jHetttui' gdhsdft (tfouranf Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken 4000 Achterhoekers rond Colijn abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agenlschap gevesligd is 235 Franco per posl 2.35 portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending4-5o Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cl. met Zondagsblad 7'/> et Zondagsblad niel afzonderlijk verkrijgbare No. 6072 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 WOENSDAG 28 APRIL 1937 18e Jaargang Van 1 tot 5 regels t l»17'/> Eke regel meer0.22'/- Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2-30 Eke regel meef 0-45 Voor bet bevragen aao '1 Bureau V wordt berekend 0.10 NIET BIJBELVAST Onlangs maakte de Kroniekschrijver in de roode pers aanmerking op het motto dat het liberale weekblad „de Vrijheid" voert, n.l. een woord van Dresselhuys: „Houdt de lampen brandende". Immers, zoo onderwees hij ongeveer, niet Mr Dresselhuys maar de dichter de Genestet schreef: „de lendenen omgord en brandende de lampen". Dit laatste is volkomen juist en algemeen bekend, maar de Kroniekschrijver demon streerde hier gebrek aan Bijbelkennis, want de Génestet deed niets anders dan in dicht vorm brengen wat Jezus zei: „Laat uw lendenen omgord zijn en de kaarsen bran dende". Zooals trouwens op de voorpagina van „de Vrijheid" duidelijk staat: „Vgl. Lucas XII 35". Nog grover fout maakte echter gisteren ide hoofdartikelenschrijver van de roode pers. Hij gaf, volgens het opschrift, een be schouwing ten beste over het „Vierde gebod": „Niet ijdellijk gebruiken". Wanneer men, nieuwsgierig geworden door deze combinatie, gaat lezen, dan ont dekt men al spoedig, dat de redactie be doelt te schrijven over het... derde gebod en voorts over het misbruiken van Gods Naam, gelijk dat geschiedt door „de geves tigde Christelijke partijen" en nog erger door de nationaal-socialistcn. We gaan er nu niet op in; het getuigt Wel van weinig kennis der politieke begin selen van de rechterzijde, wanneer men haar verwijt, dat zij „den Allerhoogste in dienst van haar aardsch-tijdelijk doelwit stelt" en niet, zooals de sociaal-democraten God en Zijn gebod voor het staatkundig leven negeert en doodzwijgt. Maar het is toch wel heel veel gevraagd om een exegese over het derde gebod te aanvaarden van iemand, die zoo weinig Bijbelvast is, dat hij bij het vierdé reeds de tel kwijt raakt. CADAVER-DISCIPLINE GEVRAAGD De plaatsvervanger van den Duitschen Führer, Rudolf Hess, heeft bij de beëedi- ging van nieuwe bestuurders in de natio- naal-socialistische partij een rede gehouden waarin hij van hen, die op het punt ston den met een eed trouw aan de partij te zweren, onwrikbare trouw eischte, welke geen „als" en geen „maar" kent. Onvoor- ,waardelijke gehoorzaamheid, welke „niet vraagt naar de gronden van een bevel, maar die gehoorzaamt om der wille van de gehoorzaamheid". Dit is niet alleen cadaver-discipline, een redelijk mensch onwaardig, het is ook een verloochening van de Bijbelsche waarheid, dat men Gode meer moet gehoorzamen dan de menschen. En toch is die „bedingungslose" gehoor zaamheid de grondwet van het nationaal- socialisme. ONLOGISCH EN ONJUIST Een belangstellend lezer vestigt onze aandacht op een wonderlijke tegenspraak in een verkiezingskrant van het N.V.V. over Ordening. In een en hetzelfde artikel, getiteld „IJzer en Staal" komen twee uit spraken voor, welke naast elkander ge plaatst een vreemde indruk maken. De eerste is deze: „Er wordt in de goede jaren in zulk een krankzinnig tempo gewerkt, dat na enkele jaren de afzet stokt en de bedrij ven geheel