Jliruutr |TriJtödjr CToumttt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken MEVROUW COLIJN HARTELIJK GEHULDIGD Geeft acht abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending430 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» et Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 6076 MAANDAG 3 MEI 1937 18e Jaargang 9bbertentitprij?rn: Van 1 tot 5 regels LI71/»k EJke regel meer 0.22'/» ingezonden Mededeel ingen van 1—5 regels 2-30 Dice regel meer0-45 Voor bel bevragen aan 'l bureau wordt berekend 0.10 DE MASSA EN DE EENLING De massale bijeenkomsten brengen eenige gevaren met zich mee; ook dit, dat de persoonlijke energie verslapt. Wij misgunnen niemand een stichtelijke en verheffende middag of avond met Dr .Colijn; maar het verkiezingswerk mag er piet onder lijden. Integendeel, het enthousiasme moot de jverklust aanwakkeren en de ijver sterken. Want, genoeglijk en met instemming luis teren naar een boeiende rede, dac is geen verkiezingsarbeid. Deze bestaat in lectuur- iverspreiding; in bewerking der Kiezerslijst; in het noteeren van kiezers, aan wie om bepaalde reden, extra zorg moet worden besteed; in het doen van huisbezoek v .oral Anders gezegd: nu de Cohjn-avonden zulk een uitbundig succes zijn, zou men zich daarop blind kunntn staren en zich zelf inbeelden, dat ook 1 et succes bij de stembus verzekerd is. F. ahet is eerder gebeurd, dat na een opgowekte verkiezings strijd de uitslag op de stemmingsdag danig tegenviel. Neen, het is plezieriger om „vroolijk op te gaan met de stammen', dan het werk ,van „houthakkers en waterputters" te verrichten. Maarliet eerste is genot; bet tweede dure, heilige plicht. De toejuiching der massa is niet waarde loos, vooral wanneer ze niet kunstmatig wordt opgewekt; maar de stem van den kiezer, de goede keuze van den eenling straks in het stemhokje. die beslist Bloei is mooi; op de vrucht komt het aan- Enthousiaste meeting in het Westland Dr Colijn had 11.000 hoorders in Schiedam en Honselersdijk EEN PARTIJ MET EEN VERLEDEN Men kan er ons -waarlijk niet van be schuldigen, dat wij de sociaal-democratie •hinderlijk volgen met haar bedenkelijk verleden. Wij zitten niet als rechters over .deze partij om te beoordeelen of de veels zins gewijzigde houding, welke immers onloochenbaar is, voortspruit uit innerlijke verandering dan wel uit verstandige tak- tiek, of misschien wiel uit beide. Wij willen haar betrouwbaarheid ook niet bij elke mogelijke gelegenheid toetsen. Maar laat de roode pers dan ook zelf rekening houden met fouten in het ver leden gemaakt en niet steeds pogen eigen schuld te ontkennen en de oorzaak bij deren te zoeken. Zooals telkens gebeurt met de muiterij van 1933. Dezer dagen klaagde de roode pers voor 'de zooveelste maal over de achteruitzetting der S.D.A.P.en. het wantrouwen, waarmee ze nog steeds bejegend wordt; cn ze noem de als een der oorzaken de muiterij aan boord van „De Zeven Provinciën". Maar, yervolgt ze: >,Het is evenwel sindsdien komen vast te staan, dat noch onze partij, noch onze vakbeweging iets met de muiterij uit staande had; dat aanhangers van partij en vakbeweging integendeel hadden aangeboden aan de muiterij een einde te maken, een aanbod dat echter werd afgeslagen en uit verkeerd begrepen ge- zagswaan onaanvaardbaar werd geacht. Er zou en moest geweld worden ge bruikt om de muiterij te onderdrukken, alsof gezag niet anders dan door geweld gehandhaafd kan en mag worden." Zoo vaak de roode pers met dit praatje komt zullen wij, zoo noodig, er aan toevoe gen: „Het is, ook uit hetgeen wij publiceer den, komen vast te staan dat èn de S. D. A. P. èn het N. V. V. alles met de muiterij te maken had". En het is schandelijk om de regeering te verwijten, dat zij onnoodig geweld heeft gebruikt. De S.D.A.P. is een partij met een ver leden; zij zou verstandig doen er zelf voor al niet te veel over te spreken. VERBLIJDEND BERICHT „Het Werktijdenbesluit voor kantoren treedt 1 Juni a.s. in werking." Dat verblij dende bericht kon men de .vorige week in de pers lezen. Men kan hier moeilijk van overhaasting spreken. Toen Aalberse in 1919 het groote werk van Talma afbouwde werd ook aan het kantoorpersoneel gedacht; maar de toe passing van de Arbeidswet liet voor hen pog jaren op zich wachten. De vraag kan thans blijven rusten óf het tot 1 Juni van dit jaar moest duren voor het Werktijdenbesluit in werking kon tre den; maar het verandert niets aan het feit, dat steeds nieuwe vruchten geplukt worden .van de boom der sociale gerechtigheid, in 't verleden door Christelijke ministers ge plant en gekweekt Men zal van ons en op deze plaats geen uiteenzetting verlangen over de beteekenis van deze maatregel; het is volkomen overbodig, want de leiders der Christelijke organisatie voor kantoorpersoneel verstaan zóó de kunst van voorlichting, dat ook bui tenstaanders er hooge prijs op stellen. Maar we mogen er wel op wijzen, aat het tijdstip der invoering juist gekozen is, want het is altijd gewenscht zulks te doen in dagen van opgaande conjunctuur. Thans geldt dat in dubbele mate pu een belang- U brengt óók een offer aan het va derlandU hebt dat offer al zoo vele jaren gebracht door Uw man af te staan als het land, als de Koningin riep. Gij hebt steeds Uzelf wegge cijferd en grooter deugd bestaat er immers niet! Wij huldigen U daar voor en wij zijn dankbaar, dat God U die deugd heeft gegeven!'' Aldus sprak mr van Baren die de massa-meeting te Honselersdijk leidde, mevr. C o 1 ij n toe en onder daverende toe juichingen, welke overgingen in een staan de gebrachte ovatie, werd aan de echtge- noote van den Minister-president een reus achtige mand bougainvilles en witte lelies geoffreerd. Dr Colijn zag van het podium af lachend toe. hoe mevr. Colijn bijna schuil ging onder de bloemenpracht en hartelijk ap plaudisseerde hij mee, toen mr van Baren constateerde, dat het voor den Premier groote hulp moest zijn geweest als hij tijden van tegenslag en groote zorgen thuis komende, de steun van zijn vrouw mocht ondervinden. Op geestige wijze begon daarna de leider der A.R. partij zijn verkiezingsrede, dooi zich nl. aan te kondigen als remplag.ant var iemand anders, die feitelijk op het podium had moeten staan nl. van mevr. Colijn. „Ik ben echter bang, aldus Z. Exc.. dat, wanneer ik haar commandeerde om hier te komen, ze het toch zou weigeren en zou qp, het Nederlandsche volk, dat zich in zoo veie opzichten moet voegen naar wat de Regeering voorschrijft, een heel slechte indruk maken en daarom doe ik het maar niet!" Natuurlijk verwekte deze passage groote vroolijkheid. Dr Colijn sloot zich hierna aan bij de hulde, gebracht aan zijn gade door te zeggen, dat het hebben van een echtgenoote die begreep en meeleefde moeilijke tijden een sterke steun voor hem was bij het vervullen van de inder daad vaak zeer zware taak, die op zijn schouders ru9tte. Van die taak gaf dr Colijn zoowel te Schiedam als te Honselensdijk een sum mier overzicht Alvorens nog iets over de rede dr Colijn te zeggen, willen we eerst nog een en ander mededeelen over het karakter