ZATERDAG 26 JUNI 1937 DAAR IS DE LENTE I Vanmorgen nog een miezerige motregen en een stemming van nul-komma-nul en nu vanmiddagde groote schoonmaak is gekomen en de witte wolken-luiwagens zijn juist bezig om de laatste resten grijs weg te bezemen uit een azuren lucht, die nu vol is van zomersche beloften. Waar denk je aan in zoo'n geval? Aan bosschen en boomen, aan groene weiden, aan een zingende jeugd, die vroolijk door het land trektkortom: je denkt aan de Rotterdammer-Marsch! Jé-d-ddat 1 ij k t nu nog wel wat ver weg; het i s nog geen Zaterdag, 26 Juni, maar dat is juist het aardige: zoo'n marscih brengt je nu al de Lente in, drijft je achter de kachel vandaan naar de schoonste geheimenissen van Gods prachtige natuur en dat maar niet voor even, maar telkens opnieuw. Op! Naar buiten heengesneld! Wie in Juni de 35 K.M. wil loopen, moet in April en Mei beginnen 10, 20 en 30 K.M. te marcheeren. Dat geldt dan vooral voor hen, die dit jaar voor 't eerst willen deelnemen. En dat zullen er honderden zijn, want na de juichkreet over al het genotene op den eersten Rotterdammer- Marsch kén het niet anders, of velen, zeer velen zullen gaan zeggen: dat doen we óók, bij den tweeden Rotter- daaimer-Marsch zullen wij niet ontbrelcen. Van de 1558 wandelaars, die vorig jaar van de partij waren, staat wel vast, dat ze, zoo eenigszins mogelijk, ook nu niet te Delft zullen mankeeren. Daarvoor heeft men té prettige herinneringen aan den eersten geslaagden Marsch. Wie we verwachten Wie we te Delft verwachten op 26 Juni? Allen, die een paar gezonde beenen hebben en die zicK thuis kunnen gevoelen in het milieu van de groote Rotter- oarumer-familie, welke er ook vorig jaar was. Militaire groepen en Landstormers, Roode-Kruismannen en Burgerwachters, Politie-detachementen en Veldwacht. Die komen een voorbeeld geven van marschtucht en orde. Vorig jaar waren het de Rotterdamsche Mariniers, die den Burgemeester van Baren-beker wonnen als de beste geüniformeerde groep, maar we weten nu al, dat er dit jaar een krachtige poging zal worden gedaan door eenige model-corpsen om hen dit kleinood te ontfutselen. En dan zijn er al die tientallen in frissche sportkleedij ge stoken burgergroepen, die zullen kampen om den fraaien Rotterdammer-beker. Wordt het weer de Oranje-Garde uit Rotterdam, die er mee wegloopt? Alle Gardisten van Nederland zitten ditmaal achter ze aan om ze op de meest sportieve wijze het vuur aan de schenen te leggen. Maar de gymnasten laten dat niet onder zich. Ze vinden, dat een marsch, georganiseerd door de Chr. Gymnastiek- vereeniging „Excelsior", ook door een gymnastiek-vereeni- ging behoort te worden gewonnen. Neen, zeggen de „echte" wandelsportvereenigingen, die eer komt ons toel Zoo ziet men: daar zal een zware wijs op gaan dit keer, want er zijn nog heel wat andere gegadigden ook. Maar wat nu toch wel het aardigste isze winnen allemaal, Oranjevereenigingen en Gardisten, Voetbal lers en Tamboercorpsen, Gymnastiekvereenigingen en Wandelclubsze 'winnen.zoowel door de voorafgaande training als door den marsch zelf; ze winnen aan spirit en opgeruimden geest, aan waardeering voor het schoone dat de natuur in lentetijd biedt, ze winnen aan kameraad schap en sportieven zin. Wie we nog meer verwachten? Onze jongens en meisjes, in- in de Jeugdgroepen. De Gorkumsche kanaries schreven nu al: we komen! De vele scholen en knapenvereenigingen, de padvinders- groepen en gymnasten-adspirantenze popelen al om van de partij te zijn. Vorig jaar was dat alles nog afwachten; toen kende men den Rotterdammer-Marsch nog niet, maar nunu heeft men er elkaar van verteld en dat zegt genoeg. Of „Juliana" opnieuw den Excelsior-beker zal mee nemen Afwachten is de boodschap. De Tweede Marsch We hebben het reeds aangekondigd: de Tweede Rotterdammer-Marsch zal D.V. Zaterdag 26 Juni worden gehouden. De verschillende vereenigingen hebben dien datum al ge noteerd en kunnen er ook voortaan wel op rekenen, dat de laatste Zaterdag in Juni gereserveerd blijft voor Delft. Maar ook op de deelname van vele individueele