STADSNIEUWS 08 ALGEMEENE FRIESGHE" ZATERDAG i MEI 1937 TWEEDE BLAD PAG. 6 ORANJEFEESTEN IN DE STADSGEHOORZAAL Een kinderfeest en een feest voor groote menschen De viering van den verjaardag van Prinses Juliana is ditmaal alleen uit gegaan van de commissie, die het con tact bewaart tusschen die verschillende plaatselijke vereenigingen. De Leidsche Chr. Oranjevereeniging heeft haar tra ditioneel feest ditmaal niet gegeven, maar de Stadsgehoorzaal aan de Con tact-Commissie afgestaan. We hopen, dat dit uitzondering moge blijven, niet omdat de Contact-Commissie het feest niet op loffelijke wijze zou hebben ge vierd, maar omdat we de avonden van de Oranjevereenigiing> die zich vooral voor den 30sten April steeds bijzonder inspande, niet gaarne zouden missen. Het kan o.i. ook nooit de taak van de Contact-Commissie zijn om bij gelegen heden als deze steeds een collectieve feestviering op touw te zetten, omdat op die wijze sommige vereenigingen, waaruit zij is samengesteld, haar recht van bestaan gedeeltelijk zouden gaan verliezen. En daarmee zou men voor 't vreemde geval komen te staan, dat zij niet alleen die Vereenigingen maar ook zichzelf zou ondergraven. Illnderfeest De Contactcommissie had allereerst des middags een feest, georganiseerd voor de kinderen. De zaal was stampvol. Zij was reeds dagen tevoren uitverkocht en vele kinderen moesten worden teleurgesteld. Die er waren hebben een prachtigen middag ge had. De heer Mulder sprak namens do Contact-Commissie 'n welkomstwoord, waar na de heer v. d. Baan, hoofd van Plant- soenschool in een korte toespraak de kinde ren bepaalde bij het feit van den dag. en hen opwekte de liefde voor het Oranje huis steeds trouw te blijven. Daarna was het Henri Nolles die de kinderharten in spanning bracht met zijn poppenkast zoo- dat de heele zaal telkens deinde van emo tie en die daarna met zijn goocheltoeren de kinderharten verrukte en op allerlei an dcre wijze de jongens en meisjes in adem- looze spanning bracht. Avondfeest Het feest vain de grooten werd bijge woond o.a. door den burgemeester, Mr. A. v. d. San de Bakhuijzen, door den gemeente secretaris. Mr. Dr. CL E. van Strijen, als mede door den commandant van het 4e R.V.I., overste Buurman. Het programma was zeer gevarieerd. De voorzitter van de contact-commissie, Mr. Nord Thomson, sprak een openingswoord, waarna Mr. F. J. 'J. Trapman een korte feestrede uitsprak. Spr. wees er op, dat Nederland het hooj aanzien, dat het in de wereld geniet 11 de eerste plaats dankt aan het Oranjehuis, dat zulk een voorname en edele rol in de geschiedenis heeft gespeeld. Spr. liet de verschillende heldenfiguren uit 't huis van Oranje-Nassau de revue passeeren tot aan den dag van heden toe en wees er daar tegenover op, dat Nederland de meest ellen dige periode in zijn geschiedenis beleefde, toen het zonder Oranje was ten tijde van de Fransche revolutie. Hoe is op den dag van heden niet Koningin WiLhelmina een lieh tend voorbeeld in de wereld en is niet Prin ses Juliana een schoone belofte voor de toe komst van ons volk? Eenmaal moge die tijd nog heel ver zijn zullen we ons ook met liefde om Haar troon scharen, want het was en is en blijft Oranje. Op dezen avond trad voorts een en ander maal op Dr. J. van Ham, die in de eeiste plaats op sobere, maar uiterst suggestieve wijze het Wilhelmus voordroeg, dat hij in heel zijn monumentale schoonheid voor ons levend wist te maken. Voorts droeg Dr. v. Ham voor een „danckliet" van Revius „over de wonderbare en seegrijke verlossing der stad Bergen op Zoom", waarvan hij de ver tolking al even fraai beheerschte, terwijl hij tenslotte van Willem de Merode zegde de gedichten „Aan Wilhelmina" en „Prince- lijk Regiment" moderne poëzie, die merk waardig bij dc voorgaande klassieke aan- De Princevlag voerde een samengesteld nummer uit, dat geheel in haar lijn met als inleiding het zingen van „Hollands ,vlag" en als hoofdmoot een gymnastische oefening, die correct werd uitgevoerd en jveel succes genoot. Voor de humoristische noot zorgde de Oranje-garde met haar Lan delijke Concert-repetitie, die wij reeds eer der van haar zagen, met dit verschil dat ditmaal een Hollandsche. door dr. Wiche- rink verzorgde, tekst werd uitgevoerd. Ook (thans was de uitvoering weer zeer goed .verzorgd