NATIONALE Prinsessedag opgewekt gevierd de Pdölcii-kêL - ZATERDAG i MEI 1937 DERDE BLAD PAG. 9 Bloemenhulde voor het Paleis Soestdijk Tal van feestelijkheden overal Prinsessedag heeft gister overal in clen lande een blij en opgewekt verloop ge lhad. Temeer omdat het den schijn had, dat nu toch eindelijk de lente bezig was Je komen. Er werd bijzonder veel gevlagd. In verscheidene plaatsen van hel land Jheerschte veel drukte en vertier. Het (boogtepuiut van de feestviering werd echter bereikt in de residentie van het Prinselijk Paar: Baarn. t>e bewoners van Baarn en omgeving heb ben gistermiddag een grcotsche bloemenhul de gebracht aan H.K.H. Prinses Juliana ten paleize Soestdijk. De strict, werd opgesteld op dc Toronlaan, onder leiding van de bestuurs leden der Oranjevereeitigingen. Onder dc vroolijke tonen van een twoetal muziek korpsen zette de stoet zich in beweging. Te gen half drie bereikte men het Paleis, waar de geheöle Koninklijke Familie met enkd'a leden der Hofhouding zich op het borden bevond. Het eerst werden bloemen neerge legd door den Burgemeester Jhr. Dr. G. C j. van Beenen en diens echtgenoote, alsmc« de door de leden van heit dagelijksch be stuur der beide Oranjeverenigingen. Daarna defileerden deduizen- 13 e n. En het \verd een langdurig, fees telijk, onvergetelijk bloemendéfilé. Het geheele bordes was in een minimum van tijd onder een schaitivan bloemen, bedol ven. Dat dit geen overdrijving is, blijkt "uit het feit, dat gistermiddag in Baam en Soest alle bloemenwinkels uitver kocht waren. Toen de helft van de stoet onder het Enthousiasme der deelnemers voorbijgetrok ken was, bracht „Crescendo" twee couplet- Jen .van het Wilhelmus ten gehoore, waarna bet défilé van de tweede helft der deelne mers plaats vond. Na afloop der bloemenhulde werdlen de (bestuursleden der beide öranjevereenigin- Igen aan het Prinselijk Paar voorgesteld, [waarbij H.K.H. Prinses Juliana dank bracht yoor de spontane en hartelijke huldiging. Na het défilé maakten H.M. de Koningin len het Prinselijk Paar in den nieuwen Ma: ibadh-au/to een rondrit door Baarn en Soes:, [waarbij zij herhaalde malen luide door liet {publiek werden toegejuicht. Des avonds gaf de ITarmorTie „Crescendo" [een concert op den Brink, terwijl de feest dag besloten werd met een muzikaltón rond gang door de gemeente.. Geen feest te Soest In verband met het overlijden van den [Burgemeester van Soest, pas zoo kort ge- Reden, vonden daar gister geen feestelijk heden plaats. Wel was het den geheelen jdag druk iin de gemeente van de vele auto's Idie op weg waren naar het Paleis om aa i het défilé deel te nemen. 's Middags om vier uur is (Je Koninklijke Familie tij diens de rijtoer door Soest geko men. feestelijkheden elders Overal elders ïn 'dien lande is er feest ge- yierd, yooral in de Resid|entie haddien de feestelijkheden een geanimeerd verloop, 's Avor.ds waren de Regeerlngsgebouwen ge illumineerd en werd een vuurwerk op het Malieveld afgestoken. Rotterdam beleefde weer het traditionecie zanguurtje in dc Beurs, die tot berstens toe gevuld was. Later op den avond trokken een achttal muziekkorpsen door de 9tad en vond een défilé plaats langs het in feest verlichting badiende stadhuis, waar de Bur gem oester zich op het bordes had opgesteld. Tenslotte: Utrecht kreeg zijn pauken- paard. In Amsterdam vierde vooral de schooljeugd feest. Muiden had een heel ge slaagde Oranj'eviering en nam tegelijk af scheid van Burgemeester De Raadt. Noord- wijk deed van zich spreken