*0$ EEN SCHIP LOOPT AF! 1755 DINSDAG so APRIL 1937 EERSTE BEAD PAG. a Buitenland WORDT FRANKRIJK DOOR MOSKOU ONDERMIJND? Het land zou door communistisch- militaire organisaties overspannen zijn De „Giornale d'Italia" gaat voon met anti-Fransche onthullingen te doen- Thans bericht dit blad dat er in Frank rijk een omvangrijke communistische militaire organisatie zou bestaan, welke instructies ontvangt van de Komintern en zich bezig houdt met het recruteeren en opleiden van manschappen en het inzamelen van wapens voor het Spaan- sche roode leger. Het blijkt, aldus de „Giornale", dat het geheele Fransche grondgebied door de communisten verdeeld is in zeven groote militaire districten. In elk van deze districten wordt het bevel gevoerd door een Russischen kolonel, die recht streeks onder de bevelen van de Komin tern staat en aan het hoofd is geplaatst van een regiment, waarvan het kader en de manschappen in groepen uit Moskou komen. Deze districtseenheden worden gevormd door ongeveer achthonderd man, die allen in straatgevechten gespecialiseerd zijn. Een groep van twee districtseenheden vormt een divisie, die onder bevel staan van een z.g. generaal, omringd door een generalen staf, waarvan Sovjet-Russische officieren deel uitmaken. Deze strijdkrachten zijn op het oogenblik verdeeld over Parijs, Toulouse, Toulon en [Marseille. De organisatie van Toulouse, die gestuurd wordt door een Sovjet-Russischen generalen staf, omvat vijftien honderd man van de Spaansche anarchistische partij. Zij zijn van wapens en andere oorlogsuitrus ting voorzien, beschikken over geld en leven met andere roode miliciens, verspreid en verborgen in particuliere woningen in de wijken Saint Charles en Armand Bernard. In laatstgenoemde wijken en meer in he' bijzonder in de Rue des Filatiers nr. 30 ii een kortegolfzender geïnstalleerd voor ver bindingen met het roode Spanje. Een Sov jet-Russische officier heeft op dezen radio- post de leiding. Met het oog op deze feiten acht het blad de vrees gewettigd, dat deze roode strijd krachten, die op Fransch grondgebied ge worven en georganiseerd worden, teneinde in Frankrijk een hulpactie te organiseeren voor de verwezenlijking van de marxisti sche revolutie in Spanje, op het tijdstip een mogelijke scheuring tusschen commu nisten en het Fransche volksfront, tegen Frankrijk zelf in opstand zouden komen zouden kunnen bijdragen tot het ontketenen van een revolutie in Fx-ankrijk en in dere landen. Het nationaal-socialisme en de godsdienst Merkwaardige Duitsche opvattingen! Te Düsseldorf is een groote conferentie gehouden, waaraan ongeveer duizend lei ders der S.A. van den beneden-Rijn deel namen. Op deze conferentie heeft de gouwleider G r o h een verklaring afgelegd over het standpunt van het nationaal-socialisme tegenover den godsdienst Hij zeide, dat godsdienst geen doel op zichzelf is. doch evenals staat en partij al leen het volk en zijn welzijn moet dienen. Eerst door het nationaal-socialisme is het Duitsche volk weer werkelijk godsdienstig geworden. Godsdienstigheid is echter geenendeele van eenige geloofsbelijdenis afhankelijk, doch slechts van den graad van haar idealistische opvatting en haar verhouding tot de gemeenschap. Sprekende over den nog steeds voort- durenden strijd van de S- A., verklaarde Grohé, dat deze strijd des te zwaarder omdat hij niet alleen een kai-akter van b nenlandsche politiek draagt, doch een 1 reldstrijd vormt. Het gaat om de beslissing tusschen nationalen staat en de zoogenaam de wereldrepubliek. Het nationaal-socialisme heeft in de plaats van de zoogenaamde „menschheid" de nationale eenheid geplaatst, daarbij uit gaande van de overweging, dat de mensch slechts voor zijn bestaan