K ABO DOUWE EGBERTS TABAK ÉÉN Hoe werkt ons Clearing-systeem? WOENSDAG ai APRIL! 1937 EERSTE BLAD PAG. 2 Buitenland DE KRING IS GESLOTEN De kring, het cordon, dat door de be moeienis van de Londensche niet-inmen- gingscommissie in den loop van de laatste weken ten koste van veel overleg rondom Ihet zichzelf beoorlogende Spanje werd ge trokken, is thans gesloten. Met zeer veel kwesties van haehelijken aard heeft men daarbij van doen gehad omdat men een der doeleinden, het wegnemen van mogelijke casus belli tusschen zekere Euro- ■peesche mogendheden, allerlei gevoelig- iheden met uiterste zorg moest ontzien. nn geheel neutrale landen en zij, welker traliteit slechts gekocht kon worden door 'de belofte, dat ook de anderen zich van interventie zouden onthouden, kunnen m controle oefenen op elkander, waardoor e bovendien tegen wordt gewaakt dat d( aanvoer van nieuwe strijders en vai reserve-materiaal den tragischen kamp ein deloos verlengt. De vraag doet zich hier aanstonds voor, öf nu inderdaad elke ongewenschte aanvoer zal kunnen worden tegengegaan. Het an*" .woord daarop moet ontkennend luiden. Immers, niet alle staten ter wereld zijn tot Sde onderhavige overeenkomst toegetreden: de deelnemers zijn slechts 2? in getal Landen als Mexico, die weigerden huit medewerking te verleenen, kunnen dus on gestoord doorgaan met hun verschepingen. De agenten der contröle-comraissie zuilen- schepen, die onder Mexicaansche vlag varen niet mogen visiteeren, evenmin als trou wens de bodems der beide bclligerenten aan contröle zullen worden onderworpen. jWat de nog doorglippende transporten be treft moet men dus rekenen op de con- tróle der oorlogvoerenden zelf. wien er natuurlijk alles aan gelegen is, het net steeds nauwer aan te halen. Toch mag veilig worden vastgesteld, dat .Van het werk der Londensche commissie, nu dit eenmaal in staat van practische uit voering is, goede resultaten kunnen worden Verwacht Schepen, wier reis naar Spanje voert óf door de Spaansche wateren zul len verplicht zijn eerst een der officieele controle-havens op hun route aan te loo ienom een contröle-agent aan boord te nemen, die zoowel op do lading als de equi page en de eventueele passagiers zal moe ten toezien. Een verdere waarborg voor het pichtig functionneeren van het controle apparaat is gelegen in het feit, dat deze mee-varendo controleurs tot de strikt neu trale mogendheden behooren, derhalve niet tot de vier of vijf staten, die min of meer zelf bij den gang der Spaansche lotgevallen betrokken zijn. Overigens is 't een verre van eenvoudige zaak om dit toezicht ter zee inderdaad af doende te maken. De kustlijnen van Spanje Zijn zeer uitgestrekt en de Fransche, Brit- sche, Duitsche en Italiaansche vloot-een- heden, die ieder voor zich in bepaalde wateren kruisen, op ongeveer tien mijlen uit de kust, zullen handen vol arbeid heb ben met het nauwlettend toezien, dat geen schip van een der 27 samenwerkende sta ten binnen de Spaansche territoriale wate ren geraakt, waarvan men niet eerst beeft •Vastgesteld of het inderdaad den interna tionalen agent aan boord heeft. Het zij nog eens geconstateerd, dat schepen, die onder Spaansche vlag varen, voor rekening van 't [Valencia- of het Burgos-bewind, ongemoeid zullen worden gelaten, evenals schepen van 'de mogendheden, die niet tot de overeen- komst van Londen zijn toegetreden. Overigens zullen de toeziende oorlogssche pen zich strikt bij deze inspectie hebben te bepalen; de eventueele overtredingen der niet-inmenging zullen worden geconsta teerd doch niet berecht. In Londen zetelt 'de internationale instantie, wplke zich met dit deel der taak heeft bezig te houdpn. Het zelfde geldt eveneens van overtredingen, welke op de Spaansche landsgrenzen moch ten aan den dag komen. Gelijk men weet, bestaan er Spaansch-Fransche, Spaansch- Portugeesche en Spaansch-Britsche grens