DrColijn spreekt voor 12.000 hoorders Dr. H. COLIJN Rekening en verantwoording van vier jaar regeering Calvinistische onverzettelijkheid tegen elke ondermijning van het gezag van Oranje en de vrijheden des volks Het Kabinet draagt het land krachtiger over dan het dit vóór vier jaar ontving DINSDAG 20 APRIL 1937 TWEEDE BLAD PAG. 5 In een wel zéér geslaagde massa meeting heeft Dr. H. Colijn den ver- zingsstrijd te Rotterdam geopend. Geslaagd was deze meeting allereerst als demonstratie van trouw van het Anti-Revolutionaire volk en van be langstelling van velen daarbuiten. Twaalf duizend hoorders vulden de machtige Nenijto-hal, die op keurige wijze voor dit doel was inge richt en zij allen hebben, dank zij de moderne techniek, elk woord kunnen verstaan. Vele duizenden, die graag tegenwoordig zouden zijn geweest, moesten worden afgewezen. Geslaagd was de samenkomst ook door de indrukwekkende rede van den Minister-President, die een krachtige verantwoording aflegde over het gevoerde Regeerbeleid eii zonder oratorische effecten, zonder zelfs maar met een woord andere partijen te noe men, positief uiteenzette wat de A.-R. partij wil. Ten slotte was de massale bijeen komst geslaagd door de groote rust en orde, die er heerschte en het enthou siasme, waarmede men den grijzen maar kloeken vaderlander toejuichte. De trek naar het Westen De trek naar het Westen der stad begon al omstreeks half zeven. Weliswaar had een voorzichtige toehoorster, die het zekere voor het onzekere wilde nemen zich reeds om half vijf 's middags van een zitplaats verze kerd, maar overigens bleven de .hekken van het Nenijto-tcrrein tot half zeven gesloten. Van dat tijdstip af is echter een onafge broken stroom van menschen de machtige hal binnengekomen. Af en toe moest die worden ingedamd, opdat men in de zaal de orde zou kunnen handhaven, maar een kor te pauze had reeds tot gevolg, dat zich bui ten een geweldige file vormde. De politie vrist daar echter raad mee want ook buiten was alles prachtig in orde. Te ruim 7 uur waren alle 4(500 zitplaatsen in de zaal reeds ingenomen, daarna zijn nog ruim 7000 andere bezoekers in de vakken voor de staanplaatsen ondergebracht. Onder leiding van den voorzitter der regelings- eommïssie, den heer A. Borst Pzn. werden, begeleid door het Chr. muziekgezelschap „Excelsior" verschillende liederen gezongen, waarbij het Lutherlied de forsche inzet was Overigens kortte men zich den tijd met het lezen van De Rotterdammer en er was in het samendrommen der duizenden reedis zooveel vreugde te beleven dat men ont dekte, dat het bijna acht uur was voor men er erg in had. Om 8 uur was de geweldige Nenijtohal één reusachtige menschenmassa, waarin de .vrijgehouden paden de orde symboliseerden Hier waren menschen van allerlei rang en stand verzameld, één in het verlangen den trouwen dienaar der Kroon bij ziin eerste verantwoording voor het volk te hooren aan het einde van een vier-jarige periode Van schier onmogelijk hard werken. Op het podium merkten we verschillende notabelen uit het Rotterdamsche leven op, w.o. den voorzitter van de Kamer van Koop handel, den heer W. A. Engelbrecht, verschil lende predikanten van bijna alle kerkge nootschappen en zelfs den opper-rabbijn van Rotterdam. Ook zagen we den burgemeester van Delft Mr G. van Baren. Precies op tijd werd de komst van Dr. Colijn aangekondigd. Toen de Minister-President, ver gezeld van den voorzitter van de Cen trale A.