geschikt is, wan neer hij zich zijn soort bewust blijft en dienovereenkomstig handelt. In dezelfde conferentie heeft de gouw leider Terboven uit Essen verklaard, dat Duitschland nooit zijn gerechtvaardigde aanspraken op het terugkrijgen van zijn koloniën kan opgeven. Kort Nieuwt> Naar aanleiding van een bei'icht in de ,News Chronicle", dat Duitschland in Spaansch-Marokko een miniatuur-Maginot- linie aanlegt, om Gibraltar te bedreigen, verklaart men hier in bevoegde kringen, dat hierin blijkbaar een late en misplaatste Aprilgrap moet worden gezien. DE SPAANSCHE BURGEROORLOG Bilbao raakt bekneld door de blokkade Ernstig voedselgebrek doet zich gevoelen In het Baskenland wordt thans op de jeugdige werkloozen van overheidswege sterke pressie uitgeoefend om hen tot dienstname in het leger te nopen. De bedreiging welke de troepen van Mol a vormen, is nl. zoo ernstig, dat men dringend versterking noodig heeft. In vrachtautos en luxe auto's worden deze jongemannen in allerijl naar het front gebracht, opdat zij daar nog arri- veeren vóór een verbetering in de weers- gesteltenis intreedt, welke den nationa listen een hervatting van hun offensief zal mogelijk maken. De politie en militie hebben in Bilbao huis na huis afgezocht, om jonge mannen op te sporen die „zonder reden" zich niet vrijwillig gemeld hadden, .hoewel zij zonder werk waren. Totdusver zijn reeds duizen den werkloozen opgespoord en naar 't front vervoerd. In Bilbao heerscsht thans een onrustwek- kende schaarschte aan levensmiddelen. Spe ciaal in den laatsten tijd is de toestand uitermate ernstig geworden sinds generaal Franco den blokkade-ring van nationalisti sche oorlogsschepen voor Bilbao nog dubbeld heeft. Passagiers van den nieuwen luchtver- keorsdienst BilbaoBiaritz deelden bij hun aankomst op Fransch grondgebied mede. dat zij tijdens de vlucht vijf en twintig ge wapende kotters van de nationalisten in de wateren voor Bilbao gesignaleerd hadden. De blokkade van de Baskische kust wordt dagelijks doeltreffender. De laatste tien dagen is vermoedelijk geen enkel schip door de versperring heen gekomen. FRANCO ONTBINDT DE SPAANSCHE PARTIJEN Een nieuw politiek eenheidsfront gevormd Generaal Franco heeft thans een decreet onderteekend, waarbij de partij der Spaansche fascisten „Falange Es- panola" en de strijdorganisatie der Carlisten, Requetes. in één groote na tionale partij worden vereenigd. Deze partij zal „Falange E&panola y tradicionalista" heeten en onder per soonlijke leiding van Franco staan. Hein zal een nationale raad terzijde staan, e uit een hoogeren officier van het leger. _in commandant van de Falange en een commandant van de Requetes zal zijn sa mengesteld. Tegelijkertijd worden alle an dere politieke partijen en milities ontbonden. Lid van de nieuwe nationale organisatie kunnen al degenen worden, die voor de afkondiging van dit decreet tot een van de genoemde organisatie (Falange en Requetes) behoorden. In de inleiding op het decreet wordt ge zegd, dat de Falange met haar moderne op vattingen en de Requetes met hun traditio- neele kracht in de Spaansche nationale be weging den doorsla^ gegeven hebben, het geen beide organisaties tot de geroepen expo nenten van het nieuwe Spanje maakt. De nieuwe staat wordt dus gevormd op den grondslag van de ideologie, die beiden organisaties eigen is. Door het besluit van Franco is hdt funda ment voor het autoritair geregeerde Spanje der toekomst gelegd. De viering van Hitiers verjaardag Gisteren zijn te Berlijn de feestelijkheden ter gelegenheid van den verjaardag van Hit Ier begonnen met een militaire plech tigheid op de Wilhelmplatz. Hitler over handigde daar den nieuwen eenheden van de Rijksweer hun vlaggen, in