door een fraai bloemencorso. Kortom, muziek, zang, optochten, défilé s, hebben zonder uitzondering in tallooze plaatsen van ons land getuigd van hel warme medeleven van land en volk mei deze blijde dag in het Koninklijk Huis. Bondsdagen Ned. Jongelings Verbond Op 5 en 6 Mei te Zwolle Op 5 en 6 Mei hoopt het Nederlandseh Jongelingsverbond, de oudste en grootste der Protestantsch Christelijke Jeugdorgani saties, zijn Siste jaarvergadering te houden te Zwoll e. Op Woensdag 5 Mei is de huis houdelijke vergadering bepaald, die gevolgd zal worden door een viertal seetievergaderin gen, waarin verschillende onderdeelen van het Bondswcrk (Arbeid in de Groote Steden, Arbeid onder de Jongens, Bestuur en Lei ding en de Zending) besproken zullen wor den. De avond-bijeenkomst zal voor een deel gewijd zijn aan ontspanning muziek, zang, declamatie en gymnastiek en daarna overgaan in een bidstond. Op Hemelvaarts- morgen wordt, eerst een gemeenschappelijke Godsdienstoefening belegd met alsvoor ganger Ds. C. D. van Noppen, waarna op een tweetal plaatsen de eigenlijke Bondsver gadering gehouden wordt. Daarin zullen in de morgen- of middaguren de volgen de sprekers het woord voeren: Ds. P-Veen. Bondvoorzitter (Bondsrede), Ds. M. N. W. S m i t, Zwolle (In Koninklijke Dienst) en Ch. G uil Ion, van Genève (In Koninklij ken Dienst op den Wereldakker). Daarna zal in den tuin van de Buitensocieteit een gemeenschappelijke slot-samenkomst gehou den worden, waarin alle deelnemers aan de vergaderingen men schat het aantal op 3000 a 3500 nog eenmaal bijeen zullen zijn, om te luisteren naar het slotwoord. Een groot aantal Bondsleden zal ook deelnemen aar. een excursie naar Kampen met een boot tocht langs den IJssel. De vergaderingen beloven dus wel een aanttrekkelijk en feestelijk karaktetr te hebben. MIJNRAAD Benoemd is ïo't' lid' en voorzitter van den Mijnraad, prof. mr P J. M. Aalberse, minis ter van Staat, voorz. van de Tweede Kamer. ONDERSCHEIDINGEN De gouden eere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, is toegekend aan L. er der registratie en domeinen, te Raalte, oxein te Arnhem; te Horst, H A Straasheu'n Den Haag; te Schagen G A .T Rakhorst te Op het hordes van het paleis te Soestdijk neemt Prinses Juliana de bloe menhulde die de ingezetenen Haar. brachten in ontvangst LEVENSVERZEKERING-BANK Rotterdam WAARBORGSOM voor polishouders -195 millioen yilden De beschaving en dë verkiezingen Bettex over beschaving Een onzer lezers schrijft ons: Wanneer men des avonds de versla gen leest over de verkiezingsredevoe ringen van onzen Anti-ïiev. leider, Dr. H. Colijn, dan treft het steeds weer hoe „beschaafd1" zijn rede is en hoe „be schaafd" hij onder de zijnen wordt ontvangen. Leest men ook de verkiezingspamfletten van andere soms nog „piepjonge" par tijen, of bezoekt men hun vergaderingen, die met veel uiterlijk vertoon en on-Neder- landsch in elkaar zijn gezet, dan treft het u des te meer hoe onwerkelijk en hoe „onbeschaafd" dit alles is. Dezer dagen kwam ons een bode in handen van een Duitsch geleerde, wiens boeken 30 jaar geleden, ook in Nederland, veel werden gelezen. Dit boek heet „Beschaving" en is geschreven door F. Bettex. Het is uit het „Hoogduitsch vertaa'd door S. J. E." en uit gegeven door „Boekhandel Höveker Wormser" te Amsterdam. Een jaartal van uitgave is niet vermeld. Bij het doorlezen van dit boekje hebben we hier en daar aanteekeningen gemaakt van zinsneden die ons bijzonder troffen. Naast een van die aanteekeningen