzijde van den verkeersweg af tot de zuidzijde van de 6e Groenesteeg gelijktijdig met den uit te voe ren straataanleg voor rekening van de ge meente moeten worden gedempt. Verder moet ter afscheiding van net aan laatstge noemde firma verkochte terrein, voórzoover aan den openbaren weg gelegen, een ijzeren hek op steenen voet, en moeten, voor zoover niet, aan den openbaren weg gelegen; beton- schuttingen worden geplaatst, een en ander voor gemeenschappelijke rekening vau. de gemeente en de firma Wijtenburg. Langs de 'begraafplaats aan de Groene steeg moet een schutting worden geplaatst. De Gemeente-Commissie van de Ned. Herv. Kerk kan zich vereenieen met, een beton- schutting ter hoogte van plm. 2.50 M. met prikkeldraadhespanning. waarvan de scho ren oii het terrein der begraafplaats kunnen worden aangebracht. Door vorengenoemde demping van een ge deelte van de Binnenvestgracht vervallen twee bestaande bruggen over die gracht en wordt het maken van een nieuwe brug in den verkeersweg overbodig. Eveneens kan. blijkens inlichtingen Hoogheemraadschap van Rijnland, met het maken van een daan met duiker in de Waardgracht worden volstaan, tegen welke oplossing ook van de zijde van den Markt en Havendienst geen bezwaren bestaan. Er behoeven dus voor een verkeersweg slechts twee nieuwe bruggen te worden ge maakt, n.l. één over de Oranjegracht en ééD over de Zijlsingelgracht. Aan de brug over de Oranjegracht behoe ven geen bijzondere eischen te worden ge steld, behalve dat ze even hoog gelegd moet j worden als de belendende bruggen. Dit is zonder bezwaar mogelijk. De brug over de Zijlsingelgracht is ont. worpen als vaste boogbrug met een door- vaarthoogte van 2.20 M., een wijdte op den waterspiegel van 13.50 M. en opritten met hellingen 1 20. Door deze oplossing, waarover bij onze deskundige adviseurs eenstemmigheid is be reikt. wordt zooveel mogelijk met de belan gen van het verkeer te land en te water rekening gehouden. Een beweegbare buig, voor het verkeer te water de meest ideale oplossing, biedt voor het verkeer te land on- overkomenlijke bezwaren. Daarenboven zou hiermede een extra-uitgave van f 25.000 zijn gemoeid, afgezien nog van de kosten van bediening. Tegen een doorvaarthoogte van meer dan 2.20 M. verzetten zich de belangen van het verkeer te land. Wanneer de nieuwe brug over de Oranje gracht gereed zal zijn, zou de zuidwaarts daarvan gelegen Waardkerkbrug gevoeglijk kunnen vervallen. Deze brug verkeert ech ter nog in vrij goeden staat en kan, zoolang geen belangrijke onderhoudskosten moeten worden besteed, voorloopig in stand worden gehouden- Na slooping en straataanleg komt tus schen de Heerengracht en de Oranjegracht bouwterrein ter grootte van plm. 5690 M2 ter beschikking. De voor rekening van de gemeente ko mende kosten van de hierboven beschreven werken, welke uit geldleening gevonden kunnen worden, worden geraamd op totaal rond f 76.000. Leidsche belasting ophaaldienst Het was in het begin van 1927 dat onider leiding van het Hoofd der Inspectie le af- deeling der Directe Belastingen te Leiden, een bespreking plaats had met de besturen der Plaatselijke Vakcentralen, om de moge lijkheid onder het oog te zien van het op richten van een Belasting Ophaaldienst. De zeer groote moeilijkheden waarin een groot deel der aangesloten leden dezer Vak centralen en ook andere ingezetenen waren gekomen, om hun belastinggelden geregeld en op tijd te kunnen voldoen, was een der oorzaken dat genoemde besturen op mid 'le ien zonnen oni daarin verandering en verbe tering te kunnen brengen. Het hierboven genoemde overleg had tot gevolg dat verdere besprekingen op 26 Maart. 