^limine £riitsrtjr (üourant COLIJI lijst fisk-banden' Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Dr Colijn spreekt viermaal! I.G.B. _PEREZ_ abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agenlschap gevestigd is 235 Franco per post. 2.35 -I- portokosten Per week0.i8 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zendingf Bij dagelijksche zending5,50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/i et Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 6074 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 VRIJDAG 30 APRIL 1937 18e Jaargang 3bbErtrntirprij?m: Van I tot 5 regels t-17 Elke regel meer f 022'h .ngezonden Mededeel ingen van 1-5 regels 2-30 Elke regel meef 0.45 Voor bef bevragen aao 'I bureau V wordt berekend 0.10 PARTIJ ZONDER TOEKOMST Dat er een man, een sterfelijk mensch zou zijn, zonder wien Nederland geen toe komst meer zou hebben is erger dan groot spraak, het is goddelooze aanmatiging en menschvergoding. Dat er echter partijen zijn, welke in ons land geen toekomst hebben, is volle werke lijkheid. Reeds de candidaatstelling voor de Tweede Kamer heeft het in tegen stelling met vroeger bewezen; doch het zal nog wel nader blijken, al is het niet op 2S Mei a.s. Een hoogst enkele keer vraagt een lezer wel eens waarom wij althans op deze plaats zoo weinig aandacht schenken aan het communisme in ons land. Het ant woord op die vraag is hierboven gegeven. Het communisme heeft internationaal geweldige beteekenis en daarom vraagt het onze aandacht, telkens weer. Zoo in de rubriek waarin de buitenlandsche politiek behandeld wordt, als in die welke zich bezig ftoudt met de strijd van en tegen Gods Kerk in de wereld. Ook de economi sche paragraaf eischt van lieverlede meer aandacht. Maar het communisme als politieke macht in ons land is van zoo weinig be teekenis, dat we daarover waarlijk niet elke dag behoeven te spreken. Het Christe lijk volksdeel staat zoo onnoemlijk ver van de ideeën van het communisme af, dat elke verflauwing van grenzen bij voorbaat is uitgesloten en dat het eenvoudig be lachelijk is in ons land plakkaten te zien met het opschrift Mussert of Moskou. Dat is kinderlijke óf demagogische fantasie. Dit alles zou anders künnen worden, in dien eenige reëele beteekenis te hechten ware aan de naamsverandering van „Tri bune" in „Volksdagblad". Maar iedereen doorziet oogenblikkelijk de truc en niemand laat er zich door misleiden. Alle mooie be loften ten spijt, dat het communisme voor .vrijheid van onderwijs en democratische regeeringsvormen is, begrijpt zelfs een kind in de politiek, dat een partij, welke haar orders uit Moskou ontvangt, niets te be loven heeft en zeker geen geestelijke vrij heid. Dat de roode pers onaangenaam getrof fen is door de naamsverandering van d „Tribune" is te begrijpen. Zij verschijnt i vele provincies als „Volksblad" en venvar- ring is dus niet uitgesloten. Bovendien is er bij sommige sociaal-democraten nog steeds hang naar het communisme en dus ziet de S.D.A.P. in het optreden en opdrin gen van de communisten, het voortdurend aanbieden van een volksfront, niets anders dan hinderlijk volgen. Gevaar dat de S. D. A. P. hier te lande zich in een avontuur met Moskou zou steken, bestaat niet Maar onprettig is zulk hinderlijk volgen zeker. Voor ons echter geldt noch het een noch het ander en daarom hebben wij er geen behoefte aan om het communisme, voor- zoover ons land betreft, te veel