KERK EN ZENDING 95 HAAS' Azijn alleen Steêvast nummer één! VIRULY - GOUDA Een middag onier de Blinden Verzekering-Maatschapij voor eenige duizenden opgelicht .WOENSDAG 2i APRIL 1937 EERSTE BLAD PAG. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Nijland (toez.), G. P. Post te Serooskerke (Schouwen). Te Rot terdam (vac. Wagenaar), A. A. Wildschut te IJmuiden-Oost. BEROEPBAAR VERKLAARD De heer H. H. Timmerman, cand. en hulppred. te Velp is met algemeene stemmen beroepbaar verklaard in de Vrije Evangeli sche Gemeenten. Ds. H. KWINT A.s. Zondag herdenkt A. Kwint, Ned. Herv. predikant te Utrecht, zijn 40-jarige ambtsbediening, Hendrik Kwint werd 18 Oct. te Groningen geboren en studeerde aan het gymnasium te Assen en de Universiteit te Groningen. In 1896 werd hij candidaat in Groningen en 23 April 1897 aanvaardde hij zijn ambt te Nieuw- en St. Joosland. In 1901 vertrok de jubilaris naar Gorinchem en 9 Maart 1910 verbond hij zich aan zijn tegenwoordige ge meente. Ds. Kwint die in Utrecht zijn wijk heeft rondom de Maliebaan heeft zich gedurende al de jaren van zijn bediening onthouden van het geven van zijn krachten aan eenig ander ding dan aan zijn ambtelijk werk. Hij is met de oude Bisschopstad, waar hij op één ma de oudste is der Ned. Herv. predikanten, als samengegroeid. In 1935 viel hem ter ge legenheid van zijn 25-jarig verblijf te Utrecht een hartelijke hulde ten deel. Daarom is het zijn wensch dat zijn gedenkdag thans onop gemerkt zal voorbijgaan. Ds A. VAN KOOTEN Naar wij vernemen heeft Ds A. van Kooten, Ned. Herv. predikant te Rotterdam, in verband met het bereiken van den 65-jarigen leeftijd tegen 15 Septem ber a.s. eervol emeritaat aange vraagd. Ds v. Kooten werd 7 Septem ber 1872 te Mont- foort geboren en studeerde aan de R.-U. te Utrecht. In 1901 cand. ge worden aanvaard de hij in dat zelfde jaar zijn ambt te Garde ren, vanwaar hy in 1907 naar Steenwijk vertrok. In 1917 werd hij predikant te Ze venbergen en 11 Juni 1922 heeft Ds B. J. C. Reijnders hem in zijn tegenwoordige ge meente bevestigd. Ds van Kooten is voorzitter van de afd. der Confess. Vereen, en van de Evangelisatie en de Zondagsscholen zijner wijkvereeniging, alsook bestuurslid van de Cie. voor het Gods dienstonderwijs en van de afdeeling Rotter dam der Chr. Hist. Unie. Ps N. DE JONG Ds N. de Jong, Ned. Herv. predikant te yelp, hoopt Zondag 25 April wegens ingang van emeritaat op 1 Mei afscheid te preeken. Ds De Jong is 43 jaar predikant én diende de gemeenten Engwierum, Uithuizermeeden en Velp. Dr G. OHLEMÜLLER De Geref. Kerk van Hongarije heeft aan den algemeenen secretaris van het Prot. We- reldverbond, dr G. Ohlemüller te Berlijn wegens zijn vele en langdurige verdiensten voor de zaak van het Protestantisme en daar bij ook voor het Hongaarsch Calvinisme de Calvijn-medaille verleend. Deze medaille werd verleden jaar ter herinnering aan het feit dat 400 jaar geleden Calvijns Institutie [verscheen, ingesteld. Ds. J. SNOEK f Op 66-jarigen leeftijd is te Put- tershoek overleden Ds. J. Snoek, predikant van de Geref. Kerk aldaar. Ds. Snoek, die in December tijdens een kerkdienst té 's-Gravendeel onwel was geworden, is sindsdien ernstig onge steld gebleven, werd nog opgenomen in „Eudokia" te Rotterdam, doch de middelen hebben niet meer mogen ba ten. Gistermiddag om half vier is hij in zijn woning ontslapen. Het reeds weken