IBIS SHAG (fyShelie VRIJDAG 23 APRIL 1937 EERSTE BLAD PAG. 2 LUXE DAMESSCHOENEN IN ELKE SOLIEDE ZAAK - VERKRIJGBAAR Buitenland SCHUSCHNIGGS VENETIAANSCH AVONTUUR Kurt von Schuschnigg, de Oosten rij ksshe bondskanselier, bevindt zich dezer dagen in gezelschap van zijn minister van Buiten landsche Zaken, dr Guido Schmidt, in Vene tië, de oude Dogenstad om er, voor de zo veelste maal, besprekingen met den ch> der Italiaansche regeering te voeren. Offi cieel heet het, dat deze conferenties alle draaien rond de zoogenaamde protocollen van Rome, waarbij Italië, Hongarije en Oostenrijk zich hebben verbonden, inzake de buitenlandsche politiek over gemeen schappelijke belangen regelmatig van ge dachten te wisselen. Inderdaad echter komen er dingen van veel verder strekking ten tapijte; het gaat ditmaal, als zoove! keeren tevoren om niet anders dan om dc Status der Oostenrijksche bondslanden, die ondanks alle regelingen en confidenties nog steeds niet vaststaat. De Oostenrijksche bondsstaat is en blijft nu eenmaal een romp zonder ledematen, of, zoo men wil, een lichaam met een waterhoofd. Weenen houdt, in het Donaubekken, de positie van een wereldstad, die goeddeels haar achter land heeft verloren en die sinds den wereld oorlog haar steunpunten niet weder heeft kunnen hervinden. Het streven der Oosten rijksche nationaal-socialisten naar aan sluiting met Duitschland hoe moeilijk te .Verdragen voor Weeners met trouw aan de traditie het moge zijp, zou bekeken vol gens zekere economische en politieke ge zichtspunten inderdaad de eenige verkies lijke oplossing kunnen beteekenen.'ware 't niet, dat de groote Duitsche „Heimat" zich bij vele Oostenrijksche katholieken, dank zij haar doctrines van bloed en bodem, en haar strijd tegen de Roomsch-Katholieke kerk geheel en al onmogelijk had gemaakt. Sinds het Hitlerbewind in Duitschland meer en meer het eigen gelaat ging ver- toonen, veranderde bij hen de aarzeling ten gunste van een „Anschluss" in een besliste aversie en werd Weenen in de armen ge dreven van 't Italiaansche fascisme, waar mede het, naar afstamming en geaardheid, in wezen eveneens bitter weinig gemeen heeft. Nu heeft echter Mussolini, sinds het Duitsch-Oostenrijksche vriendschapsverdrag en de belangrijke dingen die er op inter nationaal terrein voorvielen, gelijk de Abes- eljnsche oorlog en de avonturen in Spanje» een aanmerkelijke zwenking in de richting van Berlijn gemaakt Daarmede is eens op nieuw de Oostenrijksche bestaanszekerheid ondergraven en moet de heer Schuschnigg naar nieuwe steunpunten omzien. Is het wonder, dat nu de spil RomeBerlijn hem onwelgevallig bleek, hij zich de as Parijs Londen herinnert, de eenige macht, welke hom wellicht nog behoorlijke houvast zal kunnen geven? Vandaar, dat er aarzelende toenaderingspogingen tusschen Oostenrijk en Tsjechoslowakije ontstonden, nademaal laatstgenoemd land er zeker nimmer toe zal overgaan, onder welke omstandigheden dan ook, sympathieën voor Berlijn aan den dag te leggen. Daartoe is het te vast ver bonden met Frankrijk en Rusland beide. Zulk een elkander zoeken van Weenen en Praag is ook Rome onwelgevallig. Het ruimt liever zijn plaats aan Duitschland, waarmede het door verschillende belangen is verbonden, dan aan de gemeenschappe lijke tegenstanders Parijs en Londen. Voor- loopig heeft Italië zich, voor het verlies van zijn invloed te Weenen, met een vriend schapsverdrag te Belgrado schadeloos ge steld en zoekt het, in aansluiting hierop naar verdere penetratie van den Balkan, een terrein waaruit Duitschland zich in dezelfde mate lijkt te zullen terugtrekken. Het samengaan van Praag en Weenen zou ook èl te licht tengevolge kunnen hebben, dat Roemenië als derde in deze nieuwe vriendschap toetrad, waarmede