NATIONALE INDUSTRIE SCHERPE - LETTERS DE PLIKART= Nutsspaarbank BREDA VRIJDAG 30 APRIL 1937 TWEEDE BLAD PAG. s Rechts: In het wegvale tusschen Hazerswoude en Benthuizen moeten verschillende gedeelten onderheid worden. Men ziet de palen hier mannetje aan mannetje staan. De werkzaamheden aan de dijk, die vanuit Urk aangelegd wordt rond de droog te leggen N.O. Polder. Het 400 M. lange gedeelte, dat gereed is, op de achtergrond Urk, op de voorgrond baggermachine, die de bodem uitgraaft voor het aanleggen van een nieuw gedeelte van de d\ >k. Te Scheveningen is men druk in de weer om de groote dobbers te maken, die moeten houden haringnetten drijvende De studio voor televisieproefnemingen bij de Philipsfabrieken te Eindhoven, die gisteren door 200 ingenieurs bezocht werd. Te den Haag is gisteren onder groote belang stelling het huwelijk voltrokken tusschen onze gezantschapssecretaris te Stockholm C. W. A. baron van Haersolte met S. M. Baronesse van Haersolte vwn Haerst. VOOR NEDERLAND EN N E p E R L A N D SC H -1 N DI E Nederlandsche vliegtuigen zijn beter dan Buitenlandsche vliegtuigerr KOOLHOVEN VLIEGTUIGEN ZIJN NEDERL FABRIKAAT N.V. KOOLHOVEN VLIEGTUIGEN WAALHAVEN ROTTERDAM PLIKART -briefkaart is een succes! PLIKART -bestelorder is 'n openbaring, omdat: ze als briefkaart kan verzonden worden en daardoor haar kostprijs bespaart aan porto en enveloppen. vele voordeelen voor vele doeleinden, o.a. èn brief èn briefkaartl Plikart, Mayweg 1 's-Hertogenbosch „Draagt Elkanders Lasten" Eet ledental boven de 60.000 gestegen "Wjj ontvingen het verslag over 1936 van het tTuberculosefonds „Draagt elkanders lasten", afdeeling van het C.N.V. in Nederland. Hieraan ontleenen wij dat het aantal hulp- Verleeningen blyft stijgen. In 1936 werd aan 652 personen hulp verleend (in 1935 aan 512) Ondanks deze stijging bleef het ten laste van het fonds komende bedrag beneden dat van 1935, hetgeen wel op rekening moet worden gesteld van de nauwere samenwerking met andere instellingen. Het aantal deelnemers dat op 1 Januari '36 69735 bedroeg, was 31 Dec. j.l. gestegen tot 61294, een vermeerdering met 1559 deelne mers. Verwacht wordt, dat 1937 een greotere toe ïieming te zien zal geven, omdat enkele afdee- iingen de wensch heboen te kennen gegeven collectief toe te treden, waarover nog onder handeld wordt. Intusschen hebben nog zeer vele leden van de bij het C.N.V. aangesloten organisaties hun plaats als deelnemer van D.E.L. openge laten. De leuze blijft daarom: „Alle leden deelnemer van D.E.L." De verkoop van de zakagenda 1937 stelde teleur. De oplaag was 15000 terwijl het C.N.V Ö.09.000 leden telt! Hoewel de oplaag werd Vergroot, werden toch slechts een paar hon derd exemplaren meer verkocht .dan in 1936 ÏMen verandere het formaat!!). Wat de financiën betreft, wordt in het ver slag medegedeeld, dat in '36 in totaal f 61.561 is uitgekeerd tan behoeve van 552 patiënten, verdeeld over 160 plaatsen in ons land. Boven dien werd een oelangryk bedrag uitgegeven, dat indirect de patiënten ten goede kwam. Ned. scheepsbouw mij. De Riikshemiddelaar Mr S. de Vries Czn heeft inlichtingen gevraagd aan partijen betrokken bij het dreigend conflict aan de ï\Ted. Soheepsbcuw Mij. te Amsterdam, Stijging der meubelprijzen verwacht Men schrijft ons uit meubelkringen: De prijzen der meubelen hebben tot op heden geen gelijken tred gehouden met de zeer belangrijke verhooging der prijzen van alle door de meubelindustrie te verwerken grondstoffen. Sedert October 1936 zijn de prijzen der genoemde artikelen voortdurend gestegen en de stijging gaat het percentage der de valuatie van den gulden ver te boven soms wel meer dan 50 ipCt. Daar staat tegenover dat de prijzen