fcZWOlSCHE ra 1895 ECONOMIE EN FINANCIEN MAANDAG ig APRIL 1937 •1 EERSTE BI7AD PAG. a Hoofdkantoor. Dm Hoac, Loan von M eircfcrvoort 7* Actieve Vertegenwoordigen Gevraagd 'Anr Buitenland EEN KAPELAAN VOOR HET VOLKSGERECHTSHOF Hij zou hebben gewerkt jvoor Roomsch-Rood eenheidsfront (van onzen Duitschen correspondent) In de Bellevuestrasse, de korte straat, welke een centrum van het ziedende groote- stadsverkeer als de Potsdamer Platz met de rust van den Tiergarten, het geliefde wandelpark der Berlijners, verbindt, hangt ergens aan een ijzeren hek een onopvallend .houten bord met het opschrift: „Volksge richt des deutschen Reiches". Hier is de gevreesde volksrechtbank van het Derde .Rijk gevestigd. Zooals alle andere revolu ties heeft ook de nationaal-socialistische zich niet kunnen losmaken van het instituut Öer geheime justitie. Want de volksrechtbank werkt in het ge heim. Over haar activiteit krijgt men nooit preciese gegevens. Eigenlijk worden alleen maar doodvon nissen regelmatig gepubliceerd. Over de verhandeling verneemt men ook in derge lijke gevallen niets. Ergens in een hoekje van de krant leest men alleen maar het be richt: die-en-die, geboren daar-en-daar, toen-en-toen, is door de Volksrechtbank ter dood veroordeeld wegens hoogverraad, land .verraad of volksverraad. Dezer dagen heeft de Volksrechtbank de 'deuren harer zittingszaal wijd geopend voor wie er binnen wil gaan. De Duitsche bladen bevatten dagelijks minstens een kolom ver slag van hetgeen er voor de Volksrechtbank is verhandeld. En de veronderstelling ligt voor de hand, dat het „Volksgericht" de openbaarheid welke het in den regel zoo hartgrondig verafschuwt, ditmaal fel be geert. Er heeft een verhandeling plaats, welke de Duitsche kranten tenminste wanneer het over Rusland gaat een „Schauprozess", een proces van propaganda .en reclame noemen. Een klein dozijn personen zit er achter de ballustrade, welke in Duitschland als toank- van-beklaagden geldt. Onder hen zijn drie katholieke geestelijken. Allen worden be schuldigd van hoogverraad. De acte van be schuldiging zegt, dat de beklaagden getracht hebben, een katholiek-communistisch een heidsfront te vormen, ter omverwerping van iden nationaal-socialistischen staat. Zij het ook met geheel verschillende ge voelens, zoo zien toch zoowel katholieken als nationaal-socialisten in dit proces een zijdelingsch antwoord op de pauselijke ency cliek „mit brennender Sorge", waardoor het Derde Rijk zich ernstig gegriefd voelt. Dat deze opvatting juist is, kan men echter hoogstens aannemelijk achten, doch niet be wijzen. In elk geval blijft het feit te betreu ren, dat er op deze wijze een nieuwe schakel gesmeed wordt in den keten van schandaal processen, waarmee men dit blijkt uit. de regie minder eenige wetsovertreders dan Wel de katholieke kerk in Duitschland wil [treffen. Men vraagt zich af, of dit proces weer de inleiding gaat worden van een heele 'Bene rechtsverhandelingen tegen katholieke geestelijken, zooals dat vroeger het geval iwas, eerst hij de devizen-, later bij de zede- Jijkheidsprocessen Degene, die bij dit proces dusdanig de hoofdrol speelt, dat het zelfs naar hem ge noemd wordt, is kapelaan Rossaint uit Dus- seldorp. Twee feiten kan men dezen ten laste leggen en hij maakt 't zijn rechters al bijzonder gemakkelijk, door ook zelfs den schijn te vermijden, dat hij die feiten zou Willen bestrijden. Kapelaan Rossaint is een fel tegenstander van het nationaal-socialis- me en een pacifist. In deze laatste hoedanig, heid heeft hij zich laten verleiden tot daden, ■die hij niet kan verantwoorden, noch als geetelijke, noch als jeugdleider, noch als staatsburger. Toen hij hij voorbeeld zelf ge fabriceerde aanplakbiljetten ging versprei den met opschriften als „Wie voor den dienstplicht ijvert, maakt zich schuldig aan den komenden oorlog!" toen had kapt» laan Rossaint ongelijk. En als tegenstander van het Derde Rijk heeft hij zich door de ielheid zijner overtuiging laten drijven tot handelingen, die op zijn minst onvoorzichtig genoemd moeten worden. Hij heeft contact gezocht, relaties onderhouden en samenge werkt met menschen, die ongetwijfeld even ivierkant tegenover het nationaal-socialismp stonden als hij, doch die in hun actie doel