Guernica, de heilige stad der Basken, vernield PI N AP PASSAP ÉSövenr d'e Poolcirkel. WOENSDAG 28 APRIL 1937 EERSTE BLAD PAG. a Buitenland NA DE BRUSSELSCHE SAMENSPREKING Na cLp verklaringen, door de ambassa deurs van Engeland en Frankrijk te Brus sel afgegeven, dat deze landen België voortaan ontslagen achten van de verplich tingen^. weljta yoqr, d'.t land uit het verdrag van Locarno voortvloeiden, en van de richt lijnen welke bij de onderlinge stafbespre kingen waren vastgesteld, bevindt het land van Koning Leopold zich in een geheel nieuwe positie. Het is nu losgemaakt van internationale overeenkomsten, die het te eener zijde een grootere mate van militaire veiligheid boden, daar het in een sterk inter nationaal verband was opgenomen, doch het ter andere zijde konden meesleepen gevaren, welke uit de zeer gevarieerde .vriendschappen van Frankrijk in andere deelen van Europa konden voortspruiten De Belgische status is in zooverre meer gaan gelijken op die van Nederland, het welk temidden van de internationale belan gen en woelingen er immer prijs op .heeft gesteld, zijn kracht te zoeken in een strikte, op eigen krachten aangewezen neutraliteit. Intusschen mag de vraag worden gesteld, hoe het thans staat met het tot stand komen van een westpact, hetwelk de ove; oenkomst van Locarno zou moeten vervar gen. Gelijk men weet heeft Duitschland er tot op heden niet in willen treden, zulk een acéoord tot stand te helpen brengen, indien dit, gelijk door de politiek van Pa rijs en Londen werd nagestreefd, zich tevens over Oost-Europa zou moeten uitstrekken. Duitschland sprak het duidelijk uit, dat het zich naar het Oosten niet de handen wilde binden. Daarbij werd het geleid door de gedachte, dat de Sovjets behoorden te worden uitgesloten uit het Europeesch co: eert, om te worden teruggedrongen tot den status van een-semi-Aziatische mogendheid. Dat Duitschland daarbij inzichten huldigde gelijk men die in ,Mein Kampf" vindt neer gelegd, laat zich licht bevroeden. Duitsch- lands expansie-mogelijkheden liggen naar Hitiers inzicht in oostelijke richting. Met dezen g«dachtengang beweegt de Führer zich tevens in de lijn der Duitsche historie. iWelke immers steeds, zoowel in de Balti- sche landen als naar den Balkan, soort gelijke idealen heeft nagestreefd. Italië heeft door de belangen van de spil Rorae- Berlijn daartoe genoopt, zich met deze Duitsche houding inzake een nieuw Locar- no-pact geleidelijk vereenzelvigd. Het stond eveneens een bloc-vorming voor, waarbij de Bussen naar de achtergrond dienden te Worden gewerkt. Intusschen zal men zich herinneren, dat 'de Britsche diplomatie enkele malen heeft laten doorschemeren, dat het Foreign Office zich eventueel gedwongen zou zien tot pact vorming buiten Duitschland en Italië om zoo de fascistische landen in hun houding van afzijdigheid meenden te moeten vol harden. Zoo rijst dan nu de vraag, of wel licht tusschen Franschen en Britten reeds een overeenstemming is tot stand gekomen in een vorm, welke in sommige opzichten 'die van een militair verdrag zou benaderen. Opvallend zijn, in dit verband, zoowel de economische opdrachten welke Londen en Parijs aan van Zeeland hebben verstrekt, zoowel als de bizonder vriendschappelijke toon, welke te Brussel heeft geheerscht bij hef he-ZCPk van den heer en mevrouw Eden. Het is duidelijk dat Groot-Brittannië in België zeer groot belang blijft stellen, ook al vormt dit land thans geen deel meer .van een militaire combinatie waardoor het niet alleen zelf zou worden beschermd, 'doch waarin het ook eventueel