Ss de Solluve-berg in rechtsche handen? SUjNOLSQ^ ECONOMIE EN FINANCIEN MAANDAG 3 MEI 1937 EERSTE BEAD PAG. 2 De Spaansche burgeroorlog Mola's troepen bezetten nieuwe reeksen dorpen De Basken bieden de rechtschen het hoofd De nationalistische troepen hebben Zaterdagnamiddag aan het front van Biscaye de plaatsen Bermeo, Mun- daca, Pedemales, Altamira en Vista Alegre bezet. Ten westen van den straatweg Guernica—Durango maak ten zij zich meester van Berianda, Orborioas, Ajurita, Buradias en 1 San Pedro. 1 Volgens berichten van het nationa listische hoofdkwartier hebben de Basken verschillende malen getracht 1 Mola's opmarsch te stuiten, doch wer den zij met zware verliezen terugge dreven, waarbij zij aanzienlijke hoe veelheden munitie, wapens en ander materiaal in handen der witten lieten. Inmiddels zouden de Basken, die uit het gebied van Santander versterkin gen hebben ontvangen, zich op de linie Bermeo-Murea-Rigoitia-Mugica- Garocica tot nieuwen, verbitterden tegenstand gereed maken. Vooral op den Solluve-berg, het hoogste punt van dit deel des lands, hebben de Basken sterke geschutstellingen aangelegd die het rijke mijngebied van Camiz en de tusschen Bilbao en Cuesto aan den rech teroever der Nervion gelegen groote staal fabrieken moeten beschermen. Men verwacht te Bilbao dan ook, dat tempo van Mola's opmarsch veel lang zamer zal worden, daar hij thans tegenover een leger staat, dat zoowel wat aantal als Wat uitrusting betreft veel sterker dan het Zijne is. Daarbij komt, dat de Basken uiter aard met het sterk geaccidenteerde berg land veel meer vertrouwd zijn dan hun tegenstanders. Den geheelen Zondag is aan het front Van Bermeo tot Galdacano voortdurend ge- Vochten. In de voorste linies van Mola's troepen streden ook nu weer Carlisten, die men als experts op het gebied van den strijd in bergachtig gebied beschouwt. Aan 'de kust daarentegen opereeren in hoofd zaak mannen van het Spaansche vreemde lingenlegioen. Zouden Mola's troepen er in slagen den Solluve-berg te passeeren, dan zouden hun gemotoriseerde afdeelingen Bilbao van het Noorden uit kunnen aan vallen, waar slechts weinig verdedigings werken zijn aangelegd, daar men tot dus ver zulk een aanval steeds slechts van het Zuiden of van het Oosten uit venvacht had. Volgens niet-officieele berichten zouden Be nationalistische troepen hun vlag reeds op den Solluve-berg hebben geplant, en zouden zij inmiddels Munquia naderen, dat nog slechts 14 K.M. van Bilbao is verwij derd. Vooral het verlies van Bermeo is een tegenvaller voor de verdedigers van Bilbao. Via Bermeo, de belangrijkste visschers- haven aan de Baskische kust, vond name lijk een groot deel van de ravitailleering ider stad plaats. In rechtsche kringen neemt men dan ook, aldus Havas, aan, dat de val Van Bermeo van beslissende beteekenis voor iden tegenstand van. Bilbao zal blijken te Sijn. Rechtsche tegenslag? Intusschen hebben He ïinkschen in de ISectoren van Bermeo en Amorebieta hevige tegen-aanvallen ondernomen, die volgens United Press te Bilbao de voorhoede van Mola tot wijken zouden hebben gedwongen. Ook uit den sector van Durango worden tegenaanvallen gemeld. Zondagavond verspreidde Radio-Madrid het volgende officieele communiqué: „Aan het Baskische front zijn sterke vijandelijke strijdkrachten volkomen verslagen. Onder deze troepen bevon den zich drie afdeelingen van een Italiaansch Zwarthemden-regiment, die in wanorde teruggetrokken zijn, na zware verliezen te hebben geleden. Verscheiden Italianen zijn krijgsge vangen gemaakt. Ook is ons een aan zienlijke hoeveelheid oorlogsmaterieel in handen gevallen, waaronder twee tanks en een groot aantal vracht auto's,, terwijl wij tevens de hand konden leggen op een aantal docu menten. De actie werd op schitteren de wijze van zee uit door de republi- keinsche vloot gesteund". Het nationalistische hoofdkwartier