-R. Kiesvereeniging, den heer Th. Heukels, het podium betrad, braken van alle kanten stormachtige toejuichingen los, die het karakter van een grootsche ovatie aannamen, toen Dr. Colijn even het spreekge stoelte betrad om de menigte te groe ten. Men stond op de banken en zwaai de met hoeden en zakdoeken, men juichte, dat de wanden van de Nenijto-hal er van trilden, maar met een enkel handgebaar wist Dr. Colijn het enthousiasme te bedwingen en kon de rust weerkeeren. De opening Was er tevoren wel eenige aarzeling ge weest wat voor volk de Nenijtohal vulde, elke twijfel daaraan verdween, toen voorzit ter Heukels liet zingen: Het was althans in overgroote meerderheid het volk, dat -het geklank ken'de. dat hier bijeen was. Die meening werd ver sterkt naarmate de avond verstreek. In diepe stilte werd de Schriftlezing van Ps. 97 ge\olgd en in volmaakte rust straks de groote rede aangehoord. In zijn begroetingsrede zeide voorzitter Th. Heukels dat elke vrees of men de schier onbeperkte ruimte van de Nenijtohal wel zou kunnen vullen was beschaamd, nu bleek, dat nog vele duizenden het woord van Dr. Colijn graag zouden hebben willen hooren. indien de bouwpolitie dit had toe gelaten. Een in vele opzichten beslissende verkie zingsstrijd vangt aan, aldus de heer Heu kels. Men stelt ons voor het adagium Mus- sert. of Moskou maar het antwoord zal luiden: „Geen Mussert en geen Moskou geef mij maar Colijn!" (daverend applaus). De strijd gaat echter niet om pensonen, maar om beginselen. Tegenover elke dictatuur, die in wezen revolutie is stollen wij als van ouds het Evangelie. Steunend op den Bijbel, verde digen wij de vrijheid. Zich tot Dr. Colijn wendend zeide spr. dat duizenden eiken dag him kniëen buigen om ook voor hem Gods bijstand te vragen en dat 't A.R. volk niet van 'hem vervreemd is nadat het hem 4 jaar voor Koningin en var derland heeft moeten afstaan, maar mèt hem en achter hem de waoht bij het kruis wil betrekken en met hem ten strijde wil gaan om zich ook, kon het zijn, met hem tec overwinning te doen leiden. Colijns rede Dr. C o 1 ij n, opnieuw met stormachtig handgeklap op het spreekgestoelte begroet, zeide zich te hebben afgevraagd, of het eigenlijk wel noodzakelijk was dat hij zich in dezen verkiezingsstrijd nog liet hooren en zien. We kennen elkaar, aldus spr.. toch al sinds lang en wat het zien betreft, daar zou achter in een zaal als deze toch niet veel van terecht komen (vroolijkheid). Spr. wilde echter gaarne toch spreken, allereerst om een paar dingen recht te zetten. Men heeft het A.R. program van 1933 ver eenzelvigd met het program der Regeering en is uitgegaan van het onjuiste uitgangs- punt, dat dit partijprogram de maatstaf zou zijn voor de beoordeeling der Regeerings- daden en omgekeerd. De onjuistheid daarvan springt in het oog wanneer men overweegt dat de A.R. slechts 14 zetels behaalden, een zevende van het to taal. Er trad dan ook een Kabinet op met vogels van zeer verschillende pluimage en het beginselprogram der A.R partij kón onder die omstandigheden niet worden uit gevoerd. Evenmin als het sinds 1878 aan een Mac- kay, een Heemskerk en een Kuyper gelukte, slaagde ook spr. er in zijn drie Kabinetten in om die beginselwenschen, die diep in ons leven, volledig in het Regeeringsbeleid te realiseeren. Het Regeerbeleid alleen, zoo is spr.'s al- gemeene conclussie, mag nooit tot gevolg trekkingen leiden omtrent het beleid van bepaalde politieke partijen, die in die Re geering mede vertegenwoordigd zijn. Na dit opgemerkt te hebben, wil spr. zeg gen er geen bezwaar tegen te hebben, dat men in deze verkiezingscampagne de A.R. staatkunde, vertegenwoordigd in bepaalde personen, extra onder de loupe neemt (ap plaus). Het valt niet tegen te spreken, dat. de lijn, die door het kabinet gevolgd is geworden zeer nauw aansluit, aldus spr., bij de lijn door mij aangeprezen en door de A.R. Ka merfractie voorgestaan. Slechts één reserve heeft spr.. dat men dat beleid dan ook be oordeelt naar wat