DELFTSCHE SLAOLIE De Baskische troepen verliezen meer en meer terrein r (H DONDERDAG 29 APRIL 1937 EERSTE BLAD PAG. 2 1 LEVENSVERZEKERING MAATSGHAPPiJ „VI TAL IS" H IJ M E G E N 9 Burg. van Schaeck Mathonsingel 2 I HET GOEDE ADRES! Buitenland DELGIE'S NEUTRALITEITSPOSITIE Eden licht het Lagerhuis in Naar aanleiding van een vraag van den arbeidersafgevaardigde Henderson heeft Eden in het lagerhuis een verklaring af gelegd nopens de recente onderhandelingen met België ten aanzien van de Locarno- „iVerpIichtingen. Na een korte uiteenzetting van de op 24 'dezer te Brussel overhandigde Fransch- Engelsclie nota vervolgde de minister: „Bij de voorbereidende besprekingen over een nieuw Westelijk veiligheidspact was geble ken, dat België niet van zins "was, bij een eventueel te treffen nieuwe overeenkomst anderen mogendheden waarborgen te ce- ven. De vier andere Locarno-mogendheder verklaarden zich daarop bereid, van Bel gische waarborgen ten gunste van hun staten af te zien. Met het oog op den langen duur van de Onderhandelingen over een nieuw Weste lijk verdrag werd door ons besloten, het verlangen van België reeds nu definitief te willigen. Ik moge hieraan toevoegen, dat door onze nota aan België niets wordt afgedaan aan de verplichtingen van Engeland en Frankrijk jegens België en aan de ver plichtingen van Engeland in Frankrijk on derling, noch aan de verplichtingen vaD eenig ander land jegens België." Op een verdere vraag van Henderson, of 3e regeering niet voornemens was. de an dere regeeringen te raadplegen, ,daar im mers door deze nieuwe regeling de heele grondslag van het Locarnoverdrag was weggenomen", antwoordde Eden: „De an dere bij Locarno betrokken regeeringen zijn van de regeling met België in kennis ge steld. Overigens betreft deze schikking slechts onmiddellijk onze drie regeeringen en is zij een aansluiting op de regeling van Maart 1936, waarbij Duitschland evenmin partij was". De liberaal Man der wilde vervolgens Weten, of de schikking rpet België óók van invloed was op de interpretatie, door Bel gië gegeven aan artikel 16 van het volken bondsverdrag in 't annex van het Locarno- pact, volgens welk artikel elke staat, die lid Is van den volkenbond, verplicht is, loyaal en effectief mede te werken aan de instandhouding van het covenant en weer stand te bieden aan iedere daad van agres sie. voorzoover zijn militaire macht en geo grafische ligging toelaten, en of ook in de met België getroffen schikking gedachten- Wisselingen van de generale staven waren voorzien tusschen de drie landen, ten einde een eventueele effectieve tenuitvoerlegging van de aan België door Frankrijk en Enge land gegeven waarborgen te vergemakke lijken. Eden antwoordde: „De verplichtingen van België, uif artikel 16 van het volkenbonds pact voortvloeiende, worden door de Fransch-Britscbe nota niet aangetast en eenig overleg tusschen de generale staven ligt niet in de bedoeling". Noorwegens bewapening De door de regeering van Noorwegen be noemde defensiecommissie heeft besloten, voor de reorganisatie van de weermacht !21 millioen kronen ter beschikking testel len, welke verdeeld zullen worden over drie jaren en door een buitengewone be lasting op de vermogens en een speciale belasting op de grootere inkomens zullen Worden opgebracht. Dit besluit is door de arbeiderspartij, de boeren- en de linksehe partijen, goedge keurd, terwijl de rechtschen negentig mil lioen kronen voor de versterking van de Weermacht hadden gevraagd- D E V E O STEUNKOUSEN WASCHBAAR EN LUCHTIG Alleen-verkoop: Wester-Apoiheek RÓ:t!