be paalt zich in zijn communiqué over den strijd in Biscaye tot de volgende mededee- ling: „Aan het front van Biscaye heeft de Vijand eenigen druk uitgeoefend op een aantal plaatsen. Hij is echter overal terug geslagen. Het bombardement van Madrid Zondag is Madrid weder den geheelen Bag door de nationalistische artillerie ge bombardeerd. Er zouden 15 dooden en 45 gewonden zijn gevallen. Een tweehonderd granaten ontploften in de straten, welke als uitgestorven waren. In de drie weken, dat de beschieting thans Buurt, zijn, volgens Havas, naar schatting C00 personen gedood en omstreeks 3000 ge- Wond. [Wie heeft Guernica verwoest? Een aantal buitenlandscho journalisten heeft onder leiding van officieren van ge neraal Mola een bezoek gebracht aan Guernica, de historische Baskische hoofd stad, die volgens sommigen door Duilsche loorlogsvliegers met bommen werd vernield, terwijl anderen beweren, dat ZÜ door anar chisten en communisten werd opgeblazen. De speciale verslaggever van United press, Degandt, vertelt hef. volgende over Zijn bevindingen: 1 fcln gezelschap van een officier heb ik vrijwel alle straten en pleinen van Guerni ca bezocht; soms moest ilc een eind omloo- pen, daar het puin op verscheiden plaatsen nog vijftien meter hoog ligt en onneembare barricades vormt. De officieren legden uit, hoe opvallend het was, dat aan de meeste vernielde huizen geen gaten waren te her kennen, zooals toch altijd het geval is, wanneer een huis door een bom wordt ge troffen. Ook waren nergens teekenen te be speuren, dat een huis door sen bom-explo- sio in de onmiddellijke nabijheid was ver nield. Zorgvuldig hebben we tientallen hui zen onderzocht, die alle op gelijke wijze waren afgebrand? hoogst waarschijnlijk doordat zij van binnen uit in brand waren gestoken. De officieren toonden ons ver scheiden plaatsen, waar groote gaten in de straat waren geslagen; dit was naar hun meening het gevolg van mijnen der regee- ringstroepen. Om aan te toonen hoe gebouwen er uit zien, die wel door bommen zijn getroffen en die gebombardeerd werden, omdat zij voor militaire doeleinden werden gebruikt, brachten de nationalistische offcieren ons naar Durango; de gebouwen daar waren wel beschadigd, doch in geen enkel geval verbrand. Vele inwoners van Durango zijn naar hun huizen teruggekeerd; sommigen met hun bezittingen, geladen op de typische tweewielige wagens, getrokken door zes ossen. Er is in ruime mate voedsel onder deze menschen verdeeld; het. leven in Du rango herneemt geleidelijk zijn normalen loop," zoo besluit deze verslaggever. Liep de „Espana" op een mijn? Nog steeds houdt het vergaan van den witten oorlogsbodem „Espana" in Spanje de gemoederen bezig. De „Espana" was volgens de eerste be richten tot zinken gebracht door een vlie ger der regeeringstroepen. Eén bom, goed gemikt of door het toeval bestuurd, zou het schip den ondergang hebben gebracht; het eerst in de geschiedenis, zeiden de ma ritieme deskundigen, is een oorlogsschip op die wijze vergaan. De generale staf van het nationalis tische leger te Salamanca heeft Zon dagavond een mededeeling gepubli ceerd, waarin van den ondergang der „Espana" een absoluut andere lezing wordt gegeven. „De radio-zenders der rooden", aldus deze nota, „hebben fantastische verha len verspreid over luchtbombardemen ten op de nationalistische oorlogssche pen in de Golf van Biscaje. Het verlies van de „Espana" is te wijten aan een ongelukkig toeval. De kruiser is in aan raking gekomen met een van de tal rijke drijvende mijnen, welke de natio nalisten voor de roode havens hebben Het ongeluk gebeurde toen de kruiser een Engelsch koopvaardijschip volgde, dat niet de waarschuwing der „Espana" in acht nam. De. ontruiming van den kruiser door de bemanning geschiedde in volmaakte orde. Een oorlogsschip of een vliegtuig der rooden heeft de bemanning in het geheel niet