'n Nieuw costuum 'n nieuw paar ONFRISSCHE GEUREN WüfflïSDAG 28 APRIL 1937 DERDE BLAD 'PAG. v der paedagogiek door het personeel der scholen. Voorts blijft vernieuwing der opleiding urgent. De Mulo-onderwijzer «staat als regel te ver van zijn theoretische vakopleiding af en deze vakopleiding rekent niet met de bijzon dere eischen van het Mulo. Eindelijk richte de Bond meer de belang stelling op de vern-'euwing der bij het onder wijs betrokkenen dan op de critische zifting der methoden van niet-principieele tenden- Werkloosheid in April Weer een vermindering met 25000 De directeur van den Rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemid deling deelt mede, dat in de week van 5 tot en met 10 April 1937 het aantal leden van ingevolge het werkloosheidsbesluit 1917 ge subsidieerde vereenigingen bedroeg 533.700, (waaronder 71.800 landarbeiders). Van de verzekerden, niet behoorende tot de landarbeiders, waren de geheele week werkloos: in de week van 5 tot en met 10 April 1937 26,6 pCt; in de vorige verslacrweek (22 tot en met 27 Maart 1937) 27,7 pCt.; in de overeenkomstige week vam 1936 30,1 pCt.; in de overeenkomstige week van 1935 28,1 pCt. Bij 1054 (onv.) organen der open bare arbeidsbemiddeling stonden op 10 April (27 Maart) ln totaal 400.362 (424.970) werkzoekenden ingeschre ven, onder wie 378.982 mannen (402.804). Van deze werkzoekenden waren er 384.600 (409,098) werkloos, onder wie 368.224 mannen, Blijkens mededeeling van den directeur generaal van werkverschaffing en steunver- leening waren einde Januari 1937 5-1.400 ar beiders geplaatst bij een werkverschaffing. Het bestuur van het. Werkfonds 1934 deelt mede. dat op 19 April 1937 rond 8000 arbei ders aan het werk waren met behulp van dit fonds. Vliegveld „De Eendenkooi" Openstelling uitgesteld De officieele openstelling van het vlieg veld „De Eendenkooi" te Woensd recht, welke in die voorjaar zou geschieden, nadat het in September 1936 door den Teohnischen Dienst van de K.L.M. was goedgekeurd, moet opnieuw voor onbepaalden tijd wor den uitgesteld. Gebleken is, dat de grasmat van het veld op vele plaatsen in onvoldoenden staat ver keert, zoodat het gevaar niet denkbeeldig is, dat zich bij landing van vliegtuigen on gevallen voordoen. „Gasbelangen" Het industrie-laboratorium der Gasstichting Het laatste maandnummer van het als altijd interessante blad „Gasbelangen" geeft als voornaamste artikelen: het gas- paviljoen op de Utrechtsche Voorjaarsbeurs; de toonzaal van het Industrie laboratorium der Gasstichting te 's Gravenhage en „het gas in de keuken der Hotelvakschool van „Horecaf' op Scheveningen. Onze plaatsruimte verhindert ons het merkwaardigste te citeeren. De verkiezingsstrijd Het persoonlijk element Over de verkiezingstoumée van Dr Colijn schrijft heit Dagblad van Noord-Brabant en Zeeland: Onze lezers weten, dat wij geen bewon deraars zijn van het regeeringsbeleid van den minister-president Dat belet ons eohter niet waardeering te hebben voor de populariteit, welke Dr Colijn blijk baar in den lande geniet. We hebben hier een sprekend voorbeeld van die be koring, welke er uitgaat van een veel omstreden figuur, van iemand, die dooi zijn mannelijk karakter intense belang stelling geniet bij voor- en tegenstanders. Het persoonlijk element is het, dat bij deze verkiezinigstournée de gebruikelijke scheidslijnen ilo de politiek doorkruist. Want bet kan dunkt ons niet alleen de aanhankelijkheid van een deel van ons volk aan de anti-revolutionaire beginse len zijri, dat voor deze vergaderingen de zalen vol doet stroomen. Ook een alge- meene instemming met het door Dr Co lijn gevoerde regeeringsbeleid is het o.l niet, welke deze toeloop