tegenwoordig heid van den minister van oorlog en de hoogste autoriteiten van het leger. Bij deze gelegenheid heeft de Leider een redevoering uitgesproken,, waarin hij o. m- zeide, dat de nieuwe vlaggen de manschap pen door het ijzeren kruis dat zij droegen moesten herinneren aan de grootste cam pagne van alle tijden: den wereldoorlog. Het hakenkruis dat de vlaggen eveneens sierde was het teeken van de Duitsche wedergeboorte. Wij zijn één volk, één gedachte en één wil geworden. Zich tot de troepen wendend zeide Hitier: gij zijt het, die de nieuwe ge schiedenis zult schrijven met hen, die na u zullen komen. De Fransche premier en de Fransche minister van arbeid zijn van plan, wan neer het parlement weer bijeenkomt, voor te stellen op de agenda te plaatsen een wetsontwerp strekkende tot het opheffen w»n hét fooienstelsel. Na de lange reis door Engelsch-lndië is lord Baden Powell wederom in Londen terugrj:' 'De B.P. op het station na aankomst, rechts zijn echtgenoote. KOMT ER EEN ECONOMISCHE WERELDCONFERENTIE? Lansbury raadpleegt Hitler Duitschland is tot medewerking bereid aldus de Führer De voormalige labourleider George Lansbury heeft te Berlijn een onder houd gehad met Adolf Hitler, in te genwoordigheid van den staats-secretaris en chef der rijkskanselarij Dr. Lam-. Na afloop der audiëntie verklaarde Lansbury, „dat hij diep ex-van onder den indx*uk was, in Hitier een man voor zich te hebben gehad, die weet, waarom het gaat". De Fuehrer, zeide hij, beschikt over een zeer groote kennis van de we reldgeschiedenis en van de wereldpoli tiek. Naar Lansbury later aan de Britsch-Ame- rikaansche pers mededeelde, legde Hith tijdens het onderhoud de belangrijke verkla ring af, „dat Duitschland bereid is, deel te nemen aan een wereldconferentie tot herstel van de economische samenwerking en de wederzijdsohe overeenstemming tusschen alle landen der wereld, indien Roosevelt of het staatshoofd van een andere groote mo gendheid het initiatief van ®uÜk een confe rentie zou nemen". Op de vraag, of Duitschland ook aan een op initiatief van sovjet-Rusland bijeengeroe pen wereldconferentie zijn medewerking zou verleenen, antwoordde Lansbury, dat Hitier hem niet. gezegd had. dat Duitschland m dit geval niet aan zulk een bijeerxkamst zou deel nemen. Lansbury noemde als uitdrukkelijk doel van zijn bezoek, „Hitiers steun te winnen voor een conferentie, die in de eerste plaats gewijd zou zijn aan het uit den weg ruimen van de oorzaken van een oorlog en ik kan zeggen, aldus de voormalige labour-leidei', dat ik datgene waarom ik hierheen gekomen ben. verkregen heb". Heit onderhoud was een echt hartelijk gesprek geweest en had twee uur en een kwartier geduurd. Men was uitgegaan van het memorandum over een confe rentie-ontwerp, dat Lamsbury drie dagen geleden aan Hitler had doen toekomen. Lansbury zeide voorts, dat hij den rijkskanselier had medegedeeld, dat hij reeds met Roosevelt, Blum, Van Zeeland en de minister-presidenten van de Scandinavische landen alsook met die Engelsche regeering over deze kwestie gesproken had en dat geen van allen het voorstel tot het houden van een conference had vam de hand gewe zen, daar zij allen verontrust waren over den bewapeningswedloop. Met Stalin had hij nog niet gesproken, doch vermoe delijk zou ook sovjet-Rusland zijn mede werking verleenen. Verder trad Lansbury niet in bijzonder heden. Naar hij mededeelde, zal ook geen memorandum, noch ee-n uitvoerig verslag over het onderhoud gepubliceerd worden. Op bijzonder verlangen van Hitlier zou daaren tegen een korte gemeenschappeLjke verkla ring worden uitgegeven, waarin ook Roose1- vel"s naam voorkomt. De Vereen. Staten, aldus-Lansbury, die om zoo te zeggen boven den