actief een rol van mede-verdediger der onderlinge .Veiligheid zou moeten spelen In dit ver band behoudt het in Londen gesproken woord dat Engelands grenzen aan den Rijn ligaen, zijn volle heteekenis. Het kan Londen niet onverschillig laten wie aan <de lage westkust van Europa de macht in handen heeft. Van zekere zijde heeft men er reeds op gezinspeeld, dat de beide Neder landen !n wezen één strategisch bloc vor men en dat Noord- en Zuid-Nederland er thans geleidelijk toe zullen kunnen geraken hun belangen nauwer samen te vervlechten 3n dit verband werd er op gewezen, dat het lot der Belgische en Nederlandsche koloniën goeddeéls afhankelijk is van de Britsche verbindingswegen ter zee, en dat deze landen daarom de natuurlijke taak hebben, de Britsche kanaalkusten te helpen dekken. Er worden hier dingen aangestipt, die Van zeer verstrekkenden aard mogen wor den genoemd, en die ongetwijfeld de aan dacht verdienen. Doch daaruit te besliiiten 'dat men te Den Haag de weegschaal der neutraliteit in de een of andere richting zou laten doorslaan dient zeker voorbarig te worden genoemd. De Spaansche burgeroorlog Ook Madrid en Valencia zwaar gebombardeerd Mola's successen in het noorden houden aan Volgens een Hayas-telegram uit Bilbao hebben de nationalistische luchtstrijd krachten, die het oprukkend leger van Mola den weg bereiden, ook Guernica zwaar geteisterd. Guernica stamt uit zeer ouden tijd en was vanouds voor de Basken een heilige stad, waar onder een historische eik de koningen inge huldigd werden. Deze oude Baskische hoofdstad moet zoo goed als geheel zijn verwoest. Het bombardement duurde acht volle uren. Een duizendtal bommen, hoofdzake lijk brandbommen, werden over de stad ge strooid. Een klooster, dat als hospitaal was ingericht, werd verwoest. Van een groot aantal huizen zijn nog slechts puinhoopen over. Nu en dan daalden de vliegtuigen tot vlak boven de plaats, om dé bevolking met mitrailleurs te bewerken. Op verschillende plaatsen staat de stad in brand. Het aantal slachtoffers moet zeer groot zijn. Een ander klein ziekenhuis is geheel ver woest: 42 gewonden, die daar verpleegd werden, zijn om het leven gekomen. De luchtaanval vond plaats op marktdag, zoodat de stad gevuld was met boeren, die de producten hunner velden kwamen ver- koopen. De correspondent van Reuter voegt hier aan toe: „Ik heb een niet-ontplofte brand bom opgeraapt. Het projectiel woog 500 gr. en was rijkelijk voorzien van Duitsche ade laars. Guernica beschikte in bet geheel niet over verdedigingsmiddelen of vliegtuigen. De gebouwen, die nog overeind staan, kun nen op de vingers van een hand geteld wor den. Een groote massa rookende puinhoo pen is alles, wat van de stad is overge bleven. De president der Baskische regeering heeft een manifest tot de bevolking gericht, waarin het heet: „Duitsche vliegers, in dienst van Spaan sche opstandelingen hebben Guernica ge bombardeerd en deze historische stad, die het voorwerp is van zooveel vereering van den kant der Basken, in brand gestoken. Zij willen ons treffen in onze vaderlandsche gevoelens, waarbij zij duidelijk toonen, wat het Baskenland kan venvachten van hen, die niet aarzelen een heiligdom te vernie len, dat de eeuwen van onze democratische vrijheid in herinnering brengt. Tegenover een zoodanige daad moeten de Basken vast beraden zijn. Wij kunnen den ernst van het huidige oogenblik niet verhelen, maar de invaller zal niet winnen, wanneer wij alles in het werk stellen, om hem te verslaan". Mola's opmarsch duurt voort Naar mate Mola's infanterie