einden nastreefden, welke hij als geestelijke niet alleen niet kon aanhangen, doch die hif zelfs niet passief mocht helpen bevorderen. Doch het is de vraag, wat dit alles te maken {heelt met hoogverraad. Wij zouden ons kunnen indenken, dat de geestelijke over heid van kapelaan Rossaint, mits zij van zijn (doen en laten volledig op de hoogte ware geweest, hem had gewaarschuwd, liever niet verder te gaan op den ingeslagen weg. Om een acte van beschuldiging te rechtvaardi gen, welke culmineert in het woord hoog verraad, is in elk geval meer noodig. De Volksrechtbank neemt dan ook aan, 0at kapelaan Rossaint en zijn medebeklaag- iden verder zijn gegaan. Zij beschuldigt hen, als gezegd van de vorming van een katho liek-communistisch eenheidsfront. Het katholiek-communistisch" een heidsfront ter omverwerping van den nationaal-socialistischen staat is geen verzinsel van het Derde Rijk in zoo verre dat de verboden maar illegaal voortbestaande communistische partij DeUtschland inderdaad aan het op geheven „Zentrum* en aan het Duit sche katholicisme in het algemeen een desbetreffend voorstel heeft gedaan. Het hoeft geen betoog, dat de Katho lieke kerk in Duitschland dit voorstel zonder meer heeft afgewimpeld en zulks heusch niet, zooals de partij pers het gaarne beweert, alleen maar in schijn en om redenen van opportuni teit De ijveraars der K.P.D. hebben zich echter Boor deze weigering nooit laten afschrik ken en trouw blijven zij gehoorzamen aan het narool van Moskou. Dit communistisch gewroet in katholieke kringen is een ver schijnsel. hetwelk zich vooral voordoet in 't Rijnland. En zulks niet eens zoo heel erg in het geheim. Wanneer men dit beslist wil, dan slaagt men er, vooral als buitenlander, met betrekkelijk weinig moeite in, om in den haard van oppositie tegen het Derde Rijk, welke het land langs en vooral ten Westen van den Rijn ontegenzeggelijk is, met communisten in aanraking te komen. Er zij echter communisten en communis ten. Om dit te constateeren, behoeft men geen reis naar het Rijnland te maken, het is voldoende, 't huidige proces in Berlijn te volgen. De eenige communist, die tegelijk met de kapelaans Rossaint en Kremer, met pater Clemens en drie leiders der katholieke jeugdbeweging terecht staan, een zekere J 1 i c h, is, wanneer wij de ver handeling goed begrijpen, met kapelaan Rossaint in aanraking gekomen, niet als po litiek agitator, doch... als geloofsleerling. J 1 i c h is de zoon van een halve jodin en werd in zijn jeugdjaren door zijn moeder in den joodschen godsdienst opgevoed. Zoo als men weet, is het voldoende, dat men lid geweest is van eenig joodsch kerkelijk ge nootschap, om voorgoed buiten de Duitsche volksgemeenschap gesloten te worden, ook wanneer men formeel van arische afkomst is. Men neemt het kapelaan Rossaint dan ook heel erg kwalijk, dat hij Jülioh niet al leen in het katholieke geloof onderrichtte, doch hem bovendien in de katholieke kerk opnam door hem te doopen. Men zal toege. ven, dat dit al een bijzonder vreemde inlei ding is tot de vorming van een katholiek- communnistische eenheidsfrontl In een plechtige verklaring heeft kape laan Rossaint verder in de volgende bewoor dingen betoogd, dat hij zekere handelingen beging, welke hij thans betreurt, maar dat hij onschuldig is aan het hem ten laste ge- de hoogverraad: „Ik verklaar, dat ik voor wat de zuivere feiten betreft, naar beste we ten de waarheid heb gezegd. Wat mijn innerlijke overtuiging aangaat, wil ik er nogmaals den nadruk op leggen, dat het nooit mijn plan was, de hoog- verraderlijke doeleinden der commu nisten te ondersteunen, en vooral dat ik er nooit naar gestreefd heb, met hen een eenheidsfront te vormen. In tegendeel, ik beschouwde het steeds Aals mijn levenswerk, het communisme te bestrijden op alle manieren, welke mij geschikt voorkwamen. Ik moet echter toegeven, dat ik uit persoonlijke zwakte en ook door mijn afkeer van het nationaal-socialisme gekomen ben tot onjuiste daden, welke ik thans be treur"* Deze woorden van een man, die zich een week lang niet achter uitvluchten verborg, maar voortdurend openhartig en klaarblijke. lijk eerlijk op alle hem gestelde vragen ant woordde, maakte kennelijk een diepen in druk, ook op de vele aanwezigen, die hem