Jlirnmr £rtftsdjr lümiraitt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Abonnementsprijs: Pei kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 235 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending 430 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» et niet afzonderlijk verkrijgbaar NO. 6064 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 MAANDAG 19 APRIL 1937 Postgiro 58936 g&brrttittitprijjm: Van 1 tol 5 regels 1-17'h Elke regel meer 0.221/» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels230 Elke regel meer /oor het bevragen aan 't bureau X wordt f 0-10 18e Jaargang Zóó zou men de bewaarschool kunnen noemen, omdat de gemeente niet verplicht is deze te stichten of te subsidieeren; met als gevolg, dat zij in de laatste jaren harde klappen kreeg; nóg harder dan het gewone lager onderwijs*, dat immers bij de wet ge regeld is. Daar komt dan bij, dat de een het fröbel onderwijs looft als voorbereiding voor de gewone school, terwijl de ander niets van een bewaarschooltje moet hebben. Wij kunnen die principicele vraag thans onbesproken laten; maar achten een be waarschool onmisbaar in plaatsen, waar de gehuwde vrouw noodgedwongen loonarbeid moet verrichten, en dus een groot gedeelte van den dag aan haar gezin onttrokken is; hetzij, gelijk vroeger vaak het geval was in fabriekscentra; hetzij, zooals nog heel veel voorkomt in visschersplaatsen, waar vele gehuwde vrouwen het ventersbedrijf uit oefenen of uit werken gaan. In zulke plaatsen moge bewaarschool- onderwijs w e 11 e 1 ij k onverplicht zijn, de gemeente heeft en houdt daar een taak, waarover zij niet licht mag denken. Wat daarom niet wil zeggen, dat de gemeente zelf scholen moet bouwen. De bewaarschool ontkwam ook aan de bezuiniging niet. Dat was ook niet noodig; in sommige gevallen was bezuiniging zelfs gewenscht. Want vooral in enkele groote steden had men overdreven in elk opzicht Met name de luxueuse gemeentescholen voer den de uitgaven hoog op; in dubbele mate, want de subsidies gingen nu ook groote be dragen verslinden; al was er van gelijkstel ling geen sprake. In gemeenten, waar men van meetaf dit onderwijs aan het particulier initiatief had overgelaten, was het minder erg; bizondere schoolbesturen stellen de eischen niet hoog. Derhalve trof de versobering hier pijnlijker dan in andere plaatsen en kwam daar de bestaansmogelijkheid van de kleu terschool spoediger in het gedrang- In een bepaald geval leidde een drie keer gepaste korting van tien procent op matig subsidie tot ongewenschte school- geldverhooging en verregaande salarisver laging. Het komt ons voor dat om een ander voorbeeld uit de praktijk te nemen de regeering te weinig rekening houdt met de sociale onmisbaarheid van een kleuter school en de historische soberheid van het subsidie in de gemeente Vlaardingen- Men heeft hier uitsluitend bizonder on derwijs; acht scholen met te samen 1532 leerlingen, zijnde 5 der bevolking; een hoog percentage. In 1926 werd een subsidie regeling ingevoerd, n.l. 34.— per leerling boven de 3y2 jaar, met de bepaling dat 75% daarvan voor salarissen besteed moest den. In de loop der jaren daalde dit- sub sidie tot 17.per leerling boven de 4 jaar, een zeer groote korting, welke bijkans in volle zwaarte moest drukken op de salaris sen. Deze zijn thans geheel onbeschermd; terwijl het aantal kinderen per leerkracht sterk is verhoogd. Voor 1937 vorderde de regeering omdat I Vlaardingen onder „verscherpt toezicht" staat een verlaging tot 12per leer ling, "maar het gemeentebestuur acht dit ondoenlijk. En wie de cijfers, getallen en bijkomstigheden objectief beziet, zal o. i. moeten toegeven, dat dit offer te zwaar is. In een gemeente als deze heeft de bewaar school een zóó belangrijke taak. dat haar bestaansmogelijkheid gehandhaafd behoort te blijven. Het Prinselijk Paar naar Reckenwalde vertrokken Het Prinselijk Paar is Zaterdagavond omstreeks kwart voor acht per auto Amersfoort vertrokken, van waar het per trein naar Berlijn doorreisde. Van hier