gebieden. De laatste treft men aan tusschen Spanje en de Britsche bezitting Gibraltar. Met uitzondering der Portugeesrhe grens zuilen al deze frontieren door internatio nale, neutrale beambten worden bewaakt, die deels vaste posten betrekken, zooals bruggen, grenswegen en spoorweg-overgan gen, deels mobiele kolonnes zullen vormen, ter'voorkoming van smokkelpartijen. Por tugal heeft geweigerd, een dergelijke inter nationale contröle in zijn gebied toe te laten, 'daar het zulks niet in overeenstemming achtte met zijn souvereine rechten. In laatst genoemd land zullen het enkel Britsche ambtenaren zijn, toegevoegd aan de Engel- sche ambassade te Lissabon die dit deel Van den arbeid zullen verrichten. Behalve het Spaansche vasteland zullen «veneens do Balearen, Spaansch Marokko on andere Spaansche gebiedsdeelen in de ge varen-zóne met een internationale controle- gordel worden omgeven. Het is een uniek feit in de historie, dit grootscheepsche toe dicht hetwelk zoowel op politieke als hu manitaire gronden thans in zijn stadium van practische uitvoering is geraakt. Juri- 'disch moge het in vele opzichten aanvecht baar zijn zoo men de Valcnria-regeenng voor het wettige gouvernement houdt is t inderdaad een opzienbarend ding, dat men 'dit gouvernement belemmert in zijn taak, zijn gezag tegen opstandelingen hoog te houden - zooals de Spaansche aangelegen heden zich nu eenmaal, wars van al e internationale roeht hehben ontwikkeld is er inderdaad geen ander doeltreffend mid. 'del, om aan don oorlogsbrand afdoende paal en perk te stellen. Het is te hopen, dat deze eerste inperkine van den strijd nu binnenkort gevolgd moge worden door oen tweeden stao. namelijk uit Span ie terugroepen van alle medestrij 'denden, die daar krachtens hun nationali teit niet thuis behooren. Wellicht zou dan eindelijk het bloedvergieten eindigen, bij gebrek aan combattanten. Ware zulks in derdaad het geval doch voorloopig is DE BLOKKADE VAN BILBAO Lagerhuis-oppositie blijft nakaarten Hoare wil zich buiten de territoriale wateren houden Op hernieuwde vragen van de lagerhuis- oppositie inzake de blokkade van Bilbao en de bescherming der Britsche zeevaart, heeft minister Hoare de volgende verkla ring afgelegd: Wij zullen den toestand van dag tot dag volgen en wanneer wij tot de opvatting komen, dat de zgn. blokkade niet doel treffend is. zullen wij de eersten zijn, om den nieuwen staat van zaken te aan vaarden. De Britsche vlootpoütiek definieerend zeide Hoare, dat deze beoogt, alle Britsche schepen in volle zee te beschermen. Hij voegd hieraan toe: in de territoriale wate ren zijn wij niet bereid,. Britsche oorlogs schepen te zenden, niet zoo zeer om het gevaar voor de Britsche schepen, hoe groot dit ook moge zijn, als wel, omdat wij ge- looven, dat dit de niet-inmengingsovereen- komst in gevaar zou brengen. Wij gelooven dat wij aan een nieuw hoofdstuk beginnen in de niet-inmengingspolitiek en het is van vitaal belang, dat wij hierom geen enkele ontbrandbare stof werpen op de elementen, die reeds voldoende brandbaar zijn en dat wij in deze vitale kwestie naar den geest zoowel als naar de letter de niet-inmenging handhaven. Hoare gaf vervolgens een uiteenzetting, waarin hij betoogde, dat volgens de inlich tingen der regeering Bilbao werkelijk in staat van blokkade verkeert. De nationalis ten hebben buiten de kust een pantser schip, een kruiser, die gewapend is met acht duims kanonnen, een torpedojager verscheiden gewapende koopvaardijschepen, terwijl de Spaansche regeering er slechts een torpedojager, een onderzeeër en een ge- wapenden treiler heeft. De kwestie der mijnen is slechts bijkom stig. Twee of drie mijnenvegere zijn buiten Bilbao door mijnen tot zinken gebracht, on geveer zes weken geleden. Franco is de laatste dagen doorge gaan met het leggen van mijnen. Het is de eerste maal dat in het Spaansch conflict een