Hoe Franco's kruiser „Espana" verging Woningbureau VISSER Ho, ZATERDAG i MEI 1937 EERSTE BLAD PAG a WILLIAM BOOTH EEN STRIJDER GODS door Dr J. H. GUNNING J.Hi Laat dit ontroerende boek niet onge lezen. William Booth heeft ook U, in Uw tijd en Uw omstandigheden iets te zeggen. Ingenaaid f 2.90 Gebonden f 3.90 380 bladi. 25 x 17 cM. Met 6 loto's FASCISME EN NATIONAAL-SOCIALISME Structuurverschillen tusschen Italië en het Derde Rijk Fascisme een politiek stelsel; nationaal-socialisme een wereldbeschouwing (Van onzen Duitschen correspondent) Shakespeare oordeelde: „The world 's a Etage!" Het na-oorlogsche Duitschland heeft bladzijden zijner geschiedenis gevuld met episoden welke voordien slechts voorkwa men in de partituur eener operette. Tot deze episoden behoort de putsch, die Adolf Hitler den 9den Nov. 1923 pleegde in den Bürgerbraukeller te Munchen. Het lijdt geen twijfel, of de Führer en zijn ge trouwen, onder wie ernstige mannen waren als Ludendorff. werden bezield door het rotsvaste geloof der grenzenlooze naïveteit, dat in het leven van voortrekkers en voor vechters zoo dikwijls het onmogelijke mo gelijk maakte en dat, wanneer het eenmaal tot resultaten heeft geleid, gemeenlijk in tuïtie genoemd wordt Doch nu de Hitler- putsch verliep, zooals velen voorzegd had den, kón de buitenstaander het geval ook niet anders zien dan als een theatraal en pathetisch gebaar. Het ligt voor de hand, dat Hit- Ier. toen hij tot zijn putsch be sloot, het voorbeeld voor oogen had van Benito Mussolini, die ruim een jaar tevoren, den 29sten October 19'22, aan het hoofd van enkele tienduizenden zwarthem- den Rome was binnengerukt, ondanks dat de honderdduizend man sterke militaire be zetting der Italiaansche hoofdstad wel in staat ware geweest om te verhinderen, dal er ook maar één fascist over de histori sche Pnnte Molle in de Eeuwige Stad door drong. Hoe dit ook zij. de Braukeller-putsch werd een even groot fiasco als de Marcia SU Roma een succes was geweest. Tijdens de vestingstraf, waardoor hij te Landsberg zijn omwentelingspoging boette, ontwierp Adolf Hitler het program yan actie, waarvan hij nooit meer is afge weken en dat hem den 30sten Jan. 1933 aan de regeering bracht Formpel. dit is in den zin van de wet. streefde hij geen revolutie meer na. doch slechts de „Machtiibernahme". Hij bestreed de republiek van Weimar niet van achter de barrikaden,. doch aan de stembus. Het verschil van methode tusschen Hitier, 'die over den legalen weg naar de Rijkskan selarij optrok, en Mussolini, wiens volge lingen het Quirinaal omsingelden, toen Vit- torio Emanuele III hem tot zijn minister president benoemde, is geworden tot een verschil van structuur tusschen het natio- naal-socialistisehe Duitschland en het fas cistische Italië: dit verschil is zoo groot.dat het Italië van Mussolini in zijn verhouding van volk en staat even ver verwijderd van het Duitschland van Hitier als van het Rusland van Stalin. Mussolini wist dat hij steunde op een minderheid, welke echter een stoottroep was, die getoond had, wat hij waard was Die stoottroep, de Partita Nazionale Fas- cista, moest een stoottroep blijven. Alleen 'door reeruten kon hij worden uitgebreid en in het leven gehouden. Aan het streven van zijn al te rad ik alen eersten spcretaris-gene- raal. Roberto Farinacci, die zijn opdracht de macht va,n het fascisme te bevestigen zoo opvatte, dat hij Italië met alle midde len moest fascistiseeren, maakte hij een «inde, door plechtig- te