LANDenTUINBOlM GRONINGEN" POKONjn' RAATUURTJE WOENSDAG 28 APRIL 1937 No. 384 Keuring van Zaden De zaadhandel en zaadteelt richtten e,en eigen keuringsinstituut op Idi de laatste jaren is er in de zaadwereld een belangrijk vraagstuk op de voorgrond getreden. Dat is de keuring van zaaizaad. De bij .bet zaadvak betrokkenen, kwee kers, handelaars, en detaillisten, voelen zich bedreigd door het feit, dat er een streven is deze keuring meer en meer in handen te stellen van ambtenaren wat diep in het vrije bedrijfsleven van het zaadvak zal in grijpen. De handelaren voelden het aan als zou door dit streven, dat achter mooie termen verborgen werd, hum bedrijf in kluisters komen. Dit gaf de stoot tot een geza menlijk optreden om zonder ambtelijk in mengen vóojv een goede zaadvoorzienïng te zorgen, fouten weg te nemen en garanties te geven, die het buitenland zou kunnen vragen. Men riep een eigen keuringsinstituut in het leven, waarbij zich zeker 98 pet van dt tuinzaadproductie in Nederland aansloot, 't Benoodigd kapitaal werd bijeen gebracht, gezorgd werd voor wetenschappelijke lei ding: en het bestuur werd gekozen uit kwee kers, handelaren, detaillisten. Ziehier wat het particulier initiatief ver mag. Zelfs in Duitschland, waar men an ders zoo druk ordent, heeft deze organisa tie, de B. K. Z. (Bonds-Keuringsinstituut voor Zaden) bewondering gewekt. Het is natuurlijk in het belang van de zaadleveranciers, dat de met het plombe van dit instituut verzegelde zaden van goede kwaliteit zijn. Dat dit B. K, Z.-plombe een teeken zij van deugdelijkheid. Niet door allen is dit nieuwe instituut met vreugde begroet. Zoo stond enkele weken geleden in het zaadnummer van de Veldbode een artikel van den rijkstuinbouwconsulent ir C. Riet- sëma, die het betreurde, dat de B. K. Z. op gericht werd tegenover het bestaande insti tuut van de N.A.K. (Ned. Algemeen Keu ringsdienst). Hij vreest dat hierdoor bij de afnemers van zaden in ons land en daar buiten verwarring zal ontstaan, zoodat de partijen meer tot elkaar gebracht moeten worden. Gezien het standpunt der kwee kers-handelaren, die geen instituut boven zich kunnen erkennen, acht hij dat parti culier initiatief niet de eenheid zal bren gen, zoodat z.i. niet anders overschiet dan dat de Regeering dwingend optreedt en op grond van prioriteitsrecht de N.A.K. als 't eenig lichaam erkent, dat bevoegdheid tot keuren bezit en dus een publiekrechtelijk lichaam zal worden, dat werkt onder toe zicht van de Overheid. Wij vinden het motief: prioriteitsrecht, eerlijk gezegd heel, heel zwak. Trouwens is dit gewoonlijk alleen een motief als andere overwegende argumenten evenzwaar tegen elkaar opwegen. Maar reeds het feit, dat hier particulier initiatief en ambte naars werk tegenover elkaar staan en dat de N.A.K. een publiekrechtelijk lichaam wil worden, zegt duidelijk genoeg.dat men hier met andere motieven dan met prioriteit moet komen. Het wil ons voorkomen, dat d'e N.A.K. t zich zelf te verwijten heeft, dat het met de zaadkeuring liep, zooals het liep. Door een handelaar, de heer Algra te Stiens is het initiatief genomen tot het keuren van landbouwzaden en pootaard- appelen; door landbouworganisaties is dit overgenomen en werden alle keuringen ge centraliseerd in de N.A.K. Toen kwam het onder overwegende invloed van ambenaren en theoretici en stonden de practici op num mer twee Zoolang dit bij de