DE JAARVERGADERING VAN PATRIMONIUM „BLOM" MAANDAG 26 APRIL 1937 Emigratie, rationalisatie en sociale verzekering besproken Sociaal Evangelisatiewerk In de Zaterdagmorgen gehouden zitting van de vergadering van Patrimonium zijn eenige voorstellen en vraagpunten behan deld. De afdeeling Ermelo had een voorstel betreffende emigratie van werkloozen aan de orde gesteld, met de bedoeling om hierdoor de werkloosheid te bestrijden. Er melo wenschte te komen tot het vormen van een fonds, verkregen door samenwerking met andere sociale bonden teneinde daarmede zich aanbiedende emigranten te helpen. Na eenige discussie over dit voorstel, waaraan ook de afd. Amsterdam deelnam, heeft de voorzitter, de heer C. S m e e n k, namens het Verbondsbestuur het idee van fondsvorming ontraden. Gewezen werd op hetgeen door de Ned. Z. A. Vereeniging wordt verricht en op de adviezen van Overheidswege. Ook is er, merkte de voorzitter op, niet zóóveel gele genheid tot emigratie, dat hiermede, zooals Amsterdam schijnt te meenen, aan honderd duizenden op deze wijze werkgelegenheid zou kunnen worden gewaarborgd. De gele genheid tot emigratie is beperkt, en de beste emigranten moet men als regel niet zoeken onder de stedelingen, maar bij de weinig pretentieuse landbouwende bevolking. Overeenkomstig het advies van het Ver bondsbestuur heeft de vergadering het voor- stel-Ermelo niet aanvaard. Schaduwzijde der rationalisatie De afdeeling Hilversum vroeg maatre gelen van de regeering tegen het euvel, dat werknemers na vele dienstjaren door hun werkgevers op ouderen leeftijd worden ont slagen zonder eenige schadeloosstelling krach tens een wettelijken maatregel, welke laatste de afdeeling noodzakelijk acht. Na een korte toelichting door den afge vaardigde dezer afdeeling merkte de voor zitter op, dat gehoopt mag worden, dat het door de Tweede Kamer aanvaarde wets ontwerp tegen vervanging van volwaardige arbeidskrachten door vrouwen en meisjes baat zal brengen. In sommige gevallen wordt door onderne mingen reeds een zeker wachtgeld verstrekt aan hen die tengevolge van de door Hilver sum bedoelde rationalisatie buiten arbeid geraken. Wenscht men, dat de voordeelen der rationalisatie voor de ondernemingen zouden worden opgeheven door een wettelijk geregeld wachtgeld, dan zou dit weer nieuwe concurrentie-moeilijkheden voor het bedrijfs leven beteekenen tegenover het buitenland. Deze zaak kan alleen langs internationalen weg gerégeld worden en veel hoop hierop bestaat niet, gelet op den gang van zaken te Genève. De voorzitter besloot zijn opmerkingen met de verzekering, dat het Verbondsbestuur in deze aangelegenheid diligent zal blijven, met welke toezegging de afdeeling Hilversum ge noegen nam. De propaganda Een voorstel van Utrecht om de uitbrei ding van het ledental en van het aantal le zers van het orgaan uit te breiden, werd door de vergadering aanvaard. .Werk voor de Afdeelingen De afdeeling Amersfoort noodigde in een voorstel het Verbondsbestuur uit, meer leiding te geven aan het sociale werk der af deelingen. Amersfoort noemde o.m.: arbeid in het belang van meisjes; waken tegen prijs stijgingen; tegenover gevaren van het koo- pen op crediet; de aandacht vestigen op spa ren; zorg voor schippersgezinnen; Christe lijke lectuur in kiosken. Het Verbondsbestuur achtte hetgeen Amers foort beoogt uitnemend, doch meende dat in