oprukt, brengt ook de artillerie haar vuur naar voren. Van het geheele front komen berich ten over massale overgaven van militie troepen. Bij de verovering van Monte Oiz in de streek van Eibar hieven verscheiden honderden militiemanschappen de armen op en liepen over naar de rechtschen. met wapenen en uitrusting. Overal vonden de nationalisten belang rijke opslagplaatsen van allerlei aard, die de volksfronttroepen in deze streelt hadden aangelegd. Waarnemingsvliegtuigcn melden, dat er een druk verkeer heerscht achter het front en dat de weg Durango—Bilbao zwart is van de troepen, soldaten, burgers en vee. Het aantal de laatste drie dagen door Mola's mannen gemaakte krijgsgevangenen bedraagt meer dan 5000 Men schat, dat bij de regeeringstroepen de laatste drie dagen ruim 10.000 man bui ten gevecht moeten zijn gesteld, waarvan het percentage gesneuvelden vrij hoogmoet zijn. Na zijn overwinningen rond Eibar en Durango heeft generaal Mola onmiddellijk den rechtervleugel van zijn armee over de Durango-rivier Noordwaarts gedirigeerd, terwijl de linkervleugel in het Nervion-dal naar Bilbao oprukt. Met een buitengewone snelheid wordt deze manoeuvre uitgevoerd. De luchtmacht verkent het terrein en bombardeert de plaatsen, waar eenig verzet of vijandelijke, concentratie te duchten valt. De rechtscbe colonne, die nagenoeg ge heel uit Spanjaarden bestaat, had gister avond reeds het 15 km van Eibar gelegen Marquina bereikt. Ook deze plaats was door de Basken, bij de nadering der natio nalisten, ontruimd en werd zonder strijd door het oprukkende leger bezet. De laatste dagen hebben de zegevierende legers van generaal Mola dus de volgende steden en dorpen bezet: Durango. Eibar, El- gueta, Elorrio, Campanzar, Inchorta, Arti- biesa Derriozabal, Verriz Sitrininarro, Aba- tamonasterio, Arrazolla, Ermuda en Santa Manazar, terwijl de Basken bovendien, ten gevolge van de onophoudelijke luchtaanval len der rechtschen. zich genoodzaakt zagen, talrijke andere plaatsen, ten Westen van de linie DurangoMarquina, te ontruimen, nog vóór Mola's colonnes van dat gebied bezit hebben genomen. In een triomfantelijk communiqué over de successen van zijn leger, zegt generaal Mola, dat de vijand, die in wanorde hals over kon in alle richtingen vlucht, ontzet tende verliezen heeft geleden. Alleen in Eibar, vonden de rechtschen, bij hun in tocht in de brandende stad, twee honderd dooden in de straten liggen. Groot is de buit van oorlogstuig, die den nationalisten in handen viel. Zondag j.l. reeds hadden ze op twintig vijandelijke kanonnen. 50 machinegeweren en 2000 ge weren en een enormen munitie-voorraad beslag gelegd. Mola heeft bevel gegeven, dat groote transporten levensmiddelen de oprukkende troepen moeten volgen en reeds zijn in de veroverde steden aan de bevolking, die sinds anderhalve week van iedere levens middelentoevoer verstoken bleef, aanzien lijk voedselvoorraden uitgedeeld. Valencia onder vuur Gistermorgen om zes uur Is Valencia door de nationalistische zee- en lucht strijdkrachten onder vuur genomen. Van zee uit werd de stad hevig ge bombardeerd door twee kruisers, ver moedelijk de „Canarias" en de „Ba- leares". De beschieting duurde ongeveer een kwartier. Volgens de eerste berichten zouden in de stad vier dooden geval len zijn. Het aantal gewonden is groot Aanzienlijke materieele schade werd aangericht. De bevolking bleef kalm; niettemin heeft het bombardement geweldigen indruk gemaakt Verborgen batterijen WJ Madrid De rechtsche artillerie heeft gistermor gen om acht uur het bombardement van de hoofdstad