of gedeeltelijk moeten wor den stilgelegd." Dat is dus een waarschuwing tegen over productie, welke niet door de maatschappij opgenomen kan worden. Doch even later wordt ter aanbeveling van het Plan van de Arbeid de uitvoering van groote openbare werken aanbevolen. Dat zou voor de taaiindustrie van heel veel belang zijn. Want men verstaat er onder: „bruggenbouw in versneld tempo, elec- trificatie, aanleg van waterleidingen, verkeerstunnels, allerlei gemeentelijke werken, en niet te vergeten uitbreiding van de woningbouw, waarvan ook tal rijke metaalbewerkers zouden hebben meegeprofiteerd." Indien nu zoowel het een als het ander ernstig gemeend is, dan zou men zeggen, dat de kabinetten van de laatste jaren en niet het minst dat van Dr. Colijn de gul den middenweg hebben bewandeld. Geen „krankzinnig tempo", maar de uitvoering van groóte werken op zoodanige schaal, dat zoowel het geld als het resultaat te verantwoorden is. Immers: In de laatste 15 jaren is uitgegeven de Rijkswegen 147.500.000.voor de pro vinciale wegen 60.000.000.—, voor bruggen 23y2 millioen, voor kanalen 176.000.000.— Kanalen, bruggen en wegen zijn op groote schaal in uitvoering of in voorbereiding. Bijna 50.000 werkloozen zijn voortdurend te werk gesteld. Zulke fei'en verdoezelt de N.S.B. Die schrijft, vlak tegen de waarheid in: „Meer werk zeggen onze overheden, maar zij laten ua om op groote schaal ZULK EEN MEETING ZAG MEN DAAR NOOIT De tent was te klein (Van onzen Gelderschen redacteur) Weggescholen, diep in het Geldersche land, vlak tegen de Duitsche grens, ligt A al ten. Het dorp, rustig en landelijk, geografisch wat ongunstig, gelegen, is politiek steeds een centrum voor de a.r. beweging geweest. Er heerscht een krachtig leven, zoodat ver gaderingen met een bezoek van 1000 a 1200 menschen niet tot de zeldzaamheden be- hooren. Wat gisteravond in Aalten evenwel ge weest is, kent de geschiedenis niet, noch in de plaats, noch in de omgeving! Er was een Colijn-meeting van het ech te onvervalschte kaliber zooals er thans eiken avond één op een plaats in Neder land wordt gehouden. Een kolossale tent, die 3000 zitplaatsen bevatten kon, was achter het ruime „Feest gebouw" in de weide opgeslagen en de ■ganisatoren vroegen zich in ernst af, of deze ruimte nu niet te hoog gemikt was. Te hoog, welnee, te laag! De tent stroomde vol, bleek zelfs te klein want ook in het gebouw vonden honder den onderdak om den spreker, hoewel on gezien, te volgen en toen nog moesten eenige honderden onverrichter zake huis aarts keeren. 't Is niet overdreven als we zeggen: zulk een meeting zag de Geldersche Achter hoek nooit. De vergadering in letterlijke zin in de tent opgepakt, wachtte met belangstelling den populairen minister-president af. Hij zou dwars door de 75 M. lange „zaal" naar het podium komen. Doch hij kwam zoo niet! Plotseling ging het zeildoek in de hoek van de tent opzij en daar verscheen de lei der van regecring en volk op het podium. Een geweldig applaus en gejuich steeg op, dat overging in den massalen zang van het „Wilhelmus". Het welkomstwoord dat de voorzitter van de Statenkieskring-centrale, de heer Th. Bakker, te Zelhem sprak, getuigde van groote dankbaarheid dat Dr. Colijn hier n het eenvoudige bóeren-achterland" ilde komen, opdat men van zijn kennis en inzicht leeren zou. We willen het spoor, dat gij trekt, volgen, aldus de voorzitter, want ge gaat op het zuivere A.-R. kom pas uw rustigen gang. Duizenden in ons Saksenland hebben uw komst met verlan gen tegemoet gezien. Hier zijn uw geestverwanten, maar ook de belangstellenden en zelfs nieuwsgieri gen, die wel eens een rasechte A.