|1 tr n wr ^riïisdjr ttourant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Aanvanq verkiezinastournee Mr. de Wilde A.R. VERKIEZINGS-ACTIE abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijkscbe zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 3irtjtrtmtitprij?m: Van I tot 5 regelsM71/» Elke regel meer 0.22'/» Ihgezonden Mededeelingen van 1-5 regels 230 EJke regel meerf 0-45 Voor het bevragen aan '1 bureau V word! berekend 0-10 No. 6066 WOENSDAG 21 APRIL 1937 18e Jaargang INCIDENTEN In de Eerste Kamer-zitting van 7 April jl. beweerde het lid van de N.S.B., de heer van Vcssem, dat de heer Polak het hoofd van een bevrienden Staat op de laagste wijze had kunnen smaden, waarop de Voor zitter den spreker toevoegde: „Ik verzoek u, zich over een medelid niet aldus uit te laten De uitdrukking: „op de laagste wijze" komt' niet te pas. U is hier in fatsoenlijk gezelschap." De heer van Vessem zei toen: „Dat blijkt, dat ik in fatsoenlijk gezelschap Naar aanleiding van dit incident heeft 'dezelfde heer van Vessem in de zitting van gisteren het voord gevraagd voor een per soonlijk feit. Hem was uit de gedrukte Han delingen van de Kamer gebleken, dat het ■woordje „hier" cursief geplaatst was, zoo dat het kennelijk met nadruk was uitge sproken. We gelooven, dat deze argumentatie niet door sterkte uitmunt. Immers maakt het in dit verband wel heel weinig uit, of het woordje cursief gedrukt is of niet, terwijl 'de heer van Vessem door zijn antwoord dadelijk na de opmerking van den Voorzit ter, welk antwoord eveneens in de Hande lingen is opgenomen, wel degelijk blijk gaf, de presidiale opmerking maar al te zeer te hebben verstaan. Het is intusschen merkwaardig, dat in de zitting van 7 April 1937 ook gewezen werd op de verdiensten van dezen voorzitter, juist waar het betreft zijn houding tegenover de afgevaardigden der N.S.B. De heer de Zeeuw zei toen namelijk: „Ik geloof inderdaa'l, dat de goede gang van zaken in ons Parle ment voor een groot deel afhankelijk is ,van de beteekenis van den Voorzitter en wanneer men het optreden van een partij al de N.S.B. hier in de Kamer vergelijkt met haar optreden buiten het Parlement, dan geloof ik inderdaad, dat dit voor een groot deel, zoo niet 99 of 100 pet., toe te schrijven is aan ds leiding van den Voor zitter Dat woord van lof was allerminst mis- plaatst. Het komt zelden voor, dat het woord voor iets, door den Voorzitter als zoodanig be gaan, wordt gevraagd. Een voorbeeld hiervan werd gegeven in de zitting der Tweede Kamer van 23 Decem ber 1880. Bij de behandeling van de begroo- ting voor Curagao voor het dienstjaar 1881 was een amendement van den heer Casem- broot op een bepaald artikel aangenomen. Daarbij ontspon zich een discussie als volgt In de Handelingen vermeld: De heer de Casembroot: Mijnheer do Voorzitter! Gij hebt gezegd dat ik de vei> andering moest opgeven die door het aan nemen van mijn amendement noodzakelijk geworden is. Ik ontken dat ten eenen male, en ik wenschte wel te weten op grond van welke wetsbepaling een lid der Kamer daar toe gehouden is. De Voorzitter: Deze verpligting steunt op geen wettelijke verordening, maar is het noodzakelijk gevolg van hetgeen regelmaat medebrengt. Wanneer een lid voorstellen aan de Kamer doet, moet hij de gevolgen er van doorzien en die voorstellen zoodanig inrigten dat zij geen verwarring kunnen stichten. De heer de Casembroot: Ik acht mij volstrekt niet aansprakelijk voor de gevol gen van de aanneming van amendemen ten. door mij voorgesteld. Met