hervat. Wederom zijn vele slacht offers gevallen. De dooden zijn onmiddel lijk weggedragen en er zijn te dien aanzien strenge consignes gegeven, zoodat de journa listen geen cijfers kunnen verstrekken. De vliegtuigen der rooden hebben ver kenningsvluchten ondernomen, maar zijn er, naar het schijnt, nog steeds niet in ge slaagd, de batterijen die op de hoofdstad vuren, te ontdekken. Men weet slechts bij benadering, dat zij geplaatst zijn op de hoogten ten Westen der stad. Auriol zal zich verantwoorden De Fransche minister van Financiën, Vin cent Auriol, heeft een schrijven gericht tot Valière. den voorzitter van de finan- cieele commissie van de Kamer, waarin de Minister o.m. mededeelt, dat Valière hem eenige dagen geleden heeft uitgenoodigd, onmiddellijk de financieele commissie bij een te roepen en er het woord te voeren over de situatie der schatkist en het ge bruik van de gelden van de jongste leening. Hoewel de laatste uiteenzetting van den Minister eerst een maand geleden is gehou den, wil hij toch aan deze uitnoodiging ge volg geven. Hij verzoekt derhalve Valière, een datum te bepalen. In sommige bladen was beweerd, dat de Minister weigerde zich voor de financieele commissie te verantwoorden. DE BRUSSELSCHE POLITIEKE BESPREKINGEN België's verhouding tot den Volkenbond Omtrent de politieke besprekingen te Brussel is het volgende officieele com- muniqué gepubliceerd: Eden, Van Zeeland en Spaak hebben Maandag en Dinsdag besprekingen ge voerd over de problemen, welke beide landen betreffen. De aandacht van de Britsche en de Belgische minis'ers werd vooral in be slag genomen door de vraagstukken in zake de versterking van den vrede in Europa en het uitwerken van een nieuw westelijk verdrag van veiligheid. Ver der door kwesties van economisch be lang, o.a. de opdracht, welke Van Zee land heeft ontvangen. De besprekingen vormden geen on derhandelingen, doch waren een uitwis seling van gedachten, welke in een buitengewoon hartelijke atmosfeer ver liepen en welke deden constateeren, dat een vergaande gelijkvormigheid bestaat tusschen de meeningen van beide regeeringen. Het Italiaansche blad „La Tribuna" levert commentaar op de Fransch-Engel- sche verklaring, waarin België wordt be vrijd van zijn Locarno verplichtingen en betoogt, dat dit in feite gelijk staat met een uittreden van België uit den volken bond. „Een neutrale mogendheid kan niet het systeem van collectieve veiligheid en on- deelbaren vrede tot het hare maken, aan gezien zij aldus zou toetreden tot een systeem van solidairen oorlog. Een neutra- liteitsregiem staat slechts een directen en persoonlijken verdedigingsoorlog toe. Bijge volg is de clausule, vervat in de Fransch- Britsche verklaring, waarbij men nota neemt van de <j.oor België herhaalde ver zekering van trouw- aan den volkenbond en aan zijn daaruit voortvloeiende verplichtin gen, een stelling, die op niets uitloopt en waarbij men kennis neemt van een zuiver platonische bewering. Wanneer België een neutrale mogendheid is geworden, staat het in feite buiten den volkenbond". Ook te Berlijn heeft men de besprekingen te Brussel met aandacht gevolgd. ,Dat in het officieele communiqué wordt gesproken over een groote overeenkomst tusschen de opvattingen der Belgische en Britsche regeeringen, wordt hier toege juicht", zegt D. N. B., „in de verwachting, dat deze overeenkomst betrekking heeft op het indertijd door koning Leopold genoem de „fiere en vastbesloten voorbeeld van Nederland en Zwitserland" Hoe minder dubbelzinnigheid en ondui delijkheid ten aanzien