tegemoet geziene einde van Ds. Snoek zal niet alleen te Puttershoek maar ook in de omgeving en in de classis Dordrecht met oprecht leedwezen vernomen zijn. Sedert April 1930, dus juist zeven jaren, beeft hij de gemeente van Puttershoek ge diend, zoomede de onder zijn kerk ressortee- rende dorpen Maasdam, Cillaarshoek en ten deele Mijnsheerenland. Ds Snoek was pas op ]55-jarigen'leeftijd in de bediening gekomen. Te Urk geboren op 12 Mei 1870, was hij cp dit eiland aanvankelijk werkzaam als winkelier en schoenmaker. Hij diende er de Geref. Kerk als diaken en ouderling, was er leider van de Zondagsschool en voorzitter van de Geref. Jongelingsvereeniging. Hij arbeidde eenigen tijd in de Evangelisatie te Nieuwlande (Dr.) en diende de Geref. Kerk aldaar vanaf dat zij in 1913 tot openbaring kwam als oefenaar. De classis Meppel liet hem tot het predikambt toe op grond van art. 8 der Kerkenorde (singuliere gaven). In 1924 werd hij candidaat en. 5 April 1925 in zijn ambt bevestigd te Vrijhoeven-'s-Grevel- duin-Capelle. 13 April 1930 verbond hij zich aan de gemeente van Puttershoek, sprekende over Ez. 4 20b, na vooraf door wijlen Prof. Dr. T. Hoekstra, die eveneens van Urk af komstig was, te zijn bevestigd met 1 Joh. 5:6. Ds. Snoek was vanwege de classis Dor drecht deputaat voor de Zending onder de Joden en voor de verstrooide Geref. in Ned.- Indië, alsmede secundus-deputaat voor art. 19 K. O. Hij was elk jaar een trouwe verschijning ter jaarvergadering van de Ver. van Predi kanten der Geref. Kerken in Nederland. De teraardebestelling zal plaats hebben op Urk, Vrijdagmiddag a.s. Hedenavond wordt in de Geref. Kerk te Puttershoek een rouwdienst gehouden, die geleid zal worden door ds W. W. Meynen van Dordrecht. KARL BAR TH Prof. dr. Karl Barth te Bazel is door het £evenburgsche Gereformeerde Kerk- tiistrict (Roemenië) tot eere-hoogleeraar der theologische faculteit te Kolozsvaer benoemd VRAAGBAAK rVVQor CHRISTELIJKE INSTELLINGEN V ertrouwensadressen ten dienste van Stichtingen van barmhartigheid. Zieken huizen. Sanatoria. Instellingen. 1 ehuizen. VERWA3MINGS- MY. SCHIEDAM KERKVERWARMING Electrische keukeninstallaties voor ziekenhuizen, sanatoria, gestichten, enz. Economisch Hygiënisch SIEMENS Nederl. Siemens Mij. N V Den Haag N.V. MACHINEFABRIEK J.&H. W. VAN DER PLOEG APELDOORN PASTEURISEER- EN KOOKKETELS IN ROESTVRIJ STAAL, OOK VOOR GROOTKEUKENBEDRIJF ETC. ETC. Alle soorten zeep Reinigingsmiddelen De Lange Jonker Vriezenveen Lingeriefabriek Damast-linnen en katoenen goederen Levering direct aan particulieren Voor instellingen speciale prijzen Offertes op aanvraag Kerk en Staat in Duitschland Naar in de kringen der Evangelische Kerk verluidt, is men daar tot de conclusie geko men, dat het wenschelijk is, met de ker kelijke verkiezingen tot het najaar te wach ten. In den tusschenlijd zou de opheldering der kerkpolitieke fronten zich verder kun nen ontwikkelen, zoodat de verkiezingen eerder een werkelijke oplossing van het vraagstuk der Evangelische Kerk zouden kunnen brengen. Deze opvatting schijnt het resultaat te zijn van verscheidene kerk politieke conferenties, die den laatsten tijd te Berlijn zijn gehouden. Volgens berichten uit Berlijn schijnt men in officieele nationaal-socialistische kringen te bevestigen dat de kerkelijke verkiezingen, over het uitstel waarvan reeds verscheidene voorspellingen