gezien". Van nationalistische zijde wordt voorts gemeld, dat bij de „Espana"-ramp slechts matrozen en één machinist om het leven zouden zijn gekomen. De overige le den der bemanning zouden door den tor pedojager „Velasco" zijn aan boord geno men. De ontruiming van Bilbao De Britsche consul Stevenson heeft den president van de Baskische regeering, Aquirre, verwittigd van de beslissing van de Engelsche regeering om in volle zee de schepen te besehermen, die hun diensten be wijzen ibij de evacuatie van de burgerbevol king van Bilbao. De Britsche consul heeft voorts besprekin gen gewerd met de kapiteins van de Engsl- sclie schepen, die op het oogenblik in de ha ven voor anker liggen. Men is overeengeko men, dat de schepen zooveel kinderen uiA Bilbao naar St. Jean de Luz zullen vervoe ren als zij op de dekken en in de kajuiten kunnen herbergen. Men spreekt van 'n aamtail van 5000 a 6000 De prefect van het departement Gironds heeft, naar Havas meldt, den gemeentebe sturen van Verdon en Pauillac medegedeeld, dat heden of uiterlijk morgen een aantal vluchtelingen uit Spanje zou aankomen. De vluchtelingen zouden uit Bilbao af komstig zijn; hun aantal moet verscheiden duizenden bedragen. Reeds zijn te Verdon en Pauillac maatregelen genomen, om hun vcorloopig onderdak te verleenen, in afwach ting van hun overbrenging naar andere plaatsen. In hoofdzaak zijn de Vluchtelingen -ouwen, kinderen en ouden van dagen. Een te St. Jean de Luz voor anker liggend Fransoh adviesjacht heeft opdracht gekre gen, zich naai' Bilbao te begeven, ten einde het personeel en de documenten van het Fransche consulaat aldaar aan bóbrd te nemen. Virgen de la Cabeza bezet Het heiligdom Virgen de Cabe®a, waarin 300 leden der civiele garde met hun gezin nen voor de rooden een toevlucht hadden gezocht, in totaal bevonden zich 1200 per sonen binnen zijn muren, is Zaterdag middag door de volksfrontpartijen ingeno men. Bij hun stormaanval ontmoetten zij slechts weinig tegenstand meer. Vermoede lijk waren de rechtschen, die een beleg van 0y2 maand hadden doorstaan, volkomen uit geput. Naar Havas meldt zouden de rooden hst leven van hun tegenstanders, toen deze zich eenmaal in hun handen bevonden, hebben gespaard. f ;GOBI 5 KA J'E DE 1 MEI-VIERING IN HET BUITENLAND Overal zeer rustig verloop had. In P a r ij s heeft J o u li a u x, de lei< der C. G. T. ,in een rede de overwinning het Fransche volksfront herdacht, en 2 wil betuigd om alle hinderpalen op den v naar gelijkheid en sociale rechtvaardigh omver te werpen. In Brussel werd o.a. het woord gevoi door Vandervelde, die een pleid hield ten gunste van rle Spaansche repu bliek. Hij spoorde daarbij o.m. aan tot hel zenden van levensmiddelen voor het honge rende Spanje. In Moskou had op het Roode Plein de gebruikelijke parade van het roode leger plaats en legde Worosjilof namens de troepen een belijdenis van trouw af aan In Genève moest uit den stoet een wa gen met voor 't fascisme stuitende opschrif ten worden verwijderd; in Warschau werden vijf demonstranten door schoten ge wond; een kind werd gedood. In het Hydepark te Londen werden re soluties aangenomen, waarin steun werd toe gezegd aan de stakende bus-chauffeurs en de mijnwerkers. In Weenen vond een bijeenkomst plqats van het vaderlandsche front, waarin Schuschnigg heeft toegezegd, op den tot dusver gevolgden weg te zullen door gaan. De bondskanselier deelde voorts mede, dat. heit werklopzencijfer met 22.000 was ge daald. Hitier en de kerkstrijd In B e r 1 ij n was de Lustgarten het too neel van een ongekend machtige démonstr tie. In zijn groote 1 Mei-rede zeide de Fuehrer o.a: „Wij kunnen niet dulden dat het van het Duitsche volk door anderen wordt aangevallen. Dat geldt ook voor alle kerken. In zooverre zij zich bezig houden met hun godsdienstige kwesties, houdt de staat zich niet met hen bezig, maar wanneer zij