landbouwzaden beperkt bleef had de .handel in fijne zaden er vrede mee. Maar al spoedig bleek, dat men het heele zaadvak wilde bestrijken. Zijn we goed ingelicht dan waren het enkel amb tenaren (een achttal, waaronder zeven theoretici) die Januari 1935 met hun rap port het balletje aan het rollen brachten. Geen zaadteler werd hierbij om advies ge vraagd. En dat waar de zaadtelers van naam alleen over de zaadkeuring kunnen oordeelen. omdat ze weten (en in praktijk brengen) dat alleen goed soorteclit, deugde lijk zaaizaad hun reputatie kan bevestigen en vergrooten. De wijze, waarop de ambtenaren optra den, gaf niet veel reden tot vertrouwen, waarom de menschen van de praktijk dan ook niet veel van dit ambtenoarsstreven móesten hebben. De theoretici, niet erg thuis op het ge bied van de verschillende rassen der tuin zaden, doch schijnbaar meer op eigen opper heerschappij gesteld, hebben het aanbod van de practici om door eigen organisatie alles in het werk te stellen om gevraagde verbeteringen, aan te brengen waarbij re- gëerinigsccntrole steeds toegestaan zou wor den. op minder vriendelijke wijze ontvangen Dat is zeer te betreuren want men moest inzien, dat de praktijk er het grootst belang bij heeft goede waar ts leveren. Dit is re clame voor de kweekers zelf. En waar vele hün geheele energie en kennis, theoretische maar vooral practischè kennis van het vak geven om goede zaden te kunnen leveren, dan moest het ambtenaarsinstituut de N. A K. dit weten te apprecieeren. Particulier ini tiatief van Algra te Stiens gaf de stoot tot 'zaaizaadkeuring (hoe schreef Ir. Rietsema ook .haast weer over prioriteitsrechten?) particulier initiatief heeft de bloembollen streek de wereldnaam, wat kwaliteit en deugdelijkheid omgaat bezorgd, particulier initiatief dost leven waar ambtenarij de dood brengt.. Volgens de gegevens ons van deze zaak, de N_A.K. contra B.K.Z. medegedeeld moet dan ook meer gedacht worden aan machts wellust wan een groep ambtenaren, dan aan het belang van onze zaadhandel in het al gemeen en onze zaadtelers iin het bijzonder. Mocht in deze de Regeering zich geroepen gevoelen tot ingrijpen ,dan zal deze, onbe vangen oordeëlcnde bedenken dat particu lier initiatief veel goedkooper is. veel beter te vertrouwen is (mits onder voldoende controle gesteld), en daar vreest de B.K.Z. niet voor, en veel vlotter en soepeler gaat dan ambtenaarswerk. Ondeskundige ambtenaren al moet men vaak de hoogste lof hebben voor hun theo retische kennis, zullen de keuring der tuin zaden niet ter hand kunnen nemen zonder voor de handel schadelijke blunders te ma ken. De Ncderlandsche zaadtelers hebben ge slacht na geslacht da Nederiandsche naam hoog weten te houden en zij kunnen en zul len dit blijven doen als ze niet gedwars boomd worden. De stand van de Landbouwgewassen Invloed van de vele regens Het grasland staat er goed voor In de Staatscourant is vermeld, de stand der verschillende gewassen, zooals die was op 29 April. Van de wintertarwe is de stand vrij goed tot goed. vooral van de vroeg gezaaide. De laat gezaaide tarwe had meer van de natte weersgesteldheid te lijden en moest gedeel telijk omgeploegd worden in het bijzander op lage, slempige gronden. De vorstschade was zelfs in het noorden des lands niet groot. In het Zuiden is de stand der winter tarwe beter dan in het Noorden. De aanhoudende regens gedurende den wihter