de cijfers heb ik niets te maken. Dat is de zaak va de Regering en niet van de Kamerleden. De Voorzitter; Wanneer de heer de Casembroot niet in staat is om de ten ge volge van de aanneming van zijn amen dement noodzakelijk geworden wijziging voor te stellen zal ik trachten die wijziging aan de Kamer mede te deelen. De heer de Casembroot: Mijnheer de Voorzitter! Ik vraag het woord voor een persoonlijk feitl De Voorzitter: Ik zie daartoe geen reden, tenzij de heer de Casembroot bepaald kunne opgeven waarin dat persoonlijk feit bestaat. De heer de Casembroot: Dat bestaat 'hierin dat de Voorzitter heeft gezegd dat ik niet in staat zou wezen de wijziging aan te brengen, door mijn amendement veroor zaakt in de wet op de middelen. Ik ben daartoe bepaald zeer goed in staat, maar ik weiger het nu zeer stellig te doen, omdat dit niet van mijne competentie is en ik door niemand daartoe verpligt kan worden. De Voorzitter: Wanneer het eene be paalde verklaring van onwil is, dan geloof ik dat de heer de Casembroot met zijn per soonlijk feit niet zal rijzen in de achting van degenen, die meenen dat wij hier ziju om in het algemeen Staatsbelang zamen te werken. Reeds in 1880 wist de Voorzitter blijkbaar van optreden Wat het doen van voorstellen betreft, het hier genoemde voorbeeld reikt in be teekenis ver voorbij het incident-de Casem broot en behoudt ook in 1937 zijn waarde. WAPENSCHOUW IN DE STADS-DOELEN TE DELFT Wat onder Dr. Colijns leiding verricht werd Rustig voortgaan, vertrouwend op God BEPERKTE KEUZE De eerste algemeene voorspelling ten aanzien van de komende verkiezing voor leden der Tweede Kamer is uitgekomen. De laatste wijziging der Kieswet heeft het aantal lijsten enorm doen slinken. De ver- eischte waarborgsom schrikte de politieke vrijbuiters af en menige naam, waarmee we in den loop der jaren vertrouwd waren geraakt, missen we thans. Slechts enkele nieuwe kwamen er voor in de plaats. Vergeleken met 1933, toen 53 partijen om een zetel dongen, is de keuze thans zeer beperkt: het totaal aantal lijsten is gedaald tot 20; vaak zijn slechts 17 partijen aan het bod. Het stembiljet zal handelbaarder zijn en het aantal ongeldige stemmen zal tenzij men opzettelijk zijn biljet waarde- os maakt enorm dalen. Een nieuwigheid is ook deze, dat de be staande partijen nu reeds een lijstnummer hebben ontvangen. Het zijn er 12 in getal, waarbij 4 eenmanspartijen, welke zich nu wel zeer moeten inspannen om de. zetel te behouden en de waarborgsom niet to ver liezen- Algemeen neemt men aan, dat de Herv. Ger. Staatspartij zich niet zal kunnen handhaven. Bij deze 12 komen dan 5 tot 7 nieuwe partijen of groepen. De voornaamste daarvan is de N.S.B-, wier papieren echter sedert September aanzienlijk en voortdurend dalen. Toen heette het in die kring, dat zij met 20 man „in volle wapenrusting" over het Binnen hof zouden marcheeren; voor eenige weken scheen de leider al tevreden met 10 naan;- menigeen geeft ze hoogstens 7 A 8 zetels. Of Nat Herstel, dat thans wel een man, maar geen vertegenwoordiger in de Kamer heeft, de kiesdeeler zal halen, valt sterk te betwijfelen. De Chr. Nat- Actie zag blijkbaar geen kans in Limburg voldoende handteekenin- gen te verzamelen; of zij één zetel en dan misschien ten koste van de S.G.P. zal winnen, is onzeker. „Zwart Front", Actie- Bouwman, „Alg. Belang" en nog een groepje dat alleen in Rotterdam opereert, dobbelen om een zetel of verlies van de waarborg som. Het laatste geeft de grootste kans. Het Nat. Verbond van politiek