van de Belgische onafhankelijkheid des te meer is niet al leen de gedachte van den vrede in het Wes ten, maar ook en in de eerste plaats de veiligheid van België gediend. Uit deze opvatting vloeit ook het oordeel voort, dat men in Duitschland over de ver plichtingen van België tegenover den vol kenbond heeft, alsmede het antwoord op dé vraag of Duitschland zich bi; de Britsch- Fransche verklaring kan aansluiten. Het is een politieke werkelijkheid al dus zegt men te Berlijn dat het tot dus verre onmogelijk geweest is, artikel 16 van het hand >st uit te leggen in een voor iedereen aannemelijken zin. Ook is het een realiteit, dat Duitschland reeds sedert maanden aangeboden heeft, de onafhanke lijkheid en de onschendbaarheid van België te waarborgen. Deze werkelijkheid onder scheidt zich echter van de eerste, doordat zij niet voor verschillende uitleggingen vatbaar is. Anti-Joodsche actie in Polen Aan de handelshoogeschool van War schau hebben zich anti-Joodsche incidenten voorgedaan. Toen de rector trachtte tus- schenbeide te komen, werd hij bekogeld met rotte eieren. Het lokaal van 't secretariaat is vernield. De nationalistische studenten staken rook en stank verspreidende kaar sen aan. Op convocatie van den Minister van Open baar Onderwijs, zal thans een conferentie gehouden worden van alle Poolsche scholen. en w i 1 HUK f /b"\ neuralgie loomheid [bay er) V E j Instantlne YRy i stilt en voorkomt pijnen Het Engelsche kronings- programma Volgens het thans te Londen gepubliceer de programma der kroningsplechtigheden zullen de koning en koningin om half elf van het Buckingham Palace vertrekken en tegen elf uur in de Westminster Abbey aankomen. In den stoet zullen de vertegenwoordigers van 55 buitenlandsche mogendheden mee rijden. In een ander gedeelte van den stoet zul len zich de eerste ministers der Dominions en vertegenwoordigers van Indië en Burma bevinden. De hertogen van Kent en Gloucester zul len als aides de camp van den koning, de koets van het koninklijk echtpaar bege leiden. Ook de Vereenigde Staten doen mee 1 De begrootLnigscommissie van het Ameri- lcaansche huis van afgevaardigden, heeft de begrooting van het departement van oorlog, ten bedrage van 416.413 382 dollars goedge keurd. Tijdens de debatten over 't budget wezen eenige leden der commissie op het feit, dat het Amerikaansche leger in vele opzichten, o.a. wat de technische uitrusting betreft, ten achter is bij andere mogendheden. De Vereenigde Staten beschikken volgens hen bijvoorbeeld over veel te weinig pantser wagens en tanks. Hoewel de begi*ooting dit jaar 25 millioen dollars hooger is dan verleden jaar, legde de commissie den nadruk erop, dat in de toekomst nog grootere bedragen voor leger, vloot en luchtmacht zullen moeten worden toegestaan. Het departement van Oorlog zal o.a. een bedrag' van vijf millioen moeten, uitgeven voor de verdediging van de eilan den in de Panamazöne, welke tot de Ver. Staten hehooren en meer dan 67 millioen voor de luchtmacht o.a. voor den aankoop van 530 nieuwe vliegtuigen, waardoor de Amerikaansche luchtvloot tegen het einde van Juni de beschikking zal hebbben over 1490 vliegtuigen. De chef van den generalen staf generaal Craig, verklaarde voor de commissie, dat het leger noodzakelijk 2000 nieuwe officie ren noodig had en 3150 recruten voor de luchtmacht. Deze zou op 30 Juni 1939 2000 toestellen moeten bezitten, terwijl het leger in Juni a.s. 165 000 man sterk dient te zijn EEN RUS VAN 135 JAAR? Nabij de Russische stad Kïsel, zoo bericht „Tass", woont een man, die in 1802 werd