der meetings in Schiedam en in het Westland. Wisselend décor Het is opvallend, hoeveel variatie er tel kens weer is in het „décor" van de verkie- ingsmeetings .van den lijstaanvoerder van lijst 3. In Schiedam sprak dr Colijn in de open lucht in het Volkspark. Het weer werkte gelukkig mee. maar deze openluchtmeeting was toch wel een tamelijk hachelijke onderneming in dezen tijd van het jaar. Doch ook in Schiedam haakte men er naar om zooveel mogelijk menschen het woord van den leider te doen hooren. Nu, er waren er op het veld ruim 5000. Daaromheen stonden en zaten nog vele andere hoorders, die door monster-luid sprekers het gesprokene konden volgen. Het was interessant om te zien, hoe bijv. ook pp de veranda's der verschillende om liggende huizen heele huisgezinnen de rede volgden. - En hoezeer ze meeleefden bleek wel hier uit, dat wanneer de vergadering in het volkspark oprees, ook de hoorders op de waranda's zich verhieven. Colijn sprak uit een muziektempel!je, waarbinnen men nog een glazen spreekge stoelte had opgericht en de spreker zeicle. eerst nog in dit „glazen kastje" te moeten wennen. Het was echter een goede voor zorgsmaatregel geweest want ondanks de stralende zon was er no? een koude wind. De bezoekers verwarmden zich echter aan het enthousiasme, dat telkens weer op borrelde. In Honselersdijk kwam echter dit ent housiasme nog beter tot zijn recht. Wat een pracht-meeting heeft men in de geweldige hal van de Coöperatieve Centr. Westlandsche Snijbloemenveiling gehad. Zat men in Dordt op biertonnetjes, hier op veilingkisten en wat niet zitten kon stond. Een indrukwekkend schouwspel, die dicht opeengepakte menigte, gespannen luisterend naar het woord van hem, dien men bij zijn binnenkomen met enorme geest drift had begroet. Een sterke rede Zoowel in Schiedam als in het Westland hield dr Colijn weer- een zeer sterke rede, die door den telkens nieuwen vorm, waarin ze werd gebracht, blééf bloeien, al was het opnieuw een terugblik op vier jaar bewind, een beschouwing over den tegenwoordigen toestand en een blik vooruit in de toe komst, eindigend in een magistrale perora tie van nationaal-calvinistisch karakter. Het sterkst is dr Colijn wel hierin, dat hij geen fouten, die óók gemaakt zijn, ver bloemt, maar aangeeft, dat het niet anders kón of -de Regeering moest ook wel eens misgrijpen, geroepen als ze werd om heel het bedrijfsleven, dat ten doode wankelde, te grijpen. Evenmin als men de Regeering mag ver wijten dat het Rotterdam slecht is gegaan voor zoover dat 'n rechtstreeksch gevolg w van de verarming van Duitschland, eve min zal de Regeering nu alle eer voor zich opeischen, nu het wereldverkeer zich her stelt, zoodat we in veel opgewekter stem ming en met veel betere hoop de toekomen de jaren tegemoet kunnen gaan. De Regeering, aldus dr Colijn, heeft steeds vertrouwen gehad in de regene- reerende krachten van het Nederland sche volk en daarom kon haar beleid zoo krachtig zijn, ook in de grootste moeilijkheden, omdat zij wist een zeer sterke goede kern te kunnen ver trouwen. Van die moeilijkheden gaf de spreker een geestige opsomming door er op te wijzen, hoe alleen de uitvoer van ipootaardappelen hem vele nachten slaap heeft gekost, al hadden .de Friesche boeren daar ook niets an gemerkt. Groote .hilariteit verwekte ook de beschou wing over de verminderde uitvoer naar Duitschland w-slke lag.... in het karakter van den Hollander, die de- eigenschap heeft, dat bij alleen levert als hij ook betaling ontvangt. Het „probleem van de twee M's" (Musseri