Gemeenteraad van Leiden UITVOERING WOENSDAG ax APRIL" ïg37 TWEEDE BLAD PAG. 6 (Slot.) Woningbouwvereenigingen zijn gewend tom voor de speciale wenschen hunner leden aanslagen te plegen op de gemeenschapskas, maar det is nog geen reden om daaraan te gemoet te komen. Het is juist wat de heer Lombert zegt: er schijnt in Leiden inder daad een anti-pathie te bestaan tegen boven .woningen, die dan ook veelal leeg staan. 't Is niet de bedoeling om de woningbouw 'stop te zetten integendeel de gemeente zal het verloop van de volkshuisvesting nauw lettend blijven volgen en zoodra het noodig is de .woningbouwplannen weer opvatten Ook aan de saneeringsplannen wordt [voortdurend gewerkt. Men mag de binnen stad echter niet te zeer uithollen en moet gelegenheid laten om ook in de binnenstad goede woningen te houwen. Ongeveer tien jaar geleden heeft, liier een woningtelling gehouden en de eultaten zijn niet in evenredigheid geweest met de kosten en de moeiten. Een telling zooals de heer Schüller wil, zou zich moeten ■uitstrekken over een paar jaren, want men kan er niet iedereen rnee belasten. En dan vraagt men zich af of men zooveel nut za' hebben van de verkregen gegevens. Vooral omdat men toch weet, dat er een behoorlijke reserve aanwezig is. Daarom achtten B. en iW. het ook niet verantwoord om gelei van 'de gemeente te besteden voor uitvoering van de plannen van „Ons Belang" en .„Eensge zindheid", omdat er aan die woningen geen behoefte bestaat. Wethouder v. Stralen (s.d.a.p.) 'tolkt de meening van de minderheid van hot college. Hij is van meening met den heer Schüller, dat er uit de telling van het aantal leegstaande woningen niet 'blijkt, dat er een teveel aan goede en geschikte wo ningen bestaat. Daarvoor heeft men meer dere gegevens noodig. Het is juist dat. men in de loop van de 'jaren hoogere eischen is gaan stellen aan zijn woning en de overheid heeft daarmede rekening te houden. Om verschillende redenen is het dus nood. zakelijk om de planner dei woningbouw vereenigingen te steunen. De Voorzitter is het niet met wethou der v. Stralen eens en bestrijdt diens betoog De heer Schüller (s.d.a.p.) zegt dat 'de heer Lombert zich geheel gebaseerd heeft op de cijfers van de woningbouwver- «een., waarvan hij secr- is. De reden, dat 'zijn vereeniging zooveel leegstaande wo ningen heeft, is z. i. gelegen in het feit. dat het onder- en bovenwoningen zijn, welk .woningtype niet het gewenschte type is voor Nederland. De heer Wilbrink (r.'h.) slaat de „des- kundigheid" welke de heer Schüller aan haalt, niet al te hoog aan. Men kan in het algemeen wel eens iets wenschehjk achten, maar er daarom toch in de practijk niet Voor zijn, gezien de feitelijke omstandighe den. Uit een gezinstelling kan men nog niet concludeeren, of er behoefte is aan wonin gen, want er zijn verschillende vrijwillige sa menwoningen. Als de gemeente garanties aanvaardt voor den bouw van werkmans woningen, moet het wel degelijk vast staan, 'dat er een te kort aan zulke woningen be- Maar als men er van overtuigd is, dat ei een teveel is, dan kan de gemeente niet te gemoet komen aan de wenschen van de eer of andere bouwvereeniging. Als er een op leving mocht komen, behoeft er ook geen tekort aan arbeiderswoningen te komen, want velen zullen dan van arbeiderswonin gen verhuizen naar kleine middenstands woningen. De heer v. Weizen (c.p) meent dat er 'den laatsten tijd een „adempauze" is inge treden in den bouw van goede en goedkoope arbeiderswoningen. Op het oogenblik mag er misschien geen tekort zijn, maar bmnen- r kort zal ongetwijfeld de vraag naar goede arbeiderswoningen belangrijk toenemen. De gemeente heeft te zorgen voor een be hoorlijke woningvoorziening. De plannen van „Ons Belang' dienen z.l. in elk geval te worden uitgevoerd, los van de vraag of er al dan niet op het oogenblik behoefte aan De heer Lombert (r.k.) vraagt hoe de heeren de ongewenschte samenwoning wil len opheffen. Dat kan alleen door het bou wen van zeer goedkoope woningen, goed- !kooper nog dan de woningen, welke „Ons Belangv wil houwen. Jf De heer El kerb out (a.r.) verdedigt nogmaals zijn voorstel. Als aankoop van den grond te duur wordt, gaat het niet. maar ia+en wij deze zaak eens onderzoeken. Spr. vindt een toevoeging van het uitgeven in erfpacht onnoodig; dat is een dubbele porte hriséé-deur intrappen