der meubelen tot nu toe slechts met 10 hoog stens 15 pCt. verhoogd zijn. De prijsstijging der grondstoffen is dan ook in de meubel- prijzen nog slechts zeer onvoldoende tot uitdrukking gekomen. Nu de laatste oude voorraden en grond stof fenreserves verbruikt zijn zullen de fa brikanten van meubelen genoodzaakt zijn binnen zeer korten tijd hun prijzen belang rijk te verhoogen, teneinde zich aan de veranderde grondstoffenprijzen aan te pas sen en om verliezen te voorkomen, welke deze geheele nijverheid bedreigen. Een kleine verhoogipg zal zeker niet voldoende zijn om den invloed der prijsstijging der grondstoffen te com penseeren: een verhoo- ginjr der prijzen met 20 a 25 pCt. is noodza kelijk en te verwachten, Luchtdienst Java-Australië K.N.I.L.M. krijgt toestemming De Australische Minister zonder porte feuille Thorby, heeft bekend gemaakt, dat de Australische regeering de K.N.I.L.M. tie- stemming heeft verleend tot het instellen van een luchtdienst tusschen Java en Australië. BIJENTEELT IN NEDERLAND Het hoofdbestuur van de vereeniging tot bevordering der bijenteelt in Nederland heeft besloten de jaarlijksche imkersdag te doen houden op Zaterdag 28 Augustus te Ede. Ij^paren bevordert Volkswelvaart CATHARINASTRAAT 15 RENTEBEREKENING 3o/0 s-JAARS Schoolsparen Spaarbusjes Sale-Inrlchting De werkloosheid in Maart Rond 26000 personen minder dan vorig jaar Het aantal geheel werkloozen bedroeg op het einde van Maart 1937 in gemeenten met meer dan 100.000 inwoners 153.693 tegen 161.S53 eind Februari 4Q37 (daling 8160). In gemeenten met meer dan 50.000 inwoners bedroegen deze cijfers' 48570 en 51310 "(da ling 2740). In gemeenten van 20.000 tot 50.000 inwoners waren de cijfers 50.228 en 55.069 (daling 4S41). De grootste daling der werkloosheid trad echter in bij de ge meenten met minder dan 20.000 inwoners, nl. met 20.447 (daling van 171.321 tot 150.874) In al deze gemeenten tezamen bedroeg eind Maart 1937 het aantal geheel werkloozen 403.365 tegen 439.553 eind Februari j.l. zoo dat een daling met 36.188 is ingetreden. Eind Maart 1936 was 't totaal aantal werk loozen 429.046, zoodat een verbetering met l ki het laatste jaar is ingetreden. Werkloosheid per beroepsklasse Het aantal geheel werkloozen bedroeg eind Maart in de aardewerk industrie 11955 (eind Februari 12988); diamantindustrie 731 (797); drukkersbedrijven 3257 (id. 3316); bouwbedrijven 8058? (91550); houtbewerkers 11613 (12513); kledingindustrie 5170 (6297): lederindustrie 3439 (3597); oer, turf 5825 (7656); metaalnijverheid 38352 (40580); pa pier 1671 (1773); textiel 7377 (7666) voed. ea genotmiddelen 15254 (15325); landb. bedr. 61774 (73601)vissclicrij 3010 (3205); handel 14793 (15267); verkeer 46429 (47516); vrije beroepen 13502 (14093); huisel. diensten 9746 (10078) en ongeschoolden 64871 (67631). Geen exporttoeslag op consumptie-aardappelen Op vragen van het Tweede Kamerlid Vervoorn betreffende het toekennen van een exporttoeslag op consumptie-aardappe len heeft Minister Deckers geantwoord dat evenals in andere jaren nog onverkoch te voorraden consumptie aardappelen bii telers aanwezig zijn. Uit de hem ten. dienste staande gegevens blijkt echter, dat van abnormaal groote hoeveelheden niet kan worden gesproken. De minister is van mecning, dat van een groot verlies op de teelt van consumptie aardappelen niet kan kan worden gespro ken. Naar zijn meening bestaat geen aan leiding, maatregelen te nemen om den iprijs dier aardappelen op een hooger peil te brengen, zulks te minder, daar reeds een regeling is getroffen, krachtens welke voor de goede consumptie-aardappelen, welke aan bepaalde vereischtcn voldoen, een hoo- gere denaturaticvergoeding kan worden toe gestaan