of Moskóu!) zag spr. zoo. dat het daar net mee ging als met den man, die 'n visch vooi zich had en die vroeg: „Moet ik nu de kof of de staart nemen?".... daarbij vergeten de, dat in het midden eigenlijk de visch zit! Hierop volgde begrijpelijk daverend applaus. Met allerlei practische voorbeelden ïe- ees dr Colijn dat het gevoerde beleid het beste was voor ons land. Hier konden niet, zooals in een genabuurd land millioenen ten koste worden gelegd aan woningbouw, omdat hier in de jaren na den oorlog reeds 700 millioen voor was uitgegeven en er 100.000 huizen leeg staan. De zgn. koop kracht-theorie bestreed spr. door aan de vergadering te vragen of er veel in de ge zamenlijke koopkracht zou veranderen, in dien elk deelnemer aan de meeting de goedheid had hem een gulden te geven, waardoor wel zijn koopkracht zou toe nemen, maar die der andere bezoekers ge lijkelijk zou dalen. Ten aanzien van het nationaal-socialisme ierp spr. elke gedachte, dat dit in ons land in staat zou zijn, ons staatsbestel te wijzigen, van zich. De fascistische gedachte, aldus spr., houdt echter niet bij onze landsgrenzen stil, omdat hier iemand de leiding van de fascistische beweging heeft, die niet in staat is, haar tot de overwinning te voeren. Niet om de N.S.B. zelf, maar omdat verkeerde beginselen doorwerken^ moet men deze bestrijden. De geheele wereld is pp den twee sprong. Sommige landen hebben reeds een geheel verkeerde richting ingesla gen en welke richting het andere deel rijk deel van het kantoorpersoneel tever geefs naar arbeid zoekt en een ander deel regelmatig overwerk moet verrichten. De invoering van het Werktijdenbesluit kan waarschijnlijk de aanstelling van nieuw personeel stimuleeren en dus in dubbel op zicht zegen brengen. En wat ook niet vergeten mag worden is dit. dat de veelgesmade Christelijke poli tiek, welke immers hardvochtig is als het oude liberalisme, telkens weer een nieuwe stap doet zetten op de weg der sociale ge rechtigheid. De Christelijke partijen voerden in ver leden en heden een sociale politiek van hef beste soort; waarom zou het na 26 Mei niet kunnen?. Door het Centraal Comité van Antirevo lutionaire Kiesvereenigingen zijn uitge geven en bij het Bureau Dr. Kuyperstraat No. 3 Den Haag (postrekening no. 1345S9) verkrijgbaar gesteld: Leidraad 1. Leidraad voor huisbezoekers, door C. van den Heuvel. Prijs 10 ets. per stuk; bij ten minste 10 ex. 6 cent. Vlugschriften 3. Het Plan van den Arbeid, door Prof. Mr. P. A. Diepenhorst. 4. De Christelijk-Democratische Unie, door H. Amelink. Verkiezingsplaten I. Dr. Colijn. De lijstaanvoerder der A.R. Partij, met portret, II. Ter bewaring van onze hoogste goe deren. Colijn. Stemt Antirevolutionair, met stemvak en potlood. III. Wie? Lijst 3. Colijn. Deze platen zijn verkrijgbaar in groot formaat (aanplakbiljetten) en op halve grootte (raambiljetten). I en II groot 20 c, p. stuk, klein 7y2 c. III groot 10 c. per stuk, klein 6 cent Herinneringskaarten De opdruk der platen I en II in zwart op briefkaartformaat met -var. de ommezijde een herinnering aan den stemdag; ge schikt voor verzending per post. Bij ten minste 100 stuks één cent p. stuk. HET BUREAU C G HET PRINSELIJK PAAR NAAR 1ND1E Wanneer staat nog niet vast BATAVIA, 3 Mei. (AnetaANP). In een interview met Aneta heeft de oud-gouverneur-generaal Graaf van Limburg Stirum, die een reis maakt door Nederlandsch-Indië, verklaard, dat het voornemen tot een bezoek van het Prinselijk Paar aan Indië thans vast staat, echter nog niet het tijdstip, waarop dit