de Regeering als haar beleid heeft uitgestippeld. Indien de Regeering heeft gezegd: wij zullen ons best doen verdere inzinking van het bedrijfsleven tegen te gaan. moet men daar niet van maken, dat beloofd was, dat men het bedrijfsleven weer tot zijm vroege- ren bloei zou brengen en wanneer gezegd is; wij zullen ons best doen de werkloosheid te bestrijden moet men daar niet van maken, dat is toegezegd, dat men de werkloosheid zou opheffen. Wat is er van het vierhoeks program terecht gekomen Spr. herinnerde aan het bekende vier hoeksprogram van het Kabinet van 1933 en wilde nagaan in hoeverre is nagekomen wat in uitzicht is gesteld. Gezagshandhaving Met de gezagshandhaving was het in Ne derland in de jaren vóór 1933 niet 8e" steld. Spr. denkt daarbij niet allereerst aan de droeve gebeurtenissen bij onze Marine. Overzicht van de geweldige, menigte vn de Nenijtohal, die met gespannen aandacht -naar Dr. Colijn luisterde. Het nieuwste portret van Dr. H. Colijn, H.Pzn. (Reproductierecht A. W. Sijthoff Dat was slechts een symptoom van een pro ces dat reeds lang gewerkt had. Het was veelal het Zerrbild, van wat men onder goede gezagshandhaving heeft te verstaan, wat men aanschouwde. Dit Kabinet heen met vaste hand, zonder veel rumoer en op hef een andere koers ingeslagen en gezorgd, dat ieder weey kreeg, wat hem toekwam, gezorgd dat zij die met de handhaving van het gezag belast waren den steun der Re- gecring ondervonden. Zonder verheffing mag spr. zeggen, dat Nederland in Europa onder de rustige en ordelijke landen een zeer vooraanstaande plaats inneemt (daverend applaus), dat naar het oordeel van alle buitenlanders, die ons land bezoeken Nederland een bevoor recht oord is, waar rust, orde en gezag wor den gehandhaafd. Bedrijfsleven en werkloosheid Bij de bespreking van wat de Regeering heeft gedaan voor het bedrijfsleven voegt spr. ook de bestrijding der werkloosheid, omdat deze daar nauw mee samenhangt. Met kunstmiddelen was natuurlijk wel iets te doen tot bestrijding der werkloosheid, doch een juiste bestrijding daarvan hing ten nauwste samen met een omkeer, die moest komen in het bedrijfsleven. In 1933 was het bedrijfsleven in de ge- heele wereld zeer ingezonken, maar wel met e in Nederlana. Tien landen hadden hun munt reeds losgelaten en ook de vastheid in het geldwezen .had zeer geleden, zóó ge leden, dat terwijl in cle periode 19291933 de omvang van het goederenverkeer in Ne derland in hoeveelheid daalde tot 75%, de waarde daarvan terugliep tot 40%. In het bouwbedrijf was een teruggang in bedrijvigheid tot 50% en in den scheeps bouw zelfs tot 1/7 van wat deze in 1929 nog had bedragen. Het aantal werkloozen was gestegen tot ruim 300.000. Door het vorige Kabinet was reeds een begin gemaakt met het treffen van enkele maatregelen, maar bijna alles was nog in staat van voorbereiding. Nederland was op de wereldmarkt te duur geworden om nog te kunnen concur- reeren en dit hield de noodzakelijkheid in zich aan te sluiten bij de veranderde om standigheden. Spr. heeft daar het woor .aanpassen" voor gekozen en men heeft daarom zijn politiek gestempeld als „aan passingspolitiek" in zoo ongunstig mogelij ken zin, alsof er ooit iets verkeerds in zou kunnen schuilen, indien een mensoh zich aanpast bij omstandigheden die geheel ver anderd zijn (vroolijkheid). De export was lamgelegd en indien er te duur geproduceerd werd zou het afzetgebied steeds meer verloren gaan. Velen hadden bezwaar te buigen voor de macht van do feiten en wilden liever daaraan ontkomen door te devalueeren. De Regeering heeft 'dat van het begin af ongewenscht, maar ook onmogelijk genoemd. De aanpassing zou onmogelijk zijn geweest indien men depreciatie van de munt had