Kolonisatie-mogelijkheden fl UROL. geneest zonder Utteekem RIDDERORDEN Onze Handelsmissie in Argentinië DINSDAG 27 'APRIL' 1937 TWEEDE BEAD PAG. s OXFORD GROEP BIJEENKOMSTEN nisten. Ook blijft de kolonist vrij om des- gewenscht meer te sparen, als hij dat kan Begin Mei zullen te Utrecht groote massa-bijeenkomsten worden gehouden De overeenkomst inzake emigratie en kolonisatie Ook een handelsverdrag geteekend Verruiming van wederzijdsche im- en export Ds A. C. Sonoeveldt schrijft ons d.cL 21 April uit Buenos Ayres. Wanneer deze correspondentie onder de oogen van onze lezers komt behoort het be zoek van de Nederlandsche Handels-Missie aan Argentinië al weer tot het verleden; immers vertrekt vandaag 21 April deze Missie naar de naburige Republiek Chili. De beide laatste dagen mogen ongetwijfeld de belangrijkste genoemd worden, omdat de aanvankelijke vruchten van den gezamen lijke arbeid in het licht kwamen. Maandag jl werd een overeenkomst ge teekend, welke verband houdt met het zoo belangrijke en ons zeer interesseerendc vraagstuk van emigratie en kolonisatie in Argentinië. Deze overeenkomst is, na een korte inleiding vervat in vier artikelen en komt in het kort hierop neer. In de inleiding wordt geconstateerd, dat beide Regeeringen den wensch koesteren. Vijfduizend mannen en vrouwen waren in Dordt in een fabrieksruimte vergaderd om Dr. Colijn te hooren. Hierboven een typeerende foto van een deel dezer vergaderruimte. Brandwonden ■BV Snijwonden. Ontvellingen Doos 30 en 60 ct. Bij Apothekers en Drogisten. localiteiten voor de bijeenkomst gebruikt zal worden. Tegelijkertijd was te Utrecht een inkwar tieringscommissie bezig, om onderdak te ver zekeren voor de omstrv 'ts 10.000 aanwezi gen, die verwacht worden. Te Utrecht werd een maaltijd gehouden, waaraan met den burgemeester en mevr. Ter Pelkwijk mede aanzaten de heer P a tij n, Hr. Ms. gezant te Brussel, en mevr. Patijn, eenige burgemeesters uit den omtrek en de vertegenwoordigers van de Utrecht- sche pers. Zondagnamiddag had in het Hotel de Witte Brug te 's-G ravenhage een uiteen zetting plaats voor een tachtig binnen- en buitenlandse he persvertegenwoordigers. In de samenstelling der verschillende tearns, waaraan o.a. werd medegewerkt door Jhr. Mr. A. K. C. de B r a u w, advocaat te 's-Gravenhage, Ir. Stoop van Strijen en baron van Wassenaer, beiden te 's-Gra venhage, Mr. H. H i n t z e n, bankier te Rot terdam, etc., was een aantal buitenlanders opgenomen, waaronder de heer W. Locke, de onlangs opgetreden socialistische lord- mayor van Newcastle, Lord Addington, conservatief lid van het Hoogerhuis, en een aantal Britsche journalisten. Deze persbijeenkomsten werden geleid door den heer H. Salomonson, directeur voor Nederland van het Alg. Ned. Indisch Persbureau „Aneta". Officieele Berichten ONDERSCHEIDINGEN ROFFELRIJMEN DURE SENSATIE Een stralende Zondag voor uitgaand Parijs. Een vliegveld met duizenden menschen Die voor hun entree liefst een middag ge-ijs En uren vol ril- spanning wenschen. De stuntvliegers stunten en duikelen rond, L)e springers met valschermen springen. De massa geniet met geopende mond En blijft om meer Daar komt het: het is de gevleugelde mensch! Rij stijgt in de snelle machine. Opdrieduize nd meter daar vindt hij de grens, Daar zal hij zin centen verdienen. Rij springt, en hij vliegt ja, maar..., hapert er wat? De valschermen willen niet open Rij moet, want hij valt als een dwarrelend blad Zijn sprong met zijn leven bekoopen... Een stralende Zondag voor uitgaand Parijs, Een Zondag van wilde sensatie! Men kreeg wat te zien, en voor simpele