eer te be wijzen door gedurige bestrijding. mogelijkheid en derhalve een prikkel tot contact bestaat Dit alles is zeer verheugend. Het bewijst, dat het de Christelijke vakorganisaties ernst is, wanneer ze de klassenstrijd ver werpen. Het bewijst ook dat ze, erkennend de tegenstelling van belangen, welke niet erdoezeld wordt, met elkander willen zoe ken naar de eenig juiste, dat is Christelijke oplossing van sociale conflicten en tegen stellingen. Daarom mogen we spreken van een heilzaam convent. HEILZAAM CONVENT Op politiek terrein neemt de versplinte- 'ring van het Protestantsch-Christelijk volksdeel eer toe dan af. Vooral nu tegen de verkiezingen merkt men dat. Een ver bitterde polemiek wordt gevoerd tusschen groepjes, welke meenden op elkander aan gewezen te zijn, doch die bij het falen der samenwerking elkaar geen kiezer gunnen. Tegenover dit betreurenswaardige ver schijnsel staat echter, dat op Christelijk- sociaal gebied een toenadering en samen binding te constateeren valt als nooit te voren. Dit is zeker voor geen gering deel te aanken aan het even principieel als taktisch optreden van de tot nieuwe acti viteit gekomen Christelijke Werkgeversver- eeniging. De gewijzigde koers blijkt de juiste te zijn en de resultaten ziet men elke dag opnieuw. Echter, de Chr. Werkgeversvereeniging werkt naar binnen en naar buiten. Naar binnen door de stichting van vakorganisa ties, naar buiten door contact te zoeken met en te leggen tusschen andere Christe lijke organisaties van arbeiders, mi&den- standers, boeren en werkgevers. De stoot daartoe werd min of meer gege ven door de Chr. Aannemers- en Bouwvak patroonsbond, die schreef: „laten w© toch contact zoeken, want in steeds sterkere mate schakelt de overheid ons in en het is zaak, dat wij principieel althans één geluia laten hooren". Voor deze oproep bleef de Chr. Werkge versvereeniging niet doof en zij ontwierp een schema voor een juiste organisatorische opbouw der Christelijk-sociaal-economische organisaties in ons land. Zoo zal er komen een Comité van Samenwerking der drie ProL-Chr. Patroonscentrales van Werkge vers, middenstanders en boeren. Samen met het Chr. Nat. Vakverbond zal men vormen het Convent oer Prot.-Chr. Patroons- Arbeiderscentrales. Dit convent de naam zegt het reeds is bedoeld om op gezette tijden eens over allerlei vraagstukken van gedachten te wisselen, zonder dat daarop nu in :"dor geval een concrete beslissing of een publicatie naar buiten hoeft te vol gen» Hoofdzaak is, dat een permanente VOOR VIJFDUIZEND FRIEZEN Enthousiaste ontvangst te Dokkum en Heerenveen Een Maleische welkomstgroet ARBEID OP KANTOREN Toepassing van de Arbeidswet Met ingang van 1 Juni Naar verluid, ligit heit in de bedoeling de bepalingen der Arbeidswet 1919 be treffende arbeid van mannen en vrou wen in kantoren in het algemeen op 1 Juni a.s. in werking te doen treden. Met ingang van dien datum zal dan een werktijdenbesluit voor kantoren worden ingevoerd. Voor bank- en effectenkanto ren zal de invoering verschoven woraen tot 1 September a.s. Buiten de regeling zal voorshands blijven de arbead van mannen en vrouwen in eenige groepen van kantoren, waar de arbeid af hankelijk is van de onzekere tijdstippen van aankomst van zeeschepen; voorts ds .u-beid in kantoren van tabakshandelaren en ma kelaars. van groenten-, fruit- en aardappei- ixporteurss en van reisbureaux. Overwogen wordt namelijk een evenitueele wijziging van