trach ten door Welke maatregelen ook, brieven, encyclieken, enz. zich rechten aan te- mati gen, welke slechts den staat toebehooren, zullen wij ze terug drukken naar hun taak van geestelijke zielzorg. Het gaat ook niet aan de moraal van een staat te critiseeren, wanneer er reden noeg bestaat zich over zijn eigen moraal be zorgd te maken. Het Duitsche volk moet ge zond blijven. De opgroeiende generatie zul len wij behoeden. Zij moet eens het groote werk, dat wij begonnen zijn, voortzetten. Wij zijn thans niet anders dan de baan brekers van een nieuwen tijd, de wegberei ders voor een grootere toekomst! r -foofdkontoor. Den Hoa^ _oan von M erd e r voor! 7* I Actieve Vtrlegenwoordigerj Gevraagd S /Aar, 1 Roosevelt teekent de neutraliteitswet Zondagavond heeft president Roose- vel aan boord van den Amerikaanschen torpedojager „Moffatt" de nieuwe Ameri- kaansche neutraliteitswet geteekend, die daarmede thans is van kracht geworden. De regeering heeft alle mogelijke moeite gedaan om de nieuwe wet geteekend te krijgen nog juist vóór de oude buiten wer king trad. Daarom was het document per vliegtuig overgebracht naar Arkansas (Texas) waar de „Moffatt" voor anker ligt; een auto bracht het stuk van het vlieg veld naar de haven en van daar ging het per motorboot naar den torpedojager. Het ministerie van buitenlandsche zaken heeft voorts twee proclamaties van Roose velt gepubliceerd, welke ten doel hebben de neutraliteitswet op den Spaanschen burgeroorlog toepasselijk te maken. In de eerste proclamatie wordt gezegd, dat in Spanje een toestand van burgeroorlog be staat. Daardoor worden de artikelen der nieuwe wet van kracht welke verbieden: 1. den uitvoer van wapenen, munitie en ander oorlogsmaterieel, bestemd voor de oorlogvoerenden in Spanje, of voor neutra len, die als tusschenpersonen dienen voor den handel in wapenen. 2. het reizen op Spaansche schepen. 3. het geven van voorschotten aan de oorlogvoerenden of het verwerven van gel den voor dezen, tenzij de president inzame lingen goedkeurt. De regeering heeft reeds een lijst opge- steld van artikelen, die als oorlogsmate rieel beschouwd worden en waarvan de verzending naar Spanje dus verboden is. Ook is een proclamatie uitgevaardigd be treffende de inschrijving van fabrikanten en handelaren in wapenen. Von Neurath naar Rome De Duitsche minister van buitenlandsche zaken Von Neurath is gistermorgen van Berlijn op reis gegaan naar Rome. aldaar hij besprekingen denkt te voeren met schillende hooge ambtenaren en deskundi gen. In Italiaansche kringen wordt aan dit bezoek groote beteekenis gehecht, omdat Von Neurath zich vooral zal bezig houden met de gedragslijn, welke in Centraal Euro pa zal worden gevolgd, en met de houding, welke Duitschland en Italië zullen aanne men tegenover Groot-Brittannië en Frank rijk. De bus-staking in Londen Het onderzoek van het Britsche Ministerie van Arbeid inzake de staking van het Lon- densche autobus-personeel zal zoo breed mogelijk worden opgevat. Het zal betrekking hebben op den werktijd en op alle arbeids voorwaarden. De commissie zal vermoede lijk minstens een week moeten beraadsla gen. De staking zal den transportarbei riersibomd i.000 pond aan stakingsuitkeèring kosten. In het Hydepark is gisteren een bei ringing gehouden, waarbij 30.000 personen aanwezig waren. De Labour-afgevaardigden A 111 e e en Salter hebben het woord gevoerd. Het verkeer, dat thans geheel op trams en ondergrondsche spoorweg is aangewezen, ondervond door de bus-sitaking aanmerkelij ke stagnatie. Volgens de „Paris-Midi" zal do hertog van Windsor vermoedelijk heden te Parijs arriveeren, op doorreis naar het kasteel van Candi, alwaar mevrouw Simpson ver'oeft. Zijn huwelijk zou nog deze week op het kasteel worden voltrokken, waarna de her tog met zijn echtgenoote nog eenigen tijd ais gasten bij de familie B e d 0 u x zouden ver