strijd siaan, zijn het best geschikt om de leiding te nemen. Ik zou daarom graag zien, dat Roosevelt de conferentie bijeenriep. Ik ben echter niet ze ker ervan, dat hij zulks doen aal. Ook de Gepeoe wordt gezuiverd Na die arrestatie van Ja go da, dien voor- maligen hoogsten chef der Gepeoe, zouden thans naar uit Moskou wordt gemeld, om streeks 300 lagere Gepeoe-beambten zijn in hechtenis genomen, die allen van ontrouw ten opzichte van het Stalin-regiem worde- verdacht. De vrouw van Jagoda zou zich van hst leven beroofd hebben. Ook in officieele sovjetkringen wor'.t thane, volgens het D.N.B., niet meer be streden, dat de tegenwoordige chef van d<- Gcpeoe, Jesjof, met de uitvoering van eer grondige „zuivering van het Gepeoe-appa- raat" belast is. Te Rome wordt bevestigd, dat de Ita- liaansche minister van buitenlandsche za ken, graaf Ciano, in de laatste dagen van April of de eerste dagen van Mei naar Ti rana, de hoofdstad van Albanië, zal gaan. Officieuse kringen geven dit thans toe. Het schijnt niet in de bedoeling te liggen wijziging te brengen in de positie van Ita- Te Rome doet het gerucht de ronde, dat de koning van Albanië, Zogoe, in het hu welijk zou treden met een Italiaansche. GEMENGD NIEUWS Oneerlijk penningmeester Loco-burgemeester verduisterde 900 De penningmeester van de afdeeling Nieu w-V o s m e e r van den R.K. landar- beidersbond „St. Deus Dedit", M. C. R., oud 41 jaar, tevens wethouder en loco-burge meester van deze gemeente, die ook de werk- loozengelden beheerde, welke hem door het hoofdbestuur van den R-K. arbeidersbond ter distributie werden toegezonden, stond voor de Bredasche rechtbank terecht ter zake, dat hij in »eze functie een bedrag van onge- 900 zou hebben verduisterd en te eigen bate aangewend. Verdachte legde een volledige bekentenis af. Hij verdiende slechts een loon van 11 per week. De officier van justitie achtte het gepleeg de feit zeer ernstig, omdat verdachte het volle vertrouwen van zijn medebestuurderen genoot en hij dit op schromelijke wijze heeft misbruikt. Hij eischte een gevangenisstraf an negen maanden, met aftrek van de preventieve hechtenis. De verdediger, mr. J. van Hassel te Bergen op Zoom, wees allereerst op het zeer lage inkomen van verdachte, waarvan hij met een gezin van zeven 1 inderen moest le- i. Verder bestond een onvoldoende con trole, waardoor het vex-klaarbaar is, dat de verduisteringen niet eerder zijn ontdekt. De verdediger verzocht de uiterste clemen- i voor den verdachte. De uitslag werd bepaald op Maandag 3 Mei a.s. I De titel als uitroep bedoeld bepaalt, dat ons opstel zich voornamelijk zal bezig houden met een schip gebouwd op e en helling. Want ook kan men een schip bouwen in een bouwd ok. Zooals H.M. kruiser „Do Rüyter". Indien de romp zoover gereed is dat het drjjven kan, wordt in het dok water toegelaten, waarna het leege casco met behulp van sleepbooten zijn „geboorte plaats" verlaat. Aan een schip zelf is nooit te zien of het in een dok dan wel op de helling gebouwd weid'. Wel bestaat er principieel verschil in manier van construeeren, n.l. het verschil van hoek waaronder spanten, huidplaten en andere deelen „gezet" worden. Enbij een schip in bouw dok ontbreekt ten eenen- male de spannende en niet aan zooveel risico onderhevige wijze van te-water-laten die juist het markante en feestelijke bij het a f 1 o o p e n met zich meebrengt. De scheepshelling is al zeer oud. Ze was en wordt steeds gezet in de nabijheid van water. Men kan de ontwikkeling van de scheepsbouw nog terugvinden bij primitieve volken van onze tijd. Zooals bijv. aan de kusten van Voor-Indië en Oost-Afrika. Die volken bouwen nog hun vaartuigen nabij het strand om ze, als ze eenmaal klaar