en het voorjaar hebben ook den stand der winterrogge benadeeld, zoodat de stand van dit gewas over het geheel slechts vrij goed is, terwijl op de lagere gronden rotting optrad en op een aaintal perceelen tot omploegen en inzaaien van zomergewas sen moest worden overgegaan. In Limburg kwam, vooral op de leem- houdende zandgronden, zeer veel aantas ting door aaltjes (reup) voor. De w'intergerst vertoont een zelfden stand als de wintertarwe. De stand van koolzaad is vrij goed. doch de verschillen tusschen de onderscheidene perceelen zijn vaak aanmerkelijk. Veel per ceelen lijden van onkruid dat bij de matte weelsomstandigheden moeilijk te bestrij den is. De wintergerst vertoont een zelfde stand als de wintertarwe. De stand van koolzaad is vrij goed, doch de verschillen' tusschen rle onderscheidene perceelen zijn vaak aanmerkelijk. Veel per ceelen lijden van onkruid, dat bij de natte weersomstandigheden moeilijk te bestrij den is. De karwij staat, er goed voor. In Gronin gen is het aantal karwijmotjes veel gerin ger dan vorige jaren. Roode en witte klaver en lucerne hebben een vrij goeden tot goeden stand. De lucerne heeft hier en daar wel wat \an het te veel aan vocht gèleden. Uit Limburg wordt gemeld, dat pleksge- wijze in klaver, vooral in incarnaatklaver, in sterke mate klaverkanker voorkomt. Het grasland is verder in ontwikkeling dan verleden jaar om dezen tijd. De stand kan goed tot zeer goed genoemd worden. Samenvatting. Leidt men uit de voor de verschillende streken opgegeven cijfers, onder inachtneming der beteelde oppervlakte het cijfer af voor het geheele land, dan verkrijgt men het volgende resul taat, waarbij de tusschen haakjes geplaat ste cijfers aangeven het gemiddelde van da standcijfers in April van de laatste 10 jaren. Tarwe 65 (7i$, rogge 61 (68), gerst 64 (69), koolzaad 61 (65), karwij 73 (69). gras land. 74 (66) roode en witte klaver 6S (64), lucerne 67 Door de correspondenten wordt de stand opgegeven in cijfers, waarbij 100 is: uitmun tend, 90 is: zeer goed, 70 is: goed. 60 is: vrij goed, 50 is: matig, 40 is: vrij slecht 30 is: slecht en 10 is: mislukt. Ontvangen geschriften Kali op klei en ravel, door ir. A. Kerkhof, 2e druk. Grat is uitgave van N.V. Ver. Kalimaat schappij, Heerengracht 342, Amsterdam. Dat deze tweede druk zoo spoedig noodig was. is een verblijdend teeken. Niet ieder, die op zware grond woont weet van de beteeke- nis van kali voor zijn grond af. Er heerschf, waf dit aangaat, nog veel onkunde. Dit hoekje kan nut stichten. Die het nog niet had vrage het aam. Verder stelt, de Ver. Kalimaatschappij, Heeréngracht 342 Amsterdam, gratis ter be schikking twee zeer lezenswaardige over drukken, uit het „Graslandnummer" van het Landbouwkundig Tijdschrift, n.l. Het bepalen van de botanische samenstel- het grasland en de beteekenis daar van voor de practijk door Dr K. Zijlstra en Be beteekenis van klavers in het grasland en eenige factorenwelke de ontwikkeling der klavers bevorderen door L. Weyer. In een jaar uw tuin vol bloemen, door John Bergmans, 2e druk. Uitgave van J. M. Méulenihoff, Amsterdam. De eerste druk had tot titel „Zomersche bloemenweelde". Waarom deze gewijzigd is in de ithans gebruikte titel, ontgaat ons. De inhoud is volmaakt gelijk gebleven, tot zelfs ling i het zetsel per pagina is hetzelfde. Maar het blijft voor den amateur een mooi boekje, al zou deze ook liever wat