toeven.. De uitslag der Japansche verkiezingen De oppositie wint veld De Japansche rijksdagverkiezingen heb ben een belangrijke overwinning gebracht aan de beide grootste politieke partijen, de Minseito en de Seijoekai. Van de 466 zetels die de Landdag telt, hebben zij te samen op 354 beslag gelegd. De Minseito (conservatief) veroverde 179. de Seijoekai (liberaal) 175 mandaten. Beide zijn zij in oppositie tegen het kabinet- Hayasji. Een succes hebben deze verkiezingen ook voor de partij der sociale massa, de Japan sche arbeiderspartij, opgeleverd. In den ouden Landdag bezette zij 18 zetels; in het nieuwe parlement keert zij met 37 afgevaar digden terug. Naar men verwacht, zal het kabinet naar het persbureau Domei meldt in de komende veertien dagen alle vereischte maatregelen Qemen, om het hoofd te kun nen bieden aan de situatie, ontstaan dooi de verkiezingsoverwinning der opposiioneele partijen. Heden komt een kabinetsraad bijeen, waarin, naar verluidt, reeds be langrijke besluiten genomen zullen worden. Onder meer verwacht men de bijeenroeping van een speciale Landdagzitting in Augus tus. ter verwezenlijking van het acht pun ten omvattende program eener nationale poltiek, waarvan de regeering na de ont binding van den vorigen Landdag mede deeling deed Deze punten houden verband met de vorming eener nieuwe politieke partij, de benoeming van ministers van Onderwijs, Spoorwegen en Koloniën en het stellen van candidaten bij vacatures in den staatsraad. Het blad „Yominoeri Sjimboen" zeg„ een hoofdartikel, dat geen enkele algemeene verkiezing in Japan ooit betrouwbaarder den wil van het volk weerspiegeld heeft., dan die welke thans achter den rug is. De groote winst der proletarische partij betee- kent^ aldus het blad, dat 't Japansche volk zoomin over de regeering als over de oude politieke partijen tevreden is. Ook de „Nisji-Nisji" wijst speciaal op het succes, dat de parij der sociale massa ge boekt heeft, Zuid-Afrika herdenkt den „Grooten trek" Zaterdag heeft te Winbung in de Unie van Zuid-Afrika een bijeenkomst plaats gehad, waarin de „Groote Trek" der Boeren, welke een eeuw geleden begon, werd herdacht. Pi row, de minister van defensie, heeft bij deze gelegenheid een rede uitgesproken, waarin hij aan deze voortrekkers de buide van het nageslacht bracht. P i r o w zeide o.a. van meeninig te wezen, dat de prestaties van de voortrekkers veel grootcr zijn dan dito van de pioniers in Ame rika en Australië, omdat zij iets van groote blijvende waarde tot stand hebben gebracht. Zij hebben een rassen-ideologie geschapen, die op Zuid-Afrika van blij venden invloed zal zijn. In Zuid-Afrika is de blanke vast besloten zijn gezag niet prijs te geven aan de kleurlingen, Daarvoor is het volk van Zuid-Afrika dank verschuldigd aan de voor trekkers, die als eersten hun rassen-ideolo gie hebben verkondigd, welke gebaseerd is op de suprematie van het blanke ras. GEMENGD NIEUWS ONGEVAL OP HET VLIEGVELD WELSCHAP, Sportvliegtuig op zweefvliegtuig gestort Een onvoorzichtige start Omstreeks vier uur heeft zich Zondag middag op het vliegveld Welschap bij Eindhoven een ongeluk voorgedaan, dat gelukkig goed is afgeloopen. Een zweefvliegtuig, dat een landing had uitgevoerd, stond op eenigen afstand van de terrassen van het stationsgebouw. Voor het toestel stond een auto, die het zou weg sleepen. De sportvlieger R. uit Eindhoven maakti zich terwijl de auto wachtte, gereed om met zijn vliegtuig, de Koolhoven 46, P.I-I.F.K.A. van de Nationale Luchtvaartschool, een vlucht te maken. Ofschoon hij zag, dat auto en zweefvliegtuig in zijn startbaan stonden, steeg R. toch op, omdat hij meende, dat de beide obstakels tijdig genoeg uit zijn stal richting verdwenen zouden zijou Dit was evenwel niet het geval. Het gevolg was, dat het sportvliegtuig de voorruit van de auto raakte, op het zweeftoestel stortte en ver