COLUH „5app0 tó-ideaal'^JUcdt' Organisten en de Psalmberijming MAANDAG 3 MEI 1937 TWEEDE BEAD PAG. 5 N.V. STOOMWEVERIJ HERMAN DRIESSEN EN ZOON AALTEN Katoenen en halflinnen stukgoederen Doeken - Luiers - Lakens - Sloopen Lingerie Interlock artikelen DE IDEALE VLOER BEDEKKING Bezoekt met ons fabrieken en toonkamers MULDER&W0RTELB0ER 5APPEMEER TEL.123 UiMiH'EH 11,'ldd-H.N'J DE REGENJAS PUNENBURG's WEVERIJEN n.v. GOIRLE N.Br. HESSIANS MATRASDEKKEN TARPAULINGS SPANSTOF MATRASLINNENS ZAKKEN Havermout H-0 er bestaat ter wereld geen betere in smaak geen hoogere in voedingswaarde WOLPRODUCTIE UIT ONDERMELK Een consortium gevormd Overeenkomst met de „Lyempf" en de Winter en Co. Naar wij vernemen, is een con sortium gevormd tusschen de Snia Vis- cosa te Milaan, comm. Antonio FerreUi te Milaan (de uitvinder van „Lanltal"), N.V. „Lyempf" te Leeuwarden en de N.V. Leo de Winter en Co. te Amster dam, met het doel de bereiding van textiel-caseine in West-Europa, alsmede de fabricatie van „Lanital" in Neder land door te voeren. De beide laatst genoemde firma's zijn reeds met de al- gemeene voorbereiding begonnen. De bedoeling is bij de uitvoering in de eer ste plaats de Nederlandsche zuivel industrie ten volle de gelegenheid te ge. ven zooveel mogelijk grondstoffen voor de „Lanital" te leveren, tot welk doel reeds contact is gezocht met en de medewerking is verkregen van eenige belangrijke, zoowel coöperatieve als particuliere, zuivelfabrieken. Waar de afzet van zeer belangrijke hoe veelheden textiel-caseine reeds verzekerd is, zal deze nieuwe industrie de oplossing kunnen zijn voor vele moeilijkheden, waar onder onze zuivelindustrie gebukt gaat. In het bijzonder vanwege het feit, dat er in de laatste jaren zoovele afzetgebieden voor onze zuivel- en melkproducten verloren zijn gegaan. Van een en ander is reeds mededeeling idaan aan de Nederlandsche regeerings- autoriteiten. Met de fabricatie van „Lanital" zal hier te lande worden begonnen, zoodra de grond stoffenvoorziening (caseine, dus ondermelk) voldoende is geregeld Loonconflict firma Jansen en Tilanus Het geschil bijgelegd Nadat een tweetal conferenties had plaats gehad tusschen de directie van de firma Jansen en Tilanus en het afdeelingsbestuur de textiel arbeidersvereniging „Unitas" te Vriezenvee.n. is' thans i-n het loon conflict overeenstemming bereikt. De wevers die destijds ontslagen en later weder tewerk gesteld zijn op een loonkorting van 10 procent,ontvangen thans weder het het volle loon. Aan de z.g. knechten wordt jaarlijks een toeslag was 50 ets. per week toegekend. In de groote spoelerij wordt op de fijne garens een toeslag verleend, op an dere garens zal niet worden gekort. Voor de kleine spoelerij zal op 2 nummers 20 procent toeslag worden gegeven Door het afd.be- stuur was 40 procent bepleit. De vaste ar beiders krijgen 5 procent loonsverhooging. Het verzoek van 5 procent loonsverhooging voor alle wevers werd afgewezen. Hierover zal door het afd.bestuur nader met de leden wordeD onderhandeld. Voorts is door de directie toegezegd, dat de tech nische toestanden zooveel mogelijk zullen worden verbeterd en dat bijzondere aan dacht aan de grondstoffen zal worden Voor=S HASCO- 3r" RELIEF levensduur! MODERNE WANDBEKLEEDING. VERVANGT BEHANGSELPAPIER 11 Verlangt van uw schilder origineele verpakking N.V. HERMANN A. SCHREUDER Co., Schoonhoven „De vermoeide grijsaard" Een man van Mussert, die blijkbaar niet op het „Nat. Dagblad" geabonneerd is; der halve niet las, dat Dr Colijn een vermoeide grijsaard is geworden en dus nog weet. wat waarheid is; die boerenman schreef in het laatste nummer van „Volk en "Vaderlana" het volgende over nummer 1 van lijst 3: „Jong, daor bin nog een macht van luj, die die waet te vange mit z'n preeke en mit z'n bidaordheid. Ajje me de waor- heid vraogt, dan gleuf ik, dattie nog nooit zoo staarek gestaon het as tege- swoorug". 