De heer v. Rosmalen (c.h.) vraagt of B. en W., indien de plannen van „Ons Be lang" niet doorgaan, geen maatregelen wil len nemen, om het stuiven van de open liggende terreinen tegen te gaan. De Voorz. komt ten slotte nog eens op tegen de bewering, als zou de vertraging van de plannen van „Ons Belang" te wijten zijn aan de gemeente. Spr. zal voorts aan- 'dacht schenken aan de opmerking van den heer v. Rosmalen. Het voorstel-Schüller, om een woning, en gezinstelling te houden, wordt in stemming gebracht en de stemmen blijken te staken (16—16) Vóór: de S.D.A.P. en de heeren van Weizen en Eikerbout.. De verdere vorstellen Worden daarna aangehouden tot de volgen de vergadering. 16 Voorstel inzake bet verleenen van een Subsidie aan de Afd. Leiden en Omstreken van de Nederlandsche vereeniging Yaean- tieoord voor Lichamelijk Gebrekkieen en tot. het vaststellen van den desbetreffende be- grootingsstaat. Dit punt wordt aangehouden om eerst de kwestie in de Commissie v. Fabricage te brengen. Om een duurtetoeslag ,rf!' Het voorstel-Wilmer, Wilbrink en Beeken kamp komt thans aan de orde. Dit voorstel luidt aldus: De Raad, 4 constateerende een rtijging van de prijzen 'der eerste en noodzakelijke levensbehoeften verzoekt het bestuur van de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten er bij de Regeering ten spoedigste krachtig op aan te dringen, een duurtetoeslag op den werkloo- zensteun te verleenen- De Voorz. deelt mede, dat het college nadere gegevens heeft gevraagd bij de Ka mer v. Koophandel omtrent de stijgende iduurte. Het is dus z.i. beter eerst deze gege vens af te wachten. De heer Goslinga (a.r) stelt voor dit rpuot aan te houden. Do heer Snel (s.d.a.p.) is tegen aanhou- 'dlng. De stijging der levensmiddelen is be- kend genoeg Het voorstel-Goslinga wordt verwor pen met 20 tpgen 11 stemmen. Tegen: de S.D.A.P. en de heeren Wilmer, Beckenkamp, Bergers, v. d. Ta^ v. Weizen. De heer Snel (s.d.a.p.) licht bet adres van den Bestuurdersbond en den RK. Volks 1-ond nader toe en dient een amendement in op iiet voorstel-Wilmer, Wilbrink en Bee kenkamp om daaruit te laten vervallen „bet bestuur van de Vereeniging van Nederl. Gemeenten" en bet verzoek te richten tot het College van B. en W. Anders komt de zaak op de lange baan, vreest spr. Spr. betreurt Vt, dat de Chr. Besurenbond niet beeft willen Meedoen, want het was de bedoeling om den indruk te vermijden, dat er een politieke zaak van gemaakt wordt Hij verdedigt voorts zijn voorstel en doet een aanval op de aanpassingspolitiek van de regeering. De heer Wilbrink: U zoudt er geen politiek zaak van maken. De heer Goslinga: "t Is je reinste ver kil De Voorz. merkt op, dat dit amende ment een heel eigenaardig amendement is. Het essentieele van het voorstel is er uit gehaald. De heer Snel (s.d.a.p.) dient thans een zelfstandig voorstel in denzelfden geest in. De heer Wilmir(r.k.) constateert dat uit het voorstel van ondergeteekende blijken kan hoe ook de R.K., A.R. en C.H fracties overtuigd zijn, dat er geholpen moet worden Waarom was het dan noodig om zoo'n uit gebreide verkiezingsspeeoh te houden, zoo als de heer Snel deed. Het ligt over het al gemeen niet op den weg van de gemeente om te adresseeren tot. de landsregeering. Er kunnen echter redenen zijn, om ons door middel van de Vereen, v Ned. Gemeenten tp wenden tot de regeering. Wij staan thans vlak voor de verkiezingen de volksvertegen woordiging is thans niet op volle kracht en daarom acht spr. den weg via de Vereen, v Ned. Gemeenten de beste weg. De heer Beekenkamp (ar.) gaat even in op hetgeen de heer Snel beweerd heeft. De regeering heeft niet alleen verslechterin gen aangebracht, maar er zijn ook wel ver lichtingen door de regeering geschonken, zoodat er geen aanleiding is om een politie ke rede te gaan houden. De heer Wilbrink c.h.) zegt, dat spr.s motief om mee te gaan gelegen is in de over weging, dat de regeering meer genegen zal zijn om het oor te leenen aan de Vereen, v. Gemeenten dan aan den Leidschen Raad, daar het zelfs Rotterdam niet gelukt is. De Chr. Besturenbond is niet meegegaan, alleen omdat hij geen verwachtingen wilde wek ken, welke waarschijnlijk niet in vervulling zouden gaan. De heer Snel heeft afgegeven op dp levensmiddelen-distributie en dat „ge modder" genoemd. Hoe rijmt dat. met dp verheven woorden over