jHruwr £ritiscljf (Courant N Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken HOTEL-HAMDORFF I V i abonnementsprijs Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0-18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending430 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar NO. 6067 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DONDERDAG 22 APRIL 1937 tRtertortieprijjtn: Van I tot 5 regelsf U7'/» Elke regel meer 022'h Ingezonden Mededeelingen »an 1-5 regels230 EJke regel meer Voor bel bevragen aan 'I bureau V wordt berekend0.10 18e Jaargang EEN PREMIE OP ZONDAGSSCHENNIS Tot welke zonderlinge excessen het m's- bruik van den Zondag aanleiding kan ge ven bleek ons nog dezer dagen. In verschillende bladen werd een belang rijke verkooping aangekondigd op kunst gebied en gelijk gebruikelijk is wer den enkele dagen vastgesteld, waarop te voren de te verkoopen goederen konden worden bezichtigd. Voor dit doel werden uitgezocht drie ach tereenvolgende dagen: Vrijdag, Zaterdag en Zondag. Het is al jammer, dat ook weer in dit geval op den Zondag beslag moest worden gelegd, te meer waar de vrije Zaterdag middag in ons vaderland niet geheel on bekend is. Helaas hebben we in het Zondagsmisbruik echter een practijk, die reeds zóó sterk veld won, dat men er zich niet al te zeer meer over verwondert. Wat echter wèl bevreemding wekt is de regeling der toegangsprijzen, waarbij onder scheid werd gemaakt tusschen den Zondag en de beide weekdagen. Wanneer men verneemt, dat daarbij ver schil werd gemaakt, is men geneigd aan te nemen, dat de toegangsprijs voor den Zon dag hooger gesteld werd om de toeloop op de weekdagen te bevorderen. Wel zou men niet geheel ten onrechte tegen een dergelijke maatregel als be zwaar kunnen aanvoeren, dat men op die wijze voordeel trekt uit de overtreding van het Sabbathsgebod, maar in elk geval zou zulk een regeling het Zondagsbezoek niet opzettelijk stimuleeren. De leiders der aangekondigde verkooping doen dit wel, want zij stelden de toegangs prijs voor den Zondag -op de helft van het bedrag, dat voor de beide weekdagen geldt- De schenders van den Zondag worden al- zoo extra bevoordeeld! En zij, die den Sabbath in eere houden, Worden gebrandschat!. O tijden! O zeden! PROEF OP DE SOM Wij hebben onze ongerustheid uitgespro ten over de circulaire van minister Slin- genberg inzake de aansporing aan werkloo- zen om landbouwarbeid in Duitschland te aanvaarden. Sindsdien heeft de Minister op .vragen van een Kamerlid geantwoord, dat slechts zachte drang zou uitgeoefend wor den en dat men zich heusch niet ongerust behoefde te maken. Uit een verslag in het „Twentsch Zon dagsblad" blijkt nu echter, dat de circulaire in Ommen is toegepast op een wijze, welke waarlijk niet geruststellend is. De burge meester, die van de stelregel uitging dat eenerzijds de gemeenschap verplicht is de werkloozen te onderhouden, van de andere kant de werkloozen verplicht zijn werk te aanvaarden wanneer het hun wordt aange boden, had „bij eerste onderzoek" ongeveer 25 werkloozen geoordeeld voor werk in Duitschland in aanmerking te komen. Een rijkscontroleur heeft dat onderzoek over gedaan en vond er toen vijf geschikt Deze vijf zijn, omdat ze weigerden naar Duitsch land fe gaan, bij de werkverschaffing schorst, zulks in overleg met „hoogere in stanties". In een raadsvergadering, blijkbaar uit sluitend ter behandeling van deze aangele genheid belegd, vond de maatregel zoo goed als geen verdediging. Anti-revolutio naire en christelijk-historische raadsleden hetoogden. dat men de menschen niet dwin gen mag naar een land te gaan waar gees- tèlijke slavernij heerscht en waar voo geestelijke belangen der arbeiders niets wordt gedaan en zij waren het met sociaal democraten eens, dat soortgelijke bezwaren ook gelden voor modern georganiseerd! beiders, die gekant zijn tegen een politiek dwangsysteem, gelijk over de