gedaan zijn, inderdaad eerst in dit najaar zullen plaats vinden. De voor naamste reden hiervoor wordt geacht, dat de regeering het in verband met den algemeenen toestand in het land niet gewenscht acht een nieuwe bron van oppositie te openen. TWEEDE HERV. KERK TE VELP Kerkvoogden en notabelén der Ned. Herv. gemeente te Velp hebben met algemeene stemmen besloten een stuk grond te koopen, liggend in het Noordelijk deel der gemeente, ten einde daar met ter tijd een tweede kerk te bouwen. Bij de voortdurende uitbreiding der gemeente wordt dit noodig, daar het be staande kerkgebouw zich aan de Zuidelijke grens bevindt. ONDERWIJS EN OPVOEDING OPHEFFING HANDELSSCHOOL In zijn vergadering van 24 Juni 1935 be sloot de gemeenteraad van 's-Gravenhage de eerste handelsschool met vier-jarigen cursus aan de de-Gheynstraat aldaar geleidelijk op te heffen. Tengevolge van het eerste besluit zal bij het begin van den cursus 19371938 deze handelsschool opgeheven worden, zoo Raad accoord gaat met het voorstel van en W. NEDERLANDSCH TECHNICUM TE ARNHEM Het Nederlandsche Technicum (P.B.N.A.) te Arnhem zal in September 25 jaren be staan. In verband hiermede zal een congres worden gehouden, tijdens hetwelk eenige hoogleeraren over onderwerpen betreffende de technische opleiding zullen spreken. Het aantal congressisten, dat zich heeft aa meld, bedraagt nu reeds meer dan 2000. DE REORGANISATIE VOORSTELLEN En de vrijzinnig-Hervormden De Commissie, in November 1936 ingesteld door het Hoofdbestuur der Ver. van Vrij zinnig-Hervormden, heeft thans haar rapport uitgebracht. Het is niet eenstemmig, doch een meerderheids- en een minderheidsrap port; de meerderheid bestaat uit vijf, de minderheid uit twee leden (Ds B. J. Aris en Ds J. H. Smit Sibenga). Wij hebben destijds reeds gemeld, waarin deze predikanten eer eigen weg gaan. Het is nu vervat in de aan- teekening, dat zij de 4 artikelen van het meerderheidsrapport kunnen onderschrijven, mits de 2e alinea van art. 4 aldus worde gelezen: „Daar voor een Protestantsche kerk de vrijheid van geweten een zoo kostbaar goed is, dat daaraan binnen haar muren geen geweld mag worden gedaan, mag en moet slechts bij excessen ontzetting uit het ambt en uit het lidmaatschap der kerk mogelijk In de lezing der meerderheid luidt-deze alinea aldus: „Daar voor een Protestantsche kerk de vrijheid van geweten een zoo kostbaa.- goed is, dat daaraan binnen haar muren geen geweld mag worden gedaan, dient de beslis sing omtrent het blijven in ambt en kerke lijke gemeenschap in laatste instantie te worden overgelaten aan het persoonlijk weten van hem, te wiens aanzien de kerk door middel harer daartoe geroepen organen een uitspraak hééft gedaan." ZENDINGSBAZAR IN DE RIDDERZAAL In de Ridderzaal op het Binnenhof te 's-Gravenhage wordt tot en met Zater dag vanwege de plaatselijke classicale zen dingscommissie een grootsch opgezette bazar gehouden ten bate van de samenwerkende zendingscorporaties te Oegstgeest. Aan dezen bazar is tevens verbonden een zendingsten toonstelling, die den bezoeker nader in con tact brengt met den arbeid van de zending in Ned.-Indië. Deze expositie is ondergebracht in de rol- Gistermiddag zijn bazar en tentoonstelling officieel geopend door Minister Slote- maker de Bruine. Let U eens op die gezellige Swift-voorjaarsmodellen in de schoenetalages. 