prijs... Al kostte 't een léven, eïlacie (Nadruk verboden) LEO LENS groepen in dienst van Christus in vele landen." Geen statuten, geen contributie Men kan niet tot de Oxford Groep toetre den, er bestaat geen lidmaatschap, geen con tributie, geen insigne of „zetel der vereeni- ging". Statuten heeft zij niet. Het is slechts een naam voor een vereeniging van men schen van alle standen, beroepen en vakken uit allerlei landen die hun leven aan God hebben overgegeven en die trachten onder leiding v?" den Heiligen Geest, geestelijk te leven. De Oxford Groep werkt in ker ken van alle richtingen en tracht hen d ie buitenkerkverband staan terug te brengen binnen haar muren en hen die daar binnen zijn hun verantwoordelijkheid als Christenen te doen gevoelen. De Groep brengt vier punten naar voren die de sleutels zijn tot het soort geestelijk leven, dal God h.i. van den mensch verlangt. Deze punten zijn: volkomen eerlijkheid, rein heid, onzelfzuchtigheid en liefde. Daar ons van verschillende zijden in ver band met de a.s. massa-bijeenkomsten te Utrecht, vragen omtrent de Oxford Groep bereikten, leek het ons goed bovenstaande korte gegevens omtrent de Groepsbeweging te verstrekken. Inzake de nationale bijeenkomst, schrijft men ons van andere zijde* Zondag j.l. heeft een „proef-mobilisatie" plaats gehad, waaraan ongeveer 2.000 team leiders uit het geheele land hebben deelge nomen en v arvoor extra-treinen waren ingelegd. Deze bijeenkomst had plaats in de groote Tivoli-zaal, die met eenige andere eenkomst die dan bij elke kolonisatie zal worden gemaakt Artikel 4: Deze overeenkomst treedt wat het admi nistratieve deel betreft, in werking onmid dellijk na de onderteekening en zal geratifi ceerd worden volgens de wettelijke proce dure in elk der beide landen. Het behoeft geen betoog, dat we ons hartelijk verheugen over deze over eenkomst, omdat daardoor het vraag- st/ik der Nederlandsche Kolonisatie in Argentinië niet alleen door beide Regeeringen als noodzakelijk en ge- wenscht wordt erkend, maar bovenal, omdat er thans officieel met de prao tische uitvoering een begin is ge maakt. Ook een handelsverdrag geteekend F.n last not least Dinsdag j.l. werd er een handelsverdrag geteekend. Zulk een handelsverdrag heeft natuurlijk ten doel om de wederzijdsche im- en export te bevorderen. En daarvoor komen dan met name twee dingen aan de orde. In ae eerste worden voor onderscheidene artikelen de huidige invoerrechten verlaagd; in de twee de plaats wordt voor eenige artikelen een grooter kwantum toegestaan. Men zal in de hanaelskringen van Nederland wel nader vernemen op welke goederen dit verdrag hoofdzakelijk betrekking heeft; het is niet noodig hier alles op te noemen. Als maar begrepen wordt dat door dit verdrag beide landen meer zullen kunnen importeeren en exporteeren. De duur is bepaald op één jaar maar wanneer niet drie maanden te voren hetverdrag wordt opgezegd wordt het automatisch telkens een jaar verlengd Dankbaar, maar niet voldaan Fa. VAN WIE LIK 9 NOORDEINDE DEN HAAG Telefoon 112246 De Toeristenkampioen Zuid-Limburg nummer Al weer is er een bijzonder nummer de „Toeristen-kampioen", het weekblad van de A.N.W.B. verschenen en al weer is het zeer de moeite waard. Interessante artikelen en heel mooie illustraties bezingen den lof van het mooie en zoo weinig bekende deel van ons vaderland, dat Zuid-Limburg heet. Er wordt niet alleen geschreven over het na tuurschoon en de bewoners, maar ook over de folklore, over wondervertelsels en over de taal, die zoo heel veel verschilt van het gewone Holandsch. Een keurig nummer! VII Wanneer