der strijdenden een deel van het Spaansche gebied heeft kunnen isoleeren en naar het schijnt, te land en van zeezijde belegert Wij hebben In lichtingen gekregen, volgens welke de schepen der nationalisten herhaaldelijk binnen de driemijisgrens builen Bilbao zijn geweest en dat zij op de verster kingen gevuurd hebben, zonder door deze te worden beschoten. I-Ioare voegde hier aan toe: de Brit sche regeering handelt volgens haar inlichtingen en niet om redenen van eenigerlei dreigement van Franco. „Wij beschermen de Britsche schepen in volle zee. of zij onze raadgevingen opvol gen of niet. Wij hebben Franco deze laatste twee of drie dagen nog er van in kennis gesteld, dat wij niet dulden, dat onze scheepvaart in volle zee belemmerd wordt en dat hij zelfs verantwoordelijk gesteld zou worden voor alle schade, die hij in de territoriale wateren zou kunnen veroor zaken". vJoe;dt en daarom ic bdVén mate pijnstillend werkt. Instantine stilt en. voorkomt pijnen! DE SPAANSCHE BURGEROORLOG Mola hervat den strijd om Bilbao Aan het Baskische front is gisteren, na den regen van de laatste acht dagen een betere weersgesteldheid ingetreden, die onmiddellijk een sterkere offensieve actie van Mola's troepen tengevolge heeft gehad. In den sector Vergara-Mondragon is reeds een verwoede strijd ontbrand. Na een intensieve beschieting van de Bas kische stellingen uit de tot op vijftien kilometer afstand in stelling staande nationalistische batterijen, gingen colon nes van het Vreemdelingenlegioen en Carlistische afdeolingen tot een storm aanval over, die den vijand op bepaal de oogenblikken zeer ernstig jn gevaar bracht. De gevechten zijn echter intusschen nog niet geëindigd. In ieder geval kan men zeg gen dat de tweede phase van Mola"s offen sief tegen Bilbao thans in vollen gang is. Generaal Moia heeft voor deze actie, vol gons betrouwbare schattingen, rond Vergara vijf duizend man geconcentreerd, voorts vier duizend man aan het Alava-front en ijftien honderd man aan beide zijden van Durango. De Baskische strijdkrachten zijn welis waar numeriek veel sterker doch beperken ;ich desondanks voorloopig tot een defen sieve actie, Afgezien van het afweren van Mola's aanvallen bij Vergara-Mondragon stellen de Ba9ken zich tevreden met een beschieting van de loopgraven der nationa listen in den Marquina-sector uit vérdra- gend geschut, terwijl aan het Alava-front bijna volkomen rust heerschte. In den sector van Eibar werden aanzien lijke Baskische versterkingen aangevoerd, doch tot dusver werden deze nog niet voor offensieve operaties gebruikt. Wapensmokkelende diplomaten De minister-president van Irak heeft in het parlement te Bagdad de opzienbarende mededeeling gedaan, dat Badulazia Muc.- haffar, gezantschapsraad aan de legatie van Irak te Parijs en Mus.sa Shahunadar, gezant schapsraad aan de legatie van Irak te Ber lijn uit den diplomatieken oienst zijn ont slagen en naar Bagdad teruggeroepen, wijl zij ervan beschuldigd worden, in naam van de regeering van Irak wapens aan de Spaan sche oorlogvoerenden te hebben verkocht. De minister-president verklaarde, cat de regeering nooit dergplijke ondernemineen heeft aangemoedigd en dat de beide ambte naren alleen uit winstbejag handelden. deze verwachting nog lichtelijk utopistisch zoo zou door internationale bemiddeling een nieuw Spaansch regiem kunnen ont staan, waarin roodon noch witten do macht geheel aan zichzelf zouden kunnen trekken. ENGELANDS BEGROOTING SLUITEND Chamberlain kondigt belastingverhooging aan Afgeloopen jaar liet een deficit van 5.597.000, Neville Chamber la in heeft gister de begrooting in het Engelsche Lagerhuis ingediend. In zijn rede wees hij er op, dat tijdens het loopende jaar en verscheidene volgende jaren het overheerschend kenmerk der nationale financiën zal zijn het be langrijke cijfer der uitgaven voor de nationale defensie. Zonder