en het applaus daverend. Na de pauze werden eenige films uit het Leidsche film archief vertoond, n.l. een fiftn van de door H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik bijgewoonde 3 Octoberfees- ,ten in 1924, een film van de eere-promotie der Prinses en de Leidsche reclame-film Mr. Nord Thomson sprak tenslotte een dankwoord .waarna de vergadering met een driewerf hoera en een „Lang zal zij leven" besloten werd De muzikale opluistering van den avond Was weer in goede handen bij het gezel schap „Symphonia" van den heer Plu, dat .vooral tijdens de filmvoorstelling .verdien stelijk werk leverde. gingen aan den dag gelegd bij de huwelijks feesten. Als blijvende herinnering bood spr. „De Graal" twee vlaggen en de Oranje Garde een L>azuin aan. Deze huldiging werd besloten met het geestdriftig zingen van het Wilhelmus. Het verder gedeelte van den avond (nacht) werd in zeer gezellige stemming doorgebracht. De heer Eikerbout trad met succes op als goochelaar en „Symipho- nia" zorgde voor vroolijke muziek. Van de telegrammen, die gisteren aan de jarige Prinses zijn gezonden moet nog vermetel dat van de Oranje-Garde, luidende: „Oranje-Gardevendel Leiden, biedt U en Uwe Koninklijke Familie eerbiedig .hare gelukwenschen aan", welk telegram ondjr- teekend was door de heeren Els geest, voor zitter en Groot Enzerink, commandant als mede het telegram van de Vereeniging „Koninginnedag", onderteekend door Ir. P C Lindenbergh en den heer P H Steenhauer luidende: „De Vereeniging „Koninginnedag" biedt Uwe Koninklijke Hoogheid den Prins Gemaal en H. M. de Koningin eerbiedige gelukwenschen aan". J. DUYVERMAM 8 ACCOUNTANT Lid N. I. V. A Graaf Florisstraat 80. Rotterdam 5 Kievietlaan 27 Wassenaar B Belastingzaken I Een gezellig samenzijn Na afloop van den feestavond, had in de ïoyer nog een gezellig samenzijn plaats, Waar tevens de prijzen zijn uitgereikt aan ide prijswinnaars van de in Januari gevier de J. B.-feesten. Alvorens hiertoe werd overgegaan sprak Öo voorz. der contact-commissie woorden Van hartelijken dank tot zijn mede-leden van het dagelijksch bestuur, den heer Mul der on Mr. van Santen, die hij huldigde Voor het zeer vele werk, dat door hen is •verricht Als blijvend aandenken ontvingen beiden een bord van Delftsch blauw. Daar na had door de sub-commissie de uitreiking der prijzen plaats, hetgeen met uitingen van groote vreugde gepaard ging. Een anarie huldiging viel ten deel aan „De Graa'" en aan ,De Oranjegarde". Beide organ isattec werden toegesproken door den heer Ven Santen, die woorden van hartelij ken dank sprak voor de groote ijver en le- minlustige toewijding door beide verceni- Vereen. Maatsch appelijk werk in de ziekenhuizen Deze Vereeniging hield Donderdag j.l. haar Algemeene Ledenvergadering. De ge wone agendapunten, die op een jaarverga dering aan de orde zijn, werden vlot afge handeld: notulen, jaarverslag, financieel verslag, verslag kascommissie, décharge penningmeesteresse, enz. Daarna bracht de Zuster voor Maatschappelijk Werk verslag uit over haar werkzaamheden gedurende de tien maanden sedert haar aanstelling. Bij dit verslag willen wij even stilstaan. Het totaal aantal behandelde gevallen be droeg 9Ö3, terwijl 137 besprekingen met ver schillende personen, als bestuursleden van vereenigingen. hoofden van instellingen of tehuizen werden gehouden. De vele schrifte lijke en telefonische aanvagen en besprekin gen zijn hierbij niet meegerekend. Er waren 214 spreekuur-bezoeken in het Academisch Ziekenhuis. Met eenige frappante voorbeelden illus treerde de Zuster de uiteenloopende wijze, waarop hulp en raad verschaft werd. Soms waren alleen inlichtingen noodig, of kon men den patient verwijzen naar een veree niging; in andere gevallen moesten huisbe zoeken worden verricht en raad gegeven over de verzorging van den patient te zijnen huize,, waarbij wenken van hygiënischen aard lang niet altijd overbodig bleken' Op verzoek van den Directeur van den Ge neeskundigen. en Gezondheidsdienst werd een onderzoek ingesteld naar het opvolgen thuis van de voorschriften, aan diabetes patiënten gegeven Deze controle bleek in meerdere gevallen lang niet overbodig. Men realiseert zich \aak niet voldoende, wat het voor een patient moet zijn, plotse ling uit zijn omgeving