nu wel vaststaat, dat Argen tinië in het algemeen en de provincie Buenos-Aires in het bijzonder uitnemend geschikt is voor Noord-Europeesche kolo nisten en dus ook voor Nederlanders, dan komen we vanzelf voor de praktische vraag te staan, of er in die provincie land dispo nibel is voor kolonisatie op eenigszins groo ter schaal. We denken dan bijv. aan een Nederlandsche kolonie van 100 tot 150 ge zinnen. Want een land of streek kan nog zoo gunstig zijn voor het genoemde doel. als er geen grond beschikbaar is, dan houdt alle verder redeneeren op; we zouden dan slechts meewarig kunnen opmerken: hoe jammer, dat we niet eerder naar dit rijke en vruchtbare land hebben omge keken. Maar ik denk, dat de belangstellen de lezers zich niet al te ongerust maken, want als er geen land en dus ook geen kans voor kolonisatie was dan zou ik deze arti kelen niet hebben geschreven. Nader dan op deze gewichtige vraag ingaande, bren gen we het volgende onder de aandacht 1. In het reeds enkele malen genoemde boek van den heer Van Balen lezen we, dat „het aantal landerijen in Argentinië, geschikt voor productie van grondstoffen en in de eerste plaats voor den landbouw nog enorm groot is". Wat nu nader de provincie Buenos Aires betreft daar bestaat veelszins^ zooals men weet, het groot grondbezit, welke omstandigheid ook vaak ■wordt bijgebracht als e«n bezwaar voor kolonisatie. Wie nu echter dagelijks kennis neemt van de publieke verkoopingen van grond in deze provincie, ziet duidelijk, dat er verandering komt. Momenteel bv. wordt er in het Zuiden van de provincie een sluk land te koop aangeboden, groot 14.417 ha, net geschikt voor een kolonie van onge veer 100 gezinnen. Dit land behoort al jaren aan de nationale hypotheekbank en wordt nu, gerechtelijk verkocht, tegen een basis Van 187 pesos dat is een dikke 100 gulden per ha. Ook het vorige jaar werd dit land aangeboden, naar ik meen tegen denzelfden prijs of nog iets minder. Met het oog op de toenmalige koers van den gulden ten opzichte van den peso,-was het waarlijk „spotgoedkoop". En in mijn adviezen aan wijlen den heer D. v d Meulen heb ik daar op met nadruk gewezen en gezegd: nu of nooit! Vlak onder deze advertentie staat een andere, waarin een stukje van 5000 ha wordt aangeboden; de basis is van 100 tot 180 pesos per ha, terwijl de bank een hypo theek verleent van respectievelijk 84 ?n 104 pesos per ha. Hier zou dus me* betrek kelijk weinig geld een kleine kolonie van een 32 gezinnen kunnen gesticht worden. Wanneer ik zeg, dat de basis bijv. 180 pesos bedraagt, dan wil dit zeggen, dat het land 'déze prijs in elk geval moet opbrengen; zijn er dan veel liefhebbeis, dan wordt het vaak voor die basis-prijs verkocht; voor het eerstgenoemde stuk waren er 't vorig jaar geen liefhebbers, want bet moest con- I tant betaald worden. Het is een feit, dat door allerlei omstandigheden de nationale hypotheekbank groote stukken land heeft verkregen, die zij gaarne voor kolonisatie- doeleinden wil verkoopen. Het is in éen woord verbazend eiken dag te lezen dat er hij een eventueele kolonisatie geen grond beschikbaar zou zijn. Het mooiste is, dat deze gronden juist in het Zuiden der pro vincie liggen, niet te ver van Tres Arroyos 2. Daar komt nu voorts bij, dat de Argen- lijnsche Regeering zulk een kolonisatie zeer op prijs zou stellen en ongetwijfeld haar medewerking zal verleenen Dit is maar niet een optimistische veronderstel ling, maar een feit. Door die Regeering is namelijk in het vorig jaar een groot kolo nisatieplan aan de volksvertegenwoordi ging voorgelegd. Naar aller opinie zal dit