li MAANDAG 19 AP Rit 1937 TWEEDE BLAD PAG. 5 Langzamerhand begint in de voor een niet-deskundige echijnbarewanorde op 't homo ter rein aan den Coolsingel te Rotterdam, waar 't nieuwe Beursgebouw zai verrijzen,ecnige teekening te komen. Met sommige deelen werd al een hoogte bereikt, wélke over de omheining uitsteekt N.V. STOOMWEVERIJ HERMAN DRIESSEN EN ZOON AALTEN Katoenen en halflinnen stukgoederen Doeken - Luiers - Lakens - Sloopen Lingerie Interlock artikelen •"SS HASCO- RELIEF 'mnsduiir! MODERNE WANDBEKLEEDING. VERVANGT BEHANGSELPAPIER 11 Verlangt van uw schilder origineele verpakking N.V. HERMANN A. SCHREUDER Co., Schoonhoven Een gezélschap adelborsten bracht een bezoek aan de Amsterdamsche luchthaven Schiphol. Bij het vertrek van het K.L.M.-toestel, de flamingo" brachten de adelborsten een eere-saluut. HERINNERINGSMEDAILLE BOERENOORLOG Een bijeenkomst te 's-Gravenhage Teekening van een verzoekschrift Een commissie bestaande uit de heeren P. J. van Dodeweera, mr. J. C. Kakebeeke, F. A. v. der Loo, J. C. Lutkie en F. Oudschans Dentz had Zaterdagmiddag in een van de zalen van den Dierentuin te 's-G raven- hage een bijeenkomst belegd, welke werd bijgewoond door oud-strijaers, doktoren, per soneel van de ambulances en anderen, die tijdens den tweeden vrijheidsoorlog aan de republieken Oranje Vrijstaat en Transvaal diensten hebben bewezen. Tot de aanwezigen behoorden ook ae ge zant der Unie van Zuid-Afrika, vergezeld van mevrouw Van Broekhuizen en hun dochter; de vice-president van den Raad van State, jhr. F. Beelaerts van Blokland en de secretaris van dien Raad, jhr. mr. De Beaufort; ae Nederlandsche consul-generaal te Stockholm, de heer Ugla; eenige leden van de Zuid-Afrikaansche legatie te 's-Gra venhage en de état-major van Hr. Ms. „Gel derland", zooals deze in 1900 was samenge steld, toen dit schip President Kruger van Lorenco Marguez naar Marseille vervoerde. Het doel van deze bijeenkomst was hun, die zich tijdens den boerenoorlog verdienstelijk hebben gemaakt, gele genheid te geven een verzoekschrift te teekenen, dat naar Zuid-Afrika zal worden gezonden ter verkrijging van een medaille als herinnering aan de Jaita 1899—1902, evenals dit in Scan dir.aiië is geschied. Nadat de beer Van derLoo allen wel kom had geheeten en mevr. Maartje Offers, aan den vleugel begeleid door Berna.-d Tab- bernal, het TransvaaLsdhe Volkslied had ge zongen, heeft dr. H. D. van Broekhizen een korte rede gehouden. De gezant begon met zijn instemming te betuigen met het streven van het Comité, om, in navolging van Scandinavië, hie. te lande te ijveren voor de uitreiking van her- irmeringsmedailles. Vol waardeering was spr. voor hetgeen vrijwilligers uit Scandi navië, Ierland en Nederland in Zuid-Afrika tijdens de oorlogen hebben gedaan. Spreker merkte op, dat een volk, dat zijn helden niet weet te waardeeren nooit een goed volk kan zijn/Verscheidene gebeurtenissen ui de jaren van strijd haalde de gezant op en hij teekende voor de aanwezigen de gr.oo;e fi guren uit die periode. Tenslotte verzekerde spr., dat het hein ean groot genoegen zal zijn het verzoekschri't aan zijn regeering te verzenden. Voor de pauze werd nog een film van de Zuid-Afrikaansche spoorwegen vertoond, waarna mevr. Maartje Offers het Oranje- Vrijstaatsche volkslied zong. Tijdens de pauze waa er gelegenheid het, INKOMENS EN VERMOGENS Hoe zij over het land verdeeld zijn 's-Gravenhage, Oostelijk Utrecht en het Gooi bovenaan De bij somige statistieken reeds