de noodzaak van een gemeentelijke groente-distributie? Wethouder v. Stralen (s.d.a.p.) meent, dat. het ook zonder cijfers van de Kamer v. Koophandel vas staat, dat er een prijsstij ging plaats vindt. De minderheid van het College ziet. weinig heil in de tusschenkomst van de Vereen, v. Ned. Gemeenten. De snel ste weg is zijns inziens een zich direct wen den tot de regeering. De heer Wilmer: En het heeft niets ge baat Hei voorstel-Wilmer c.s. wordt a a n g e n o men met 19 tegen 11 stemmen. Tegen: de S.D.A.P. behalve de heeren Jongeleen, v d. Voort en Vallentgoed. Het voorstel-Snel wodt eveneens aange nomen met 16 tegen 14 stemmen. Vóór: de S.D.A.P. en de heeren Keij en v Weizen Rondvraag. De heer Lom hert (r.k.) vraagt B. en W. een onderzoek te willen instellen naar aanleiding van de aanstelling van een aan tal werklieden bij den Plantsoendienst door den directeur van dezen dienst. Dit onder zoek wenscht spr. omdat hij sterk de indruk heelt, dat werkloozen van een bepaalde richting door den directéur worden uitge- sloten De Voorzitter zegt een onderzoek toe. Adres aan B. en W. Aan het College van Burgemeester en Wethouders der Gemeente Leiden. Geven beleefd te kennen: de besturen van de Christelijke Besturenbond, de R. K. Volksbond en Leidsche Bestuurdersbond, domicilie kiezende ten kantore van laatst genoemd Bestuurdersbond, Heerengracht 34, alhier. dat voor het doen controleren voor do crisis-steunverlening, van de bij bovenge noemde Centralen aangesloten werklozen, niet onbelangrijke kosten gemaakt wor den, kantoor en zaalhuur; dat uit een door adressanten ingesteld onderzoek is gebleken, dat in een aantal andere gemeenten, met name Haarlem, Am sterdam, Rotterdam. Den Haag, Dordrecht en Utrecht voor deze bemoeiingen en de daaruit voortvloeiende extra kosten een te gemoetkoming wordt verstrekt, welke rieert van 1 tot 7 cent per werkloos lid en per week; dat adressanten U daarom beleefd doch dringend verzoeken, ook te Leiden over te gaan tot het verstrekken van een tegemoet koming in de extra kósten welke de trole van de werklozen, de uitkeringen enz. met zich brengen; dat zij voor Leiden deze tegemoetkoming zouden willen zien vastgesteld op 3 cent per werkloos lid en per week. *t Welk doende, voor de Chr. Besturenbond: w.n. voorz. secr H. VAN CITTERT W. VEERMAN yoor de R. K. Volksbond: voorz. secr. J. H. NIJHUIS D. HAVERKORN voor de Leidsche Bestuurdersbond: voorz. secr. C. SNEL J. M. C. DE ROO Ter toelichting diene dat bij de Volksbond en de Chr. Besturenbond, al de kasten welke voortvloeien uit het doen controleren en uitkeren der werklozen, het aanschaffen van materiaal, zaal- en kan- toorhuur„ door bovengenoemde Centralen worden gedragen. Terwijl .het bij de L.B.B. zo is dat al d; gemaakte en te maken kosten voor cen trale stempeling, door de organisaties moe ten worden betaald. STADSNIEUWS Van het Stadhuis VERKIEZING TWEEDE KAMER De Voorzitter van het Hoofdstembureau in kieskring VII (Leiden) maakt bekend dat in een openbare zitting, te houden op Maandag 26 April a.s., des middags te 12 uur, in het Gemeentehuis (Rapenburg 12) zal worden beslist over de geldigheid van de op 20 April j.l. ingeleverde lijsten van can- didaten en over de handhaving van de op die lijsten voorkomende candidaten voor de erkiezing van de leden van de Tweede Ka- ïer der Staten Generaal. De Voorzitter voornoemd, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN Lelden, 21 April 1937. Afloop Aanbesteding Bij de gehouden aanbesteding op Dinsdag, 20 April 1937. van bestek 7, dienst 1937, „het errichten van buiten- en binnenverfwerKen aan gemeente-eigendommen", dn 7 percee- len. werd als volgt ingeschreven: Heoivelink Co.. Den Haag, f 405, f 725, 667, f 790, f 645; W. F. v. d. Steen, Leiden, f 922. f 947, f 857, f 1051, f 978; Ch. Rietkerken, Leiden, f i 520. f 700, f 650, f 700; J. Leuge- ring, Leiden, f 864.50, f 287.50; B. A. Harte- veld. Leiden, f 592, I 635, f 465, f 685, f 562; J. J. Koet, Leiden, f 710, f 557, f 610, f 725, f 67S; R. Gottenbos, Leiden, f 435; G. S. Balt- huyzen, Leidens f 1000, f 705, f 660, f 980; Geibr. d Voort, L. C. v. d. Voort Zn., Leiden, .86, f 455, f 510, f 273.50, f 510, f 544.50; fir ma P. H. v. d1. Bos Zn., Haarlem, f 336, f 695, f 447, f 780, f 595 B. de Vries, Lel den, f 410.50; Marcelis Schildersbedrijf, Lei den, f 