bezoek gebracht zal worden. zal inslaan zal over 15 of 20 jaar zijn beslist Wij moeten niet negatief zeg gen, wat we niet willen, maar positief wat we wel willen. Wij, Anti-Revolu tionairen, willen Oranje en Oranje al léén als werkelijk hoofd van den staat en als hoofd van een zelfstandige Re geering, die samenwerkt met een zelf standige Staten-Generaal, niet een col lege, dat eenmaal per jaar wordt bijeen geroepen, om de handen op elkaar te brengen. Na deze, nader uitgewerkte positieve doelstelling, die telkens een donderend ap plaus aan de vergadering ontlokte, besloot spr. weer met een ontroerend beroep op 't Chr. Nationaal volksgeweten, dat zich niet richt naar een bepaalde kerkgroeip en noo- digde hij allen, die bereid zijn op dien grondslag het baste voor laud en volk te zoeken uit, zich te vereenigen. En het was een machtig gezicht de dui zenden zich te zien verheffen en met de kracht van een overwinnend leger te hoo ren zingen: JDe Heer is mij tot hulp en sterkte". Zoowel te Schiedam als te Honselersdijk sprak mr H. Bij le ve ld een slotwoord, wat, naar hij opmerkte, een ondankbare taak was na het woord van den leider van ons volk. Gaarne sloot men zich" echter bij 'den spreker aan, waar deze de liefde van het A.R. volk vertolkte en na een jifbelend „Zij zullen het niet hebben" en een stil gebed, trok men naar alle zijden het donkere Westland in, bemoedigd en versterkt. Schiedam zoowel als Honselersdijk maak ten „een goede beurt"< DE LENTE IS GEKOMEN Een ding als de lente kan men op verschil lende wijzen aanpakken. Dichters schrijven de naam altijd met een hoofdletter: Lente. En dan komt een stroom van poëzie u tegen: van dartelende lammeren, van bot tend groen en bloeiend geboomte, van zoele avonden met maneschijn en verliefdheid. Huismoeders denken aan zoo iets niet. Ze spreken van het voorjaar en de schoonmaak, welke daarbij hoort En Verlustigen zich in boender en wrij fwas. Huisvaders en andere commensaals in schoonmaaktijd reageeren op deze hymnen met gepaste treurspelen, als „de vergeten echtgenoot", „de gedoofde haard bij winter kou" en dergelijke weedommelijke pombi- naties. De kalender is een stoïcijn als Gallio. Hij trekt zich van al het geredeneer en gedis- puteer. van windvlagen en sneeuwstormen niets aan, doch schrijft doodleuk: 21 Maart, begin .van de lente. De Engelschman zou zeggen: er zijn gewone leugens, er zijn grove leugens en er zijn kalenderblaadjes. De gewone burgerman heeft ook zijn mee ning over de lente. Nu ja, dat de datum slechts „statistische" waarde heeft, weet hij uit de ervaring der jaren. Naar de kalender kijkt hij dus niet om Hij vraagt alleen: hoe is de wind en waar is de zon? Gisteren luidde het antwoord: de wind is hoog, loopt misschien naar het Oosten; de zon breekt door. Dan is het Nederlandsche lente, ziegt de burgerman. Een stevige bries, een blake rende zon, een mooie dag, een koude avond. Zoo was het ook; en zoo is het nog. De Mei verscheen in zijn poëtisch kleed. De dichters krijgen weer een kans. Het volk des lands genoot van de eerste mooie Mei dag. Was uitgelaten als het pas uitgelaten vee in de bebloemde wei. Maar ook de statistiek kan v/eer spreken. Want nauwelijks was het weer mild en de temperatuur aangenaam gewor den of het verkeer eischte zijn tol. Over jaren kan men in de statistiek der verkeers ongelukken lezen hoe het weer was: zóóveel zon beteekent zooveel ongevallen...... Kalender-Gallio trekt zich geen van deze dingen aan. Volgens hem is de lente 21 Maart begonnen en is het nu: Ei, t