Italië's ge noot Hongarije, hetwelk zijn aan dit larid teloor gegaan territoir gaarne zou herwin nen, allerminst gebaat zou wezen. Het Mussolini er derhalve om te doen zijn. Weenen zoolang mogelijk in een toestond van overgang en afwachting te houden ge koppeld aan de Romcinsche protocollen. .Vandaar eenerzijds de Italiaansche opinie, dat de restauratie der I-Iabsburgers niet urgent is. en anderzijds de uiting, dat de „Anschluss", mocht hij weder ter sprake komen een onderwerp va-n internationale beteekenis zou zijn. Het is nu maar de .Vraag, in hoeverre Von Schuschnigg n*ig aan het lijntje zal zijn te houden. De machtsverschuivingen in dit deel van Europa gaan zeer geleidelijk, doch een maal zal het er toch wellicht van moeten komen, dat Mussolini aan Hitier den weg naar de bondslanden vrij geeft. De Oosten rijkers moeten in Venetië wel de gewaar wording hebben, dat deze oude stad van intriges en romantiek, die vaak in stille Verdwijningen en tragedies eindigden, nog wenig van haar historisch karakter heeft ingeboet. De heide staatslieden spelen er een bedachtzaam spel dat langzaam lijkt te vorderen, doch in de toekomst nog merk waardige consekwenties zal kunnen hebben. SCHUSCHNIGG ONTMOET MUSSOLIN! De Venetiaansche besprekingen begonnen De Oostenrijksche bondskanselier Von Schuschnigg en de Oosten rijksche minister van buitenlandsche zaken dr. Guido Schmidt, die mo menteel in Venetië vertoeven, hebben in het regeeringspaleis aldaar een be zoek aan Mussolini gebracht. Om 4 uur precies begon het eerste onderhoud tusschen den duce en den Oostenrijkschen bondskanselier, waar bij graaf Ciano en dr. Guido Schmidt tegenwoordig waren. Het onderhoud duurde drie uren en zal heden worden voortgezet. Do diplomatieke redacteur van Stefani verneemt over de tusschen Mussolini en Schuschnigg te voeren besprekingen, dat de geheele Europeesche politiek achtereen volgens aan een beschouwing zal worden onderworpen. Bij de eerste bespreking heeft men de vraagstukken van politiek en economisch karakter die beide landen betreffen, in een sfeer van groote hartelijkheid bestudeerd. Van de ontmoeting kan geen belangrijk nieuws venvacht worden, afgezien van een bevestiging der hartelijke betrekkingen der goede verstandhouding ten aanzien van de belangrijke vraagstukken betreffen de de middel-Europeesche politiek. Wat Reuter meldt Reuter meent te weten, dat Schuschnigg bij zijn eerste onderhoud met Mussolini openhartige taal zou hebben gesproken. Hij zou hebben gezegd, dat Oostenrijk zijn medewerking krachtens de protocollen Rome onveranderd zal voortzetten, mits de buitenlandsche politiek van Italië eveneens onveranderd zal blijven. Oostenrijk wenscht zich bij geen enkel bondgenootschap of bloc aan te sluiten, noch bij een Italiaansch—Duitsch bloc, noch bij een anti-Duitsch bloc. De politiek van Oostenrijk is gericht op gelijke vriendschap met al zijn buren. Schuschnigg geeft, naar men meent, toe, dat de restauratie der Habsburgers op het oogenblik inopportuun zou zijn. Vanden anderen kant geeft Mussolini toe, dat deze restauratie een zuiver Oosten rijksche binnenlandsche aangelegenheid terwijl de .Anschluss" bij Duitschland een internationale kwestie zou zijn. Op deze basis zouden Schuschnigg Mussolini, naar men meent, de jongste meeningsverschillen uit den weg geruimd hebben en hun solidariteit, gegrond op de protocollen van Rome, opnieuw hebben be vestigd. Het programma der gedachtenwisseling De „Giornale d'Italia" publiceert een hoofdartikel van zijn directeur, volgens het welk bij de besprekingen tusschen Musso lini en Schuschnigg de volgende punten be handeld zullen worden: De Italiaansch-Oostenrijksche betrekkin gen en de betrekkingen der beide landen met de nabuurlanden