jUratw Cfiitsrijr (tfourant Dr Colijn in Friesland Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken 't Is Feest AVANG abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbar NO. 6073 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 5893o DONDERDAG 29 APRIL 1937 18e Jaargang ©totrttntieprifcett: Van I tot 5 regels f t.171/» Elke regel meer f 032'I» (hgezonden Mededeelingen van 1-5 regels 2.30 Elke regel meerCUS Voor het bevragen aan 't bureau V wordt berekend 0.10 DE PRINSES VERJAART Een zachte lentedag verbeidend, waar laan vooral dit voorjaar zoo arm was, hoopt ons volk morgen de geboortedag van onze Prinses in blijder stemming dan vorige jaren te herdenken. Er is immers bij wijze yan spreken weer een Oranjehuis. Een yorig jaar vierden twee vereenzaamde Vrouwen in rouwgewaad gehuld, de jaar dag der Prinses. Thans is het bruidskleed nog de kleurige tooi, waarin de jarige èn gelukkige jonge vrouw verschijnt te mid den van het volk, dat haar eert als toe komstige draagster van de kroon; dat haar liefheeft om de hartelijkheid van haar per soonlijk optreden en om de echt historische deugd van het stamhuis der Oranjes: één te zijn met het volk des lands te midden waarvan God haar plaats bereidde. Het is een wonderlijk gebeuren. Terwijl in land na land het vorstelijk gezag weg gevaagd werd door de revolutie van com munist of fascist en vele naties zich buigen onder de knoet van de dictatuur, om ringt gansch het Nederlandsche volk de troon van zijn Vorstenhuis met liefde en trouw en bidt het God om bestendiging van de hechte band in de historie gelegd en in het heden versterkt Wie zoo de verhouding tusschen Neder land en Oranje ziet, vervalt niet in on wezenlijke sentimentaliteit of onschriftuur lijke vorstenvleierij (byzantinisme heeft het calvinisme nooit aangekweekt en er tegen te waarschuwen blijkt soms nood zakelijk!), maar bidt met den psalmist: O God geef den koning uw rechten en Uw gerechtigheid aan des komngs kinde ren. Zoo zullen zij uw volk richten met ge- rechtigheid en uw ellcndigen met r«ht Opdat waarheid mogo worden, wat de Koningin in 1918 sprak: „Getrouw aan de traditie van mijn voor vaderen, heb ik nooit anders gewild dan mijn Volk te dienen door handhaving van het recht en bevestiging zijner vrijheden, door verzekering van ieders rechtmatige aanspraken op geestelijk en stoffelijk ge bied. Gedragen door uw liefde en trouw, zie ik mij in die roeping bevestigd. Het grondwettig gewaarborgd recht van het Volk om langs wettige weg, niet onder de druk van dreigement, zijn verlangen over zijn lot doen kennen, dient gehand haafd te worden." Dat woord heeft ook voor het heden bizondere beteekenis. Het is noodig, dat ons volk zich schaart om de troon van Oranje om mèt Oranje zijn geestelijke en staatkundige vrijheid te bewaren en des noods te verdedigen. MASSALE BIJEENKOMSTEN Wat eenige jaren geleden onmogelijk scheen is thans werkelijkheid geworden; schier elke dag hebben er massale bijeen komsten plaats in tentoonstellingsgebou wen, tenten en leege constructie-werkplaat- sen. Ondanks de evenredige vertegenwoor diging, welke het spannende aan de ver kiezingsstrijd scheen te zullen ontnemen, is het volk in beweging gekomen en loopt ta hoop. Er zit iets moois, er zit ook iets gevaar lijks in. Immers, deze massa-demonstraties zijn voor een groot deel reacties op „volks vreemde" betoogingen van een geïmpor teerde beweging, die gaarne argumenten bezigt welke tot heden in een fatsoenlijk gezelschap contrabande waren. We mogen wel dankbaar zijn, dat deze beweging reeds zoo spoedig zienderoogen slinkt, want ging zij nog in stijgende lijn en bleef zij even arrogant en onhebbelijk optreden in bijeenkomsten van andere par tijen als in den beginne^, dan ware geen .volksleider en geen politie in staat bloedige .vechtpartijen tegen te houden. Wanneer de „algemeen