de eerste plaats de Afdeelingen zelf hierin een taak hebben. Het Verbondsbestuur zal verder doen wat mogelijk is. Een standpunt de vergadering accoord ging. Zij, die niet onder de Invaliditeits- cn Ouderdomswet vallen De afdeeling Groningen stelde voor aan het Verbodnsbestuur op te dragen een krachtige actie te ontwikkelen tot wijziging van de Invaliditeits- en Ouderdomswet, aan gezien een aantal personen door gewijzigde tijdsomstandigheden thans een zoodanige po sitie hebben, dat zij onder de Invaliditeits- en Ouderdomsverzekering zouden vallen, in dien hun leeftijd dit niet belette (boven 35 jaar). Deze personen komen op de arbeidsmarkt zonder verplichte rentekaart. Onder deze groepen vallen: a. diegenen die een salaris genoten boven 3000, b. ondernemers of zelfstandigen die hun zaken niet meer recht konden houden en in loondienst zijn gegaan. Na een toelichting van Groningen bracht de voorzitter namens het Verbondsbe stuur in herinnering dat Patrimonium her haaldelijk heeft aangedrongen op wijziging van de leeftijdsgrens. In 1928 b.v. is reeds gevraagd een nieuwe indeeling van de loon- klassen. Uitvoerig ging de heer Smeenk na wat moet gebeuren, indien het voorstel-Gronin- gen waarmee spr. sympathiseert zou worden verwezenlijkt. Hoewel het Verbonds bestuur geen positieve toezegging kan geven, zal het alles doen wat in zijn vermogen is om te bereiken wat door Groningen wordt voorgesteld. Het meest urgent is ongetwij feld, besloot spr., wat gevraagd wordt voor de onder a genoemde groep. Na eenige discussie kon de vergadering zich met deze gedragslijn vereenigen. Bestuursverkiezing Als lid van het Verbondsbestuur is herko zen de heer G. Baas Kzn., van Amster dam. Na afhandeling der huishoudelijke aange legenheden heeft de heer R. Hagoort een inleiding geleverd over het onderwerp: Patrimonium en zijn sociaal Evangelisatiewerk Dit sociaal evangelisatiewerk, aldus spr., heeft vooral ten doel het practische werk tot moreelen en geestelijken steun aan allen, die in moeilijke omstandigheden verkeeren en die tengevolge daarvan ten prooi zouden kunnen worden aan allerlei revolutionaire propaganda. Spr. schetste verder het werk van het lec- tuurfonds, dat ook zorgde, dat de tewerkge- stelden in de werkverschaffingskampen goede dagbladen ontvingen, zoodat daar de revo lutionaire propagandalectuur zoo goed als weggedrongen werd. Er werd ook. meer gedaan. Diverse afdeelingen zijn werkzaam geweest op het terrein van de moreele werkloozen- zorg. Met eere noemde spr. het werk van de gewestelijke organisatie Groningen, die sinds 1928 op groote schaal het werk voor de gees telijke verzorging der tewerkgestelden in de werkkampen ter hand-nam. Spr. wees op de noodzaak van steun aan de geestelijke v-rzorging van de tewerkge stelden in de Rijkswerkkampen bij Giethoorn en bij de Maaswerken, waarvoor de subsidies belangrijk zijn ingekrompen en dus plaats komt voor het particulier initiatief. De 'Zuiderzeewerken vragen ook belang stelling. Hier liggen meer perspectieven die moreel én propagandistisch vjor Patrimonium van groote beteekenis zijn. Aan dit sociaal evangelisatiewerk behoort niet alleen het betrekkelijk kleine ledental van Patrimonium te werken, maar ieder Christen, van wat rang of stand ook. In de werkkampen De heer D. C. A. Bout, geestelijk verzor ger der tewerkgestelden, sprak hierna over dit