in het algemeen; de werking der protocollen van Rome; de poli tieke belangen van Italië en Oostenrijk ten aanzien van het Duitsch-Oostenrijksche ac- coord van 11 Juli 1936 en de latere actoor den tusschen Italië en Duitschland, geba seerd op de spil RomeBerlijn. Voorts de uitwerking van de Italiaansch- Joegoslavische accoorden op de politieke belangen van Oostenrijk en op het stelsel der protocollen van Rome; de kwestie van de restauratie der monarchie in Oostenrijk; n sommige landen bestaande neiging, te trachten. Oostenrijk te verwijderen van drie punten van zijn politieken koers: de zorg voor de protocollen 'van Rome, de Duitsch-Oostenrijksche accoorden en Duitsch-Italiaansche accoorden. Volgens het blad zal de ontmoeting te Venetië vooral ten aanzien van het laatste punt opheldering brengen. De verklaringen die Schuschnigg naar aanleiding van zijn jongste bezoek aan Boe dapest heeft afgelegd, sluiten volgens de „Giornale" de mogelijkheid uit van nieuwen koers der politiek van Weenen, raarbij deze zich zou afkoeren van de tra- ditioneele samenwerking met Italië. Het proces tegen kapelaan Rossaint Zware vrijheidsstraffen geëischt! In het proces tegen kapelaan Rossaint uit Dusseldorf, die beschuldigd wordt voorbereiding tot hoogverraad in samen- verking niet communisten, heeft de officier ■an justitie zijn requisitoir gehouden. Hij eischte tegen beklaagde een straf van vijf tien jaar tuchthuis met tien jaar eerverlies. Hij beschuldigde don kapelaan steeds weer communistische functionairssen in de gelegenheid te hebben gesteld toespraken te houden tot de katholieke jeugd, waarin deze werd aangespoord tot ongehoorzaam heid tegen den staat en tot daden van age. Rossaint zou zich hiertegen nooit hebben verzet. Verder beschuldigde hij den kapelaan geijverd te hehhen voor een eenheidsfront met de communisten. In zijn requisitoir tegen de medcheUlaag- tlen van kapelaan Rossaint eischte de offi cier van justitie tegen den oud-leider van de Sturmscharen Steber zeven jaar tuchthuis en zeven jaar eerverlies. Tegen de overige beklaagden, waaronder kapelaan K rem er. werden tuchthuis- en gevangenisstraffen van één tot twee en een half jaar geëischt. Ten slotte stelde de officier voor, den secretaris-generaal van de katholieke jon- gemanncnverecniging Clemens wegens gebrek aan bewijs vrij te spreken. Gevangenis-drama in Sao Paolo In Sao Paolo (Braz.) hebben een aantal politieke gevangenen geholpen door, naar men zegt; communistische bewakers, een poging tot vluchten gedaan. Po'itie en soldaten moesten ingrijpen. Door het vuur van machinegeweren en ge weren werden zes gedel in eerden gedood en ivier ernstig gewond. Tv eu gevangenen kon den niettemin ontkomen. KOMT ER EEN ECONOMISCHE WERELDCONFERENTIE? Lansbury wil ook Mussolini bezoeken Londen en New-York toonen zich De Turksche jeugd moet marcheeren Onder den naam „Verbond van Ataturks jonge menschen" zullen alle jongens en meisjes in Turkije, die tusschen 16 en 21 jaar oud zijn, óndergebrarht worden in clubs, waar zij een lichamelijke en voorbe- idenne militaire opleiding zullen ont- •angen. Deze clubs zullen door de regeering wor den opgericht en voor de instandhouding er van zijn aanzienlijke bedragen uitgetrokken. ..De jeugd" aldus heeft president Ataturk verklaard, „is de steunpilaar van het nieu we Turkije en de wachter rond het republi- keinsche regime," De oud-labourleider George Lans bury is, na zijn besprekingen met Adolf Hitler, te Londen teruggekeerd. Hij verklaarde te hopen, eveneens een be zoek aan Mussolini te kunnen bren gen. Lansbury zeide dat hij ervan over tuigd is, dat de rampspoed, dien een oor log voor de wereld zou beteekenn, ver meden zal worden en dat hij gelooft, dat men zich van den oorlogsgeest