de uitgaven voor de lands verdediging zou dit begrootingsjaar ge ëindigd zijn met een overschot van bijna 2.225.000 in plaats van, zooals thans het geval is, een deficit van 5.597.000. Wat het loopende jaar betreft worden de uitgaven behalve die der departementen, die zichzelf bedruipen, maar met inbegrip van 10 millioen voor aanvullende civiele ramingen geraamd op 862.848.000. Op de basis van de huidige belastingen weraen de inkomsten geraamd op 847.950.000, zoodat dus uit nieuwe belas tingen een bedrag moet komen van 14,898.000. teneinde de begrooting in even wicht te brengen. In het hoofdstuk landsverdediging wordt een bedrag van 198.268.000 uitgetrokken voor de cefensie en een bedrag van 224.000.000 voor de schuldendicnst, bene vens een som van 11% millioen voor an dere kosten in verband met de geconsolideer de schuld. Bijhet hiervoron genoemde be drag voor ce defensie is niet inbegrepen 80 millioen, welke geleend zullen worden. Wat de overeenkomsten van Ottowa be treft kondigde Chamberlain aan, dat een noodzakelijke, nieuwe wetgevende maatre gel een verlaging met zich mede zal bren gen van de preferentieels rechten op zijdon kousen en rijksprocueten. De totale ont vangsten, welke voor het volgende belasting jaar geraamd worden op 847 950.000, om vatten douanerechten en accijnzen voor 383 millioen, z.g.n. binnenlandsche ont vangsten voor 452% millioen en verschil lende andere ontvangsten voor 62 450000. De binnenlandsche ontvangsten omvatten de volgende ramingen: 275 millioe.n inkom stenbelasting, 58 millioen surtaxe en 89 millioen successierechten. Chamberlain kondigde aan, d'at de inkomstenbelasting verhoogd zou wor den met drie pence per pond sterling en dus zou worden gebracht op vijf shilling per pond, d.w.z. 25 procent. Verschillende maatregelen zullen genomen worden om ontduiking van zekere belastin gen te beletten. Het douanerecht van 4 pond per 50.8 kg. hop, dat in Augustus a.s. zou afloopen, zal voor den tijd van vier jaren nog geheven worden. Zekere preferentieele rechten- op muziekinstrumenten uit het Britsche rijk afkomstig, zullen worden op geheven. Voorts stelt de minister voor een belasting te heffen op winsten boven de 2000, dit zal dan. zoo zeide hij, een bij drage vormen voor de landsverdediging. Terugkomende op de 14.898.000, die noo- dig zullen zijn voor het evenwicht var begrooting, zeide Chamberlain, dat de reeds genoemde verhooging der inkomstenbelas ting in het loopende belastingjaar een be drag zal opbrengen van 13 millioen. De speciale oploopende belasting, van tijdelijken aard op winsten boven de 2000, za] in het loopende jaar twee millioen op brengen en naar schatting van 20 tot 25 ting, millioen in de komende jaren. De dertien millioen uit de verhooging der inkomstenbelasting, tezamen met 2.150.000 pond uit de belasting op winsten en met de bedragen, die gewonnen worden door de maatregelen tegen ontduiking van zekere belastingen, leveren, een totaal van 15.150.000 pond, hetgeen, gevoegd bij de andere geraam de inkomsten, groot 847.950.000 pond, een totaal geeft aan geraamde inkomsten van >3.100.000 pond sterling, tegenover totale uitgaven van 862.848.000 pond, zoodat een overschot geraamd wordt van 252.000 pond sterling. De komende Italiaansch- Oostenrijksche besprekingen Italië's politiek ongewijzigd Naar aanleiding van de komende Ita- liaansch-Oostenrijksche besprekingen te Venetië publiceert de .Giornale d'Italia" een tegenspraak van de in het buitenland de ronde doende geruchten, volgens welke sommige feilen, als het Duitsch-Oostenrijk- sche verdrag van 11 Juli j.!., do Duitsch- Italiaansche accoorden, het verzet van Italië tegen een eventueel herstel van de monarchie in Oostenrijk en de Italiaansch Joogo-S'avischo accoorden, beschouwd moe ten worden a's het begin van een nieuwe oriëntoering van de Italiaansche politiek in he* Donaubekken. De