verklaren, dat er in Italië plaats is voor alle Italianen, ook wanneer zij niet-fascisten of zelfs anti-fas cisten zijn, mits zij zich slechts als goede staatsburgers gedragen. En ook Farinacci's opvolger Au gusto Turati, slaagde er niet in om zijn zin door te drijven, toen hij meende, den hem opgedragen innerlijken opbouw van een fascistisch Italië zoozeer tof in de perfectie te hebben uitgevoerd, 'dat het voortaan een contradictio in termi nis wezen zou, onderscheid te maken tus schen Italianen en fascisten, en dat daar om de partij als overbodig diende te worden opgeruimd, zoo men haar tenminste niet voor iederen Italiaan toegankelijk wilde stellen. Mussolini wees dit resoluut van de hand en gaf de partij den eeretitel van spina dorsale, de ruggegraat van 't régime. Adolf Hitler kwam aan de macht, veel minder doordat een stoottroep in zijn naam alles op alles zette, dan beladen met de ballast van millioenen menschon die alle maal hun eigen belangen hadden en die zijn opvattingen meerendeels niet kenden en zelden in alle opzichten deelden. Wilde hij consekwent zijn en hij wés conse- kwent dan moest hij van het standpunt uitgaan, dat hij de meerderheid des volks achter zich had, dat deze meerderheid zich zonder voorbehoud aan zijn absolute lei ding toevertrouwde en dat het Duitsche volk zich in volle vrijheid en zonder eenige dwang, had uitgesproken, niet voor alleen maar iets anders, doch voor een nationual- socialistisch Derde Rijk. Dat het niet zoo heel eenvoudig is om da massa op te voeden in een nieuwen gods dienst.. een nieuwe philosophic, ja een vol komen nieuwe levenshouding bleek I-Iitler begrepen te hebben, daar hij lang voor den 30sten Januari reeds was overgegaan tot nieuwe kernvorming. Kon men aan va lijk zonder meer lid worden der NSDAP later was het noodzakelijk, dat men eerst de voorbereidende school van het adspirar. tendom doorliep. Nauwelijks begon de partij afmetingen van eenige beteekenis aan ie nemen, of in haar schoot werden „Sturm- ebteilungcn" gevormd. Tenslotte ontston den de „Schutzstaffel". de élite der be weging. Waren voor den ,F0hrer" Hitier de moei lijkheden met zijn millioenenhewegLng al heel groot, voor „Reichskanzler" Hitier wer den zij nog grooter, daar de laatste heele- maal niet uitsluitend meer te doen had met mensrhen, die tenminste, ter goeder trouw waren, doch ook rekening moest hou den met conjunctuur-ridders en rechtstreek- sche tegenstanders. Daar het nationaal- sorialisme niet gelijk het fascisme een poli tiek stelsel is doch eer wereldbeschouwing, welke vo'gens „Mein Kampf" van nature aan zichzelf verplicht is om elk compro mis van de hand te wi«z"n zich als on feilbaar te beschouwen, kon Hitier nier anders dan zijn „Weltanschauung" tot dogma verheffen en- iederen ongeloovige met zijn banvloek bedreigen. Natuurlijk is de striid van het nationaal socialisme, evenals de strijd van elke be weging, die een idee wil doen zegevieren, in de eerste plaats een strijd om de jeiigd. Volwassenen hangen de ideeën aan waar van zij zich minstens kunnen verbeelden, dat het hun eigene zijn. Verder laten zij hun meening wel onderdrukken, doch moei lijk door een andere vervangen. Het nationaal-socialisme heeft de jeugd lang verwaarloosd, omdat op den legalen weg alleen do stemgerechtigden kunnen meeloopen. Na de „Machtiibernahme" ech ter zeide Hitier, .dat er maar één zorg is, rovep hij zich werkelijk bezorgd maken kan: namelijk de vorming dergenen, die later de nationaal-socialistische