1927 door den Leidschen Bestuurdersbond, den Neutra'en Bestuurdersbond en Roomsen- Katholieke Volksbond-afdeelingeai werd op gericht de Leidsche Belasting Ophaaldienst. Op 15 April daarop volgende werd het kantoor van dezen dienst reeds geopend. De Leidsche Belasting Ophaaldienst be slaat dus 10 jaar. Dit feit heeft het bestuur van genoemden dienst er o.a. toe geleid om voor de microfoon van de Gemeente'ijke Ra dio Distributie, door haai* voorzitter, den heer J. H. Sohüller, eji korte toespraak te laten houden op Vrijdag 7 Mei a.s., 's avonds te 7.30 uur, waarin doel en wezen van de zen Dienst nader uiteen zullen worden gezet, waarhij de heer Schüller tevens het verloop a den Dienst in de afgelóopen 10 jaren zal behandelen. Het bestuur van den Dienst vertrouwt dat allien, die zijn aangesloten bij de Gmeente- lijke Radio Distributie, tijd zuilen weten te vinden naar deze korte uiteenzetting te luis- beren. Bovenal zal dit van belang zijn voor die luisteraars, die nog niet zijn aangesloten bij den Leidschen Belasting Ophaaldienst. Reclame voor de stad Leiden Vertegenwoordigers van verschillende in deze gemeente op maatschappelijk gebied werkzaam zijnde organièaties, hebben een commissie gevormd, die zich ten doel stelt meerdere bekendheid te geven aan de groote voordeelen die onze stad biedt als woonge- meente en als zomer- en vacantieverbldjf door haar buitengewoon gunstige ligging bij. strand, bosch en meren en door haar bijzon der rijke outillage aan onderwijsinrichtin gen, musea, enz. Deze commissie en het haar uit haar mid den gekozen werkcomié heeft ter bereiking van dit doel verschillende planen in voor bereiding, die alle de strekking hebben de aandacht van den vreemdeling op onze te vestigen. Er zullen reclameborden worden geplaatst aan de ingangen van de stad en reclame plaatjes ter verspreiding op groote schaal worden vervaardigd; het houden van con gressen en in 't- organiseeren van reizen naar onze gemeente zal worden bevorderd; door en voor rekening van de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer zal een nieuwe van Leiden worden uitgegeven, enz. De uitvoering van de plannen brengt uiter aard kosten met zich mede, waarvoor de commissie verwacht op den duur, wanneer de voordeelen van haar werkzaamheden merkbaar worden, de noodige middelen zelf te kunnen vinden. Om echter tot de eerste resultaten te kun nen geraken, moet zij financieel worden ge holpen; wel zal de nieuwe gids van Leiden door genoemde vereeniging worden bekos tigd en zullen de kosten van reclameborden, door deze door 'jeugdige werkloozen te doen vervaardigen, voor een belangrijk gedeelte uit Rijkssubsidie kunnen worden bestreden, doch overigens beschikt de commissie thans niet over middelen. Onder deze omstandig heden meent zij een beroep op de gemeente te mogen doen voor een bedrag van f 500 tot bestrijding van de eerste uitgaven. B. en W. stellen voor dit bedrag te ver leenen. Aanbesteding Uitbreiding Openbaar Slachthuis Door den directeur van Gemeentewerken werd hedenmorgen namens de Commissie van Beheer van het Openbaar Slachthuis aanbesteed het sfloopen van het bestaande va.rkensslachthuis, het malcen van een paal- fundeering, gewapend betonvloeren, piafonds en een skelet c.a. ten behoeve van de uitbrei ding van het hoofdgebouw van het Openbaar Slachthuis. Ingekomen waren 34 biljetten, waarop als volgt was ingeschreven: .T. P. Dijkman en Co., A'dam, f 50.000; W. Aafjes, Assendelft, f 46.000; J. P. v. d. Haak, A'dam, f 45.000; Th. de Winter en H. J. v. Eijghen, Leiden, f 44.300; v. Gills, Aerden- hemt, f 42.400; L. P. v. d. Geer en A. Th. Stuifzand, Leiden, f 42.300; Gebrs. II. V. en J. de Vries, I-Iaarlem en Purmerend, f 42.100; J. ien P. v. Wijk, Alphen a. d. Rijn, f 41.900; W. Vollebrcgt, Oegsigeest, f 