en zijn mede-beklaagden niet zeer vriende lijk gezind zijn. Schacht over het grondstoffen-probleem „Duitschland kan zich niet geheel van het buitenland losmaken" Op een vergadering van de Beiersche or ganisatie voor den kleinhandel heeft de Duitsche minister van economische zaken, dr- Schacht, een rede gehouden, waarin hij onder meer een uiteenzetting van toe voer van grondstoffen gaf. Schacht zeide dat het voor het weerbaar maken van het Duitsche volk noodig was geweest, bepaalde grondstoffen voor zekeren tijd uit het ge bruik te nemen. De beperkingen op het gebruik van grond stoffen hebben thans echter wel haar hoog- ste punt gehad. Een zekere verlichting in de grondstoffensituatie kan onmiddellijk verwacht worden. Ten aanzien van de voedselvoorziening is gebleken, dat Duitschland zich voorloopig niet geheel van het buitenland kan los maken. „Dit is een van de redenen, waar om ik steeds weer het koloniale vraagstuk naar voren breng", aldus dr. Schacht. Gegadigden voor de N.S.D.A.P. Toetreding ls weer opengesteld De Duitsche rijksminister Hess, die te Karlsruhe het woord heeft gevoerd op de slotbijeenkomst van het congres der N-S.D. A.P. in de gouw Baden, zeide, dat op 1 Mei a.s., precies na vier jaren, weer toelating tot de N.S.D.A.P- mogelijk is. Voor vele Duitschers staat hiermede de weg open tot nauwer medewerking aan natie en staat. Het volk, aldus Hess, is thans een geslo ten eenheid. Dit zij gezegd vooral tot dege nen, die nog speculeeren op de oude Duit sche tweedracht en hopen de religieusiteit van ons volk te kunnen misbruiken voor politieke doeleinden. Processen tegen Roemeensche „IJzeren Garde" Uit het getuigenverhoor tijdens een te Boekarest gevoerd proces tegen een tien tal leden van de Roemeensche „IJzeren Garde" zou zijn gebleken, dat deze organi satie een complot op touw had gezet om Titulesco te vermoorden. De tien be klaagden stonden terecht wegens beschul diging van moord op het oud-Garde-lid S t e 1 e s c o, die zich van de „IJzeren Garde" had afgescheiden en een eigen groep had opgericht. S t e 1 e s c o zou uit de „IJzeren Garde" zijn getreden omdat men hem had opgedra gen, Titulesco uit den weg t« ruimen! De criminaliteit in de Vereen. Staten Een mlsdadigersleger van 4 millioen personen! Groot is het probleem waarvoor de Ver- cenigde Staten zich geplaatst zien, bij het bestrijden van de misdaad; hoe groot dit probleem wel is toonen enkele cijfers, die door den ,G-men"-chef Edgar Hoover in een rede te Philadelphia genoemd zijn. Amerika telt, zoo zeide Hoover, ruw ge schat nog een misdadigersleger van 4 mil lioen personen, dat elke 24 seconden een misdrijf begaat. Hierbij nemen de inbraken en kleine diefstallen met een getal van een millioen per jaar de voornaamste plaats in. De kosten, die uit de misdrijven voor den Staat voortvloeien loopen in de milliardcn per jaar. De Spaansclie burgeroorlog MADRID OPNIEUW HEVIG GEBOMBARDEERD Voedselrelletjes te Barcelona? De krijgsverrichtingen in Spanje zijn Zondag vrijwel tot lucht- en artillerie bombardementen beperkt gebleven. Het zwaarst heeft Madrid zelf het te verduren gehad. Zoowel Zaterdag als Zondag hebben de nationalistische bat terijen speciaal de Noordelijke arbei derswijk Cuatro Caminos onder vuur genomen, doch ook in andere wijken der hoofdstad kwamen granaten terecht Officieel deelt de junta mede, dat tij dens dit bombardement, hetwelk een der hevigste was sinds Het beleg van Ma drid, 100 personen gewond zijn. Het aan tal dooden staat nog niet vast; men schat het op 15. Eenige granaten kwamen vlak voor het hotel terecht, waarin de drie vrouwelijke Lagerhuisleden, de hertogin van Atholl, miss Rathbone en miss Wilkinson, haar in trek hadden genomen. Vijf personen wer den voor het hotel door granaatsplinters ge wond, de auto der hertogin van Atholl werd door een stuk van een projectiel aan stuk ken geslagen. Laat in den namiddag, terwijl de beschie ting der stad nog steeds voortduurde, zijn de drie dames naar Valencia vertrokken. Het door Salamanca gegeven communi qué aangaande de krijgsverrichtingen aan het Madrileensche front zegt: „De nationalistische artillerie heeft de stellingen der regeeringstroepen ten Noor den van Carabanchel onder vuur genomen. Op dit punt verzamelen