meer ver scheidenheid in de foto's gezien hebben. Van 23 foto's zijn er we maakten bij de eers'e druk dezelfde opmerking 3 van een Tage- tes, 2 van een Tropacoium, 2 van een Cosmos en 2 van een Centaurea. Ende rugtitel ontbreekt. Dat is jam mer, die zie ik zoo graag in imjn boekenkast en velen met mij. Weet ge dart, im Letland de zuivelproductie Sn1 de laatste jaaen zeer is toegenomen, zoodal ook de uitvoer, vooral van boter, sterk toenam; dart de borteruirtvoer van Letland, die in 1923 nog goen 3 millioen kg. bedroeg, gelei delijk steeg tot in 1932 meer dajn, isy2 millioen Kg. werd geëxporteerd, waarna door de wereldcrisis een inzinking tof 151/s millioen Kg. plaats had, terwijl de uitvoer nu weer geregeld toeneemt; dat de export van aardappelen uit Fries land naar Argentinië en andere landen nog steeds aanhoudt en grootte bedrij vigheid, goede winsten en arbeids gelegenheid biedt; dat de proefnemingen met ven-bouw van korrelmais in ons land zóó bevredigend zijn geweest, dat thans met regeerings- hu'l'p proeven genomen zullen worden op groot ere sohaal (perceelen van min stens Y2 ha.) Marktoverzicht Medegedeeld door het Centraal Bur. Voerartikelen Voedergrarruen wanen vorige week aan eenige schommelingen onderhevig, doch bleven uiteindelijk op eonzeMdei peil hangen Dit laatste betreft vooral de disponibele rnais, waarbij de schommelingen ook min der groot waren dan op de zomermaanden. De gerst liep midden der week nog een weinig op en ook de rogge trok iets aan. Het groote nieuws van hedenmorgen was de nieuwe verlaging van de mooopolieihef- fiogen met 0.50 per 100 g. op mais, gierst, haver en rogge. Wat echter in hooge mate de verwonderih|g wekt in de kringen, die hiermede te maken hebben, is, dat de re- gecrimg er niet toe overgegaan is, ook de heffingen op de veekoeken te verlagen. Deze vaste heffing is op de veekoeken ge legd tien tijde, dat de graanfheffingen vain ƒ1.50 op ƒ2 werden gebracht, zoodat het dus alleszins 'logischzou lijken ze weer te latien vervallen, toen de graaniieffingen K de stikstofmeststof met waardevolle nevenwerking SS werkt zeker en vlug SS voorkomt en geneest zuurziekte in granen SS voorkomt hartrot in bieten ideaal uitstrooibaar! verlaagd werden. Het is daarom totaal on begrijpelijk, dat ze thans, nu de momopolie- heffingen reeds tweemaal met ƒ0.50 ver laagd zijlm, toch nog gehandhaafd worden. Er is overigens zeer weinig vraag naar koeken. De kooplust beperkte zich tot dis ponibele partijtjes, terwijl voor latere leve ring in Inert geheel geen belangstelling be staat. Meststoffen Stikstofmeststoffen. De vraag is 3:t de afgéiloopen week tamelijk bevredigend geweest. De berichten uit den kring onzer afnemers wijzen er op, dat men van de zijde der verbruikers nu beganmen is de aange kochte stikstof aan te wenden. Voor de kalkstrks'tiof is hert op sommige plaatsen te laat geworden voor de onkruidbestrijding, waardoor de afname tenslotte iets tegenvalt Met het artikel zwavelzuren ammoniak is het evenzoo gesteld. Het gevolg daarvan is, dat de salpeterhoudiende meststoffen 6traks een betere kans krijgen, hetgeen reeds vo rige week te bemerken was. Thomasmeel. In de afgëloopen week zijjm er nog enkele zaken tot stand gekomen, blijkbaar op Charleroi, waar het aanbod wat ruimen* was dan in Luik. In het algemeen wordt die prijöbasis hier te lande gunstig beoordeeld en in verschil lende streken is men dan ook beginnen te koopen. 