41.300; G. v. cL Krul, Den Haag, f 41.200; H. J. Venhoven, Heemstede, f 40.940; J. v. d. Wal, Zandvoort, f 40.777; P. Brcyer, Den Haag, f 40.680; Nat. Beiion- en Bouwmij, Voorburg, f 40.660; P. C. de Jong, Oegstgeest, f 39.870; A. Voordauw en G. v. Eek, Zoeterwoude, f 39.800; G. J. v. Ocrtmersen, Den Haag, f 39.790; C. God schalk, Leiden, f 39.360; Boedejis en Sciu1- der. Alkmaar f 39.300; W. F .Marce'is, Lei den. f 39.263; N.V. Rijswijksche Betonbouw f 39.245; P. H. Meyers, Oegstge st, f 39.150; Aannemings-Mij. v.h. A. G. Huften, Amster dam, f 38.980; Beton-ijzerbouw Ruhr, Nijme gen, f 38.760; J. Dubbeldam, Voorburg, f 38.450; N.V. Boersma, Den Haag, f 37.510; G. Gesman en C. Zoetemeyer, Aiphen, f 37.390; W. A. Oos'.veen, A'dam, f 37.300; Aanemingsbedrijf Z. Geiens en Zn., Den Haag, f 37.200; N.V. Aannemings-Mij Noord- Holland te Heemskerk f 37.103; N.V. Aanne- mingsmij v.h. II. en P. Voormolen, Rotter dam, f 35.888; A. den Ouden, Gouda, f 34.470; J. I-Iaitsma, Harlimgen, f 34,444; A den Ouden, Oegstgeest, f 33.940. De gunning is aangehouden. Twee jubilea gevierd Bij de R.K. Vakschool voor Meisjes Zaterdagmorgen 1 Mei wei-d in intieme kring het feit herdacht, dat mevrouw de wed. J. Nippei'Mens, leerares in fraaie handwerken en de heer II. G. de Boer, leeraar in paedagogiek, 12% jaar aan de R.K. Vakschool werkzaam waren. In het bijzijn van 't bestuur, leerkrachten i leerlingen werden de jubilaresse en de jubilaris allereerst toegesproken door Pater J. A. van der Snoek, als voorzitter van het school best.uur, die namens het geheel© be stuur hun gelukwenschte met het jubileum. voor. bracht beide leerkrachten dank voor het vele, dat zij in bet belang der school hebben gedaan en besloot zijn toe spraak met de wensch, dat zij nog vele jaren hun taak, waartoe God hen geroepen heeft, mogen vervullen, tot vreugde voor zichzelf en tot bloei van de Vakschool. Hierna nam de directrice, mej. M. A. Lutz, het woord, dat zich gaarne bij de woorden van den voorzitter aansloot en namens de leerkrachten en leerlingen de jubilaresse en jubilaris gelukwenschte met het 12%-jarigf jubileum en hun dankte voor de groote toe wijding en ijver, waarmede zij steeds de les sen aan de school gegeven hebben. Zich dan eerst tot mevrouw Nipper rich tend zeide spr. dat zij door haar eenvoud en vriendelijkheid steeds alle moeilijkheden Heeft weten te overwinnen, die aan het les geven aan de leerlingen van zoo'n groot aantal klassen, gepaard gaan. Met liefde heeft zij zich gegeven aan haar taak, de meisjes gevoel voor lijn en kleur bij te bren gen, wat in verhand met. haar ontwikkeling en opleiding noodzakelijk is. Moeilijk is haar ak ook, omdat de smaak der leerlingen zoo aak afwijkend is en zooveel leiding noodig heeft. Zich vervolgens tot de heer de Boer wen dend, bracht mejuffrouw Lutz allereerst naar voren, dat de benoeming van den Heer de Boer een gelukkige keus was geweest. Gij hebt Uw leerlingen aldus spr. niet alleen veel geleerd op Uw gebied, doch haar bovendien een juist inzicht gegeven vele moeilijke onderwerpen, hetgeen haar haar later leven, niet alleen als leerares aar ook als mensch van groot nut is. De directrice eindigde haar toespraak met de bede, dat God beiden moge zegenen voor het vele werk, in het belang van de school verricht en wenschte hun toe, dat zij nog vele jaren hun beste krachten aan de school mogen blijven geven en lbood hen namens de leerkrachten een blijvende herinnering aan. Een van de jongste leerlingen, Hester Wasserman, gaf, onder het uitspreken van een vers namens de leerlingen der 15 klas sen, waaraan Mevrouw Nipper les geeft, bloemen aan Mevrouw Nipper, waarna Mej. W. Raadsen, namens de leerlingen der