750; A. v. Lunteren, Leiden, f 860, T~, f 1230, f 640; S. Duindam, Leiden, f 750; A. J. Blevs v.h. H. J. de Jong, Leiden, f 1075; f 725, f 569, f S00, f 825; H. P. Jansen, Leiden, f 899, f 997; fa. M. Ziegelaar Zn., Leiden, f 1000, f 670, f 410, f 920, f 520, f 960, f 660. Perceelen 3,4,5, 6,7 tezamen voor 12830 Veilig Verkeer Aanvangende deze week worden ander maal in het leslokaal van het politie-bu- reau verkeerscursussen gegeven en wel aan onderwijzend personeel en vervolgens aan padvindersleiders. Het ligt in de bedoeling in het laatst van Mei weder verkeers-examen af te nemen van de leerlingen der lagere scholen. Zoo als bekend wordt aan de geslaagden een verkeersinsigne uitgereikt. Ook de ouders worden opgewekt zooveel mogelijk hun kinderen aan het examen te doen deelnemen. De aanmelding moet ge schieden in Mei bij de betrokken school- hoofden. burgerlijke stand BEVADDEN: W G de Brutfn—elversteiJn z v HoutenAanhave 7, SM Zandvlietv a ost d M M Kamerling:—Tetteroo z J de oningde Graaf d M F J v Oerlev d Zweminrichting „De Zijl" onder handen genomen Zij wolrdt vergroot en verfraaid Het vraagstuk der zwemgelegenheid te Leiden is de laatste jaren van grooten oi vang geworden. Nadat eenige jaren geledi de gemeentelijke zweminrichting aan d< Hooge Rijndijk voorgoed werd gesloten bleef de inrichting aan de Zjjl de eenige Leidsche zweminrichting. Dat zulks voor een sitad als Leiden veel te weinig is, is de laatste jaren al zoovele len herhaald, dat we dit nu niet nog eens be hoeven te zeggen. Maar intusechen zijn de van diverse zijden gemaakte plannen plannen gebleven menig zwementhousiast snakt nog steeds naar de zoo gewenschte verbetering door middel van een tweede inrichting. De zweminrichting „De Zijl", die de richting van dien naam exploiteert, werd op de drukke zomerdagen reeds te klein voor de gewone categorie bezoekers en het was dus niet te verwonderen dat deze inrichting over vol werd toen de zwemgelegenheid aan de Hooge Rijndijk werd weggenomen. Het bestuur van de Zijl, ijverig als steeds waar het goldde belangen der duizenden zwemmers en zwemsters te behartigen, zocht reeds lang naar middelen om de inrichting, welke in vroegere omstandigheden dikwijls reeds overvol was, te doen vergrooten. Door omstandigheden, buiten den wil van het bestuur, kon eerst in dit voorjaar uiting gegeven worden aan deze plannen, doch dank zij de groote medewerking van gemeenteraad gemeentewerken kon op 2 Maart de besteding plaats hebben. Twee dagen later werd de bouw gegund en reeds den volgenden dag had de aannemersfirma P. J. en H. Vis ser uit Wassenaar materiaal ter plaatse oir met de werkzaamheden te beginnen. De aan bestedingssom bedraagt f 14.700. De vergrooting, welke het bestuur in dc eerste plaats op het oog had, was allereerst bedoeld geweest voor het damesbed. Dit toch slechte 30 meter groot, waarvan dar nog een gedeelte voor de kleintjes was af genomen. Een vergrooting van het damesbad kor echter aan de Westzijde van de inrichting niet plaats hèb'ben in vedband met het ge projecteerde stratenplan in 't uitbreidings plan der gemeente. Dus moest de uitbreiding gezocht wor den in het heerenbad, maar dit kon van de 70 meter eveneens niets missen. De oplossing werd nu aldus gevonden, dat het heerenbassin 20 meter meer naar het oosten, naar de Zijl dus, werd ver plaatst Dit hield echter tevens in, dat de diepe bassins, de zgn. duikbassins eveneens verplaatst moesten worden tegelijk ook met afscheiding tusschen heide bassins, r tevens de springplanken waren aan gebracht. Naast de vergrooting van het damesbas sin werd tevens.de meerdere behoefte aan kleedgelegcnheid* voor de dames onder de oogen gezien. In verband met het aanleggen van gazons voor zonnebaden werd het niet alleen onmogelijk meerdere kleedkamertjes te 'bouwen, doch zelfs werd hun aantal minder; dat der damesafdeeling daalde van "1 tot 48, dat der heeren van 66 tot 52. Daartegenover werd nu op de plaats, waar vroeger gedeeltelijk de tribunes voor de wedstrijden stonden, ruimte gemaakts voor het opbergen van de kleeding der zwemmers en zwemsters. Door het inrich ten van een aantal kleedkamertjes als wis sel-cabines werd nu toch meerdere kleed gelegenheid gevonden. Men rekent nu, dat de nieuwe loodsen ongeveer 350 stuks kleeding kan worden geborgen, zoodat en toch altijd 450 