^damnTö?8f8!4602 Oeveo-Depöt "'%"."'r5ï,e3'iW. >37055 fa. C. Roosen Zn. lK.S'Km"™ ilders wende men zich tot de labrikante: •a D VAN OORT te Baarn. (Aai.) De Spaansche burgeroorlog Bilbao vraagt dringend om hulp Franco bedreigt de buitenlandsche koopvaarders Naar Havas uit Vitoria meldt was de positie van Mola's strijdkrachten op den rechtervleugel van het oprukkend leger Dinsdagavond aldus: De troepen rukten in Westelijke rich ting op na de bezetting van Marquina. Een afdeeling, die uit het Zuiden was aangerukt stond om 21 uur op twee kilometer van Ondarroa. Van deze af deeling maakten zich groepen los, die in de richting van Lequeitio, aan de kust, trokken. Een tweede afdeeling rukte uit Mo tri- co langs de zee op, om zich met de troepen uit Marquina te vereenigen. De regeeringstroepen, die zich ten Oosten van de afdeeling uit Marquina in de oude stellingen bevinden, zijn dus ge vangen, want zij kunnen zelfs niet meer naar de kust vluchten. De Baskische troepen hebben de ver dediging van Durango moeten opgeven; Mola's troepen bevinden zich op vijf K.M. ten N.O. van deze stad op den weg naar Bilbao. De Baskische kust wordt dagelijks door de nationale oorlogsschepen beschoten. Door de geweldige stroomen vluchtelingen zijn de wegen tusschen Bilbao en het front dermate verstopt, dat geen nieuw oorlogs materiaal en geen reservetroepen meer naar het front kunnen worden gezonden. De Baskische troepen zijn tot op hun der de verdedigingslinie teruggeworpen, waar zij thans alles in het werk stellen, om de op rukkende colonnes van generaal Mola een laatsten wanhopigen tegenstand te bieden. De president der Baskische autonomisten- regeering, Aguirre, heeft zich tot Valen cia, Barcelona en Gyon gewend en dringend om hulp gevraagd. Baskische vertegenwoor digers onderhandelden te Parijs met de de legatie der Valencia-regeering en het ver luidt, dat daarbij van Baskische zijde drin gend om honderd vliegtuigen is gevraagd, welke noodig zouden zijn, om tegen de over machtige nationale luchtmacht op te treden. Berichten, welke gisteravond in Parijs werden ontvangen, spreken van ernstige meeningsverschillen tusschen de Basken en de Asturische bevolking, welke geleid zou den hebben tot bloedige straatgevechten. Het bombardement van Guernica De bij de linksehe openbare meening in Engeland gewekte verontwaardiging over het bombardeeren van Guernica heeft ook het Engelsche Lagerhuis weerklank ge vonden, waar A 111 e e en verschillende labour-afgevaardigden en liberalen de re geering vroegen een protest in te dienen bij het bestuur van Salamanca. Attlee wilde weten, of de minister van buitenlandsche zaken onmiddellijk maatre gelen zou nemen, om tezamen met andere mogendheden een colleri'ef protest in te die bij Franco en Hitier tegen het bombar deeren van burgers en open dorpen in Spanje. Eden antwoordde, dat de regeering ieder bombardement van de burgerbevolking be treurde. Op een andere vraag verklaarde Eden, dat buitenlandsch oorlogsmateriaal aan beide kanten gevonden wordt. Spr. is voorstan der van het streven naar een accoord, dat een einde kan maken aan dergelijke daden, die, wie ook de uitvoerders zijn, slechts be treurd kunnen worden door de beschaafde wereld. De antwoorden van Eden, die er steeds op wees, dat van beide kanten ongeoorloofde feiten te melden vallen, wekten het onge noegen van de labourleden, die daartegen protesteerden. Op een vraag van den communist Gal lagher, luidende: Is het niet juist, dat de Spaansche regeering het als een eerezaak beschouwt geen open steden te bombardee ren, antwoordde Eden: Neen, dit is niet juist. Een langdurig rumoer volgde op dit ant woord, dat door de conservatieven goedge keurd en door de linksehe oppositie hevig becritiseerd werd. De voorzitter van het Lagerhuis kwam toen tusschenbeide en wist een einde te ma ken aan de discussies. Intusschen hebben het dementi, waarin de rechtsche Spaansche autoriteiten positief ontkennen deel te hebben genomen aan het bombardement van Guernica en de verkla ring van de Baskische regeering, d'ie het Duitsche hoofdkwartier beschuldigt bevel te hebben gegeven tot het bombardement, poli tieke kringen te Londen bevreemd. Men be paalt