dan voor de mindere soorten. De vraag, of de Minister wil bevorderen, dat door het toekennen van een exporttoe slag de overtollige voorraden tegen een too nenden prijs kunnen worden geruimd, wordt ontkennend beantwoord, aangezien de uitvoer van aardappelen ook zonder toe slag zeer bevredgiend is en niet verwacht kan worden, dat een toeslag den uitvoer zou stimuleeren en een wijziging van de prijzen hier te lande tot gevolg zou heb ben. Officieele Berichten KON. NED. METER. INSTITUUT Benoemd is tot lid van het college van curs toren van het Kon. Nederl. Meteorologisch In Ir. F. A Vening Melnesz t VEEARTSENIJKUNDIGE DIENST Aan den Inspecteur van den veeartsenijftun- digen dienst, tevens inspecteur van Volksge zondheid Dr. J. H. Picard en J A J M Kirch a als standplaats aangewezen resp. Rotterdam en 's-Hertogenbosch. Fock als notaris .te. Xysht. De „Oxford-dagen" in Utrecht Groote tent zal geplaatst worden Mien sdhrijft ons: Voor de Oxford-massabijeenkomsten wel ke te. Utrecht zullen worden gehouden van •Hemelvaartsdag tot en met Pinksteren, blijkt een bijzondere belangstelling te be staan. In het gebouw Nieuwe Kade 30 is een logiesbureau gevestigd, terwijl de Ox ford Beweging ook -beslag heeft gelegd op eenige panden, die nabij het Utrechtsche Centraal Station gelegen zijn. Hier kunnen de vreemdelingen, die men verwacht, alle gewenschte inlichtingen bekomen. Van politiezijde heeft men toezegging ge kregen, dat het geoorloofd zal zijn aan de bezoekers van de Oxforddagen, die ;«i groepsverband naar Utrecht komen, om da stad stoetsgewijze door te trekken. Hierbij zouden zelfs muziekkorpsen een en ander opluisteren. Men schijnt van deze dagen veel te ver wachten. Er is in Utrecht kwistig gewerkt met reclamebiljetten, en hoewel Dr F. Buchman, de leider dezer beweging, de nadruk legt op het nationale karakter dezer dagen, blijkt de belangstelling uit het bui tenland toch zeer groot te zijn. Men verwacht zelfs een aantal Schotten met de bekende Doedelzakblazers, men ver wacht Dr Brunner uit Zwitserland, die, zooals men weet, aanvankelijk samenwerk te met Dr Barth, maar die de laatste jaren door zijn aanraking komen met de Oxford Groepbeweging, than6 tegenover Barth is komen te staan. De Spoorwegen hebben goedkoope vier- daagsche retours en dagretours ingesteld en op de voornaamste congresdagen zullen er extra treinen loopen. De organisators zijn druk bezig alle noo- ige maatregelen te treffen, opdat alles zoo goed mogelijk zal verloopen. Derhalve is het plan opgevat om op He melvaartsdag, waarop de opening zal plaats hebben, een samenkomst te houden in een te plaatsen tent, welke ruim 6000 personen zal kunnen bevatten. Deze tent zou in een der parken der 6tad geplaatst worden, om dat men er reeds verzekerd van is. dat Tivoli te klein zal zijn. Zooals wij reeds meldden, is Tivoli alle acht dagen het brandpunt der bijeenkom sten. Behalve de genoemde tent is ook het N.V. Huis op de Oude Gracht afgehuurd Daar zal nl. aan den vooravond van Hemel- ag een begroetingsbijeenkomst wor den gehouden. Bij de verschillende autoriteiten in de stad Utrecht zit de bedoeling voor, om tij dens de congresdagen recepties te houden, waarop de verschillende leidende figuren in de Oxford Beweging gelegenheid zullen hebben zioh te presenteeren. Utrecht wacht rustig ai. Handelsmaatschappij C. de Ruiter Voorloopigs surseance verleend De derde kamer van de arrondissements rechtbank te Amsterdam heeft voorloo- pige surseance van betaling verleend aan de Handel Mij. C. de Ruiter, handel in ijzeren buizen en sanitaire artikelen, gevestigd te te Amsterdam. Deze onderneming heeft surseance aangevraagd in verband met de belangrijke verliezen, geleden