leider" in be lachelijke hoogmoed verklaart, dat hij de .vijanden zal laten „excerceeren" of hen „over de kling zal jagen", en dat hij des noods de burgeroorlog niet vreest, wan neer de legale weg niet egaal genoeg is; dan dient hij te bedenken, dat andere par tijen zich niet vrijwillig onder de knoet der dictatuur zouden buigen. Deze sprake gaat ook uit van de mas sale bijeenkomsten en daarom zijn ze niet zonder gevaar, zoodra men ze tegentreedt met onnederlandsche verkiezingsmethoden. Toch hebben ze ook een mooie kant. En dan denken we niet alleen aan het heuglijke feit, dat Dr Colijn avond aan avond niet alleen tot geestverwanten, maar .vooral ook voor de onaandoenlijke midden stof kan getuigen van de zegen eener .Christelijke politiek. We hebben ook een open oog voor het nut andere bijeen komsten. al kunnen wij er geen deel aan pemen. Daar was Dinsdagavond de massale de monstratie van „Eenheid door democratie" in Amsterdam, gericht tegen fascisme en communisme. Zij kan niet zonder vrucht zijn en wij zijn dankbaar als Mr. Oud ver klaart: „Het groote beginsel, dat onze vaderen leidde tot verzet tegen de Spaansche ty- rannie is nog het onze Taak van het gezag is handhaving van de rechten van het ge- Heel Neerland is met groen Versierd, want er is feest op til: Het feest van Neerlands Kroonprinses, de dertigste April. Heel Neerland krijgt een blij gevoel en hijscht de vlag in top En ieder die een hart bezit steekt er oranje op. 't Is feest, 't is JidianadagDe Hoop van Nederland Ziet zich omringd door jong en oud, van elke rang en stand. En uit het hart van klein en groot welt weer het oude lied: Een land zoo rijk als Nederland is er ter wereld niet! Heel Neerland viert Oranjefeest, gélukkig met zijn lot. Het feest waarop het vrome volk zich buigt voor Isrels God En bidtspaar onze Kroonprinses! Bevestig, Heer, de band Die Neerland aan Oranje bindt, Oranje aan Nederland! (Nadruk verboden) LEO LENS weten"; of wanneer de Voorzitter der S.DA.P. uitroept: „In de democratie leeft de eerbied voor de menschelijke persoonlijkheid, leeft de verdraagzaamheid voor eikaars Godsdien stige en politieke overtuiging". Het i s waar, dat de plompe aanval op de gewetensvrijheid de politieke partijen in ons land tot meer onderlinge waardee ring heeft gebracht. Zeker, in de geweldige demonstratie op Houtrust bleek weer opnieuw, dat de S.D.A.P. sterker is in de critiek op anderen dan in de verdediging van eigen beginsel, maar met instemming noteert men toch uit een klinkende redevoering van Ir. Ai- barda: De Stadt-Schanke Leidscheplein 5-9 Tel. 33072 Amsterdam DINER I DINER I DINER 90ct 115 ELK DINER EEN TOPPRBSTAT1EI HOTEL-HAMDORFF LAREN (Gooi) Speciale tarieven voor langer verblijf en week-ends Casino Japansche *u;n Badhotel BAD B0EKEL0 (De Zee op de Heide) Temidden van bosch, heide zee en strand VRAAGT PROSPECTUS „Slechts in vrijheid kan een volk zich tot grooter beschaving ontwikkelen. Slechts in vrijheid is het leven van den mensch waardig! Stoffelijke welvaart zouden wij afwijzen, als wij die m slavernij zouden moeten genieten." Aan ons de taak een vrijheid te ver dedigen, welke zich gebonden weet aan Gods Woord. io-jarig bestaan der Ghr. Padvinders Algem. vergadering op Woudschoten Het van 12 Mei a.s. op Woudschoten te houden week-end van de Ned. Chr. Vereen. Padvinders, zal dit jaar een bijzonder karakter dragen. De N.C.P.V. bestaat name lijk tien jaar en dit fei/t zal des Zaterdags feestelijk worden herdacht. Des middags wordt de algemeene verga dering gehouden, waarbij o.m. bestuursver kiezing zal plaats vinden. Aftredend en herkiesbaar zijn de heeren L. Questroo te Leiden, secretaris, H. Meye- rink te Zwolle en H. de Nie te Rolterdam. Verder moet voorzien worden in de vacature van den heer S. C. Francken en A. Beekes. s avonds vindt dan de feestelijke her denking van het 