verwij dert. „Ofschoon ITitler en ik er ons reken schap van geven, dat er moeilijkheden zijn, geloof ik, dat Hitier evenals ikzelf niet van meening is, dat met goeden wil de moeilijkheden onoverkomelijk zullen blijken". Een toespeling makende op het resultaat an de niet-inmengings-commissie zeide Lansbury niet de reden te zien, waarom de mogendheden niet bijeen zouden komen ten behoeVe van den internationalen vrede. Lansbury is van meening, dat het bij wijze van proef gedane aanbod van Hit Ier samen te komen met de andere mogendheden, uiter aard na raadplegingen, met open ai-men zou behooren te worden ontvangen. „Niemand is het meer dan ik oneens met den regee- ringsvorm in Duitschland, maar dat is een kwestie, welker regeling alleen aan het Duit sche vo'k behoort". In het Lagerhuis is de vraag gesteld, cf de regeering wist, dat Hitier verklaard heeft, dat de Duitsche regeering bereid is, deel i? nemen aan een nieuwe wereldconferentie. Baldwin antwoordde hierop, dat dit het geval is. De houding der Britsche regeering. zoo zeide hij verder, ten aanzien van deze kwes ie is van tijd tot tijd duidelijk gemaakt.. Uiteraard zal de Britsche regeering ber-id zijn deel te nemen aan een wereldconferen tie, op voorwaarde, dat vol edige onderzoe kingen aantoonen, dat een dergelijke confe rentie kans van slagen heeft en mits passen de voorbereidingen getroffen zijn. De houding van de Amerikaansche regee ring gelijkt op die van de Britsche. Van hooge officieele zijde in Washington wordt verklaard, dat ook de Vereen. Staten bereid zijn onder dezelfde v erwaarden aan esc wereldconferentie deel te nemen. Op het oogenblik wordt echter de bijeenroeping van zu.k een conferentie niet overwogen en de bondsregeering is ook niet voornemens in de zen het initiatief te nemen. Een vooraans:aande regeeringsambtenaar zeide woordelijk: „De herhaa'de voorspellen tot bijeenroeping van een wereldconferentie vinden hun oorsprong in Europa en zijn blijkbaar door belanghebbende kringen 10 het internationale debat geworpen, om de Vereenigde Staten aan te moedigen, deze conferentie bijeen te roepen. Het schijn4, da', ook in ci'it geval de wensch de vader van de gedachte is geweest". België's internationale positie Duitsche én Britsche belangstelling In het lagerhuis heeft de liberale afge vaardigde Mander aan Lord Cranbor- n e de vraag gesteld, of hij de verzekering kon geven, ,.dat geen der wijzigingen, die men onder het oog ziet ten aanzien van het nieuwe statuut van België, afbreuk zou doen aan de Belgische verplichtingen jegens den volkenbond". De onderstaatssecretaris verwees aller eerst naar zijn verklaring van 15 Maart, toen hij gezegd had, dat hij geen kennis droeg van een laten varen van volkenbonds verplichtingen door één der onderteeke naars van Locarno. Voorts verklaarde hij: „Zoolang België lid is van den volkenbond, is het gebonden door de verplichtingen volgens het hand vest. Dergelijke verplichtingen kunnen niet gewijzigd worden, noch door België alleen, noch langs den weg van overeenstemming tusschen de Britsche en de Belgische regee ring". Een Duitsche persbeschouwing Naar aanleiding van de as. reis van Eden naar Brussel bespreekt de militaire schrijver luitenant-generaal b. d. voi Metzsch in het „Berliner Tageblatt" d kwestie: „Generale staf besprekingen en neutraliteit". Bij generale stafbesprekingen, zoo ver klaart de schrijver, moet sprake zijn van een gemeenschappelijken vijand. Uitgaan de van de veronderstelling, dat Dujtsch- land als de gemeenschappelijke vijand wordt beschouwd, zegt hij verder: De over eenkomsten tusschen de generale staven zouden weliswaar slechts tijdelijk de leemte moeten vullen, die door het einde van het Locarno-verdrag is ontstaan, doch in feite Zouden zij voor onafzienbaren tijd den weg tot redelijke nabuurschapsbetrekkingen met Duitschland versperren, of op zijn inst bemoeilijken, want niemand weet anneer een nieuw westelijk pact in do plaats van het Locarno-verdrag zal komen. 