verklaart, want voor een dergelijke overweldigende in stemming zijn tót dusver geen aanwij zingen te vinden geweest „Beroerders des volks" Praat en daad der C.D.U. Men weet het: in het algemeen zijn wi] van meening dat men niet te veel nota moet nemen van splinterpartijen welke uit sluitend van parasiteerend negativisme leven. Men maakt ze er maar belangrijk en interessant door en bovendien: alle dissi denten loopen gaarne in de martelaansman- tel. Natuurlijk moeten positieve onjuistheden zoo nu en dan tegengesproken en dienen officieele fouten gecorrigeerd te worden. En die noodzaak dringt zich vooral op in ver kiezingsdagen wanneer men met mislei dende of onware propaganda op stemmen- jacht uit is. Dit geldt niet in de laatste plaats van de C.D.U., die speciaal de anti-revolutionaire partij dat gaat altijd zoo met renegaten gekozen heeft tot mikpunt van haar on ware en onwaardige afbrekende criiek. welke bovendien den indruk maakt, dat men door luidruchtig optreden naar buiten dc innerlijke onrust, lauwheid en verdeeld heid in eigen gelederen wil wegschreeu- wen. Is dit te sterk gezegd? Wie de brochure „Beroerders des Volks" door G. Meyer te Rotterdam en uitgege.ven bij Jan Haan te Groningen gelezen heeft, zal dat niet be weren. Daarin vindt men woord en weder woord te dezer zake keurig gerangschikt bij elkaar. Heeft deze nieuwe brochure doel? kan men vragen. Men is aanvankelijk geneigd met ..neen" te antwoorden. Doch dan gaat men lezen. En dan krijgt men bewondering voor de respectabele arbeid welke de schrij ver, beter gezegd de samensteller, heeft ver richt om deze documentatie-bundel bijeen te krijgen. Hij heeft, o zeker, een dankbaar gebruik gemaakt van kranten en brochu res (bijv. Cijfers en Feiten); maar nochtans bleek er zooveel te verzamelen en te rang schikken over, dat men ma# spreken van een brochure, welke vooral nu en in het debat onbetaalbare diensten kan bewijzen. Dit geschrift is iets aparts. Het geeft in 76 bladzijden een overvloed van sprekende citaten met de weerlegging er bij waardoor de voosheid, zoowel als het gevaar dézer beweging duidelijk in het licht treedt. Voor verspreiding op groote schaal Is deze uitgave te duur; voor huisbezoekers is ze onmisbaar. Uw nieuwe costuum is pas „af" zoodra U er 'n paar Swift- schoenen bij draagt, want Swift geeft Uw voorkomen juist het stempel van verzorgdheid. Swift-schoenen zijn niet alleen elegant, ze zijn ook buiten gewoon degelijk en solide. Daardoor blijft het mooie model tot het laatst toe behouden. 'n Geweldige keus van modellen! Welken vorm Uw voet ook heeft, U vindt bij Uw eigen winkelier zeker 'n Swift-model, waarin Uw voet zich heerlijk „thuis" voelt. f. 5.50 f. 6.25 f. 6.95 DE NATIONALE NAAM VOOR BETERE SCHOENEN. De Nijenrodezaak voor het Amsterdamsche Gerechtshof Voortgezet getuigenverhoor Onder presidium van Mr Joh. M. Jol- 1 e s. heeft het Amsterdamsche Gerechts hof. dat zich reeds geruimen tijd bezig houdt met de behandeling van de gerucht makende strafzaak tegen M. Onnes van Nijenhode, de voormalige bewoner van het kasteel Nijenrode onder Breukelen, heeft na op 18 December een interlocutoir ar rest te hebben gewezen vandaag de be handeling voortgezet Wederom zijn maanden voorbijgegaan en de reehter-commissaris, mr. Smits, herft weer vele getuigen gehoord, waarvan er door het Hof tien charge zijn gedag vaard. De heer Goudstikker, kunsthande laar. met wien verd. Onnes een belangen gemeenschap had, komt als een der eersten voor het hekje en wordt over de schilderijen gehoord, waarover Koning en Onnes hebben gecorrespondeerd voor verkoop of belee ning. De brieven gingen over een Nicolaas Maas en deze schilderijen hebben met