PRESTO TWEE PI N AP PASSAP DOUWE EGBERTS DINSDAG 27 APRIL 1937 EERSTE BLAD PAG. 2 De Spaansche burgeroorlog MOLA'S OPMARSCH HEEFT VOORTGANG Durango en Eibar door de witten bezet Heerscht er oproer in Granada F In een twee-daagsch offensief heb ben de troepen van generaal Mola de Baskische strijdkrachten uit haar be langrijkste steunpunten Duranga en Eibar geworpen. Een speciaal ITavas-telegram uit Vic toria bevestigt, dat de witten gisteroch tend deze beide steden zijn binnen gerukt. Vóór de ontruiming van Eibar heb ben de Basken hun bedreiging waar gemaakt, dat zij dit frjjke industrie gebied den vijand slechts als een roo kenden puinhoop zouden achterlaten. Het geheele fabriekscentrum met 12 wapenfabrieken en tal van werkplaat sen voor de aldaar sedert eeuwen be oefende goudsmeedkunst staat in vlam men. De troepen van generaal Mola zagen zich eerst voor de taak gesteld, deze branden te blusschen. Volgens de mededéelingen der nationa listen zijn de Basken totaal verslagen. Op tal van plaatsen hebben zij zich compag nie na compagnie overgegeven. Nadat de nationalisten de voorgaande dagen reeds verscheiden duizenden gevan genen hebben gemaakt, hebben zij gisteren andermaal 2500 Basken gevangen genomen. Het krijgsmateriaal, dat door Franco's troepen is buitgemaakt, is toereikend om verschillende divisies uit te rusten. Het natonalistische hoofdkwartier meldt, 'dat de tegenstanders verrassend weinig te genstand hebben geboden. Dit feit heeft de nationalistische autoriteiten gestimuleerd, gistermiddag via den zender San Sebastian in de Spaansche en Baskische taal den president der Baskische provincie, Aguire, te manen, zich met zijn troepen over te ge ven, teneinde een algehele verwoesting der provincie Biscaye te voorkomen. Baskische gevangenen hebben voorspeld dat Bilbao zich in den loop van deze week zal moeten overgeven, aangezien de bevol king de voortdurende bombardementen en overige ontberingen moede is. Ook verschillende Baskische leiders heb ben toegegeven, dat, bet nutteloos is, den strijd voort te zetten. Incidenten in Granada Ondanks het scherpe, toezicht, dat de rechtsche Spaansche autoriteiten aan de grens tusschen Spanje en het gebied van Gibraltar hebben ingesteld, hebben perso nen, die gisteren uit. Sevilla zijn aangeko men, bevestigd, dat. te Granada een op stand was uitgebroken. Zij konden echter, als gevolg van de terughoudendheid der autoriteiten en de strenge censuur op telegrammen en brie ven geen enkele bijzonderheid mededeelen. In berichten, die te Valencia zijn binnen gekomen wordt gesproken van hevige vuurgevechten, die in verscheiden wijken van Granada zouden hebben plaats gehad. Twaalf vliegtuigen hebben, aldus deze be richten, boven de stad verkenningsvluchten uitgevoerd waarna zeven toestellen een der wijken hebben gebombardeerd. Naar aanleiding van dit optreden der luchtmacht, vraagt men zich af, of wel licht sprake is van een militairen opstand in deze door de nationalisten bezette stad. Sp&ccaJk Ojaruêiedingf VOOR DE5CHOONMAAK Is de grens-contróle afdoende? In een hoofdartikel schrijft de „Giornale dTtalia" over de „gebreken, schendingen en mislukkingen" van het toezicht op de niet- inmenging in Spanje. De eerste zwakke plek van het stelsel zit., volgens het blad in de bevoegdheid der controleurs, die zich er toe moeten beper ken, hun meening of waarnemingen aan Londen mede te deelen. Londen is ver weg en het is volgens de „Giornale" meer dan eens gebeurd, dat verdachte schepen zon der controleur aan boord de Spaansche ha vens bereikten. Het. toezicht aan de landgrenzen is on voldoende: het wordt op de spoorwegsta tions uitgeoefend door tien man, op de hoofdwegen door drie man, op de secon daire wegen slechts door één man. Het is duidelijk aldus het Italiaansche blad dat de smokkelhandel langs deze secondaire wegen geschiedt. Het toezicht in de territoriale wateren is rftig niet goed geregeld: schepen uit Mar seille komend kunnen Spaansche havens bereiken zonder de territoriale wateren te verlaten en het blijkt, dat de controleurs in dergelijke gevallen niets in de melk hebben te brokkelen. Ten slotte merkt het blad op, dat. 't toe zicht ter zee alleen geldt voor de schepen der staten, die de overeenkomst van niet- inmenging geteekend hebben: Spaansche en niet-Europeesche schepen gunnen rus tig met smokkelwaar Spaansche havens binnenloopen. Edens bezoek aan Brussel Nederland en België een strategisch blok? De Britsche minister van buitenlandsche zaken Eden, die met zijn eohtgenoote gis termiddag op het kasteel Laeken de thee heeft gebruikt, alwaar hij door koning Leo pold en de koningin-moeder werd ontvan gen, zal heden per vliegfuig naar Londen terugkeeren. Nu België door Engeland er. Frankrijk is onthei ven van zijn Locarno-ver- plichringen acht men liet in diplomatieke kringen het verstan dips'e, een zekere pauze in acht te nemen en gunstige omstandighe den af te wachten, om te trachten voor Be'- gië een Duitsche garani'ie krijgen binn n het kader van een Westelijk pact. Men za' de besprekingen tot dit doel voortzetten te Parijs, Londen en Brussel. De Vlaamsche Rexisten-leider, Pair! de M o n t, wenscht in „De nieuwe 9taat" de Be'gische regeering geluk met de l'ransch- Engelsche verklaring. De positie van België is volgens De Mont in overeenstemming met den wil van de overgroote meerderheid van het volk. Thans zal het ook moge'ijk zijn de betrekkingen met Duitschland te verbeteren, zonder de positie van Balgië ten opzich'e van zijn vroe gere bondgenooten te verzwakken. In uitvoerige verklaring zeit De Mont ver- vo'gens uiteen, dat juist de vriendschap met Engeland voor België van bijzondere betce- kenis is. Het gewicht van Groot-Brittannië werkt ten gunste van België. De nieuwe oriëntatie van de Belgische buitenlandsche politiek zal volgens De Mon,t de vooruitzichten op politieke, di plomatieke. en militaire samenwerking met Nederland vergrooten. Het is duidelijk,, dat de Nederlanden— België en Nederland een strategisch bloc vormen. De overzeesche bezittingen van Nederland en België zouden onhoud baar worden, als de Britsche zeemacht niet meer de waterwegen beheerschte. Nederland en België op hun beurt moe iten echter op het Europeesche vasteland de Engelsche havens dekken. China fusilleert zijn melaatschen Volgens te Shanghai ontvangen berichten zijn zestig melaatschen, die in het zendings hospitaal te Joengkong, (Kwantoeng) wer den verpleegd, op last der plaatselijke auto riteiten weggevoerd en terecht gesteld. Het bericht heeft in medische en andere kringen te Shanghai groote verontwaardi ging gewekt. De laatste weken zijn nog meer gevallen van fusilleering van leprozen in de provin cie Kwangtpepg bekend geworden, doch 't aantal was dan steeds veel geringer. Polen schept werkgelegenheid Het Poolsche werkfonds dat is gesticht om het uitvoeren van openbare werken te financieren, teneinde den werkloozen een productieve werkgelegenheid te verschaf fen, heeft 33 millioen zloty beschikbaar gesteld voor openbare werken. 