geboren en dus binnenkort den eerbied- waardigen leeftijd van 135 jaar zal bereiken. Zijn familie is zóó groot dat het moeilijk is, zijn nakomelingschap vast te stellen. Kortgeleden is een zijner zonen op 101-jari gen leeftijd gestorven. Deze Methusalem heeft in totaal 17 kinderen gehad, zijn jongste dochter is 70 jaar oud. Kort Nieuws De advocaten van den hertog van Windsor hebben tegen de uitgevers en den schrijver van het boek „Commentaar op de Kroning" een aanklacht wegens smaadschrift en een eisch tot schadevergoeding ingediend. Naar uit Calcutta gemeld wordt, is voor de rechtbank van Alipore vonnis gewezen in een proces wegens hoogverraad tegen Z'd Britsch-Tndiërs, die getracht zouden hebb-m, de Britsch-Indische regeering met wapen geweld omver te werpen. Het proces heeft 18 maanden geduurd, bt zijr, 500 getuigen gehoord. Een der beklaagden is tot levenslange ver banning veroordeeld. Vijtrien zijn veroor deeld tot straffen, varieerende van 3 tot 12 jaar gevangenis. G o e r i n g heeft tijdens het bezoek, dat hij gisteren aan Mussolini heeft georach1 in zijn eigenschap van opperbevelhebber van de Duitsche luchtmacht den duce het eere- f eek en en het dip'oma van militairen piloot „ad honorem" overhandigd. Krachtens een besluit der regeering mo gen voortaan in Letland geen modeshows meer worden gehouden, behalve voor liefda dige doeleinden. Het beroep van mannequin is verboden. HET HOOGE WATER IN NOORD-AMERIKA Er zijn reeds vijftien dooden te betreuren De Ohio wast 15 cM. per uur President Roosevelt heeft het Roodè Kruis, den militairen kusrtbewakings- dienst, de arbeider» der werkverschaf fing en den openbaren gezondheids dienst gemobiliseerd,- om de nieuwe over* stroomingsramp, welke verscheidene sta ten teistert, te helpen bestrijden. Terwijl de toestand in Pennsylvanië iets verbeterd is, heeft de geheele bevol king van het St. Georges-eiland haar wo ningen in allerijl moeten verlaten, daar er gevaar bestaat, dat het geheele eiland onder water komt te staan. Tengevolge van de overstroomingen zijn reeds vijftien personen om het leven gekomen, terwijl nog vijf personen wor den vermist. Met uitzondering van de Ohio ia het water in de verschillende rivieren reeds weer aan het dalen. Bijzonder gevaarlijk is de toestand in Fre dericksburg. Tal van 'bruggen zijn daar in gestort, terwij 1 de elektriciteitsvoorziening van de stad is stopgezet. Bovendien is het water drie benzinetanks binnengedrongen en heeft den gevaarlijken inhoud in de straten der stad meegevoerd. Ernstig gevaar bestaat, dat evenals bij de overstroomingen m het begin van dit jaar explosies en groote bran den ontstaan. In Wheeling (West-Virginia) is de Ohio tot vijf voet boven den hoogwaterstand ge stegen. Het water wast bovendien nog steeds niet een snelheid van ongeveer 15 centime ter per uur. Groote gebieden moeten zoo snel mogelijk worden ontruimd. Het meeste gevaar dreigt de 10.000 bewoners van het Wheeling-eilanJ, dat slechts door kleine dammen tegen het water beschermd wordt. Een D.N.B.