de Arbeidswet, welker bepalingen op sommi ge punten voor de geriemde categorieën van kantoren te weinig reaendng houden met de eischen der practijk. Ook de Hooge Raad van Arbeid drong in zijn desbetreffend rapport op wetswijziging Prinselijk Paar naar Den Haag De Prins en Prinses zullen Zondag a.s. het ipaleis Soestdijk verlaten en zich naar Den Haag begeven. De wateraftapping van de Maas Openbare behandeling van het geschil op 4 Mei a.s. Voor het Permanente Hof van Internationale Justitie Het Permanente hof van internatio nale Justitie zal op Dinsdag i Mei des voormiddags om elf uur een open bare zitting houden ter behandeling van de zaak betreffende de wateraf- tapping van de Maas. Deze zaak is op 1 Augustus 193< door de Nederlandsche Regeering tegen bij het Hof aanhangig ge maakt. Zij betreft de vraag of de uitvoe ring door België van verschillende werken met betrekking tot het Albert-kanaal en de wijze, waarop België, zonder toestemming van Nederland, op het oogenblik voorziet en in de toekomst schijnt te willen voor zien in de voeding van bestaande of ont wonpen kanalen in het noordelijk gedeelte van het land, in overeenstemming is met de rechten welke aan Nederland toekomen uit het Nederlandsch-Belgisch verdrag van 12 Mei 1863 betreffende de wateraftapping van de Maas. In deze zaak zullen 13 rechters zitting hebben. Eén lid van het hof is afwezig, ter- wiil er een vacature is als gevolg van baron Rolin Jacquemyns (België). Dr Cheng Tien-Hsi (China), die op 8 Oc tober 1936 tot rechter is benoemd, zal voor de eerste maal zitting hebben. Bovendien zal in het Hof zitting hebben Professor Charles de Visscher lid van .ast permanente Hof van Arbitrage, die door de Belgische regeering, op grond van artikel 31 van het statuut, voor deze zaak als na tionaal rechter is aangewezen. Met ongebroken kracht zet Minister Colijn zijn verkiezingstournee voort. Gister sloeg hij het record, wat het aantal spreekbeurten betreft op één dag! Twee maal 's middags in Dokkum, tweemaal avonds in I-Ieerenveen! Inderdaad, het is zooals dr Colijn oolijk in de samenkomst te Leeuwarden opmerkte: ,Men zegt wel, dat ik oud en afgeleefd ben, maar het gaat. toch nog wel" Het is anders wel een bijzonder zware taak, welke van dag tot dag in deze drukke verkiezingstijd op de schouders van den grijzen Minister-President rust. Want ter wijl hij het land naar alle hoeken door trekt, moeten ook de Staatszaken worden behartigd. Elke minuut van den dag wordt dan ook benut. Zelfs in den trein vinden conferenties plaats. Onverstoorbare kalmte en rust, bovenal onwankelbaar Godsver trouwen zijn het, welke den Minister-Pre sident welgemoed voorwaarts doen gaan. Wie dan ook in deze dagen den premier ontmoet, ziet en hoort, vindt telkens weer den gemoedelijken dr Colijn die met altijd even groote welwillendheid, onver stoorbaar, na een vermoeienden dag, bereid is ook nog een paar honderd handteekenin- gen te zetten op de briefkaarten met zijn portret! ,,'t Lijk wel of ik op het Ministerie zit", merkte hij te Leeuwarden vroolijk op. Na de stad Leeuwarden, was gister de provincie Friesland aan de beurt 's Mid dags beluisterden te Dokkum resp. om 2 uur en 3.30 uur een 2500-tal personen uit Noord-Friesland den premier; gisteravond te Heerenveen nog eens twee maal 1250 personen uit den Zuid-Oosthoek van de provincie. Bijzonder aardig was de welkomstgroet aan dr Colijn bij zijn komst i>n Friesland. Deze werd