10 millioen voor het bouwen van arbeiderswoningen, 10 millioen voor werkverschaffing aan jongemannen en 7 millioen voor credietver leening aan de gemeenten. Van de 33 millioen, die bestemd zijn voor het financieren van openbare werken zullen 2S.1 millioen worden gebruikt voor gemeentewerken, zooals aanleggen van drinkwaterleidingen, riolen abattoirs, elec- trificatie, verbetering van wegen en stra ten enz. SNEL STIJGT HET WATER IN DE VEREEN. STATEN Nieuwe rampen op komst? Uit Baltimore, Pittsburgh, Johnstown on andere steden van Noord-Amerika worden ernstige overstroomingen gemeld Honderden gezinnen, gevestigd in de ■dorpen aan den rand van de Chespeak- baai, zijn gedwonen hun woningen te verlaten. Drie dagen lang heeft het daar aan één stuk door hevig geregend. In de stadswijk Lower East Si le te Baltimore heeft het water bereids een hoogte bereikt van één voet, terwijl het nog voortdurend stijgt. De meeste kelder ruimten zijn overstroomd, waardoor ge vaar bestaat voor instortingen. In de haven staat het water slechts zes duim beneden de golfbrekers, welke ter bescherming van de zakenwijken zijn op gericht. Ook Pittsburgh en West-Pennsylvanie zijn hevig geteisterd. Gedurende 36 jaar heeft reen dergelijke hevige voorjaarsoverstroo mingen daar niet bé'.eefd. Het. hooge water is daar veroorzaakt tengevolge van hevige wolkbreuken, welke twee dagen achtereen hebben geduurd. Tal van rivieren zijn bui ten haar oevers getreden en hebben op ver scheiden plaatsen gevaarlijke aardverschui vingen veroorzaakt- Zeer precair is de sit.uatde in Johnstown, waar de burgemeester de gedeeltelijke ont ruiming van de 70.000 inwoners tellende stad heeft bevolen. Alle schö'en zijn gesloten, terwijl de meeste huizen reeds zijn ontruimd. Tot. het Roode Kruis heeft men het verzoek gericht zorg te dragen voor de tallooze dak- loozen. In de straten van de stad staat het water meer dan een halven meter hoog. Het verkeer in de hoofdstraten is volkomen ge paralyseerd Het dorp Hooversville in West-Pennsvlva- nië staat geheel onder water. Vele naburige dorpen zijn eveneens overstroomd, dan wel geheel door het water ingesIoijèiS; zoodat het verkeer en de toevoer van levensmiddelen slechts meit behulp van booten kunnen plaats hebben. De Ohio, die eerst sedert korten tijd haar normalen waterstand heeft gekre gen, is weer beginnen te stijgen met een gemiddelde snelheid van 18 c.M. per uur. Wanneer het weder niet spoedig omslaa*. zal de rivier zeer binnenkort haar hoogstou waters'and andermaal hebben bereikt. Berichten uit Cumberland en Maryland melden, dat de vloedgolven het zakenleven in beide steden ten zeerste belemmeren. ONGEVALLEN 7*' VERZEKERING JliaaUc^appif - SneeL (Adv.) Tomen er moeilijkheden in Roemenië? De speciale correspondent van de „Jour nal", Mark Ravage, heeft kans gezien, ko ning Carol van Roemenië te interviewen over ae jongste verwikkelingen in zijn land. Op een vraag van den correspondent aan gaande de geruchten over een mogelijk spoe dig te verwachten regeeringswijziging in Roemenië antwoordde de koning: „Een der gelijke wijziging is niet uitgesloten, maar momenteel is mij daarvan zelf nog niets bekend". „Men zegt", aldus Ravage, „dat een burgeroorlog dreigt in Roemenië. Vooral de Joden zijn zeer beducht. In sommige Jood^ sche en