in den loop van dit jaar wet worden. In dit plan wordt rekening gehouden met I kolonisten, die eenig kapitaal hebben en I ook met hen, die niets bezitten. Voor de eerste groep dus voor degenen, die iets be zitten, zijn de voorwaarden als volgt: zij betalen bij aankoop 10 pet van de waarde van den grond contant; de rest in minima Van Vi pet jaarlijksche amortisatie; de rente op het verschuldigde bedrag bedraagt 2V2 pet. Ook kan er op verzoek een huis gebouwd worden en gezorgd voor de instal latie, hetwelk dan bij de hoofdsom wordt j gevoegd. Maar ook voor hen, die niets be zitten is gezorgd. En we zouden zoo zeggen, op vaderlijke wijze. De kolonist begint dan met het land te jachten en betaalt als huur 3 pet van de waarde van het land; dit is dus wel billijk. Maar dan ziet de Regeering toe, dat de I kolonist spaart; na eiken oogst moet hij I hoogstens 4 pet van de waarde van 't land in de spaarkas storten. Hierbij zal natuur lijk rekening gehouden worden met de om standigheid of het een goede of minder goede oogst is. Daarom is het maximum gesteld op 4 pet. Mijn ervaring hier is dat de Argentijnsche regeering in minder gun stige jaren zeer welwillend is voor kolo- j Artikel 3: Om een en ander uit te voeren en mede jm alles te kunnen controleeren zal een ge mengde commissie worden benoemd; elke partij zal in deze commissie drie leden aan wijzen. Die commissie heeft haar zetel in Buenos Aires en zal alle medewerking ont vangen van de diplomatieke en consulaire vertegenwoordigers door middel van de bei de Ministeries van Buitenlandsche Zaken zoo noodig kunnen personen naar beide landen gezonden worden om te beter het doel te bereiken. De taak der commissie wordt als volgt uitgestippeld: a. onderzoeken en controleeren dat de wettelijke voorschriften vervuld worden, de gezondheid en sociale omstandigheden dor kolonisten, hun gedrag en moreelen h. controleeren het vervoer, de hygiëni sche toestanden en de veiligheid der emi granten, onkosten bij hun aankomst en plaats van bestemming: c. bestudeeren de voorwaarde bij het installeeren van het bedrijf, met alles wa' daarmee in werband staat volgens de over- Wij besluiten, zooals wij begonnen, met onze groote dankbaarheid en voldoening uit te spreken voor de u'tzending en het be zoek van de Nederlandsche Handels-Missie naar Zuid-Amerika en in het bijzonder naar Argentinië. Dit voorbeeld zal navolging vinden, want reeds melden de bladen van vandaag, dat ook Japan zulk een Missie zal zenden. We hopen dat het niet de laatste zal zijn dat ons Vaderland een dergelijke Missie naar hier zendt. Zonder ditmaal van een teleur stelling te gewagen hpbben we toch voor de toekomst een hartgrondigen wensch. We meenen reeht te hebben dien wensch be scheiden maar beslist te openbaren. In de Missie was wel liberaal en katholiek Ne derland vertegenwoordigd, maar blijkbaar Christelijk Nederland niet. Hoe heerlijk en kostelijk zou het geweest zijn, indien een enkel lid der Missie behoord had tot onze geloofsgenooten. om hem te mogen ontvan gen in het midden onzer gemeente. We zul len den moed niet verliezen en vertrouwen dat ook deze wensch nog eens vervuld zal worden. Een bekend wordt begroet. gebaar.... Dr. Colijn bedwingt de toejuichingen waarmede Hij Is er op deze wijze 10 pet van de waarde gespaard dan komt hij in de eerste cate gorie en wordt kooper en eigenaar op bovengenoemde voorwaarden. Om dit plan uit te voeren wordt dan gerekend op de gronden, die de nationale hypotheekbank bezit en wordt ook een bedrag van 20 mil- üoen pesos door de Regeering beschikbaar gesteld. Me dunkt zoo, dat