gaat het met de nieuwe Maybach naar Reckenwalde. Op Soestdijk werd het Prinselijk Paar uit geleide gedaan door den intendant van het paleis, jhr J. A. de Jonge van Zwijnsber- gen. Te Amersfoort arriveerde het Prinse lijk Paar tien minuten voor het vertrek van den trein. De vorstelijke personen be gaven zich naar een gewonen slaapwagen, waar zij zich onmiddellijk terugtrokken. De weinige belangstellenden ter zijde van den ingang van het stationsgebouw, juich ten het Prinselijk Paar hartelijk toe, toen het de hofauto verliet Het perron was voor het rijtuig, waar de hooge reizigers hadden I plaats genomen, door politie in burger af gezet Te Reckenwalde aangekomen Gistermorgen om kwart over tien reed de Prinselijke auto, met Prins Bernhard zelf aan het stuurrad, het slotpark te Recken walde binnen. De bevolking was van dit bezoek niet op de hoogte, zoodat de gasten Vrijwel onopgemerkt arriveerden. Het Prinselijk paar heeft gistermiddag een korte wandeling gemaakt door het slotpark ïn heeft het verdere van den dag in huise- lijken kring doorgebracht. DE OSLO-BESPREKINGEN TE BRUSSEL Tekst opgesteld van een voor loopig ontwerp voor een plurilateral overeenkomst Conferentie van Regeerings- vertegenwoordigers op komst Uit Brussel wordt gemeld: In de onlangs te 's-Gravenhage gehouden vergadering van deskun digen der landen, welke de conven tie van Oslo uitmaken, zijn de mo gelijkheden tot nitbreiding van de handelsbetrekkingen vastgelegd in een rapport dat aan de respectieve regeeringen is voorgelegd. Na onderzoek van dit rapport door de betrokken diensten, zijn de deskundigen van Nederland, België, Denemarken, Finland, Luxemburg, Noorwegen en Zweden, als bekend, op 12 April te Brussel bijeengekomen. De aldaar gehouden besprekingen zijn gister geëindigd. De deskundigen hebben den tekst opgesteld van een voorloopig ont werp voor een plurilaterale over eenkomst tusschen de landen der conventie van Oslo, welke ten doel heeft de goederenruil uit te breiden en als een eerste stap kan worden beschouwd op den weg naar vermin dering der belemmeringen voor den internationalen handel. De deskundigen zullen het voor loopig e ontwerp en een rapport ter onderzoek aan de respectieve regee ringen voorleggen. Dit program van actie zal even tueel in de naaste toekomst worden onderzocht tijdens een bijeenkomst van de vertegenwoordigers dezer regeeringen. De Brusselsche correspondent van het „Hbl." heeft met Dr. H. Hirschfeld, die de Brusselsche Conferentie heeft gepresi deerd, een onderhoud gehad, waarin de'-e verklaarde dat het niet eenvoudig is geweest de veelal parallel loopende of elkander krui- langen en desideratia der betrokken landen met elkander in overeenstemming te brengen. De heer Hirschfeld legde er den nadruk op, dat de algemeene tenidenz als gevolg van de oploopende economische conjunctuur op het oogenblik gunstig is, maar dat het niet temin niet gemakkelijk was geweest ten aan zien van de afbraak der hinderpalen, die het handelsverkeer belemmeren, tot positie- e resultaten te komen. Bij de thans geëindigde conferentie heeft ïen zich hoofdzakelijk bepaald tot kwesties an invoerrechten en contingenteeringen. Gezien de moeilijkheid om de wenschen en verlangens der betrokken landen tegen ei ker af te wegen en gezien ook de complexi teit der materie, bestaat er alle reden om ook met een bescheiden resultaat reeds te vreden te zijn, temeer omdat uit dit beschei den begin later wellicht grootere resultaten kunnen voortvloeien. De heer Hirschfeld wees erop, dat men op ;ze conferentie uiteraard het oog hoofdza kelijk had gericht op de verbetering van het onderlinge hande'sverkeer tusschen de Oslo- landen. maar bovendien had men toch ook de mogelijkheid van een verruiming van hot internationale ruilverkeer m algemeenen zui niet uit het oog verloren. Op de vraag, of het werk der Oslo-experts kon beschouwd worden als onderdeel en voorbereiding van het onderzoek, dat minis ter-president Van Zeeland in opdracht van de regeeringen van Engeland en Frankrijk