andere kringen verwacht men zelfs moordpartijen". „Ik zal niet beweren", antwoordt de koning, dat het onmogelijk is, dat wij van- aa-ag of morgen voor moeilijkheden ern stige gebeurtenissen misschien komen te staan. Europa en de heele wereld beleven een tijdperk van ernstige schokken en Roe menië kan daarop moeilijk een uitzondering maken. Ik zal evenwel niet dulden, dat de openbare orde door wien ook wordt ver stoor q". Wat Roemenië's buitenlandsche politiek betreft verklaarde de koning, dat deze on gewijzigd blijft: „Voor Roemenië blijft de kleine entente de hoeksteen van alle politiek in dit gedeelte van Europa. De Fransche vriendschap blijft voor mij en voor mijn land het kostbaarst bezit van on zen politieken rijkdom. Onze banden met Frankrijk zijn sterker dan ooit. Ik kan me niet voorstellen, dat die banden ooit ver- brok enzouden kunnen worden". Naar uit andere bron verluidt heeft de broeder van nen koning, de ex-prins Nicolaas thans met zijn echtgenoote definitief zijn land verlaten, om zich in Weenen te gaan vestigen. en De wereldtentoonstelling te Parijs ITet Fransche ministerie van handel heeft officieel bekend gemaakt, dat de plechtige opening der Parijsche exposi tie op 24 Mei a.s. zal plaats vinden. Den 2östen Mei zal aan .het publiek toe gang worden verleend. Zooals bekend was de openingsdatum oorspronkelijk op 1 Mei bepaald^ doch hebben de herhaalde stakingen, tijdens den bouw, uitvoering van dat voor nemen onmogelijk gemaakt. Wat doet ge liever DUUR WONEN ln een buurhuis en Uw leven lang huur betalen? of GOEDKOOP WONEN IN EEN EIGEN HUIS en toch in 20 jaar het huis geheel afbetalen? HOOGE HYPOTHEEKRENTE BETA LEN of het RENTEBEDRAG GEBRUI KEN om uw schuld af te lossen? Vraagt een prospectus aan bij de N.V. B 0 U W K A S „R 0 H Y P" SPUISTRAAT 219,221 - AMSTERDAM (C.). (Adv.) Rusland arresteert Jagoda's vrienden Naar uit betrouwbare bron vernomen wordt is eenige dagen geleden ook de directeur van de groote opera te Moskou Moetnych, gearresteerd! Moetnych en Lja- dof, de kortgeleden gearresteerde directeur van den kleinen schouwburg, zouden in relatie met Jagoda hebben gestaan. Ook de vroegere plaatsvervanger en ver- trouwensmam van Jagoda in de Gepeoe en latere volkscommissaris der posterijen, Pro- kofjef, zou thans gearresteerd zijn, nadat hij enkele dagen na de arrestatie van Jagoda zonder opgave van reden van zijn functie van plaatsvervangend postcommis- saris was ontheven. Voort s zijn nog verschillende hooge gepeoe- ambtenaren in hechtenis genomen. GEMENGD NIEUWS Brand in fabriek te Zaandam Brandweer moet zuinig zijn met water! Gistermiddag is brand uitgebroken in het fabriekscomplex van de Algemeene Norit- Maatschappij N.V. nabij de Hembrug te Zaandam. Aanvankelijk heeft men getracht met eigen personeel het vuur te blusschen, doch deze poging moest opgegeven worden wegens onvoldoenden druk op de waterleiding. Hot bleek onmogelijk het water op te voeren tot de bovenste verdieping van het meer dan 15 M. hooge fabriekspand, waar juist de ibrand woedde. Uit een belendenden schoorsteen waren vonken tusschen het dakhout en de pannen gekomen, die zich een weg gebaand hadden naar de bovenste verdieping, welke niet in gebruik is, waardoor het vuur niet direct opgemerkt werd Met een paar flinke stra'en water was het vuur wellicht spoedig bedwongen, doch de biandweer, die inmiddels te hulp geroepen was, kreeg de opdracht zoo spaarzaam mo gelijk met