idee zullen dragen. Sinds December van het vorig jaar is heel de jeugd bij de Hitler-Jugend ingelijfd. Typisch is het, dat men ook hier weer met nassa klaarblijkelijk geen raad weet en tot kernvorming overgaat. Uitdrukkelijk heeft Baldur von Schirach verklaard, dat de millioenen jongens en meisjes, die door de wet in de rangen der nationaal-Socia listische jeugdorganisatie werden onderge bracht, heelemaal nipt zonder meer als volwaardige leden worden beschouwd. Zij zullen het ongetwijfeld zoover kunnen bren gen, maar dan zullen zij toch eerst heel erg hun best moeten doen en zich die eer waar dig toonen. Aan den anderen kant is met ingang van April uit de gelederen der vol waardige leden van de Hitler-Jeugd weer een élite afgescheiden, die de zes klassen der nieuw opgerichte Adolf Hitler-scholen moet doorloopen, om later een ambt te bekleeden bij staat of partij. Een élite uit deze élite zal tenslotte een plaatsje krijgen in de ordpns- burchten, waar voortaan iedere nationaal- socialist, die ook maar de meest bescheiden leidende functie bekleedt tijdens eer drie jarigen cursus geschoold zal ipoeter vezen in de officieele ..Weltanschauung". Thans is een aanvang gemaakt met de verwezenlijking van het groote plan, dat op den vierden verjaardag der „Machtüber- na».me" werd aangekondigd; namelijk de opname van heel het Duitsche volk in de partij. Als wereldbeschouwing kan het natio naal-socialisme niet dulden, dat slechts een betrekkelijk kiein percentage van het Duit sche volk zijn leer aanhangt. Het is geen politiek stelsel, dat genoeg heeft aan een stoottroep, het wil een dogma zijn en als zoodanig universeel beleden worden. Intusschen is men er echter toch ook weer voor teruggeschrikt om alle Duitsche man, nen en vrouwen en masse bij de beweging in te lijven, ofschoon Hitler's rede vain den 30sten Jaenuari j.l. zulks eigenlijk deed ver wachten. Ook hier viert de kernvorming weer hoogtij. Strikt genomen worden bij ge legenheid van het Feest van den Arbeid (1 Mei) alleen maar degenen in de partij opgenomen die reeds sinds langoren tijd een'ge functie bij een der nevenorgani saties hebben bekleed en van wie dus kan worden verondersteld, dat zij voldoende in de officieele wereldbeschouwinj Von, Neuraths Italiaansche reis Omtrent de a.s. Rome-reis van den Duit schen minister van Buitenl. Zaken, Von Neurath,, valt in welingelichte kringen te Berlijn te vernemen, dat men natuurlijk van dit officieele tegenbezoek dat de Duit sche minister aan Rome brengt ter beant woording van Ciano's visite aan Berlijn geenerlei sensaties dient te verwachten, zoo als hier en daar in de buitenlandsche pers het geval schijnt te zijn. De reis ügt geheel in het kader der uiter mate vriendelijke Duitsch-Italiaansche be trekkingen, die sinds lang tot een volkomen opheldering der beide landen interesseeren- kwesties hebben geleid. De heer Von Neurath reist derhalve niet naar de Italiaansche hoofdstad, om er straks met verrassende resultaten vandaan te komen, maar zijn bezoek en de gesprek ken, welke hij er met de Italiaansche staats lieden voeren zal en waarbij natuurlijk alle actueele politieke kwesties een beurt zullen krijgen, zullen uitsluitend ten doel hebben, het bestaan van de as Berlijn—Rome ander maal te demonstreeren en te bekrachtigen. Amerika's nieuwe neutraliteitswet Het Amerikaansche congres heeft een nieuwe neutraliteitswet goedgekeurd, welke op 1 Mei van kracht zal worden. In de toe komst zullen, krachtens