62 jaar doet mee aan volksdans „Kruschen Salts werd mij aanbevolen door een dame van 62 jaar, die nog aan volks dansen meedoet als een jong meisje, en wan neer men vraagt naar de oorzaak van haar lenigheid, antwoordt ze altijd „Kruschen". Zij adviseerde mij Kruschen Salts om van de hevige hoofdpijnen, waaraan ik leed en de rheumatische pijnen in mijn beide schou ders, af te komen. Kruschen volbracht het kunststuk: mijn hoofdpijn verdween,' evenals mijn rheümatische pijnen." Mevr. F. B. W. Kruschen Salts is een combinatie van 6 natuur-zouten, welke Uw lever, nieren en spijsverteringsorganen aansporen tot gezonde werking. De „dagelij ksche dosis" zorgt voor een geregelde inwendige schoonmaak en houdt Uw bloed zuiver. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a 0.40, 0.75 en 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Mij., Amsterdam, voor komt. (Adv.) Uitstel der ontwapenings conferentie Het bureau van de ontwapeningsconferen tie te Genève heeft de Britsche regeering ge vraagd of zij bezwaar had tegen het uitstel len van de vergadering welke was bepaald op 6 Mei. tot einde Mei. De Britsche regeering antwoordde, dat zij hiertegen geen bezwaar had. De juiste datum zal worden vastgesteld, wanneer alle antwoorden zullen zijn ont vangen. Roosevelt gaat uit visschen Gisteren zijn de voorbereidingen begon nen voor het voorjaarsuitstapje van presi dent R 0 - s e v e 11 naar de golf van Mexico. hij zich weder eenige dagen met zijn geliefde vischsport zal bezig" houden. Drie torpedojagers zullen den president vergezellen. Volgens de voorloopige plannen zal de president Dinsdagavond uit Washing ton vertrekken naar Biloxi, in Mississippi, vanwaar hij per auto doorreist naar New- Orleans, om aldaar aan boord te gaan van het vaartuig „Potomac", dat hem naar zijn vischwater zal brengen. De moord op den nazi-leider Riedel De beide mannen, die den Braziliaan- schen nazileider Riedel doodden, zijn gevat. Zij hebben voor den rechter van in structie verklaard dat het niet in hun be doeling had gelegen Riedel te dooden. Zij hadden het slechts op geld gemund, dat Riedel bij zich droeg. Bucci verklaarde slechts geschoten te hebben omdat Riedel zich verdedigde. Opmerkelijk is het, aldus hef D.B.N.. dat de moordenaars hun slacht offer niet beroofd hebben, doch onmiddellijk na hun daad zijn gevlucht. DE SPAANSCHE BURGEROORLOG Slecht weer belemmert opnieuw Mola's opmarsch Het nieuwe offensief van M o 1 a 's troepen aan het Baskische front, dat gisteren tot de verovering van belangrijke berghoogten ten oosten van Durango heeft geleid, werd hedenmorgen wegens regen en mist onder broken. De infanterie profiteerde van deze pauze, om &e gisteren veroverde stellingen te ver sterken. Hiertoe behooren de berg Inchurtas, die 't belangrijkste dal van Vergara be- heerscht. en de hoogten van Pampecar, die gisteren in de late namiddaguren in han den van de nationalisten vielen. Van deze stellingen en oe tegelijkertijd bezette dorpen Blorrio, El Gueta en Anguio- car uit bedreigen de witte troepen Bilbao thans met een dubbelen flankaanval. Zij rekenen vast erop, dat zij bij een her vatting van den aanval zoowel Durango als Eibar, de stad van Baskische wapenindustrie reeds na verloop van enkele uren zullen kunnen bezetten. Houdt Valencia een diplomaat vast? Volgens een bericht van het Spaansche persbureau uit Parijs heeft een buiten- landsch diplomaat, die van smokkelarij ver dacht werd, zijn bagage op het vliegveld te Valencia moeten laten