toegepast en nu wij door omstandigheden gedwongen wer den om den gouden standaard te ver laten nu zien we de vruchten van de gezonde aanpassing. De uitkomst heeft de Regeering volledig in het ge lijk gesteld (donderend applaus). naar een krijtteekening i te Leiden.) i H. Lambooy In geen enkel land is het nog mogelijk gebleken om tot aanpassing over te gaan na devaluatie en in de landen die vrijwillig devalueerden, zit men nu met de moeilijkhe den die men eerst heeft ontweken en die wij nu achter den rug hebben (daverend ap plaus). Ook is juist gebleken dat deprecia tie op zichzelf niet leidt tot vergrooting van den uitvoer Dezer dagen is dat door een autoriteit op monetair gebied en een groot voorstander van depreciatie. Prof. Ohlinh uit Zweden eerlijk toegegeven. Dat op het oogenblik onze uitvoer stijgt maakt <1c vruchten van de door ons gevolgde ge dragslijn zeer duidelijk zichtbaar (applaus). De basis om te kunnen uitvoeren was er reeds vóór het verlaten van den gouden standaard, al ontkent spr. niet, dat uitvoer door de depreciatie nu ook is gestimuleerd. De volgorde was elders verkeerd en in Ne derland goed (applaus). Wanneer men het heeft over de aanpas sing" denkt men steeds aan de Regeering. Het is echter door de kloeke zin van de on dernemers en 't verstandig inzicht van de ar beiders geweest, dat het tot aanpassing b het bedrijfsleven kon komen. Al kwam men daar in het openbaar niet altijd vooruit, men moest toegeven, dat al leen langs dien weg der aanpassing tot een beteren toestand was te komen. Wat de Regeering deed In Nederland kon ieder vrij invoeren; we hadden op handelspolitiekgebied niets aan te bieden. Dat is veranderd. De Regeering heeft de handelspolitiek dienstbaar gemaakt aan het bedrijfsleven. Er werden 50 verdragen gesloten, waardoor de uitvoer of veilig werd gesteld of kon worden vergroot; voor 132 soorten van goederen werden contingcnteeringsmaat- regelen getroffen om onze binnenlandsohe markt voor ondergang te behoeden; in meer dan 200 gevallen kon cle Regeering door steun te verleenen belangrijke op drachten in ons land houden en daardoor werkloosheid bestrijden. Voor 200 mill per jaar werd uitgegeven om onze bodem productie voor algeheele vernietiging te be hoeden. Dat alles is geweest werkloosheids bestrijding. En dat waren dan nog maar indirecte maatregelen. Ook op directe wijze is de werkloosheid bestreden. Spr. noemt het Werkfonds, waar aan 100 millioen is uitgegeven; de werk verschaffingen aan rond 50.000 werkloozen. Toch zal, wie oppervlakkig wil zijn, zeggen, dat ondanks dit alles het werk loosheidscijfer groot er is geworden. Het bedroeg op 1 Jan. 1933 rond 345.000 en op 1 Jan. 1937 zelfo 422.000. Zie je wel, dat er 77.000 meer zijn dan in 1933! roept men uit Er zijn slnde 1933 niet minder dan 176.000 nieuwe krachten op de arbeids markt verscbenen en als men daar rekening mee houdt mag men zeggen, dat in 1937 ruim 100.000 menschen meer in het arbeidsproces zijn opgeno men dan in 1933, Hiermede wilde spr. niet zeggen dat c.c cijfers nu mooi zijn en den geesel der werk loosheid wil hij niet. verkleinen, maar als men tegen de Regeering zegt.: gij hebt niets gedaan, dan is het antwoord: er werken 100 000 menschen meer dan in 1933! (Dave rend applaus). Had er méér gedaan kunnen worden? Eén groote partij kwam met een Plan om drie jaar lang telkens 200 millioen uit te geven voor werkloosheidsbestrijding, waar door de werkloosheid tot de helft zou kun- verminderen. Spr. heeft wel eens ge dacht: als men dat gelooft, waarom dan niet 400 millioen (gelach) dan was men de geheele werkloosheid kwijt Er moet dus al iets zijn, waardoor men zelf twijfelt aan de juistheid van eigen doelstelling. Bij dit