10-jarig bestaan plaats, waarbij de heer C. Spaanderman, voor drachtskunstenaar, zijn medewerking ver leent. Des Zondags wordt o. 1. v. Ds. W. M. A. Kalkman in de kapel een aandacht gehou den. terwijl des middags Ds R. Dijkstra, van Amsterdam, het onderwerp: „Jeugd en lite ratuur" zal inleiden. In verband met het bijzondere karakter van dit week-end venvacht men te Wouden berg een gn>ote deelname. De Burgemeester van Dordrecht Aan P. L. de Gaay Fortman is op zijn verzoek met ingang van 1 Mei 1937 eervol ontslag verleend als burgemeester der ge meente Dordrecht, met benoeming tevens tot ridder in de Orde van den Ned. Leeuw. DRIEJARIG KIND VERDRONKEN Gisteravond heeft een agent van politie m de Spoorsloot te Leiden drijvende ge vonden het lijkje van den driejarigen J. Jansen. Het kind was een uur tevoren te water geraakt. Enthousiaste samenkomst te Leeuwarden Bijna tienduizend belangstellenden De verkiezingstou,rnee van Dr. Colijn ver loopt met de regelmaat van een klok. Na spreekbeurten in meer zuidelijke regionen ging het gister weer naar het noorden. Doch thans was niet Groningen maar het stoere volk der Friezen aan de beurt. En de komst van den minister-president in Frieslands hoofdstad is daar een schier nooit geziene gebeurtenis geworden. Uit alle deelen van de provincie, per fiets, per auto en per bus was men geko men om de rede van den premier aan te hooren. Naar schatting hebben een kleiné 10.000 personen de bijeenkomst bijgewoond.. In de drie zalen van het groote beursge bouw bevonden zich 7.000 menschen, terwijl de groote Koepelkerk welke ongeveer 2000 personen kan bevatten, eveneens zoo goed als geheel was gevuld. Het gesprokene wera hierheen per telefoonlijn overgebracht. Tegen zes uur kwam minister Colijn in de Friesche hoofdstad aan. Hij werd ontvangen door den heer B. Anema, burgemeester van Barradeel en voorzitter van het provin ciaal comité van anti-revolutionaire kies- vcreenigingen in Friesland. Reeds bij 't ver laten van het; stationsgebouw bracht een dichte menschenmenigte den minister-presi dent een warme en hartelijke ovatie. Per auto begaf de minister zich naar de woning van den commissaris der Koningin, mr. P. A. V. baron van Harinxma thoe Slooten. Intusschen dromden voor het beursge bouw de menschen reeds samen. Reeds om half zes stonden velen te wachten op het moment, dat de deuren van de zaal geopend zouden worden. Toen het tijdstip naderde, de samenkomst een aanvang zou nemen, was de zaal tot berstens toe gevuld. Het binnenkomen van den minister-presi dent was een indrukwekkend oogenblik. Met langdurige ovaties werd minister Colijn be groet Burgemeester Anema, die de vergade ring leidde, heette den minister-president hartelijk welkom en huldigde hem in enkele sobere woorden voor zijn stoer en veelom vattend werk in de afgeloopen vier jaren. Daarna kwam Dr. H. Colijn aan het woord. Hij sprak in groote lijnen vrijwel de zelfde rede uit, als waarvan wij reeds ver- slag gaven. Het is echter begrijpelijk, dat dr. Colijn in deze omgeving ook het verleden even aanroerde. Hij wees op de oude ban den met zijn Friesche vrienden, die hij niet kon vergeten. Hier doelde hij op den tijd toen hij door oe kieskring Sneek afgevaar digd werd naar de Tweede Kamer. Bijzondere aandacht bestond in dit agra risch milieu uiteraard ook voor dat deel van dr. Colij-ns rede, waarin hij de landbouw ter sprake bracht Na het beëindigen van zijn rede begaf de Minister zich nog even naar de Koepelkerk, waar hij een kort woord tot de aanwezigen sprak. Een geste die zeer op prijs werd ge steld. Het Friesche volk zal zich deze samen komsten nog lang herinneren. Nimmer tevo ren zag Leeuwarden zulk een grootsche de nionstratie van aanhankelijkheid en trouw van het A. R. volk aan zijn leider. Hat was eén schoone avond. Vandaag zijn Dokku'm en H eer en- vee n aan de beurt! Naar