-R. willen zien (gelach en applaus) De A. R. willen met nieuwe kracht voor waarts gaan om, we zouden haast zeggen, Dr. Colijn tot de overwinning te voeren. Een geweldig gejuich steeg op toen de redenaar het woord verkreeg; het ging over in het zingen van de zegenbede voor hem, wiens schouders zulk een geweldige last torsen elke dag opnieuw en die nu met zulk een warm eenvoudig woord zijn dank voor de bede betuigde. In groote lijnen was het weer dezelfde kloeke, standvastige, rustige rede, waarin het regeeringsbeleid' werd gerechtvaardigd en de resultaten daarvan zonder eenige op smuk of verheffing onder oogen worden gezien. Wat is Dr. Colijn een meester op alle wapenen. Hier onder de saksers, die van de landbouw leven, greep hij zijn beelden uit de directe omgeving. Hier wees hij op de beteekenis, die de 700 A 800 millioen voor steun aan de bodemproductie uitgegeven in de vier regeeringsjaren, hebben gehad voor heel het economisch leven. Hier greep hij het beeld van het hooge water dat de dijken bedreigt in deze tijd. Dan moet er gehandeld gorden zonder een vooraf vastgesteld plan, omdat de nood daartoe dwingt. In dat geval verkeerde de regeering in den loop der jaren met de be drijven. Wat klonk ook, tusschen deze platte landsbevolking, rustig zijn verklaring dat in de woelingen van het leven het vaste punt gezocht moet worden in de Goddelijke souvereiniteit en de onderwerping met heel de ziel aan de Goddelijke openbaring. Een woord uit het hart tot het hart. Anderhalf uur sprak Dr. Colijn en ook anderhalf uur luisterde men gespannen zonder de minste wanklank. De machtig gezongen „Calvinistische in ternationale" Ps. 89 8, vormde het slot van de avond en toen droeg de minister in een eenvoudig roerend dankgebed de be langen van laind en volk op voor Gods Dit was het schoonste moment van de avond. We zijn God dankbaar, zei tenslotte de voorzitter tot den redenaar voor wat Hij ons in u gaf. We kunnen rustig zijn, als gij het roer in handen hebt, temidden van de woedende baren. En wat we te doen hebben op 26 Mei, dat weten we. Terwijl het Lutherlied gezongen werd verliet Dr. Colijn de tent. Het viel ons op hoe bijzonder frisch de minister-president er uit zag. Noch tijdens, noch voor of na de rede was er een spoor van vermoeid heid of anderszins te bekennen en ook ha de vergadering onderhield hij zich op on derhoudende wijze met de bekenden. Welk een zegen geeft God ons land in dezen, man! Prinselijk Paar terug H. K H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard zijn op het paleis Soestdijk gear riveerd. Autopech te Enschedé Het Prinselijk Echtpaar heeft op zijn terug weg naar Nederland te Enschedé au tope'.h gehad. Ter hoogte van café Assink aan de Hengelosche straat aldaar, kwam de auto, de 12-cylinder Maybach, het prachtige ge schenk van H. M. de Koningin, tot stilstand. Na eenig oponthoud en nadat gefbdekci was, dat de auto ter plaatse niet kon worden hersteld, stapten de Prinses en de Prins in een andere auto over en vervolgden hun weg. De Maybach en een chaufferur bleven achter. De auto werd later op den middag naar de Twentsche garage gebracht om gerepareerd te worden. Het bericht van het ononthoud verspreid de zich als een loopend vuur door Enschedé. Zeer velen spoedden zich naar de Henge'o- sche straat, doch het Prinselijk Paar was toen reeds doorgereisd. VERANDERING BU DE SPOORWEGEN We lezen in „Spoor- en Tramwegen": Met ingang van 22 Mei 1937 zal de naam ran het station Ede der Nederlandsche Spoorwegen worden gewijzigd in „Ede-Wa- geningen". Op diezelfde datum zuilen onder staande stations en halten voor hun reizi- gersdienst worden gesloten: Diepenveen, Duiven, Eleloo, Groessen, Haren Harmeien, Hekendorp, Hoeven, Liempde, Ölst, Oude- vater, de Punt, Schardam, Twekkelo, Vroen hof, Westervoort, Wiadeshelm en Wijhe. LEGER EN VLOOT luit. C. de Vries en de res.