onafhankelijken, dat ook mee wilde doen heeft verstek laten gaan. Wel is de Nat. Boeren- en Tuinders- bond op het tooneel verschenen. Al met al is de beperking der keuze de eerste winst, welke we boeken kunnen. Het zal aan een zuivere verkiezing ten goede komen. DRIE TANKBOOTEN BESTELD Gisteren melden wij dat bij de N.V. Boele's Scheepswerven en Machinefa brieken te Bolnes twee sleepbooten zijn besteld door de Ned. Ind. Steenkolen Handel Mij. Thans kan worden mede gedeeld, dat de Bataafsche Petroleum Mij. drie tankbooten heeft besteld, nL bij de werf Gusto te Schiedam, J. v. d. Gies- sen en Zn. Scheepswerven te Krimpen a.d. IJssel en de Ned. Dok Mij. te Am sterdam. Dr H. COLIJN spreekt: 21 April Groningen 3 Mei 22 April Mensingeweer 4 Mei ('s middags) 5 Mei Grootegast s avonds) 23 April Gouda 7 Mei 24 April Oud-Beyerland 8 Mei ('s middags) 10 Mei Leiden ('s avonds) 11 Mei 26 April Dordrecht 12 Mei 27 April Aalten 28 April Leeuwarden 13 14 15 Mei Mei Mei 29 April Dokkum ('s middags) Heerenveen ('s avonds) 30 April IJmuiden ('s middags) Haarlem ('s avonds) 1 Mei Honselersdijk 18 Mei ('s avonds) 22 Mei Schiedam ('s middags) 24 Mei Oldebroek ('s avonds) Zetten ('s middags) Zwolle Middelburg ('s middags) Oostburg ('s avonds) Arnhem Alkmaar Amsterdam Hoogeveen s middags) Hengelo ('s avonds) Sittard Eindhoven Nieuwendijk (N.B.) ('s middags) Breda ('s avonds) 's-Gravenhage Hilversum (3.30 n m.) Amersfoort De Delftsche A.R. Kiesvereeniging Ned. en Oranje heeft gisteravond een wapenschouw gehouden. Niet alleen uit eigen stad, maar ook uit de omgeving hadden velen zich opgemaakt om den spreker Z.Exc. Min. J. A. d e W i 1 d e, die hier zijn eerste verkiezingsredc hield, te hooren. Ondanks den plenzenden regen liep de groove zaal van Stads-Doelen bij na vol. Vroolijk klonken de bekende volksliederen, waarmee men ziöh de tijd kortte. Klokslag 8 uur kwam het bestuur met den spreker de zaal binnen. Ook burgemeester Mr. G. van Baren had zich bij hen ge oogd. Op het podium aangekomen bracht het publiek Mr. de Wi'de 'n hartelijke ovatie. Na het zingen van Ps. 89 8 ging de voorz., de heer K. Dam, voor in gebed. In een kort Openingswoord wees deze er op, dat de A.R. met geestdrift „„j s'rijd tegengaan. Hel gaat iaarbij om de eere Gods en het welzijn van ons vo'k. Spr. richt enkele vriendelijke woorden tot den heer De Wilde, van wien hij in de Frie sche taal zegt: Hij was zeer bekwaam; hij as moedig als een jonge leeuw en zij moes ten hem alle prijzen. (App aus). Rede Nr. de Wilde Minister de Wilde, het woord verkrijgend, wijst er op, dat het er bij de verkiezing ooi gaat om een zoo goed mogelijke samenstel ling van de Tweede Kamer. Voor ons A.R volk dat er straks zooveel mogelijk rekening wordt gehouden met ons A.R. beginsel. Het behoeft 'niet te ontmoedigen dat wij niet de helft plus één halen. Zoover brengt het geen enkele partij. Er komt ongetwijfe'd een combinatie vari minderheden. Hoe dl« „ortf. binatie er uit zal zien weet spr. niet Wij reb ben slechts tot taak krachtig te ijveren no. 1 van lijst 3, den heer Colijn. Zijn naam is in dezen tijd een program. Ons volk moe ten wij duidelijk maken dat het straks noo- dig is het goede te behouden en het nieuwe tot ontwikkeling te brengen. De vraag klinkt: „Wat is er politiek op dit oogenb.ik aan de hand?" Spreker erkent dat ^r meer dere aspecten zijn. Verblijdend is dat ver schalende penibele kwesties hun oplossing vonden. De heele strijd om de vrije school uitgestreden. Ook op sociaal gebied zijn de scherpe kanten