water te zijn om te voorkomen, dat de fabrielcsleiding genoodzaakt zou zijn de stroom van het electrisohe net af te s!u;- ten. waardoor het geheele bedrijf stil zou staan. Na verloop van 1*4 uur kon de brandweer haar taak a's geëindigd beschouwen. De materieele schade is vrij aanzienlijk. De fabriek bereidt o.a. koolstof voor gas maskers. AANNEMER ERNSTIG MISHANDELD. De aannemer J. v. d. Z. te 's-He rtc gen- bos c h is op eep werk, dat hij daar uitvoert, gistermorgen bij een kwestie met eenige werklieden door een klinker aan het hoofd gewond. De man stortte neer en moest door den G. G. D. naar het Grootziekengasthu'.s worden vervoerd. Hij heeft een schedel'basis- fractuur en een hersenschudding bekomen. De politie stolt een uitgebreid onderzoek in naar den nog onbekenden dader. DE N.S.B. Principieel getoetst en veroordeeld Bij Drukkerij Libertas te Rotterdam ver scheen dezer dagen een buitenmodel verkie^ zingsgeschriftje van 16 pagina's. Het dient zich aan als weergave van een openbaar debat tusschen Ds G. van Duyl (n.s.b.) en Ds C. Stam (a.r.), gehpuden te Pernis op 10 Maart 1.1. en op schrift gesteld door laatst genoemden predikant. Het debat zelf was iets frappants, want het werd gehouden op dezelfde dag, dat de nationaal socialistische pers schreef: „wij debatteeren niet met tegenstanders, wij on derwerpen hen", of iets van die kracht. Merkwaardig was ook, dat Ds Van Duyl zijn best heeft gedaan over beginselen le spreken, al is hem dat niet steeds gelukt. Die goede wil blijkt niet steeds. Nu geven wij toe, dat het in de meeste gevallen een hachelijk ondernemen is om een objectief verslag te maken van een discussie, waarin men zelf partij is. Maar wanneer wij deze brochure vergelijken met het onpar tijdige persverslag, dan concludeeren wij met volle overtuiging: Ds Stam is in dit opzicht geheel geslaagd. En zoo least men uit dit geschrift hoe de N.S.B. haar beginselen verdedigt en welke methoden zij daarbij volgt. Als treffend voorbeeld daarvan .knippen wij uit de bro chure van Ds Stam het volgende citaat, dat niet over iemand uit onze kring, maar over een vrijzinnig-democraat handelt: Ik wees op Brochure V pag. 15. Daar wordt aangehaald een woord van Mr R. Kranenburg, die de „Regeering" (daar mee bedoelt hij het Ministerie) karakte riseert als „een groep mandataris sen van de meerderheidspar tij e n." Waar het citaat te vinden is, vermeldt Brochure V niet. Wat ze trouwens nergens doet. Het is uit het groote 2-deelige werk van Kranenburg: Nederlandsch Staats recht, 4e druk, 1933. Wat doet nu Brochure V? Ze geeft één enkele zinsnede weer uit Kranenburgs beschrijving van ontstaan en ontwikkeling van het parlementaire stelsel. Daarin worden de moeilijkheden besproken, die in parlementair opzicht zijn doorgemaakt, in de periode, toen er minder gelijkheid in staatkundige doelstelling tusschen de rechtsche partijer was. Dan zegt Kranen burg bij die bespreking: de positie der Regeering werd daardoor meer die van een groep mandatarissen van de meer derheidspartijen. Er wordt hiermee dus niets anders j zegd, dan dat de positie der regeering de moeilijke jaren na de „gelijkstelling" ging g e 1 ij k e n op dia van een manda taris. Dat de verhouding zoo niet behoort te zijn, zegt Prof. Kranenburg meer dan eens deze woorden: „De verhouding van regeering en volks vertegenwoordiging is, ook bij aanvaar ding van het parlementaire stelsel, niet die van mandataris en