op de exploi tatie van toeschouwerstribunes te Den Haag opgericht ter gelegenheid van het Prinselijk Huwelijk. Tot voorloopige bewindvoerder benoemde de rechtbank Mr i. Bilnker. Het verhoor van crediteuren is bepaald op Woensdap 16 Juni a.s. te 11.45 uur voor de derde ka mer der rechtbank. ROFFELRIJMEN ONTMOETING Een ruimende hemel, een stralende zon. Er kuieren mensclien - op 't Zwolsche perron. Daar komt uit Den Bosch VQpr hei noorden een trein. Ik zie een sigaar..., een lorgneten... Colijnl Colijn in zijn eentje in een leege coupé... Geen mensch in de statie bemoeit zich er mee. Er is geen gedraaf, geen geren, geen gejuich, Geen hakkengeklak Aangewezen ls als directeur van het P Telegraaf- en Telefoonkantoor te Den B (Texel) de commies G. Kcyser. thans dlrec van het postkantoor te Rhenen. RIJKSVELDWACHT Benoemd ls tot inspecteur der Riiksveldwacht A. van Zoelen, commissaris van politie te Am sterdam. Geen stuiver vertooning, geen dubbeltje pracht, Geen losse revolver, geen ijzeren wacht Niets, niets van dat alles. Dat is juist zoo fijn Dat teekent volledig het beeld van Colijn Die, wars van blagueur en potsierlijk vertoon, De ras-Calvinist blijft, de kalmte in persoon. En toch, hoe vereert men den grijzen premier! God zegene hem op zijn zware tournee. (Nadruk verboden) LEO LENS Twintigduizend biggenmerken beschikbaar Voor eenige groepen landbouwers en landarbeiders 15000 varkens toegewezen Medegedeeld wordt dat de Minister van Landbouw en Visscherij besloten heeft twintigduizend biggenmerken beschikbaar te stellen voor: L landbouwers die: a. voor eigen reke ning als hoofdberoep den akkerbouw of de veehouderij uitoefenen; b. een bedrijf ex- ploiteeren, waarvan naar de gegevens van de inventarisatie van de maand Mei 1936 de kadastrale oppervlakte van den cultuur grond niet meer dan 5 H.A. is; c. een toe wijzing van ten hoogste twee varkens en d. geen toekenning van biggenmerken hebben. 2. landarbeiders die: a. een toewijzing van ten hoogste twee varkens, en b. geen toekenning van biggenmerken hebben. Ten hoogste zal aan de daarvoor in aan merking komende personen kunnen worden toegekend een aantal biggenmerken, gelijk aan het aantal toegewezen mestvarkens. Mocht het aantal van twintig-dui zend merken niet toereikend zijn om aan alle aanvragen welke aan de ge stelde eischen beantwoorden, te vol doen dan zullen de merken eerst wor den toegewezen aan hen, die er de grootste behoefte aan hebben. Voorts heeft de Minister besloten, vijftien duizend varkens toe te wijzen aan die land arbeiders en kleine boeren (d.w.z. de land bouwers die aan de onder la, cn b. gestelde voorwaarden voldoen), die tot dusver geen toewijzing van mestvarkens hebben gehad en wel in de gelegenheid zijn varkens voor eigen gebrfuik tc mesten en die wat hun gezinsomvang betreft, hiervoor in aanmer king komen. Onze Sigaremndustne VRAAGT NU JAN DE RUYTER'S TABAK HET BESTE VOOR WEINIG GELD Fabrikante: RAYO Leder en Schoen fa brieken N. V. Ravensteln Da onderschoen met rnoeëvenaarde eigenschappen DUIFJES K i n der schoenen Goed schoeisel in de kinderbaren Zal latei heel veel last besvaren N.V „CEVABU' SCHOENFABRIEKEN MOtHGtSTEL CHR. BANKETBAKKERSPATROONS Dezer dagen werd te Zwolle een initiatief vergadering gehouden om te komen tot 't oprichten van een Bond van Chr. Banket Bakkerspatroons. Er werd besloten op 14 Juni a.s. in het Gel>ouw van Prot. Chr. Be langen. Badhuiswal te Zwolle een verga dering bijeen te roepen. Namens het voorl. comité verzoekt do heer Aaldrik Bolt. O. Ebbingestraat 67 to Groningen Chr. Banketbakkers bun n.lres en e.v. bij hen bekende adressen - aan hem toe te willen zenden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5