zijn, naar zee te dragen. Worden hun scheepjes zwaarder en grooter dan zien we al een soort helling die het te-water-laten vergemakkelijkt. Reeds de oude Grieken kenden de helling, steigenverk en stapel blokken waarvoor zij hun benamingen hadden. Zoowel de overdekte- als de open helling was in de oudheid niet vreemd. Ten onzent gebruikt men wel een overdekte helling bij de bouw van onderzeeërs. Het heeft dit voor, dat menschen, materialen en gereedschap minder aan weersinvloeuen blootstaan. Daarbij houdt het nieuwsgierige blikken buiten de deur. Ook wordt in ons land gebruik gemaakt van de dwars- helling. Deze is vaak bij smal water ge plaatst, het schip loopt dan in de breedte af. Een langshelling veroient de voor keur op ons halfrond althans te worden geplaatst in de richting Noord Zuid. Dit deed men veelal reeds bij de houten scheepsbouw. Was het toen de zonnewarmte die de beide houten zijden van het schip regelmatig zou beinvloeden om ongelijkmatig krimpen van het hout tegen te gaan, bij de tegenwoordige scheepsbouw moet men rekening houden met invloeden van het aard-magnetisme op ijzer en staal in verhand met het plaatsen der kompassen. Het achterschip ligt dan ook in de richting van het geografische noorden. Vandaar, dat de meeste werven xn Rotterdam aan de zuidkant van de Maas gelegen zijn. Een schip wordt „op stapel gezet", d.w.z. de romp komt te rusten op drie rijen dubbele houten stapelblokken. In 't midden de kiel blokken en ter weerszijden onder den scheepsbodem de kimblokken. Voorts wordt bij het optrekken van de huid de romp aan beide zijden gesteund door schuin omhoog loopende balken, schoren ge naamd. De stapelblokken dienen om onder het schip te kunnen werken. Deze blokken treft men ook in een dok aan, al zijn ze daar veelal van ijzer en loopen de schoren horizontaal. Ter weerszijden van den scheepswand staat het steigerwerk, terwijl groote electrische kranen voor het aanbren gen der benoodigde „deelen" zorgen. Nimmer loop een schip vooruit, maar al tijd achteruit, van een helling. Evenmin de gewoonte een schip geheel uit- u s t, d.w.z. voorzien van schoorsteenen, masten, machines, complete salon-uitrus ting en verdere benoodigdheden „los te la ten". Met eenige kleinere tankbooten van de Curagaosche Tankboot Mij. is dit wel zonder bezwaar toegepast. Maar over 't alge meen is 't slechts de romp met enkele niet afgewerkte dekhuizen, die de helling ver laat Zelfs is bij de „Nieuw Amsterdam" 't roer er niet aangehangen. Een bekend voorbeeld eener mislukte te- water-lating is die van het Italiaansche mailschip „Principessa Iolanda" op 22 Sep tember 1907. Het schip, dat bij de werf Riva Trigoso (niet ver van Genua) in aanbouw was zou geheel gereen te water loo pen. Terstond bij het bereiken van zijn ele ment haalde het bedenkelijk bakboord over. Twintig minuten later lag het plat op zijde en moest tenslotte door springen verwijderd worden. Ook gebeurt het wel bij de te-water-lating dat het schip na alle noodzakelijke- ei ficieele handelingen niet terstond glijden gaat. Dan heeft men hydraulische- en wel andere werktuigen om de romp ir weging te brengen. Een tragisch voorbeeld daarvan is de „Great Eastern". „Een der van techniek", van meer dan 20.000 ton, dat 3 November 1857 van een der dwars- hellingen van Scott Russell te Mill wall in de Theems glijden zou. Maar tevergeefs. Eerst 19 November, daarna de 28ste nog maals geprobeerd Eindelijk 31 Januari 1S5S had de te-water-lating plaats. Wil men een goed begrip van de tewater. lating, dan moet men in het oog houden, dat een schip op stapel gezet langs hellende houten banen, goten ge naamd, zijn element bereikt. De moeilijk heid die aan een te-water-lating voorafgaat