leer- rares-opleiding den heer Boer dank bracht voor de lessen in opvoed- en zielkunde, waarvoor hij altijd de aandacht van zijn leerlingen had. Telegrammen van gelukwenschen werden voorgelezen door een der leden van het schoolbestuur, den heer W. A. Schrandt. Nadat Mevrouw Nipper en de heer de Boer een dankwoord gesproken hadden werd het samenzijn besloten met het zingen van een speciaal feestlied. Verbeteringen Hortus Botamicus Er komt oen centraal kassencomplex Blijkens bij de Rijksuniversiteit te Leiden ontvangen bericht heeft de ministerieele commissie van het Werkfonds bij het De partement van Sociale Zaken gunstig be schikt op het eenigen tijd geleden ingedien de voorstel betreffende den bouw van een kassencomplex in den Hortus Botanicus mei financieelen steun van genoemd fonds. Deze verblijdende beslissiing schep' de mo gelijkheid de in den tuin verspreid staande, geheel verouderde plantenkassen, dateeren- do uit de jaren tusschen 1856 en 1887, te ver vangen door een naar moderne inzichten gebouwd centraal complex. Daar dit, naar vanzelf spreekt, de slooping dier oude kassen medebrengt en bovendien eenige uitbreiding van den tuin te wachten staat in verband met de verbouwing der academische gebou wen Rapenburg 6771, zal het aspect van den Hortus in de eerstvolgende jaren aan merkelijke wii'Zigingen ten goede ondergaan Vermeld zij nog, dat de aannemer ver plicht zal zijn de voor den bouw der kassen benoodigd© arbeiders zooveel mogelijk te be trekken door tusschenkomst van de organen I der openbare arbeidsbemiddeling te Leiden. Geen gemengde baden Adres aan den Raad Aan den Raaa' dezer gemeente is het vol gende adres gericht: De leiders en leidsters der Roomsche Ka tholieke Jeugd- en Jongerenbeweging te Leiden verzoeken U dringend, met alle U ten dienste staande middelen er voor te willen zorgen, cat in onze gemeente in de zwem- gelegenheden welke ook volksgezondheid worde beschermd door het verbod van gemengde zonnebaden en ge mengde baden. Het is onze stellige overtuiging, dat de zedelijkheid als volkskracht door bovenge noemde praktijken ondermijnd wordt, ter wijl dit gevaar heel bijzonder de jongeren bedreigt, omdat zij de ernst der zaak niet volledig kunnen begrijpen noch zich genoeg zaam tegen bestaande gelegenheden kun nen weren. Wij weten met dit verzoek te handelen overeenkomstig de traditie van onze stad en niet minder overeenkomstig het besluit, dat genomen is in Uw vergaderingen, waarin Ge bouw van het Sportfondsenbad bespro ken werd. (w.g.) L. BEUNE ST. MENKEN H. v. NOORT Adhaesiebetuigingen met bovenstaand adres worden gaarne ingewacht aan het adres van den eersten Zoeterw. Singel 33. BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: C PottersJong z: J v Leeuwen —Roman z; L Stlkvoort—Vonk z: W G Groon— ten Ham z: B H Blokker—v d Ben z; E W GalisWagenaar d; E A SpaargarenTas MaagdelünOuwehand d; A M Duivenvoorde v d Geest z: A Hardtlzerv Tienhoven z; t* van Egmondvan Veen; H v GelderenBloe mendal z: C v d Water—Holswilder z; G J P v d PostWHlebrand d A Stikkelorumv d Mi OVERLEDEN: A C Pardon—La Lau vr 37 j; Ouwehand -man 37 1: S R CorneliusKramer 67 j: M Bouman man 36 j; K v LunsenLeen heer vr. 71 J GEHUWD: B J van Eüsden en A C A M Fleercamp ONDERTROUWD: Tek Hoe Lie 30 en GE Goekoop 27 j. UIT DEN OMTREK ALPHEN a.d. RIJN HET NIEUWE RAADHUIS. De plannen gereed. De plannen voor het nieuwe Raadhuis zijn thans gereed. En alvorens verder te gaan 'hebben B. en W. de raadsleden in een daarvoor belegde samenkomst lil de trouw zaal in de gelegenheid gesteld daarvan ken nis te nemen. De Burgemeester, de heer P. A. Colijn, wees er in zijn openingswoord op dat deze bijeenkomst een tweeledig doel had. In de eerste plaats