-le-luit. J. H Moem tot res.-le-luit. de res.-2e-luits S P Redeleer H J J M Eggels. verkeerswegen aan te leggen of te ver beteren, waardoor duizenden weer aan het werk kunnen gaan." Maar de S.D.A.P. en het N.V.V. willen zich toch niet op één lijn stellen met deze critici? Ze komen helaas soms bedenkelijk dicht bij elkaar te staan. NIEUW CONFLICT BIJ DE NED. SCHEEPSBOUW-MIJ Voorgestelde loonsverhooging verworpen Besturen der organisaties bezorgd over conflict De metaalbewerkers, werkzaam bij de Nederl. Scheepsbouw Maat' schappij en aangesloten bij den Al- gemeenen Nederlandschen Metaal- bewerkersbond, hebben gisteravond vergaderd en met groote meerder heid van stemmen de voorgestelde loonsverhooging verworpen. De Roomsch-Katholieke arbeiders aanvaardden haar met een kleine meerderheid. Aangezien het grootste kwantum der arbeiders aangesloten is bij den modernen bond, kan men de voorstellen als volledig verworpen beschouwen, waardoor wederom een ernstig conflict dreigt. De Metaalbond had namens de directie der Nederlandsche Scheepsbouw Maatschap' pij medegedeeld, dat deze de loonen met vijf procent wilde verhoogen. Haar toezegging was minder vèr-strekkend dan die der direc ties der Amsterdamsche Droogdok Maat- sphappij en de Nederlandsche Dokmaat schappij, welke een gunstiger wijziging in de loonschaal wilden invoeren, waardoor de loonen in de diverse groepen genivelleerd werden. De Nederlandsche Scheepsbouw maatschappij wenschte zich te bepalen tot een verhooging met vijf procent, op grond van het feit, dat volgens haar mededee- ling de toestand der maatschappij nog geenszins florissant is. Zij vestigt er de dacht op, dat men thans nog bezig is met de uitvoering van orders, welke twee jaar geleden opgedragen werden en waarvoor de prijzen zoo scherp mogelijk werden vastge steld en gebaseerd op loonen van toen. De orders, welke nu binnenkomen kunnen niet direct worden uitgevoerd, omdat het materiaal eerst na langen termijn geleverd wordt. De besturen der organisaties hadden gaar ne gezien en verwacht, dat de leden de ge dane voorstellen hadden aanvaard. Zij zien het verloop van het opnieuw gerezen ffict met eenige zorg tegemoet. Een nieuwe conferentie met den Metaal- bond, als vertegenwoordiger der Nederland sche Scheepsbouw Maatschappij, met de ar beidersorganisaties zal worden aangevraagd. BURGEMEESTER P.L.DEGAAY FORTMAN Afscheid van den Dordtschen Gemeenteraad Hartelijke toespraken Na afloop van de gister gehouden vergadering van den Dordtschen ge meenteraad heeft Burgemeester P. L. de Gaay Fortman, die op 1 Mei a.s. zijn ambt zal neerleggen, afscheid van den Raad genomen. In zijn afscheidsrede memoreerde de Burgr— ^ester, dat hij bij zijn intrede in 1923 niet zeer welkom was, omdat hij niet de gewenschte politieke kleur had en bo vendien was hij naar het oordeel van velen niet voldoende thuis in de bestuursorgani satie eener groote stad. De eerste jaren wa ren dus niet gemakkelijk, maar later ont stond door onderling begrijpen een uitste kende verstandhouding en thans viel het spr. niet gemakkelijk afscheid te nemen. Dordrecht heeft moeilijke jaren achter den rug en het leek of de stad op het einde Burgemeester P. L. de Gaay Fortman van haar financieele krachten was geko men door de lange crisisjaren-, doch thans lijkt