schreven we „Colijn". Dit gedeelte luidt: „Een denker is een man die het hoofd boven water houdt en steeds vasten grond onder de voeten heeft, die ook opzwemmen kan tegen de stroomingen van den tijdgeest en de mode in de algemeene meening; die zonder een zonderling te zijn of te willen zijn, aan een eerlijke en trouwe welwillendheid tegenover zijn mede- menschen, aan een voorname rust in den strijd der meeningen, de gawe paart, rustig, kalm en zeker te zeggen wat hij voor waait houdt, zonder te be- leedigen of te vleien. Zulke beschaaf den van den eersten rang heeft de wereld noodig, zij oefenen door woord en daad invloed op de menschen van den tweeden tot den twaalfden rang, zij zijn rustpunten, vluchtheuvels in het vermoeiende verkeer der wereldste den.'' Dit oordeel over een „beschaafd man" is geschreven door een Duitscher, in een tijd (30 jaar geleden) toen naburige geleerden nog vrijelijk mochten denken en schrijven wat men dacht. Het is geschreven in een tijd dat de „beschaafde man1" op wien het zoo bij uitstek past, de „buitenbezittingen van Nederl.-Indië bereisde ter voorbereiding van regelingen betreffende het bestuur van pas onderworpen streken''. Wij, anti-revolutionairen en anderen kunnen van Bettex iets leeren. In ieder geval in verkiezingstijd dit, wat onze leider spreek woordelijk in toepassing brengt. Bettex zegt verder: „Hoe meer de man te beteekenen heeft, hoe minder hij zich aan conventioneele vormen laat gelegen liggen Luther en Bismarck behoefden geen hou ding aan te nemen hoe onbeduidender de man, hoe meer uiterlijke vormen, want hij -heeft geen kracht in zichzelven die hem staande kan houden". En dan: „In het licht van dien wonderbaar eenvoudigen zin: het goede is beschaving, ontdekken wij ook de langgezochte brug tus- schen beschaving en Christendom en komen wij tot den voor velen onverwachten zin: waar Christendom is de ware be schaving". Het opsteken van „vuisten" en „handjes" is nu conventie. i Men moet zich daarmede een „houding" geven. Laten wy zorgen dat ook de verkiezings periode „beschaafd" blijft! ZES JONGENS LIEPEN VAN HUIS Door de centrale recherche te Amster dam zijn zes minderjarige jongens, een uit Amersfoort, drie uit Haarlem twee uit H i 11 e g o m, aangehouden, die huis waren weggeloopen en met auto's naar Amsterdam waren meegereden. Zij zijn naar do ouderlijke woning teruggebracht. Lyceum-scholieren staken Omdat ze geen vrij kregen! Tc Zaandam heeft Vrijdagmiddag aan het gemeentelijk lyceum uit protest tegen het feit, dat geen vrijaf werd gegeven op Julianadag, een staking plaats gehad, wel ke circa 2Ó0 van de 350 leerlingen omvatte. In plaats van in den middag naar school te i, trokken de „stakers" naar den „Burcht", om aldaar gezamenlijk aan hun verbolgenheid uiting te geven. Besloten werd dat sommigen zouden trachten toegang te k'ijgen bij den burgemeester, om van hem vrijaf voor de school te bekomen. De burge meester was echter niet te bereiken, zoodat zij onverrichter zake terugkeerden. Intusschen was de rector op het terrein van den strijd verschenen. Deze heeft de om standige discipelen op het verkeerde van hun daad geweten. Successievelijk ziin toen do stakers zij het schoorvoetend naai de leslokalen afgedropen, zoodat circa em uur na den gewonen aanvangstijd de ly ceumbevolking weer compleet was. De bomaanval op het s.s. „Fauna" Aangaande den bomaanval, die gisteren op liet s.s. Fauna van de K.N.S.M. plaats vond, kan nader worden medegedeeld, dat de aanvaller een