gebruikte inaeeling van ons land naar 42 economisch- geografische gebieden is wederom toegepast voor eenige belasting-gegevens betreffende de inkomens en vermogens. Deze gegevens hebben een plaats gevanden in de zoo juist verschenen derde aflevering van het Maand schrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek, De hoogste gemiddelde bedragen eer be laste inkomens per inwoner, zoo blijkt ar uit, worden over 19351936 aangetroffen in de groepen 's-Gravenhage en Omstreken 604). het Gooi en Oostelijk Utrecht (ƒ534) en Amsterdam 513). In vijf groepen ligt dit gemiddeld bedrag tusschen 400 en 500; eveneens in vijf groepen tusschen 300 en 400; in 22 groepen tusschen 200 en 300 en in zeven groepen tusschen 100 en f 200. Het laagste bedrag komt in de groep aer Drentsche vee natreken voor 120). De hoogste gemiddelde bedragen der be laste vermogens worden over 19351936 aangetroffen in de groepen het Gooi en Oos telijk Utrecht 3163), 's-Gravenhage en omstreken 2859), Duinstreken in Midden- Zuidelijk Noord-Holland en in Zuid-Holland 2398). In vier groepen ligt dit gemiddel de bedrag tusschen 1500 en 2000; in 14 groepen tusschen 1000 en 1500; in 20 groepen tusschen 500 en 1000. Alleen voor de groep Mijnstreek in Limburg wordt een nog lager gemiddelde gevonden 368). Uit de overeenkomstige bedragen voor de jaren 1931—1932 tot en met 1934—1935, die eveneens in aflevering 3 van het Maand schrift zijn opgenomen en die van jaar tot jaar bijna steeds lager zijn. komt de invloed van de in het najaar van 1929 ingetreden economische crisis duidelijk tot uitdrukking. verzoekschrift te teekenen. Daarna heeft de heer P. J. van Dodeweerd over de be- teekenis van den Boerenoorlog uitgeweid. De zangeres bracht ten gehoore „Die stem van Suid-Afrika" en twee films van het Kruger-wildpark werden vertoond. Met het zingen van het „Wilhelmus" werd de bij eenkomst <?esio#«n. Dameskappers organiseeren zich In een te 's-Gravenhage gehouden verga dering van dameskappers uit verschillende deelen des lands is men gekomen tot op richting van een Nederlanaschen Bond van Dameskappers, welke zich ten doel stelt, de belangen van alle Nederlandsche kappers, belanghebbenden bij het dameskappersbe- drijf in den ruimsten zin des woords te be hartigen. In het voorloopig hoofdbestuur zijn aan gewezen de heeren: H. H. de Weert, Den Haag, J. H. Broekhuysen, Amsterdam; G. Berlijn, Rotterdam; F. J. Cornelissen, Leiden; C. E. Schlamilch, Den Haag; L. N. van Stra ten, Den Haag; en aks secretaris J. W. Kro nenburg, Den Haag. De N.S.B.-uitgeverij Directeur van Houten ontslagen Naar „Vooruit" verneemt is de heer Van Houten, directeur van de Nenasu (uitge verij van „Volk en Vaderland") en waarne mend directeur van het ..Nationaal Dag blad" door den heer Mussert als zoodanig ontslagen. Dit ontslag zou geschied zijn na een aanvraag van den heer Van Houten om ziekteverlof. Na die aanvraag deed de heer Mussert een onderzoek bij directie en ad ministratie van Nenasu en „Nationaal Dag blad" plaats vinden, waarop het ontslag volgde Als opvolger van den heer Van Hou ten is benoemd de heer Roskam. Uit de „kop" van het „Nationaal Dagblad" is de naam van den heer Van Houten verdwenen LAND- EN TUINBOUW De jonge tuinders en de teeltbeperking Nieuwe bedrijven, die gevestigd zijn Blijkens het jaarverslag van het district Westland der Landbouw Crisisorganisatie in Zuid-Holland, zijn binnen dit district in het afgoloopen jaar 75 jonge mensohen zelf standig tuinder