onderzoeken. De douane-ambtenaren aldus het be richt vonden tientallen millioenen pese ta's, alsmede documenten van zeer compro- miteerend karakter die, naar men vermoedt, voor de opstandelingen bestemd waren. De diplomaat mocht Valencia niet verla ten en moest zich ter beschikking van de autoriteiten houden. Weer havenstaking op Amerika's Oostkust Het gaat om erkenning der organisatie De internationale organisatie van haven arbeiders heeft een staking afgekondigd tegen de Cunard White Star Line en Fur- ness, Withy Co. Het slakingsparool doorgegeven aan alle leden in alle havens van Amerika's Oostkust, van Portland (Maine) tot Hampton Roads (Virginia). Deze staking is een rechtstreeksch ge volg van de mislukking der onderhandelin gen, die de vertegenwoordigers van ge noemd vakverbond van havenarbeiders met de twee Engelsche scheepvaartmaat schappijen in Montreal hebben gevoerd over annuleering van de loonsovereenkomsten, die de maatschappijen met den vakbond van onafhankelijke havenarbeiders hebben gesloten. De voorzitter van de internationale orga nisatie van havenarbeiders, Ryan, gaf i: verband met den stakingsoproep de volgen de verklaring af: „Als wij niet voor Britsche maatschappijen in Montreal kun nen werken, willen wij ook niet ergens ders voor haar werken. Laat de Canadee- sche regeering dan maar hier komen en de zaak in handen nemen". Doel van de staking is, de erkenning af te dwingen van het internationaal vakver bond van havenarbeiders door de Engelsche scheepvaartmaatschappijen in Montreal. Voorts eischt Ryan, dat deze maatschap pijen den „vakbond van onafhankelijke havenarbeiders" zullen laten schieten. Ryan heeft verder de Norddeutscher Lloyd en de Hamburg-Amerika lijn ge waarschuwd, dat ook op hun schepen een staking kan worden uitgeroepen, indien zij leden van den onafhankelijken vakhond zouden toestaan, ze in Montreal te lossen. De sabotage in de Russische industrie Naar pas thans bekend is geworden heeft de voorzitter van den raad van volkscom missarissen, M o I o t o f, eenigen lijd geleden in een bijeenkomst van het centraal comité der communistische partij nadere mededee- lingen gedaan over de sabotage in de sleu- tclindustrieën. Hoewel nog niet alles bekend was van de door Trotzkiisten en anderen gepleegde sa botage, kon volgens Molotof wel gezegd worden dat aan het bedrijfsleven en in bet bijzonder aan de zware industrie ernstige schade is toegebracht. Volgens den premier hebben honderden personen, die vooraanstaande functies in de zware industrie bekleedden, en waarvan velen lid waren van de communistische partij, zich jarenlang aan sabotage schuldig gemaakt. GARANTIE - STANÜG R OEN GARANTIE - STAND B RUIN GARANTIE. STAND R O O D GARANTIE.STANDZWART GARANTIE.STANDBLAUW Speciaal product voor Buitenwerk. HOUDT HET IJZER ROESTVRIJ en BESCHERMT HET HOUT. - Wordt 5 JAAR GEGARANDEERD Levering uitsluitend aan den Handel Wéd. Boonstoppel Zn.) Lak- en Vernisfabriek f WADDINXVEEN - TELEF. 50J GEMENGD NIEUWS Het Westland onveilig gemaakt De politie te Hoek van Holland heeft dezer dagen een goede slag geslagen met de arrestatie van twee broers, P. S. en W. S. In 1935 werd bij den tuinder P. te Mon ster ingebroken, waarbij verschillende voorwerpen werden ontvreemd. Bij ver schillende bewoners van de 's-Gravenzand- schenweg brandden schuren en huizen af en werden gereedschappen gestolen. De daders van dit alles kon men niet te pakken krij gen. In Januari van dit jaar kreeg men echter argwaan tegen den 45-jarigen P.S., die men onder verdenking van deze misdrijven te hebben gpleegd, in arrest stelde. Ook werd hij verdacht van brandstichting in het complex woningen aan de 's-Gravenzand- scheweg, toebehoorende aan den heer N. Van dit complex bewoonde de 