zwart gestreept, grijs wa tervliegtuig was, dat uit noordelijke richting naderde. Na een bom geworpen te hebben, die op omstreeks 20 meter van het achter schip in het water terechtkwam, cirkelde het vliegtuig nog even boven het schip en verdween toen in oostelijke richting. Later werd van den commandant van H. M. „Java" bericht ontvangen, dat hij de „Fau na" veilig door de straat van Gibraltar heeft geconvoyecrd. Fabrieksbrand te Zoetermeer Met vier stralen gebluscht Gistermiddag omstreeks half vier is in de caseinefabriek van den heer Drinkers te Zoetermeer brand uit gebroken in een drooginstallatie ten gevolge yan kortsluiting in een mo tor. De groote rookontwikkeling gaf den brand een dreigend aanzien en de werklieden, die in deze fabriek, welke op de eerste verdieping van een nieuw zwaar betonnen gebouw is ge legen, werkzaam waren, namen haas tig de vlucht. De brandweer Van Zoetermeer, 'die wel dra aanwezig was tastte met vier stralen op de waterleiding het vuur aan. Groote hoeveelheden water werden pp den brand gestort, waarvan de haard door de zware rook, onzichtbaar en niet te bereiken was. In het gelijkstraatsche gedeelte, waar dc N.V. Zelandia, eveneens onder directie van den heer Brokers staande roomboter vervaar digt, dekte men de motoren af en bracht men de voorraden naar elders. Evenwel liet de zware betonnen vloer niets door, zoodat hier geen schade werk aangericht. Boven werd een halve drooginstallatie een prooi der vlammen, terwijl groote voor raden caseïne rook- en waterschade oplie pen. Het verderop gelegen kantoor en het ma gazijn werden niet door den brand aange tast. Hoewel terstond met het opruimings- werk werd aangevangen rekent men toch. dat het bedrijf veertien dagen gestagneerd zal zijn. Verwacht kan worden, dat de werklieden van het getroffen bedrijf in dcre afdeelingen van de vennootschap i het werk zulten worden gehouden. De brand werd bijgewoond door burgemeester Middclberg en verscheidene raadsleden. Om half één rukte de brandweer in. Verzeke ring dekt de schade. Accountantskantoor R. KROL Haanplein 2, Telefoon 393826, 's-GRAVENHAGE Dorpsstraat 55, Telefoon 77, ZOETERMEER INRICHTEN Op 12 Mei a.s. hoopt de bekende gep. luit. gen. Ph. W. Weber zijn 80sten geboortedag te herdenken. De Julianabron in gebruik genomen In tegenwoordigheid van een groot aantai belangstellenden, onder wie de gemeente secretaris, de heer G. J. I-Iardik, de wet houders D. Gosker en C. H. Wenerink, den directeur van den Keuringsdienst, den hew ingenieur H. W. de Kruyff e.a. is de Juliana bron te Beekbergen door den burge meester van Apeldoorn, Jhr. Dr C. G. C. Ouarles van Ufford in gebruik ge steld. De burgemeester wees op de perspec tieven, welke zich door de ingebruikneming van de bron voor de naaste toekomst ope nen. Door de Bataafsohe Petroleum Mij worden momenteel onderzoekingen in dc omgeving verricht maar diverse mineralen en petroleum. Heden, op den verjaardag van H.K.H. de Prinses, wordt, de distributie van het Juliana-bronwater begonnen. Na met een speciale sleutel, waarop het wapen van Apeldoorn-, de eerste flesch bron water geopend te hebben, stelde de burgs- l- U T.' Ï-T Pril- UIT DE A.R PARTIJ MINISTER DE WILDE TE ALPHEN AAN DEN RIJN Woensdag 5 Mei wordt te Alphen a. d. Rijn een groote vergadering gehouden, waarin Minister Mr. J. A. de Wilde een verkie zingsrede hoopt te houden. In die vergadering zal ook Ds. J. F. H. Re mme van Amsterdam het woord voeren. Groote belangstelling, ook in de omliggende