geworden. Er werden 33 teeltvergunningen door jonge tuinders aangevraagd, en de commis sie heeft in 21 gevallen een gunstig advies gegeven. De Centrale stond 19 aanvragen geheel of gedeeltelijk toe, en in totaal werd aan deze jonge mensohen 10 H.A. 35 A. groenten vol len grond en 1 H.A. 88 A. vroege aard appelen met na-cultuur toegestaan. Nieuwe vergunningen voor glascultuur werden in geen enkel geval gegeven. De meeste personen, die im het bezit zijn van een nieuwe vergunning, hebben door middel van overdracht ramen of serres verkregen, zoodat zij een compleet Weet- landscth bedrijf hebben kunnen stichten. Naast deze teeltvergunningen, zijn er nog 56 jonge tuinders, die door middel van over dracht een bedrijf hebben weten te vor krijgen. In 37 gevallen vond de overdracht plaats, wegens beëindiging van het bedrijf, en in 19 gevallen door splitsing vam grootere be drijven. Heit wordt wel eens voorgesteld, alsof het onmogelijk is voor jonge menschen om een bedrijf te beginnen, hetgeen een gevolg zou zijin van de crisismaatregelen, zoo wordt in het verslag opgemerkt Blijkens deze gegevens is dit niet juist, doóh houdt de crisis zelf een en ander tegen. Opmerkelijk is het, dat uit alle deelen van het land teeltvergunningen, zoowel van koude grond als glascultuur, werden over gedragen naar het Westlandsche district. Verbouw van korrelmaïs Naar wij van bevoegde zijde vernemen, hebben de proefnemingen aangaande den verbouw van mais hier te lande een der mate bevredigend resultaat opgeleverd, dat de minister van landbouw besloten heeft er toe mede te werken dat op eenigszins groo tere schaal dan tot dusver het geval is ge weest, proeven ter hand kunnen worden genomen. Daarom ligt het in het voornemen een be drag beschikbaar te stellen om aan ernstige proefnemers, die ten minste V2 H.A. mais willen verbouwen een tegemoetkoming te geven ter bestrijding van de onkosten welke aan het opzetten van de proef zijn verbon- De proefnemingen dienen te geschieden onder leiding van den landbouwvoorlich- tingsdienst. Zij die een ernstige proef van ten minste y2 H.A. onder leiding van den voorlichtings dienst willen nemen, kunnen zich wenden tot het rijkslandbouwproefstation voor den akker- en weidebouw te Groningen, waar nadere inlichtingen worden verstrekt. GEMENGD NIEUWS Diamanten huwelijksfeest Heden viert het echtpaar T. de Bie en Trijntje de BieBruinswaard, wonende 2e Scheepvaartstraat 97 te Hoek van Hol land, het 60-jarig huwelijksfeest- De kassa meegenomen Te Helmond is ingebroken bij de N.V. Edah. De inbrekers hebben zich toegang verschaft door het openschuiven van een raam. Zij drongen via de woonkamer door naar den winkel, waar de kassa werd mee genomen. Hedenmorgen was deze terugge vonden op het naburige erf van den hout handel der firma Raaymakers. De inhoud, een bedrag van tweehonderd gulden was ver dwenen. Het gepleegde feit vertoont groote ovreenkomst met de inbraak in het schoen magazijn Germania, aan de Veestraat, waar eenige weken geleden eveneens de kassa werd ontvreemd en die ontdaan van haar inhoud, ongeveer zestig, gulden later ach ter het pand is teruggevonden. NATIONAAL VONDELCOMITE GEVORMD Diverse geestesrichtingen vertegenwoordigd Centrum der herdenking in de Hoofdstad In verband met de herdenking van den' 35ftsten geboortedag van Nederlands groot sten dichter Joost van den Vondel, in No vember a.s., heeft zich een nationaal Von del-Comité gevormd, dat zich voorstelt lei ding te geven aan een algemeene