de linkschen nieu we strijdkrachten, teneinde de verliezen aan te vullen, welke zij in dezen sector tij dens de jongste gevechten geleden hebben. Het bombardement heeft groote schade aan gericht in het gebied tusschen het kerkhof en de Vallecas-brug." Het rechtsche communiqué maakt voorts melding van een rooden luchtaanval op het front van Aragon. Van de 30 aanvallende toestellen zijn er hier, aldus Salamanca, zeven neergeschoten. In den sector van Cor dova is een linksche infanterie-aanval met zware verliezen voor den vijand afgeslagen. Een heiligenbeeld spoelt aan Aan de kust van Sardinië is dicht bij het dorp Oristano een houten beeld aangespoeld dat de Madonna met het Kind voorstelt. Het beeld is gedeeltelijk door het vuur geschon den. Men meent, dat dit van een of andere plaats aan de Spaansche kust afkomstig is en tijdens den burgeroorlog in zee werd ge worpen, nadat het kerkgebouw in brand was gestoken. Waarschijnlijk is het een product uit 3e Spaansche school van de zestiende eeuw. De vondst heeft op de bevolking grooten indruk gemaakt. De autoriteiten hebben het in de kerk van Oristano laten plaatsen, waar het nu door de bevolking vereerd wordt. De vrouwen van Barcelona betoogen Personen die uit Barcelona te Gibraltar aankwamen vertellen, dat het in eerstge noemde stad tot ernstige levensmiddelen- relletjes is gekomen, uit protest tegen de stijging van dé kosten voor levensonderhoud welke verdrievoudigd zijn sedert het begin van den burgeroorlog. In den vroegen mor gen vielen georganiseerde groepen van vrou wen de markthallen en winkels in bijna alle voorsteden aan. Zij vernielden de krat ten met eieren en gooiden den inhoud op straat. De autoriteiten trachtten in haar officieel communiqué den nadruk te leggen op het spontane van de demonstraties, maar het was stellig geen toeval, dat vele honderden vrouwen op dezelfde wijze optraden op on geveer denzelfden tijd en in ver van elkaar gelegen voorsteden. Ondanks het ingrijpen der politie breid den de relletjes zich uit en tegen den avond march eerdfin duizenden woedende vrouwen naar het stadhuis en het regeeringsgebouw, voortdurend roepende: „Weg met de syndi calisten, weg met de anarchisten, minder commissies en meer brood". Tijdens de optocht dwongen zij alle voorbijkomende vrouwen zich bij haar aan te sluiten en onderweg vernielden zij alle anarchistische aanplakbiljetten en drongen zij alle levensmiddelenwin kels binnen, waar prijzen waretn aange- plak, die zij te hoog vonden. De politie trachtte de vrouwen uiteen te drijven door in de lucht te vuren. De onmiddellijke aanleiding tot deze relletjes was de dreigende verhooging van den broodprijs van 25 tot 35 centi mes. De vrouwen slaagden er in van de autoriteiten de toezegging te krijgen, dat de prijs van het standaardbrood niet zou worden verhoogd en dat onmiddel lijk maatregelen zouden worden geno men tegen prijsopdrijving. Daarna keer de de menigte huiswaarts. Minister Delbos over de niet-inmenging Toenadering tusschen de volken moet mogelijk zijn! De Fransche minister van buitenlandsche zaken Delbos heeft in de Zuid-Fransche stad Carcassonne een rede geboden over Frankrijks buitenlandsche politiek. Over de niet-inmenging in de Spaansche aangelegen heden sprekende stelde hij de vraag: .Wat zou 't resultaat zijn, als de deur wagenwijd werd opengezet voor de inmenging, wanneer de volken zich. door niets tegengehouden, lieten medesleuren in den Spaanschen oor log? Waarschijnlijk zou een algemeene oorlog het gevolg zijn." Delbos zette verder uiteen, hne Frankrijk met Engeland het initiatief heeft genomen bij het voorstellen voor een zoo ruim mogelijk toezicht. Dolbos zeide, dat de Britsch-Fransche vriendschap ook in het Spaansche vraagstuk hecht is gebleken. De groote democratische staten verwijde ren zich van de politiek van blokvorming: zij bedreigen niemand en willen niemand hun leer opdringen. Wie zou zich dus met recht kunnen ergeren over de vreedzame uitstraling van hun denkbeelden en over hun onibuigzamen wil, rlie tegen iederen aanval te verdédigenv Wie zou kunnen twij felen aan de heilzame doelmaligheid van hun houding? Zij, die zeggen, dat de demo cratie, en vooral de onze aldus Delbos zwak is, vergeten deze dingen, die reden