zich in deze kringen er voor het oogen- blik toe te constateeren, dat de beide docu menten niet noodzakelijkerwijze met elkan der in strijd zijn. De avondbladen maken vooral melding van de beschuldiging van de regeering te Bilbao tegen het Duitsche groothoofdkwar- tier. Men onthoudt zich echter over het al gemeen van i ommentaar. „Een mysterie hangt over dit afschuwe lijk bombardement van de oude Baskische hoofdstad", schrijft de „Evening Standard" en de vraag, wie verantwoordelijk Is voor deze luchtraid is wel de verschrikkelijkste van geheel dezen ontzettenden oorlog. De blokkade der noordkust Het Britsche ministerie van handel heeft aan de Britsche scheepvaart mededeeling gedaan van den inhoud van een manifest, dat rechtsche Spaans-1"» autoriteiten te Fer- rol en Ceuta per radio tot de koopvaardij schepen hebben gericht. De tekst van dit document luidt als volgt: Alle schepen, van welke nationaliteit ook, die varen in de territoriale wateren ten Noorden van Spanje, tusschen de lengtegraden van Kaap Video en Kaap Machichaco, en zich op minder dan drie mijl uit de kust bevinden, zullen, Indien zij op verzoek van de schepen der rechtsche vloot niet stoppen, door de luchtmacht gebombardeerd worden. Een afgezant van generaal Franco heeft mondeling geprotesteerd bij den Brit- schen ambassadeur 'n Hendaye tegen het c avoyeeren van Britsche koopvaardijsche pen binnen Je Spaansche territoriale wate ren en het varen van den Britschen torpedo jager „Firedrake" binnen de driemijlsgrens op 23 dezer. Laat naspel van het Hauptmann-proces Als een laat naspel van het proces tegen Hauptmann, ter dood veroordeeld wegens de ontvoering van en den moord op de baby van kolonel Lindbergh, is gister een proces begonnen tegen den bekenden detec tive Ellis Parker, diens zoon en drie an dere personen, die ervan beschuldigd wor den, den advocaat Wendel te hebben ont- oerd. Zooals men zich herinneren zal, was de verrassende bekentenis van Wendel de oor zaak, dat indertijd de executie van Haupt mann drie dagen werd uitgesteld. Wendel herriep kort daarop zijn beken tenis en beschuldigde Parker en zijn hel pers ervan, hem te hebben ontvoerd en hem met geweld een bekentenis te hebben af geperst. Het vooronderzoek in deze aangelegen heid heeft de verklaringen van Wendel tot nog toe grootendeels en op de meest be langrijke punten bevestigd. De Belgische amnestie-wet De linkervleugel der Belgische liberale senaatsfractie heeft eenstemmig besloten zich te verzetten tegen iedere amnestiewet, die degenen, die zich gedurende den we reldoorlog aan daden van hoogverraad heb ben schuldig gemaakt, politieke rechten, in het bijzonder het passieve kiesrecht, zou teruggeven. Men gelooft, dat het kabinet zijn meer derheid zal trachten te hergroepeeren door de liberalen in de gelegenheid te stellen, een amendement in te dienen, waardoor de amnestie geen passief kiesrecht zal inhou den. In dat geval is men echter niet zeker van de houding der katholieke Vlamingen, op wier aandrang het wetsontwerp is in gediend. Anderzijds verzetten de oudstrij ders zich steeds heftiger tegen de amnestie. Zij zullen op 2 Mei een betooging houden en den koning een resolutie overhandigen. Gaat Engeland luchtschepen bouwen Plannen voor verbinding met de overzeesche gebieden Naar de „Times" meldt, is in Londen een Britsch syndicaat gevormd, dat plannen bestudeert tot het instellen van de luchtschiplijnen naar de Brit sche overzeesche gebieden. Verschillende scheepvaartmaatschap pijen, die vreezen voor een verminde ring van het passagiersvervoer als een gevolg van de indienststelling der Zep pelins, stellen veel belang in de plan nen van het syndicaat. Deze belangstelling Is vergroot door het feit, dat een énkele reis per luchtschip van Frankfort naar New-York thans nog geen 500 gulden kost en door de aankondiging dat het nieuwste type Zeppelin 120 passa