werk in de Werkkampen. In dezen tijd hebben wij, zei spr., een boodschap te brengen aan menschen uit dé groote steden en van he' platteland, die in de werkkamp _n vertoeven. Spr. gaf eenige pakkende voorbeelden va., het zoeken van aanraking met hen, die ver van huis; in de werkkampen, in een vastgeloopen wereld, terecht gekomen zijn. Vooral met Amsterdam mèrs heeft spr. veel contact gevonden, het geen het werk in den wijdingsdienst en den overigen geestelijken arbeid ten goede komt, en vele maatschappelijke zwervelingen doet vragen naar den Bijbel. Vrouwen schreven spr. brieven, waarin zij haar vreugde uit- Conserven stellen met reden Zelfs fijnproevers geheel tevreden Hoofdöiin.Kiesnün. pijnen te verdrijven is een Mijnhardfs Poeder Per at uk 8 ct.; dons 4F> ct Bij l'w Drogist spreken over deze zorg voor haar en vaders. In dezen tijd, die stuk is, zijn niettemin vele kansen, ging spr. voort, die met tact moeten worden aangegrepen. Er zijn onder hen, die de werkkampen bevolken, ook vele rustige elementen, die gebracht in de sfeer van de Christelijke samenleving, den zegen van het Evangelie ondergaan en verder dra gen. In dit verband gewaagde spr. met veel sympathie van de Prot. Chr. werkkampen voor de jongere werkloozen. Tusschen de op de werkloozen vegeteeren- de partijen moeten wij, besloot spr., gaan staan met onze boodschap „Waag het met Christus". Na een geanimeerde discussie over de ge leverde inleidingen werd de jaarvergadering gesloten. Het Prinselijk Paar Terug naar Nederland Prinses Juliana en Prins Bernhaird heb ben vaintdaag slot Reckemvalde verlaten en zijn naar Nederland teruggekeerd. Tot Ber lijn heeft Prins Aschwin hen vergezeld. Het Prinetel'ij'k Paa.r heeft in Du itech land w ei nig mooi weer gehad. Het heeft Vrijwel aanhoudend geregend. „Hertog Hendrik" vertrokken Ter vervanging van kruiser „Java" in Spaansche wateren Luchtafweergeschut aangebracht Hedenmorgen is de „Hertog Hendrik" van Den Helder naar de Straat van Gibraltar vertrokken, waar het overeen week hoopt te arriveeren. Het schip zal dan het commando van de „Java" over nemen. De kruiser „Java" komt dan naar huis om in gereedheid te worden gebracht voor de vlootrevue bij Spit- head. Er is de laatste .weken op de .Hertog Hendrik" hard gewerkt. Om tijdens de nu aangevangen oefenreis op alle gebeurlijk heden voorbereid te zijn, is het schip voor zien van een luchtafweerba'tterij. Van de vier 7,5 cm kanonnen zijn er twee verwij derd. om plaats te maken voor vier lucht- afweermitrailleurs van 40 m m. De houten schotten van de officiersverblijven werden vervangen door stalen schotten. Om zes uur vanmorgen werd de haven van Den Helder verlaten. Voor de reede werd voor anker gegaan, waar in samen werking met marinevliegtuigen het nieuwe luchtafweergeschut werd beproefd. Omstreeks elf uur koos tie „Hertog Hen drik" werkelijk zee om voor geruimen tijd (vermoedelijk drie maanden) het vader land te verlaten. De „Johan Maurits van Nassau", het flot- tièljevaartuig, dat uit Curaijao zal vertrek ken, als de O. 12 en de O. 14 daar zullen zijn aangekomen, wordt ongeveer 24 Mei in de Straat van Gibraltar verwacht. Het zal dan het commando van de „Herto? Hen drik" overnemen, die dan in de buurt de eigenlijke oefenreis gaat maken, want van de uit circa 350. koppen bestaande beman ning zijn er 200 nieuwelingen waarvan 100 in de