deze wet, zoodra de president het feit van den staat van oorlog tusschen twee of meer staten of een burgeroorlog in een vreemden staat heeft geconstateerd, automatisch verboden zijn: de uitvoer van oorlogsmateriaal, aankoop of verkoop van door dien staat of staten uit gegeven obligaties, reizen op schepen van de oorlogvoerende staten en bewapening van Amerikaansche handelsschepen. Wat onder oorlogsmateriaal dient te wor den verstaan, mag de president in wezen zelf bepalen. HUIZE „WESTEINDE" TE 's-G RAVENHAGE biedt aan Dames en Meisjes een aange naam Tehuis voor korten of langeren tijd. Zeer matige prijzen 1.50 3.— p. d.) voor logies met voil. pension; des- gew. alleen kamer in. ontb. Gev. sed. 1S68. Geheel verbouwd en gemoderniseerd. Westeinde 31, Telef. 113932 Westeinde 27, Telef. 110573 (Adv. De Spaansche burgeroorlog Engeland en de ontruiming van Bilbao Geen nieuws van de fronten Van de Britsche admiraliteit is be vestiging ontvangen, dat de Spaansche nationalistische kruiser „Espana" door een bom der roode regeeringsvliegtui- gen getroffen en gezonken is. Men ont houdt zich in officieele kringen te Lon den op het oogenblik nog van commen taar omtrent de aanleiding tot het zee gevecht, dat zich rond het z.g. Britsche stoomschip „Brora" zou hebben afge speeld, toen dit door den torpedojager „Velasco" werd aangevallen, noodseinen uitzond en hulp kreeg van Valencia's luchtmacht, die met een voltreffer het ter plaatse opereerende grootste oor logsschip der rechtschen, de kruiser „Espana", tot zinken bracht. Men wijst er alleen op, dat het eenige stoomschip van dien naam, dat „Lloyds" op geeft, zich op het oogenblik tusschen Bel fast en Glasgow, dus ver van de oorlof wateren, moet bevinden. Je Britsche regeering zal derhalve de of ficieele rapporten afwachten en, indien wer kelijk blijkt, dat een Britsch vaartuig bui ten de driemijlsgrens werd aangevallen, bij de nationalistische autoriteiten protest doen hooren. Vond de aanval plaats binnen de driemijlsgrens, dan zullen genoemde auto riteiten toch aansprakelijk worden gesteld voor eventueele schade, het schip toege bracht. Intusschen meldt een Havas-telegram uit Valencia, dat het Engelsche schip „Brora" behouden in de haven van Santander aan gekomen. Het bericht van den ondergang van het grootste schip van Franco's zeestrijdkrach ten heeft in Baskenland geweldigen indruk gemaakt. Zelfs in militaire kringen staat men verbaasd, dat een vliegtuig met bom een dergelijk slagschip tot zinken bren gen kon. Volgens mededeeling uit Santander de bom regelrecht in den schoorsteen den kruiser zijn neergeploft en in het ketel- ruim zijn geëxplodeerd. De „Espana" moet drie honderd meter onder den zeespiegel liggen. Ter plaatse waar het schip ten onder ging, drijven reddingsboeien. Men heeft der nog de pet van den commandant opge- vischt en een aantal documenten, benevens wat Engelsche, Duitsche en Italiaansche kranten. In een officieele mededeeling uit Santan der wordt beweerd, dat de „Espana" 29 gra naten op het Engelsche handelsschip had af gevuurd. De Britsche kapitein weigerde des ondanks te stoppen en het schip zond on ophoudelijk draadlooze signalen uit om hulp van de Engelsche oorlogsschepen. De kustbattèrijen van Santander, welke stad zich "nog in handen der rooden bevindt, grepen toen in den strijd in en vuurden op de „Espana". Tezelfdertijd zond het roode commando drie bombardementsvliegtuigen de lucht in. De „Espana" bracht onmiddellijk zijn luchtafweergeschut