geschreven in het Maleisch en opgenomen in het Friesch Dagblad en rie Nieuwe Dokkumer Courant De steller vdii deze welkomstgroet (zich noemende Esves en wonende te Dokkum) genoot in 1898 het voorrecht gelijktijdig met den toenmaligen Luit. H. Colijn als onderofficier bij het zesde Bataljon op Kota-Alam (Atjeh) in dienst te zijn. In deze welkomstgroet wordt de wensch uitgesproken dat dr. Colijn nog lang voor land en volk gespaard zal blijven en dat hij op 26 Mei a.s. de overwinning zal behalen. De redevoeringen van dr. Colijn waren ook thans in groote lijnen gelijk aan die, welke hij elders in den lande gehouden heeft. Bijzondere aandacht werd uiteraard gewijd aan de maatregelen die in de af loopen bewindsperiode verricht werden het belang van den landbouw. Het is geen wonder dat juist in deze omgeving voor dit deel van de red,e van dr. H. Colijn bij zonder groote aandacht bestond. De redevoeringen van dr. Colijn te Dok kum werden o.a» bijgewoond door het vol tallige College van B. en W., oud-Burge meester Sytsemaen de heer B. Ane Burgemeester van Barradeel en Voorzitter van het Provinciaal Comité van Anti-Revo lutjonaire Kiesvereenigingen in Friesland. De leiding berustte bij den heer P. Tuinen, voorzitter van de plaatselijke Kiesvereeniging. Na het uitspreken van zijn tweede rede voering (de samenkomsten vonden in de OosterkerkOosterkerk plaats) begaf dr. Colijn zich onmiddellijk naar Leeuwarden, waar hij te>n huize van den Commissaris der Koningin dineerde. Daarna begaf hij zich naar het „Friesche Haagje" waar hij in de Gereformeerde Kerk om half acht voor de eerste 1250 bezoekers het Regeeringsbeleid en het verkiezingspro gramma van de A. R. Partij verdedigde. De leiding van deze vergadering berustte bij den heer J. H i e m e n g a, van K n ij p e, die, nadat de Minister-President met een daverend applaus was begroet liet zingen Ps. 3310, voorging in gebed en een kort inleidend woord sprak. Na de rede va Colijn werd gezongen Ps. 1187. Dr. Colijn ging in dankgebed voor. Een goed kwartier later, te ruim negen ïr ving de tweede samenkomst te Hee renveen aan, eveneens onder leiding van den hear J. Hiemenga. Niet zonder humor ving dr. Colijn zijn vierde verkiezingsrede op dezen dag Onze vaderen, zoo zeide hij tot de dachig luisterende bezoekers, hebben ons heel wat kernachtige spreuken nagelaten! Een daarvan is .JDriemaal is scheepsrecht." Welnu, het is thans de vierde maal dat ik in een vergadering optreed. Men noemt mij wel een afgeleefden grijsaard. Toch is mijn grijsheid geen beletsel om deze vergadering tot een goed einde te brengen!" Een mededeeling, die met hartelijk en langdurig applaus werd begroet en het be wijs leverde, dat onze Minister-President zich nog even vitaal en veerkrachtig ge voelt als een jonge manl Het was tegen elf uur, voordat deze tweede vergadering in het Zuidelijk deel van Friesland was afgeloopen. Staande zongen de aanwezigen het Lutherlied: „Een vaste burcht is orize God". Na de vergadering vertrok dr. Colijn weer naar Leeuwarden, waar hij logeerde ten huize van den Commissaris der Ko ningin in de provincie Friesland. Friesland heeft zich de laatste twee da- n bewijzen van trouw en aanhanke lijkheid aan den A.