belangstelling van Ttalië in het Donau- gebied is volgens het blad nog even groot. De ontmoeting te Venetië zal integendeel een nieuw tijdperk inluiden in de ontwik keling van de betrekkingen tusschen Italië en Oostenriik ten aanzien van do verdedi ging hunner belangen en van de gevestig de orde jn hej, Donaubekken. Kort Nieuws De Deensche regeeringsvoorstellen tot hervorming der weermacht, waarvoor de begrooting jaarlijks met 45 millioen kronen verhoogd moet worden, *"n door hot folke- ting met de 71 stemmen van sociaal-domo- craten en radicalen vóór aangenomen, R00SEVELTS BEGROOTINGS-DEFICITS Gat in het budget van 418 millioen dollar President Roosevelt heeft bij het con gres de herziene begrooting ingediend, waaruit blijkt, dat hij een netto deficit verwacht van 2557 millioen do'lar voor het jaar, dat op 30 Juni a.s. eindigt. In zijn ramingen van Januari had Roo sevelt een deficit verwacht van 2248 millioen dollar, de ontvangsten van de inkomstenbelasting zijn echter beneden de toen opgestelde ramingen gebleven. Voor het begrootingsjaar 1937-38, dat -»p 1 Juli a.s. aanvangt, raamt Roosevelt een vermindering van de ontvangsten ui*; de inkomstenbelasting ten bedrage van 410 millioen, zoodat het deficit 418 mil lioen dollar zal bedragen en de verwach tingen, dat men er in wu slagen, de be grooting ongeveer in evenwicht te bren gen, niet in vervulling gaan. Tijdens de huidige zitting van het congres zal geen enkele aanbeveling tot het heffen van nieuwe belastingen worden ingediend. Er zullen echter maatregelen worden uitga- werkt om in het tekort te voorzien en deze maatregelen zullen het volgende jaar bij het congres worden ingediend, wanneer zij ten slotte noodig blijken. President Roosevelt acht het van zeer pro-t belang, de begrooting van het volgend be grootingsjaar in evenwicht te brengen en de uitgaven van de verschil'ende regeerings- diensten te verminderen. Zoo stelt hij voor de activa van zekere speciale organismen te liquideeren als middel om het evenwicht der begrootiing tot stand te brengen. Verder stelt Roosevelt voor, anderhalf mil liard uit te trekken voor de financiering van hot steunprogram In het volgende begroo tingsjaar. Ten aanzien van den bewapeningswedloop merkt Roosevelt op, dat het allen bekend is, dat het voornaamste gevaar voor de moderne beschaving gelegen is bij de volkeren, die grootendeels tengevolge van den bewape ningswedloop rechtstreeks naar een bankroet op weg zijn. De Vereen. S'aten geven een veel kleiner gedeelte van de regeertngsin- komsten uit voor de bewapening dan de lan den, waarop de president zegt een toespe ling te maken. uit alle deelen der wereld in melange £ch&> FRIESCHE HEEREN BAAI Economie en Financiën De stand der Staatsschuld Interessant artikel van Prof. Mr. G. W. J. Bruins Bevredigende ontwikkeling van de clearing met Duitschland Handelsverkeer de laatste maanden duidelijk stijgend lil het jongste kwartaaloverzicht van de Amsterdamsche Bank N.V. maakt P r 0 f. M r. G. W. J. B r u i n s, Directeur van het Ned. Clearinginstituut, in een uitvoerig artikel eenige opmerkingen over clearing in het algemeen en de in Nederland opgedane ervaringen. Prof. Bruins vangt zijn artikel aan met tc zeggen dat de laatste 5 jaar de groote meer derheid der landen tot het afsluiten van clearingovereenkomsten is overgegaan. Hun aantal bedraagt thans ruim 170, waarnaast nog een 25-tal deviezenovereenkomsten van beperkte strekking zijn te registreeren. In tusschen staat vast, dat de beste bilaterale regeling achterstaat bij het vrije internatio nale betalingsverkeer met zijn schier auto matische omnilateraie sohuldvereffing. Nu zes jaar van wereldcrisis zijn verloop-en en de opleving inzet is er alle reden voor de vraag, hoe het thans met de deviezenregle- monteeringen is gesteld. Onder de reserve, dat met het oog op de snelle conjunctuur-ontwikkeling