den dief stal niets te maken. Uitvoeri* en met klem betoogt Onnes voor de zooveelste maal, dat van zijn kant geen sprake van camouflage was. Voor mij, zoo zegt verd. was deze corres pondentie zeer onbelangrijk, niet meer dan het vragen van iemand die gaarne een schilderi'enzaak wil doen en die ik wel helpen wilde. President: Maar U kunt toch niet te genspreken, dat Koning steeds contact met U zocht. Ik heb hier een agenda over het jaar 1932 en daarin heb ik alle data op deze zaak betrekking hebbende genoteerd. Telefoongesprekken, brieven, bezoeken Dat Koning contact zocht ontkent Onnes geen oogenblik. Hij wilde zich indringen. Pres.: Dus U gelooft, dat de schilderijen transactie van Koning's kant fictief was? Verd.: Maar dat weet ik toch niet. Pres.- Hij had zelfs de beschikking over de schiloerijtjes niet, die hij zgn. wilde he ieenen. En wat had Koning voor reden om na de inbraak een fictieve correspondentie te voeren? Verd.: Hij wilde ira contact met me blij ven, geld los krijgen om z'n misdadigers te betalen en om me later te chanteeren. Raadsheer Mr Smit: Ik begrijp niet, dat U K. aan het lijntje hield, na de inbraak was het voor u toch al gemakkelijk geweest om te zeggen: „nu kan ik u niet meer hel pen". Nadat nog enkele andere getuigen, warenl gehoord werd gepauzeerd. In de middagzit ting werd het getuigenverhoor voortgezet Tijdens deze zitting kwam Koning voor het hekje. Hem werd een uitvoerig verhoor af genomen, dat grootendeels dezelfde resulta ten gaf als de vorige verklaringen. De'zit ting werd dan ook tenslotte geschorst tot Donderdagmorgen a.s. Hatelijk optreden tegen Duitschen bisschop In het Franciscanerklooster Sankt-Lu'd» wig, gelegen op Nederlandsch gebied nabf het station Vlodrop, zou, naar de „Nieu we Koerier" meldt. Zaterdag oen feest ge» vierd worden door de communiteit De bis» schop van Aken, mgr. Straüer, zou hierbij tegenwoordig zijn. Natuurlijk zou Z. H. Ex cellentie feestelijk worden ontvangen. Ool£ vara de zijde der Duitsche katholieken uit de omgeving was eir veel belangebeïling en een groote menigte begaf zich naar het klooster. Deze menschen konden allen vrij de laan passeeren, die naar het klooster voert Deze is anders afgesloten met eea slagboom en er staat een controlepost Toen de bisschop eohter tegen twee uur bij den post arriveerde, werd hij door den dienst» doemden Duitschen ambtenaar aangehou» den, die Z. H. Exc. wilde fouiüeeren. Da bisschop had hier natuurlijk bezwaar tegen en protesteerde, temeer waar het overige, volk vrijetlijk mocht passeeren. Zoodoende werd deze maatregel nog meer als een ha» telijkheid tegen zijn persoon aangevoeld. Daar er verder met den ambtenaar niet ta praten viel en deze bij zijn voornemen vol» hardde, is mgr. Strater tenslotte maar teruggekeerd naar Aken en heeft van zijd bezoek aan Sankt-Ludwig afgezien. Het ge heele feest is, naar het blad verneemt, ia duigen gevallen. LAND- EN «TUINBOUWf De verpachting in de Wieringermeer Prospectus gratis verkrijgbaar In aansluiting ophet gisteren door onA medegedeelde omtrent verpachting van 47! boerderijen in de Wieringermeer deelen -we nóg mede, dat hierover een prospectus mei; alle bijzonderheden is verschenen. Dit prospectus is op aanvraag gratis ver krijgbaar bij het Domeinkantoor te Sloot- dorp. JANTJE WELGEMOED EN ZIJN VADER door G. TH. ROTMAN '(Nadruk verboden) CHRISTELIJKE METHODIEK I Referaat van den heer Joh. Tigchelaar I op de vergadering van de Bond van Besturen van Chr. Mulo-scholen De studie van de paedagogische vragen moet bevorderd Onder presidium van den heer J. Th. Schreuder, van Heemstede Ds J. C. v. Dijk, Ned. Herv. predikant te Bloemendaal, was door ziekte afwezig, kwam de Bond van Besturen van Chr. (M.)U.L.O.