giers zal kunnen vervoeren, hoewel de af metingen niet grooter zullen zijn dan die van de „Hindenburg", die tot nu toe slechts 50 passagiers vervoerd heeft, doch inmid dels is ingericht tot het vervoeren van 70 passagiers. De bedoeling van de Britsche promotors is. een overeenkomst aan te gaan met de Zeppelin-maatschappij. De twee eerste luchtschepen, die 't Brit sche syndicaat noodig zal hebben, zullen waarschijnlijk in Duitschland worden ge bouwd. Het is ook mogelijk, dat de diensten van de Britsche maatschappij door Brit sche en Duitsche luchtschepen gezamenlijk zullen worden gevlogen. Voorstellen in dezen geest zijn reeds aan het ministerie van Luchtvaart voorgelegd. De ondervinding, opgedaan bij de exploi tatie van do geregelde diensten over den Atlantischen Oceaan, heeft de leiding van de Zeppelin-maatschappij ervan overtuigd, dat er de eerste volgende jaren een ruim aanbod van passagiers zal zijn, vooral nu de passage-prijzen slechts weinig of in het geheel niel hooger zijn dan die voor pas sage eerste klas per boot. Voorts heeft de Zeppelin-maatschappij er onlangs op gewezen dat zich in de acht jaren dat passagiers per luchtschip zijn ver voerd, nog nooit een geval van luchtziekte heeft voorgedaan. Communistische woel-arbeid in Bengalen? Sedert 1 Februari J.l. heerscht in Ben galen een staking in de jute-industrie, welke zich sindsdien voortdurend verder heeft uitgebreid, zoodat thans, naar de óTimes" uit Calcutta meldt, veertig van de ongeveer zestig jute-fabrleken aan de Hooghly stil liggen en meer dan 200.000 mannen en vrouwen zonder werk zijn. De nood zal spoedig hoog zijn: de stemming onder de bevolking is zeer gedrukt. Er is geen mededeeling omtrent de grie ven der stakers gepubliceerd, behalve door eenige politieke arbeidersleiders, die niet erkend worden als leiders van de arbeiders in de jute-industrie. Er bestaat bovendien weinig leiding onder de stakers; de mees ten hunner weten niet eens, waarom zij staken en zouden liefst den arbeid onmid dellijk hervatten. Naar verluidt, zouden de grieven der stakers betrekking hebben op hun lage loonen en de boelen, welke zij kunnen oploopen; tevens zouden zij bepaal de sociale verbeteringen eischen, o.a. be taalde vacanties. Het heeft er echter den schijn van, dat de staking minder een economische, dan een politieken ondergrond heeft, en dat zij door de communisten is uitgelokt. Wat er van zij, de werkgevers kunnen geen arbei dersafgevaardigden vinden, waarmede zij kunnen onderhandelen, en zij stellen daar om allen afzonderlijk pogingen in het werk. om hun arbeiders tot hervatting van den arbeid te bewegen. CALVÉ - KWALITEIT Drinkt HOUWELING's De fijnste vruchten-gazeusesl Het hooge water in de Vereen. Staten De geweldige overstroomingen in Ohio, West-Virginia en Noord-Carolina hebben tot nog toe reeds 21 menschen- levens geëischL Meer dan 12.000 dakloozen vluchten voor het nog steeds stijgende water. De materieele schade, welke door het hoogwater is aangericht, wordt op 10 millioen dollar geschat De voorzichtigheidsmaatregelen, welke te Wheeling aan de Ohio zijn getroffen, zijn maar al te noodzakelijk gebleken. Het lange Wheeling-eiland. dat aan alle zijden door de Ohio wordt overstroomd, is geheel onder water verdwenen. Nog slechts enkele huizen boomen, schoorsteenen en smalle hoogge legen stukken land, steken boven 't bruin gekleurde water der rivier uit Gelijktijdig is een verbetering in de toe stand te constateeren. De aanhoudende regenval Is namelijk opgehouden en net water van de Ohio begint langzaam te dalen. Men leidt hieruit af, dat 't water in de stad Wheeling reeds zijn hoogtepunt be reikt heeft en dat de vloedgolf zich lang zaam stroomafwaarts beweegt. Op sommige plaatsen is het water reeds zoover gedaald, dat men zich een beeld van het verwoestingswerk van het hoogwater vormen kan. Decimeters hoog ligt het slijk