in actie, doch de roode bombardeerders cirkelden zóó hoog boven het slagschip, dat zij volkomen buiten het berijk zijner kanonnen waren. Een poging van de „Espana" om de koers te wijzigen te ontsnappen, mislukte. Van een hoogte van 3000 meter trof plotseling een bom het schip. Even later verd^st». het op vier mijl afstand van Kaap^Mayof de diepte. Zooals gezegd, was hét 't voornaamste schip van Franco's vloot. Het werd ge bouwd in 1913 en werd toen „Alfonso Trece" gedoopt. Het had een snelheid van 20 knoopen en was gewapend met 8 kanonnen van 30.5 c.M. en een aan tal stukken van middelmatig kaliber. De bemanning bestond uit 854 koppen. Het schip had de laatste maanden tot taak, de scheepvaart in de Cantabrische zee te beletten. Reuter meldt nader, dat de beman ning van de „Espana" in paniek over boord sprong, zonder eraan te denken, de booten uit te zetten. Tusschen het begin van den aanval en het oogenblik dat 'het schip in de golven verdween verliepen twee en een half uur. De intocht in Guernica Van het oorlogsfront vallen geen bijzon dere gebeurtenissen te melden. Een speciale correspondent van het „Deutsche Nachrich- tenbureau" meldt, dat hij in de gelegenheid is geweest, de eerste troepen, welke het door de boolsjewisten verwoeste Guernica binnenrukten, te vergezellen. „In zeldzame tegenstelling tot het door de de communisten aangerichte beeld van woesting stond", aldus deze correspondent, „het gejuich van de weinige vrouwen en mannén, die zich in onderaardsche schuil plaatsen of in de bergen verborgen -hadden gehouden en die de binnentrekkende natio nale soldaten telkens weer om den hals vielen. Reeds vóór Guernica ontmoetten de -sol daten in het vruchtbare Muntatadal boeren kinderen, die de armen vol blijdschap naar hen uitstrekten en den bevrijders een enthousiast „Viva Espana" toeriepen. Ook Durango heeft sterk geleden. De be volking is door de separatisten grootendeels onder dwang naar Bilbao gebracht. Door de behaalde terreinwinsten is een in Guernica over Durango en Ochandiano loopende frontlinie ontstaan, welke zich ten Noordwesten van Durango ongeveer twintig kilometer van Bilbao uitstrekt. Het geheele stratennet benevens al hoogten ten Oosten van deze lijn zijn va vijanden gezuiverd. Alle teekenen wijzen erop, dat de bolsj' wisten weinig kilometers vóór Bilbao e< laatsten hardnekkigen tegenstand willen bieden. Italiaansche oorlogsslachtoffers Het Italiaansche stoomschip „Franca Fassio" heeft, op weg naar Genua, Gibraltar aangedaan. Het schip komt uit Sevilla heeft 145 gewonden aan boord, meerendeels Italianen, die hebben deelgenomen aai jongste gevechten en in Sevilla, waar hospitalen vol zijn, niet voldoende verzorgd konden worden. De evacuatie van Bilbao De Britsche marine zal in volle zee den Baskischen schepen bescherming verleenen, die ouden van dagen, vrouwen en kinderen zullen evacueeren. De Britsche consul te Bilbao zal de scheping der emigranten leiden en er voor waken, dat werkelijk alleen ouden dagen, vrouwen en kinderen vervoerd zullen worden. De Baskische autoriteiten hebben de Brit sche regeering verzocht, deze bescherming te verleenen. De Britsche regeering heeft i haar antwoord de verzekering gevraagd, dat de evacuatie een zuiver humanitaire maat regel zou vormen. Verzekeringen, die door de Britsche regeering beschouwo worden als bevredigend zijn thans ontvangen en meent te Londen, dat Franco geen enkel bezwaar zal maken tegen dit evacuatieplan. In antwoord op een vraag