grenzen heerscht Een der raadsleden zeï, blijkbaar met een variatie op wat wij schreven, dat de werk loozen hier liever de margarine hebben van minister Slingenberg dan in Duitschland de jam van minister Göring! De burgemeester en een enkel raadslid spraken over arbeidsschuwheid en de ver wildering der jeugd, wellïe hier rondslun- gelt; maar terecht werd opgemerkt, dat zulks ten volle geldt voor arbeid hier te lande, doch niet yoor werkgelegenheid in Duitschland. Ten slotte beriep de burgemeester zich op den Minister, die over de opheffing der schorsing moet beslissen; nogmaals betoo- gend, dat de circulaire i3 toegepast over eenkomstig de opvatting van de regeering. Dit schijnt ons eenigszins in strijd met nadere verklaring; doch in elk geval is te hopen, dat de Minister in deze zaak spoe dig een bevredigende beslissing neemt. Anders raken de werkloozen tusschen hamer en aambeeld bekneld. i,* GROVE CRITIEK Een lezer schreef ons: „In het blad van Zaterdag las ik: „Tot op de dag van heden vertelt de roode pers op apodictische wijze, dat het kabinet in alle opzichten gefaald heeft- Aangezien ik niet wist wat het woord apodictisch beteekende, heb ik Koenen er op nageslagen. Hij geeft echter e e n i g e beteekenissen aan het woord. Gunstig en minder gunstig. Nu verzoek ik u beleefd mij in de krant te willen mededeelen wat u bedoelt: stellig, onomstootelijk, of mees terachtig, alsof men de wijsheid in pacht heeft." Ons antwoord luidt: wij bedoelden in feite het laatste, maar bezigden in dit geval het vreemde woord om daardoor aan te geven, dat de roode pers zich aanstelt, alsof zij het onomstootelijk bewijs van haar stelling geleverd heeft. Eigenlijk is deze wijze van zeggen nog veel te zwak. Want er behoorde ook nog een woord bij om aan te geven, dat men niet alleen laatdunkend over het re- geeringsbeleid oordeelt, maar bovendien niet voor kwetsende, beleedigende critiek terugschrikt. Een sterk staaltje daarvan vindt men in het avondblad der roode pers van 19 dezer. Daarin schrijft de economische medewerker op hooghartige wijze over de verlaging van bonificatie van de tarwebloem b va. f 1.60 tot f 1.10- Aangenomen, dat zijn za kelijke critiek op dit regeeringsbesluit geheel of gedeeltelijk juist is; wat zegt men dan van dit opschrift: „Regeering is be zorgd, dat het brood goedkoop wordt"? En van de hatelijkheid, dat de regeering na tuurlijk alles zal nalaten om prijsstijging te verhinderen, omdat „duurte zonder loonsverhooging ook een middel is om ons naar het «lager levensplan", het dorado der aanpassers, te voeren", waartoe „de regeering consekwent een verarmingspoli- tiek voIgt's?, gmaals, neem voor een oogenblik aan, dat het regeeringsbesluit in elk opzicht fout iSj, rechtvaardigd dit dan een lasterlijke kwalificatie als hier tot uiting komt, welke alleen door blinde, politieke haat kan in gegeven tzijn? Geldt daarvan niet. wat we in de roode pers lazen het incident in de Eerste Kamer: ,,'s Voorzitters uitdrukking was niet vrien delijk, maar de sprekers en schrijvers der N.S.B. uiten zich dan ook herhaaldelijk op een wijze, welke in fatsoenlijk gezelschap onbetamelijk wordt gevonden"?, De „O 12" en „O 14" Blijkens een bij het departement van de fensie ontvangen telegram is groep 2 onder- zeebooten (H. Ms. „O 12" en „O 14") gister ochtend des voormiddags 7 uur in Ponta Delgrada aangekomen. DR COLIJN TE GRONINGEN Meer dan 6000 belangstellenden Enkele opmerkingen over Staatspensioen Gisteravond heeft Minister Col ij ir te Groningen zijn bekende verkiezingsrede uitgesproken. Geen zaal was groot genoeg om alle belangstellenden te bevatten. Per trein, bus en auto was men gekomen om te luisteren naar wat Dr. Colijn te zegge-n -had. In twee tenten, die 6000 menschen konden bevatten, op een terrein buiten de stad werden de duizenden bijeengebracht en nog warén er vele plaatsen te kort om alle be langstellenden te bergen. De