't Is aardig gezegd'. En t kon op de koop toe nog wel waar zijn ook. Er zijn meer, die er zóó over denken. .,Nog nooit zoo staarek 'estaon as tegenswoorug". Officieele Berichten POLITIE Deze verkiezingsplaat, oranje en zwart op wit. in twee formaten nl. 65 bij 100 en 50 bij 65 cm., doet het buitengewoon goed. De kiesvereenigingen kunnen hun bestellingen richten aan het Centraal Comité te Den Haag Ditmaal zongen ze zelf Voorlichting van Ds. H. Hasper Te Arnhem werd Zaterdag in hotel-res taurant „Royal" de zesde algemeene verga dering van de Vereeniging van organisten bij de Gereformeerde Kerken gehouden, onder leiding van den heer D. N. J. v. d. Pa au te Rotterdam. Huishoudelijke zaken In de vergadering werden na de opening allereerst eenige huishoudelijke zaken afge daan. Uit het jaarverslag, dat de secretaris, de heer Joh. Luykenaar Francken, uitbracht, memoreeren we, dat het werk der vereeniging zich zeer uitbreidt en dat in den kring der kerken met haar werk gerekend wordt. Verschillende adviezen inzake orgel bouw werden gegeven en eenige kerken richtten het verzoek een vergelijkend examen voor organist te willen afnemen. Het leden tal steeg met 10 pet. en het getal donateurs met 20 pet. Verheugend is dat de vraag naar goede muziek stijgt, maar het vereischte peil is nog lang niet bereikt. De penningmeester, de heer W. A. Hout man te Schiedam, meldde een exploitatie tekort van 143.03. De contributie voor 1937'38 werd gehandhaafd op 4. Aan het bestuur werd, bij de verdere be sprekingen, in overweging gegeven om de mogelijkheid te onderzoeken van de uitgifte van een handboekje met gegevens over or gels en organisten in den kring der kerken. De heer W. A. Houtman werd als be stuurslid herkozen. Dr. Gerard Bakker, organist te Arn hem, gaf in de Oosterkerk daarna een orgel bespeling waarbij het volgende programma werd uitgevoerd: 1. Praeludium in G, J. S. Bach. 2. Psalm 45 1 en 5, met voor- en tusschenspel, van Dr. Gerard Bakker. 3. 5e Orgelconcert in F, G. F. Handel. 4. PassacaglkKoraal en Fuga over Ev. Gez. 17. C. de Wolf. Hierna werd het woord verleend aan Ds. H. Hasper te Den Haag, die een inleiding gaf over „De melodieën der psalmen, ook in hun verhouding tot de woorden der berijming" Spr. uitte zijn blijdschap dat hij ook in de zen kring mag spreken over zijn werk, waar aan hij bijna 25 jaar heeft gewerkt Over dit werk zouden avonden te vullen zijn. Het beteekent dait er een muziekwerk zal verschijnen dat onge veer 1000 koorzettingen zal bevatten en waarin ongeveer 5 k 600 melodieën uit oude manuscripten zullen herleven, om zoo een schat uit de Calvinistische reformatie voor ons geloovig volk te redden. Het werk dient de eenheid der Kerk; zelfs in R.K. kringen worden ze ingestudeerd en zijn ze als kerkgezang toegelaten. Spr. ging hierna na hoe het karakter van den eeredienst is, zooals dat door de refor matoren Calvijn en ook Luther L gestempeld. Daar ontmoet het geloovig volk God in Jezus Christus, en daar moet het volk in het lied God prijzen. Calvijn vroeg naar het gezamen lijk lied, brak met den koorzang en bracht toen als begin de psalmen in strophen tot de gemeente. De zang moest zijn eenvoudig, rhythmisch, zooaLs het thuis geschiedde. Vlug en met gang zong hij b.v. 18 coupletten in 10 minuten. Door de staatsberijming van 1773 werd de sleepende zang van thans ingevoerd en on dernomen pogingen van Dr. de Moor e.a. om de schat der eeuwen weer te herstellen mis lukten. In de Geref. Kerken, die zich, als Calvijn, in hoofdzaak tot de psalmen bepalen is de herstelde melodie en de berijming van groote beteekenis. De bewijzen zijn geleverd dat het nu nog kan als in Calvijns dagen. Als we niet kunnen veranderen, is het beter ons kerkgezang maar te sta ken. Meestal is het een schande en een aanfluiting van den hoogsten lof dien we God toezingen. Zingende organisten Om de beteekenis van zijn werk in het licht te stellen verzocht spr. zijn gehoor onder zijn leiding eenige melodieën van de berij ming uit het „Boek der Psalmen" te zingen. Er werd spontaan aan voldaan en het re sultaat was verrassend. Men zong samen de psalmen 138, 3, 65, 51, 52, 47, 75, 50 en 45. In de bespreking die volgde, gaven