in het lager huis, of hii gehoord had, dat generaal M o 1 a voornemens is, Bilbao te vernietigen en of de Britsche regeering onmiddellijk de voor naamste mogendheden, welke de niet- inmengingsovereenkomst hebben geteekend, zou waarschuwen, teneinde gezamenlijk een dergelijk optreden te voorkomen, zeide Eden, dat hij kennis ha'" genomen van dergelijke uitlating en dat hij den Britschen ambassadeur opdracht had gegeven, te rap- nnrtperen of die verklaring inderdaad was Op vragen over de wenschelijkheid, onafhankelijke commissie te zenden, om een onderzoek in te stellen naar het bombarde ment van Guernica, gaf Eden geen ant woord; evenmin op een vraag Van Sinclair over het bombardement Van Galdacano. Naar algemeene mijnwerkers staking in Engeland De conferentie van Britsche mij rwer kersgedelegeerden heeft besloten, dat een stakingsaanzegging aan de steenkool- mijnondernemingen behoort te worden gezonden met het oog op een volledige arbeidsstaking in het geheele Vereen Koninkrijk, te beginnen op Zaterdag 22 Mei. De Londensche bussen rijden niet meer Het personeel der Londensche autobussen heeft gisteravond om twaalf uur het werk neergelegd en het besluit genomen te sta ken teneinde verbetering van zijn trbeids voorwaarden af te dwingen. S'echts «ie auto bussen, die hun eindpunt buiten de stad hen hen en de z.g.n. reiswagens blij'ven nog rij den; overigens ligt heel het Londensche busverkeer stil. Gisteravond hebben de arbeidersgedrie- geerden ui'voerig over den toestand in hel bedrijf beraadslaagd, waarna het reeds op 25 Maart j.l. afgekondigde stakingsbeslnit werd bekrachtigd. Na afloop van de conferentie heeft B e- v i n, die namens het au'obuspersoneel ie besprekingen voert, nog een bezoek gebracht aan het Ministerie van Arbeid. Na dit onder houd. dat drie kwartipr duurde, weigerde hij eenige nadere verklaring af te leggen doch bepaalde zich ertoe eenvoudig to zeg gen. dat het confict was uitgebroken De Minister van Arbeid, Brown, zal in voortdurend contact blijven met de vertegen woordigers der werknemers. Het Ministerie van Arbeid heeft inmiddels een communiqué uitgegevéi, waarin ten aanzien van he» stakingsbesluit der trans por! ar beiderssfederat ie gezegd, wordt, dat de Minister van Arbeid met het oog op het ongemak voor het publiek, besloten heeft een commissie van onderzoek in te snellen bestaande uit drie personen, die rapnort zul len moeten uitbrengen over de kwestie der arbeidsuren, arbeidsvoorwaarden, enz., van hot autobuspersöneel. He1 verluidt, dat de Minister van Arhei' aan Be vin gevraagd heeft, of het mogeHjl zou zijn de staking op te schorten, tot d< commissiie van onderzoek de omstredji kvves'ies zou hebben bestudeerd. E e v i n heeft hierop geantwoord, dat dit niet mogelijk was. GERARD ADRIAAN VAN SWIETEN TUINBOUWSCHOOL te Frederiksoord Opleiding in alle richtingen van den Tuin bouw M.O. 7 II.A. Schooltuin m. 13 kassen Vraagt prospectus. De Directeur. Voor* CORPULENTEN, DIABETICI. MAAGLIJDERS. PICNICCERS Suiker maakt dik, SUKRSSTOL NIET. Enorme besparing op Uw sulkerrekenlng. Vooral bij bereiding van Rhaharber en andere veel suiker vragende s ijzen. Onmis baar bij picnic. SUKIIISTOL geeft geen bijsmaak; het Is een zuiver product In hanilige platte draaMonsjes 40(1 stuks, slechts 25 cent BH Apotheken en Drogisten Import.: H. TEN HERKEL - Hilversom Worden de Roomsche orden in Duitschland ontbonden In nationaal-socialistische kringen te Ber lijn deelt men mede, dat de Duitsche