opleiding; ditmaal gaan de derde jaars-adelborsten mee op oefenreis: de vorige reis waren het de eerste-jaars-adel- borsten. Deze oefenreis gaat naar Pónte Delgada, Horta en Funchal. De bloemententoonstelling te Boskoop Een bijzonder poststempel Op de bloemententoonstelling, welke van 21 April t.e.m. 10 Mei te Boskoop wordt gehouden, is een brievenbus geplaatst. Van af hedjen worden de in doze bus gedepo neerde poststukken van een afdruk van een bijzonder stempel voörziLen. DE BURGEMEESTER VAN OUDER-AMSTEL De burgemeester van Ouder-Amstet Ouderkerk a. d. Amstel, J. A. A. Straman, is in verband met een hartaandoening, voor die tweede maal opgenomen in het R.K. zie kenhuis, West-einde, Den Haag. Hij mag geen bezoek ontvangen. ZESTIGJARIG HUWELIJK Het echtpaar J. Zeedijk en A. Zee- d ij k—H e r d e r, te Krewerd (Gr.), her denkt heden den dag dait zij 60 jaar geleden in het huwelijk traden. SLAPENDE CHAUFFEUR VEROORZAAKT ONGELUKKEN Hij was twee etmalen in touw geweest Vernielde auto achtergelaten Dat zelfs een chauffeur niet zonder slaap kan, is gisteren wel op ondubbelzinnige wijze gebleken bij een gelukkig niet ern stig ongeval, dat te Overschie heeft plaats gevonden. Uit deze geschiedenis valt de lee ring te trekken, dat het wel heel gevaarlijk is, om een auto-bestuurder bijna 48 uur achtereen langs 's heeren wegen te laten rijden. Wat is er namelijk gebeurd. Gistermorgen om half negen vond de politie te Over schie langs den Rijksweg een vrachtauto van de fa. Versenveld uit Barneveld zwaar beschadigd langs den weg staan. Eenige mistpaaltjes en een verkeersbord bleken ge sneuveld te zijn, maar de chauffeur van de auto, die deze ongelukken had veroorzaakt, bleek nergens te vinden. Do politie nam de auto in beslag en liet een kraanwagen aanrukken om het obstakel uit den weg te ruimen Doch daarmee was de kous niet af. Men laat toch niet zoo maar een vrachtauto voor oud vuil langs den weg staan! In den loop van den dag werd het raadsel opgelost. De chauffeur van de auto bleek geweest te zijn de 24-jarige A v. d. B. uit Rotterdam. Deze man was Vrijdagmorgen om acht uu aan het rijden gegaan met de vee-auto en meer dan 20 uur achtereen had hij prac- tisch zonder rust het héele land doorkruist. Slechts had hij ruim een uur in de kleeren geslapen. In den nacht van Zaterdag op Zondag zou hij van Amsterdam naar Rot terdam rijden, maar die reis heeft hij niet meer heelemaal volbrachtZonder zelf te weten waar hij heen reed, kwam hij nog half slapend tot Overschie, na eerst in de buurt van Delft nog verkeerd gereden te zijn, doch toen werd de slaap al te sterk en volkomen „buiten bewustzijn" reed van der B. tenslotte enkele obstakels omver Van de klap, die dit stellig gegeven moet .hebben, heeft hij zelfs niets, gehoord! Toch werd hij van de schok wel wakker er een vergeefeche poging om met een passee- rende auto mee te rijden, besloot hij maar naar Rotterdam, te wandelen. Daar begaf hij zich naar de vertegenwoordiger van de Barneveldsche firma, vertelde hem ïn 't kort wat er gebeurd was en viel gelijk weer in De werkmeester is toen naar Overschie getogen, om te vertellen, dat de chauffeur terecht was; en .toen deze zelf weer een beetje was opgeknapt, is hij eveneens naar Overschie gegaan, en heeft daar zijn ver haal verteld Wat een toestanden Centrale Vliegschool te Teuge Een oorkonde gemetseld Zaterdag