premier werd met langdurige ovaties en het „Wilhelmus" begroet toen hij bin nentrad, waarna de heer A. Z ij 1 s t r a, lid van de Tweede Kamer, de vergadering óp ae gebruikelijke wijze opende. Vervolgens sprak Dr. Colijn zijn rede uit, die vrijwel gelijkluidend was aan die wel ke hij Maandag te Rotterdam en Dinsdag te Utrecht heeft gehouden. Aan het slot van zijn rede bracht de Mi nister het Staatspensioen nog ter sprake. Hierover zeide Spr., dat het zeer moeilijk de gevolgen van het Staatspensioen te overzien, ornaat daarover zoo velerlei op- ■attingen bestaan. Er zijn er, die de kosten per jaar op f 8 millioen berekenen, ande ren meenen, dat er f 220 millioen voor noo dig zal zijn. Spr.'s opvatting is, dat Staatspensioen in wezen niets anders is dan een bedeeling van Staatswege. Het kan nooit een recht zijn. Het is ook niet afhankelijk van een paald recht voor alle eeuwen. Dat is de verzekering wel. Spr. berekent, dat een eenvoudig Staatspensioen 50 millioen per jaar méér zal kosten dan wat thans van swege in óe verzekeringskassen wordt gestort. Eigenlijk pleiten zij, die vragen of het niet mogelijk is de ouden van dagen. iu nog niet in de verzekering vallen, er alsnog onder te brengen, voor de verze kering. Hierover is met Spr. wel te praten. Hij wil geen belofte doen, maar is bereid tot overleg. Politieke klodderpartij te Utrecht Een juiste repliek! De voorgevel van 't secretariaatsgebouw van de Vereen. „Eenheid door Democratie", aan de Stationsstraat te Utrecht, is door politieke tegenstanders beschilderd met de emblemen hunner organisatie. Over een groote oppervlakte is de gevel besmeurd en ook de deur en het naambord naast de in gang hebben het moeten ontgelden. Als eenig antwoord hierop heeft nu het secretariaat van E. d. D. tegen den gevel een groot doek gespannen met het opschrift fcDit huis werd verontreinigd door de be weging, die in haar vaandel voert: tucht, orde, solidariteit van alle bevolkingsklas sen". Regeling ansjovis 1937 Van bevoegde zijde vernemen wij, dat hoewel ook in het a.s. seizoen zeer waar schijnlijk weinig ansjovis zal kunrfen wor den aangevoerd het zouten van ansjovis zal worden verboden, zoodra een hoeveel heid van 50.000 ankers is gezouten. De Stadt-Schanke Leidschepleio 5-9 TeL 33072 Amitcrdam DINER I DINER I DINER gen oca I 6 gangea I tföMvrewil 75 c. I 1I 1*25 ELK DINER EEN TOPPRESTATIEl LAREN (Gooi) Speciale tarieven voor langer verblijf en week-ends Casino Japansche tuin Badhotel BAD B0EKEL0 (De Zee op de Heide) Temidden van bosch, heide, zea en strand VRAAGT PROSPECTUS DE KLACHT VAN MR. VAN VESSEM Wat er in het kabinet van den Eerste Kamer-president gebeurde Op 8 April j.l. heeft de Voorzitter van de Eerste Kamer een onderhoud gehad met mr Van Vessem over het gebeurde in de Kamervergadering van den vorigen dag, toen de President mr Van Vessem toevoeg de: „U is hier in fatsoenlijk gezelschap", Omtrent dit onderhoud worden van N.S.B.. zijde onjuiste gegevens verstrekt. Daarom is het wel goed de juiste feiten en de wer kelijke toedracht van het gebeurde in het licht te stellen: Nadat mr van Vessem op 7 April in Kamer tot de orde geroepen was, is hij den volgenden dag 's morgens vóór de aanvang der vergadering bij Baron de Vos van Steen wijk gekomen met 2 artikelen die de heer Polak in Het Volk geschreven had en naar de meening van mr van Vessem grievend waren voor Hitier. De voorzitter heeft mr van Vessem daar op duidelijk gemaakt, dat hij deze artike len overal waar het hem lustte mocht be strijden, doch dat hij in de Kamervergade ring een medelid niet mocht toevoegen „op de laagste wijze te hebben gehandeld". Na de zitting van 8 April heeft mr van Vessem den voorzitter om een onderhoud verzocht en deze heeft hem in zijn kabinet ontvangen. Tijdens dit onderhoud beklaag de mr van Vessem er zich over, dat de voorzitter hem in de Kamervergadering had toegevoegd „U is hier in