op velden, tuinen en wegen. Overal steken de brokstukken van aangespoelde voorwer pen of gebouwen uit het dalende water om hoog. In de Oostelijke deelen valt echter nog steeds geen verbetering in den toestand waar te nemen. Talrijke dorpen en steden staan hier nog geheel onder water, of zijn van ieder verkeer totaal afgesneden. De moord op Ingrid Wiengreen De daders zijn thans gearresteerd Naar Havas uit Weenen meldt, zijn de moordenaars van de dochter van den Para- guayschen gezant gepakt Een hunner is een jongmensch, Schlegel genaamd, dat aan de overheid aangewezen was door den advo caat Zavadil als de man. die op den avond van den moord en in den omtrek van de plaats van den moord getracht had ook zijn auto aan te houden. De moord blijkt toch uit rooflust begaan te zijn. Men heeft op den moordenaar het fototoestel van het ongelukkige meisje ge vonden en op zijn jas zaten bloedvlekken. Toen hij zag, dat ontkennen niet meer kon baten, deelde hij mede, dat hij behoorde tot een troep jonge mannen, die op den eenzampn Neunkirchener Allee, den weg van Weenen naar Semmering. auto's aan hielden om de inzittenden te berooven. De jongens hadden eerst getracht de auto van Zavadil aan te houden, doch die was door gereden. Zij hielden daarop den wagen van mej. Wiengreen aan en verzochten haar mee te mogen rijden. Toen moeten de jon gens het meisje hun revolvers hebben ge toond en schijnt Schlegel een schot gelost te hebben, dat haar in den schouder trof. Hoewel 't meisje wanhopig had haar leven te sparen, loste Schlegel nog eenige scho ten waarvan er haar twee in het hoofd troffen. Toen zij hun daad gepleegd hadden, door zochten de moordenaars het valies van het meisje, dat zij open lieten liggen, toen zij zagen, dat er niets van waarde inzat. Daar na verdwenen zij in het bosch langs den weg. Drie medeplichtigen van Schlegel zijn eveneens aangehouden. Het zijn allen jon gens van twintig jaar. Het viertal werd naar de plaats van zijn misdaad gebracht, waar zij verhoord werden en elkaar be schuldigden. Dat het handtaschje van het meisje niet geroofd was kwam. omdat zii er bij haar bezwijken Op was gevallen, zoo dat de jongens het niet gezien hadden. Zij zeiden tot hun daad gekomen te zijn. onder den invloed van de film- Neemt de Duitsch-Russische handel af? De Duitsche minister van economische zaken, dr. Schacht, heeft gisteren tö Berchtesgraden een langdurig onderhoud met Hitler gehad over de economische betrekkingen tusschen Duitschland en de sovjet-unie, waarover dr. Schacht zich, naar de Berlijnsche correspondent van de „Daily Telegraph" meldt, ernstig bezorgd maakt. De Duitsche industrieelen zouden mis noegd zijn over de aanzienlijke verminde ring van den handel, die den laatsten tijd is gevolgd op de politieke aanvallen op Rusland, geleid door den minister van pers en propaganda, dr. Goebbels, met volledige instemming van Hitier. In een onlangs tijdens zijn bezoek aan Brussel afgelegde verklaring zeide dr. Schacht, zooals men weet, dat het zijn po litiek is, de handelsbetrekkingen met Rus land te handhaven. Het doel van zijn be zoek aan Hitier zou zijn, van den handel nog te redden wat te redden valt. Vliegt de „Verheven Wind" terug naar Tokio? Naar verlyïdt, hebben do „Asahi Sjim- boen" en de reeks van dagbladen, onder wier auspiciën de „Verheven Wind" zijn vlucht van Tokio naar Londen heeft ge maakt. besloten het over te laten aan den piloot en den radio-telegrafist, of zij uit Londen naar Tokio zullen terugvliegen. Dit besluit is genomen op grond van het feit, dat een stroom van brieven ontvangen is van bewonderaars der vliegers, die er tegen opkomen, dat men de recordhouders zal oververmoeien. EEN SPIONNEEREtfDE ZEPPELIN? Tijdens oefeningen van de grensheöcher- mingseenheden van het Zwitsersche leger in het gebied van Randen, vloog een Zep pelin op geringe hoogte boven het manoeu