'n Reeks van nieuwe vond sten. Hier 'n geestig strikje daar 'n rijke gesp. Maar steeds die verfijnde smaak, dat aparte cachet - steeds de ideale pas vorm, die Swift beroemd heeft gemaakt. Swift maakt Uw nieuwe voorjaarstoilet tot een volledig succes. Let daarom op Swift in de schoenetalages. f. 6.95 Hoogste stand te Biarritz 767.3. Laagste stand te Blaavandshuk 742.5. Stand vanmorgen halftwaalf 756.4. WEERVERWACHTING Aanvankelijk nog krachtige tot matige, later afnemende N.W. tot W. wind. gedeel telijk bewolkt, aanvankelijk nog regenbuien en kouder, later weinig verandering in tem peratuur. ALGEMEEN WEEROVERZICHT Uit een secundaire depressie bij Ierland ontwikkelde zich een zelfstandige depressie kern. die over het Z. van Engeland naar de Noordzee trok en vervolgens langs de Wad den-eilanden naar de Duitsche Bocht. Langs haar baan vielen zeer groote hoeveelheden regen. Op het vasteland is het in O.-Europa nog mooi warm voorjaarsweer. In het W. is het daarentegen koel en suur en op de Britsche eilanden en het Kanaal en langs de kust van de Golf van Bïscaye opklarend met 6nel stijgende luchtdruk. Het is te verwachten, dat het weer hier zal opklaren doch aanvankelijk nog guur zal blijven. STORMWAARSCHUWINGSDIENST Geseind hedenmorgen 8.45 uur aan de posten van IJmuiden tot de Belgische grens: „Stormsein neerhalen, blijft op uw hoede". THERMOMETERSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 8.0 C. 22 APRIL Zonsopgang 4.50 uur, zonsondergang 7.03 uur Maan op nam. 4.12 uur, onder vm. 3.13 uur FIETSERS MOETEN HUN LICHTEN OPHEBBEN 22 APRIL Van 's avonds 7.38 uur tot 's morgens 4.18 uur Opening van de nieuwe werk plaatsen van „Sonneheerdt" te Ermelo In de autobussen welke rijden van Amersfoort naar Nunspeet, kan de passagier een eenvoudige reclame le zen, welke is aangebracht op de rui ten. „Helpt onze blinden" staat er en daaronder leest men „Chr. Blinden tehuis Sonneheerdt te Ermelo". Dat tehuis stond gistermiddag in het middelpunt van de belangstelling bij zeer velen. Uit alle deelen des lands togen vooraanstaande personen op philantropisch gebied naar Er melo. Maar ook blinden gingen naar de blinden. Het was voor Sonneheerdt gisteren een feestdag. Het nieuwe ge bouw, waarin de bedrijven van het Blindentehuis zijn gevestigd, werd officieel in gebruik genomen. In de groote vergaderzaal van het Tehuis had zich een breede kring belangstellenden verzameld, alsmede het bestuur der stich ting, onder voorzitterschap van den zoo juist van een ernstige ziekte herstelde Ds B. J. C. Reijnders te Hilversum. Voorts waren aanwezig Baron M a c k a y, burge meester van Ermelo, de heer De tig er namens de Vereeniging A.V.O., Mr ci e Graaf voor den Bond van Chr. Phil. In richtingen, Dr B e 1 z e r namens het be stuur van het Fonds Eva's Hulpbetoon, rtegcnwQordigers van den Chr. Blinden- bond, van den R.K. Blindenbond en van den Nederl. Bond, de heer P h. Verse- v e 1 d t, directeur der Felix Kattenbrood- fabriek (een der grootste afnemers van hei werk der blinden), de directeuren van de Stichtingen ter plaatse, de plaatselijke p-v- dikanten, afgevaardigden van de Kerken enz. enz. Van Z.Exc. Minister Slotema- k e r de Bruine was bericht van ver hindering ingekomen, evenals van den Commissaris der Koningin in de Provincie. Er waren zeer veel bloemstukken on geluk- wenschen. Nadat met pianobegeleiding van een blinde, gezamenlijk gezongen