om te laten zien dat er in de afgelo.open maanden hard gewerkt is aan de uitwerking van het door de raad aange nomen plan van den Architect Blauw. Zoo wel de architect als B. en W. en de commis sie van Openbare werken heeft het veel arbeid gekost, maar thans zijn de plannen de aanbesteding zeer dicht, genaderd. Ver der deelde spr. mede dat de monitaire maat regelen van September j.l. uiteraard op de kosten nogal eenigen invloed hebben gehad. Men heeft twee begrootingen gemaakt, een op de basis van September j.l. en een op die van Feb. 1.1. en daaruit bleek dat de bouw kosten in totaal ongeveer 16 pet, hooger zul len komen. In vergelijking met de stijging der bouwmaterialen, aldus spr., is dit echter uiet bizonder veel. Een en ander heeft tot gevolg gehad dat. de plannen voor de tweede maal de rijks commissie hebben moeten passeeren, doch waar deze geen bezwaren heeft ingebracht is de medewerking der regeering verzekerd. Spr. verzocht thans de heer Blauw aan de hand van verschillende detail-teekeningen, welke in de trouwzaal waren opgehangen een nadere toelichting te geven. De heer Blauw .begon zijn inleidend woord met er op te wijzen dat de grondslagen voor dit plan door B. en W. zijn gelegd. B. en W. trokken de lijnen van al wat In het gebouw moet ondergebracht, hoe men dat wenscht, en de plaats waar het moet verrijzen, doet hij den architect een va beeld verrijzen. In dit geval heeft het e< jaar geduurd eer dit vage beeld geworden een plan van lijnen voor iedereen zichtbaar en te beoordeelen. Tusschen dit vage en be. lijnde ligt een tijdperk van veel arbeid van architect en B. en W In gemeenschappelijke werking zijn zeer veel onderdeelen gewijzigd, voornamelijk wat de indeeling betrof, het exterieur is vrijwel onveranderd gebleven. De architect gaf daarna een toelichting op de verschillende teekeningen die de in richtingen vap het gebouw duidelijk uit beelden. I-Iet gebouw zal drie ingangen hebben. Hoofdingang, dienstingang en trnuwingang. Aan de hoofdingang is bijzondere zorg be steed. Zij zal uit zandsteen worden opge trokken voor de plinten wordt graniet ge bruikt, terwijl fraai sier-smeedwerk en groote lantaarns aan het geheel een voor naam cachet zullen geven. Aan het einde der toelichting dankte de burgemeester do heer Blauw en betuigde zijn buitengewone waardeering voor dit werk. In een besloten vergadering bestond ten slotte voor de raadsleden nog gelegenheid verschillende vragen te stellen. RAADSVERGADERING Gisteravond kwam de Raad onzer ge meente in vergadering bijeen. Afwezig de heer Den Uil. Burgemeester Colijn opende met gebed. De notulen werden vastgesteld. Punt 3: Mededeelingen. De heer Boeren maakt bezwaar, dat cle beschikking inzake, steunverleening B onder mededeelingen voorkomt. Hij had dit eerst liever behan deld gezien. De heer B. Spreij spreekt er zijn leedwe zen over uit, dat het besluit tot uitvoering van onderscheidene bepalingen der ver- keersordening eerst eenige minuten vóór de aanvang ter inzage is gelegd. Hij wil gaarne dit nog eens bekijken en er over eenigen tijd nog wat van zeggen. De burgemeester zegt, dat men slechts ondergeschikte dingen wijzigde en verzoekt een en ander eerst een paar maanden af te kijken. De heer Verdonk wil de berichten betref fende de B-steun ook in het stempellokaal bekend maken, daar dan ieder er kennis van heeft. De heer Geerlof steunt dit voorstel. On derzoek wordt toegezegd. B. en W. adviseerden afwijzend te be schikken op het verzoek van de Konijnen- fokvereeniging „Ons Belang" inzake be schikbaarstelling medaille voor een tentoon stelling. De heer Van Kleef wil toch een medaille beschikbaar stellen. De menschen willen cachet aan deze zaak geven door een me