plaatsen, is er voor deze vergadering, die gehouden wordt in de Geref. kerk aan de Raadhuisstraat en te half acht aanvangt. De deuren worden om 7 uur geopend. ONS FEUILLETON Korte inhoud voor nieuwe lezers Ikanoff was onder de Eskimo's een ma van gewicht En allen achtten hem hoog. Hij had maar één vijand: Naa-ank. Deze had Ikanoff gevraagd hem zijn vrouw voor veel huiden te verkoopen (gelijk onder de Eskimo's wel meer geschiedtmaar Ikanoff had beslist geweigerd. Hij hield veel te veel van Jessie die een trouw echtgenoote en een goede moeder voor zijn kinderen was. Toch begreep Ikanoff wel. dat de laag hartige Naa-ank zeker zou trachten zich op hem te wreken. En daarom besloot hij met vrouw en kinderen naar een andere plaats te trekken. In een verlaten rotskloof werd door Ika noff en de zijnen overnacht. Zij besloten daar een paar dagen te blijven en vrouw en kinderen achterlatende ging Ikanoff al leen op de jacht. Toen hij lang weg bleef, ging Soak op onderzoek uit. En weldra vond hij zijn vader, doodelijk gexuond. Met moeite werd Ikanoff naar de rotskloof gebracht en stierf daar spoedig, na meegedeeld te heb ben, dat Naa-ank hem had neergeschoten. Ze zetten nu de reis voort, in mismoedige stemmingJessie werd ziek en de kinderen wisten niet wat te beginnen. Gelukkig ont moetten ze een blanken man, Watkins ge naamd, die op reis was om pelzen op te koopen. Van hem leerde ze veel. Hij zorgde ook dat Jessie weer opknapte door goed voedsel. Zoo brachten ze met den vriende lijken Watkins een paar gezellige dagen door. v '(Zie vervolg hieronder.) Witter dan wit worden Uw tanden indien U poetst met Tube 60 en 40 ct. Doos 20 ct. IVOROL ZONDAG 2 MEI BLOEMENDAAL 245.9 M. Uilzending van kerkdiensten uit de Geref. Kerk. Voor ganger Ds Brussaard. 10 v.m. 1 Cor. 5 vs. 7 b. 5 n.m. 1 Cor. 5 vs. 8. Beide diensten Avondmaal. MAANDAG 3 MEI HILVERSUM I 11875 M. NCRV-Uitzending. 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewijde mu ziek (gr.pl.). 9.30 Gelukwenschen. 9.45 Gramofoortmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Christ. Lectuur. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 De Gooi- landers. 2.00 Voor de scholen. 2.35 Gra mofoonmuziek. 3.00 Wenken voor de keuken. 3.45 Bijbellezing. 5.00 Viool, cello en piano. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.30 Vragenuur. 7.00 Berichten. 7.15 Vra genuur. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. Hierna SOS-Berichten. 8.15 Moody en Sankey-Herdenking. 9.15 Causerie over de Oxford-groep. 9.30 Amsterdamsch Sa lonorkest. (Eventueel schaak-uitslagen). (Om 10.00 Berichten ANP). 11.00—12.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM n 1875 M. NCRV-Uitzending. verzorgd door de AVRO. 8.00 Gramofoon muziek. 10.00 Morgenwijding. 10.30 En semble J. Cantor. 12.45 Gra.muziek. 1.45 Cantabile-orkest. 3.30 Het Omroeporkest en soliste. 4.30 Muzikale causerie (met illustraties a. d. vleugel). 7.00 Causerie „50 jaren Leger des Heils in Nederland". 7.40 Causerie over Comenius. 8.00 Berich te ANP. 9.00 Reportage. 9.20 Het Om roeporkest en soliste. 10.20 Gramofoon muziek. 11.00 Berichten ANP. DROITWICH 1500 M. 11.35 Orkest. 12.35 1.20 Orgelconcert. 2.202.55 Pianovoor dracht. 3.50 Cello en piano. 4.35 Concert. 5. J Landbouwcauserie. 6.20 Gevarieerd programma. 7.20 Medische causerie. 8.15 Causerie over E.H.B.O. 8.40 Causerie „The Imperial Conference". 8.55 Strijkensem,- ble. 9.45 Declamatie. RADIO PARIS 1648 M. 11.20 Conservato rium-kamerorkest. 