was Psalm 6S 10, opende Ds Re ij aders deze bijeen komst met Schriftlezing en gebed. Openingswoord Na allen hartelijk welkom te hebben heeten, memoreerde Ds Reijnders het feit. dat reeds in het jaarverslag der vereeniging van 1934, gerept werd over een uitbreiding van Sonnölieerdt, welke toen reeds als nood zakelijk werd gevoeld. De arbeidsgelegen heid werd immers te klein en zoo is men dan eindelijk overgegaan tot deze belang rijke daad. Echter men waagde het niet op losse schroeven, maar in het geloof aan Hem, Die ons altijd helpt en in het besef, dat wij finantieel zoo sterk gesteund worden. Wat dit laatste betreft, dankte spr. de 'A.V.O. voor liet beschikbaar stellen van epn belangrijk bedrag, zijnde wn deel van de opbrengst van de zomerpostzegels. Daarnaast wanen er drie fondsen, waar van spr. inzonderheid hot Dames Bouw fonds hartelijk dank bracht. Dat alles sterk te om voorwaarts te gaan. Dnnk bracht spr. den architect, den hef J. N. Munnilc te den Haag, de oann mers, opzichters, werklieden en tuinarchi tect. S. Voorhoeve te Oosterbeek. Ten slotte dankte spr. alten hartelijk voor de I medewerking, voor de veile geschenken, 1e giften, enz., enz. Met den 121st.en Psalm op de lippen wil het bestuur gaarne het nieu we gebouw aanvaarden. De Voorzitter droeg hierna het nieuwe gebouw en liet. werk der vereeniging in Jon I gebecta aan God op. Nadat een koortje, gevormd door blinden, een lied gezongen had, sprak Mevr. Kuiper namens het Dames Bouwfonds Comité, daar de presiden te van dit Comité, Mevr. C. van E e g h e n verhinderd was. Het was spr. een genoegen het bestuur een couvert te kunnen overhandigen in houdende ƒ7758.14, zijnde het resul taat van de gehouden collecten, de op brengst van alle kleine en groote gif ten. In hoofdzaak is dit bedrag echter afkomstig van kleine giften door vrienden van Sonneheerdt bij eengebracht De voorzitter dankte het Dames-Comité hartelijk voor het vele werk, dat het zich heeft willen getroosten en nogmaals alle ;eefsters en gevers, in geheel ons land. Toespraken Niet minder dan vijftien personen hadden zich opgegeven om een woord te spreken. De eerste was dan de burgemeester van Ermelo, Baron Mackay, die Ds Reijnders al- lereest geluk wenschte met zijn herstel en daarna het bestuur complimenteerde niet dit nieuwe gebouw. Het was een genoegen te kunnen vaststellen, dat in de 13 jaren dat het gemeentebestuur van Ermelo in nauw contact staat met de vereeniging tot Chr. Hulpbetoon, nog nimmer eenige on- eenigheid heeft plaats gehad, maar steecis in de beste verstandhouding gearbeid is. Zelfs het gemeentebestuur van Ermelo was niet afkeerig van het brengen van groote financieele offers in het belang van Sonne- heerdt- Achtereenvolgens voerden hierna nog het woord de heeren Mr de Graaf namens de Minister( Rotschildt namens de Staatscom missie, Dr Belzer namens Fonds Eva's Huip betoon, Deken Goossens van het Blinden Instituut te Grave, de heer Timmer van ..Bartimeus", de heer v. d. Morst namens de Ned. Geleide Monden Fonds, de heer Schaar denbuig uit Roterdam, architect De Mun- nik en de directeur van „Sonneheerdt", .ie Leer J. Munnik. Blinden spreken Van alle toespraken waren toch zeker die van drie blinden het meest treffend. Het was de heer Wagen maker, die namens den Chr. Blin denbond het woord voerde, de heer Koke van den R.K. Blinden- en de heer Bunt