1-Iet is echter wel opmerkelijk, dat rruen in hef Noorden des lande, waar dus de aanvoer in het algemeen de meeste vrachtkosten met ziah mede brengt, met een zeer scherpe concurrentie is begonnen. Do laatste dagen hoorclen we daar verkoo- pen noemen, waarvan, de basis beslist be neden inkoopsprijs moet liggen. Er is geen enkele groothandëlsofferte in de markt ge weest, waarop die verkoop gebaseerd zou kuninien zijn. Op de voor jaar smarki ie. Hoorn, die Maandag gehouden, werd, was zeer veel vee aangevoerd Men heeft fantastische cijfers genoemd omtrent de iim Nederland aan het eind dei campagne overgebleven voorraden. Tengevol ge van de slechte weersomstandigheden is inderdaad de afzet in het voorjaar wat tegengevallen. Wij spreken natuurlijk steeds van die zichtbare voorraden, zooals die zioh in algemeen erkende centrale opslag plaatsen bevinden. Ook vroeger hebben wij de andere voorraden moetien verwaarloozen Als vrij nauwkeurig en zoo goed mogelijk gecontroleerd, geven wij als voorraad op 1 April 1937, d.i. dus zichtbare) voorraad: 18.600 ton. Voor de berekening van het verbruik in Nederland over de periode 1 April 1936/31 Maart 1937 krijgen wij dan de navolgende optelling: Voorraad 1 April 1936 12.600 too Invoeren 1 April '36/31 Mrt '37 362.000 Voorraad 1 April 1937 Verbruik 1 Aprill '36/31 Mrt. '37 356.000 ton Bij de cijfers der Duitsohe statistiek ont breekt ons iet6, zoo dat we de invoeren nog niet geheel kunnen noemen. Ze zulllen tus schen de 370.000 en 400.000 tons bedragen hebben. P. DE VOGEL Pzn. TELEF. 63 BERKEL Z.-H. Huisbrand- en lnrinsfrifiknip.il GLAS 4? rolt«n 69.6 X 88 t Ö.50 1 k e/io 1 k 1 6.50 1 k 1 6.00 1 1 6.50 Dubbeldik glas. Kist gratis. Niet franco v. d. BURGH's Glashandel TRLKPOON 15 MAASLAN Alg. OnderL Maatsch. 1 Verzekering van Paarden en Rundvee. Catharijneslnnel 75 - UTRECH1 TELEFOON 1213a Directie: Leopold Verzekering op billijke VoorwaartleB tegen lage onderlinge of vaste premli RESERVE: 1 165.0OL1L Deskundige verteyenw. qevraagdl Deez' les: Uw voordeel Z. B. S. SILOBOUW - OUD ALBLAS TELEFOON 16 H.H. EIERVERZENDtRS Wanneer U In alle richtingen hebl geprobeerd een goed afzetgebied voor Uw eieren te vinden, en niel naar wensch zijt geslaagd, probeert het dan eens bij DE ROTTERDAMSCHE VEILING ROTTERDAM Telefoon 13649 Warmoezlersstraat S 37—39 Recht van controle voor H.fl. Zenders Directe afrekening na iedere veiling TH. W. POOLMAN. Dir.-Veil!ngmeftster bij d. bloem- en ...dw.nk.l, 40 C P6r 367 Argentinië is tegenwoordig wel een land, dat belangstelling heeft in ons land. Onze handelsmissie, die daar op zoo enthousiaste wijze ontvangen wordt, kan voor de onder linge samenwerking der landen heel goed werk doen. Ook op veeteeltgebicd zijn er ge meenschappelijke belangen. ARGENTINIË HEEFT N.L. NOG AL EENS FOKVEE NOODIG waar onze Nederiandsche veefokkers wel een weg op weten. En wij hebben voor onze groote veestapel nog al wat ve_evoeder noodig waar de Argentijnsche landbouwers wel raad voor zullen weten. Zoo kan de eene hand de ander wassclien en kan men elkaar helpen- Maar het is eigenaardig, dat men daar in Zuid-Amerika wel het zwart-bont Friesch Ilollandsch veeslag kent en gebruikt voor fokdoeleinden, ,en, als we ons wel her inneren ook de Groningsche zwartblaar- koppen wel kent, doch dat ons roodbont Maas-, Rijn-, IJsselvee daar hëel niet