- schohn heden te Utrecht in K. en W. in jaar- Iijks~he algemeene vergadering bijeen. De voorzitter opende hedenmorgen om half elf de vergadering op gebruikelijke wijze en sprak een openingswoord, waarin hij allen welkom heette, inzonderheid de af gevaardigden van zusterorganisaties. Hierna kwamen de jaarverslagen van se cretaris en penningmeester, de heeren C. F. Verschoor te Scheveningen en mr. J. J. v. M e 11 e, van Kampen, aan de orde. Ze werden beiden goedgekeurd. Aan dat van den secretaris ontleenen we, dat thans bij den Bond zijn aangesloten 148 besturen, ver tegenwoordigend 152 scholen. Ook de Chr. Mulo-school te Brussel trad als lid toe. Nog staan de besturen van een zeventig-tal Mulo- scholen buiten den Bond. Aan de Mulo-school te Paramaribo werd finantieele steun verleend. De bond bleef medewerken aan de radio-schooluitzen- dingen. In samenwerking met de Ver. tot be hartiging van de belangen van Chr. Mulo werd „Ons Maandblad" uitgegeven. De voor zitter van de Vereen, voor Chr. Mulo, de heer J. Th. R. Schreuder van Haarlem, bleef als adviseur aan het bestuur toege voegd. Het aftredend bestuurslid, mr. L. L t a d i t. te Amersfoort,, werd herkozen. Na rondvraag werd de morgenvergadering gesloten. MIDDAGVERGADERING Referaat Joh. Tigchelaar In de middagvergadering trad als referent op de heer Joh. Tigchelaar, hoofd eener Chr. school te Scheveningen met het onderwerp: „Aan welke eischen moet een Christelijke methodiek voor Chr. Mulo-scho len voldoen en wat kan de Bond doen tot bevordering van het tot stand komen van zulk een methodiek?" Het Christelijk onderwijs, aldus spr., is in zijn historische ontwikkeling den weg van beneden naar boven gegaan, daarna komt de vernieuwing van het Christelijk Onderwijs in omgekeerden zin van boven naar beneden. De eisch van vernieuwing der Christelijke methodiek is allereerst een eisch van Chris telijke wetenschap. De inl. vangt deze eisch als practicus op en wil haar bezien van zijn zijde. Daarbij is op te merken, dat er in de eerste plaats een diepgaand structuurverschil is tusschen den theoreticus en den practicus, maar voorts: „Der Handelnde ist gewissenlos": zijn in stelling tegenover het probleem is anders. Hoe kennis aan te brengen Toch wil hij die eisch ook zien van andere zijden. Ie. van die der filosofie, waarbij het kennistheoretisch probleem leidt tot de vraag: „Hoe brengen we kennis aan?" Hij wijst op den invloed, dien de wijsbegeerte in de historie op de methodiek hadi: o.a. Des cartes, Herbart, Hegel, -ergson. De school is aan dien invloed niet ontkomen, stellig niet de Mulo-school, die langen tijd weinig origi neels had maar in de methode geörienteerd was naar het M.O. De inl. wijst de eischen van vernieuwing van de zijde der wijsbe geerte niet af, al moet de school conserva tief blijven om den „schat der school" te be waren. Ook de Schriftuurlijke Wijsbegeerte kan en mag haar eischen stellen, mits ze dat doet in klare en verstaanbare taal. De antithese tusschen bijzonder en neutraal 2e. Van sociologische zijde, ter versterking ten onzent van de antithese tus schen bijzonder en neutraal onderwijs. De eisch van deze tijd is niet voldoende gemo tiveerd. Christelijke methodiek is geen waar borg voor Christelijk Onderwijs en de in vloed van tachtig jaar Christelijk onderwijs geeft aanleiding tot een deemoedige houding. Voorts is de positie van het Christelijk on derwijs in oi.volksleven volkomen gewij zigd: de school heeft een duidelijk evange- liseerende taak. Ook stemme de aanvaarding van didactische gegevens en vondsten van niet principieele zijde tot voorzichtigheid bij het stellen van e antithese: christelijke en neutrale methodiek. Niet in de onfeilbaar heid der methode ligt de kracht van het Christelijk on lerwijs maar in de genade van Christus, die ook jonge menschen roept. De praktijk 3e. van de zijde der practijk komen de eischen tot aanpassing der methode aan de psychologie der leervakken en .de ver werking van de gegevens der wetenschappe lijke paedagogiek inzake allerlei practische problemen: verhouding der leervakken, acti veering, Gesamtunterricht enz. Voorts om de toepassing van de uitkomsten der psycholo gische onderzoekingen omtrent de personen, die bij Vet leerproces betrokken zijn: leer- ling-leeraar, puberteitspsychologie, die der klasse, die der sexen enz. Overschatting van kennis in intellectualistischen zin is een groot gevaar bij alle onderwijs en vooral bij het Mulo met zijn veelheid van vakken. Doel blijve de vorming van den mensch Gods, waarbij de mensch moet gezien worden als een eenheid. Van zeer groote beteekenis is dan de persoonlijkheid van den onderwijzer opvoeder. Geestelijke waarden worden alleen i aan persoonlijkheden beleefd. De innerlijke waarde var de persoonlijkheid van den on- I denvijzer moet derhalve uitstralen in zijn werk. Practisch blijft ook de eisch, dat de methode moet voldoen aan de normen van het Mulo-examen. Dit examen blijve be kroning van het Mulo en worde geen keurs- lijf. Vernieuwing en herziening van het examen blijft voortdurend eisch, zoodra de ideëele beteekenis van een leervak door de I, eenzijdig-intellec'ualistische opvatting van het examen wordt miskend. Zoo bijv. inzake Natuurlijke Historie. De werkzaamheid van den Bond van Be sturen van Christelijke Mulo-scholen kan hierin bestaan, dat zij op alle haar ten dien ste staande manieren de studie van de pae- I dagogiek en paedagogische vragen bevordere. Inl. ziet in het algemeen bij het Mulo een overschatting van practische vaar digheid 'egenover theoretische bezinning. Met name zij dus van de besturen waar deering te verwachten voor de studie CITIES SERVICE De Cities Service boekte in 1936 een netto winst van 6.965.000 (v. j. $5.856.000). Voor het eerst sedert 1932 werd het dividend op de pref. aand. verdiend. Wat de gemeente Bodegraven weert; en wat ze toelaat Men schrijft ons: Het autoverkeer door de gemeente Bodegraven heeft het niet gemakkelijk. Er zijn in het midden van het dorp zulke gevaarlijke kruisingen, dat er wel ongelukken moeten gebeuren en wel bekeuringen gemaakt moeten wor den. Wie uit Utrecht komt, vindt vlak voor de brug over de Oude Rijn een zeer scherpe bocht; even verder gaat de weg Leiden—Gouda dwars over de dorpsstraat heen. Het is waarlijk geen wonder, dat de automobilisten vaak niet weten, wat ze moeten doen. Daar komt bij, dat in de toch al nauwe stra,at aan twee zijden geparkeerd mag worden. Dit leidt tot misverstanden. Dc aankomende automobilist meent dat er auto's geparkeerd staan en rijdt door; maar het was een file en dus krijgt hij een be keuring. Hij wordt dan aangehouden en een nieuwe opstopping is daarvan het gevolg. Zoo gebeurde het ook dezer dagen met een vrachtauto, die gedurende een deel van het jaar dagelijks ondermaatsche visch (schol en schar) vervoert van Scheveningen en IJmuiden naar de eendenhouders te Harderwijk- Dit laatste wil niet zeggen, dat de visch uitsluitend voor de eenden Naar de zijde van het jaagpad liqt het op- slaqterrein voor de vuilverbrandinq qeheel open; schoolkinderen doen hier vaak speur tochten. Wrijf Uw hoofdpijn weg DAMPO Pot 50 ct. Doos 30 ct. Bij Apoth. en DrogUtcn. (Adv.) bestemd is, zooals met puf het geval is, vele menschen eten er ook van. Hoewel de vrachtrijder alles doet om te voorkomen, dat vischwater