dit een heel goed en praktisch plan is, vooral omdat hier even tueel alleen die personen in aanmerking komen, die werkelijk boer zijn; dus geen bakkers, schoenmakers, kantoorheeren, enz. Wanneer hiep iemand de vraag zou stellen of dan de Regeering van dit groote land geen gronden bezit, dan is het antwoord: de Regeering heeft veel grond, maar die zou voor een Nederlandsche kolonisatie niet in aanmerking komen omdat die gronden liggen in de zuidelijke en noordelijke territoria. In dit artikel kunnen we gevoeglijk een bezwaar onder de oogen zien, dat nog al vaak en met eip zekere hardnekkigheid is en wordt ingebracht Namelijk, dat Neder landers hier niet tegen de andere naties en dan voornamelijk Spanjaarden en Ita liahen, zouden kunnen concurreeren. Men stelt het dan z°o voor, dat vanwege de lagere levensstandaard wel de laatstge noemden, maar niet de Nederlanders hier kunnen leven en bestaan. Ik heb dit bezwaar aan onze kolonisten in Tres Arroyos, die een tiental jaren ge leden zich hier vestigden, voorgelegd en ronduit gevraagd of daar iets van aan is. Lachend werd mij toegevoegd: ..nonsens, weer één van die bakerpraatjes, waarmee men de menschen bang maakt. Het is juist andersom!" De Nederlander, door zijn theoretische en praktische kennis kan van meet af veel beter leven dan de Zuid-Europeesche ele menten, die, omdat zij geen eigenlijke landbouwers van professie zijn, minder uit den grond halen. Bij een bezoek, dat de heer Van Balen het vorig jaar aan de kolo nie te Tres Arroyos heeft gebracht heeft deze zich van dit feit kunnen vergewissen en hij heeft mij dan ook eerlijk bekend, dat hij „bekeerd" was. De wijze van leven, al is dat n'et zooals in Nederland en dit behoeft ook niet ligt meestal aan de menschen zelf. Ik ken er, die er warm inzitten en toch armoedig leven. Alleen eigengerechtige menschen, die, hun neus gauw ophalen, als het ergens eenvoudig is en amders dan zij gewoon zijn zullen hier niet aarden. Dat is maar goed ook, want zulken kunnen we missen als kiespijn. Persoonlijk durf ik het gerust te zeggen, dat ik het een voordeel, een zegen acht, wanneer men in een nieuw land weer eenvoudig kan leven, zonder overtollige luxe en zonder dat dit afbreuk doet aan iemands naam of prestige. Wanneer ik hoor verhalen van het leven in het vader land, welk leven feitelijk opging in feesten, partijen uitgaan en rondvliegen, dan ben ik dankbaar, dat sommigen uit dit leven zijn weggegaan naar het eenvoudiger leven in Argentinië. En het is zoo mooi, dat de betrokken personen dit ook zelf gulhartig toestemmen. Terug, niet naar het ouderwetsche of minderwaardige, maar terug naar het een- Wat de Groep bedoelt n hoe zij werkt Men schrijft ons: In het begin van de maand Mei zullen er te Utrecht massa-bijeenkomsten worden ge houden, uitgaande van de „Oxford-Groep". Een belangrijke gebeurtenis is hiermede op komst. Naar wij vernemen zullen veel vreem delingen deze „Oxford-Groepsdagen" bijwo nen o.w. het hoofd der Engelsche Kerk in Britsch-Indië. Een aantal buitenlandsche journalisten is reeds in Utrecht gearriveerd. Opnieuw wordt door deze bijeenkomsten de aandacht heengetrokken naar de nu reeds in 50 landen meer of minder veld winnende Groepbeweging. Zij is, gelijk wij destijds op merkten een beweging, die geheel kind van haar tijd is en deswege velen bijzonder toe spreekt. De beteekenis der beweging Wie de buitenlandsche dagbladen ziet met de groote verslagen van massa-bijeenkomsten der „Oxford-Groep": wie leest hoe kerkelijke autoriteiten in Engeland en Noorwegen te genover de Groep staan en daarnaast ziet, hoe mannen