gehaald te worden en afhankelijk te zijn van de vaak o zoo zeldzame bezoeken van familie of vrien den in het ziekenhuis. Hij (of zij) ligt zich angstige voorstellingen te maken omtrent de moeilijkheden, die er thuis ziullen zijn in verband met zijn ziekte. Welk een rust zal het hem geven, als de Zuster voor Maat schappelijk Werk aan het ziekbed komt en zegt: „Ik zal wel eens gaan kijkenen later terugkomt met de mededeeling, dat de kinderen er blozend uitzien en dat de vrouw er zich ibest doorheen slaat. Ook voor patiënten uit de buitengemeen ten, waarvan 71 gevallen behandeld werden heeft de Vereeniging voor Maatschappelijk Werk veel nuttig werk verricht. De meeste patiënten immers zijn niet totaal genezen bij ontslag uit het ziekenhuis, doch behoe ven nog zorg en vaak een speciale behande ling of streng dieet. De Zuster zorgt ervoor, dat vóór het vertrek van den patient schrif telijk of telefonisch inlichtingen worden verstrekt aan de familie of de wijkverpleeg ster ter plaatse, zoodat men de noodige maatregelen kan nemen. Indien het noodig is, gaat de Zuster zich zelf overtuigen of alles in orde is. De Voorzitter deelde nog mede, dat op het oogenblik 21 organisaties uit Leiden en bui tengemeenten bij de Vereeniging zijn aan gesloten. De Vereeniging heeft echter méér contribueerende leden noodig, om de stij gende lijn te kunnen voortzetten, zoowel in ledental als in het aantal gevallen van hulp "erleening. Een jaarverslag, dat interessante bijzon derheden uit het werk van dé Zuster bevat, zal eerstdaags aan alle leden werden toe: gezonden. N.V. HET AMSTERDAMSCHE EFFECTEN KANTOOR Anna Paulownastraat 49, DEN HAAG Wij bezorgen zonder eenige kosten Uw inschrijving op 4 N.H. Stichting voor Zenuw- en Geesteszieken A 100 -» VRAAGT PROSPECTUS <- Jn een der zalen van het recreatiegebouw 'an Endegeest had het afscheid plaats van den heer Van Sermondt, die vanaf 1916 eerst als onderwijzer en later als hoofd der school van Voorgeest is werkzaam geweest en met 1 Mei dezen dienst gaat verlaten wegens pensioneering. Hij werd, door verhindering van den Wet houder, toegesproken door den geneesheer- directeur, die, in welgekozen woorden hem namens de Commissie van Beheer dank bracht voor al het goede wat de heer Van Sermondt voor de inrichtingen heeft ge daan. Ook was hij hierbij de tolk van het verplegend personeel, dat van den heer Van Sermondt zijn opleiding heeft genoten voor de examens. Als aandenken bood hij na mens het personeel en de patiënten van Voorgeest, den heer Van Sermondt een fraaie leeslamp en de bekende trilogie van Gulbranssen aan; mevr. van Sermondt ont ving bloemen. Ook de kinderen van Voorgeest, onder lei ding van mej. de Wekke, hebben zich hij dit afscheid niet onbetuigd gelaten en brachten ,ter eere van den meester" eenige liederen ten gehoore en voerden zeer aardige dansen Ten slotte dankte de heer Van Sermondt. die zeer bewogen was den geneesheer-direc teur voor diens toespraak en ontvangen cadeaux en voorts hen met wien hij vele ja ren mocht samenwerken voor hun genegen- heid en vriendschap; hij sprak de wensch uit, dat nog veel gedaan mocht worden tot, heil van Voorgeest. Hierna werden enkele ververschingen rondgedeeld. De heer N. G. F. van Ginkel onderscheiden De burgemeester van Leiden heeft heden aan den heer N. C. F. van Gin kel mededeeling gedaan, dat hij ter ge legenheid van zijin 40-jarig directeur schap van de Kon. Ned. Grofsmederij is bevorderd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau. 27e Zendingsfeest op Oud-Poelgeest Op Hemelvaartsdag a.s. hoopt de Ver eeniging tot bevordering der Zendingszaak weer haar jaarlijksch Zendingsfeest te hou den op „Oud-Poelgeest". Het programma vermeldt allereerst dat Ds, Punselie weer de openingsrede zal houden. Tweede spreker is de heer A. van Dijk, Oud-Zendeling der N.Z.V., die aan de be zoekers van de „Zento" wel bekend is door zijn boeiend vertellen over WesLJava. Velen zullen hem nu gaarne willen ihooren spre ken over: De Goddelijke lijn in het Zendings werk op West-Java. Vervolgens zal de heer' S. Riemens, hulpprediker te Haarlem spre ken over het onderwerp: Strijden voor Jezus is strijden voor de Zending. Het is te ver wachten dat vooral jongeren gaarne naar hem zullen luisteren. Ht onderwerp waarover