Rijks- regeering een wet op de Roomsf.h-katho.lie- ko orden voorbereidt. Men verklaart, dat door de Duitsche pers onthu de feilen de noodzakelijkheid hebben aangetoond ,n te grijpen. De wet zou de opheffing van de congre gaties medebrengen, van welke een groot aantal leden bij zedenmisdrijven betrokken zouden zijn. Het openbaar ministerie te Koblenz heeft onlangs medegedeeld, dat binnenkort ai ie leden van één congregatie in de beklaagden bank zullen plaats nemen. Behalve aan zedenmisdrijven zouden de ?ran-twoordelijke leiders van verschillende congregaties eveneens aan deviezen-overtre dingen schuldig staan, hetgeen de verbeurd verklaring van de bezittingen zou mede brengen. De Rijksdagverkiezingen in Japan Gisteren heeft in Japan de verkiezing plaats gehad voor de samenstelling vaneen nieuwen Rijksdag. Uit het verloop van den verkiezingsdag blijkt, dat de deelneming aan de stemming abnormaal klein" is. De belangstelling van de vijftien millioen Japansche kiezers voor 't resultaat van de Rijksdagverkiezingen, is blijkbaar zeer ge- nng Men ziet hierin evenwel noch voor de regeering, noch voor de oppositie een gun stig teelten. Niettemin is de toestand voor Hayasji en zijn kabinet in zooverre ern stiger geworden, wijl hij op een meerder heid in den toekomstigen Rijksdag aange wezen is. wil hij niet opnieuw voor oe keuze gesteld worden tegen den weerspannige rijksdag in te regeeren, of hem voor de tweedp maal te ontbinden. In Osaka nam slechts 59 procent derstem- geiechtigden aan de verkiezingen deel. In andere dee'en van het land was de deel neming nog geringer en bewoog ich tus schen de 2P en 45 procent In de meeste kiesdistricten begint de- tel ling der stemmen Zaterdagmorgen vroeg. Kenners der politieke verhoudingen ath- n het uitersi! onwaarschijnlijk, dat voldoen de regeeri-ngscandidaten worden gekozen het tegenwoordige kabinet ook slechts bij benadering een meerderheid te verschaffen. EEN VOSSENPLAAG IN Z.-FRANKRIJK Het Fransche departement van de Cha- rer.te, en in het bijzonder de landstreek Cognac, heeft op 't oogenblik zeer te lijden van een vossen plaag. De vossen gaan ijuitengewoon driest te werk; midden op den dag dringen zij de kippen- en konijnenhokken binnen. De ooe ren zijn de wanhoop nabij. De autoriteiten hebben de streekbewoner- verzocht, vallen uit te zetten, terwijl zich een groep jagers heeft gevormd om onder de roofzuchtige dieren opruiming te houden. Kort Nieuws De kroonprins en de kroonprinses van Zweden zijn voornemens het volgend jaar bezoek aan de Ver. Staten te brengen, ter gelegenheid van het derde eeuwfeest der Zweedsche kolonie in Delaware. In Waziristan (Br-Tnd.) heeft opnieuw :n hevig gevecht tusschen inboorlingen en Briische infanterie plaats gehad. Aan Britsche zijde werden 4 Indische sol daten, gedood en 14 gewond. Een Engelsch vliegtuig viel in het Khaisora-dal te pletter. Over de verliezen der opstandelingen is op het oogenblik nog niets bekend. Nabij Stok et own, in Zuid-Engeland. zijn drie Britsche legervliegtuigen tegen elkaar gebotst. De drie toestellen zijn vernield; één itger is hierbij om het leven gekoinei Doodelijk ongeval te Zwammerdam Chauffeur door passeerende auto gegrepen Onder de gemeende Zwammeraani heeft gis'eravond op den Rijksstraatweg een ngeluk met doodelijken afloop plaats cehad Toen de bestuurder van een stilstaande rachtauto langs zijn wagen liep, werd hij door een tegenligger, een luxe auto, waarvan bestuurder voor *wee wielrijders wilde