en die daarop grooten invloed heeft is: de romp van de stapelblokken op de glij banen te brengen. Tevens moet dan gezorgd wox'den, dat de sleden tusschen het schip en de goten geplaatst wordt, zoodat straks de blokken wegvallen de romp met de sleden op de goten komt te rusten. Voor die tijd moeten de goten goed ingevet wor den, opdat het glijden maar zoo vlot moge lijk in zijn werk zal gaan. Is dat eenmaal gebeurd, dan is het schip reeds v a n s t pel, hoewel het nog op de helling staat De sleden, zoowel aan het schip als ai de goten bevestigd, zijn van zwaar hard hout en loopen onder de geheele lengte door. Vooral bij een schip in afmetingen als van de „Nieuw Amsterdam" werd aac sleden veel zprg besteed. Veel meer dan bij de te-water-lating van een gewone vracht boot geschiedt. De sleden dienen tot be scherming van den scheepsbodem en de derkant der stevens. Ze bewerkstelligen de afloop; gaan gedeeltelijk mee te water en worden later door een duiker verwijderd. Als eenmaal de schoren tegen de scheeps wand weggenomen zijn en de symmetrische stalen kolos, nauwkerig uitgebalanceerd, ge. reed staat de helling te verlaten, heeft de officieele te-water-lating plaats. Een touw, verbonden met de laatste beletselen wordt doorgehakt en zal het goed zijn het schip snelt zijn element tegemoet. Dit is het oogenblik, dat de flesch champagne te gen de scheepshuid aan stukken slaat. Een hoogst merkwaardige afloop blijft al. tijd die van het m.s. „Bloemfontein" op 16 Juni 1934 te Amsterdam, verricht langs draadlooze weg door generaal Hertzog in Zuid-Afrika. Is het schip eenmaal te water, dan wordt het spoedig in zijn vaart gestuit- Bij de „Nieuw Amsteroam" werden daarvoor zwa re kettingpeuren gebruikt. Dat zijn groote bossen ankerkettingen, die op verschillen de plaatsen verbonden aan de romp, door de modder sleepen en als machtige rerc moeten dienst doen. Eenmaal gestopt, zijn spoedig sleepbooten aanwezig die het casco op zijn plaats brengen. Het schip komt dan meestal in tegengestelde richting te liggen als toen het nog op de helling stond en wordt verder voor zijn bestemming gereed W. E. VAN POPTA. HERRIE IN DE HUT Van de N.S.B. Het gaat. de N.S.B. de laatste dagen niet naar den vleeze. Men denke slechts aan het geschil met de Ned. Journalistenkring Tr Mussert had de menschen op de pers tribune beschuldigd, dat zij in opdracht de Regeeringspersdienst of van de politieke partijen valsche, in elk geval scheef-subjec- tieve verslagen van de Kamerredevoeringen maakten: de arme N.S.B-ers kregen een slechte beurt de anderen werden geprezen. De Ned. Journalistenkring, maar ook een verslaggever, lid van de N.S.B., kwamen daartegen op en toonden aan, dat er n i e t van waar was. Niets, letterlijk niets. Ieder krijgt zijn portie, welke vaak klein is, maar eerlijk verdeeld. Mussert schold slechts terug en gaf cita ten uitoverzichten, redactioneels artikelen dus, waarin critiek op de N.S.B. geoefend werd. Daarmee had hij „bewezen", dat de journalisten slaven zijn. Maar daar iier ging het niet. Hij had het eerst er de objectieve... verslagen. Dat is wat anders. Intuaschen hij zal eenmaal de journalis ten vrij maken. Dus schreef hij op 9 April: De dag van het nationaal-socialisme zal ook de journalisten bevrijden en inluiden een nieuw tijdvak, waarin de eer van het journalistenvak zal worden omhoog ge- hracht Prachtig, niet waar? Dan worden de „knechten" dus vrij en mogen ze schrijven ls ze het meenenMaar Mussert weet zeker niet meer wat hij op 2 Nov. '36 het eerste nummer van „het Nationale Dagblad" schreef, nl. de volgende kreupele in in geradbraakt Nederlandsch: Als degene, bij wien in laatste instantie berust de zeggenschap over 't nationale dagblad en als zijn eerste lezer, veroor loof ik mij op deze geboortedag een enkel woord vooraf te schrijven. Daar caat de vrije journalist! Mussert heeft de zeggenschap over ieder, die wat schrijft Ziedaar dus de knechten pers in optima forma. Alleen maar in theorie? 