zwemmers en zwemsters te gelijk in do inrichting kunnen zijn. De afmetingen der inrichting zullen nu worden: damesbassin 50 meter lang, hea- renbassin 70 meter bij een gelijke breedte van 22 meter. De noordelijke kamertjeswand is nu ver dwenen en de begrenzing der inrichting al daar wordt nu gevormd door een gewapend betonschutting, terwijl de tusschengelegen ruimte van 9 10 meter benut wordt voor gazons. Verder zal de kassa meer naar voren worden gebracht, terwijl men slechts toe gang krijgt door een tourniquet waardoor len de inrichting ook verlaten moet. Door al die veranderingen werd het werk nogal groot van omvang. Toch hoopt men op den gewonen tijd 15 Mei da inrichting te kunnen open stellen. al zullen alle werkzaamheden dan og niet voleind zijn. De firma Visser heeft het werk flink aan gepakt. Voor het verplaatsen der cabines b.v. stond voorgeschreven, dat zij moesten worden gesloopt en opnieuw worden opge bouwd. De aannemers hébben echter ver schillende cabines bij elkaar kunnen verrol- len, hetgeen ook met den oostelijken plm. 30 M. breeden wand geschiedde. Deze worden thans in hun geheel weer op d§ nieuw be stemde plaats op de betonnen voetstukken geplaatst. De damwanden langs het bassin werden voorts op degelijke wijze gestut om hen voor instorten te behoeden. Bij ons bezoek aan i?G inrichting in stroo menden regen keken we op een vreeselijken warboel van balken, zand, beton eneen vette kleimassa op den bodem van het bas sin, welke echter door een laag van 20 c.M. rivierzand zal worden bedekt. Het werk dat op 1 Juni moet worden opge leverd staat voor gemeentewerken onder leiding van den hoofdopzichter, den heer H. J. Barendsen, die het bestuur van „de Zijl" met raad en daad terzijde heeft, gestaan en aan wien voor een groot deel te danken is, dat zulk een spoed kon worden betracht Het ligt in de bedoeling van het bestuur de heropening op eenigszins feestelijke wij ze te doen geschieden, waarvoor als voor loop ige datum is gekozen Zaterdag 12 Juni. Hiervoor is bereids de medewerking van den K.N.Z.B. verkregen en vermoedelijk zullen dan de twee jeugd zeventallen een waterpolowedstrijd spelen. UIT DEN OMTREK llphen a.d. rijn AANBESTEDING. Aanbesteed werd het verbouwen van de noodslachtplaats aan de Aarkade Dc inschrijvers waren: J. Tolk f 1506, Snel en Henry f 1490, Van Beusekom en De Kier f 1470, W. van der Helm f 1425, J. Vonk f 1423, F. Donker, f 1389, C. M. Deerenberg f 1359, Gebr. J. en P van Wijk f 1324, K de Jong f 1299, H. Oudenes allen te Alphen a. d. Rijn voor f 1295. Het werk is gegund aan den laagsten in schrijver: H. Oudenes, Prins Hendrikstraat 58, alhier. OPBRENGST COLLECTE. De Zondag j.l. in de Geref. Kerk van Alphen gehouden extra-collecte voor de Diaconie, om een tekort van f 500 weg te werken, heeft opgebracht het mooie bedrag van f 538.16. AANVARING. Bij de Gouwsluis is een baggermolen die daar in verband met den bouw van de nieuwe brug aan het werk was, aangevaren door een motorschip. De aan de baggermolen toegebrachte schade bedraagt ongeveer 1000 gulden. katwijk DAMMEN Om het kampioenschap van Katwijk en Omstreken De stand van den wedstrijd om het kam pioenschap van Katwijk en Omstreken is na de 4e ronde als volgt: le klasse. Groep A gesp. gew. rem. verl. pt. 6 J. Freke 3 3 R Haasnoot 4 3 1 6 J Laven 4 3 1 6 A. Vletter 4 3 1 6 W. Böttcher 3 1 2 2 G. v. Rossum 4 1 3 2 A. Schouten 4 1 3 2 J. C. v. Rijn 4 4 0 le klasse. Groep B L. de Haan 3 2 1 5 T v. Beelen 4 2 1 1 5 C. Korpelshoek 3 1 1 1 5 G. J. de Vink 3 3 3 C. v. Delft 4 1 1 2 3 J. v. Beelen 2 1 1 2 F. A. Verkuil 3 1 2 1 2e klasse. Groep A C. Durieux 4 2 2 6 C. Cederhout 3 2 1 5 A. Boskamp 3 1 2 4 A. Vooijs 4 1 2 1 4 Th. de Lange 4 1 3 2 P. v. d. Gugten 4 1 3 1 2e Klasse. Groep B J. Schoneveld 3 2 1 5 J. Fennes 2 4 A. Barnhoorn 2 1 1 3 R. de Lange 4 1 3 2 J. de Best 3 3 0 2e Klasse. Groep C. B. v. d. Kamp 4 4 8 J. Kromhout 4 3 1 6 G. Varkevisser 4 3 1 6 J. v. Elk 4 1 1 2 3 C. v. d. Laken 4 1 3 1 C Compeer 4 4 0 3e klasse. Groep A G. Koelewijn 3 2 1 5 W. v. d. Eshof 4 2 2 4 W. Koelewijn 4 2 2 4 H. Koelewijn 3 1 1 1 3 J. Grimbergen 3 1 2 2 D. Kloos 4 1 3 2 3e klasse. Groep B J. Langoveld 3 3 6 M. v. d. Gugten 4 3 1 6 G Peet 4 3 1 6 A. v. Beelen 4 2 2 4 W. v. Rijn 4 2 2 4 F. Meijer 4 1 3 2 S. v. d. Velden 4 1 3 2 M. Vreeburg 3 3 0 3e klasse. Groep C