wande laars, die de vreugde van zulk een sportieven marsch nog niet kennen, worot gerekend. „Excelsior" maakt zich weer gereed om voor een prima-regeling te zorgen. We kunnen wel verklap pen dat van Heusden en zijn mannen al een paar maanden druk in actie zijn om met de zen tweeden marsch den eersten nog met stukken te slaan. Men heeft het er nu een maal op gezet: aan de organisatie mag niets ontbreken. Nuals men dat in Delft zegt, dan ontbreekt e.r ook niets aan. De route Om met de route te beginnen: Daar kunnen wij dit van vertellen, dat Delft verlaten wordt langs den ouden Rijksweg. Dat is beter. Vorig jaar hadden de echte „doorgefourneer de" wandelaars een beetje moeite om op den smallen secundai- ren weg naast de auto strada elkaar te kun nen passeeren. Dat wordt nu voorkomen, want op den ouden, mooi gelegen weg langs den Vliet heeft men alle ruimte. En dan verder? Slaan we links af om het Haagsche Bosch te bereiken, zooals vorig jaar? Neen! Dank zij een gunstige beschikking van H. M. de Koningin, die we zoo juist mochten ontvangen, krij gen onze wandelaars de unieke gelegenheid om, na een mooien tocht langs den Vliet en het schilderachtige Leid- schendam, door de landgoederen van Hare Majesteit, de prachtige bosschen van Raaphorst en Duyvenvoorae, Was senaar te bereiken. En dan gaat het verder door mooi Wassenaar en we komen weer via Voorburg en langs de bekende molen terug. Vliegfeest op Ypenburg Maar dén! Dan komt er weer een g r <lo t e verras's'ing: We gaan naar Ypenburg. Op dit mooiste van alle vliegvelden met zijn ruime moder ne accommodatie wordt de groote réunie gehouden. Ouderen en jongeren, hoofdgroepen en jeugdgroepen zullen elkaar op het vliegveld weer ontmoeten, even rusten en vertellen en genieten om dan na een kort, maar interessant, oponthoud de laatste loodjes naar Delft af te leggen. Reeds het bezoek aan het prachtig gelegen vliegveld zou een attractie zijn, maar er is nog meer. De directie van „Ypenburg" zal, in samenwerking met de Nationale Lucht- vaartschool tijdens het oponthoud op 't vliegveld een buiten gewoon verzorgd programma doen uitvoeren. Békenae vlie gers zullen de lucht in gaan en bewijzen van hun vaar digheid afleggen met de ranke sportkistjes en als attractie te meer zullen ook demonstraties worden gegeven van het zoo interessante zweefvliegen, waarbij een motorloós vlieg-" tuig eerst de lucht in wordt gesleept om dan te worden losgelaten en in wijde bochten boven het veld te blijven zweven. Het zal zoowel voor de wandelaars als voor hen, die hen tijdens de rust komen opzoeken een buitengewone attractie worden. Een muziekcorps zal voor vroolijke marscheni zorgen, het restaurant van Ypenburg stelt zich voor tegen civielen prijs lafenis te bieden aan 4e dorstigen en zoo belooft het daar op Ypenburg op Zaterdagmiddag 26 Juni een ideaal oord te worden. Voor gebrek aan plaatsruimte behoeft hier niet te wor den gevreesd, want als er 6000 menschen komen is er op Ypenburg nóg ruimte over. DE MARINIERS Eert der keurcorpsen van de Nederlandsche weermacht bij den eersten Rotterdammer-Marsch. De Gorkumsche kanarieszijn weer van de partij. Naar huis Behalve voor hen, die, geïnspireerd door de luchtvaart-ver richtingen, weer vliegensvlug naar hun ver verwijderde ste den terug moeten, zullen na het aangenaam oponthoud de laatste drie. vier Kilometertjes naar Delft weer in feeste lijke verbondenheid worden afgelegd, dimaal met de muziek voorop. Hoeveel zullen het er zijn, die thans met kloeken pas Delft zullen binnen-marcheeren? De Doelentuin zal weer dreunen van het tromgeroffel en van de vreugdekreten. De jury, in dezelfde samenstelling als vorig jaar, heeft nog in Maart vergaderd om nu reeds te beramen, hoe men op 26 Juni op de snelste wijze de gelukkigen gelukkig kan maken. Dat komt dit jaar dik in orde! Een speciale tel-copamissie staat gereed om de verzamelde cijfers nog te groepeeren vóór de deelnemers Delft weer binnenstappen en de mooie prijzen kunnen dan ook spoe dig na aankomst worden toegekend. Men kent die prijzen nu wel