tot vertrouwen geven en zij vergeten ook tie versterking van het bondgenootschap met Polen, het Fransch-Russische verdrag en de overeenkomst met de staten der Kleine En tente. Ten aanzien van deze laatste is het niet zoo gemakkelijk als sommigen schijnen te gelooven, den invloed van Frankrijk te verzwakken. In elk geval zou niet Frankrijk het meest bedreigd worden door een omver werping van den bestaanden toestand in het Donaubekken. De veiligheid van Frankrijk en zijn invloed in de wereld worden niet minder. Ongetwijfeld is niet ieder gevaar bezwo ren; de ernstigste bedreiging is de vorming van statenblokken, die tegenover elkaar staan. Maar aldus de minister ik blijf gelooven, dat een overeenkomst tusschen volken, die onder de meest verschillende regeeringsvormen leven, mogelijk is. De 19de eeuw heeft dergelijke blokken gekend en niettemin waren er lange tijdvakken van vrede. Wel is waar komen bij verschillen ten aanzien van den regeeringsvorm thans de verschillen in de internationale politiek volkenbond en algemeene overeenkomsten tegenover twee zijdige overeenkomsten maar een verschil van meening ten aanzien van de methode kan niet onoverkomelijk zijn. Hongarije heeft geen behoefte aan dictators Het land kan zelf zijn problemen oplossen, verklaart Daranyi Te Szegedin heeft de Hongaarsche minis ter-president Daranyi een rede uitgespro ken, waarin hij verklaarde, dat Hongarije geen behoefte heeft aan een dictatuur en nog minder aan dictators, omdat het land zelf zijn problemen kan oplossen binnen het kader van zijn grondwet. Ten aanzien van het jodenprobleem zeide spreker o.m.: zelfs indien er geen joden zou. den bestaan, zou Hongarije toch in moei lijkheden zijn, daar het land verminkt is, van nature op den landbouw is aagewezen, en niet over voldoende kapitaal beschikt De joodsche kwestie berust niettemin op het ras, doch draagt een economisch karak ter. De joodsche bevolking speelt in het oeco nomisch leven des uands een rol, welke niet in verhouding staat tot haar getal. Daarom moet de immigratie van uit het Oosten komende joden worden stopgezet en moeten degenen, die in het land gevestigd zijn ertoe gebracht worden vrijer deel te nemen aan 't nationale leven. Niet door be toogingen of kloppartijen kan men deze kwestie regelen." Tenslotte zeide Daranyi in het alge meen bereid te zijn tot samenwerking op po litiek terrein met de verschillende partijen, doch de orde tegen onruststokers té zullen handhaven. De buitenlandsche politiek Ten aanzien van de (buitenlandsche be trekkingen verklaarde spr., dat Hongarije wenscht voort te gaan met het dienen der werkelijke belangen van den vrede. Het blijft onvergankelijk trouw aan zijn vrienden. De samenwerking der staten-onderteeke- naars van de protocollen van Rome is de beste waarborg voor de vreedzame evolutie van midden-Europa. Maar Hongarije is be reid den weg te bereiden voor eveneens cor recte betrekkingen met de staten met wie het nog door geschillen wordt gescheiden. Het. is zijn verlangen door overeenkomsten met deze staten de hangende vraagstukken te regelen, mits deze staten het bewijs geven eveneens van goeden wil te zijn en de na tuurlijke eischen van Hongarije ook behoor lijk door de andere partij worden erkend. Hongarije bezit onbetwistbaar het zelfde recht op nationale veiligheid als iedere andere souvereine staat. De te genwoordige toestand is onhoudbaar; hij laat de vitale belangen der natie bloot staan aan gevaren. Daarom is ons land slechts geneigd voorstellen te bestudeeren, welke samen werking beoogen tusschen de Donau- staten, op de basis van volkomen rechts gelijkheid. Wij moeten ook vastberaden aandringen op een doeltreffende bescher ming der Hongaarsche minderheden. Zonder bevredigende regeling dezer kwesties zal geen enkele normale be trekking tusschen Hongarije en de Klei ne Entente tot stand kunnen worden gebracht. Wilde staking in Parijsche amusementsbedrij f Arbeiders weigeren arbitrale uitspraak te aanvaarden Zondag is in de Parijsche bioscopen en an dere amusements-inrichtingen plotseling een wilde staking uitgebroken, die een groot deel dier bedrijven heeft stil gelegd. Reeds geruimen tijd bestond er onder het personeel van deze inrichtingen ontevreden heid over de