uit de bak van de auto loopt, gebeurt dat soms wel. Bij een opstopping komt er dan een plasje op og straat te staan en menschen met een zeer fijne neus moeten van meening zijn, dat dit water een onaangename geur ver spreidt. En waar de politie, naar men zegt, zeer strenge opdrachten kreeg, wordt de vischvervoerder telkens bekeurd. Echter, tot een veroordeeling is het niei gekomen. Het proces-verbaal meldde, dat er bedorven visch vervoerd werd, maar levende visch kan niet bedorven zijn en aangezien men niet kon aantoonen, dat de visch dood was, werd de vervoerder vrij gesproken. Maag daarmee was de zaak niet uit Toen dezer dagen het vervoer weer begon, liet dc burgemeester den automobilist opnieuw bekeuren. Het verhaal gaat, dat bij een volgende gelegenheid laatstgenoemde den chef-veldwachter niet opgemerkt zou heb ben en doorgereden is. Maar dit verhaal is onjuist Men vertelt ook, dat de vrachtrijder zou gedreigd hebben den man der wet omver te zullen rijden, wanneer hij hem weer aanhield; maar dit is naar ons werd meegedeeld eveneens absoluut onjuist. De automobilist begrijpt heel goed, dat de politieman zijn opdracht moet ver vullen en is niet voornemens hem leed te doen; hoe onaangenaam hij de „vervolging" ook vindt. Want hij wijst er met nadruk op, dat de visch springlevend in de met zink bekleede wagenbak gaat en dat hij in g e e n e n k e 1 e plaats dan alleen Bodegraven moeilijk heden ondervindt en dat het obstakel, dat brug over de Oude Rijn heet, wel de groot ste oorzaak van alles is. Waarom dan die plagerij? En waarom worden wij geplaagd, vragen zich verschillende gemeente naren af, die maar niet kunnen begrij pen, dat er zooveel drukte over een beetje vischlucht gemaakt wordt, terwijl een stank- en hinder-verspreidende, ondoelmatige vuilverbrandingsinrichting niet wordt verbeterd. Talloos zijn de klachten over deze plaag en ze zijn dezer dagen samengevat in een adres dat vele omwonenden aan de Konin gin .verzonden, gesteund door een verklaring GEMENGD NIEUWS Bijna in vlammen omgekomen Ernstige brand te Valtherauond Een brand met ernstige gevolgen heeft te Valthermond (gemeente Odoorn) ge woed. In het dubbele pand, bewoond door den bakker Joh. Waarheid en den vervener W. de Boer, werd 's nachts om één uur door-de familie de Boer brand ontdekt. Het vuur had reeds een groot gedeelte van de woning aangetast. De 21-jarige Eefje de Boer, snelde na het ontdekken van den brand naar dén zolder, met de bedoeling een daar slapenden jongeman te waarschu wen. Deze bleek zich echter door uit het raam te springen te hebben gered. Tot haar ontsteltenis zag het meisje zich den terug tocht afgesneden. Haar oudste broer was haar echter naar boven gevolgd en vond haar bewusteloos op den brandenden zol der. Hij slaagde er in, geholpen door toege snelde buren, het meisje naar buiten te brengen, doch niet dan met vrij ernstige brandwonden. Mej. E. de Boer was zoo ge wond, dat de ontboden geneesheer dr Mul der overbrenging naar een der ziekenhui zen in Groningen noodzakelijk achtte. Het meisje verkeert in levensgevaar. Haar broer kon ter plaatse worden geholpen. Het huis is tot den grond toe afgebrand. Men vermoedt, dat het vuur ontstaan is tenge volge van een fout in den ouden bakoven van den heer Waarheid. Het pand was ver zekerd. Ergerlijke onvoorzichtigheid Ongeval met brandende petrolenm De 24-jarige brandstoffenhandelaar C. L. te Overmeer, een buurtschap van Neder- horstTenberg, wilde een vat reinigen, dat met smeerolie gevuld was geweest. Hij goot tien later petroleum in het vat, zette het sc/huin op de straat en stopte ear poote- katoen onder, dat hij aanstak om door de warmte de vastzittende resten der