vre-terrein. Dit is trouwens niet de eerste keer, dat Zeppelins tijdens militaire oefe ningen boven Zwitsersch gebied vliegen op zoo geringe hoogte, dat het verdacht schijnt. Het officieele onderzoek is nog niet ge- eindigd. doch het schijnt, dat het luchtschip op ongeveer 150 meter boven de oefenende militairen vloog. Kort Nieuws De Poolsche commissaris heeft bij den senaat van Danzig geprotesteerd tegen het feit dat een scholier die door zijn ouders van een Duitsche school genomen en naar een Poolsche gezonden w. i, gedurende 24 uur is opgesloten geweest De Poolsche pers wijdt veel aandacht aan dit voorval. Bij de Turksche nationale vergadering is een wetsontwerp ingediend, dat het ver voer door de lucht van passagiers, post en vracht van 't eene naar het andere punt op Turksch grondgebied door buitenlanders verbiedt. De Fransche minister van luchtvaart Cot heeft verklaard, dat Frankrijk op het oogenblik 1000 eerste Inde vliegtuigen heeft voor de defensie van het land. In verband echter mot de recente her bewapening van Duitschland stelt de Fran sche regeering zich voor, dit aantal te bren gen op 1500 binnen de drie volgende jaren. Auto over den kop geslagen Inzittende gedood Gistermiddag omstreeks vier uur is op den Rijksstraatweg te Oldebroek een auto, bestuurd door den 24-jarigen chauf feur G. Pikkert over den kop geslagen. De inzittende 2S-iarige heer J. Wamst uit Ha- rendermolen kwam hierbij om hot leven. Vóór de verongelukte auto reed een hooi wagen Op het moment, dat P. dezen wagen passeerde, naderde een tegenligger. De auto's raakten elkaar nog juist P. remde krachtig waardoor de auto over den kop sloeg. De bestuurder kwam er met lichte verwondingen af De heer Wamst werd uit den wagen geslingerd en bleef zwaar ge wond liggen. Hij overleed enkele ongen. blikken na het ongeluk Het stoffelijk over schot is naar het iijkenhuisje op de alge- meene begraafplaats te Oldebroek vervoerd De inzittenden van den tegenligger be. kwamen geen letsel. De beide auto's wer den deerlijk gehavend. dè Poolcirkel. VERWAAL UIT HET ILEVEN DE« ESKIMO'S *^SOOR RE&INA V.D.4HAÜW- VELTMAN Uit een blikken bus schudde hij meel in een pan en meng- 'de dit aan met sneeuwwater. Met groote behendigheid bakte bij er vervolgens pannekoeken van en bestrooide die daarna tKt suiker. In minder dan geen tijd zaten ze met z'n drieën te eten om 3e lichtende vlam van de traanlamp. Uit zuinigheid had Watkins z'n primus weer uitgedraaid. I Nini en Soak deden zich te goed aan de vreemde spijze JVan hun gast. Het smaakte hun best en na de maaltijd waren 2e zeer voldaan en dankbaar over de kookkunst van hun gast. ,Ook Jessie, die niet veel trek had, moest op gezag van Wat kins er iets van eten. Even daarna viel ze in slaap. Na de komst van den vreemdeling was er onmiddellijk een Opgewekter stemming in de rotswoning gekomen. En nu Soak bemerkte dat zijn moeder in een rustige slaap viel na het voedsel dat zij van Watkins ontvangen had. werd hij pas vriendeh'ker en openhartiger jegens den vreemdeling en ver telde hem van zijn plannen. Watkins toonde echter duidelijk zijn verwondering over de vroege reis van den Eskimo en voorspelde hem, dat het nog weken duren kon voor de „Laura", de kustplaats bereiken kon, vanwege de zware ijsmassa's die de baaien nog toesloten. Hijzelf, zoo vertelde hij, was op weg naar de vallen, die hij tegen de winter had uitgezet. Onderweg kocht hij in ruil voor levensmiddelen van enkele hem bekende jagers huiden en pelzen, die hij op zijn beurt voor klinkende munt afdroeg aan een groote maatschappij, waarvoor hij in die streken sinds enkele jaren werkte. Hij bleek een gezellig prater te zijn en Soak gaf zijn oogen en ooren goed de kost, want hij begreep, dat hij van dezen man veel dingen leeren kon. die hem het leven konden ver gemakkelijken en veraangenamen. Ook Nini luisterde met groote oogen toe, als Watkins