opdrachtgever. De regeering heeft haar eigen verantwoorde lijkheid en behoudt die." Zóó werkt de N.S.B. met citaten. En om dat Ds Stam zulke dingen sober en waar be spreekt, kan dit ongewone geschrift veel nut doen in deze dagen. Laten de Kiesvereni gingen eens een exemplaar aanvragen bekijken. Misschien volgt dan verspreiding op groote schaal. Het zou niet overbodig zijn. Uit derde etage gevallen Ernstig ongeluk te Amsterdam Op de Marnixkade te Amsterdam is een ernstig ongeluk gebeurd bij het lappen van de ruiten. Een man had de ruiten uit de sponningen geno nen. teneinde deze ook aan den buitenkant te kunnen reinigen. Bij het inzetten verloor hij zijn evenwicht. Hij greep zich vast aan het touw van het tegen- gewicht der ramen, dat echter afbrak. Met raam en al viel de ongelukkige dientenge volge uit de derde etage in eender tuinen aan de achterzijde van de woning. Met fractu ren aan de wervelkolom en aan den linker schouder is het slachtoffer in zorgwekken der. toestand naar het WiilhelminagasthuLs vervoerd. INBRAAK IN FABRTEKSKANTUOR Te Barneveld is een inbraak gepleegd in het kantoor van de metaalwarenfabriek van de firma R. van Schothorst. Men heeft zich toegang verschaft door het uitzagen van een raamsluiting, waarna in het k toor een stalen archiefkast werd opengebro ken. Een bedrag van naar men meent f 800 is ontvreemd. In de kast was voor een groot bedrag aan zegels geborgen. De dieven heb ben deze onaangeroerd gelaten. De politie heeft een onderzoek ingesteld waarbij zij gebruik maakt van een politiehond uit Amersfoort. HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor 8 ct. en 25% zwaarder dan de meeste andere. Oft 3 yuwvhut 4etek! Beleediging van Minister Colijn Behandeling voor den Hoogen Raad De Hooge Raad behandelde een cas satieberoep van H. J. F. A. S., wien ten laste is gelegd het verspreiden te W o r- m er veer van een geschrift, beleedigend voor dr. H. C o 1 ij n. Het betrof hier het overnemen van een plaat uit „De Noten kraker", waarop de heer Colijn mei bebloe de handen was afgebeeld- en die betrekking had op de wijze, waarop de muiterij op „De Zeven Provinciën" was onderdrukl. Boven de plaat stond: „Christelijke gezagshand- having" en eronder: „Mijn God is een God der wr:.ke en daar houd ik mij aan". De politierechter te Haarlem zoowel als in hooger beroep het gerechtshof te Amsterdam veroordeelden S. tot 25,boete. Mr. A. J. v a n Vess e m, uit Utrecht, lichtte thans voor den Hoogen Raad een cas satiemiddel toe. Hij betoogde, daf uit de ten lastelegging in deze zaak een groote verwar ring van begrippen blijkt. Pleiter wees nog op een brief, door dr. Colijn in 1933 geschreven aan den officier van justitie te Haarlem, een brief die be wees, dat dr. Colijn zich door deze plaat niet beleedigd gevoelde. Pleiter .verzocht den' Hoogen Raad van dezen brief kennis te ne men en betoogde voorts aan de hand van de totstandkoming van art. 271, dat, zelfs al zou de plaat wel beleedigend zijn, in dit geval toch geen strafbaar feit is gepleegd. De nieu we verspreiding zou immers zelf een belee diging moeten vormen, hetgeen hier niet het geval is. De advocaat-generaal, mr. Van Lier, zal conclusie nemen op 10 Mei. AAN DE VERWONDINGEN OVERLEDEN In het ziekenhuis te Groningen ia zonder tot bewustzijn te zijn gekomen over leden de hoer B. Sagel een der slachtoffers van het motor-ongeluk, dat in den nacht van 18 op 19 April te Wildervank plaats had. De