smeer olie te kunnen verwijderen. Er hebben zicli daarbij gassen ontwikkeld, want plotseling vloog het deksel van het vat tegen lnet hoofd van T. Tegelijkertijd geraakte zijn kleeding door de vlammen in brand. Hij rende een schuur binnen en gooide zich op een hoop zakken, waardoor het hem al wen telend mocht gelukken de vlammen te blus sohen. Zijn arm en zijn wenkbrauwen wa ren reeds verbrand. Nadat hij door een dokter was verbonden kon hij naar huis worden gebracht. Inmiddels was de kleeding van het 12- jarig mei6je W. van H. ook in brand ge raakt; zij holde weg, waardoor de vlammen wind vingen, zoodat het kind, nadat door omstanders de vlammen waren gebluscht. zeer ernstige brandwonden had gekregen. Zij is naar de rijksklinieken te Utrecht ver voerd. Haar toestand is zorgwekkend. ZOMERHUISJE AFGEBRAND Gisteren brank door tot nu toe niet b'e- kende oorzaak brand uit in een in den Boomhoek te Loosdrecht staande zo merhuisjes, dat sedert twee dagen was be trokken door mevr. A. W. Streefkerk-Van Werkhoven uit Loosdrecht De brandweer, welke met de motorspuit spoedig ter plaatse aanwezig was, kon niet voorkomen ,dat het geheel uit hout opge trokken perceel alsmede de garage en een groot gedeelte van den inboedel welke daar in was geborgen, in vlammen opgingen. Verzekering dekt een gedeelte van de schade. OUD-WIELRENNER VERONGELUKT De 59-jarige oud-wielrenner K. Mast uit N ij m e ge n, die. in vroeger jaren kam pioen wegrenner is geweest, is op den weg ArnhemNijmegen met zijn rijwiel in een zacht gedeelte van den berm geraakt waar door hij in een sloot terecht kwam. Hoewel de man door leden van de E.H.B.O. op het droge gehaald is en na drie kwartier weer bij bewustzijn is gekomen, is hij later toch in het Wilhelmina Ziekenhuis te Nijmegeu aan de gevolgen van het ongeval overleden. van alle doktoren in de gemeente, dat de gezondheid schade lijdt door de aanwezig heid van deze inrichting. De bezwaren rijn velerlei: hoewel Ged. Staten slechts vergunning hebben verleend voor de stichting op voorwaarde, dat in de schoorsteen een apparaat tegen roet- en slankverspreiding wordt aangebracht, is dat nooit gebeurd; het vuil wordt niet. zooals voorgeschreven is met zand afgedekt, maar ligt in een open ruimte en stuift over het jaagpad (de Prov Waterstaat geeft geen vergunning om deze zijde af te sluiten)- Aan de andere kant stuift de afval over de groote verkeersweg heen. Voorts worden de putten nooit leeggehaald en gaat dus alles rotten, waardoor in de omgeving de stank ondraaglijk wordt Al met al is de toestand onhoudbaar en vragen wij namens de onderteekenaars van het verzoekschrift aan de Koningin: Waar om wordt op kleinigheden jacht gemaakt en blijft dit jaar op jaai onveranderd? Wanneer-de inspectie der Volksge zondheid eens een onderzoek ter plaatse instelde zouden de gemeentelijke autori teiten wel genoodzaakt zijn maatregelen te nemen. Op deze wijze komt Bode graven in opspraak* De chefveldwachter te Bodegraven doet een poging om het verkeer te regelen, wat echter niet gemakkelijk is. omdat aan twee zijden geparkeerd mag worden en aankomende auto's vaak niet weten hoe zij kunnen passeeren. 23. Keesje zegt geen boe of hab, Stil strijkt hij het vaantje; Langs den boom glijdt hij omlaag Als een stervend zwaantje. Met een pijnlijke grimas Vlijt hij zich in 't groene gras; In de zonnehitte B'y'ft hij lekker zitten. 24. Jim, de aap, verheugt zich zeer, Maakt een vroolijk walsje En de lange ketti .g windt Zich om Keesjes halsje.... Zonder dal hij zich verroert Wordt hij stevig vastgesnoerd! Jantje en z'n vader Sluipen zachtjes nader. .(Wordt vervolgd)'

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 9