zal instellen naar de mogelijkheid van een intensiveering van den wereldhandel, ant woordde de heer Hirschfeld, dat hiervan geen sprake kan zijn. Daar de verschillende delegaties de conclusies der besprekingen aan haar respectievelijke regeeringen zullen voorleggen, zal ook dc Belgische regeering en de heer Van Zeeland er kennis van krijgen. „Een direct verband ussrhen ons onder zoek en dat van den heer Van Zeeland oe- staat echter niet", zeide de heer Hirschfeld, „men heeft hierblij te doen met twee zaken, die naast, doch los van elkander staan". De conferentie deT regeeringsvertegen- woordigers, die in het offldeele comma- qué wordt aangekondigd, zal vermoede lijk einde Mei te 's-Gravenhage worden gehouden. Waarschijnlijk zullen dezelfde heeren, die thans als experts, dus zonder /olmacht ''un- ner regeering de besprekingen te Brussel hebben gevoerd, elkander te 's-Gravenhage opnieuw ontmoeten, dan echter voorzien van volmachten om zoo mogelijk een definitieve overeenkomst te sluiten. VERKIEZINGSTOURNEE DR COLIJN Uitbreiding van de lijst Zooals wij Zaterdag reeds schreven was agenda van de spreekbeurten van Dr. Colijn niet volledig. In de krant van die dag zelf vond men onder plaatselijk nieuws reeds verschillende aanvullingen- Tevens kwamen nog eenige belichten binnen. Dus geven we het eerste supplement En begin- nèn met een verontschuldiging. Want op onbegrijpelijke wijze viel de tweede van de vaststaande lijst in déze registratie uit, n.l. cht op Dinsdag 20 April. Het feit vas onze lezers, speciaal de Utrecht- sche kring, voldoende bekend. In de provincie Groningen hoopt Dr. Colijn niet alleen in de stad en in Groote- te spreken, maar ook in Men sin ge- r en wel des middags 22 April. De avond is voor Grootegast Een gelijke regeling is voor Friesland ge troffen- Zooals we meldden: 28 April Leeu warden en 29 April des avonds Heerenveen, maar op diezelfde dag des middags in D o k k u m. Ook in IJmuiden wordt een middag vergadering gehouden en wel op 30 April, 's avonds, gelijk we meldden, in Haarlem. Voor Zeeland geldt een soortgelijke rege ling, op 5 Mei des middags in Middelburg en des avonds Oostburg. Nadat Arnhem op 7 Mei de laatste Gel- dersclie beurt gehad heeft, volgt Noord- Holland: Alkmaar op 8 en Amster dam op 9 Mei. Dan is Drente aan de beurt: op 11 Mei te s s e n en op 12 Mei Hoogeveen; maar des middags, want des avonds kunnen de Twentenaren naar Hengelo (O.) gaan, zoo- als we reeds meldden. Natuurlijk wordt ook het Zuiden niet vergeten; daarom noteeren we: Sittard 13 Mei, Eindhoven 14 Mei; Nieuwen, d ij k (N.-B.) 15 Mei des middags en des avonds Breda. Dan, dicht tegen de verkiezingen op 18 Mei Den Haag, op 22 Mei (namiddagl Hilversum en eindelijk op 24 Mei Amersfoot. ïige weken geleden was er sprake van dertig spreekbeuren; dit zijn er reeds vijf en dertig. Wij mogen Dr. Colijn wel kracht toe- bidden om deze zware taak ten einde toe te kunnen vervullen. De Non-interventiecontrole Nederlanders benoemd De heeren H. J. Heuff, gepensionneerd ge zagvoerder en C. L. Oranje, te Soest, zijn door de non-interventie-commissie in Lon den benoemd tot observing officer bij den Fransch-Spaanschen controledienst. De O 12 en de O 14 Blijkens bij het Departement van Defensie ontvangen telegram bevonden Hr. Ms. on derzeebooten O 12 en O 14 zich Zaterdag op den middag op 47 gr. 28 min. N. br. en 8 gr. 28 min. W. 1., op weg naar Curasao. Het weer was opklarend. EEN NIEUWE „KANTOENG" Opdracht aan de werf „Gusto" De werf „Gusto" te Schiedam heeft thans van het departement van Koloniën opdracht gekregen tot den bonw van een nieuwe tinbaggermolen ter vervanging van de „Kantoeng", die op zijn reis naar Indië onlangs is vergaan. De werf zal het gevaarte kant en klaar in Indlë moeten opleveren. De nieuwe tinbaggermolen zal in ge deelten naar Indië worden getrans porteerd. Op deze wijze wordt het risico van de sleepreis over zee naar Indië vermeden. De heer K. J. Munters vierde Zaterdag zijn 25-jarig jubileum als lid vart den gemeenteraad van Klundert. We kiekten den jubilaris terwijl Mr. P. N. Höweler te Leur. burgemeester van Klundert. het c.