J. v. d. Meij 4 S 1 7 F. Spierenburg 4 3 1 6 D. Hartkamp 4 2 1 1 5 C. P. Schoneveld 4 2 1 1 5 M. v. Stijn 4 2 2 4 H. Verkuil 4 1 1 2 3 J. Houwer 4 1 3 2 C. J. de Jong 4 4 0 katwijk aan zee COLLECTE JEUGDIGE WERKLOOZEN. Het werk door dc Centrale Commissie voor jeugdige werkloozen, afd. Katwijk tot stand gebracht heeft ieders aandacht en sympathie. En terecht. Doch het comité dat zich heeft gevormd om de jeugdige werk loozen nuttig bezig te houden, maar ze te vens in de gelegenheid te stellen zich in het door hen gekozen vak te bekwamen, heeft voor dit mooie werk geld noodig. Ieder kan hierbij helpen en op daadwerkelijke wijze met groote of kleine offertjes zijn medeleven toonen. Woensdag 21 April wordt voor de Katwijksche jonge mensclien een- collecte gehouden. Geeft van harte, geeft zooveel mo gelijk. AANBESTEDING. Door den directeur van Gemeente Werken is de nieuw te maken afrit voor de Varke- visserstraat aanbesteed. Ingeschreven had den F. Zwanenburg f 2405, A. de Best f2600, Gehr. Verloop f 2650. firma Kr. Haasnoot f 2707, W. en L. Guyt 2757. De gunning is aangehouden. Chr. Zangvereeniging „EXCELSIOR" KATWIJK AAN ZEE Dir.: JAN COU.VEE - Acc.: H. HERMANS D.V. op DONDERDAG 22 APRIL, 's avonds om 8 uur, in de Zaal van Chr. Prot. Belangen aan de Voorstraat Medewerking verleenen: ADRI ROELOFS, Alt, Katwijk aan Zee. A. DEN HOLLANDER, Tenor, Katwijk a. Zee. JAN COUVéE, Vleugel, Alkmaar. Gebr. HERMANS, Orgel en Vleugel, Haarlem. O.a. wordt uitgevoerd: „CHRISTUS", Onvolt. Orat. van MENDELSSOHN. leiderdorp A.R.P.C. „NEDERLAND EN ORANJE" Door een der leden werd ingeleid het on derwerp: „Revolutionaire richtingen". Spr. zegt te zullen handelen over de gemeen schappelijke grondslag der revolutionaire richtingen, dit zijn dan alzoo deze richtin gen die geen rekening houden met Gods wil Vervolgens staat spr. stil bij het revolutie jaar 1798 en bespreekt hierbij de verderfe lijke leer van Rousseau. De bron van het gezag bij alle revolutionaire richtingen is in hoogste instantie toch altijd weer uit den menach en loopt steeds uit op tyrannie. Precies gelijk is in grondslag de leer van het staatsahsolutisme al is de uitwerking dan anders. Vervolgens schetst spr. de historie van enkele revolutionaire groepen. Bij het libe ralisme uit de vorige eeuw is er weinig meer van te zien, zij bracht ons evenwel het socialisme met de leer van Marx van histo risch materialisme en klassestrijdtheorie, ah les wetenschappelijk beredeneerd. Doch 't so cialisme moest revisie toepassen op haar beginselen wilde zij „vat" blijven houden op de massa en in vele gevallen geraakte zij daardoor in strijd met eigen beginsel, Dan komt spr. tot de leer van het staats- absolutisme die alleen rekening houdt met macht. De eind-conclusie van spr. was te strijden voor onze schoone A.R. beginselen die waarborgen onze vrijheden en rechten voor volk en Vorstenhuis en Vaderland. Een par tij die steeds als richtsnoer voor haar be lijdenis kent Gods Woord. Hierop volgde een aangename bespreking, waarbij naar voren kwam dat er groenen zijn die zich steeds, tegenover onze A.R. partij beroepen op Gods Woord maar de autoriteit van dat Woord niet over eigen leven erkennen maar iu feite loochenen. leidschendam VERGADERING „NED. EN ORANJE" Gisteravond vergaderde de Anti-Rev. Kies- vereeniging voor Stompwijk en Veur in het Vereenigingslokaal aan de Damlaan. On danks het zeer ongunstige weer was de op komst bevredigend. Nadat de voorzitter, de heer B. B i e 1 e v e 1 d, op gebruikelijke wij"-e en met een kort inleidend woord de bijee1 komst geopend had, sprak Dr. C. Beeken kamp, uit Leiden, over „Drieërlei vei king". Hij waarschuwde er allereerst tegen om, gelijk zoo velen, het broodvraagstuk in het midden der verkiezingsactie te stellen; voorts om geen genoegen te nemen met „Christelijkheid", welke b.v. ook vereenig- baar schijnt te zijn met de leugen van de CD.U. en do wolfsangel vami de N.S.B.; ter wijl hij ten slotte tot waakzaamheid aan spoorde tegen beginselprograms, welke ons diets willen maken', dat ons geloof geen go- vaar loopt, als we een knieval doen voor „dictatuur" of „democratie" in hun onder scheiden vormen. Slechts de volle aanvaar ding der Goddelijke souvereiniteit kan red ding brengen, zioo uit stoffelijke als uit gees- telijke nood. Nadat eenige vragen gesteld en beant woord