daille van de gemeente. De heer Boeren is het hiermee eens. De Voorzitter zegt, dat B. en W. een grens willen stellen. Is die fokkerij van belang voor de bevolking? Straks komen er aanvragen van allerlei clubs. De heer Boeren zegt, dat er bij B. en W. geen firiancieele bezwaren zijn. Is er een onderzoek ingesteld naar het belang der vereeniging? Weth. Hemgreen is het niet eens met de voorstanders. Het is een aardigheidje voor de menschen en de Overheid behoeft geen cachet daaraan te geven. Tenslotte wordt het voorstel-Boeren om toch een medaille beschikbaar te stellen, aangenomen met 11 tegen 5 stemmen. Tegen de heeren: Weth Hemgreen, Weth. Spreij, Den Ouden, Bergshoeff en B. Spreij. Punt 5: Voorstel van B. en W. inzake openstelling Spoorbrug Gouwesluis, De heer B. Spreij weet zich de tolk van de bewoners als hij B. en W. dank zegt voor het onderzoek. Spr. betreurt het dat de Spoorwegen zoo weinig medewerking wilden verleenen. Hij vraagt vervolgens, of de mogelijkheid bestaat, dat er op gedeelte van den dag de brug opengesteld wordt. De Voorzitter: Toen het bericht van de Spoorwegen kwam is de moed ons in de schoenen gezonken. De lasten zijn veel te ingrijpend. De heer Van 't Riet toch nog eens probeeren, daar ook Aarlanderveen belang heeft bij openstelling. Spr. had reeds ge hoord, dat de brug weg zou gaan. De Voorzitter zegt, dat B. en W. geen aanleiding vinden een vaste oeververbin ding te bevorderen, te meer, daar het zulke zware lasten meebrengt. Spr. vraagt geen nuttelooze arbeid in dezen drukken tijd te vergen.'Hierna aangenomen. Punt. 6: Voorstel van B. en W. inzake wijziging van een tweetal stemlokalen voor de verkiezing van leden van den Raad. Na een opmerking van den heer Spreij, aange nomen. Punt 7: Aangehouden tot het einde der vergadering. Punt 8: Voorstel van B. en W. inzake verkoop van een perceeltje voetstraat aan den heer J. H. Maan. Aangenomen Punt 9: Voorstel van B. en W. inzake wijziging verordening gemeente-politie. Aan genomen. Punt 10: Voorstel van B. en W. inzake RADIO DISTRIBUTIE DAG 4 MEI gramma 3: 8.10 eulen of div.: 10.20 Drolt- 11.35 Brussel VI; 14.05 Parijs R; 15 05 ichls. ;15.20 Keulen;16.20 Brussel VI; pl.m IS.20 Keulen; 10.05 Deutschl-s; 19.20 1'arUs R of russel Fr 20.20 Rome of div. Programma 4: 8 Brussel VI; 8.20 Diversen; 35 Londen Reg; 16.20 Droltwlch; 17.20 Dlver- an; 17.45 Droltwlch; 18.50 Londen Reg; 20.20 iroitwich; 23.2o R. Danmarlc of div WOENSDAG 5 MEI gramma 3: 8.Keulen of div.; 9.20 Gra in GRD, 0.05 Londen Reg.; 12.55 Brussel VI Par u's R; 13.50 Keulen; 14.20 GRD; 14.35 sn Reg.; '15.50 Keulen; 17.2o Londen Reg; Keulen; 19.20 russel VI of Keulen; 21.20 of div.; 22.20 BerlUn; 23.20 R Danmarlc. gramma 4: 8.— Brussel; 8.20 diversen; 9.25 wich; plm 1325 Londen Reg.; plm 14.15 wich; 17.20 diversen; plm 17.35 Brussel Fr IS.20 Droitwlch; 20.40 London Reg.; 21.20 Brus J VI.; 2130 Droitwich Agenda Dinsdag, 4 Mei. Stadsgehoorzaal (kleine zaai, 8.15 uur. Concert Leidsch Studenten- zangkoor en Leidsch Studenten-kamerorkest „Collegium Musicum". De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 3 tot en met Donderdag 6 Mei a.s. (Hemelvani tsdag) waargenomen door de apotheken G. H. Blan ken, Hoogcwoerd 171, telef. 302 en D. J. van Driesum, Mare 10, telef. 406. n Vrijdag 7 tot en met Zondag G Mei a.s. neemt waar apotheek C. B. Duyster, N. Rijn 18, telef. 523. Voor Oegstgeest worden deze diensten waargenomen door mej. J. Doedens, Wilhel- minaparlc 8, telef. 