heeft Ir J. E. F. de Kok, voor zitter van de Kon. Ned. Véreen. voor Lucht vaart, een oorkonde ingemetseld in muur van het op Teuge bij Deventer te stichten gebouw voor de Centrale Vlieg school. Het in aambouw zijnde gebouw was fees telijk met vlaggen getooid. Alvorens tot het inmetselen der oorkonde werd overgegaan, memoreerde de heer Steirenberg, voorzitter van de Ned. Bond van Zweefvliegers, de voorgeschiedenis van die vliegschooL Ir De Kok zeide o.a., dat het in de bedoe ling ligt de opleiding voor het c-brevet deze school te doen geschieden. De heer De Kok feliciteerde de heeren Bauling en Ankersmit te Deventer met d' verwezenlijking van de plannen en metselde daarna de oorkonde in. Deze bevat het opschrift.: „Op 24 April 1937 metselde Ir J. E. F. de .Kok, voorzitter van de Kon. Ver. voor de Luchtvaart, deze oorkonde in dit gebouw als eerste perma nente verblijfplaats van de Nederlandsche zweefvliegers". Onder vrachtauto gevallen In de Julian astraat te Alfen a. d. Rijn is Zaterdagmiddag de 22-jarige werklooze A. van Greuningen, toen hij in de passeerende vrachtauto van een hem bekend expediteur wilde springen, gevallen en onder de wagen terecht gekomen. Twee wielen gingen hem over het hoofd. Na eenige oogenblikken is de man aan de gevolgen bezweken. OPLICHTERSBENDE ONTMASKERD Werkte reeds geruimen tijd in Zuid-Limburg Goede vangst van de Heerlensche politie De recherche te Heerlen is er in geslaagd een geraffineerd oplichters- complot te ontmaskeren, waarvan vele personen in Zuid-Limburg reeds de dupe waren geworden. Twee der op lichters, J. K. en zijn zoön H. B. K., werden gearresteerd, een derde, B. K. genaamd en eveneens een zoon van J. K., Ls nog voortvluchtig. Aanvankelijk had het drietal een kantoor tje te Heerlen onder den naam van Premie- efi'ectenhandel .Voorzorg". Later vestigde zich de vader te Schinveld en de zoons te Sitlard. In 1935 was'het drietal ook reeds van op lichting verdacht. De vader werd toen vrij gelaten en de zoons werden tot 8 maanden gevangenisstraf veroordeeld. De oplichtingspraktijken van het drietal bestonden hierin, dat ze aan verschillende personen effecten verkochten van bovenge noemd kantoor, waarhij de koopers dan direct f3.60 moesten betalen en voorts maandelijks f 1 moesten storten. Na eenigen tijd kregen de koopers dan de mededeeling. dat hun serie-nummers waren uitgespeeld en dat binnenkort hun lot nummers uit zou den komen. Van een geldprijs van f 10 tot f 30.000 waren ze verzekerd, wanneer heele lot direct zouden betalen. Anders zouden ze slechts recht hebben op 1/20. Betaalden de slachtoffers, dan bleven èn de prijs èn de oplichters weg. Bij de Heerlcnsche politie kwamen den laatsten tijd verschillende klachten over deze affaire binnen, zoodat men onder lei ding van den hoofdinspecteur van de recherche, den heer v. d. Dolder tot uitgebreid onderzoek overging. Blijkbaar had intusschen het drietal ,lonl geroken en was gevlucht. Bij een huiszoe king bleek, dat de vader voor een begrafe nis naar Emmercompascuum was. Toen hij in Sittard terugkwam, werd hij op het sta tion gearresteerd De beide zoons wai*en over de grens gevlucht en maakten, zooals later bleek, goeden sier met hun geld in Ant werpen en Keulen. Hierna keerden ze naar Limburg terug, waar ze te Schinnen het nog klaar speelden een weduwe voor f 1600 op te lichten. Nadat ze nog