al ongeveer: de bekers voor de best marcheerende groepen, fraaie medailles voor hen, die tweede en derde prijs behaalden, extra prijzen voor de grootste militaire- en burgergroepen, voor de grootste jeugd groep, voor de verstkomende groepen, voor de grootste schoolgroep en voor de mooist gekleede groep. Alle deelnemers ontvangen een speciaal voor onzen tweeden marsch geslagen Rotterdammer- Ma r s c h-m e d a i 11 e, schitterend van ontwerp en uitvoering, waar van men hierbij een afbeelding vindt. Deze fraaie herinnering zal men gaarne in ontvangst nemen. Het ligt in de bedoeling de Rotter- dammer-Marsch-medaille een blij vend eere-teeken te doen zijn en, naar den wensch van vele wandel vrienden. die daarover schreven, voor volgende jaren metalen cijfers beschikbaar te stellen voor hen, die voor de 3e, 4e, 5estraks mis schien wel 25ste maal aan den Rot terdammer-Marsch hebben oeelge- genomen. Die wensch der wandelaars alléén al teekent het enthousiasme, waar mee men den Tweeden Marsch tegemoet ziet. Inschrijving en reisgelegenheid En nu vragen ons de nieuwelingen om gegevens hebbende op de inschrijving. De deelname staat open voort a. Burgere (dames en heeren), die den leeftijd van }6 jaar hebben bereikt: 35 K.M. b. Militairen van eiken rang: 35 K.M. c. Jongens en meisjes van 1216 jaar: 20 K.M. Door alle categorieën kan zoowel individueel als in groeps verband worden deelgenomen. Aanmelding tot 16 Juni, onder bijvoeging van inschrijfgeld, groepen). A. van Renssen, Nieuwe Langendijk 13, Delft (voor indi- vidueelen). De bureaux van „De Rotterdammer" te Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Leiden, Dordrecht, Schiedam, Gorinchem en Arnhem. Het inschrijfgeld bedraagt 0.60 voor den hoofdmarsch: militairen beneden den rang van officier 0.40; jeugd- marsch 0.35. Bij dit inschrijfgeld is inbegrepen de toe gang tot het vliegveld Ypenburg, waar luchtvaartdemon- straties worden gegeven, terwijl op aanvrage gratis een programma wordt verstrekt. Gestart wordt uit den tuin van de Stadsdoelen te Delft, des n.m. te 2.30 uur voor den hoofdmarsch en te 3.30 uur voor den jeugdmarsch. Ten slotte nog één mededeeling van zakelijken aard, die men zich in het oor kan knoopen: de Nederlandsche Spoor wegen hebben met ons een overeenkomst getroffen, waar door het mogelijk wordt tegen een zeer laag tarief naar en van Delft te reizen. Nadere mededeelingen hierover zullen nog volgen. Op Marsch! En nu, lezeressen en lezers, wij zijn uitgepraat. Nu is het woord weer aan U. We herhalen onzen oproep van vorig jaar: kunt ge nog loopen, loopt dan méé. Een feestelijke dag, een schitterende wandelmiddag hopen we indien het weer meewerkt te kunnen bereiden en regent het 'n spatje, waar we natuurlijk niet over denken, dan merken we dat in zoo'n feestelijk gezelschap niet eens op. Delft roept! Luide gaat de noodiging door heel Nederland: neemt deel aan den Tweeden Rotterdammer-Marsch en ge zult er geen spijt van hebben. iiiiiiiiiiiiiiiiinniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiio Als 't Lente wordt in Nederland Als 't Lente wordt in Nederland Gaan alle knoppen open. En alles, ook Jong Nederland, Begint weer uit te loopen. Er worden door de tippelaars Weer tochten ondernomen. De Nederlandsche wandelsport Begint tot bloei te komen. Dat is de tijd van fiieuwe vreugd Langs Neêrlands wandelwegen. Van jonge kracht en levenslust ln de natuur verkregen. Dat is de tijd van zonneschijn En rijke bloemengeuren. Van blauwe lucht en [rissche wind Die doet de wangen kleuren. Op zes en twintig Juni mag Jong Holland niet vergeten Om in de Rotterdammer-Marsch Zijn jonge kracht te meten. Dat is dé dag. de groote dag Voor onze wandelsporters. Dé dag voor onze tippelaars En wandelsport-supportersl Wie twee gezonde beenen heejt En twee gezonde longen. Plus nog een hart dat elke dag Zich weer schijnt te verjongen. Hij mag, zij kan, hij wil, zij zal Van 't jaar niet achterblijven Om voor de Rotterdammer-Marsch, De [ééstmarsch, in te schrijven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 10