volgens tegen den grond sloeg. Het zweef toestel werd geheel vernield, terwijl het sportvliegtuig em6tig werd beschadigd. Zweefvliegers die zich op en nabij de auto bevonden, hadden zioh bijtijds uit de voeten gemaakt. De bestuurder van het toestel bleef ongedeerd. Vrouw loopt ernstige brandwonden op Enkele oren daarna overleden Zaterdagmorgen is in het dorpje Weker- om. nabij Harskamp, de vrouw van den arbeider M. V. Westerhuis, bij het nazien een. kuikenkachel welke stond te bran den in een kippenhok, in brand geraakt. Dokter Beumer uit Otterloo. die spoedig ter plaatse was, verleende de eerste hulp. Men zag de vrouw brandende uit het hok loopen in de richting van een sloot met water. Zij is evenwel niet zoover gekomen. Halverwege zakte zij bewusteloos neer. Spoedig was hulp aanwezig. Men doofde de vlammen, doch deze hadden de kleeren van het bovenlijf en den rug reeds verschroeid en hevige brandwonden aan borst en rug ver oorzaakt. De vrouw, die 33 Jaar oud ïs, is in de loop in de middag aan de bekomen brandwan en overleden. Zij was moederr van vier kinderen, BAKKERIJ TE BERGEN UITGEBRAND Zaterdagmorgen is brand ontstaan in de bakkerij van den heer Leering te Bergen. De brandweer, die ongeveer een kwartier na het uitbreken van den brand met een motor- spuit ter plaatse verscheen, was de brand binnen een kwartier meester. De bakkerij brandde geheel uit. Omtrent de oorzaak tast men in het duister. De over de grens gelokte Nederlanders Een van de twee broers vrijgelaten Op 27 Maart werden de gebroeders Hob land udt W e 11 er 100 i, te Twist ede over de Duits oh e grens gelokt. Te Kleef zijn de beide mannen in de gevangenis opgesloten. Een van hen, H. Holland, is thans vrijgelaten. De jongste. J. Holland, bevindt zioh nog te Kleef in hech- Diefstallen van fietsen en motoren Uitgebreid complot ontdekt Het was de recherche te Groningen ter oore gekomen, dat in Amsterdam gesto len fietsen, bakfietsen en motoren vandaar per boot verzonden bleken te zijn naar Gro ningen, waar deze vervolgens verkocht wer- In samenwerking met de recherche te Am* sterdam werd in verband hiermede te Gro ningen gearresteerd als verdacht van he ling de 3-0-jarige rijwielhandelaar G., wonen de te Groningen. In Amsterdam werd aangehouden de koopman B., door wiens be middeling de fietsen naar Groningen waren getransporteerd. Reeds was een tiental mo toren, bakfietsen en fietsen in beslag geno- Men verwacht dat in Amsterdam nog meer aanhoudingen zullen volgen. Het onderzoek in deze uitgebreide rijwiel diefstallen wordt voortgezet. MOTORRIJDER ERNTIG GEWOND j het passeeren van een auto in" 'da hocht van den rijksstraatweg te Haren is gistermorgen de motorrijder J. S. uit Gro ningen, toen hij de auto nog juist raakte, cle macht over zijn stuur kwijt geraakt en tegen den grond geslingerd. Een arts uit Emmen, die juist voorbij kwam, verleende de eerste hulp en Met het slachtoffer, dat ernstig gewond was, naar het ziekenhuis te Groningen transporteeren. De toestand van het slachtoffer is zorgwekkend. AUTO RIJDT WOONKAMER IN De woonkamer van den winkelier Kraak man aan de Dorpsstraat te Bergen (N.-H.) is door een auto ingedrukt. De auto, waarin zeven personen waren gezeten, werd bestuurd door den heer G. Zwies uit Heerbugowaard. Gelukkig bevond zich op dat oogenblik nie mand in het vertrek, dat geheel werd ver woest. De schade was groot. Van de inzitten den van den auto bekwam niemand letsel. Zaterdagavond is brand ontstaan in het dubbele woonhuis, staande aan de Horredijk te Oud-Loosdriecht, eigendom van en bewoond door de families Verhoef en Vonk, Beide woningen zijn geheel uitgebrand. De schade wordt slechts gedeeltelijk door ver» Prijsstijging en Terugslag Een gezonde zuivering De effectenfirma van Oldenborgh Co. schrijft in haar beursbericht o.m. als volgt: „Wat niet uit kon blijven, is geschied; onder