ver schillende der aanwezigen van him hooge waardeering voor dit werk prijs. Naar aanleiding van enkele vragen merkte Ds. Hasper nog op, dat het hier geldt een principieele verandering en niet een omzet ting zonder meer. Men moet van deze melo dieën geen koralen maken. De melodie moet zuiver gehouden worden en de taal moet daarnaar worden gesmeed. In de oude melo die van Calvijn zit het geheim van de op wekkende, Gode verheffende zang, die men nergens vindt. Vandaar dat de R.K. Kerk haar overnam. Naar aanleiding van een vraag van een der aanwezigen, die had opge merkt dat men over een couplet 40 sec. zingt en dat tusschen- en voor- en naspelen bij dit werk niet passen, zoodat de organist moeilijkheden krijgt als hij onder een collecte moet bege leiden, merkte spr. op, dat het tempo in de kerk iets langzamer zal zijn. Zooals een spreker zijn spreeksnelheid regelt naar zijn gehoor, zoo regelt zich de zang eveneens naar de zangers. Dit werk zal alleen dan beteekenis krijgen, als de gemeente leert welke plaats het lied in den eeredienst inneemt. De vergadering dankte Ds. Hasper met een hartelijk applaus voor zijn voorlichting. ROFFELRIJM. EN NU: 'AAN 'T WERK Nog nooit heb ik 1 Mei gevierd Zoo vroolijk als van 't jaar, Met zooveel vrienden van Colijn Zoo feestlijk bij elkaar De machtig mooie bloemenhal Van 't oud Hondsholredijk IFas er een zonnig warenhuis Vol bloemiglieid gelijk. Er tierde van dat jonge goed Ten deele nog in knop, Doch ook veel overjarigs wies Er rank en welig op. Maar over heel dat blij gebloei Lag de Oranjegloed Die op zoo'n mooie Meische dag Naar buiten breken móét. Wat was dat, zonder beeldspraak nu, Een wonderlijk festijn Met zooveel geestverwanten in Eén huis bijeen te zijn! Hoe machtig klonken psalm, en lied Hoe werden wij ontroerd Toen onze grijze leider ten Tooneele werd gevoerd. Hoe kalm en krachtig klonk zijn woord, Hoe waardig en hoe waar. Je voelt: wie zóó op God vertrouwt Kent vreeze noch gevaar... Wij hebben bij tienduizenden Nu 't kostlijk woord gehoord Waarmee Colijn ons krachtig tot De strijd heeft aangespoord. Wij hebben bij vernieuwing hem Volharding, trouw beloofd, Welnu: doen wij ons woord gestand, Wij dillen, hoofd voor hoofd! (Nadruk verboden) LEO LENS Kiesverrichtingen Een zeer nuttige verkiezlngsglds Een handleiding welke in het verleden reeds zijn deugdelijkheid bewees is prompt op tijd en vernieuwd verschenen- Ze heet „Kiesverrichtingen". werd samengesteld door A. van E k, a.ts. te Heerenveen en zag het licht bij de N.V. Heerenveensche Boekhandel aldaar. Ter aanbeveling behoeven we er niets anders van te zeggen dan dat in de nieuwe uitgaaf zijn opgenomen: Tekst der Kieswet cn Kon. besl. met modellen. Beknopt samenvattend overzicht der Kieswet Agenda kiesverrichtingen. Leidraad voor stembuwuleden, met proces verbaal der stemming en ©en toelichting omtrent de juiste invulling van het proces verbaal. Zestig jaar getrouwd De bruidegom tevens vijftig |aar weihouder Gisteren heeft het echtpaar L. Zegers— Noyen te Reek (NB.) den dag herdacht, waarop het voor zestig )aar in het huwelijk trad. De diamanten bruidegom hrdacht op dien dag tevens zijn gouden jubileum als wethouder der gemeente Reek. Hij zal ook daarvoor door den gemeenteraad worden gehuldigd. Bovenstaande prachtige opname werd genomen in den KraXingerhout te Rotterdam. De Maasstad is wat natuurSchoon betreft misdeeld, maar in den Kralingerhout bezit zij een schitterend ontspanningsoord. Zaterdagmiddag hield Dr Colijn een verkiezingsrede in het Volkspark te Schiedam. Ook hier weer tuas de belangstelling enorm. Naar schatting waren ivel vijf duizend personen aanwezig om den minister-president te hooren. Bovenstaande foto laat een deel van de menschenmenigte zien, die in het Volkspark aanwezig was. Dr Colijns verkiezingstournée door het land is een ware zegetocht. Zaterdag j.l. mocht ook mevr. Colijn deelen in een hartelijke hulde, toen haar in het Westland een reusachtige bloemenmand werd aangeboden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5