-bericht uit Londen in Ontario meldt nog, dat de huidige overstroomingen de hevigste zijn sedert veertig jaar. In Lon don is het water over de dijken gestroomd, die de stad beschermen. Gisteravond schatte men het aantal men- schen die hun huizen hebl.en moeten ontrui men, op 6000. De electriciteitsvoorzi3ning van de stad is in gevaar. De sneltrein ChicagoMontreal i9 gisteren op'Canadeesch grondgebied in Ontario ont spoord, daar de spoordijk door het hooge water was ondermijnd. De stoker werd ge dood. terwijl de machinist zware verwondin gen bekwam. Een dokter, die zich per auto op weg had begeven om hulp te bieden, is met zijn wa gen van e<?n brug gestort en verdronken. BOUWT en BELEGT in het nijvere bloeiende Veenendaal in Vecnendaal t» groot woning te bort. Geen hul» «tont leeg. Wij bouwen voor U op mooie, zéér gewilde stand, pracbtwonlngen voor 5000.per blok vnn twee, vrt) op naam. Solide bouw. Woningen worden ver huurd opgeleverd. Lage lasten, netto rende ment 7 Fotp's, teekenlngen enz. te bevragen bU: Vaste goederen Bureau BROUWER, Telefoon 2tW>, VEEXBNDAAL GEMENGD NIEUWS VERKEERSSTREMMINGEN DOOR HOOG WATER Hert hooge water zakt al weer fldinüs en spoedig zal de toestand in de verschillende overstroomde gebiedlen normaal zijn. Toch zijn. naar die A.N.W.B. meldt, ver schillende veerdiensten nog gestremd. An dere zijn al weer normaal. CuykMook, geheel bestremd voor auto's. A ff ordenSambeek, met ingang van Woensdag normaal. Batenburg-Deinen, gestremd voor auto's, overtocht mogelijk alleen voor wielrijders en voetgangers per motorboot Heyen—Boxmeer, geheel gesti Grubbenvorst— El den, geheel Katwijk—Mook, normaal. Brak elHerwijnen, normaal. WessemMaasbraoht, met ittgang van Woensdag normaaL NVv.h. J. GILTAY ZN BOEKBINDERIJ RECHT TELEF. 4991 h YeR-HAAL UIT W£T ESKIMO'S "HSOOr" nE€»INA V.D.+HAUW- V£LTMAN i (13 Vriendelijk lachend, liep hij met uitgestoken hand op den 'jongen verschrikten Eskimo toe, dien hij geruststellend op de schouder klopte. Op eenigen afstand van hen stonden drie sleden met een klein hondenspan. In een vreemde taal bestrafte hij de dieren, die woedend blafte tegen hun vreemde soortgenooten, die op hun beurt hen met gehuil ontvingen. Toen de honden wat rustiger waren geworden, begon hij in korte, soms wat gebroken zinnen te praten tegen Soak, die spoedig begreep, dat de vreemdeling geen vijandige bedoelingen had, maar hen goed genegen was. Zijn naam was Watkins, zooals hij zei, en hij vertelde, dat liij de nacht had doorgebracht in een kleine rotswoning, die op eenige afstand van de hunne lag. Op zijn doorreis dien morgen had hij Soaks honden en sleden gezien en nieuws gierig geworden, wie toch de bezitter mocht zijn van zoo'n groot span, had hij halt gehouden. Spoedig was het ijs tusschen de beide mannen gebroken en Soak, die moeite had de naam van den vreemdeling naar behooren uit te spreken, vertelde van hun oponthoud en be zorgdheid voor hun zieke moeder. Nini, die zich eerst angstig en wantrouwend op de achtergrond gehouden had, kwam nu ook naderbij. De groote vreemdeling kneep haar in de wang en schudde haar hand, dat hij pijn deed. Nini voelde van dat oogenblik af, dat ze dezen man vertrouwen kon. Bij de angst en ver latenheid, die ze de laatste dagen gekend had gaf hij haar weer een gevoel van zekerheid en vertrouwen. „Laat mij jullie moeder eens zien. Misschien, dat ik wat voor haar doen kan", verzocht de vreemdeling. Aarzelend draaide Soak zich om. In hoeverre zou deze vreemde man te vertrouwen zijn, vroeg hij zich af. Hij had wel eens vreemde verhalen gehoord over die blanke mannen, die menschen van zijn ras soms minachtend behandelden. Wantrouwend keek hij den vreemdeling aan. Deze door stond zijn blik en keek hem vriendelijk, begrijpend aan. „Iemand kan mijn moeder zien", zei Soak kort, terwijl hij een uitnoodigend gebaar maakte naar de holingang. „Heeft de jonge jager geen vader meer?" vroeg Watkins, terwijl hij de tuigen van z'n honden vastzette. „Mijn vader slaapt voor altijd", antwoordde Soak ernstig, zonder den man aan te zien. Óp dat oogenblik nam