invloed van te optimistische ramin gen van toekomstige verbruiksmogelijk- heden was er op alle goederenmarkten een te snelle prijsstijging ingetreden, waarop een ernstige terugslag is gevolgd, 't Gevaar is nu niet denkbeeldig, dat men weer naar den anderen kant overdrijft. Vooral op de metaalmarkten zijn de prijzen gevoelig teruggeloopen, terwijl de katoen- en graan- noteeringen daaraan evenmin zijn ontko men. De rubberprijs is eveneens krachtig gedaald en het behoeft geen betoog, dat de beurs van een en ander den nadeeligen in vloed heeft ondervonden. En zoolang wij niet weten, van welken aard de moeilijk heden zijn, die er immers ongetwijfeld zul len zijn gerezen, zal er op de beurs wel geen herstel intreden. Steeds kan men waarnemen, dat de daling eerst dan op houdt, wanneer de oorzaken ervan bekend zijn. Vraagt men nu echter, of dit een reden is, ons, als Diogenes in zijn ton, terug te trekken, dan meenen wij daarop ontken nend te moeten antwoorden. Nemen wij slechts het jaarverslag van de Rubbercultuur Maatschappij Amsterdam als voorbeeld. Deze groote producent van rubber en palmolie volgt de beproefde tac tiek van verkoopen vooruit. Bij een rubber- prijs van gemiddeld 27 cent, per half kg. en een palmolieprijs van 110 per ton, werd een winst van 6millioen op producten gemaakt wij laten thee, koffie en palm- pitten nu maar buiten beschouwing waaruit na ruime afschrijvingen een divi- dend van 8 pet kan worden uitgekeerd. Men ziet, hoe ook bij gemiddelde prijzen, die lang niet het hoogste zijn, zeer behoorlijke winsten worden gemaakt, waar uit valt af te leiden, dat men zich geens zins ongerust behoeft te maken, wanneer er een tusschentijdsche reactie in de prij zen intreedt. Alles bijeengenomen kunnen wij in de jongste baisse slechts een gezonde zuive ring van de verschillende marktposities Wat zyn Roosevelts Plannen? Een rapport in studie De correspondent van de „New-York Times" te Washington, Arthur Kroelt, die gewoonlijk zeer goed op de hoogte is, aldus het Hbl,", heeft een zeer belangwekkende mededeeling gedaan. O.a. heeft hij het vol gende verklaard: Ofschoon de regeering evenals in 1934 den indruk wekt. dat zij op een politiek kruis punt staat en verschillende mogelijkheden overweegt, gelooven critici toch, dat men reden tot optimisme heeft. Men mag ver onderstellen, dat binnen afzienbaren tijd een gezonde economische en financieels po litiek zal worden gevoerd. Grock weet mede te deelen, dat toen de president veertien dagen geleden met vacantia ging, hij een rapport ter bestudeering heeft meegeno men. Dit bevatte enkele constructieve voor stellen van een zeer goed geïnformeerde deskundige. De voorstellen hebben o.a. be trekking op een samenwerking tusschen de Ver. Staten en Engeland op verschillende punten. Deze punten zijn o.a.? lo. De oorlogsschulden. Voorge steld wordt onderhandelingen te voeren over een nieuw contract 2o. De bewapening. Een informeele gedachtenwisseling moet plaats vinden. Beide partijen moeten toezeggen hun strijd krachten niet tegen elkaar aan te wenden. Hierdoor hebben de Ver. Staten de moge lijkheid hun vloot in den Grooten Oceaan te concentreeren. 3o. Handelsverdragen. Deze moe ten tusschen de beide landen worden afge sloten op basis van wederlceerigheid. De Britsche Dominions moeten daarin worden opgenomen. Bijzondere aandacht moet ge schonken worden aan verschillen in werk tijd en loonen in de verschillende landen. Daarna zou een stabilisatie van het pond en den dollar op permanente basis moeten plaats vinden. Hierdoor zouden de Scandi navische landen, Zwitserland, Neder land, en misschien ook Frankrijk in het sterlingblok worden opgenomen. 4.O. Een economische wereld conferentie. Deze moet alle mogelijk heden van het internationale verkeer on derzoeken, speciaal wat de samenwerking tusschen de verschillende landen betreft. 