fatsoenlijk ge zelschap" en in het stenogram het woordje hier cursief had laten drukken. De Ka merpresident antwoordde hierop dat hij tegenover de Kamerleden geen rekenschap verschuldigd was voor hetgeen hij in open bare vergadering had gezegd. Zijn verplich ting tot verantwoording lag elders. Hierna heeft mr van Vessem, mede namens graaf De Marchant et d'Ansembourg, tegen des voorzitters optreden geprotesteerd. De voor zitter verzocht daarna mr Van Vessem, zijn kabinet te verlaten, waarop mr Van Ves sem zeide, dat hij dit zou doen op het oogenblik, dat hem dit zou passen. De voorzitter heeft mr Van Vessem toen duidelijk gemaakt, dat, als deze het kabi net niet aanstonds verliet, hij er uit zou worden verwijderd. Mr Van Vessem is toen Mr Van Vessem heeft hierna het vol gende telegram aan den voorzitter ge richt: „Ondergeteekende, mr A. J. van Vessem, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, geeft den voorzitter dier Kamer tot Zaterdag a.s. des na middags 10 uur gelegenheid, voor zijn ongepast optreden tegenover hem van hedenmiddag zijn verontschuldiging aan te bieden. (w.g.) Van Vessem. Het ligt voor de hand dat mr Van Vessem nog steeds geen antwoord op dit telegram heeft ontvangen. Zijn vrouw gedood Dader tot vijf jaar veroordeeld De rechtbank te Breda heeft J. F. A. P. te Tilburg, wegens mishandeling van zijn vrouw, den dood tengevolge hebbende, oordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis. De eisch was vijf jaar gevangenisstraf. Deze week werden de nieuwe werkplaatsen van het Chr. Blindentehuis „Sonne* heerdt" te Ermelo officieel in gebruik genomen. Een foto tijdens de rondgang: v.l.n.r. Ds. Reijnders, de burgemeester van Ermelo baron Mackay (met bril) en de directeur de heer J. Munnik. ZIEKENAUTO OVER DE KOP GESLAGEN Verpleger en patiënt gewond Nog betrekkelijk goed afgeloopen Gistermiddag te half zes is een anto van den Rotterdamschen geneeskundi- gen dienst, waarin een Noorsche patiënt, een zeeman, die op een schip aan den Hoek van Holland een ongeluk had ge had en daarbij enkele ribben had ge broken, werd vervoerd, op den Hofweg te Overschie in botsing gekomen met een personenauto, bestuurd door J. F. B. uit Hiliegersberg. Na de aanrijding botste de ziekenauto tegen een verkeerspaal en sloeg vervol gens tweemaal over den kop. De car rosserie werd totaal vernield. De chauf feur van de ziekenauto kwam met den schrik vrij, de zeeman en de verpleger werden niet-ernstig gewond. De ziekenauto en de personenauto zijn door den burgemeester van Over schie, die persoonlijk het onderzoek leidde, in beslag genomen. De toedracht Gistermorgen was van Hoek van Holland vertrokken de Engelsche tankboot „Vene tië". Het was buiten vrij ruw weer en ver schillende hooge zeeën kwamen over het schip. Op een gegeven moment werd de 33- jarigc Noorsche matroos F. G. D. door een der overkomende zeeën gegrepen en tegen de reeling geslingerd. De toestand van het •slachtoffer was van dien aard, dat óe kapi tein het noodig oordeelde naar Hoek van Holland terug te keeren. Te Hoek van Holland constateerde dr. Knip enkele gebroken ribben plus een her senschudding en het werd noodig geoor deeld den zeeman over te brengen naar het ziekenhuis. De auto van den G. G. D. nam den weg via 's-Gravenzande, Delft en Overschie. Op den Rijksweg in Overschie is de wagen toen verongelukt. Er geldt daar momenteel een verbod om den Hofweg van links op te rij. den, hetgeen door een bord wordt aangege ven. Voor dit bord echter stond een vracht auto geparkeerd, waardoor de bestuurder van de personenauto, die vlak voor de zie kenauto reed. de 48-jarige J. B. uit Hilie gersberg, het niet bemerkte. Hij meende dan ook ongehinderd den Hofweg te kunnen in rijden en stak de richtingwijzer uit, ten teeken, dat hij naar links wilde afslaan. De chauffeur van de ziekenauto, die deze ma- noeuvA niet had verwacht trachtte nog meer naar links te