het er op, dat het weer wat beter zal gaan. Spr. zeide met veel voldoening voor zich zelf hier te hebben gearbeid en hij aan zijn Dordtsche jaren steeds de aa: naamste herinneringen bewaren. Toespraken werden hierna gehouden door wethouder Sanders, door den heer J. K. Ouhorg als oudste raadslid, en door Mr. K. J. Poll. gemeentesecretaris. Hartelijk applaudisseerde de raad, toen wethouder Sanders den burgemeester de gouden eere-medaille der gemeente aan bood. De medaille draagt als inscriptie: Aangeboden door de Gemeente Dor- dreoht aan haren hoogetverdienstelij- ken (op de tot nu toe uitgereikte medailles staat: verdienstelijken) burger Piet er Leonard de Gaay Fort man, Burgemeester der stad van 1 Nov. 1923 tot 1 Mei 1937. De Burgemeester sprok een woord van dank voor de hartelijke toespraken. D moment zal voor hem onvergetelijk zijn. Nogmaals uitte hij vvaardeerimg voor de aangename samenwerking. Ten zeerste stel de hij het op prijs, dat eenige oud-leden de vergadering bijwoonden. Met de gouden eeremedaalle betoonde hij zich buitengewoon ingenomen. Ze is hem een uiterst waardevol bezit, en hij hoopt haar, daar ze familie-eigendom is, eens aan zijn zoon over te dragen. Volgens eigen overtuiging bleef hij bene den de lof, welke hem is gebracht Maar toch heeft hij van heeler harte het belang dier gemeente gezocht, al heeft hij daarbij ongetwijfeld wel eens, te goeder trouw, een verkeerde greep gedaan. Het moge Dordrecht goed gaan. Als de tijden beter worden, zal Dordt zeer zeker nieuwe welvaart genieten, en weer een varende stad zijin met bloeiende handel en levendige handel en soheepvaart Geschenk van de raadsleden Om 3.15 uur was de plechtigheid beëin digd. De raadsleden bleven echter na slui ting der vergadering nog eenigen tijd ge zellig bijeen. Bij monde van wethouder Dicke hebben ze, samen met eenige oud- raadsleden, irog een fraai geschenk aange boden, namelijk „De geschiedenis van het Nederlandsche volk", welk werk wordt sa mengesteld onder leiding van Prof. Brug- mans. Drie van de acht deelen moeten nog versohijlnen. De heer Dicke hield hierbij een korte toespraak, waarin hij vertelde van het ge bruik in Engeland, volgens hetwelk eer eere-burger is vrijgesteld van belasting Maar de heer D-? Gaay Fortman zal zulk een voorreoht niet genieten, al was het al leen maar door zijin vertrek naar elders. Dat men als geschenk dit boekwerk koos, is, wijl men weet,' dat de burgemeester een liefhebber is van historie-studie. De burgemeester zei buitengewoon met 't. geschenk te zijn ingenomen, om het cadeau zelf, maar meer nog om de geest die er uit spreekt, en om de personen wie het komt. Ik durf, zoo zei hij, de ver zekering geven, het vam a tot z te zullen lezen, en zou het graag hebben gebruikt om eens te citeeren i/11 de raadsvergaderin gen. Dit gaat echter niet, maar de lectuur zal tooh aan de schenkers doen denken. We hebben elkaar, zoo zei spr. verder, al tijd goed de waarheid gezegd, en daardom is er ook de sfeer om elkaar eerlijk te waar- d-eeren. Men bleeef hierna nog ruim een uur zellig bijeen; de burgemeester onderhield zich met allen, en nam ten slotte met een handdruk van ieder persoonlijk afscheid. EEN RIJWIELRONDRIT DOOR NEDERLAND Leert Uw vaderland kennen door het per fiets te doorkruisen Onze afdeelirg Reü Inlichtingen ontving verleden jaar zeer vele aanvragen van men schen, die een fietstocht door Nederland wilden maken. Dit streven om per fiets de mooiste punten van ons land te bezoeken, kunnen wij niet anders dan toejuichen. Im mers, Nederland, het rijwielland bij uitne mendheid, heeft nog zoo heel