39-jarige W. S., broeder van den aangehoudene, het middelste huis en dit brandde geheel uit. Een der belendende huizen, bewoond door sergeant G. van E. liep groot gevaar en drie kinderen, die er op zolder sliepen, konden met groole moeite worden gered. W. S., bij wien de brand ontstond, is kort na dit gebeuren, bij de groote vaart aange monsterd en lange tijd weggebleven. Toen hij in de Waterweg terugkeerde werd hij onder verdenking van brandstichting, gear resteerd en evenals zijn broer, P.S., naar 't huis van bewaring te Rotterdam overge bracht. Zij zullen voor den officier van justitie verschijnen. Baggermolen beschadigd Aangevaren door een sleep, In de Gouwe onder Alp hen a. d. R ij n is een groote baggermolen, welke daar ter plaatse wordt gebruikt bij de verwijdering van de oude schutsluis, aangevaren door een sleep welke op weg was naar Amster dam. Het tweede schip van deze sleep, de Agie, toebehoorende aan de Transport Mij. te Ter- neuzen. ramde den molen dusdanig, dat deze zeer belangrijk werd beschadigd. De schade wordt op ongeveer f 1200 geschat. Brand op sleepschip Hoog-oplaaiende vlammen Aan boord van het Belgische Sleepschip „S. Antonio" heeft Donderdagavond tijdens de vaart op de Westerschelde een korte, doch hevige brand gewoed. Vanaf den wal te Terneuzen zag men omstreeks half acht in de richting van den hoek van Baar land hoog-oplaaiende vlammen. Het vermoe den, dat brand was ontstaan aan boord van een schip werd bevestigd, toen later een sleepboot de haven binnenvoer en rappor teerde. dat een geladen sleepboot in brand slond. Onmiddellijk voer een vijftal fe Ter- neuzen gestationneerd liggende sleepbooten voor het verieenen van assistentie uit. Toen ze bij het brandende schip kwamen, was het vuur ree^s grootendeels gebluscht. De houten roef in het achteronder bleek ge- hpel uitgebrand te zijn. De „S Antonio" Is geladen met kolen en was op weg van Ant werpen naar Terneuzen. Brand in woonhuis Veel consternatie, weinig schade Gisteravond omstreeks negen uur is ,rand uitgebroken in perceel Jan Pieterszoon Coen- straat hoek Ringbaun-Oost te T 11 b u r g, be woond door de familie Van der Griend. Het vuur is ontstaan doordat een bran dende petroleumkachel in de woonkamer omviel. Mevrouw Van der Griend, die zich alleen in de kamer bevond, trachtte het vuur te blusschen. hetgeen haar evenwel niet lukte. Er ontwikkelde zich veel rook, welke langs de trap naar boven trok, waar zich de dienstbode bevond. Deze geraakte geheel van streek en wilde door het raam naar buiten springen. Voorhij gangers wisten haar te kal- meeren. Zij liet zich toen langs den muur naar beneden g'ijden. Mevr. Van dor Griend inmiddels naar boven gegaan om haai kinderen te halen en zich niet deze langs het platte dak in veiligheid te stellen, De brand weer, die kort na het uitbreken van den brand arriveerde, verschafte zich, via het platte dak toegang tot het perceel. Een der hrandwachts. die zijn rookmasker verloor, bij het naar binnen gaan, viel door de rook bewus*eIoos neer. Nadat een ruit was ingo- agen was de man spoedig hers»e'd. De brandweer had niet veel moeite met het vuur en slaagde erin den brand te beper ken tot de woonkamer. Deze brandde geheel uit. Verzekering dekt de schade. De water schade is groot. BESTELAUTO IN BOTSING Tengevolge van het slechte zicht en mede door den regen is gisteravond omstreeks acht uur op den hoek van de Merkelbeek- straat en Dorpsstraat te Brunssum een autobus in botsing gekomen mej een bestel auto. De beide voertuigen werden ernstig be schadigd. De chauffeur van de bestelauto, D. uit Merkelbeek, kwam er met eenige schaaf wonden af, de naast hem gezeten H. B. daar entegen sloeg met het hoofd door de voor- en liep diepe snijwonden op. Hij