was in de Mei zoo blij. Ook hij Bóhijnt gelijk te hebben. Maar., let op bet weerberichtl SCHEEPSDRAMA OP DE NOORDZEE Het Engelsch s.s. „Alecto" na aanvaring gezonken Tien leden der bemanning omgekomen Mist was de oorzaak In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft op de Noordzee, voor de kust ter hoogte van het lichtschip Noordhinder een scheepsramp plaats gehad, die aan tien Engelsche zeelieden het leven heeft gekost. Het Engelsche s.s. „Alecto" kwam op zoodanige wijze in. botsing met het Zuid-Slavische s.s. „Plavnik", dat de „Alecto" vrijwel onmiddellijk zonk. Vier opvarenden werden gered, de overige tien leden der bemanning zijn jammer lijk verdronken. Omstreeks 3.50 uur Ned. tijd is Zaterdag nacht op 8 of 9 mijl ten westen van het lichtschip „Noordhinder" het Engelsche s.s. Alecto" dat 919 ton meet en met een lading stukgoederen op weg was van Swansea naar Rotterdam, in aanvaring gekomen met het Zuid-Slavische s.s. „Plavnik". De aan varing geschiedde in een dichten mist en de „Alecto" werd zoo ernstig geramd, dat het schip binnen vijf minuten zonk. Tien opvarenden, die zich ter ruste hadden ge legd, zijn waarschijnlijk om het leven geko men. De eerste stuurman kon op de „Plav nik" overspringen, doch de eerste machinist en twee matrozen, die er nog in geslaagd waren aan dek te komen, geraakten te wa ter. Na ongeveer een half uur te hebben rondgezwommen, werden deze drie mannen opgepikt door sloepen van het Zuid-Slavische schip. De „Plavnik" had slechts lichte scha de aan den voorsteven bekomen en men had onmiddellijk twee sloepen uitgezet om naar eventueele drenkelingen te zoeken. Toen de mist optrok, werd dit zoeken gestaakt, daar er van schip of opvarenden niets te bespeu ren was. De „Plavnik" is doorgevaren naar Vlissingen, waar het schip gisteren om streeks drie uur in den middag aankwam. Mist de oorzaak Wij hebben ons onmiddellijk aan boord van het schip begeven en vernomen, dat de oorzaak van de ramp in de zware mist ge zocht moet wordtn. De geredden, de eerste stuurman May uit Bristol; de eerste machi nist White uit Bristol, en de matrozen An dersen en Yates, beiden uit Swansea, waren vol lof over de goede zorgen der Zuid-Slavi sche bemanning. De eerste machinist was, voor hij in het water terecht kwam, nog bekneld geraakt, zoodat hij hevige pijnen had geleden. Niette min had hij zich een half uur lang boven water kunnen houden en bij aankomst in Vlissingen was hij reeds een heel stuk op geknapt De beide schepen hebben elkaar bij 'de voorstevens geraakt, waarbij de „Plavnik" aan stuurboordzijde en de „Alecto" aan bakboordzijde werden getroffen. De gered den zijn in een hotel onder dak gebracht. De machinist, die over inwendigfe pijnen klaag de, is door dokter Krul onderzocht, doch op neming in een ziekenhuis achtte deze niet noodig. De overlevenden staan thans onder de hoede van den Engelschen consul. Wie het leven verloren De tien opvarenden van de „Alecto", clie het leven bij de ramp hebben verloren, zijn de kapitein Austin, gehuwd, wonende te Swansea; de tweede stuurman Ell'is, gehuwd, te Liverpool; de tweede machinist Bright, gehuwd, Bristol; de kok Wixon, Bristol; de matroos Neilson, gehuwd, Swansea; de ma troos Harris, ongehuwd, Swansea; de stoker Smith, weduwnaar, Bristol en drie kleur lingen, Engelsche onderdanen: de donkey man Skaley, gehuwd, Bristol; de stoker Patnely, gehuwd, Bristol en de stoker Charles, ongehuwd, Swansea. De „PJavnik" welke met een lading cokes op weg was van Rotterdam naar Dubrovnik, zal