5o. Goudaankoopen. Het goud ver kregen uit de aankoopen moet in circulatie worden gebracht in jen vorm van gouden munten van 10 20 en 100 of in goud certificaten. De 550 mill, gesteriliseerd goud, waarover de regeering beschikt, moet worden aangewend ter betaling van staats schulden. Grock voegde hieraan nog toe, dat deze punten niet zijn voorgelegd met het doel ze alles aangenomen en uitgevoerd te krijgen. Het is echter bekend, dat de deskundige, die het memorandum heeft opgesteld, om trent al deze vraagstukken te Londen zijn voelhorens heeft uitgestoken. De heoordee- ling was te Londen gunstig. Afgewacht dient echter te worden, in hoeverre dit in druk op president Roosevelt zal maken Nederlandsche Hypotheekbank: Winstsaldo 1936 242.757.— (v.J. 298.404.—) Gemiddelde rentewinst grooter Aan het jaarverslag over 1936 van de Ne derlandsche Hypotheekbank te Veendam (waarin opgenomen de Eerste Nederland sche Kypotheekbriefbank) is het ontleend: Na de depreciatie van den gulden keerde het vertrouwen terug. Op 16 November moest de verkoop van 4 pandbrieven be halve voor conversie reeds worden gestaakt waarna slechts 3% pandbrieven beschik baar werden gesteld. Inmiddels waren wij begonnen met de aflosbaarstelling van 4% pandbrieven en op 30 November openden wij de gelegenheid voor vrijwillige conversie van 4y2 in 4 pandbrieven. In totaal werd in 2y2 maand voor 19.154.700 aan 4 pandbrieven geplaatst. Afgesloten werden 141 (121) leeningen, tezamen groot 3.427.S77 4.224.145), ter wijl 356 (406) leeningen tot een bedrag van 3.674.775 4.853.877) werden afgelost en aan periodieke en extra aflossingen werd ontvangen 2.272.801 2.705.267). Op 31 December 1936 stond aan hypotheken uit 77.542.416 80.062.115). Gecontinueerd werden 624 (385) leeningen tot een bedrag van 8.485.172 4.09S.015), terwijl voor 90 leeningen, tot een bedrag van 3.722.600, de rente tusschentijds is verlaagd. Op 31 December 1936 stond van de op ver schillende verschijndagen van 1 Juli 1936 af vervallen rente nog open 107.256 61.859) Bij het afdrukken van dit verslag was hier op inmiddels reeds 62.679 32.220) be taald en op de voor 1 Juli verschenen en reeds afgeschreven rente ad 32.180 10.146) nog 12.572 4151). Het aantal executies bedroeg 50 (50). De opbrengsten waren in den regel voldoende om er onze vorderingen op te verhalen. In totaal werd een verlies aan hoofdsom geleden van 9.395 12.972), welk bedrag is afgeschreven uit de winst. De resteerende 34 (20) ingekochte onder panden staan na afschrijving van 159.245 73.5S9) voor 2 op de gecombineerde bar lans en zijn verhuurd voor ƒ24.551 (ƒ16.770)' De exploitatierekening der ingekochte on derpanden leverde een bate op van 9.262 13.S21), welk bedrag op de winst- en ver. liesrekening is gebracht. Aan pand. en algemeene hypotheekbrie- ven werd geplaatst 19.885.600, ingekocht 1.134.150 en afgelost wegens conversie of uitloting 20.656.400, zoodat het uitstaand bedrag op 31 Dec. bedroeg 75.65S.250. De gemiddelde rente der hypothecaire lee ningen is thans 5.013 (5.054 die der pandbrieven en algemeene hypotheekbrie- ven 4.144 (4.281 De gemiddelde rente winst is dus 0.S69 (v. j. 0.773 Aan de Extra-Reserve wordt toegevoegd 220.000 (als v. j.), terwijl de buitengewone en dividend reserve werden verhoogd voor rente met 24.782. Het bestuur stelt voor de winst te bepa len op 242.757 (v. j. 298.404), 27.S9S 29.973) bij de statutaire reserve te voegen en het dividend vast, te stellen p 12 per aandeel van 1000, waarop 10 gestort en 24 per aandeel van f 1000, waarop 20 gestort (v. j. 14 en 28). Op ieder der 500 oprichtersbewijzen kan dan uitgekeerd worden 28.53 (v. j. 55.65). Na vaststelling der balans en winst- en verliesrekening stijgen de reserves met. 273.303 tot 4.487.613, de reserve koers- rekening effecten ad 57.248 (onv.) niet meegeteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2