't Zou al erg ge noeg zijn. Maar wij vernemen uit goede bron, dat de journalisten aan het „,Nat. Dagblad" geen leven hebben. Ze kunnen geen lijn in hun werk krijgen. Dan moeten is, de volgende dag weer zoo schrijven. Alsof Gnbbels de lakens uitdeelt, 't Is om moedeloos te worden. En ze geven het al op. Daarbij kwam onlangs een plotselinge salarisverlaging van twintig procent. Mus sert zei tegen een klager, dat hij f 30.000 aan salarissen voldoende vindt, 't Kan best waar zijn: 't is de vraag maar onder hoe veel menschen en hoe dat bedrag verdeeld wordt. In elk geval: de directeur is reeds heen gegaan; redacteuren volgen; de hoofdredac teur Rost van Tonningen gaat ook. De toe stand is onhoudbaar, zoo werd ons ver zekerd. Wij weten nog niet, konden nog niet troleeren of alles precies juist is. Wel blijkt uit alles, hoe het kraakt. En dat er een huisknechtenpers bestaat; niet buiten, maar binnen de N.S.B Hoewel sterk moet betwijfeld worden, of Mussert kan spre ken, schrijven en beslissen „als degene, bij wien in laatste instantie berust de zeggen schap over het nationale dagblad" enz. Want Mussert om een Duitsch spreek woord te vertalen sohiiift niet, maar wordt geschoven; weggeschoven straks. Wat beteekent dat? Blijkens een verslag in de „N. Rott. Ct." welks strekking overeenkomst met die van een verslag in het „Utrechtsch Dagblad", heeft Ir. Mussert op 8 April te Zeist o.a. het volgende gezegd: „De N.S.B. wil de vertegenwoordiger van het werkende volk zijn, zoo n o o dig met inzet van het leven. Al de weg versperd wordt, zal ten- slotte het water over de dam gaan, want de N.S.B. heeft het recht en de plicht te winnen." Is dit geen malle phrase of een bedrei ging met hetzelfde revolutionaire a~ tuur, dat de N.S.B. in de communisten zoozeer schuwt en laakt? In welk opzicht wordt de weg versperd? Hebben natio- naal-socialisten niet evengoed stemrecht als liberalen en anti-revolutionairen? Of is het niet-behalen van de meerderheid hetzelfde als het versperd vinden van de weg? Dan is ook dit een opruiende be dreiging met een revolutionair avontuur. Had Dr Colijn de mentaliteit van Hitier en was de Nederlandsche Overheid even hardhandig als die in Musserts gebenedijd Duitschland, de Leider-in-spe zou alleen reeds om deze woorden in een concentra tiekamp terecht komen." Aldus merkt de Vrijheid terecht op. Men leze in ddt verband ook het artikel in dat nummer. „Kent uw eigen land" De uitslag van de toertocht 1936 der K.N.A.C. Vijf deelnemers bezochten alle gemeen ten van ons land Teneinde het toerisme per auto in Neder land te bevorderen ontwierp de K.N.A.C. in het begin van 1936 haar toertochten,! ANNO fAdv!) welke den naam droegen „kent uw eigen land". De tocht is een succes geworden. Er zijn' vijf deelnemers geweest, die alle gemeenten! hebben opgezocht en die dus hun boekje konden inleveren zonder dat er nog maar een stempelloos vakje in was te vinden. Dit is een prestatie geweest, waarover de uitschrijvers van den toertocht mogelijk nog enthousiaster waren dan de betrokkenen; zelf. Men denke zich eens in: 1046 punten, Dat kom neer op een bezoek van 1026 ge meenten. Zij die dit hebben volbracht, moe ten geweldige kenners van eigen land zjjn geworden. Zij hebben Nederland doorkruist van Noord tot Zuid en van Oost tot West. In alle Nederlandsche gemeenten zijn zij geweest. Niet allen bereikten het gestelde mini mum van 100 stempels. Toch wisten tal van deelnemers