er wat af. Talma, Aalberse en anderen zijn er in geslaagd goede grond slagen te leggen. Hier rest de taak deze sociale wetten ui' te bouwen. Van groote waarde is het verder dat ge volle vrijheid hebt om te spreken, schrijven en stemmen. Dit is verblijdend, a's wij zien naar andere volken Cijfers Er zijn ook teleurstellende feiten. De eco nomische toestand is nog altijd moeilijk. Ook financieele toestand laait nog veel *e wenschen over. Sinds '29 gingen de inkom sten bij Staat en Gemeente voortdurend achteruit en de uitgaven bleven geregeld stijgen. Tekorten bij de Spoorwegen ziin in de jaren '29—'36 geklommen van ruim 5 mil Iioen in 1929 tot 29 millioen in *36. De ont vangsten liepen terug van 177 millioen '29 tot 93 millioen in '36. Tn één jaar w^rd aan werkloozensteun 140 millioen uitgege ven. Het spreekt vanzeif dat om te zorgen dat het schip nie>t zonk, belastingverhooging noodig was. Naar spr.'s overtuiging zou Pet budget met 100 millioen moeten ver'agen on evenwicht te verkrijgen. Naast deze groote moeilijkheden op sociaai o economisch gebied stuit men op een mc reele depressie bij het volk. Dit is zeer goad te verklaren. Als het een mensch slecht gaat werkt dat op de ziel. Waarbij nog komt dat velen zijn losge weekt van goede beginselen. Zoo zijn vel t, onder ons volk als een open stad. Dat we ten de belagers van ons vaderland ook zeer >ed. Als wij om ons heen zien in de wereld is het nog droeviger. Rusland is een haard van aaruit de revolutiegeest doorbreekt. Duitschland. Italië en Portugal hebben ie dictatuur gekregen. Ook deze leven uit het revo'utionaire beginsel. In al die landen wordt de vrijheid aangetast, en het volk in zdjn hartader getroffen. Het past ons niet hard te oordeelen; wel zijn het voorbeelden. In het' licht van dit alles draagt de verkie zingsstrijd een buitengewoon ernstig karak ter. Een voorrecht is dat ons volk een groote eenheid bezit, wat gebleken is bij het huwe lijk onzer Prinses. Wij hebben er voor te waken dat onze hoo- gere goederen niet verloren gaan. Noch Na- tionaai-Socialisme noch Communisme pas sen bij ons volk. Ons A.R. beginsel geeft aan Overheid en onderdaan het recht dat hen toekomt. Het geeft weer den gromdltoon van ons volkskarakter. Dit beginsel Ls steeds van kracht gebleken in moeilijke tijden. Het is geen toeval dat ook in dezen tijd een man als Colijn de teugels in handen werden gegeven. Spreker wijst op de veranderingen en de ommekeer bij de S.D.A.P. en de Vara en de ommezwaai die gemaakt werd. Wij heb ben de oorlog en de crisis meegemaakt, maar nog geldt ons program van 1878. Daar om durft spr. te zeggen: Er zit in onze be ginselen een groote stabiliteit en dat krijgt accent door een figuur van onzen Minister president Colijn. Wat onder Colijns leiding gebeurde Hij is een staatsman die het open en rond zegt en onder zijn leiding is veel gelreurd, al erkent spreker gaarne het werk van Ruys de Beerenbrouck. Herinnerd wordt aai financieel herstel, bezuinigingsmaatregelen scherper toezicht op lagere organen.Wat zijn er niet een maatregelen genomen voor In iiü. Daarnaast was de verbetering van de def^n sie noodig. Het kabinet heeft verder geiracnt land- en tuinbouw zooveel mogelijk te steu nen. Tot het laatste toe is de monetaire po litiek volgehouden. Bewonderd heeft de heer De Wilde in Co lijn hoe deze, toen de noodzakelijkheid er was er ook toe overging. Het kalme bezadig de ware woord van den heer Colijn heeft oo toen kalmeercnd gewerkt Wat is er niet gedaan voor de industrie en op het