bekend' is. liet was zelfs zóó, dat men voor de Argentijnsche veefokkers in een stamp volle zaal een door dr. Wibbens samen gestelde film over onze veehouderij werd afgedraaid, een film die voor een deel gekleurd is, de hoogste verbazing geuit werd, toen het roodbont Maas-, Rijn-, IJssel vee op het doek verscheen. Hollandsch vee, dat is zwartbont vee in Argentinië. Een der groote veefokkers merkte dan ook op, dat het groote moeite zou kosten om de Argentijnen er van te overtuigen, dat Hol landsch vee ook roodbont kan zijn. Maar mooi vonden ze dit vee, prachtbeesten! Dat is te begrijpen. In Argentinië wil menj vee van 't vleesch- Wat ik hoorde en sag, las en dacht; op reis en thuis type en stelt men meer en meer ook prijs op een goede melkgift. Anders dan jaren terug. Maar nu dit land zelf zuivel gaat fabrioeeren (en dus niet meer boter en kaas van ons noodig heeft zooals weleer), nu Mil men naast vieeschproductie ook een góede melkproductie. Het M.R.IJ.-vee maakt dus daar een goede kans. Grooter dan DE KANS VAN DE BOERENCANDIDA TEN DER N.S.B.-ERS bij de a.s. Tweede Kamerverkiezingen is. Met veel ophef is in een extra nummer van Volk en Vaderland gewag gemaakt van de groote beteekenis van Moeder Aarde. De kracht van het volk, heet het. schuilt niet'in de steden, maar in hoofdzaak in het land, dat niet alleen het krachtig voedsel levert, doch ook krachtmenschen van de geest en de wil worden daar geboren- Natuurlijk heeft de N.S.B'. uit deze kracht menschen ook een aantal menschen gekozen die op de candidatenlijst moeten komen, en die behalve, dat ze in hun element zijn „als de ploeg zijn voren trekt door onze trouwe moeder-aard'e", ook in het parlement op hun plaats zullen zijn. Misschien ook wel om voren te trékken door de oude parle-c mentaire akker. Een fotopagina gaf een deel der a.s. can- didaten weer in hun huiselijk of arbeids leven. Het platteland kwam daarop flinlf' uit En in met een ploegende boer verlucht.? circulaires onder de boeren verspreid, wordt beloofd, dat de N.S.B. redding zal brengen voor den boer, wiens bedrijf „kapot is ge maakt." Geen beloften maar daden zal Mussert stellen. Doch M'at zien Ave? Van al de boerencan- didaten, met den landarbeider mee, een achttal, heeft één boer een pla<ats op de lijst gekregen, die misschien eenige kans heeft. Op de Noordelijke lijst staat de land bouwer Dieters op no. 3. De andere platte landels moesten zich op nummer 14, 16 en 18 terugtrekken- Op do Zuidelijke lijst is de hoogst geplaatste boer op nummer 10 ge komen, de volgende staan op 15,-19 en 20. De „krachtmenschen van de geest en de wil" worden dus M'cl achteraf geschoven. Zeker orn beter te kunnen zien. hoe de N.S.B.-ambtenaren het doen. Hoe als MuSsert, eens baas mocht worden, wat nog avei even zal duren, hij de boeren zal vrij (?J?!) maken, d.w.z. in de gewone Hollandsche taal lasten zal opleg gen, die de boer, de Hollandsche boer althans, zich nooit zal laten Avelgevallen. Denk maar eens hoe de Duitsche boeren „gezegend" Avorden inet allerlei bepalingen en beperkingen. Laten onze boeren dat goed bedenken. Wij zijn minnaars van de vrijheid en kunnen als boeren en tuinders ons moeilijk schik ken onder een dictator, Aviens Avil alken zal gelden. Wij zijn veel te bang, dat de „leider" de ploeg te diep door „moeder aarde" zal halen en de ongewenschte ondergrond boven zal komen. En dat zou misloonen