waren, werd de vergadering gesloten. VACATURES STEMBUREAUX In de vacature in stembureau 4 wegens vertrek van den heer Bloemheuvel, stellen B. en W. van Stompwijk voor te benoemen mevr. Visserv. d. Lindlen en in de vaca ture wegens bovengenoemd vertrek in het hoofd- tevens centraal stembureau te voor zien door benoeming van den heer K. Vink mevr. Visser—v. d. Linden, als lid en in de plaats van den heer Vink als eerste plaatsvervanger te benoemen WERING VAN SCHOOLVERZUIM Ter voorziening in een vacature in de >mmissie tot wering van schoolverzuim, stellen B. en W. van Stompwijk voor te benoemen den heer S. Wortel. BURGERLIJK ARMBESTUUR IE DE REN DAG GROENTEVEILING In verband met den toenemen den aan voer zal de coöperatieve groentenveiliog voortaan ook des Donderdags veilen, zoodat thans weder iedenen dag wordt geveild. Voor dp verkiezing van een lid van het burgerlijk armbestuur van Stompwijk bie den B. en W. den raad de volgende voor dracht aan: 1. G. Annokkee en 2. D. Visser. CURSUS IN ZUIVELBEREIDING Teneinde in de gezinnen meer bek heid tc geven aan het gebruik van Neder landsche bodcmprodücten, zal in het koffie huis „De Zwaan" een cursus worden ge geven in het op velerlei wijze bereiden zuivelproducten, zooals melk, room. karne melk, boter, kaas, enz., als hoofdschotels en als aanvulling. De cursus wordt gegeven in vier lesser op de Dinsdagen van vier achtereenvolgen de weken en ving vanmiddag aan. De duur der lessen is twee uur, aanvang telkens om drie uur. LISSE BENOEMING RAADSLID. De heer Jer. Koelewijn heeft bedankt voor de benoeming als lid van den raad in de vac.-Onderwater. In volgorde van de lijst ■erd benoemd de heer J. Berbee Gz, COOP.BOERENLEENBANK Naar wij vernemen heeft de heer L. Onder ■ater bedankt als directeur van de Coöp. Boerenleenbank en pres.-commissaris der Coöp. Veilingvereen. H.B.G., wegens voort durende ongesteldheid MISHANDELING. Twee jongens waren nabij de Gladiolen- straat mot elkaar aan het vechten en deden elkaar gevoelige klappen toekomen. Toen an elkaar gegaan waren kwam de va der van een der vechtersbazen en pakte de tegenpartij van zijn zoontje zoodanig aan. dat het ventje als het ware mishandeld erd. Dc vader van het mishandelde ventje heeft proces-verbaal tegen hem laten op maken door de politie. RADIO DISTRIBUTIE WOENSDAG 2i APHID Programma 3: 8 Keulen: 9.20 GRD; 10.05 Don- don Reg; 11.35 Keulen; 12.20 Brussel VI; 13.20 Parijs I{; 13.5o Donden R; 14.20 Partfs R; 15.20 DeutschLs.; 15.50 Keulen; 17 20 Brussel VI; 17.53 idem Fr.; 18.35 Keulen: 19.0& Dondon Reg; 19.o0 Weenen of dlv.; pl.m 20.20 Brussel Fr; 21.20 ld VI.; 21.35 Rome of div.; 22.20 Berlijn of dlv. Programma 4; 8 Brussel VI; 8.20 Diversen; 9.35 Droitwich; 17.20 Diversen: 17.40 Droitwich; 20.45 Donden Reg; 21.20 Droitwich; 23.20 R. Dan marlt DONDERDAG 22 ABHHi Programma 3: 8 Keulen of dlv.; 10.05 Droit- wich; 11.5 Parijs R: 12.20 Brussel VI; 12.35 Pa- r'js Radio; 13.20 Dondon R; 15.20 Deutschl-sen- dtr; 17.20 Dondon Peg; 18.20 Brussel VI; pl.m 18.45 Kei.len; 19 05 Tujos R; 19.20 B-.ussel i-r; 20.2o Rome of div. Programma 4: 8 Brussel VI; 8.20 Diversen; 9.35 Donden Reg; 12.35 Droitwich; 17.20 Diver sen; 17.40 Droitwich; 19.30 Sportpraatje d.d h J G -Janssen (journalist); 20 Droitwich; 20.40 Donden Reg; 21.20 Droitwich; 23.20 R. Donmarls Agenda Woensdag 21 April. Stadsgehoorzaal, 8 u. Chr. Zangvereeniging Kerkkoor „Ex Ani mo". Uitvoering ,.Die Jahreszeiten". Donderdag 22 April. Pauluskerk (O^gst- geest) 8 uur. Uitvoering Chr. Gem. Koor „Halleluja" te Oegstgeest (Morsch). ZONDAGSDIENST DOKTOREN De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt_ van Maandag 19 tot en met Zaterdag 25 April a.s. w aargenomen door de apotheken: G. F Reyst, Steenstraat 35' telef. 136; A. J Donk. Doezastraat 3ï, telef. 1313 en J Doedens, Wilhelminapark 8 Oegstgeest, telef. 