mej. H. M. Hem mes, oud-hoofd der Koningin Emmaschool te Solo (Java) na de pauze zal spreken, is: Levensvernieuwing. Zij wenscht daarbij iets te vertellen over het leven der Javaansche vrouw, zooals het is zonder Christus, en zooals het wordt met Christus. Wel een on derwerp dus, dat de belangstelling, voral van vele vrouwelijke luisteraars, waard is, en zal trekken. Laatste spreker is Ds. Chr. Eerhard, Ned. Herv. Pred. te Hillegom over: De Meester is daar en Hij roept U. Wij meenen te mogen zeggen dat de ver- eeniging er weer in geslaagd is, een pro gramma samen te stellen, waarop voor „elk wat wild" voorkomt. Gaarne wekken wij onze lezers op, dit Zendingsfeest te bezoeken. Het is te hopen dat ook het weer zal mede werken, om een groot aantal bezoekers naar Oud-Poelgeest te lokken. Vermelden wij tenslotte nog, dat. de Leid sche Chr. Harmonie-vereeniging (dir A. H. J. Bochove) muzikale medewerking zal ver- leenen. Vereen, tot Bev. v. d. Muzikale opvoeding der jeugd De zangladders van den heer Bösecke Donderdagavond hield bovengenoemde Vereeniging een bijeenkomst in het Gymna stieklokaal van de Christelijke School aan de Pasteurstraat. Naar het aantal der aan wezigen was de belangstelling matig, naar het gehalte verblijdend. Het waren toch voornamelijk menschen uit onderwijskrin gen van wie we in het bijzonder noemen den Gemeentelijken Inspecteur van het La ger Onderwijs, den heer Vriend. Voor dezen avond hadden mej. Van der Baan en de heer K. W. C. Bösecke, onder wijzeres en onderwijzer aan de Plantsoen- school zich beschikbaar gesteld, om met hun klassen demonstraties te geven, hoe men met het bezigen der „Zangladders" bij het zangonderwijs resultaten kan bereiken die van wijdere strekking zijn dan het ge wone leeren van liedjes. De heer Bösecke omschrijft de doelstelling van het zangonderwijs puntsgewijze als volgt: a. het muzikaal gehoor ontwikkelen, b. het stemorgaan op de juiste wijze lee ren gebruiken; c. de uitspraak goed verzorgen; d. de stemomvang uitbreiden; e. de kinderen het aesthetische, 't schoone van den zang te doen gevoelen; f. de lust tot zingen opwekken; g. de kinderen het notenschrift leeren; h. de kinderen aanleeren, zelfstandig een lied te zingen; i. een schat van liederen meegeven. De middelen om dit doel te bereiken zijn: 1. trefoefeningen houden; 2. vocalisen zingen; 3. maat en rhythme verzorgen; 4. zuiver voorzeggen en leeren spreken; 5. het verschil doen gevoelen tusschen majeur en mineur; 6. gëhooroefeningen houden; 7. van cijfers en noten leeren zingen. Op welke wijze deze middelen worden aangewend, werd ons in de eerste plaats door mej. van der Baan gedemonstreerd met leerlingen der eerste klasse, waarmee zij blijkens hetgeen wij zagen en hoorden ver rassende resultaten bereikt De heer Bösecke gaf daarna demonstraties met leerlingen van de hoogste klasse en toonde aan, hoe ïnen door het gebruik der zangladders ge makkelijk zoover kan komen, dat de kinde zelfstandig van het blad een lied kun nen aanleeben. Doch het voornaamste van alles Is toch zeker wel, dat bij het zangonderwijs zooals wij het zagen gedemonstreerd, de echte lief de voor zang en lied word aangekweekt, een waarde die voor het leven van den mensch niet hoog genoeg kan worden geschat. Toen na een uitvoerig en optimistisch ge stemde toelichting van den heer Bösecke, waarop eenige gedaohtenwisseling volgde, de Voorzitter der jonge, althans voor Leiden jonge Vereeniging, Dr Wichering, de demon stranten "en allen die tot dezen avond had den meegewerkt bedankte, deed hij dan ook warm beroep op hen die het wel mee nen met ons volk, om het streven der Ver eeniging, die o.m. ook jeugdconcerten op haar prograin heeft, metterdaad te steunen. De Prncevlag Wij verwijzen naar de advertentie in one blad, betreffende bovengenoemde verecni- ging. Het gestichte vlaggenfonds heeft ten do'»! aan personen; die financieel niet in staat, zijn een vlag aan te schaffen, deze gra'is aan te bieden. Giften worden gaarne ver wacht, op postgiro 126482 van K. Cebol, te Lc-iden. TJit elke woning moet in de toekomst ,'Ordën uitgestoken, onze driekleur, met Oranje in of aan de vlag. Om het schaakkampioenschap van Leiden en Omstreken De derde ronde Eerste Klasse. In de derde ronde werden gespeeld de partijen: BosschaWillems, van der Nat Dennendal, van Veen—Westra en Zitman- de Bruin. Geen dezer vier partijen kwam tot een be slissing. Na ruim 0/2 uur spelen werden ze afgebroken. De partij BosschaWillems was een Al- jechin-opening (1. e4^-Pf6), de overige alle d4 openingen. Van der Nat speelde op den tweeden zet Lf4, hetgeen de geliefkoosde opening van zijn tegenstander is. Bosscha staat vermoedelijk verloren tegen Willems, Van der Nat is in een gevorderd eindspel een belangrijke pion voor tegen Demmendal, van Veen staat iets beter tegen Westra en Zitman staat beter tegen de Bruin. Over de uitslag dezer partijen valt echter niet veel te zeggen. In de tweede klasse verloor Cok van de Witte, van Atten van v. Schaik, van Veen van Baart. In de derde klasse verloor v. d. Krogt van v. Leeuwen. De stand is na de derde ronde: Eerste Klasse: Demmendal x x x, Willems 1 x x, van der Nat P/2 x, van Veen 1 x x, Zitman 1 x x, de Bruin P/2 x, Westra 0 x, Bosscha 0 x x. Tweede Klasse: v. Schaik 2 (uit 2), Visser 0 (2), v. Atten 2 (3), Cok Ox (2), Baart lx (2), v. Veen 0 (2) de Witte 2 (3). Derde Klasse: Van Leeuwen lx (2), Ottevanger x x (2), v. d. Krogt 0 x (2) A.s. Woensdagavond zullen de afgebroken partijen worden verder gespeeld. Vooral in de eerste klasse zal men dan een beter over zicht van de stand kunnen krijgen. AFSCHEID J. LATERVEER Gister had een kort maar niet te min hartelijk afscheid plaats in de Centrale Werkplaats der Lichtfabrieken, aangezien de heer J. Laterveer, bankwerker le kl., door reorganisatie na 23^2 jaar den dienst gaat verlaten. Na eerst bij de directie te zijn ontvangen, waarbij waardeerende woorden werden gesproken, heeft de heer Laterveer afscheid genomen van het personeel der werkplaats, dat in zijn geheel vereenigd was in een der lokalen. Hier werd hii toegespro ken door zijn chef. die in welwillende woor den zijn verdienstelijke werkzaamheden en zijn hooge plichtsbetrachting prees en hem namens het geheele personeel een sigaren koker aanbood. De vertrekkende bedankte met eenige wel. gekozen woorden voor de kaanaraadschap in de afgeloopen jaren ondervonden. Brand in de Korevaarstraat Gisteravond te kwart over zes is brand ontdekt bij de coöperatie „De Eendracht" op de heek van de Korevaarstraat en het LevendaaJ. Het vuur bleek te woeden in een leege kamer en de daarboven gelegen vlie ring, onder welke kamer de oven van de Coöperatie gelegen is, zoodat de brand waar schijnlijk aan oververhitting is te wijten. De kamer, waarin de brand woedde, maakte deel uit van een afzonderlijk staand ge- houwtje dat door verschillende, perceelen is; ingesloten. Toen de brandweer ter plaatse verscheen stond de boel reeds in lichter laaie en met drie slangen op de nieuwe motorspuit, die voor het eenst dienst deed werden de vlammen bestreden. De slangen moesten gelegd worden door de gangen van drie verschillende panden. Men had nog eenig oponthoud, doordat de spuit uit het Levendaal voornamelijk modder zoog en de slangen verstopt raakten, maar nadat men de spuit op de waterleiding had overge bracht was het vuur in ongeveer een kwar tier tijd bedwongen. De perceelen waardoor de slangen waren gelegd hadden niet de minste waterschade, daar de nieuwe gevoerde slangen geen drop pel water doorlieten. De nablussching vorderde geruimen tij 1 en geschiedde .met een slang op de water leiding. Het bleek dat in de kamer, waar in de brand was ontstaan een scheidings muur gebarsten was, waardoor het vuur zich mededeelde aan het perceel Korte Raamsteeg 16, van den graanhandelaar W. Vermoncb. Ook hier was men het vuur ech ter spoedig de baas, zoodat alleen het dak en de dakgoot eenigszins beschadigd Van net perceel Korevaarstraat 15, be woond door P. v. d. M., sprongen enkele ruiten en blakerde de verf wat af. Het b 1 usschingswerk stond onder leiding van den commissaris van politie^ den heer Meyer. De werkloosheid De dagstaat van 29 April van den Ge meentelijken Dienst voor Sociale Zaken luidt als volgt: Bouwvakarbeiders: Baggerlieden 2, Behan gers 3, Betonvleehters 11, Betonwerkers 61, Fundeeringwerkers 1, Glazenmakers 4, Gla- zenwasschers 9, Granietwerkers ll, Grond werkers 89, Heiers 2, Metselaars 1Ö7, Opper lieden 100, Schilders '89, Sloopers 4, Straat makers 11, Hulp-straatmakers 16, Stuea- doors, witters 56, Timmerlieden 236, Uitvoer ders 22, Voegers 12, Ongesch. Bouvyarb. 