herden king. De samenstelling van dit Comité waarin de meest verschillende geestesrichtingen zijn vertegenwoordigd, is als volgt: E. Boekman, wethouder te Amsterdam, eere-voorzitter; prof. dr B. H. Molkenboer, O.P. te Nijmegen, voorzitter; Dr. H. Brug- mans, Vondelstraat 15 Amsterdam, secreta ris; Ben Albach, adj. secretaris; C R. de Klerk: H. v. d. Bijll; prof. N. A. Donker sloot; Anton van Duinkerken; Dr. J. Meer- waldt; Jhr. Dr. N. van Suchtelen; prof. dr. A. A. Verdenius en prof. dr. J. Wille, allen te Amsterdam; Dr. K. J. L. Alberdingk Thijm, Haarlem; prof. dr. G. Brom, Nijme gen: Dr. Endepols, Maastricht; prof. dr. P. J. van Eyck Leiden; Dr. Jos. Gielen, Hulst; Mej. dr. Cath. v. d. Graft en prof. dr. C. G. N. de Vooys, Utrecht; Ir. Dr. J. Kruytbosch, Den Haag; dr. L. C. Michels. Tilburg. Jhr. dr. C G. C. Quarles van Ufford, Apeldoorn; Mr Dr H. J. Scholtens. Beverwijk; Dr W. A. P. Smit, Deventer en Dr. J. F. M. Sterck, Aerdenhout. Het centrum van de Vondel-herdenking zal liggen in de hoofdstad, waar Joost van den Vondel leefde en werkte. Naast het landelijk Comité heeft zich ook nog een Amsterdamsche commissie ge vormd welke zich in 't bijzonder met de voorbereiding en uitvoering van de plaatse lijke herdenking zal belasten. Een groot aantal beroeps- en amateurs- gezelschappen zullen „Vondel-stukken" op voeren en tal van declamatrices en decla mators hebben reeds te kennen gegeven, voordrachten uit het werk van Vondel op hun programma te zullen plaatsen. Reeds verzekerd of zeer waarschijnlijk zijn de navolgende opvoeringen: ...Gijsbrecht v. Aemstel". .Joseph in Egyp te", „Adam in ballingschap" en „Lucifer" en .,De Lepuwendaelers". Voorts zullen ook amateursgezelschap pen opvoeringen van Vondels werken geven. Doodelijk verkeersongeval Oude man aan gevolgen overleden De 82-jarige J. H- Reints, die Woensdag morgen op het Stationsplein te Gronin gen was aangereden door een auto, is in het diaconessenhuis aldaar aan zijn ver won-':ngr>p overleden, i Bij den ouden molen van Gronsveld in Zuid-Limbure staan de pruiméboomen in volle bloesem. Een bemoedigend lentebeeld in deze trieste, koude dagen. Mevrouw Tjarda van Starkenborgh (met grooten witten hoed) begroet een der aanwezige Chineesche dames, bij het bezoek, dat de gemalin van den landvoogd met haar dochter bracht aan een Chineeschen tempel te Soerabaja. DE IDEALE VLOER BEDEKKING fw DE REGENJAS Luchtbescherming Nieuwe reeks vlugschriften Vanwege de Nederlandsche Vereeniglng voor Luchtbescherming wordt een serie vlugschriften uitgegeven, die o.a. aan alle leden der N.V.L verstrekt worden, en in eenvoudigeil vorm bevatten, wat ieder weten moet van luchtbescherming. Nummer 1 be handelt de algemeene beginselen van üe be scherming der burgerbevolking tegen aan vallen uit de lucht. Naast deze vlugschriften zal spoedig een aanvang gemaakt worden met de uitgave van een reeks meer uitgebreide studies op het gebied der luchtbescherming. Ter perse zijn: „Luchtbescherming en brandgevaar",, „Luchtbescherming en 6cherf- en instortingsgevaar", „Luchtbescher ming en gasgevaar". Daarna zullen nog Verschijnen o.a.: „Bedrijfsbescherming' „Schuil loopgraven". „Verblijf in schuil plaatsen". Burgemeesters Bij K. B. van 16 April is aan O. van Blijs- wijk Tierens Verhagen op zijn verzoek met ingang van 1 Mei eervol ontslag verleend lals burgemeester der gemeente Wolphaerts- tók. Honderden toonkamers Allerlaagste prijzen

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5