gebied van werkverruiming. En dan de werkloozen. In geen enkel land ge nieten dezen een s>teun als in Nederland. Natuurlijk zijn er fouten gemaakt, maar wij zijn hier de zaak nog baas. Onze social wetgeving is ongerept. Vrijheid van ond;r wijs staat nog overeind Autonomie der ge meenten die niet geldelijk steunden op de regeering bleef. Tenslotte is er groote rust, waarvoor wij niet anders dan God kunnen danken. Wanneer de teugels, in andere han den zouden overgaan dan is er een vaste basis waarop in het belang van het volk kan worden voortgebouwd. (Applaus). Na een korte pauze heeft de heer De Wilde er op gewezen, dat de verkiezingsstrijd een strijd is tusschen partijen. De andere partijen. Een der groote partijen is de s.d.a.p. Deze heeft nog nimmer het regeerkasteel bezet, wat maar gelukkig is ook. Hun bekeering is er een uit opportunisme en angst Op financieel gebied hebben ze ook geen schoo- ne lei. Op defensie-gebied vertrouwt spr. hen evenmin. Het plan van den arbeid wijst de heer De Wilde af. Het eind zou zijn dat schuld vermeerdert Tegen de N.S.B. bestaat groot bezwaar. Het leidersprincipe ligt ons niet. Hun staats absnolutisme laat geen vrijheid voor on3 volk, maar ook niet voor Oranje. De laat dunkende wijze waarop men van die zijde over andersdenkenden sprepkt en de arbeid van een man als Colijn beziet, hindert Spreker voortdurend. Hij kan zich dan ook niet voorstellen dat anderen dan analpha- beten hun stem op deze groep uitbrengen. De C.D.U. noemt spreker een gevaarlijke partij een hijwagen van de s.d.aa.p. Wij hebben ook de S.G.P. Welk positief nut heeft deze partij opgeleverd? Iedere stem daarop uitgebracht doet de Chr. active kwaad. Allemaal verbrokkeling. Wat do Chr. Nat Actie zal worden moeten wij af wachten. Het eerste resultaat is meerdere verbrokkeling. Daartegen doet Mr. de Wilde de oproep^ hooren tot zoo groot mogelijke eenheid. Wij kunnen daarbij optrekken onder lei ding van den heer Colijn. Wij moeten tenslotte strijden voor parlementaire stelsel. Noodig hebben wij mannen van beginsel die bereid zijn de Chr. grondslagen van ons volk vast te zet ten. Ondanks veel dat zorgen geeft is er veel reden tot dank aan God. Taak der a.r. is rustig voort te gaan vertrouwend ou God en te strijden voor gezag en voor vrij heid, economisch herstel en sociale gerech tigheid. (Daverend applaus). De voorz. heeft hierna den spreker dank gebracht. Gezongen werd: „Een voste burcht is onze God" en daarna ging Mr. de Wilde in dankeebed vóór. Na het zingen van een tweetal coupletten van het Wilhel mus werd het samenzijn gesloten. WAT IS HET LOT GEWORDEN DER „ANDRA"-OPVARENDEN Alle officieren zouden zijn terecht gesteld Naar de Telegraaf door de bemidde ling van den Britschen journalist Pem broke Stephens nit Santander ver neemt, zonden alle officieren van bet 8.S. „Andra" door de Spaansche natio nalisten zijn terechtgesteld. Gelijk men zich zal herinneren werd het Nederlandsche s.s. „Andra", dat onder Pana- meesche vlag voer. gebruikt voor het vervoe ren van ammunitie ten bate van de Spaan sche volksfrontregeering. Ongeveer drie weken geleden werd de „Andra" door een Spaanschen nationalistische kruiser tot zinken gebracht. Deze oorlogsbodem nam de bemanning van h"t ontredderde schip aan boord en zette haar te San Sebastian land. Onder hen bevonden zich eveneens de drie leden van een Spaansch regeerings- comité, welk comité zich met munitie- koopen in het buitenland bezig hield. De leden van dit comité en alle officieren van het schip werden