7. Totaal 853. Fabrieksarbeiders: 17 bleekers, 7 lompen- sorteerders, 8 vellenbloóters, 109 steenfabr. arb., 4 zeepfabr. arb., 59 ongesch. fabrieks arbeiders. Totaal 204 Kantoorpersoneel: 89 kantoorpersoneel, 48 reizigers, colp., 37 winkelbedienden, 5 éta leurs, 13 incasseerders, 8 musici, 9 onder wijzers, 13 overheidspersoneel, 4 verplegers. Totaal 226. Hotel-café-pers.: 10 huispersoneel. 44 kell- ners, 6 koks. Totaal 60. Houtbewerkers: 3 beddenmakers, 71 hout bewerkers, 7 kistenmakers, 9 kuipers, 4 lijs tenmakers, 2 mandenmakers, 13 meubelstof feerders, 29 meubelmakers, 3 politoerders, 36 ongeschoolde landarbeiders. Totaal 197. Kleermakers: 55 kleermakers. 11 kappers. 18 schoenmakers e.a. Totaal 84. Land- en tuinarb.: 28 bloemisten. 29 land arbeiders, 27 tuinlieden, 8 warmoeziers, 5 ongescoolde landarbeiders. Totaal 197. Metaalbewerkers: 107 bankwerkers, 26 blikbewerkers, 40 burgersmeden, 47 electri- ciens, 13 gasfitters, 3 gasmetermakers, 3 ge reedschapmakers, 3 instrumentmakers. 7 isoleerders, 1 kernmaker, 23 ketingsmeden, 9 klinkers, 3 koperslagers, 4 lab. bedienden. 11 lasschers. 53 loodgieters. 21 machinisten. 5 metaalboorders, 6 metaal draaiers, 2 me taalslijpers, 13 monteurs, 5 pianostemmers, 1 polijster, 5 ponsers, 14 rijwielherstellers, 2 rijtuigschilders, 5 scheepstimmerlieden, 25 stokers, 16 tegenhouders, 12 venv. monteurs, 7 voorslaanders, 4 voonvarmers, 1 vulcani- seu, 8 vuurwerkers, 6 wagenmakes, 43 ijzer werkers, 3 zandsp#iters, 3 zandvormers, 1 zilversmid, 46 ongeschoolde arb. Totaal 607. KAS-VEREENIGING N.V. ANNO 1865 AMSTERDAM C„ SPUISTRAAT 172 BEWAREN VAN EFFECTEN MET ADMINISTRATIE Onze nieuwe Brochure „Bewind en Executeele" wordt gaarne op aanvraag toegezonden. Sigarenmakers: 20 sigarenmakers, 1 siga- rensorteerder, 2 sigarenstrippers. Totaal 23. Technici, opz.: 9 bedrijfsleiders, 3 ingeni eurs, 5 technikers, 8 teekenaars, opz., 14 werknemers. Totaal 39. Textielarbeiders: 7 hekelaars, 23 katoen drukkers, 5 kluwers e.a., 13 luikers, 20 plaat snijders e.a., 2 schrobbelaars, 53 spinners, 3 spoolers, 2 staaldraaddraaiers, 2 sterkers,, 15 strijkers, 114 wevers, 42 wolbewerkers, 5S ongeschikte Textielarbeiders, totaal 359 Transportarbeiders: 6 emballeurs, 145 chauffeurs, 24 exp. knechten, 16 koetsiers, 40 loopknechten, 89 schippers, 68 magazijn knechten, 16 spoor- en tramp., 7 wakers, 69 transportarbeiders, 520 losse arbeiders. Totaal 1000. Typografen: 23 boekbinders, 21 boekdruk kers, 3 fotografen, 4 hulp-vakarbeiders, 32 letterzetters, 2 steendrukkers. Totaal 85. Voedingsmiddelenarb.: 95 bakker, 1 mole naar, 4 ovenisten, 67 slagers, 22 suikerwer kers, 13 wijn<kooperskn4 zoutzieders, 2 zui- velhereiders, 39 ongesch. faibr.arb. Tot. 247. Vrouwen: 1 analyste, 1 apothekersassis tente. 8 kapsters (leerl.), 10 naaisters, 1 be- hangersnaaister, 1 maaster, 1 spinster, 1 strijkster, 12 winkeljuffrouwen, 1 buffet- juffr., 1 serveerster, 1 kamermeisje, 1 linnen juf fr., 33 kantoorbedienden, 6 verpleegsters, 1 bedrijfsleider, 1 teekenares, 1 onderwijze res, 91 ass. en huishoudster, 24 dienstboden (d. en d.e.n.). Totaal 221 Alles tesamen totaal 4282; 30 April 1936: 4398 2 Mei 1935: 3880. Benevens 41 ged. werkloozen; 71 werksters en 33 fabr. arbeidsters. LEIDSCHE BELASTING OPHAALDIENST Genoemde dienst heeft in de afgeloopen maand 12.703.75 aan de Rijksontvangers afgedragen, benevens 678.43 aan den Ge meente-Ontvanger. De aandacht wordt er op gevestigd, dat aanslagen en beschikkingen zoo spoedig mogelijk na ontvangst ten kantore van den dienst Nieuwe Rijn 22 moeten worden in- DOOR RIOOLGAS BEDWELMD In de afgeloopen nacht te kwart voor één is de 48-jarige rioolwerker G. B. bij werk zaamheden op de Lorentzkade, waarschijn lijk door rioolgas onwel geworden. De man raakte bewusteloos en kon eerst na een half uur door middel van zuurstof worden bijgebracht. De E.H.D. vervoerde hem naar het Acad. Ziekenhuis. AANGEREDEN Gistermiddag te tien voor vier uur is het 11-jarig meisje H. M. L. op den Hoogen Rijndijk, nabij de Kottingstraat, bij het on oplettend oversteken van den weg, aange reden door een auto bestuurd door S de B. Het kind brak het reohtersleutelbeen en is door den EHD naar 't Ziekenhuis