heer Sagel bekwam daarbij een ernstige hersenschudding. Het slachtoffer was gehuwd en vader van negen kinderen. TAKEL OP HET HOOFD GEKREGEN Gistermiddag omstreeks twee uur heeft bij werkzaamheden aan de nieuwe ver- keersbrug te II edel de 34-jarige arbeider J. de Bie. van de aannemersfirma Den Brecjen van den Bout, welke een werk in uitvoering heeft, een nijschtakel op het hoofd gekregen .De man bleef bewusteloos op den grond liggen. Per brancard werd hij naar zijn woning te Hedel vervoerd1, vanwaar hij later naar het groot zieken huis te Den Bosch werd getransporteerd. Men vreest voor zijn leven. DE OPLICHTING IN ZUID-LIMBURG De derde verdachte B. K, die gezocht werd in verband met de oplichterij op groote schaal, gepleegd in Zuid-Limburg, is giste ren door de politie te Rotterdam gearres- tcerd. Hij zal naar Heerlen worden gebracht, Boven de Poolcirkel* YHR-HAAL UIT -H£T LEV£N^D£R ESKIMO'S "DOOR RE6INAV.D.4HAUW-VCLTMAN. HOOFDSTUK VII (12 Nauv eli,ks was de nieuwe dag aangebroken of allen waren weer op de been. Tijd om te eten gunden ze zich bijna niet: temeer omdat Jessie zich niet wel gevoelde. Soak en Nini gebruikten een stuk bevroren vleesch, dat hun een gevoel van verzadiging gaf. Soak haastte zich toen om de sleden gereed te maken en de honden in te spannen. Nini verzorgde zoo goed mogelijk haar zieke moeder en trachtte het haar zoo gemakkelijk mo gelijk te maken. Jessie verzocht Soak regelrecht koers te zetten naar het kustgebied en halt te houden wanneer hij een geschikte rots woning ontdekt had. Soak verzekerde zijn moeder, dat hij in de buurt een zeer geschikte rotswoning wist, die niet alleen henzelf, maar ook de honden onderdak zou bieden. Wanneer ze onverhoopt al bewoond mocht zijn, was er nog een kleinere in de nabijheid. In dat geval zouden de honden in de buitenlucht verblijf moeten houden. Spoedig was alles reisvaardig. Soak had de honden met opzet een kleine portie vleesch gegeven, om ze treklustiger te maken. Voort ging 't weer. Regelrecht op de kust aan. Soak lette nu beter op de toestand van 't ijs, waarover de honden hun weg kozen. Het was kouder dan de vorige dag en er woei een vrij scherpe wind. doch de lucht was helder en het uitzicht goed. In de verte, op een plat ijsplateau, zagen ze twee groote ijsberen. De eene zat op z'n achterpooten en de andere stond met opgeheven kop, als was hij verwonderd en nieuwsgyprig. De drie reizigers dachten allen aan Ikanoff. Zijn jagershart zou luid geklopt hebben bij 't zien van zoon heerlijke jacht buit. Doch Ikanoff 20U nooit meer jagen. Geen beer. noch vos, zou meer door zijn zekere hand gedood worden, itkanolf sliep de eeuwige slaap, waaruit hij nooit meer ontwaken zou. Het was hun droef te moede. Jessie kreunde zacht van pijn. Ze voelde zich ziek en ellen dig. 't Was of er geen uitzicht meer in haar leven was. Och det Ikanoff nog leefde. Met hem was alles goed geweest en een bittere haat welde in haar op, toen ze dacht aan Naa- ank, den moordenaar. Dat hij mocht vallen door hun hand! Zijn lichaam mocht een buit zijn voor de vossen- en wolventanden. Geen mede lijden zou haar hart beroeren, wanneer dit gebeuren zou. Ze klemde de tanden op elkaar en vei borg haar betraand gelaat tegen de dikke mouwen van haar pelsjas. Tegen d° middag bereikten ze de kus.t. De afstand was in werkelijkható veel meer geweest dan men zoo op 't oog af vermoeden zou. Nog bijna een uur volgden zf in vliegende vaart de