namens de Ned. Blinden bond. Aan al deze toespraken lag een diepe danktoon ten grondslag'" voor alles wat de menschen aan deze blin den ten koste leggen en voor de liefde die hun betoond wordt. Een even zoo treffende gebeurtenis **as de mededeeling van den directeur, dat dn blinden uit hun eigen portemonnaie een bedrag bijeengebracht hebben voor ean nieuwe klok in het nieuwe gebouw. Tevens deelde de directeur mede, dat tioj een bedrag van bijna honderd gulden bij eengebracht wa6 door vrienden van „Son neheerdt" voor de aanschaffing van eon radiotoestel. De voorzitter danikte ten slotte voor 'Ut alles en niet het minst de blinden die ge toond hebben dat zij zich hier „thuis" ge voelen. Van het nieuwe gebouw hebben wij giste ren een beschrijving gegeven. otles. An dc Lette: getiteld: „Studiën zum Karlmelnet der Abschnltt der Kompilation und sein Verh&ltnia zum Ersten", de heer j. Akker man, geb. te Oldeboorn. Bevorderd tot doctor ln de Geneeskunde, op proefschrift getiteld: „Over kwaadaardlgo pharynx-gezwellen. mede in verband met de geb. t< alen-therapie", mej. B. Le Acndcmlncbe Examens Kampen. Theol. Hoogeschool. Gesl.: Theo logie: cand.ex., de heeren W. Loopstra en A. Bos. Groningen. Leid-sn. Gert.: Rechten: cand.een., n.ej. IL J. Mlnderhoud. cht. Gesl. mej. L. en M. J. de Zwart K. v. d. Schuit, Apeldoorn: de heer k. H. Linke, Utrecht; mej. H. R. Zuldema, Apeldoorn Bewaarschool on der wU*. Gesl. voor het theor. ged. ex. hulpakte der eVreen, van Chr. Bew.- schoolond.essen in Nederland de dames A. A. Ulterllnden. A. Eland eu G. M. Smallenbroek. toteerdam; C. F. v. Apeldoorn, Schiedam Door gebruik te maken van valsche overlijdensbewijzen Wanbetalers waren welkom Na twee jaar tegen de lamp geloopen Na afloop van de bezichtiging bleef men Inog oenigen tijd gezellig bijeen, waarna de vele genoodigden dc terugtocht aanvaard den. Ook blinden, die in andere inrichtin- 1 den. Dezer dagen is.te Zwijndrecht een zeer brutaÊe oplichting van een ver zekeringmaatschappij aan het licht gekomen, in verband waarmee te Dordrecht in arrest zijn gesteld Tin v. E. van Zwijndrecht, M. S., caféhou der te Dordrecht, en I. L., vlaswerker te Ridderkerk. .Th. v. E. was agent-incasseerder van de N.V. Verzekeringsbank Victoria te Amster dam, bij welke hij in vasten dienst was, en door welke hij ook was belast met het uit betalen der uitkeeringen. Levenden dood verklaard Nu ongeveer twee jaar geleden begon hij de practijken, die h<im dezer dagen tegen de lamp deden loopen. Door gebruik te ma ken van valsche overlijdensbewijzen, eigen de hij zich uitkeeringen toe op polissen van nog levenden. Dit waren over het al gemeen wanbetalers. Wegens het niet beta len van de premie vroeg v. E., zooals ge bruikelijk, de polis op. Hij gaf echter geen bericht aan het hoofdkantoor van het in trekken van de verzekering, maar bleef oor eigen rekening de prcanie van den verzekerde betalen. Tot hij de polis opzond, vergezeld van een valsch overlijdensbewjs, volgens hetwelk de verzekerde zou zijn owt leden, waarom de maatschappij aan v. L. het verzekerde bedrag uitbetaalde, opdat oeze het aan de nabestaanden zou ter hand stellen. Van E. eigende het echter zichzelf toe. Dit spelletjes speelde hij te Zwijndrech' H. I. Ambacht en Ridderkerk. Totaal zijn ongeveer 50 personen door hem op deze ijze overleden verklaard. Het bedrag, dat hij zich op