uitwijken, aangereden en slag gedood. De auto reed in de sloot; persoonlijke onge- en hadden hierbij niet plaats. Het slachtoffer is circa 40 jaar en vermoedelijk uit Delft afkomstig. DOOR EEN VRACHTAUTO GEGREPEN J Gistermiddag om vijf uur is te Gronin gen de 10-jarige loopjongen D. de Vries, die op de fiets reed op het Stationsplein; aldaar aangereden door een vrachtauto be stuurd door P. W. uit Termunten. De jongen liep een bekkenfractuur en een buikbloeding op en is in hoogst zorg- wekkenden toestand naar het R. K. Zieken huis overgebracht. De verkeerspolitie stelt een onderzoek naar de schuldvraag in. BRAND IN WGONHUIS EN BOERDERIJ Terwijl de bewoners even afwezig waren, is brand ontstaan in de woning van den veehandelaar P. Borrel te S m i 1 d e. De brand is ontstaan door een petroleumlamp die te hoog brandde. Huis en inboedel gin gen verloren. Toen de brandweer kwam, viel er niets meer te redden. Verzekering dekt da schade. tEMENGD nieuws Van achttien meter hoogte gevallen Schilder levensgevaarlijk gewond Vannacht omstreeks half een is een 32-ja- rige schilder, die in de kap van het centraal station te Amsterdam boven het eersie perron Oostzijde werkzaamheden verrichte, op een plank uitgegleden en van een hoogte van 18 M. omlaag gestort. De ongelukki kwam op de rails terecht en bleef er met zware inwendige kneuzingen, een boven armfractuur en diverse verwondingen lig gen. De Geneesk. Dienst vervoerde hem naar bet Binnen-Gasthuis, waar hij werd v<v>r- zien van de H.H, Sacramenten der sterven den. Zijn toestand is zorgwekkend. Kind onder een auto Een 6-jarig zoontje van den heer Vijftte schild te Naaldwijk, is voor de ouderlijke woning door een auto overreden, en ernstig verwond. Toen de chauffeur, zekere S. uit 's-Gra venzande. met zijn auto had stil gestaan en daarna wegreed, werd hom door voorbij gangers medegedeeld, dat hij een kind had overreden. Het knaapje bleek een achterwiel van de zware auto over het lichaam te hebben ge kregen. waardoor ernstige inwendige ver wondingen waren ontstaan. Vermoedelijk is het kind tijdens het weg rijden tegen de auto gekropen, en gevallen. Het slachtoffer is naar het ziekenhuis te Dien Haag vervoerd, 6 tot 10 RENTE van Uw Geld en GR00TERE ZEKERHEID Huizenbezit geeft minstens 50 tot 100 mee.r rente dan elke andere goede belegging. Wij hebben voor Iedere belegger een passende aanbieding. Als U ons bet beheer in handen geeft, hebt U er geen omkijken naar. ALGEMEEN BEHEER Laan van Meerdervoort 259, DEN HAAG 2950.— tot 190.000.— GELDBELEGGING terdam, Overschie, H'berg, IJsselmonde. HEERENHUIZEN v.ai 2950.— tot 19800.—. UW EIGEN HUIS (Huizen) TEGEN DAGPRIJS N.V. „ZOMERHOF" - OVERSCHIE CHR. FAASEN Jr., Dir. Telefoon 42247 L. BOOMSMA AMSTERDAM NASSAUKADE 118119 NATUURLIJK te HEEMSTEDE Belastingen laag. Verbind met Amsterdam en Den Haag prima Vraagt geïll Woninggids bij: HEEMSTEDE's WONINGBUREAU CORN L. KWAK - HEEMSTEDE DREEF 276 IN HET \/P"! O bt1 BEKOORLIJKE V L LF Arnhem Aroh straat 3 - VELP - Telef 3653 WONINGEN IN E L K E N PRIJS Betrouwbare Adviezen Grootste service WQNINGBUREAU „G OOILUS X*' P. Huiizing Zn.. Bouwkundigen HILVERSUM Hij vestiging in het Gooi verschaffen wij I! kosteloos deskundige voorlichting hij het knopen of huren van Uw woning JOH GER.WEG 92 Telefoon 6G74 ZESST Uw WOONPLAATS Wendt I' hij hei zoeken nnnr een WONING ol RorWGROM) tot 'T ZEISTER WONïNGBUREAU VAN AALDEREN SLOTLAAN 77 ZEIST, EN U SLAAGT

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2