voor de boeren en' tuinders, Zooals het ook misloopt met een ander crisisverschijnsel, Want behalve de N.S-B. zijn er meerdere crisisverschijnselen. Daar hebt ge b.v. DE VOLKSTUINTJES, WAAR VERKEERDE TOESTANDEN GAAN HEERSCHEN. Reeds heeft de Minister beloofd, dat er toezicht gehouden zal wórden, opdat er alleen maar groenten en aardappels ver- bruAvd zullen Avorden, die in eigen gezin roodig zijn. Er AA^erd n.l. nogal eens een handeltje gedreAren door enkele volkstuin- ders. En dat is niet de bedoeling. De be roepstuinders, die door teeltbeperking een offer moeten brengen aan het crisismonster zouden door niet vaklui beconcurreerd worden. Dat zou niet in orde zijn. De Bond van Volkstuin cl ers komt ook op togen deze „wilde'' tuinen, die schadelijk Averken op de ontwikkeling der geAA'one volkstuintjes, omdat bij de „wilde1" tuinders alleen materieel voordeel het eigenlijke doel is en bij de echte a'olkstuinders is het hoofddoel ontspanning. Nuttige ontspanning Wat krijgt men bovendien? Ook particu liere grondbezitters verkavelen hun gronden en deze kavels Avorden per tuin verhuurd of aan ëén speculant, die ze weer onderver- buurt aan derden. Hierbij ontsta,an allerlei wantoestanden, zooals licht te begrijpen ij. De huurders worden geheel overgeleverd aan de Avillekeur van de op winst beluste grondeigenaren, die vaak ook hog dQor ver koop van mest en zaden een zoet Avinstje maken en die niets doen willen om eenig noodzakelijk comfort, b.v. drinkwater, aan to brengen- Vooral bij Amsterdam moet het erg zijn. Maar dat zal nu veranderen. Gelukkig is ook veranderd de opvatting van velen, die voor export kweeken, als zou het er niet zoo erg op aan komen WAT VOOR KWALITEIT GROENTEN MEN KWEEKT. Vporal bij de meer en meer op de voor grond tredende autarkie, moet men juist er naar streven, een kwaliteit op de markt te brengen, waar moeilijk tegen valt te concurreeren. Daarop Avees de heer v. d. Plassche, de voorzitter van het U.C.B., in het openingswoord van de vergadering van dit Bureau. Ook al is momenteel de binnenlandsche markt voor de goede kwaliteit fruit het belangrijkste afzetgebied, toch moet voor deze producten ook aan de belangen - van den export gedacht Avorden, zei de heer v d. P. Door de uitbreiding van de oppervlakte, beplant met vruchtboomen, en de meerdere zorgen, die men aan de bestaande boom gaarden besteedt, mogen Ave een sterke stijging van de productie verwachten. Bezorgd mag ons dit niet direct maken, Avant de hedendaagscho consument geeit doorloopend blijk meer fruit te willen ge bruiken. Ook heeft men algemeen Ava&r- deering voor den goeden smaak van 't Nederiandsche product en wil men ter Aville van den smaak we! het dikAvijls min der mooie uiterlijk voor lief nemen. Toch dient men zich bewust te zijn, dat er op dit gebied nog zeer veel te verbeteren ondanks de aandacht, die hieraan de laatste jjaren is geschonken en de resultaten, di< bereikt zijn. 1-Iet U.C-b'. heeft ook ten aanzien hiervai een belangrijke taak. Wanneer het Uitvoer Controle Bureau er in slaagt de kwaliteit van onze export producten op peil te houden en, Avaar noodig, te verbeteren, dan dient het daar mede dus een groot tuinbouwbelang en in dit verband meen ik er nog op te moeten m'ijzen van hoe groote beteekenis het is, dat alles in het werk gesteld Avordt om den Nederlandschen tuinbouAv in zoo groot mogelijken omvang in stand