deze wijze on rechtmatig toeeigende, beloopt totaal circa f 11.000, want over het algemeen betrof het kleine verzekeringen, van circa ƒ200; een was er bij van ƒ400. Fabricage van overlijdensacten Hij vroeg aan de secretarie te Zwijn drecht een uittreksel uit de burger lijke stand, wat hem natuurlijk werd verschaft. Onderaan dit uittreksel be vond zich zegel en stempel der ge meente, cn daaronder was nog een breedo strook blank papier, daar ge bruik werd gemaakt van foliovellen. Deze witte strook sneed v. E. af bo ven wapen en stempel, om er vervol gens een overlijdensverklaring op te typen. Op het hoofdkantoor was er dus niet de minste reden voor argwaan, temeer niet, ijl de gemeente Zwijndrecht als regel gc- cyclosteerde overlijdensbewijzen gebruikt. Te Ridderkerk en H. I. Ambacht wist hij p een of andere nog niet volledig opge helderde wijze in het bezit le komen van echte overlijdiensformulieren. Een „edel" drietal Bij deze geraffineerde manipulaties werd hij geassisteerd door de twee andere boven genoemde verdachten, M. S. caféhouder te Dordrecht, en I. L vlasweirker te Ridder kerk. Dezen waren in dergelijke trucs er< varen, en hebben hem waarschijnlijk er toe gechanteerd. Indertijd hadden zij, als agen ten van de „Utrecht" (S. woonde toen ie Rijsoord) deze maatschappij op soortgelijke wijze benadeeld, waarbij waarschijnlijk ook v. E. in de buit deelde. Dit geschiedde in. dezelfde gemeenten, vooral te Ridderkerk. De „Utrecht" heeft hen. toen hun wandaden aan het licht kwamen, ontslagen, maar heeft de zaak niet bij de justitie aanhang'.? gemaakt. Door royaal gebaar vastgeloopen Zooals gezegd, kon v. E., samen met zij.i „compagnons" een paar jaar lang deze trucs toepassen, zonder dat het in de gaten liep. Er deed zich immers niets voor, dat argwaan van het hoofdkantoor kon gaande maken. Tot hij overmoedig werd. Het wachten op anbetalers leverde waarschijnlijk niet ïeer genoeg op, en toen werd het ook op andere wijze geprobeerd. Op een good'-'ii dag zei v. E. heel royaal tot een verzekerde: je bent nu al zoo lang verzekerd, ik zal e.s probeeren of ik wat voor je los kan krijgen. Eenigen tijd later kwam v. E. hem inder daad een bedrag ter hand stellen, als uitbe taling van liet hoofdkantoor. In werkelijk heid had hij dit echter uit eigen zak be taald. Nu wilde echter het geval, dat de betrok kene over het bedrag niet tevreden was, waarom liij zich tot het hoofdkantoor wendde. Daar kreeg mien toen argwaan. De directie trok er onmiddellijk ou uit om de zaak te onderzoeken, waar bij ze zeer vreemde ervaringen op deed. Bezig nadere inlichrtngcn in ie winnen, informeerde de directeur bij iemand te Zwijndrecht: die en die is toch dood? Welnee meneer, die ben ik. Een dergelijk ongewoon vraag- en aot- woordenspel deed al spoedig vermoeden, dat het hier een geval betrof van ernstigei; Begin April besloot de directie dan ook. nadat ze half Maart lont had geroken, rleze aangelegenheid bij de justitie aan te geven. De Zwijndrechtsche politie had toen spoe dig de verdachten ontdekt, die onder do hoede van den officier van justitie to Dor drecht werden gesteld. Deze zal dezer dagen de instructie tvgen hen openen. Het is niet uitgesloten, dat nog niet alles aan het licht is gekomen, zoodat de verdere behandeling nog nieuwe verrassingen kan opleveren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 3