de 100.000 Welk een enorme belangstelling er voor de verkiezingstöurnee van dr. H. Colijn iri den lande bestaat, blijkt uit het volgende staat, dat de namen vermeldt van de plaat sen, waar de Minister-President tot op he den sprak met het aantal pensonen, dat hem beluisterde: Rotterdam 12000 Utrecht 4000 Groningen (Stad en Prov.) 12000 Gouda 2000 Oud-Reijerland 2000 Leiden 2000 Dordrecht 5000 Aal ten 4000 Leeuwarden 9000 Totaal 52.000 Dat geeft dus 52.000 bezoekers in 11 spreekbeurten. Er zijn nog 24 spreekbeur ten in aantocht, zoodat, als het in dit tempo doorgaat, een globale raming van tenmin ste 100.000 toehoorders tijdens de geheele tournee aan den veiligen kant is. Dr. H. Colijn spreekt nog 30 April IJmuiden ('s middags) Haarlem ('s avonds) 1 Mei Honselersdijk ('s avonds) Schiedam ('s middags) 3 Md Oldehroek ('s avonds) Zetten ('s middags) Md Zwolle 5 Mei Middelburg ('s middags) Oostburg ('s avonds) 7 Md Arnhem 8 Mei Alkmaar 10 Mei Amsterdam 11 Md Assen 12 Mei Hoogeveen ('s middags) Hengelo ('s avonds) 13 Mei Sittard 14 Mei Eindhoven 15 Mei Nieuwendijk (N.B.) 's middags) Breda ('s avonds) 18 Mei 's-Gravenhaqe 22 Mei Hilversum (3.30 n.m.) 24 Md Amersfoort HET INTERNATIONAAL LANDBOUWCONGRES Dit jaar te 's-Gravenhage Van 1624 Juni a.s. Van 16 tot 24 Juni 1937 zal het 17de inter nationale landbouwcong-es te 's-Gravenhage gehouden worden. Alles wordt door de commissie, die de voorbereidende regelingen moet treffen gedaan om dit congres zoo goed mogelijk te doen slagen- Zoo is er een damescomité benoemd om de de congressisten ergezellende dames het verblijf in ons lan 1 zco prettig mogelijk te maken. Verschillende excursies worden georgani seerd, o.a. een naar de Zuiderzeewerken. Verder een tweedaagscht door het Westland en Brabant naar het concours van het Nederlandsche Trekpaardenstamboek te 's-Hertogenbosch en Daar de Wageningsche landbouwinstituten. En eindelijk een drie- daagsche over de afsluitdijk naar Friesland ter bezichtiging o.m. van het zwartbont stamboekvee, naar Overijssel voor het rood bont Maas- Rijn-IJsselvee en verder naar Arnhem en Wageningen. Omtrent het ontstaan der internationale landbouwcongressen vermelden we, aan de hand van wat dr A. G. A. Ridder van R a p p a r d, voorzitter van het 17e congres, ons op een persconferentie mededeelde, dat het eerste congres gehouden is in 1889, ge- durend de wereldtentoonstelling te Parijs. Op dit eerste congres, door Jules Méline ge presideerd en 1451 leden, waaronder 289 vreemdelingen tellende, was de organisatie van het landbouwcrediet het voornaamste punt. Verder werd toen besloten om een on derzoek in te stellen naar de landbouw-cri- sis, waarin men toen verkeerde. Gevolg hier van was een bijeenkomst van afgevaardig den uit 17 landen, die gehouden werd op 1 en 2 Juli 1890, welke bijeenkomst leidde tot de oprichting van de Internationale Land bouwcommissie die jaarlijks in verschil lende deelen van Europa samenkomt en die ook de internationale congressen voorno In 1935 werd op de commissievergadering besloten in 1937 een congres te beleggen in Holland. Dit wordt sedert 1891 de tweede maal. De laatste congressen werden gehou den in 1923 te Parijs (het eerste congres na de wereldoorlog) 1925 te Warschau. 1927 te Rome, 1929 te Boekarest 1931 te Praag dus steeds om de twee jaar. Na Praag werd in 1934 te Boedapest bijeengekomen en thans in 1937 in den Haag. In de laatste jaren trekt het congres veel bezoekers. Zoo waren te Rome 1318 waaronder 811 buitenlanders, te Boeka rest. 1328 en 701; te Praag 964 en 519 en te Boedapest 1292 en 721. Op het con gres te Boedapest waren 32 landen ver tegenwoordigd. Vóór de oorlog was het bezoek veel minder doch dat in Neder land in 1891 was wel heel slecht bezocht n.L door 281 deelnemers waaronder 84 uit het buitenland. Dit moet voor de eere van ons landbou wend