het vereischte aantal stempels, en dus de uitgeloofde plaquette te bemach tigen. Dat de deelnemers plezier in de tocht heb ben gehad, is te lezen uit brieven en op te maken uit foto's, welke werden ingezon den. Zoo heeft bijv. de echtgenoote van een der deelnemers, die haar man op zijn toer tocht „Kent uw eigen land" heeft vergezeldj in den tijd dat haar echtgenoot een politie bureau of gemeentehuis was binnengestapt om te .stempelen" .steeds een foto gemaakt van de automobiel voor het gebouw. Een dubbele controle. Zij leverde met het con troleboekje twee albums in, waarin meer dan 900 foto's van alle mogelijke politiebu- reaux en stadhuizen in Nederland, een ver zameling, die in Nederland wel uniek zal blijken te zijn. De K.N.A.Ctoertorfxt 1936-1937 heeft be wezen een middel te zijn, waardoor de ge dachte in daad kan worden omgezet. De uitslag luidt als volgt: Bekerwinnaar: D. Heerma van Voss te Zeist, 1046 punten (hoogst bereikbare aan tal). Boekje ingeleverd 12 November 1936, Voorts behaalden nog vier andere deel nemers 1046 punten. De datum van inleve- ring van het controleboekje gaf reglemen tair den doorslag voor het toekennen van den beker. Aan deze vier deelnemers werd echter met de plaquette een kleinen beker als 'ernir toegekend als waardeering voor. hun prestatie. Het zijn: A. P. R. C. Baron van de Bordh van Ver- wolde te Holten (boekje ingeleverd 24 Nov. 1936); J. W. Wilbrenninck te Den Haag (boekje ingeleverd 2 December 1936); 3. Hofman te Amsterdam (boekje ingele verd 19 Februari 1937); Mevrouw A. A. van Hattum-Dekker to Beverwijk boekje ingeleverd 8 Maart 1937), LAND- EN TUINBOUW De Centrale Landbouw- Onderlinge Te Amsterdam werd de jaarlijkscho algemeene ledenvergadering gehouden van de Vereen. „De Centrale Landbouw-Onder- linge", bedrijfsvereen. ingevolge de land- er* tuinbouwongevallenwet 1922. Aan het verslag over het boekjaar 1 Nov, 1935 tot en met. 31 Oct. 1936, hetwelk werd goedgekeurd ontleenen wij het navolgende. Bij de vereeniging waren aangesloten per 31 Oct. 1936 32143 werkgevers, terwijl 3348 patroons persoonlijk vrijwillig verzekerd waren en 1626 leden voor hun kinderen aan de vrijwillige ongevallenverzekering deel namen. Het door de gezamenlijke leden uitbetaal de loon bedroeg over het bedoelde boekjaar: ruim f 49 millioen. In het verslagjaar werden bij de vereen, aangegeven 9489 ongevallen, waarvan 14 gevallen met doodelijken afloop. Van deze laatste gevallen gaven er 13 aanleiding tot het toekennen van een rente aan nagelaten betrekkingen. In totaal moest aan contante waarden van toegekende en nog toe te ken nen blijvende renten worde opgebracht bijna f 98.000. Tenslotte zij vermeld, dat de vergadering tot lid van het college van commissarissen herkoos den heer G. W. Stroink, burgemees ter van Steenwijkerwold, terwijl in de va cature de Boer werd benoemd de heer Mr. J. Linthorst Homan burgemeester van, Vledder. Tot plaatsvervangend lid van het college van commissarissen werd herkozen de heer H. Meijeringh Jzn. te Gieten. Na afloop der vergadering verkoos het college van commissarissen uit zijn midden tot voorzitter den heer Mr. J. Linthorst Ho- man voornoemd. VERLENGING CONTINGENTEERING SUPERFOOSFAAT De con tingemteering van superfosfaat zal per 1 Mei a.s. voor den duur van 1 jaar wor- -33;sba si jjBAprnsiseq sijy -pSuajjaA uap steld de periode 1—5—1935 tot 1—5—1936, Het percentage bedraagt 60 van het bruto gewicht. De aandacht wordt er op gevestigd, dat bovengenoemd percentage alleen betrek king heeft op de autonome landencontin- genten derhalve niet op de bij handelsver drag verleende contingenten, welke in vele gevaller, hooger zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2