sturen en zoo een bot sing te voorkomen, doch dit lukte niet, met het gevolg, dat de wagens tegen elkaar botsten, terwijl de ziekenauto daarna nog tweemaal over den kop sloeg en totaal werd vernield. De chauffeur, de 46-jarige T. Schobbe, kreeg desondanks geen letsel en kwam met den schrik vrij. Hij slaagde erin uit de ca bine te komen en den Noorschen zeeman in veligheid te brengen. Het bleek, dat ook deze geen verder letsel had gekregen. Ernstiger scheen aanvankelijk de verple ger van den G. G. D., de 44-jarige S. Hille. er aan toe. Om hem te bevrijden, moest men het wrak van de auto opvijzelen, doch toen bleek, dat hij er met niet-ernstige hoofd- en snijwonden was afgekomen. De zeeman is ten slotte door een Roode Kruiswagen uit Overschie naar het Haven ziekenhuis te Rotterdam gebracht. De ver pleger werd ter plaatse verbonden en is daarna evenals de chauffeur per particu liere auto naar huis gebracht. Eerste teekenen van nieuwe muggenplaag Men zal zich stellig nog herinneren, hoe vorig jaar de afsluitdijk geteisterd werd door een ware muggenplaag. Menschen die het weten kunnen, beweren, dat in de aan staande zomer de muggen in nog veel grootere legioenen de menschen het leven zuur zullen maken en zoowaar reeds zijn aan boord van een schip te Wierin- g e n, de eerste tot insect geworden larven van de chyronomus gesignaleerd! Dat kan wat worden als het warmer wordt. BEMANNING VAN DE ANDRA NAAR NEDERLAND Vreugde onder de familieleden Berichtgeving uit Spanje bleek weer eens onjuist In een deel onzer edities konden we gis teren nog melden, aat de zaakgelastigde te Lissabon had geseind, dat de beman ning van de „Andra" was vrijgelaten en naar Nederland gezonden. Waar met geen woord gerept wordt over een eventueel fu sil leeren van de officieren, mag men wel aannemen, dat ae berichten, die hieromtrent gisteren werden gepubliceerd onjuist waren. Menig familielid zal een zucht van verlich ting geslaakt hebben, nu eindelijk een einde is gekomen, aan de martelende onzekerheid omtrent het lot van deze Hollandsche zee lieden, van wie men sinds geruimen tijd geen enkel levensteeken ontvangen heeft Het stemt ons tot groote vreugde, dat de berichten, die we gisteren aan de Telegraaf ontleenden zij het onder groot voorbehoud gebleken zijn onjuist te zijn, zooals berich ten uit Spanje maar al te vaak met zeei groote reserve moeten worden beoordeeld. Het wachten is thans op nadere tijding van de zeventien mannen. Want al weten we nu, dat ze zijn vrijgelaten, van henzelf is nog geen enkel bericht ontvangen evenmin weet men hoe ze naar het vader land terugreizen. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit TWEE bladen Dr. H. Colijn heeft gisteravond in Groningen gesproken. De heer J. Schouten heeft te Kampen een verkiezingsrede gehouden. De opening van de groote bloementen toonstelling in Boskoop. Te Overschie is een auto van de Rot- terdamsche Geneeskundige Dienst in bot sing gekomen met een personenauto. Gisteren is te Alkmaar een instorting gebeurd, die belangrijke schade heeft ver oorzaakt. Kolonisatie-mogelijkheden in Argentinië! (VII), door A. C. Sonneveldt. Men vermoedt dat Goering te Rome een bezoek van Mussolini aan Hitier moet voorbereiden. Roosevelt heeft van het congres vol macht gekregen voor ingrijpende bezui nigingen. De toestand op de Spaansche fronten" is vrijwel ongewijzigd gebleven. Werkloosheid en Dienstplicht Een Commissie van onderzoek ingesteld De minister van Defensie a.i. heeft een commissie ingesteld, die tot taak heeft, te onderzoeken, welke maatrege len behooren te worden genomen om zooveel mogelijk te voorkomen, dat dienst- en reserveplichtigen ten gevolge van hun militaire verplichtingen hun burger-betrekking verliezen of in ander opzicht blijvend nadeel ondervinden. Tot voorzitter van deze commissie heeft de minister benoemd den heer P. W. Oos- t e rho f f. hoofd van de afd. Dienstplicht bij