te houden. Zooals 't ook van groote beteekenis is voor onze landbouAV, dat DE BEETWORTELCULTUUR ZOU PROFITEEREN VAN EENIGE STIJGING VAN DE WERELDSUIKERPRIJS. Ge Aveet, dat er een suikerconferentie te Londen gehouden Avordt, Avaar het verzoe tingsproces van de Avereld behandeld wordt. Nu heeft de Nederiandsche suikerproductie niet veel met de suikerexport te maken, doch aa'el met de prijsregeling, die nauw verbonden is aan de z.g, suikerpolitiek. Wij .produceeren voor ons zelf. Dat is van veel beteekenis, omdat suiker een onmisbare levensbehoefte is' geAvordèn. Vooral in oor logstijd is het van groote beteekenis, dat er voldoende suiker in het oorlogvoerend land aanwezig is. Nu produceeren Ave in ons land heel goede suiker voor lage productieprijs, dank zij de arakkennis van de suikerbieten verbouAvers en e\*eneens de zeer economische fabricage in ons land. Men zegt, dat onze suiker industrie de beste van de wereld is. Maar de prijs is laag, en als deze ook maar eventjes omhoog zou gaan, zou dit van groote beteekenis zijn voor onze landbomv. De stijging van de suikerprijs bleef achter bij die van andere landbouwproducten. Er is dus hoop, dat er iets van prijsverhooging zal komen. Vooral voor AvisselbouAV en als arbeids- object is onze beetwortelcultuur van groote beteekenis. Daarom, al hebb-- we geen rechstreeksch belang, als exporteur, bij- de suikerconferentie, toch hebben avb er Avel een groot zijdelingsch belang bij. Zooals Ave ook groot belang hebben bij het produceeren van. EEN STEVIGER BOTERSOORT IN DE ZOMER. Men weet het maar al te goed, diat de Ne* derlandsche boter in den zomer, en al eer der, nl. zoo gauw het vee in de weide komt, de grasiboter dus. van een heel slappe ge steldheid is. In Denemarken is dit heel an ders. We hebben wel eens meer geAvezen op het feit, dat daardoor juist de Deensche bo ter op de Engelsche markt meer gevraagd is dan de Nederiandsche boter. Onze gras- boter is veel te Aveek. En daarin komt in de laatste jaren geen verandering. Integendeel, het heeft alle schijn dat het nog erger wordt. Volgens Dr. Groshuis is dit verschijnsel te wijten aan het voederen van geilgras. Aan de overmaat van eiAvit. bij een tekort aan mineralen. Dit eiwitsurplus en mineralen- tekort is ook de hoofdoorzaak van allerlei afwijkingen in de gezondheidstoestand van het vee. Engelsche ziekte en krampen hij biggen, kopziekte bij de koeien, beenverwee- king bij paarden, reisziekte bij tentponstel- lingsvee, zullen minder worden als we naast het geile gras nog een eiwitarm veekoekje voederen. Dit moge dAviaas klinken, in een, geiile weide nog een veekoek bij voederen, diodh Br Grashuis is er van overtuigd, dat bie;t goed is, dlat het voordeeliiig is eveneens, want mien zal meer gras overhouden voor fl'iooi of kui'lvoedeir, wat dei wirutervoeding zal steunen en de gezondheidstoestand van het vee wordt er door verbeterd. En boven-1 al de kwaliteit van de* boter zal veel ver beteren, aoodait de kans ap het maken van. een betere prijs zeer groot wordt Voor mij is de kans groot, dat mijn. auditorium (zoo'n deftige naarn geef ik jul lie nu eens 'k heh Avat goed te maken na, mijn kort praatje van de vorige week dat mijn auditorium in slaap valt. Mijn preek is Avat lang en Avat ZAvaar vanavond. "k Zeg dus maar heel gamv Tot de volgende week. PRAATJESMAKER

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 8