Nederland dit jaar anders worden. We verwachten een groote deelname. De congressen werpen, dit is de conclusie van ridder van Rappard, rijke vruchten af. Vele organisaties nuttig voor de landbouw zijn door deze congressen ontstaan. Dit nut wprd door Dr. H. M 0 1 h u y s e n secretaris van het 17e landbouwcongres op de gehouden persconferentie nog eens onder streept In de eerste plaats is hét nut gelegen in het feit, dat vraagstukken van weten schappelijke of technische aard behan deld worden door landbouwdeskundi gen uit alle landen, waarvoor ze inter nationale belangstelling wekken. Maar tevens komt daardoor bij de verschil lende regeeringen de beteekenis van de landbouw meer naar voren. Ook de Vol kenbond is zich sedert 1927 met land bouwvraagstukken gaan bemoeien. De landbouwaangelegenheden worden door deze internationale congressen meer internationale aangelegenheden. Ook het onderling kennismaken der voor aanstaande landbouwkundigen uit alle lan den is voor de landbouw van beteekenis. Nadere bijzonderheden over dit congres zullen in het e.v. bijblad Land- en Tuin bouw opgenomen worden. Studeer voor een vak mei toekomst Volg onze degelijke, schriftelijke opleiding tol Chauffeur Monteur, Auto-Techniek o< Auto-Verkoper, Auto-Expert Gretis plaatsingsbureau. Vraag zonder verplichting inlichtingen bi] AS-S.O- Nieuweplein 31, Arnhem. Telefoon 24597 TROTTEURS VOORNAAMSTE NIEUWS Oit nummer bestaat uil TWEE bladen Dr. H. Colijn heeft gisteravond in; Leeuwarden gesproken. In de maand Juni zal in Den Haag een internationaal landbouwcongres worden gehouden. Bij de Kamer is ingediend een wets-, ontwerp inzake de herclassificatie van kan tongerechten. Jhr. Michiels van Kessenich is benoemd tot burgemeester van Maastricht Op de Internationale Suikerconferentie te Londen is overeenstemming bereikt De Basken verliezen thans zienderoogen terrein; Mola's troepen bevinden zich reeds op den weg naar Bilbao. Franco heeft gedreigd de koopvaarders, die Bilbao trachten te bereiken, uit de lucht te bombardeeren. Het hooge water in de Ver. Staten heefC talrijke menschen opnieuw dakloos ge maakt STAP UIT UW OUDE COSTUUM MET PINKSTEREN i Palthe reinigt Palthe perst Palthe stoomt Palthe verft PALTHE fAdrl DE DORDRECHTSCHE ONDERLINGE CREDIETVEREENIGING N.V. DORDRECHT Groenmarkt 64 Anno 1871 BOUW-CREDIETEN EFFECTEN HOTEL „NAEFF" V E L P (Geld.) BEKEND RESTAURANT Modern ingericht Auto-Garage TENNISBAAN - Prachtige Tuin Matige Prijzen Telefoon 3152 en 3153 B. BEIJER. Dr. H. NANN/NG's Zetpillen tegen Aambeien werkpn pijnstillend en genezen in korten tijd de ontstoken slijmvliezen. Verkrijgbaar bij alle Apotheker» ea Drogiateo 1 fl. 1.50 per dooaje van 12 atuka. Dr. H WANNING'» Pkr-, Ck«m. Fakriak. N V. DEN HAAG. Ingwersen Co Keizersgracht 382 Amsterdam Belast zlcb met de altvoertng van Bffectenorders, het Inca»- seeren van Coupons en het nazien van Lotingen. TeL 32121 en 33879, onder Beurstijd 31207 (Adv.) Een kringleider, die onrechtmatig steuntrok De marechausse te Hoensbroek heeft een klacht onderzocht, welke tegen den kringleider K, van de Nat Soc. Arb. Partij (partij Kruijt) was ingediend door een boven dezen staande instantie, die K. be schuldigde van verduistering van papieren. De marechaussee vond geen reden aan wezig om tot aanhouding over te gaan, en heeft den man heengezo-»>n. Toch is K. tegen de lamp geloopen. Bij het verhoor bleek dat hij onrechtmatig steun trok, met het ffevolg, dat hij een proces verbaal heeft gekregen wegens oplichting van het burgerlijk armbestuur. v?.mS.ni;iae 13 ve"eend aan de commtozcn bü de PTT. J A de Back en J W Smeenk. RECHTERLIJKE MACHT rr?htn.0wd, At^w,ub,tltuu<Lsr,"ler bü het ge rechtshof te Arnhem, mr Th. P. Vlruly. ■end als onder-in: id. ter standplaats Harlingen en" lig benoemd de heer E J Visser

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1