274. AANGEREDEN. De heer G. v. G. alhier werd door het slip pen van een passeerende auto op het trot toir geworpen en bekwam hierdoor een lichte hersenschudding Per ziekenauto is hij naar zijn ouderlijke woning vervoerd, SASSENHEIM A.R. PROP. EN STUDIECLUB Vergadering verzet. In afwijking van de verzonden convoca. tie wordt medegedeeld dat de vergadering niet Woensdagavond doch Donderdag avond gehouden zal worden, in de Catech, Kamer van de Geref. Kerk, aanvang 8 uur, Onderwerp: „Ons Parlement", door H. Grif fioen. Wij wekken allen op deze vergadering te bezoeken. VOORHOUT GEMEENTERAAD. De Raad vergaderde onder voorzitterschap van burgemeester G. Bulten. Na opening met het ambtelijk gebed, werd als eerste stemmer aangewezen het lid Spierenburg. Daar alle raadsleden aanwezig waren, werd inzonderheid het lid H. J. Vester doop den voorz. begroet namens alle raadsleden, met zijn aanwezigheid na een lange tijd verhin derd te zijn wegens ziekte. Een felicitatie werd door den voorz. uitgesproken. Ook meende de voorz. namens den raad te moe ten feliciteeren de gemeente-secretaris, de heer M. P. A. Meissen, omtrent diens voor genomen huwelijk. De heer H. J. Vester brengt nu een woord van dank voor de door den voorzitter gesproken woorden en mede aan de raadsleden voor de belangstelling door hem ondervonden tijdens zijn ziekte. De notulen werden nu na een kleine op merking van 't lid Spierenburg vastgesteld, Volgde nu ingekomen stukken. O.a. wer den voor kennisgeving aangenomen een goedkeuring van Ged. Staten van de Ge- meentebegrooting 1937 en 4 eerste wijzigin gen; evenzoo goedkeuring voor bedrijfs- begrootingen 1937 en 7e wijziging gemeente- hegrooting 1936. Ook werd door Gedep. Sta ten goedgekeurd de verlenging van de ont ruimingstermijn van onbewoonbaar ver klaarde woningen. Punt drie der agenda bracht stemming van leden voor de stembureaus voor de a.s. verkiezingen. Wegens aftreding op 15 Mei a.s. was dit noodzakelijk. B. en W. stellen nu voor, voor het stembureau, District I te kiezen als lid, plv. voorz de heer P. A. van Reisen; als lid de heer G. K. Spierenburg; als plv lid de heer H. J. Vester en plv. lid. de heer J. L. Nijssen. Voor stembureau District II als voorzitter de heer P L. van der Hulst; als lid plv. voorz. de heer L. van der Geer, als lid de heer P. v. d. Nouland, als plv lid de heer Andr. de Groot en als plv. lid de heer Jac. Colijn. Overeenkomstig de voorstellen van B. en W. worden deze personen allen met meerderheid van stem. men gekozen. Uit dit besluit vloeit voort, dat voor het Hoofdstembureau zijn aangewe zen door een daarvoor vastgestelde regeling als Jid plv. voorz. de heer P. A. van Reisen: als leden de heeren' P. L v d Hulst, L v d Geer en G K Spierenburg en als plaats vervangende leden de heeren P v d Nouland en H. J. Vester. Ambtshalve is de burge meester als voorzitter aangewezen. In zijn geheel werd dit door de raad goedgekeurd. Punt vier een voorstel om genoegen te nemen met het voornemen van Ged. Staten om de huur van ambtswoningen wegens weddeverlaging per 1 Oct. 1937 gelijktijdig te verlagen van f 475 tot f 460 voor de bur gemeesterswoning en van f 495 tot f 4S0 voor de secretariswoning, werd zonder h. st. aangenomen. Punt vijf. Voorstel tot vaststelling van de verordening op het beschilderen van wegen muren. Het lid Kruithof ziet zich genoodzaakt alvorens dit voorstel door den raad wordt aangenomen naar voren te moeten brengen de vernieling welke is aangebracht aan de S.D.A.P.-propaganda, welke in de laatste dagen op de aanplakborden zijn geplakt Spr is destijds een voorstander geweest om aanplakborden te plaatsen om het ontsieren van wegen en muren te voorkomen en het' bedroeft hem nu ten zeerste, dat, zij het clan het meest door de schoolgaande jeugd, deze propaganda wordt vernield. Spr. ver zoekt het college van B. en W. alsnog een schrijven te richten aan onderwijzers en onderwijzeressen om de jeugd inzonderheid te wijzen op deze onprdelijke daad. Spr. be sluit met te zeggen, dat in het door hem gesprokene, in het geheel geen verwijt rust aan het adres van B. en W., maar mocht het vernielen van deze propaganda voort gaan, dan ziet Spr. zich genoodzaakt zich te wenden dat. middel dat door de aanplak borden zou zijn voorkomen. „En we hebben' genoeg aan één partij, die des nachts de wegen bekladden". (Ge lach). Het lid Spierenburg is het met het lid Kruithof eens en voegt hieraan toe, dat niet, alleen door kinderen maar ook door grooteren deze vernieling is verricht. Alleen het gesprokene van het lid Kruithof om trent. (zich genoodzaakt zien te gaan klad den!), dit noemt Spr. een soort dreigement en meent, dat Kruithof consequent moet blijven omtrent zijn ingenomen standpunt, en niet te kladden. De Voorzitter zal het

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6