door de militaire rechtbank berecht, ter dood veroordeeld en geëxecuteerd. De overige leden der beman ning werden naar het concentratiekamp voor buitenlanders te Salamanca overgebracht De namen der Nederlandsche opvarenden De bemanning van de „Andra" bestond volgens een opgave van de reederij „Soede- te Antwerpen uit zeventien Nederlan ders en zes Polen. Volgens deze opgave lui den de namen der Nederlandsche opvaren den als volgt: Kapitein: L. D ragt en, Lange TJzerstraat A, Rotterdam. Eerste officier: P. Gazan, Latijnsche Schoolstraat 81, Middelburg. Tweede officier: A. A. D. Hulsman, Obrechtstraat 221 's Gravenhage. Derde officier: P. D. Pronker, Heiliger- weg 30. Harlingen. Marconist: D. de Vries. Ripperdapark 45, Haarlem. Eerste machinist: L. W. van S c h a i k, Wolphaertsbocht 511, Rotterdam. Tweede machinist: H. A. Deekens, Noor derspoorsingel 15 B, Groningen. Derde machinist: A. J. de Bie, School straat 34, Driesprong-Teteringen. Hofmeester: B. van Bennekom, Op pert 22, Rotterdam. Messroombediende: W. H. van Herk, Es- sénhurgstraat 31 B, Rotterdam. Matroos: C. Batenburg, Tesselsche- straat 11, Scheveningen. Matroos:.G. J. Goeman, Mauritsstraat 30 Rotterdam. Matroos: J. C. Louwerens, Stampioen- straat 39 A, Rotterdam. Donkey-man: T. J. Stolk, Westerstraat 14. Rotterdam. Olieman: F. V. Desmet, Jo6ephlaan 56, Rotterdam. Stoker: C. v. d. Watering. Essenburg- straat 141, Rotterdam. Stoker: H. M u n n i n k, Parallelweg 75, Rotterdam. Dr. COLIJN SPRAK IN UTRECHT In Tivoli en in de Oosterkerk Dinsdagavond is Utrecht aan de beurt geweest om Dr. C o 1 ij n te hooren. De groote zaal van Tivoli, welke de Anti-Rev. uit het heele land wel kennen van de Deputatenvergaderingen was te klein gebleken, waarom de in de nabij heid gelegen Oosterkerk ook in gebruik was genomen. Beide gebouwen waren tot op de laatste plaats bezet In de groote zaal van Tivoli heeft de Voorz. van het Provinciaal Comité, Mr. G. A. Diepenhorst de vergadering geo pend, waarna Dr. Colijn zijn rede uit sprak. Het slotwoord werd hier gespro ken door Ds. J. G o s 1 i n g a, Ned. Herv. predikant te Utrecht. In de Oosterkerk sprak eerst Ds. F. H. R e m m e, Pred. der Ned. Herv. Gem. te Amsterdam, waarna Dr. C o I ij n zijn rede hield. VOORNAAMSTE NIEUWS Uit Nummer bestaat uit DRIE blader» waarbij inbegrepen een bijlage Bloemen-Tentoonstelling Boskoop Overleden is Ds. J. Snoek, predikant van de Geref. Kerk te Puttershoek. Gistermiddag is te Ermelo een nieuw gebouw met werkplaats van „Sonne- heerdt" geopend. De Eerste Kamer heeft gister een aan* tal wetsontwerpen afgehandeld. De voorraad goud van de Nederland* sche Bank is met 25 millioen gestegen. De groote bloemententoonstelling te Boskoop is vandaag geopend. De Zwijndrechtsche politie heeft een complot ontmaskerd waarbij drie personen betrokken waren, die een Verzekerings maatschappij voor duizenden guldens heb* ben opgelicht. De Britsche begrooting sluit met een geraamd overschot van een kwart millioen pond sterling. In het Lagerhuis heeft Hoare opnieuw zijn standpunt omtrent de blokkade van Bilbao uiteengezet. Mola's troepen hebben het offensief tegen Bilbao weder hervat. Wijlen Mr. G. Deketh, burgemeester van Soest, die bij de intocht van het Prinselijk Paar ongesteld werd en gisteren op 61- jarigen leeftijd is overleden» TRAGISCH ONGEVAL TE ZEVENHUIZEN IJzeren buis gesprongen Smidsknecht gedood (Van onzen correspondent) Zevenhuizen, 20 April. Heden middag gebeurde alhier een vrceselijk ongeluk. De smid P. Heij was bezig met