-R. leider niet onbe tuigd gelaten. Tusschen de 13.000 en 14.000 menschen beluisterden het kloeke woord van den Minister-President. ndaag zijn IJmuiden en Haarlem aan de beurt. In eerstgenoemde plaats zal Dr. Colijn tenminste 4000 hoorders vinden in een groote tent, die daar verrezen is welke naar alle waarschijnlijkheid het tal belangstellenden niet zal kunnen be vatten. En ook Haarlem zal den Minister- President een grootsche ontvangst bereiden. Voor morgen staan Honselersdijk en Schie dam op het programma. Als het nu maar iets milder wil worden in de natuur! Dan kan ook de samenkomst in het Sterren bosch een ongeëvenaarde gebeurtenis wor den in de geschiedenis van de A.-R. Partij! PROTEST TEGEN VERLAGING VAN DE MELKPRIJS In een vergadering te Delft Deze verkiezingsplaatoranje eri zwart op wit, in twee formaten nl. 65 bij 100 en 50 bij 65 cm., doet het buitengewoon goed. De kiesvereenigingen kunnen hun bestellingen richten aan het Centraal Comité te Den Haag. Dr. H. Colijn spreekt nog 30 April 1 Mei 4 Mei 5 Mei 7 Mei 8 Mei 10 Mei 11 Mei 12 Mei 13 Mei 14 Mei 15 Mei 18 Mei 22 Mei IJmuiden ('s middags) Haarlem ('s avonds) Honselersdijk ('s avonds) Schiedam ('s middags) Oldebroek ('s avonds) Zetten ('s middags) Zwolle Middelburg ('s middags) Oostburg ('s avonds) Arnhem Alkmaar Amsterdam Assen Hoogeveen ('s middags) Hengelo ('s avonds) Sittard Eindhoven Nieuwendijk (N.B.) ('s middags) Breda ('s avonds) 's-Gravenhage Hilversum (3:30 n.m. De Anti-Rev. uit de Bommelerwaard bijeen Te ZaUb ommel is een vergadering gehouden van de Anti-Revolutionairen uit de Bommelerwaard. Deze vergadering werd geopend door Ds. eens, Ned. Herv. pred. te Hedel met 't lezen van een gedeelte uit de H. Schrift en gebed, nadat eersit gezongen was Ps. 89 8. Hij riep allen een hartelijk welkom toe, in 't bijzonder Prof. P. A. Diepenhorst Ds. Been bepaalde zijn gehoor er bij, dat het E\angelie en politiek beslist verbonden zijn: ook al vinden dat velen vreemd. De wereld moet bemerken, dat het ons werkelijk om die beginselen alleen te doen is. 't Moet zijn een belijden en beleven naar 't voorbeeld van Groen, Kuyper, Colijn en Idenburg. Daarna sprak Prof. Diepenhorst. Spre ker wees op de groote gevaren die dreigen van de N.S.B. en de S.A.D.P. De N.S.B., zoo zeer ten onrechte, smaalde op 't samengaan met de vrijzinnige partijen, wart. voor nood, waarin het land verkeerde, noodig Spreker zeide in deze ook de grootste w; deering te hebben voor hert werk van de ministers uit dien kring, die mede voortref felijk werk hebben verricht voor land en volk. Maar al is er nu samengewerkt in dirt Kabinert, de scheidslijn is niet flauw en on- beteekenend, ze is zelfs noodzakelijk. Spre ker schetste in dit verband de beginselen van Thorbecke en Groen. Spreker, meer op economisch terrein ko mende, besprak, hoe Dr. Colijn en de ande ren werden bespot, als zij wezen op de groo te aderlating door de erhïc van 't nationaal vermogen, door de S.D.A en C.D.U. Stire- ker illustreerde een en ander met cijfers. Ds N.S.B. noemde spreker een beweging zonder ziel. Hij toonde aan hoe zij een pa- mek wilde veroorzaken bij de devaluatie, dit zóch zeer rustig voltrok; zij is mateloos in haar critiek, doch geeft zelfs niet aan, hoe zij het wel zou doen; zij beschimpt de bes te leidslieden des volks. Spreker besprak het plan van den arbeid van de S.D.A.P. Wij zijn meer voor het ordeningsstreven; van meer vrijheid te hergeven, enz. Het gaat in het regeeren om gezag van een Goddelijke orde in Staart en Maatschappij, om de ver sterking van het gezin en het huwelijksl-e- vei om het Huis van Oranje en daarom ook om de versteviging van de weermacht