arbeidsvoorwaarden en wensch te men een collectief arbeidscontract, dat aan de verschillende grieven en verlangens zou kunnen tegemoet komen. De werkgevers wilden niet zonder meer alle gestelde eischen inwilligen, zoodat men krachtens de wet van 31 December j.l. zich genoodzaakt zag over té gaan tot de voorgeschreven vernlichte arbitrage. De regeeerings-arbiter Jean M i s t- 1 e r deed daarop een uitspraak, die echter de ontevredenheid der arbeiders gaande maakte, daar zij niet in alle opzichten hun zin verkregen. Vandaar dat werd overgegaan tot een wilde staking, tegen de ernstige waar schuwing der vakvereeuigingsleiders in, dia op het onverantwoordelijke van zulk een op treden wezen. Duidelijk bleek hierbij, dat ook in de vakvereenigingen de onderling? tucht niet langer kan worden gehandhaafd, Frankrijks po'itteke en sociale leven wordt al meer ondermijnd. Een deel der schouwburg- en bioscoop-on dernemers heeft inmiddels aan de stakings- eischen gehoor gegeven; de beweging zal verder vermoedelijk rustig doodbloeden. Van Zeelands reis naar Amerika Over de aanstaande reis van den Belgi schen minister-president Van Zeeland naar de Vereenigde Staten heeft het offi cieuze agentschap Belga een mededeeling gepubliceerd. Volgens dit bericht zal de premier in Amerika de betrekkingen, die hij aldaar met een aantal vooraanstaande persoonlijk heden onderhoudt, weder aanknoopen en de groote economische belangen die de beide landen gemeen hebben, bestudeeren. Van Zeeland zal door president Roosevelt worden ontvangen. Op 21 Juni zal hij aan wezig zijn op het jaarlijksche feest van de universiteit van Princeton, waar hij in 1921 den graad van „master of arts" behaalde- Uitstel der ontwapenings conferentie De „Petit Parisien" bericht, dat de zitting van het bureau van de ontwapenings-con- ferentie, welke 6 Mei a.s. te Genève zou worden gehouden, vermoedelijk zal worden uitgesteld. De buitengewone vergadering van den volkenbond zal einde Mei bijeenkomen; de afgevaardigden zullen dan vermoedelijk alle gelegenheid hebben de ontwapeningsproble men te bespreken. Tot dan toe zullen voor- loopige besprekingen worden gevoerd tus schen de kanselarijen. COMMUNISTISCHE PARTIJ IN LUXEMBURG VERBODEN De Raad van State van Luxemburg heeft een wetsontwerp goedgekeurd, waarbij, met het oog op de handhaving van de politieke en sociale orde, de communistische partij ontbonden wordt NILLMIJ VAN 1859 Verzekerd kapitaal gestegen met 13 millioen (v.j. 834 millioen) Dividend voorstel 5 (onv.) Aan het jaarverslag der Levensverzeke ringmaatschappij Nillmij. van 1859, over 1936 ontleenen wij het volgende: Ook over 1936 kan op verdere stijging der productie-resultaten gewezen worden. Zoo zijn aan nieuwe verzekeringen tot stand ge komen rond 33 (v.j. 29 millioen. Een ander verblijdend verschijnsel is, dat het bedrag, dat door afkoop verviel, onge veer 14 millioen beneden dat van 1935 bleef. In totaal verviel er van de eigenlijke Nill- mij-portefeuille 20 millioen, zooóat deze portefeuille in 1936 met "13 (v.j. 8%) mil lioen vooruit is gegaan. De Indische Portefeuille der Algemeene (I.P.A.) nam met 134 millioen af, waardoor de stand hiervoor op f 534 (v.j. 634) mil lioen kwam. In totaal was per ultimo 1936 verzekerd ruim 170 15834) millioen. In Ned.-Indië viel, vooral na de deprecia tie van den gulden, te constateeren. dat de daling der huren tot stilstand was gekomen; en tegen het einde van het jaar viel zelfs een gering aantrekken der huishuren op. Ook in 1936 moest nog meerdere malen met uitstel of vermindering van aflossing genoegen worden genomen,terwijl in som mige gevallen nog verdere concessies wer den gedaan. Tegenover de 24 gevallen (15 in Indië en 9 in Nederland), waaroij in 1935 tot executie of tot onderhandschen inkoop over moest worden gegaan, stonden er 12 in 1936 (8 in Indië en 4 in Nederland). Het uit die afwikkelingen per saldo voortgeko men verlies ad rond 25.500 werd ten laste der reserves afgeboekt. Het jaar 1936 gaf een koersavans van de „effecten" te zien van 1.202.900 (v.j. ver lies 234.000), welk bedrag ten gunste der reserve voor rentedaling en verdere voor zieningen werd gebracht. Voor I.P.A. werd uit dien hoofde 47.700 aan de extra-reserves toegevoegd. Het totale