her. Departement van defensie, tot plv. voor zitter den heer P. A. Rave 11 i. referen daris bij genoemd departement. Tot leden de heeren W. C. Lignac, refe rendaris; en G. H. J. Strootman, hoofdcom mies bij genoemd departement Mr. J. C Tenkink, hoofdcommies bij het departement van justitie, en Mr. A. Stoop, werkzaam bij hetzelfde departement Mr. H. B. Wildt Mev boem, hoofdcommies en Mr. W. Verheul., commies bij het departement van Sociale Zaken, Drs. E. L. Kramer werkzaam bij het departement van handel, M. H. E. Nolthe- nius de Man. secretaris van de Kon. Nat. Vereen, tot steun aan miliciens en J. J. M. de Waal, luitenant-Kolonel-titulair der hu zaren, lid van het hoofdbetuur van genoemde vereeniging; Tot secretaris den heer J. W. van Omme- ring, hoofdcommies bij het departement van defensie. De rechtbank te Breda veroordeelde M. van M. te Gilze. wegens diefstal van schoenen bij zijn patroon tot tien maan den gevangenisstraf, waarvan vijf maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De eisch was negen maanden gevangenis straf. Verwerf U een positie. Volg onze volledige, snelle, en goedkope schriftelijke opleiding tol FILIAALHOUDER, FILIAALHOUDSTER Gratis plaatsingsbureau Vraag zonder verplichtino Intichtingen bij A.S.S.O. Nieuweplein 31. Arnhem. Telefoon 24597 SNEEK (Fr.] Dr. H. Nanningi TANDPASTA in tuben van 25 en 60 ets. Neerlands beste Tandpasta I SCHOONMAAKTIJD PALTHE TIJD Vuile, verschoten gordijnen, tapijten, loopera, latei- en divankleeden als nieuw door ons procédé stoomen en kleorophalen of oververven in andere tinten. Ook motecht maken van alle wollen weefsels. M dfi.7 ONZE HANDEL MET SOVJET-RUSLAND Delegatie uit Moskou teruggekeerd Se meeste producten worden in Rusland zelf gemaakt. Dezer dagen heeft een delegatie uit het „Comité voor den handel met Sovjet Rusland", bestaande uit de heeren E. D. van Walree. Mr. A. N. M o 1 e- n a a r en W. H. R e t h m e ij e r een be zoek aan Moskou gebracht Omtrent haar bevindingen deelt de delegatie mede, dat, wat de groote lijnen betreft van den handel-Sovjet Rusland—Ne derland, men van beide zijde een volledig begrip van elkanders toestand toonde. Het bleek dat men bij voorkomende ge legenheid bereid is, van Nederland te blij ven koopen, wat men goed en billijk kan koonen. De structuur van het economisch leven in Sovjet-Rusland is echter bezig zich grondig te wijzen. Het industrialisatieproces maakt grooten voortgang; men maakt heel veel zelf. Men beroemt er zich op desnoods geheel onaf hankelijk te kunnen zijn van 't buitenland behalve dan t-o-v. die grondstoffen welk? Soviet-Rusland zelf niet voortbrengt. De handel van Sovjet-Rusland met het Westen schijnt in hoofdzaak een uit wisseling van grondstoffen te zullen worden; naar centraal Azië voert Sov jet-Rusland thans reeds vele fabrikaten uit Men verklaarde te Moskou dan ook ronduit, dat reclame sleéhts in zeer enkele gevallen nut kan hebben. Op de meeste vragen om inlichtingen over leveringsmogelijkheid van Nederland- sche producten luidde helaas het ant woord: „maken wij zelf". De delegatie is ook al werden alle wen- schen niet ten volle vervuld, van oordeel dat het zijn nut kan hebben voeling met Rusland te blijven houden, en de ontwikke ling van het Sovjet-Russisch bedrijfsleven nauwlettend te blijven bestudeeren opdat zich voor den in- of uitvoer van Nederland en Ned.-Indië biedende kansen niet worden veronachtzaamd. Volgens de verwachting van de delegatie zullen wij. die gedragslijn volgend, op een geregelde, normale ont wikkeling der handelsbetrekkingen tus schen beide landen in wederzijdsch belang mogen blijven vertrouwen. DOODELIJK MIJNONGELUK In de afgeloopen nacht is in de domanial* mijn te Kerkrade. de 29-jarige ongehuw de hulpbouwer Fr. Arkenbosch bij het ver plaatsen van een transportband onder los rakend gesteente bedolven en gedood.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1