en de vrijheid van de Staten-Generaal. Gezag noch vrijheid zijn bij zwart noch brumhemd in veilige handen. Zij hebben geen eerbied voor den Staat, kwaadwillig worden onze regeerders uitgekreten Spreker besloot zijn rede met „Mijn schil en de betrouwen". Den spreker werd dank gebracht. Ds, Bouwman sprak het slotwoord. Critiek op de genomen maatregelen In gebouw „Musica" te Delft had een protestvergadering plaats tegen de verlagiijg van den melkprijs, uitgaande van den Haagschen Kring van den Bond van Melkveehouders en van de melkveilingen Den Haag en Rotterdam. De bijeenkomst was zeer druk bezocht. De voorzitter, de heer G. J. van der Stoel, sprak een openingswoord, waarin hij memoreerde het oprichten van de Crisis Zuivelcentrale. Spr. betwijfelde het of de leiding daarvan in goede handen is weest. De melkveehouders hadden weinig nut van de genomen maatregelen. De maat ging overloopen met de jongste verlaging an den melkprijs. Deze prijs is den ge- heelen winter al zeer laag geweest. De boeren hebben dit geslikt, omdat ze meening waren toegedaan, dat een regeling in het verschiet lag, waarbij de boeren zelf zeggenschap zouden hebben. De verwach tingen zijn echter finaal den bodem inge slagen door de jongste verlaging van den elkprijs. Spr. becritiseert de regeering, die onder de huidige omstandigheden den melkprijs gaat verlagen. Zoo kan van het bedrijfsleven niets terecht komen. Mede wordt veel tekort gedaan. Maar hiermede Herstel van het financieel evenwicht zal thans niet gemakkelijk slagen. Het is thans de tijd dat de boeren het oorlogspad op gaan om de betrokken maatregelen onge daan te maken. Spr. deelde nog mede, dat nog een vergadering zal worden georgani seerd. De heer A. van den Burg, uit Rotter dam, die daarna het woord verkreeg, be merkte dat de boeren door de ambtenarij an de Zuivelcentrale bedrogen zijn uitge- k' on. De prijsverlaging van 1 cent betee- kent duizenden guldens schade voor de veehouders, welke cadeau worden gedaan aan het publiek. Aan deze prijsverlaging was heelcmaal geen behoefte. Den boeren yordt veel tekort gedaan. Maar met deze nemen zij geen genoegen. Er moet ter bevoegder plaatse in grooten getale gepro testeerd worden tegen de getroffen maatre gelen. Aan de protestactie doen de veilingen gaarne mede. Spr. wekte de aanwezigen op in den hui- digen toestand niet te berusten, maar ter bevoegder plaatse hun stem te laten hoo- De secretaris, de heer J K1 a p w ij k, hekelde de geste van de Ned. Zuivelcen trale. Hoewel deze instelling al vijf jaar bestaat, weet men nog niet wie daar de lei ding heeft Het bepalen van den consumptie-melk prijs noemde Spr. onrechtvaardig geschie den. Hij is van meening, dat de boeren moeten probeeren zoo spoedig mogelijk de prijsverlaging ongedaan te krijgen. Het woord was hierna aan de vergade ring. Meerdere aanwezigen voerden he! Tenslotte werd een motie aangenomen, gericht aan den Minister van Landbouw, waarin hem verzocht wordt het besluit tot' verlaging van den melkprijs te willen ver nietigen. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen De Arbeidswet zal met ingang van 1'. Juni ook voor kantoren gelden. De daders van de Hedelsche misdrij- ven zijn tot zware straffen veroordeeld. De openbare behandeling van het geschil met België inzake de wateraftap-> ping van de Maas zal op 4 Mei a.s. voor het Permanente Hof van Internationale Justitie aanvangen. In de Nijenrode-zaak is gister een jaa? gevangenisstraf tegen Onnes geëischt. De Minister van Landbouw heeft be* sloten twintigduizend biggenmerken be* schikbaar te stellen. Men verwacht, dat Mola's troepen zeen spoedig tot den aanval op Bilbao zullen overgaan. Minister Spaak heeft een rede gehou den over België's internationaal statuut» In Duitschland voert men door middel van processen een nieuwe indirecte pro paganda tegen de R. K. Kerk. Het lot sproken i kringen. Guemica wordt druk be- buitenlandsche politieke Ploalwuken en Uzercensfrucliei GEEN EXPERIMENTEN, DE PERFECTE KOELKAST Reeds vanaf 265.- AQUAPR0 - AMSTERDAM DE RUYTERKADE 1{3, TeL (1303, (1503 Legatie-secr. lid der N.S.B. r Opheldering gewenscht 's-Gravenhage, 30 April. Gisteren is hier ter stede in het huwelijk getreden Mr C. W. A. baron van Haersolte secretaris in onze legatie in Stockholm. In het dagblad van de N.S.B. komt eeD huwelijks-advertentie van hem voor. Is hij N.S.B.-er?, zoo vraagt de Avond post, wellicht niet ten onreohte. Dit is toch ten ©enenmale ondenkbaar voor den secretaris van een onzer legaties, die zelfs geroepen is den gezant te ver vangen. Opheldering is dan ook gewenscht! OPGRAVINGEN TE MONSTER Naar we vernemen zijn op een tuin van den heer J. de Kiewit aan de Choorstraat te Monster een aantal schenen opge graven, die blijkens onderzoek te Leiden af komstig zijn uit het Bataafsche tijdperk. De conservator van het Oudheidkundig Museum te Leiden, Dr Braat, heeft ter plaatse een onderzoek ingesteld. Als de zaken goed gaan Verheugende opleving De directie van Polaks Frutal Works te Amersfoort, gezien de gunstige be drijfsresultaten over 1936, heeft aan al haar werknemers een gratificatie, varieerende tusschen twee en zes weken salaris, uitge keerd. Met Kerstmis was reeds een gratifi- catie van een tot drie weken verstrekt Bovendien heeft de directie, evenals vorig jaar, aan de personeelvereeniging een b drag van ruim 30.000 gulden geschonken. VGRAVENHAGE, NOORDEINDE 140C Een „ECHT" PERZISCH TAPIJT geeft charme aan de omgeving. Zichtzendingen met eigen wagens door het geheele land. Tegen geringe kosten kunt U onze volledige, schriftelijk* opleiding volgen tot :TALEUR, ETALEUSE Basaltinetegels ln alle kleuren. TROTTOIRBANDEN - enz. N.V. HOLLANDSCHE BASALTINE TEGELFABRIEK - ROTTERDAM Een drieling geboren Gezin telt thans dertien kinderen Het gezin van den heer C. van Steen uit de Wijdenesserstraat te Amsterdam is gistermiddag verblijd met de geboorte van een drieling. Het aantal kinderen van het echtpaar Vaa Steen is daarmede van tien op dertien gekomen. De geboorte geschiedde in het Sint Anna paviljoen van het Onze Lieve Vrouwegast huis, waar de vrouw, Catharina van Steen Buis, verpleegd wordt. De kinderen we gen resp. 1200, 1300 en 1400 gram, zijn even als de moeder kerngezond en hebben de namen Aatonia, Maria en Elisabeth ge kregen. Blijde geboorte in de Diergaarde Een jonge orang oetan Vannacht werd in de Rotterdamsche Dier gaarde een jonge orang oetan geboren en naar de directie van de Diergaarde ons be richt, maken zoowel moeder als kind het zeer wel. De geboorte werd eerst tegen einde Mei verwacht, zoodat de vroege komst van het apenkind een ware verrassing was. Het is voor de eerste maal, dat in ons land een orang oetan en nog wel een in gevangen, schap gekweekte werd geboren, en deze aanwinst is dan ook voor de Rotterdamsche tuin een belangrjka,

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1