vertelde van het leven en de gewoonten van het zuidelijke vasteland. Zij begreep, dat hij uit die vreemde, verre wereld kwam, waarnaar zij zoolang al verlangd had en waaraan zij altijd denken moest, als zij zich eenzaam voelde. Eens, het was misschien twee zomers geleden, waren er ook twee blanke mannen geweest. Die hadden haar verteld, van hooge boomen en van mooie kleurrijke bloemen, die m hun land groeiden en van vogels, die hun nesten in de takken der boomen bouwden, die zongen tusschen het gebladerte en vJogen van boom tot boom. Later had zij eens gedroomd, dat zij op Pitha's rug naar de andere kant van de wereld reed, daar, waar de hemel de aarde raakte en waar in 't voorjaar de zon opnieuw over de rand van de wereld kwam. Maar hoe Pitha ook gedraafd en toen ze hem ook aangevuurd had, yoort te gaan, het verre land lag altijd verder. De andere kant van de wereld had ze niet bereikt. Doodmoe was ze wakker geworden. Ze had hevig geschreid, toen ze bemerkte, dat ze thuis op de bank onder de pelzen lag en de diepe teleurstelling, die ze toen ondervonden had, zou ze haar leven lang niet vergeten. Moe der had gezegd, dat het Noorsch bloed in haar trok. Wat dit was beoreep Nini niet, maar dagen lang was ze stil geweest en treurig. In de late middag ontwaakte Jessie uit haar slaap. Ze was eerst verwonderd, toen ze den vreemden man in haar woning ontdekte. Ze vertelde, dat ze zich al heel wat beter gevoelde en probeerde op te staan. Watkins gaf haar nu weer vruch tensap te drinken en verklaarde dat hij voor de avondmaaltijd een lekkere moot visch voor hen bakken zou. „Het is gedeeltelijk jullie eigen schuld, dat jullie half ver kommeren en zoo n weinig gerieflijk leven hebben", zei Wat kins. terwijl hij uit een bus olie in z'n koekepan goot. „Als jullie maar leeren wilden van de bewoners van het vasteland. Aan de kustplaatsen worden de Eskimo's al wijzer" Voorzichtig liet hij de mooten visch in de heete olie glij den, die sissend omhoog spatte. Nini sprong verschrikt opzij, terwijl de anderen lachend toekeken. „Daar ben ik grootgebracht", vertelde Jessie op haar beurt. Maar Ikanoff gevoelde zich meer thuis in 't binnenland, aan getrokken door de avonturen van de jacht. En wij hebben t altijd goed bij hem gehad. De nederzetting waar Ikanoff woonde, heeft nooit geweten wat honger was. Hij was een groot jager", besloot ze plechtig hanr verhaal. „Dat heb ik bemerkt aan zijn prachtig hondenspan", haastte Watkins z'n woorden goed te maken. „Een man, die zoon span bezit en wiens sleden in zoon goeden staat zijn, ontmoet men niet veel. Maar dit neemt niet weg. dat wanneer u uw kinderen meer met het veelzijdiger voedsel van de blan ken voedt, u ze krachtiger en gezonder zult zien worden". „Dat heb ik mijn vader vroeger ook wel eens hooren zeg gen stemde Jessie toe. „Hoeveel pelzen zou ik voor zoo'n toestel moeten geven?" vroeg '<->ak. terwijl hij op de primus wees. „Dat hangt geheel van den verkooper af", antwoordde Watkins lakoniek. Maar Soak besloot bij zich zelf er voor te zorgen, dat hij ia zich van zijn gewone voorraad ammunitie, spijkers, naal den en levensmiddelen voorzien te hebben, nog zooveel pelzen >vei cou houden, dat hij zoo n toeste' koopen kon. Nadat Watkins de visch gebakken bad, maakte hij vlug voor iessie wat zachte pap klaar, die zij met de lepel eten moest. Ze lieten den vriendelijken man stil begaan en genoten weldra van zijn smakelijk maal. terwijl ze later in de avond jnder "t genot van zijn verhalen stil zaten te knabbelen op wat drooge scheepsbeschuit, dat hoewel niet zoo smakelijk, hun toch het hongergevoel der laatste dagen geheel ontnam.' Watkins en Soak rookten ieder een pijp, wat een bijna feeste- li'ke stemming gat. Voor het geheel donker was voederden de beide mannen de honden en spoedig daarna sliepen allen in. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2