veel schitte rende achtera-i plekjes, ver van het groote verkeer, die eigenlijk nog maar door zeer weinig landgenooten gekend worden. De fiets is juist het vervoermiddel bij uit nemendheid, di. al deze schoonheden van ons eigen land voor ons kan ontsluiten. Teneinde onze lezers hierin een weinig te gemoet te komen, hebben wij besloten een rondrit samen te steller, door de mooiste ge deelten van de provincies Zuid-Holland, Utrecht en Gelderland, terwijl wij tevens hen, die in he+ tijdvak van 1 Juni tot 1 Oct. deze rondrit gemaakt hebbe een aardige herinnering aanbieden. De bemalingen, waaraan men hiertoe moet voldoen, laten wij hieronder volgen: 1. De deelneming aan den rondrit, die zooveel mogelijk langs binnenwegen en rij wielpaden loopt, is opengesteld voor ieder- dus ook voor niet-abonnè's onzer bla den. De geheele tocht mag uitsluitend per rijwiel of tweefiets afgelegd worden. 2. Het inleggeld bedraagt 1.50 per per soon, waarvoor men ontvangt: a. Een boekje met beschrijving en een overzichtskaartje van den rondrit; b. Na het volbrengen van de tocht een aardige herinneringsmedaille. 1. Men kan zie persoonlijk als deel nemer opgeven bij onze verschillende kan toren te Rotterdam, den Haag, Utrecht, Leiden, Dordrecht, Arnhem en Gorinchem. Bij opgave tot deelneming moet het bedrag a f 1.50 worden voldaan en tevens duidelijk worden opgegeven naam en adres van de(n) deelnemer (ster). Schriftelijke opgave uitsluitend aan Reisbureau „Libertas", Goudsche Singel 105, Rotterdam, tel. 22490. Giro 279855. 4. De rondrit kan worden aangevangen te: Rotterdam, den Haag, Reeuwijk, Utrecht, Oud Leusden, Uddel, Hoenderloo, Arnhem, Rhenen, Buren en Noordeloos en moet dus ook weer beëindigd worden op de plaats aar hij werd begonnen. 5. De totale afstand bedraagt ca. 400 K.M., welke dus in 6 dagen (van Maandag tot Za terdag), zonder bezwaar is af te leggen. Wil men langer of korter over deze tocht doen, dan is hiertegen natuurlijk geen bezwaar, mits de geheele reis maar vóór 1 October volbracht is. i. Onderbreken van de tocht, om deze later weer voort te zetten, is geoorloofd, ook op plaatsen waar geen controlepost geves tigd is, mits men zich stipt houdt aan de aangegeven route. 7. Op verschillende plaatsen, in het boekje vermeld, bevinden zich controlepos ten, waar het boekje van den rondrit afge stempeld wordt, resp. met den datum van aankomst en vertrek. 8. Na het volbrengen van den rondrit levert men het boekje weer in bij het bureau 1 afgifte. 1. In den loop van de maand October ontvangen zij, die de rondrit blijkens de contrólestempels geheel volbracht hebben, het boekje terug, benevens een fraaie herin neringsmedaille. REISBUREAU LIBERTAS, Goudsche Singel 105, Rotterdam VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladert Dr. H. Cólijn heeft gister in AaltenE gesproken. Bij de Nederl. Scheepsbouwmaatschap-» pij heeft zich een nieuw conflict voorge-» daan. Te Utrecht is heden de algemeene ver-i gadering gehouden van de Bond vail Besturen van Chr. Mulo-scholen. Verschenen is het jaarverslag van de N.V. Stoomvaart Mij. „Nederland". Burgemeester De Gaay Fortman heeft gister officieel afscheid genomen van de gemeenteraad van Dordrecht. Guernica, de historische Baskische hoofdstad, moet door een luchtbombarde^ ment zoo goed als geheel zijn vernield. Valencia is door de lucht- en zeestrijd-» krachten der witten hevig gebombardeerde De overstroomingen in Noord-Amerika hebben reeds vijftien dooden geëischt. Het communiqué der Brusselsche be-i sprekingen is thans gepubliceerd. N.V. INSULAIRE HYPOTHEEKBANK te AMSTERDAM 4 Pandbrieven