gebracht. BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: A Mulder—den Heeten z H G v d LuitButter z W P ArtsBakker z J Beekmanv Leeuwen A Hakkeling; Breewel d B A v d Heijdende Vos d N DiulcelPlug: d "W C Alkemadev d Horst z Th C Zuidhoek—Opdam z N Kagenaar Schouten d ME BarnhoornSchulte z A WassenaarSteeneveld d C v d MeU—War- naar z M KeereweerPardon d OVERLEDEN: J Driebergen dr, Ï0 wkn ONDERTROUWD: J Burgerjon 32 j en J v Weizen 24 j UIT DEN OMTREK VLPHEN a.d. RIJN AANRIJDING Op de Steekterweg bij de Spoorbrug is gistermiddag de 4-jarige G. M. aangereden. Dit knaapje zat met eenige vriendjes langs de berm van den weg te spelen, juist in een bocht. Van de richting Utrecht naderde een luxe auto, die wijken moest voor een tegenligger, waardoor het knaapje geraakt werd. Dr. H. constateerde een ernstige kwetsuur aan de voet van den jongen. De bestuurder van de auto reed door. DE DOORLOOPENDE OPENSTELLING VAN HET TELEFOONKANTOOR B. en W. onzer gemeente hebben zich on langs met een schrijven tot het Hoofdbe stuur van de P. T. T. gewend, met een ver. zoek om hoogere bijdrage in de kosten, ver bonden aan de doorloopende openstelling van het telefoonkantoor alhier, zulks mede in verband met het toenemen van het aan tal aansluitingen. Op dit schrijven is thans een antwoord in gekomen van den directeur-generaal der P. T. T., waarin wordt medegedeeld, dat geen aanleiding wordt gevonden, het aandeel van het rijk in de kosten hooger te stellen dan op het voor netten van 300 tot 500 abonné's bepaalde percentage van 25 pCt. PRINSESSEDAG. In onze gemeente is de verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana kalm verloopen. De feestavonden van O.C.V. waren voorbij. Maar onopgemerkt is de dag zeker niet ge bleven. Er werd druk gevlagd. Verschillende straten waren een vlaggenzee. Wat dat be treft is men hier de laatste jaren wel voor uitgegaan. Des avonds werd door de Ghr. muziekvereen. „Arti et Religioni" op verzoek van de C. O. V. een concert aangeboden. Een en ander bracht in de avonduren heel wat belangstellenden op de been waarbij de jeugd zich niet onbetuigd liet. Wel was het daar 'n rustige omgeving aan de Toussaint- straat, maar wanneer komt de tijd. dat er weer eens een goede muziektent verrijst? Er zijn zooveel prachtige punten in onze ge meente, waar rustig geconcerteerd kan wor den. Als men de zaak eens aannakt, dan ge looven wij dat b.v, in de buurt van ons nieuwe Bosch park wel een goede plaats te vinden is waar van muziek eh zang ge noten kan worden. Wie weet hoe ver wij volged jaar op de verlaardag onzer Prinses zijn! Voorts maakte de Burgerwacht in dp fraaie uniformen voorafgegaan door eenige tambours der Oranje-Garde een marsch door het dorp. EXTRA HULP AAN WERKLOOZEN Voor de verstrekking van extra hulp van 'kleeding, schoeisel, beddegoed en dergelijke RADIO DISTRIBUTIE ZONDAG 2 MEI Programma 3:8,30 Keulen ofdiv.; 9.05 Diverl sen: 9.20 Keulen of div.; pl.m 10.55 Brussel Fr; 11.20 Keulen; 13.20 Brussel Fr; 13 S5 idem VI; 16.20 Parijs R; 19.20 Keulen; 20.20 herlijn; 21.20 Boedapest of div.; p.m 22 Berlijn Programma 4: 8 30 Brussel VI; 10-50 Parijs R; 12 20 Brussel VI; 12.50 Droitwlch; 13.20 Diver sen; 13.45 Droitwlch; 15.20 London 'Reg; pl.m 15.50 Droitwlch: 16.20 BrusselVl; 16.40 Droitw.; 20.05Diversen; 20.25 Droitwlch; 21.20 Brussel VI 2130 Brussel Fr; 22.20 Parijs Radio MAANDAG 3 MEI Programma 3: 8 Keulen; 10.05 London Reg; 11.50 Brussel VI; 15 20 eKulen; 14.20 Droitwlch; 14.55 GRD: 15.20 Iveulen: 16.20 Brussel Fr; 16.50 Parijs R; 17.20 Keulen; 18.20 Brussel VI; 18.50 Keulen; pl.m 19.05 Parijs R; 19-20 Diversen; 21.20 Brussel VI; pl.«m 21.35 Beromunster; 22.35 Weenen of div.; plm 22.50 R. Dan,mark of div. Programma 4:S Brussel VI; 8.20 Diversen; 9.35 Droltwieh12.35 London Reg; 16.2o Droitwlch; 17.20 Diversen; 17.40London Reg, 18.20 Droitw.; 21.45 Londen Reg; 22.10 Droltwieh Agenda Dinsdag, 4 Mei. Stadsgehoorzaal (kleine zaal, 8.15 uur. Concert Leidsch Studen,ten- zangkoor en Leidsch Studenten-kamerorkest „Collegium Musicum". Do Zondagsdienst der huisartsen wordt morgen waargenomen door de doctoren, Ber- tel, van Bockel, v. Drieeum, v. Leeuwen eu Poortman. De Geneesk. Zondagsdienst te Oegstgeest wordt waargenomen door Dr. Hugenholtz, telefoon 390. i De avon'd- nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 26 Apr. tot en met Zondag 2 Mei a.s. waargenomen door de apotheken: J. C Pelle, Kort Rapen burg 12, tei'cf, 594; J. P. M. ten Dijk, Haven 18, telef. 