het maken van een gebogen buis voor een dissel van een wagen op luchtban den. Deze buis was gevuld met water en dichtgesmeed. Om de laatste deuken er uit te halen, werd dit ijzer nogmaals in het vuur gelegd, daar de smid meen de dat door de uitzetting van het wa ter het ijzer meer gelijkmatig werd ge bogen, Het ijzer sprong echter door de hitte met een geweldige slag uit elkaar. Hierdoor werd getroffen de smids knecht R. van Heemsbergen, die bezig was met een laschapparaat. Na korte tijd is de ernstig getroffene overleden. De schoorsteen is door de ontploffing ontzet en ook sprongen een paar rui ten in de smederij. Op stilstaande vrachtauto gereden Drie zwaargewonden Op den Vughterweg tegenover de mar» chausseekazeme te 's-H ertogenbosc is gisteravond de heer D. V., wijnhandelaar, wonende te Vught, op 't rechter weggedeelte met zijn auto op een stilstaande vrachtauto gereden, die met dakpannen was beladen. De gevolgen waren zeer ernstig. De heer V., een naast hem zittende dame en nog een heer, moesten per auto-brancard naar een ziekenhuis te 's-Hertogenbosch worden overgebracht, nadat Dr. Deelen uit Vught de eerste hulp had verleend. De heer V. had vermoedelijk beide beenen gebroken en een borstkastfractuur opgeloopen. Zy'n beide passagiers hadden eveneens Spreek vso U al en kom vooruit Volg onze snelle en goedkope schriftelijke curjps Spreker in het openbaar Zeer geschikt voor hen, die in het openbaar moeten spreken, zoals leiders van verenigingen, propagandisten, gemeenteraadsleden, enz. Vraag zonder verplichting inlichtingen bij AS.S.O. Nieuweplein 31, Arnhem, Telefoon 24597 verschillende verwondingen en bovendien ernstige kwetsuren tengevolge van glas scherven. Hun auto was geheel in elkaar gedrukt. De commandant der marechaussee is ter stond met het onderzoek begonnen. Daarby is reeds komen vast te staan, dat de vracht auto, welke op minder dan 30 meter afstand van een brandende lantaarn van de straat verlichting stond, niet verlicht was. Hy voerde echter ook geen rood achterlicht. Mr. van Vessem dient een klacht in Tegen den voorzitter van de Eerste Kamer Mr A. J. van Vessem, die gisteren met zijn fractiegenoot, graaf De Merchant et d'Ansembourg, de vergadering van de Eerste Kamer heeft verlaten, daar hij zich belee- digd achtte, heeft te kennen gegeven de ver gaderingen, die onder leiding van Mr Baron De Vos van Steenwyk staan, niet meer te zullen bywonen. Tevens heeft Mr Van Vessem bq den Offi cier van Justitie een klacht tegen den voor zitter van de Eerste Kamer ingediend wegens „beleediging hem aangedaan als ambtenaar gedurende en terzake de uitoefening zyner bediening als lid van de Eerste Kamer". ZUIDERZEEWERKEN Aan dan secretaris der directie van de dienst der Zuiderzeewerken, E C Witschey te Den Haas, Is eervol ontslag verleend. J. H E Niemann te Den Haag. bureelambte naar bij genoemde dienst, ls bevorderd tot EPER PLOEGEN De capaciteiten die U nu reeds bezit kunnen U meer geld opbrengen als het PELMANISME U getoond heeft hoe er meer üit te halen. Vraag ons gratis boekje No. 20 Pelman Instituut Damrak 68 Amsterdam N.V. INSULAIRE HYPOTHEEKBANK te AMSTERDAM 4 Pandbrieven a 99*4 oj0 CONVERSIE tot nadere aankondiging der 5 15 en 4Vi Pandbrieven in 4 PANDBRIEVEN A 99>/4 OUD ZINK - OUD LOOD en alle andere oude metalen en metaal- afvallen koopt tegen de allerhoogste prijzen: N.V. MetaalmaatscbapptJ van S. A. VLES ZONEN Schiedamscheslngel 98 Rotterdam Telefoon 20400 (4 lijnen)

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1