a 99% CONVERSIE tot nadere aankondiging der 5 en V/2 Pandbrieven in i PANDBRIEVEN 99Vi Duurder margarine en goedkooper boter Omtrent de verlaging van de boter- en de verhooging van de margarineprijs, weet de Msb. mede te deelen, dat de bedoeling is de afzet van boter te stimuleeren. Deze was aan de lage kant, terwijl daarentegen de margarine een zeer behoorlijken afzet had. Hierbij werd mede rekening gehouden met den komenden zomer, welke een grooter boterproductie met zich brengt en dus het afzetvraagstuk des te dringender maakt. Tegenover bovenbedoelde hoogere heffing van de margarine staat een verlaging van die op de boter, welke, gelijk gemeld, 80 op 70 cent is gebracht. Deze laatste wijziging zal eveneens tot uiting worden gebracht in den prijs, dien het publiek voor de boter zal hebben te be talen. Hoeveel deze prijsverlaging zal be dragen, kon men nog niet mededeelen, doch vermoedelijk zal deze vijf cent of daarom trent per pond bedragen. De winkelprijs van boter en margarine zou derhalve ongeveer 7 cent per pond dich ter tot elkaar worden gebracht. Het gevolg van deze maatregelen zal der- halve waarschijnlijk zijn. dat het boterver- bruik zal toenemen ten koste van dat van margarine. Het landbouwcrisisfonds zal den andgren kant een deel van wat het aan inkomsten prijs gaf door de heffing verlaging op de boter terug ontvangen door de verhooging van die op de margarine. Opbrengst Haagsche Emmabloem-collecte De opbrengst van de gisteren te Den Haag gehouden Emma-bloem-collecte bedraagt ongeveer f 7200. Verruim Uw blik in Uw eigen be lang, Volg onze schriftelijke cursus ALGEMENE ONTWIKKELING Vraag zonder verplichting Inlichtingen bi] ASS.O- Nieuweplein 31. Arnhem, Telefoon 24597 ril W/10 Q M 'S WERELDS r I UIVI LZ-O M BESTE KINO't DUB 8 v/Kodak films ml S.5 lens 125*— 8 „2.5 lens 187.50 Direct 8 v/Agfa 2.5 lens 172.50 Imp. SCHAAP Co. Spui 8 Amsterdam EEN GRATIS BOEKJF over het Pelmanisme, de Individueele training van Uw PERSOONLIJK HEID. Vraag dit boekje No. 20 Pelman Instituy' Damrak 68 Amsterdam Kwaadaardige fantasie In verschillende verslagen van de verga dering der N.S.B. in Den Haag lezen wij het volgende: Met de koningsgezindheid is het niet anders gesteld. De ministers hebben, be weerde spr., de koninklijke besluiten met „Wilhelmina" er onder gedrukt in hun laatje liggen. Dat is gemakkelijk om in drie minuten burgemeesters te ontslaan. Als de remmen weigeren Een ongeval, dat goed afliep En zware tractor, van de firma Kunkels te Roermond, sleepte gisteravond twee wagens van Schimmert in de richting Meerssen. In dg sterke helling van den Raardenbers bemerkte de chauffeur dat zijn remmen weigerden. Hij waarschuwde zijn twee metgezellen, die daaVop uit de cabine sprongen. De chauffeur moest, ondanks het gevaar, de wagens naar beneden geleiden. De anders zoo drukke Beekstraat de ver keersweg ValkenburgMeerssen werd zonder ongelukken overgestoken. De wagens vlogen vervolgens door de bocht aan de Gansbaan. Hier kantelden de wagens en kwamen tegen de daar staande huizen te recht. De chauffeur kwam mert den schrik vrij Aan de woningen werd veel materieel© schade aangericht AMSTERDAM VERNIELING VAN BEPLANTING De baldadigheid en vernielzucht van een deel der „spes patriae" in de Indische Buurt, is oorzaak dat dv? sobere beplantfr> gen. die sommige straten nog opleveren, verdwijnen zullen. B. en W. stellen den Raad althans voor het restant van het vandalisme maar op te ruimen en er bestrating voor in de plaats te brengen. Een en amder wordt begroot op ƒ1500.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1