85. en mej. J. Doedens. Wilhel- minapark 8. Oegstgeest Tel. 274. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 3 tot en met Donderdag 6 Mei a.s. (Hemeflvaartsdag) waargenomen door de apotheken G. H. Blan ken, Hoogewoerd 171, telef, 302 en D. J. van Driesum, Mare 10, telef. 406. Van Vrijdag 7 tot en met Zondag G Mei a.s. neemt waar apotheek C. B. Duyster, N-. Rijn, 18, telle f. 523. Voor Oegstgeest worden deze diensten waargenomen door mej. J. Doedens, Williel-* minapark 8, telef. 274. te Leeuwarden is de grootste Onderlinge Levensverzekering-Maatschappij In Nederland VERZEKERD KAPITAAL: RUIM 280 MILLIOEN GULDEN (Adv.) aan werkloozen die uitkeering ontvangen ingevolge de steunregeling en, die te werk gesteld zijn bij de werkverschaffing, zul. len voor 1937 ongeveer dezelfde bepalingen gelden, als die welke in 1936 van kracht waren, met dit verschil, dat een bedrag be steed kon worden van f 5.30 per werklooze over een gemiddeld aantal van 854 en dat een gedeelte van het aan de gemeente uit te keeren bedrag niet in geld, maar in na- tura verstrekt kan worden. Van het hier voor genoemde bedrag ad f 5.30 per werk looze komt f 2 voor rekening van het De partement van Sociale Zaken. Voor 1937 is dus beschikbaar f 4526.20. ning, van het departement voor socialo Hiervan komt dus voor rekening van de ge-> meente f 17Ö8. B. en W. geven de raad in overweging voor het aangegeven doel de noodige gelden beschikbaar te stellen. CHR. COÖP. BOUWVEREENIGING „DES WERKMANS VRIEND" Gisteravond kwam bovengenoemde ver eeniging, onder leiding van den voorzitter, den heer A. Noomen in tweede algemeene vergadering bijeen. Na opening op gebruike lijke wijze en lezing der notulen door den secr., den heer G. W. Snel, bracht de com missie. benoemd in de vorige vergadering, om de boeken en bescheiden van den pen. 'ningmeester na te eden, hij monde van den heer A. M. Saton verslag uit. Waar alles in de beste orde bevonden was stelde de com missie voor den penningmeester, den heer S« C. v. d. Spelt en den boekhouder, den heer J. T. Leene dan'k te zeggen voor hun beheer en de rekening goed te keuren. Aldus besloten. De aftredende bestuursleden de heeren A. Noomen, J. van Tuijl en G. Zwaan werden met bijna algemeene stemmen herkozen. Als commissaris werd bij acclamatie herkozen de heer J. P. Leene. Nadat nog enkele zaken van huishoude lijke aard waren behandeld sloot de voor zitter de vergadering en ging de heer Leëno in dankgebed voor. HAZERSWOUDE VERBREEDINGSWERKZAAMHEDEN. Ieder die de werkzaamheden ter uitvoe-* ring van de verbreeding van den Gemecne- weg in oogenschouw heeft genomen, zal zich met verwondering hebben aigevraagd: waarvoor zullen toch die heel groote en wijdo ijzeren buizen moeten dienen? Bij wegen en bruggenbouw in polders moet steeds reke ning gehouden worden met de bemaling en het waterpeil in den polder. Waar nu ge maal C van de Groote Hazenvoudsche Droog makerij per minuut ISO M3. water op Rijn-* lands boezem uitslaat, kan men den af voer niet belemmeren. Nu door een tech nisch ambtenaar van Rijnland in samenwer. king met den architect J. Dekker alhier, berekend werd dat de genoemde 180 M3. per minuut verdeeld worden in 120 M3. voor dc Oostvaart, 30 M3. door de Galgwetering Oostwaarts op Papenvoort en 30 M3. West waarts door de Galgwctering op de Lode- wijksvaart, kan men begrijpen dat de Galg wetering niet afgedamd kon worden, zonder het peil aanzienlijk te vprhoogen. Genoemde ijzeren buizen moeten nu dienen om het wa ter ongestoord te kunnen laten afvloeien. Het Hoogheemraadschap van Rijnland eischte deze tijdelijke voorziening. Dat dit geen gewoon ambteliike eisoh is, kan men nagaan, wanneer meri bedenkt, dat op de fcnoemde Oost va* rt. Panenvnart en Lodewijkvaart noe 125 M3 watpp ner minuut kunnen worden uitg"c'a«Ten. wanneer dc Blauwe Wip, Rietveldsche molen en Oost. buurtmolen werken. In zoo'n geval zouden 305 M3. water per minuut moeten worden afgevoerd. Men ziet, hii het bouwen van eer. brug komt heel wat kijken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6