bezit aan „vaste eigendommen" staat na afschrijving van 265.700 te boek voor 4.727.100 4.425.000), staande tegen over een geschatte waarde van 5.600.600 5.375.000). De netto huuropbrengst be droeg 258.800 226.775). De rentevoet, waarop de premiereserve is berekend bedraagt thans voor 6234 Pd der reserve 334 Pct en voor 3734 pet daarvan 4 pet.; de gemiddelde rentevoet van de reser ve is onder ultimo 1936 3.688 pet. De gemid delde rente der beleggingen 5.04 pet. tegen 5.14 pet. over 1935. Naast de op zeer veilige grondslagen be rekende wiskundige reserve, welke de hoofd waarborg is, dat de uit de verzekeringen voortvloeiende verplichtingen kunnen wer den nagekomen, bestaan ook nog hoog op gevoerde extra waarborgen. Deze bedreigen ultimo 1936 totaal 7.196.000 (v.j. 6.192.000). dus een extra dekking van ruim 16% (1434) pet. oer ruim berekende wiskundige reserve ad 42.905.273. Na inschrijving van alle acquisitie-kost-n laat de verlies- en winstrekening een bruto saldo van 464.800 (f 766.841). Hiervan is toegevoegd aan de reserve voor eventuele rentedaling en verdere voorzieningen f 216.800 562.883 en v.j. 10.000 aan de extra-reserve) aan aandeelhouders zal wor den uitgekeerd 5 pet. (onv.), over het gestor te- en 134 Pet. (v.j. 1 pet.) over het niet ge storte kapitaal. Als bedrijfsoverschot, dat na afloop var het vijfjarig tijavak voor ten minste 90 pc* aan verzekerden met aandeel in de win-t ten goedp zal komen, is 150.656 117.395) afgezonderd. Tweede Sumatra- T abaksinschrij ving Zeer gunstig verloop Tijdiens de tweede Sumatra-tabaksinsriirij ving was de stemming over de geheele linie willig en het prijsniveau was hooger dan vorige week. De zand'bl ad-O lok, groot 1079 pakken, werd gekocht cloor Nederlandsche handelaars tot 274 ets bij een taxe van 15834- De beste partij hieruit, nl. 401 pakken DeM-Mïj/1 werr. door Nederlandsche fabrikanten uitgekocht tot 465 ets. De 1025 pakken voefblad Drli- Mij/Deli Toewa/2 brachten meer dan 100 boven tax, al. 479 ets (tax 228 ets), op. De GEMENGD NIEUWS Vrouw onder de tram geraakt Slachtoffer kort na ongeluk overleden Zondagavond tegen middernacht, is bij de tramhalte kruising WeteringschansNieuwe Vijzelstraat te Amsterdam een 52-jarige vrouw, die de onvoorzichtigheid beging van een motorwagen van lijn 4 te stappen, voor dat de tram tot stilstand was gekomen, ge vallen en onder den bijwagen geraakt. Met vereende krachten heeft men den wagen opgetild om de vrouw te bevrijden. Het bleek dat haar borstkas was ingedrukt. Het slacht offer, dat woonachtig was in de Tweede Ro- zadvvarsstraat, is tijdens het vervoer naar het Wilhelminagasthaiis overleden. Café „De Nieuwe Teersdijk" te Wijchen afgebrand Gisteravond te ruim ft'en uur werd brand gealarmeerd in de buurtschap Woezi k on der Wychen. Het bekande cafe-restaurant „De Nieuwe Teersdijk". van den heer F. Kel- lendonk, stond in vlamman. De brandweren van Wychen en Nijmegen rukten onmiddel- uit, doch assistentievan de laatste werd niet noodig geacht. Daar hert water over 200 M. moest worden opgepompt, duurde het'gerui men tijd voordat de Wychensche brandweer een aan-vang kon maken me* de bestrijding van het vuur. Dit had het achterhuis toen; bijna gehele verteerd en de vlammen lek+en langs een dunnen brandmuur reeds door naar het voorhuis, waarvan de bovenver dieping weldra in lichter laaie stond. Eerst tegen middernacht vwas men lief vuur meester. Toen bleek, dart hert achter huis, de schuur en de boven verdieping van het café bijna geheel door de vlammen wa ren verwoest. In het café Beïvej, waar de meubelen waren blijven staan, werd veel waterschade aangericht. De oorzaak, van den brand, waarvan de schade op eenige duizenden guldens wordt geschat en door verzekering wordt gedekt, is onbekend. Eenige jaren geleden is aan dezelfden weg „De Oude Teersdijk" afgebrand. De uilspan ning is toen herbouwd op eendge afstand van; den weg NijmegenGrave. beide partijen zandblad SenembaH-Mij, nl* 233 pakken Senembah-Mij/M/1 en 191 pak ken dito/P/1 brachten 314 ets (tax 182) op) aan gecombineerde Nederlandsche en Duit- sohe handelaren. Opvallend is, dat de hoofde partijen verkocht werden zonder hun uit schot partij en. Amerika was voor de betere tabakken zeer willg gestemd en betaalde hooge prijzen voor de dunbladige lichtsoor- tige en heldere partijen. Voor Duitsche re kening werd betrekkelijk weinig gekocht. 