word het huis van den in de nabijheid wonenden geneesheer Timmermans binnengedragen die het slachtoffer verbond en naar het zie kenhuis te Heerlen liet overbrengen. In de bus, welke eigendom is van den heer Ramakers te Brunssum, zaten vier passagiers, die met den schrik vrij kwamen JEUGDIGE INBREKER AANGEHOUDEN In de jaren 1935 en 1936 werden te N ij- kerk inbraken gepleegd in de woningen van de dames de Wde wed A, van der B. en den heer J. van V. Hef toen door de politie ingestelde onder zoek had geen succes. Thans Is zij er echter in geslaagd den dader ie arresteeren. Het Is de zeventienjarige A. van der C. uit Nijkerk De jongeman is naar Zwolle overgebracht, waar hij een volledige bekentenis heeft af gelegd. De jongen is voorloopig oo vrije voeten gesteld. Mbeimann lekker... man! Rookt IBIS bij voorkeur uit een IBIS-pijp. Bij Uw winkelier verkrijgbaar. „Politieke" vechtpartij Gisteren ontstond een vechtpartij tusschen S. S. en R. V., beiden bewoners van de Chrysanthenstraat te H i 1 v e r s u m. Aanleiding tot de ruzie was een verkie zingsplakkaat, dat V. in zijn tuin had ge* plaatst. De twist liep zoo hoog, dat R. V. zijn tegenstander met een knuppel te lijf ging en hem bloedend aan het achterhoofd ver wondde. S. moest zich onder behandeling van een geneesheer stellen. Tegen V. maakte de politie proces-ver* LaiJ op wegens mishandeling „Geen Bacchus aan huis geweest" Men kan ook niet alles weten! In een overigens onbelangrijke rechtzaak te Amsterdam beweerde de schoonmoe der van den verdachte als getuige h déchar ge optredende, dat deze op Oudejaarsavond bij haar was geweest. De president zeide toen: Ja. maar er w nog al veel uit- en ingeloopen en er is toen ook nog al veel aan Bacchus geofferd hè? Getuige: „Neen er is geen Bacchus in mijn huis geweest!" Och, niet ieder is thifis in de Grieksche mythologie LAND- EN TUINBOUW De vergoeding aan Exporteurs van versch varkensvleesch Nijmegen, 22 April. Het bestuur van de vereeniging van Nederlandsche expor teurs van vleesch en vleeschproducten heelt dezer dagen een adres aan den minister van Landbouw en Visscherij gericht inzake de consent-vergoeding aan exporteurs van: versch varkensvleesch. Het bestuur betreurt het ten zeerste, dat de minister blijkens zijn mededeeling het voornemen koestert do vergoeding op te heffen. Velen der betrokken exporteurs verkee- ren, door het stilliggen van hun bedrijven, in zoodanig nooddruftige omstandigheden, dat zij de uitkeering in kwestie, hoewel voor den een grooter dan voor den ander, ten eenenmale niet kunnen missen. Bovendien zou door deze opheffing, het rechts- en billijkheidsgevoel van de betrok ken exporteurs ten zeerste worden ge schaad. In 1932 toch sloten zij met de toen malige „Nederlandsche Varkenscentrale", wier bemoeiingen, bevoegdheden en ver plichtingen te dezer zake later zijn overge gaan op de „Nederlandsche Veehouderij- centrale" een overeenkomst, waarbij zij o.m. als prestatie hunnerzijds, hun relaties in het buitenland ter beschikking dier derpartij stelden en deze, bij wijze van contra-prestatie, hun de uitkeering in kwes tie toezegde. Hunnerzijds hebben de betrokken expor teurs zich volkomen van hun presta tie gpkweten doch de tegenpartij zou. in dien het door den minister overwogen voor nemen onverhoopt verwezenlijkt mocht wor den, zich van de door haar op zich genomen contra-prestatie zonder meer ontdoen. De betrokken exporteurs zouden dit als een grove onbillijkheid gevoelen. Het bestuur verzoékt daarom den minis ter alsnog op het meergenoemd voornemen terug te komen en de uitkeeringen in kwestie te bestendigen. IM KHDEN WV flKAAO vooi Blank werk N.V. v.h. D. MATAK FUNTEIN HARLINGEN.TEL.22S

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2