274. HUNZEBOOTEN UTRECHT DAGELIJKSCHE AUTOBEURTDIENST Agenten: Rotterdam: A. G. STOON, Wijnstraat 122 Telefoon 28100. Utrecht: H. P. BOUMAN, Munt- kade 11, Telefoon 11671. verhuring weiland aan de heeren D. M. Binnendijk en P- N. de Kwaasteniet. Aan genomen. Punt 11: Voorstel van B. en W., inzake ontslag uit hypothecair verband van een perceeltje grond van de Nutsstichting tot verbetering der volkshuisvesting. Aangcno- Punt 12: Voorstel van B. en W. inzake het aangaan eener gemeenschappelijke re geling met Nieuwkoop voor de toelating van leerlingen op de Openbare Lagere School te Nieuwkoop. De heer Boeren heeft bezwaar, dat de heffing van schoolgeld door Nieuwkoop wordt gedaan. De regeling kan daar hoogor zijn, zoodat die menschen in ongunstiger omstandigheden komen te staan dan als hun kinderen hier school gingen. De Voorzitter zegt, dat deze regeling ge lijkluidend is met die met andere gemeen ten getroffen zijn, zoodat de alinea in art. 4 niet kan vervallen. Misschien kan de ge meente eenige tegemoetkoming geven, in dien de positie ongunstiger is. maar hier moet niet te veel toegegeven worden Weth. Hemgreen zegt eveneens, dat als men hier wat toegeeft, het ook voor de an dere gemeenten moet. Spr. wil nader onder- De heer Boeren zegt dan nog, dat zijn bemerking alleen voor die gevallen geldt, waarin de kinderen gedwongen, die school bezoeken. Nadat onderzoek op dit punt is toegezegd wordt de verordening aangenomen. Punt 13: Voorstel van B. en W. inzake beschikbaarstelling van vijf schoolbanken voor de R.-K. school voor G.L.O, te Aarlan derveen. Aangenomen. Punt 14: Voorstel van B. en W. inzake vaststelling eener verordening tot regeling van het in bouw-exploitatie brengen van gronden door particulieren. De heeren Bergshoeff, Den Ouden, Ruting en Van Kleef, hebben bezwaren tegen ver schillende deelen uit deze verordening. De heer Den Ouden wil de verordening voor nader onderzoek renoyeeren naar B. en W. Dit voorstel steunt de heer Ruting. In een uitvoerig betoog zet de Voorzitter het standpunt van B. en W. uiteen. Door deze verordening wil men voorko men, dat de gemeente bij de exploitatie van gronden niet met de stukken blijft zitten. Veel te veel heeft de gemeente aan het kortste eind getrokken. Nu wil men de be langen van gemeente en exploitant beide in het oog houden. De gemeente maakt een uitbreidingsplan. Straks wordt daar een straat aangelegd. De gemeente deed groote uitgaven waarvan de exploitant profiteert en dan zou nog het onderhoud voor de ge meente komen. Dit is geen billijke verdee ling. De heeren Den Ouden, Ruting en Bergs hoeff repliceeren. De heer Den Ouden zegt, dat hij hier niet eenzijdig de belangen van de exploitant op het oog heeft, maar ook wel degelijk het gemeentebelang. Daarom heeft Spr. juist bezwaar. Men moet het particulier initiatief niet uitschakelen. Hoewel de Voorzitter het niet noodig vindt, daar punt 2 van artikel 9 dit onder vangt, wil de Voorzitter wel een tijd van onderhoud door den exploitant vaststellen. De heer Den Ouden stelt voor een maxi mum van 5 jaar. Dif voorstel wordt niet ondersteund. Hierna wordt de verordening aangenomen. Punt 15: Voorstel van B. en W. inzake goedkeuring eener wijziging in de begroo ting voor het Algemeen Armbestuur voor 1937. De heer Ruting vraagt eenige inlichtin gen. Zijn vermoeden, dat het hier geldt de verbouwing van het Weeshuis aan don Oudshoornscheweg, blijkt juist te zijn. Weth. Spreij zegt, dat hiervoor f 4500 was uitgetrokken. Echter is hot materiaal duurder geworden. Nu wil men van het saldo f 2000 over brengen Bij de bouwkos ten is nu ook inbegrepen do aanleg van centrale verwarming. De heer Ruting zegt. dat kachels bet.er zijn, daar de mensehen van centrale ver warming uitdrogen. Nadat Weth. Spreij heeft, aangetoond, daï centrale verwarming goedkooper is, wordt ook dit punt aangenomen. Punt 16: Voorstel van B. en W. inzake

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6