3.50 Zang. 4.05 Piano voordracht. 4.50 Zang. 5.05 Pianovoor dracht. 6.05 Pianovoordracht. 7.05 Accor deonconcert. 7.35 Zang. 7.50 Burdigala- orkest. KEULEN 456 M. 11.20 Politie-muziekcorps. 12.35 Nedersaksisch Symphonie-orkest en solisten. 1.35 Gevarieerd concert. 4.40 Strijkkwartet. 5.20 Omroepkleinorkest, -schrammel-ensemble en solisten. 6.50 Concert. 7.30 Westduitsch weekoverzicht. 8.20 Solistenconcert. BRUSSEL 322 en 484 M.: 322 M.: 12.30 Sa lonorkest. 4.20 Omroeporkest. 7.23 Om- roep-Symphonieorkest. 484 M.: 11.50 Salonorkest. 4.20 Salon orkest. 5.35 Omroep srkest. 6.35 Gramo foonmuziek. 8.25 Omroeporkest. Het Leger des Heils Deze sympathieke organisatie her denkt binnenkort, dat zij 50 jaar geleden in ons land haar intrede deed. Natuurlijk wijdt ook ons ZONDAGSBLAD daar aandacht aan. Verder vindt men ïn het nummer van heden o.m. een artikel van B. A. Schotel over Dichting en Richting; het vervolg van het ver haal over het Russische Commu nisme; Vervolgverhaal; Jeugdru briekenz. enz. ^-YeR-HAAL UIT +fET lev£n der eskimo's ü|s ue&ina v.d. Bauw- vêltman (16 Af en toe hief hij het hoofd omhoog en wiegde heen en weer, om op die wijze de robben te verschalken, die onop houdelijk de koppen oprichten om speurend rond te zien. Soak wilde de robben in de waan brengen, dat de naderende een metgezel van hen was. 'Verbaasd en tegelijk bewonderend keek Watkins door z'n kijker toe, hoe natuurgetrouw de Eskimo-jongen de dieren nabootste. Plotseling richtte Soak z'n wapen en knalde er een schot. .Onmiddellijk kwam er beweging in de zwarte groep en dui delijk kon hij zien hoe de verschrikte dieren wegdoken in de ademgaten en zich daardoor onttrokken aan 't verraderlijke yuur, dat hen dooden kon. Eén echter bleef liggen. Soaks schot had doel getroffen. Hij wenkte Watkins naderbij te komen en samen bekeken ze Jw met begeerige blik hun buit. Het was een jonge vette zee hond. Vlak achter de kop was hij geraakt, zoodat hij onmid dellijk dood was. „Knap gedaan, hoor!" prees WatldriS Soak", terwijl hij hem wat hardhandig de arm schudde. Soak gloeide van trots. Hij had den blanken man ge toond, dat hij met een buks wist om te gaan. Het stemde hem blij, dat de honden van den blanke zouden eten van zijn buit. Doch, al was hij blij met de buit, tevreden was hij niet. Hij beduidde Watkins het gedoode dier uit de omgeving der ademgaten weg te sleepen, uit vrees, dat de schuwe dieren, door het bloed van hun soortgenoot gewaarschuwd, zich niet meer zouden laten zien. Watkins blij, dat hij helpen kon, legde een strop om de kop van het dier en sleepte het een eindweegs voort. Soak nam zijn harpoen en betrok stil de wacht bij de ademgaten, om, als 't maar even mogelijk was, een tweede zeehond buit te maken. Zittend op een klein ijsblok keek hij intusschen met bewon dering naar den blanken man en een jaloersch gevoel groeide in zijn hart bij 't zien met welk een gemak en zonder zicht bare inspanning deze de vette zeehond met zich meevoerde. Dan lette hij weer met strak gespannen aandacht op de ademgaten of er leven te bespeuren viel. Rustig wachtte hij met eindeloos geduld. Hoe graag wilde hij. dat hij de kracht had van dezen blanken man. Heel hun toekomst hing nu toch van hem af. Van de kracht en behendigheid van zijn handen, van de sterkte en toestand van zijn lichaam. Van het vernuft van zijn verstand. Van de speurzin van heel zijn wezen. Van zijn voorzichtigheid om niet om te komen in de Noordwester sneeuwstormen, die in het najaar als brieschende beesten