hij zich voor den vreemdeling te verzwijgen op welke wijze zijn vader de dood vond. De smaad van die nederlaag moest hij alleen dragen, zooals de triumf van zijn wraak ook eenmaal voor hem alleen zou zijn. Nu gingen ze naar binnen, waar Nini haar moeder reeds op ue komst van den vreemdeling had voorbereid. Jessie had zich met moeite opgericht en zag bij het gele licht van hun traanlamp met groote koortsoogen den binnentredenden vreemdeling nieuwsgierig aan. Deze begroette haar met groote vriendelijkheid, terwijl verwondering, eerbied en nieuwsgierigheid in z'n binnenste om de voorang streden. Hij, een goed kenner van de Eskmo's, had onmiddellijk op gemerkt, dat deze vrouw geen gewone Eskimo-vrouw was, zooals hij ze jarenlang in verschillende nederzettingen had aangetroffen. En in zijn jarenlange ervaring als pelsjager bad hij er heel wat ontmoet. Toen hij dan ook van haar afkomst hoorde begreep hij de vage verwondering, die er in hem gekomen was, toen hij Soak en Nini ontmoet had. Iets in haar uiterlijk had hem getroffen. Nu wist hij, wat het geweest was. Watkins verspilde de tijd echter niet met vragen, maar vroeg als een ervaren en veel bereisd man, wat ze de laatste dagen gegeten hadden. „Vleesch, niets dan gekookt vleesch", stelde hij bij voor baat vast en ontving dan ook geen ontkennend antwoord. „Bovendien heeft je moeder zeker ontzettend veel kou ge leden", vroeg Watkins, terwijl hij Soak vragend aankeek: „Ze lijkt me volkomen uitgeput". „Zij moet beter worden, maar op welke wijze weet ik niet", antwoordde Soak ontwijkend, terwijl er verslagenheid in z'n stem trilde. „Ik heb geen medicijnen en onze voorraad gewone levensmiddelen is geheel uitgeput. Het laatste beetje thee, dat we nog hadden, is verloren geraakt". „Ik heb een flinke voorraad" antwoordde de vreemdeling, dadelijk tot helpen bereid. „Vindt de jonge jager goed, dat ik zijn moeder wat te eten en te drinken geef en iets aflaad van mijn sleden?" „Als de vreemdeling mijn moeder genezen kan, mag hij hier rusten, zoolang hij wil. Ik zal hem pelzen geven om te slapen en vleesch voor z'n honden"t antwoordde Soak op gelucht Er rees nieuwe hoop in hem en het ontging hem niet» dat Nini's gezicht opklaarde. Watkins ontlaadde nu onmiddellijk een groot gedeelte van zijn voorste slede en verzocht Soak hem te helpen de ver schillende dingen binnen te dragen. Nini keek haar oogen uit. De dingen, die het dagelijksch onderhoud van dezen man uitmaakten, waren van zoo heel andere aard, dan die waar aan zij gewoon was. Flesschen, bussen en potten van aller lei grootte en kleur wekten in hooge mate haar nieuwsgierig heid op. Soak vertelde haar, dat de blanke mannen, die bussen met een vreemd soort mes open maakten en de inhoud kookten en opaten. Maai haar verwondering steeg schier tot verbijstering, toen de vreemdeling een hoog rond instrument in een oogen blik deed branden. Het was een petroleum-primus. Het licht en de hitte van dat vreemde toestel maakte hen in 't eerst bijna beangst. Doch Watkins lachte hen geruststellend toe en ging kalm zijn gang. Uit een flesch goot hij een vloeistof in een pannetje, ver-t warmde het op de primus en gaf het Jessie te drinken, die er zichtbaar van opfleurde. Ook Soak en Nini kregen een kleine hoeveelheid van het. warme, geurige vocht. „En nu zal Watkins jullie eens leeren, wat lekker eten is", zei de groote blanke man vergenoegd. Jullie mogen wel eens iets anders proeven dan een rauw Stuk rendier- of robben-t vleesch. (Wordt vervolgd);

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2