Plan begaat men de groote fout. dat men de arbeidsgelegenheid te sterk vastkoppelt aan de eigen consumptie, welker mogelijk heid beperkt is. Nederland kan nooit, be staan van" wat het zelf opeet, het moet uit voeren en het Plan van den Arbeid legt den bijl aan den wortel van onzen uitvoer. Tijdelijk kan men misschien wat meer menschen aan het werk zetten, maar na korten tijd zit 1110,1 weer voor hetzelfde pro bleem en een veel hooger schuld. Het aantal nuttige werken, dat kan wor den uitgevoerd is ook niet onbeperkt Spr. herinnert aan wat de Règeering in crisis tijd heeft gedaan aan wegenverbetering en bruggenbouw. Natuurlijk kan men naast de Moerdijkbrug een tweede brug gaan leg gen (vroolijkheid) en naast den weg Rot terdam—Den Haag. die 1 millioen per km kostte, een tweeden weg, doch daarmee komt men er niet. In de jaren 19201936 is in Nederland lim 200 millioen aan openbare werken uitgevoerd en er staan nog 400 millioen aan merken op het program. En als men ondanks alles wat de Regee ring heeft gedaan het voorstelt, dat zij hardvochtig is tegenover het lot der werk loozen, dan zegt spr.: als er één ding 1* geweest, dat mij slaap heeft gekost (en dan moet er .heel wat gebeuren) dan is het ge weest de zorg over het probleem der werk loosheid. (Donderend applaus). Indien spr. had ingezien, dat op nog andere vruchtbare wijze de werkloosheid kon worden bestreden, dan was het ge beurd. Men mag echter als Regeering één ding nooit uit het oog verliezen, dat men wat mcn begint, ook moet kunnen volhou den. We hadden heel goed nog 100 millioen of nog meer kunnen uitgeven en na 4 jaar kunnen zeggen: mijne heeren ik groet U, wij gaan naar huis, gij zorgt nu wel voor de zorgen, die wij nalaten, maar, zegt spr., met stemverheffing, dat is geen Anti-Revo lutionaire politiek! (Daverend langdurig applaus). Men moet instaan ook voor de gevolgen van wat men doet Samenvattend zegt spr., dat in vier jaar tot steun van het bedrijfsleven 800 millioen is uitgegeven, dat aan werkverschaffing en steun alleen door het Rijk 300 millioen en door de ge meenten nog eens 300 millioen is uit gegeven. Door dat alles is de span kracht der natie tot het uiterste ge strekt geworden. Het moet ook mogelijk zijn om in de toekomst nog te doen. wat Tioodfg is, want de werkloosheid zal nog lang op ons drukken. Met geld alleen bestrijdt men die niet. In Amerika heeft men er ongehoorde sommen voor uitgegeven en het resultaat is, dat men er 10 millioen werkloozen heeft, zoodat de werkloosheid daar verhoudingsgewijs twee maal zoo groot is als hier. Beterschap alleen te verwachten van herstel van het bedrijfsleven en spr. wordt nooit moede om het te zeggen die is weer af hankelijk van de hervatting van onzen uitvoer. Er zijn niet onbelangrijke lichtpun ten. Was de toename der werkloosheid in het laatste kwartaal van 1935 160.000, in hetzelfde kwartaal van 1936 daalde dit aantal tot 32.000, dus tot Zoo juist is verschenen: EEN FRAAIE REPRODUCTIE VAN HET PORTRET van Zijne Excellentie Het portret is vervaardigd door den kunstenaar H. LAMBOOY H.Pzn. en uitge voerd in zwart krijt. Hij is er uitstekend in geslaagd de karakteristieke reliefs, welke het gelaat van deze groote figuur vertoont, weer te geven. De reproductie is een getrouwe weergave van het origineel. Prijs groot formaat Prijs midden formaat Prijs brietkaartformaat VERKRIJGBAAR IN ELKEN 39 X 49 c.M. 23 x 29 c.M. ƒ1.25 ƒ0.75 ƒ0.15 BOEKHANDEL Uitgave van: A. W. SIJTHOFF's Uitg. Maatschappij N.V., te Leiden De ministerpresident Dr. H. Colijn tijdens zijn eerste verkiezingsrede, die door 1£000 belangstellenden werd aan gehoord en telkens door luid applaus onderbroken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5