uit allerlei kring en van verschil lende levensopvatting door deze beweging gegrepen zijn, kan niet ontkomen aan de vraag: wat heeft deze beweging in onzen tijd te zeggen? En om in ons eigen land te blijven: ook hier zien we reeds opmerkelijke uitkomsten tengevolge van levensverandering. Mannen en vrouwen die nooit hadden in gezien dat de zonde niet alleen de ziel maar ook het verstand en het geluk aantast, hebben bevonden dat de overgave aan God, daad werkelijk zoowel als theoretisch een nieuw levensverband beteekent, dat grooter levens vreugde medebrengt, dan ze ooit hadden mogelijk geacht. In het boekje „Wat is de Oxford-Groep?" dat in Engeland vooral veel opgang maakte en dat bij H. J. Paris te Am sterdam in het Hollandsch verschenen is, lezen wy o.a. „De Oxford Groep is een Gods dienstige sekte, er bestaat geen kerkheer- schappij, geen tempel, zijn heeft geen bezit tingen; haar werkers krijgen geen salaris, zij hebben geen andere plannen, dan alleen Gods plan; ieder land is hun land, ieder mensch hun broeder. Zij zijn heilige kruis vaarders in moderne gestalte en dragen geestelijke wapens. Hun doel is een nieuwe wereldorde voor Christus den Koning. De Oxford-Groep is een verzameling van voudige en degelijke, dat moet in dezen tijd het parool zijn, allereerst voor onzen boerenstand. Die eenvoud is dan ook geen bezwaar, maar ontegenzeggelijk een groot voordeel bij kolonisatie in Argentinië. Mocht die eenvoud afschrikken en weer houden om zich voor zulk een kolonisatie aan te melden, dan zou dit helaas alleen bewijzen, dat Nederlanders voor het ver vullen van een heerlijke roeping niet meer geschikt-zijn, En;dat zou mij spijten. Voorloopig heb ik echter betere gedach ten van mijn volk en speciaal van den Hol- landschen boer. Buenos A res. A. C. SONNEVELDT VI stond in ons blad van 22 April. Dit is inmiddels door de feiten be vestigd. Men raadplege de desbetreffende artikelen in de afgesloten overeenkomst elders op deze pagina. Red Em Umdeigk to/erultit in Argentinië; en speenvarkentje aan hel spit om de betrekkingen tusschen Argentinië en Nederland op ieder gebied te versterken; dat emigratie van Nederlanders beide lan den tot heil zal zijn, speciaal van Nederlan ders. die zich toeleggen op landbouw tuin bouw en veeteelt; met het oog op dat weder zijdsche belang is dan besloten de volgen de overeenkomst aan te gaan. Artikel 1: De Argentijnsche Regeering zal jaarlijks, of, als dit noodig mocht blijken op korter termijn, langs den diplomatieken weg, aan de Nederlandsche Regeering alle gegevens verstrekken die in verband staan met deze emigratie en kolonisatie zooals: beschik baren grond, financieele en andere hulp door banken en kolonisatievereenigingen, kolonisatie-plannen door de nationale of provinciale regeeringen, wetgeving Op sani tair en sociaal gebied ten opzichte van ko lonisatie, opbrengst van het land, coöpera tie. toestand van de markten, spoorwegen en wegen, mogelijkheden van irrigatie enz., een en ander om genoemde kolonisatie te bevorderen. Artikel 2: De Nederlandsche regeering van haar kant. zal jaarlijks of op korter termijn, mede langs den diplomatieken weg. aan de Argentijnsche Regeering mededeelen hoe veel personen zich in Argentinië willen ves tigen hetzij individueel of collectief; alle gegevens aangaande deze personen zullen verstrekt worden, n.l. betreffende hun an tecedenten, bekwaamheid, de middelen waarover zij beschikken, hun overtocht ei ook aangaande de wetgeving op dit gebied alles om deze emigratie en kolonisatie te bevorderen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5