kustlijn over 't bijna spiegelgladde jonge ijs, toen temperde Soak de gang van het span en speurden zijn oogen de omtrek af. Hij zocht naar de plaats waar de rotswoning zijn moest. En hij had geluk. Eerder dan hij gehoopt had, ontdekte hij de plek. Dicht in de nabijheid werd halt gehouden en tot hun groote vreugde bleek het hol onbewoond te zijn. Wel hadden de vroegeie bewoners er veel vuil en afval in achter gelaten, maai met vereende krachten was dit spoedig opgeruimd. Alles wat dienen moest voor hun dagelijksch onderhoud werd van de sleden afgeladen en in de hohvoning gebracht. Nini zorgde zoo spoedig mogelijk voor een pelzenbed, waarop Jessie kreunend van pijn en koortsig neerzonk. Soak en Nini begrepen, dat hun moeder zwaar ziek was en niemand was in de nabijheid om haar met iets te helpen of haar pijn te verzachten. Verlaten waren ze door allen en iedereen. Geen Angakok (toovenaar), die hen helpen kon. Nini smolt wat sneeuw, om moeders dorst te lesschen en Soak verzorgde zoo goed en kwaad als het ging het maal. Tot overmaat van ramp bleek, dat ze hun kleine voorraad thee verloren hadden. Bij het weer opladen van de sleden was het zeker op t ijs achtergebleven. Daar was z'n moeder nu heel de winter zoo zuinig op geweest. Het scheen of ook Soak bij 't naderen van de nacht de moed in de schoenen zonk. Alles op deze reis leek hun tegen te loopen. Als hij naar moeder keek kroop de angst in hem naar boven en scheen de toekomst hem donker. Vv at moest er van hem en Nini worden als ook moeder van hen ging? A's ook zij dezelfde slaap zou slapen als zijn vader? Waaraan hadden ze het verdiend, dat de Booze Geest hen straffen ging? Maar neen! Een wilde haat vlamde in hem op. 't Was alles de schuld van Naa-ank. Hij was de schuld, dat zij te vroeg van Ikoetha waren vertrokken. Hij was 't, die zijn vader de doodenslaap had doen slapen! O, als de moordenaar in z n handen viel! Een wilde wraak wrong zich in hem naar hoven. Z'n oogen fonkelden van woede en z'n vuisten balden zich krampachtig. Vader zou gewroken worden. Geen graf zou 't lichaam van den fnoordenaar toedekken. Zijn vleesch zou voor de wolven en vossen zijn. Ei volgde een donkere, angstige nacht. Jessie was erg ziek en onrustig 1 e'kens vroeg ze om drinken en in haar ijlen riep ze om Ikanoff. Blij en toch bezorgd begroetten Soak en Nini de aanbre kende dag. Ze hadden zelf bijna geen oog dicht kunnen doen. Ze gevoelden zich machteloos en nutteloos omdat ze hun zieke moeder niets konden aanbieden. Troosteloos zaten ze bij elkaar, elk aan een kant van de lekkende gele vlam van de traanlamp. Opeens schrokken ze op door het woeste geblaf van de honden in het voorportaal. Beider gedachten gingen uit naar den wreeden jager van Ikoetha. Soak greep onmiddellijk zijn buks en legde de haanpal om, besloten om als 't Naa-ank was vaders dood te wreken. Neen. Z'n schot zou niet missen. Onrustig flikkerden z'n oogen. Een bittere lach kwam om z n inond, toen hij met vastberaden stappen naar de hol-* uitgang Ucj. Verwonderd, verschrikt en bijna teleurgesteld bleef hij plotseling staan. Dicht bij de hol-ingang stond een groote, fcrsche man Hij droeg een dikke pelsjas en nog nieuw ge naaide schoenen. Een korte zwarte baard deed hem ouder schijnen dan hij was. Het was hem aan te zien, dat hij nog geen langdurige reis achter de rug had. 't Was een blanke. [(Wordt vervolgd)]

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2