on verwacht kwamen aanstormen. Van zijn overleg niet te be vriezen in de vreeselijke vorst van de ijskoude poolnacht. Hij miste de wijsheid en het overleg van zijn vader. Het was of zijn leven wankel geworden was. De wil, diens voor beeld pa te volgen jvas er wel, maar hij voelde zich nog zoo jong en onzeker. Moeder en Nini zouden hoogstens strikken kunnen zetten en visch vangen, maar hij zou voor huiden moeten zorgen, voor winter- en zomerkleeren en schoenen. Moeder en Nini zouden het druk genoeg hebben om pelzen en schoenen te naaien en wanten; moeder hield ervan, dat alles in goede orde was. Bovendien zou ze voor de lampen moeten zorgen, voor het droogen van de huiden en het berei den van het eten. Maar hij-zelf zou er vooy moeten zorgen, dat er flinke voorraden traan en walvischspek en rendiervleesch waren, en vossenvellen om ruilhandel te drijven. Gelukkig had vader hem vroeg het spoorzoeken geleerd en zelden vergiste hij zich wanneer hij sporen vond in de sneeuw. Soms gevoelde hij zich tot alles in staat, maar ook was de kleinste aanleiding voldoende om hem ernstig bezorgd te maken. Dan stond het vele waarvoor hij zorgen moest als een ondoordringbare berg voor hem. Dan brak he? klamme zweet hem onder zijn pelsjas uit en wrong een schreeuw om zijn vader in hem naar boven, want geen vleesch of visch te hebben beteekende voor hen de dood. Het was echter geen gewoonte onder hen zijn zorgen uit te spreken. Men deed alsof alles gewoon en zonder tegenslag ging. al kneep de angst het hart soms bijeen en al wilde de slaap soms niet komen. Somber zat Soak toe te zien. De wrok tegen den moor denaar van zijn vader lag als een steen in zijn borst. Opeens borrelde het water in een ademgat rimpelig heen en weer, en nog voor de zeehondenkop boven de ijsrand uit kwam, schoot Soak bliksemsnel met groote kracht de harpoen 'n de diepte. Het water kleurde rood. Een blij gevoel stormde hem door de leden, ineens waren zijn zorgen weg. Hij haastte zich de harpoenlijn in het ijs yast te zetten. Toen schreeuwde en wenkte hij naar Watkins, die hard kwam aanloopen; ter wijl hij in de eene hand zijn geweer droeg en met de andere twee Poolhazen heen en weer zwaaide in de lucht. „Wat die man loopen kon", dacht Soak blij. Ze hakten het ijsgat uit en met vereende krachten haalden ze de zeehond naar boven. Een prachtig dier, iets grooter dan de vorige. De twintig centimeter lange ivoren spits, die met riemen aan de lange houten schacht bevestigd zat, was diep in de kop gedrongen. „De jonge jager brengt prachtige buit voor zijn moeder mee!" prees Watkins. „Het is een goed zoon, die zijn moeder vleesch thuisbrengt en huiden om zomerkleeren van te naaien.' „De blanke man moest vleesch voor zijn honden hebben op de reis. die hij maken wil. Zooals hij ziet is er vleesch,'' antwoordde Soak bijna plechtig. „Maar de blanke man heeft geen buit gemaakt omdat hij de zeehondenmanieren niet nabootsen kan en de harpoen niet weet te hanteeren," weerde Watkins af. „Een paar kleine poolhazen brengt hij thuis, voor de avondmaaltijd. Dat is al. Hij zal ze straks roosteren op het heete toestel, wat de jonge jager zoo graag hebben wil. De blanke man is sterk, maar de jonge Eskimo is handig." Watkins legde een strop om de kop van het dier en sleepte het mee naar de plek waar de eerste lag. Samen legde ze de doode dieren op de slede, die klaar stond. Watkins trok de slede en Soak droeg het geweer en de harpoen (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 9