oven in Heer len waren geweest, waar ze een smoking kochten, gingen ze naar Amsterdam. Toen de hoofdinspecteur te Amsterdam arriveerde bleken de oplichters per vlieg tuig naar Rotterdam te zijn gevlucht. Het gelukte de politie één van hen, B. H. Iv 's nachts in een hotel te Rotterdam te arresteeren. Hij had bijna al zijn 'geld ver teerd, Zijn broer, die nog f 2000 op zak h^d, wist nog te ontglippen en is nog steeds voortvluchtig, De twee gearresteerden hebben bekend en zijn in de gevangenis te Maastricht inge sloten. Uit de binnengkomen klachten blijkt, dat het drietal in geheel Zuid-Limburg slacht offers heeft gemaakt. Modezaak te Breskens uitgebrand Gisteravond heeft brand gewoed in de damesmodezaak van den heer I. Woittiez in de Dorpsstraat te Breskens. In een der kamers achter den winkel is het vuur omstreeks negen uur ontstaan. Snel ver- DINSDAG 27 APRIL HILVERSUM I 1875 M. KRO-Uitzendlng. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.15 KRO- orkest. 2.00 Vrouwenuur. 4.15 KRO- orkest. 5.15 De KRO-Melodisten. 6.40 Es- perantocursus. 7.15 Causerie „Het Perma nente Hof van Internationale Justitie". 8.00 Berichten ANP. 8.15 Stedelijk orkest Maastricht. 9.10 J. C. Bunge-Herdenking. 9.25 Gramofoonmuziek. 10.30 Berichten. ANP. 10.40 Hongaarsch orkest. HILVERSUM II 301 M. AVRO-Uitzending. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwij ding. 10.30 Kovacs LajOs' orkest. 11.00 Huishoudelijke wenken. 11.30 Trio. 12.15 Solistenconcert. 2.05 Omroeporkest en so listen. 3.00 Knipcursus. 4.00 Zangvoor dracht. 4.30 Kinderkoorzang. 5.00 Kinder halfuur. 5.30 Het Omroeporkest. 7.00 Voor de kinderen. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten. 8.20 Bonte Dinsdagavondtrein. 10.00 Vervolg Dinsdagavondtrein. 10.45 Causerie over het Giroverkeer. 11.00 Be richten ANP. DROITWICH 1500 M. 10.05 Voor de Vrouw. 10.20—10.50 Orgelspel. 11.35 BBC-Nor- them Ireland-orkest. 12.351.20 Lon- densch Brandweermuziekcorps. 3.40 Zi geuner-orkest. 4.05 Kwintet. 4.35 Blaas- kwintet. 6.20 Revue-programma. 6.50 Na tuurhistorische causerie. 7.10 BBC-orkest. 8.40 Actueele causerie. 9.40 Orkest. RADIO PARIS 1648 M. 11.20 Cassard-orkest en Gramofoonmuziek. 3.20 Trio. 4.50 Pianovoordracht en zang. 6.20 Gramofoon muziek. 7.50 Pianovoordracht. 8.05 Zang. KEULEN 456 M. 11.20 SA-orkest. 1.35 Ge varieerd concert. 3.20 Omroepkleinorkest, -Schrammelensemble en solisten. 7.30 Om roeporkest. 8.50 Hoorbericht. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 11.50 Salon orkest. 12.30 Kleinorkest. 12.501.20 Gra mofoonmuziek. 4.20 Kleinorkest. 6.20 Pianovoordracht. 7.20 Omroeporkest. 484 M.: 11.50 Kleinorkest. 12.30 Salon orkest. 4.20 Salonorkest. 5.50 Kleinorkest. 7.50 Het Fransche Nationale orkest. spreidde het zich en in minder dan geen tijd stond ook het winkelgedeelte in brand. Langs een trap klauterden de vlammen naar boven, waar zij zich mededeelden aan. de daar gelegen woonkamers. De bewoners hadden zich kort na het uitbreken van den brand in veiligheid gesteld. Voorbijgangers bonden met motorspuiten van de firma Van Melle den strijd tegen het vuur aan. Zij kondeft evenwel niet verhinderen, dat het perceel uitbrandde. Vooral de direct naast het pand gelegen huizen bekwamen veel waterschade. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade wordt door verzekering gedekt, JANTJE WELGEMOED EN ZIJN VADER door O. TH. ROTMAN '(Nadruk verboden} 21. En Kees Roggebrood die is 't! Gaat zijn knuppel zwaaien...... Vader pakt een boomtak op, Wil hem daarmee aaien Ach, een wilde schermpartij Volgt daar in de stille wei Vol van woede kneuzen Zij elkanders neuzen! 22. Tot opeens een molshoop maakt Dat ons Keesje struikelt, En, zijn hoed op zijn gezicht, Achterover duikelt. Au! Wat stoot hij daar z'n hoofd! Door den schok totaal verdoofd, Wordt hij om zijn kaken Witter dan e.en laken! (Wordt vervolgd) <^EÊövent de Poolcirkel. Jessie en Nini liepen langzaam op het ijsveld heen en weer, om niet te verkleumen. Nini wees angstig naar de donkere lucht, maar Jessie sprak haar moed in. En Nini tiachtte even dapper te zijn als haar broer. Daar kwam Soak al aan met de honden, die los van de zware sledevracht blij en licht voortrenden. Ze meenden natuurlijk, dat ze gevoederd zouden worden en blaften wild en uitgelaten. Maar Soaks korte bevelen en strenge zweep riep hen spoedig tot orde. Vlug maakte hij het span vast aan de laatste slede die nog op 't vlakke ijsveld stond. Zijn gezicht en handen gloeiden van 't ongewone werk, en z'n oogen schitterden van moed en de vaste hoop deze keer te zullen slagen, deed z'n hart wild fconzen in de borst. Hij zou moeder toonen, dat ze op hem vei trouwen kon! „Nu za) 't gaan, moeder/' verzekerde hij. Hij sprong op de slede, klapte met z'n zweep en riep met gebieden Je stem: „Voort Pitha, hu." Piths gehoorzaamde onmiddellijk. De honden trokken uit alle macht. Er kwam beweging in de sleden. Dan opeens sd oot de tweede slede uit de ijskuil omhoog, gleed de hel ling op. Met een schok volgde de derde en laatste. Hotsend en botsend gleden de sleden over 't brokkelige ijs, dat in stukken uiteenspatte. Nini klapte in de handen en sprong van blijdschap in 't rond. Soak had moeite 't span in te houden. Maar Pitha ver slond het gebiedende halt van zijn kleinen meester. Toen 't span tot stilstand was gekomen, sprong Soak van de slee en liep zegevierend lachend op z'n moeder toe. ..Dat heb je knap gedaan, jongen," prees Jessie hem. „Vader had 't niet beter kunnen doen." „We hadden 't dadelijk zoo moeten doen," zei Soak, ter wijl hij ongerust naar de donkere lucht keek. „We hebben veel tijd verloren." Jessie klopte hem bemoedigend op de schouder. „Nu gaan we vlug opladen. Soak. Misschien kunnen we de kust nog halen." Nog even keken ze naar de kuilen, waarin de sleden weg gezakt waren. Ze waren blijkbaar ontstaan, doordat dq kust bewoners het ijs hadden uitgehakt, om op die wijze visch te vangen. biet opladen vorderde meer tijd dan het afladen en hoe- we; ze alle drie hard werkten, hing er toch reeds een grauwe schemering toen ze gereed waren. Tegen het donkere rots gebergte, teekende zich de verre kustlijn niet meer af. De grillige ijsbergen hadden hun glans en gloed verloren en stonden nu somber als machtige reuzen in een ijle mist. En hier en daar pinkelden al bleeke sterren aan de grijs blauwe hemel. Zouden we 't nog wagen, moeder," zei Soak toen de sleden alle weer reisvaardig waren. „Daar ligt de kust'', wees nii met z'n zweep. Misschien „Nee, jongen. We halen 't niet meer," zei Jessie kalm. Zij had van jongsaf dit soort gevaren meegemaakt en wist uit ervaring hoe verraderlijk het ijs van de Poolzee kon zijn, vooral bij donker. „We zouden alles, honden en sleden op 't spel