het beeld dop bestaande deviezenreglementeeringer. over een aantal maanden belangrijk gewij zigd zal zijn merkt Prof. Bruins op dat stel lig op een reeks van gunstige factoren ge wezen kan worden doch dat voor het overi ge het beeld nog verre van „einheitlich" is Onder deze gunstige factoren is van betee ken is, dat de credieton op korten termijn al om aanzienlijk zijn teruggebracht, terwijl de a-cbterstand die in veie gevallen bij bet in werking treden der deviezenreglementeerin- gen bestond, is verdwenen of gedaald. Voorts konden in verscheidene gevallen be staande prijsspanningen niet onaanzienlijk worden verlicht en verkleind. Gehoopt mag worden dat bij voortgaande verbetering van de economische conjunc tuur geleidelijk bet internationale betalings verkeer van zijn kluisters zal worden be vrijd. Dit zal echter vooral het geval kunnen zijn. als werderom een tijdperk van even wichtige verhoudingen als gedurende de 4 5 jaar vóóp 1929 mocht aanbreken. Niet alle indicaties van het oogenblik wijzen hierop. Het is echter aldus Prof. Bruins, te hopen, dat het, inderdaad in deze richting zal gaan. De ervaringen van Nederland Na vervolgens een beschouwing te hebben gegeven over het clearingvraagstuk in he' algempen, bespreekt Prof. Bruins de door Nederland afgesloten clearingovereenkom sten en de daarbij opgedane ervaringen. Daarbij trekt de uiteenzetting omtrent de clearing met Duitschland wel het meest de aandacht, omdat deze de belangrijkste is. Toen Nederland in 1934 met de clearing be gon was er reeds dadelijk een achterstand van f 70 millioen. Per 31 Maart 1937 was de stand als volgt (vanaf het begin der clea ring in 1934): Stortingen in Nederland 559.000.000 waarvan bestemd voor: a. rentetransfer vorderingen f 70.000.000 b. rpntetransfer met Dawes en Youneleening en Stillhalte f 40.000.000 vrije deviezen Reichsbank f 23 000.000 d loopende clearingvorderingen f 426 000 000 Stortingen in Duitschland f 449.000.000 De bedoeling dat de achterstallige vorde ringen eind 1936 eedelgd zouden zijn. is ver 'ez.enlijkt. Uit bovenstaande cijfers blijkt echter dat per 31 Maart in de clearina zelve een loopende achterstand is aan te wijzen van f 23.000.000. Deze achterstand ontstaan doordat men ten tijde, dat de clearing met de delging der oude achterstallige vorderin gen was belast een al te sterke inperking van onzen export wenschte te vermijden, be liep midden 1936 f 40 millioen. De daling, die zich nog steeds voortzet is begonnen na de depreciatie van den gulden. Een achterstand van f 23 millioen ligt binnen de grenzen van de uitstaande stor tingsverplichtingen aan Nederlandschen kant. De wachttermijn bedraagt thans ruim één maand. Het gevolg van een en ander is, dat de overnameprijs van clearingvorderin gen, die een tijd lang 97% en minder heiiep, thans tot ca. 99%% gestegen is. Conclusies Prof. Bruins bespreekt vervolgens de clea- ringen met Italië, Chili, Turkije. Roemenië, Bulgarije, en Spanje en zegt tenslotte nog iets over den invloed dezer clearingovereen komsten op het handelsverkeer. Wat Duitschland betreft ligt in het aanvaarde systeem het zwaartepunt geheel bij den im port uit dit land in Nederland. Men weel aan beide zijden, dat stijgt deze import, da export van Nederlandsche artikelen naai Duitschland al spoedig in dezelfde verhou ding kan worden opgevoerd. Dit beteekent voor Nederland o.a. meer export van de ar tikelen, die op de Duitsche markt zijn aan gewezen, voor Duitschland o.a. meer import van de proportioneel in bet systeem opge nomen Indische grondstoffen. Aangenomen mag worden, dat aldus de clearing aap weerszijden een prikkel doet ontstaan tot in standhouding c.q. opvoering van den Duit- schen export naar Nederland. De cijfers wij zen uit dat deze export sedert het intreden van de crisis voortdurend is gedaald. De laatste jaren zijn de cijfers statio