waarschijnlijk naar Antwerpen door- stoomen om daar gerepareerd te worden. Kapitein is de heer Schnoutz. Overlevenden naar Harwich Omtrent de bemanning van de Alecto" kan nog worden gemeld, dat de eerste stuurman en de twee matrozen gisteravond uit Vlissingen naar Hoek van Holland zijn vertrokken vanwaar zij nog vannacht zijn doorgegaan naar Harwich. De eerste machi nist moet op doktersadvies het bed houden Hij ligt in het hotel „Goes" te VlissingeV Zijn toestand is bevredigend. Waarschijnlijk zal hij heden naar Engeland oversteken. De „Plavnik". die een groot gat in de voor steven kreeg, wacht op de reede van Vlis singen op nadere orders. De schepen De „Alecto" behoorde toe aan de Bristol Steam Navigation Co. Ltd., en was in 1913 gebouwd. De „Plavnik" is een vrachtschip van 213 bruto ton en is in 1900 gebouwd. Het behoort toe aan de Direkcija Pomorskoj Sao Bracaia te Split. Een goede, zelfstandige werkkring ne het volgen ven onze prime, schriftelijke cursus MAKELAAR-TAXATEUR Gratis hulp bij vestiging. Vraag zonder verplichting inlichtingen bij A.S.S.O. Nieuweplein 31. Arnhem. Telefoon 24597 BELASTING SS ÏNING INKOMST] A. RIENKS ADVIEZEN. BEREKENING INKOMSTEN/VERMOGEN JOH. A. RIENKS J C00LSINGEL71,Tel. 13634, R'DAM (Aic.l VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen Colijn heeft Zaterdag zijn verkiezing»* tournee voortgezet en in Schiedam en^ Honselersdijk gesproken. Op de vergadering van Organisten Efp de Geref. Kerken werd gehandeld óver de£ melodieën en berijming der psalmen. Er is een consortium gevormd met he? doel ook in ons land wol uit melkeiwit te vervaardigen. Bij een scheepsramp op de Noordzee' verging het Engelsche s.s. „Alecto" waar* bij tien opvarenden verdronken. Te Roermond is een kano in een draaf*., kolk geraakt en omgeslagen; een persooii1 verdronk. t Bij Maastricht reed een auto tegen eeö boom; een persoon werd gedood. De candidaatstelling voor de Eerste Kamer. Op het Baskïsche front heb'en Mulalfc troepen zich wederom van een serie stedeff en dorpen meester gemaakt. Het schijnfi intusschen, dat de weerstand der Basken) krachtiger wordt. j- De 1 Mei-viering ïn de Europeeschei hoofdsteden heeft een vrij rustig verloop» gehad. De Japansche Rijksdagverkïezïngen zijtf een succes gebleken voor de opositie*. partijen, >j: Roosevelt heeft de neutralifeïtswet ge* teekend en deze ook op Spanje van toe* pasing verklaard. Stormschadeverzekering Een specialiteit op het gebied Van -L STORMSCHADE-VERZEKERING I 4 Algemeen Onderling Waarborg Genootschap' ..RENOVATUH" t te Amsterdam Spuistraat 219/21. TeL S5628 Vraagt eens een prospectus aan! J Hoogvuurvaste normaal- I en vormsteenen volgens teekening of model I NV. Vereenigde Nederlandsche Chamotte-Fabrieken GELDERMALSEN Tel. 3 en 61 Prinselijk Paar ter Kerke H.M. de Koningin in Amsterdam H.K.H. Prinses Juliana en Z.KJL Prins Berxjhard hebben gisterochtend de dienst in de oude Ned. Herv. Kerk te Soest bijgewoond, waar ook wijlen Koningin Emma bij haar verblijf te Soestdijk ter Kerke placht te gaan. Ds. E. Groenevelt leidde den dienst en sprak naar aanleiding van Hand. 1 6h, 7 en 11b. Toen de dienst geëindigd was, verlieten de hooge bezoekers door den achteruitgang het kerkgebouw, terwijl do gemeente „Wilt heden nu treden" zong. H.M. de Koningin is Zaterdag van Soest dijk naar Amsterdam vertrokken, waar zij avonds de voorstelling van de „Götter- dammerüng" bijwoonde in den Stads schouwburg. Na afloop hiervan is zij naar Den Haag gereisd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1