zetten." „Dan blijven we hier,'' zei Soak opgelucht. „We maken een korte nacht en bij de eerste schemering trekken we Ver- DtJ „Waar moeten we dan slapen?" vroeg Nini ongerust. Ei is hier geen hol en geen sneeuw om een hut te bouwen. „Dat komt wel in orde", stelde Soak haar gerust. „Jij en moeder gaan goed toegedekt op de sleden slapen en ik houd vannacht de wacht. „We treffen 't nog al met 't weer, moeder", zei Soak. „Ja er is bijna geen wind," zei Jessie opgewekt. „Kom maar Nini. Wij zullen 't bed klaar maken. Soak gaat onderwijl de honden voederen. Ze hebben 't wel verdiend." Op een der sleden maakte Jessie nu zoo goed en kwaad a's dit in de gegeven omstandigheden kon een bed gereed, A?n de windzijde maakte ze door middel van enkele planken en pelzen een verhooging, om wat luwte te krijgen op de plek waai ze zouden slapen. Nini was heel gauw met de gedachte verzoend om op de slee te slapen. Voor ze zich ter ruste begaven gebruikten ze nog een stuk gedroogde visch, en nadat ook Soak zijn deel gehad had, dekte hij zijn moeder en zusje zorgvuldig met pelzen toe. Uit voorzorg tegen de strenge nachtvorst trok hij nog een tweede pelzenjas over de zijne aan. Toen betrok hij, in gezelschap van zi,n honden, de wacht. Snel viel de duisternis in. Alles wat overdag nog lijn en kleur had gehad vervaagde meer en meer tot de nacht zich toesloot en er niets meer overbleef dan een bijna ondoordringbaar duister. Nini, onrustig van 't ongewone avontuur, lag nog lang wakker. Opmerkzaam luisterde ze naar de weinige geluiden, die de nachtelijke stilte af en toe verbraken. De schuifelende voetstappen van Soak, die niet 't geweer over de schouder z'n rondgang deed, hinderden haar. Dan weer gromden de honden boos, als ze elkaar blijkbaar de beste plaats misgunden. Dan weer luisterde ze met kloppend hart naar een eigenaardig, dreunend geluid, waarvan ze de oorzaak niet wist. „Moeder, wat is dat toch voor geluid, dat ik telkens hoor^ wanneer ik m'n hoofd plat neerleg", vroeg ze zacht. ,,'t Is de Oceaan, 't water van de Poolzee, dat werkt",ant-4 woordde Jessie. „Ik heb dat wel meer gehoord, als we op hefi ijs overnachtten. Wees maar niet ongerust. Het is een bewijs dat de voorjaarsvloed zich niet lang meer wachten laat. Leg j'e nu maar rustig neer, er kan ons niets overkomen"/ „En als 't ij's nu eens scheurt, moeder?" „Dat gebeurt nu nog niet. kind. Ga maar lekker slapen. Soak en de honden houden de wacht en wanneer het maar even licht wordt zoeken we de kust weer op en vervolgen we onze reis". „Ik ben zoo koud, moeder," klaagde Nini even later. Jessie die wel begreep, dat 't meer angst was dan kou, ging overeind zitten en riep zacht: „Pitha". En nog eens luider: „Pitha". Pitha kwam en klauterde bij de sleden op en snuffelde tusschen de pelzen. „Kom hier. Ga liggen!" beval Jessie zacht. Gewillig legde Pitha zich neer. Nini sloeg haar arm om de groote wolfshond en zuchtte daarna tevreden. Toen ze in een lichte domme! weggezonken was. hoorde ze van verre nog het dreigende gebrom van een beer. Sommige honden sloegen aan. Maar Nini voelde zich nu veilig tegen de warme huid ^nn Pitha en de rustige ademhaling van moeder stelde haar langzaam aan gerust. Ze rook nog de sterke geur van de versche pelzen, die op haar lagen. Toen sliep ze eindelijk in« L(Wordt vervolgd^

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 8