nair geweest, de laatste maanden duide lijk stijgend. De historische verhouding van het handelsverkeer tusschen Neder land en Duitschland: Ned. export naar Duitschland 40 45 van den Duitschen export naar Nederland is onder het clearingsysteem niet alleen gehand haafd kunnen worden, maar heeft zich zelfs eenfgszins kunnen verbeteren. Bij Chili is een zekere vermeerdering van den export aanwijsbaar er is echter ruimte voor verdere stijging. Bij Turkije was een stijging merkbaar, doch onze rozijnen-im port is door slechte oogstverhoudinsren in 193G abnormaal laag geweest. Onder het compensatiesysteem met Bulgarije heeft de Ned. export belangrijk kunnen toenemen Het gaat echter bij al deze landen om bo scheiden bedragen, die voor de Ned. han delsbaians slechts geringe beteekenis heh ben. De overige clearingen (ook die met Italië) acht Prof. Bruins te kort in werking om eenige conclusie toe te laten. WEEKSTAAT NEDERLANDSCHE BANK Goudvoorraad met 25 millioen gestegen De voornaamste cijfers van de verkorte balans van de Nederlandsche Bank N.V. luiden a's volgt: Binnenlandsche wissels f 20.581.177 (f 20 725 705); Papier op het buitenland f 2.364.000 2.364 000)Beleeningen f 176 796.744 (f 176 802 399); Munt goud f 124.107.3S0 (f 124 107 380^: Munfmaterinal, goud f 820.424.656 (f 795.404 856); Munt. zil ver f 17.976.400 (f 17.182 485): totaal munt en -muntmnteriaal f 902 508.437 (f956 994.721) Bankbiljetten in omloop f 792.292.950 (f 799 399.0S51Bankassignatiën in omloop f 7 247 (f 19.566); Rekening courant saldo's f 387.605.718 (f 355.313.600). De tusschen haakjes staande cijfers zijn die der yorige week, Het verslag van den directeur van het Grootboek over den stand der Staatsschuld op 31 December 1936. deelt mede, dat de 2%% Nationale Schuld per saldo vermin* derde met f 3.255.100, de 3% Nationale' Schuld met f 10.672200 de 3%% Schuld met f 201.500. De vlottende sohuld bedroeg f 674.563.544 (f 753.374.505) waartegenover stonden aan, vorderingen f 367.813.925 (f 358 485973). De geronsol. schuld bedroeg f 2.870.132.60Ö ff 2.705.648.400), de totale schuld bedroeg f 3 544.696.145 (f 3.459.022.905). In de ge- consol. schuld is begrepen f 130.084.701' (f 132.414.259), geleend voor Ned.-Indië. Nederlandsche Hypotheekbank te Veendam Dividendvoorstel 12 (v.J. 14 procent) Naar wij vernemen, zal op de a.s. verga dering van aandeelhouders der N.V. Neder* landsche Hypotheekbank te Veendam, wor den voorgesteld een dividend uit te keeren op de aandeelen van 12% (v.j. 14%) en op de opriehtersbewijzen van f 28.53 (vorig jaa^ f 55.65). Nadat gedurende een tiental jaren 2f resp. 22% dividend was uitgekeerd, werd over 1934 19% betaald, terwijl het dividend over 1935 tot 14% werd teruggebracht. GEMENGD NIEUWS HAAST IN DE RIVIER! Te Kinderdijk is een personenauto, be stuurd door den heer Staat te Krimpen a. d. L e k, pardoes over het ongeveer 50 c.M. hooge muurtje voor waterkeering langs den rivierdijk gereden en in de rivier de Noord terecht gekomen. Op het randje van de glooiing bleef de auto nog hangen. De heer S. had de tegenwoordigheid van geest om door de kap naar buiten te klimmen. Daar het juist hoog water was en de glooiing dus ook onder water stond kon hy niet veel anders doen da>. om hulp roepen. Een drietal fietsers, die toevallig passeer den, smaakten het genoegen den heer S. te redden. INBRAKEN OPGEHELDERD In het begin van deze maand werden op Steinenberg onder de gemeente Maartens d ij k, vier inbraken gepleegd. Uit het onderzoek is gebleken, dat de zwer ver L., thans gedetineerd in het huis van bewaring te Dc drecht, zich aan deze inbra ken heeft schuldig gemaakt. De man heeft een bekentenis afgelegd. 'tJ^èrkelgk'ndeUaidjiSJé xoo'n Sneetje ten Hoeoe's roggebrood, vraagt uw bakker.' GEBR. TEN HOEVE DEN HAAG ROTTERDAM TEL.333298 TEL.53949

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2