661 pakken Deli-Mij/PB/3 werden tot 98 ets, door Duitsche fabrikanten gekocht, terwijl de 109 pakken zandhlad-uitedhot Deli-Mij/, QM/al werden uitgekocht door een hande laar uit Bremen. De koopers in deze inschrij ving waren overigens hoofdzakelijk Neder- landsohe firma's. Hazemeijer en Co. Bedrijf staat er beter voor dan sinds jaren het geval was Nettowinst ƒ68.523 (v. J. ƒ20.938) In 1936 zijn de resultaten van de N.V. Fabriek van Electrische Apparaten vh. F. Hazemejjer Co te Hengelo ver beterd. Na afschrijvingen bedraagt het •winstsaldo 68.523 (v. j. 20.938). Er •wordt 5 dividend uitgekeerd (v. J. 3 In het verslag -wordt opgemerkt, dat de waardeverminderingen welke de vorderingen in het buitenland door vroegere devaluaties on dergingen, "ten gevolge van de depreciatie van den gulden voor een belangrijk deel werden opgeheven. De exportmogelijkheden werden grooter. terwijl op de binnenlandsche markt de concurrentie minder hevig was, voor zoover het behaalde voordeel niet door uitvoerpremies en andere kunstmatige middelen werd opgeheven. Do stijging der metaalprijzen liad een stimu- leerende invloed op de kooplust, daar het wen- schelijk was de orders spoedigst te plaatsen voor nieuwe prijsverhoogingen intraden. In 1936 werden in het buitenland verschillen de nieuwe relaties verkregen. Uit Iran werd b.v. de opdracht verkregen tot levering van de complete electrische laagispannlngisapparatuur voor het nieuwe station te Teheran. Dit geett gegronde hoorp, dat bij terugkeer van meer geregelde toestanden ook de export zich verder zal kunnen ontwikkelen. De fabrieken in Bel gië en Frankrijk gaven ln 1936 meer bevredi gende resultaten. De uitbreiding van ons fabricage-programmai neeft steeds de volle belangstelling. De afd, kleininstallatiemateriaal is thans voor de af levering van het nieuwe product gereed. Ver der hebben wij ons aldus het verslag toegelegd op de -vervaardiging van de schakel- apparatuur voor schepen en we moohten hierop reeds oprachten van de Ned. Marine ontvangen. In verband met de steeds grooter wordende vermogens der electrische centrales hebben we gemeend ook de serie van ons hoogspamnings- apparaten-systeem Heyrolle te moeten uitbrei den e.i wij hebben dan ook de licentie verkre gen voor de fabricage van schakelapparaten voor de hier te lande voorkomende hoogste spanningen, zoodat wij t.z.t. in staat zullen zijn ook hiervoor apparaten van Nederlandsch fa brikaat te leveren. Ten slotte zij opgemerkt dat de opleving van eind 1936 zich voor het bedrijf in het eerste kwartaal van 1937 in verhoogde mate heeft voortgezet. Zelfs in het geval dat de opleving spoedig mocht verflauwen, meent de directie, dat het bedrijf er gunstiger voorstaat dan het in jaren gedaan heeft. Een belangrijke factor is nog. dat er na de devaluatie een zekere stille reserve ln de inventaris ontstaan is. welke eerst in het loopende jaar tot zijn recht komt. Het saldo van de exploitatierekening be draagt 273.811 (v. j. ƒ232.829). Er wordt voor 165.000 afgeschreven (v. j. 168.500). Uit de netto winst kan 5 dividend worden uitge keerd .(v. j. 3). Kort Nieuws Het jaarverslag van de Ne d.-I n d i s c h e Steenkolen Handel M ij. over 1936 deelt mede, dat de opleving in het scheep vaartbedrijf aan den gang vtan zaken ten goede is gekomen. Uit een iffinstsaldo van 237.973 (v.j. 178.593) kan op de gewone aandeelen een iaardividend van 12 pet (v.j. 8 pet.) worden uitgekeerd. Het saldo-winst van de Cultuur M ij. „Kali Bakar" is sterk gestagen en be droeg in 1936 154.589 27.095)Er zal 8 pet. (v.j. 234 pet-) dividend wordlen uitge keerd. Op de groote vrije inschrijvingen op de aandeelen-emissie groot 6.250.000 van de Del'i Spoorweg Mij. zal sleehts een zeer gering percentage worden toegewezen. De Per lak Petroleum Mij. boekt over 1936 een voordeelig saldo van 85:552, (v.j. 90.081,Voorgesteld wordt 334 Pet» (onv.) dividend uit te keeren. De winst van de Ho 11 a n d s li e Koopmans Bank over 1936 bedraagt f 187.958,— (v.j. 195.618,—). Voorgesteld wordt 5 pet. dividend uit te keeren (v. j, nihil).

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2