-h. raadslid feliciteerde met zijn zilveren jubileum VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen Aanzienlijke verlaging van de bonifi catie op tarwebloem B. Osloconferentie te Brussel is beëindigd na het ontwerpen van een economische overeenkomst De staking op de Amsterdamsche scheepswerven is aan het verloopen. De Ned. Kabelfabriek zal te Alblasser- dam een nieuw bedrijf oprichten. De Spaansche hoofdstad is opnieuw zeer hevig door bombardementen geteis terd. In Barcelona zouden voedselrelletjes van ernstige afmetingen voorgekomen zijn, In Parijs heeft een wilde staking hef amusementsbedrijf gedurende enkele uren stil gelegd. De Fransche minister Delbos spreekt te Carcassonne over de niet-inmenging. Daranyi over de problemen der Hon- gaarsche politiek. H.M. DE KONINGIN TEN PALEIZE SOESTDIJK Rondrit door Soest ?n Baarn Vervolgens naar het Loo vertrokken Zaterdag om kwart over twaalf arri veerde ten paleize Soestdijk H.M. de Ko ningin, vergezeld van Haar hofdame, freule Schimmelpenninck. H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard. hadden zich in de hall opgesteld en toen de open Cadillac waarvan de stan daard wapperde, het hek aan de zijde van Soest indraaide, daalden de Prinses en de Prins de treden van het bordes af en ver welkomden hun Koninklijke Moeder, de Prinses met een hartelijke omhelzing, de Prins met een handdruk. Op het bordes ge komen, wendden zij zich tot het publiek, dat zich bij het hek had opgesteld en vrien delijk wuivend met hun zakdoeken trokken zij zich terug in het paleis, waar H M. voor het eerst ten huize van Haar kinderen het noenmaal gebruikte. Vervolgens heeft H.M. de Koningin, na 't noenmaal te hebben gebruikt, vergezeld van een hofdame, een rondrit gemaakt door de gemeente Soest in een open auto, waarvan de kap geheel was neergelaten. Daar men van dit bezoek niet op de hoogte was, geschiedde 't vrij onopvallend. Slechts het voorafgaan der motorpolitie en de koninklijke standaard verrieden wie in de auto was gezeten. Op de plaatsen, waar Hare Majesteit herkend werd, juichte het publiek Haar hartelijk toe, waarvoor H.M. vriendelijk wuivend dankte. Behalve door Soest heeft Hare Majesteit ook een rondrit door Baarn gemaakt Na Haar terugkeer ten paleize Soestdijk heeft Hare Majesteit daar de thee gebruikt. Daarop is Zij per auto naar Het Loo ver trokken, waar Zij omstreeks half zeven aankwam. Daar het uur van aankomst niet bekend was, stond voor het Paleis slechts een kleine groep belangstellenden die de Vorstin hartelijk begroette. Bonificatie tarwebloem B Naar ons van bevoegde zijde wordt gedeeld, zal met ingang san 18 April Ui:»7 de bonificatie op tarwebloem B worden ver jaagd van f 1.60 tot f 1.10 per 100 Kg. AMSTERDAMSCHE STAKING VERLOOPT Hedenmorgen hebben 6oo arbeiders het werk hervat Harde woorden van de organisatiebe sturen De Alg. Ned. Bond. van Metaalbewerkers, de R.K. en de Chr. organisaties hebben Za terdagmiddag te Amsterdam vergaderd in verband met de wilde staking op de scheepswerven aan de overzijde van het IJ. De drie bijeenkomsten waren zeer druk be- De bestuurders der drie organisaties deel den namens hun hoofdbesturen mede, niet achter de staking te zullen gaan staan, zoodat bij een eventueelen voortgang de stakers ook van deze zijde geen financieel en steun zullen hebben. Op de conferentie van Vrijdagmiddag heeft de Metaalbond namens de directies van de Scheepswerven. naar thans blijkt, verklaard, dat indien a.s. Dinsdag het werk niet i9 hervat aan het stakende personeel op korten termijn ontslag zal worden aangezegd. De Scheepsbouw Mij zou zelfs voor onbepaalde tijd sluiten. De adviezen van de vertegen woordigers van den Metaalarbeiders bond hebben hun uitwerking niet ge mist. Van de ruim dnizend werklieden, die bij de NederL Scheepsbouw-Mij staakten, trokken ongeveer 600 heden ochtend de poort binnen en togen aan het werk. Het aantal stakers bedraagt dus thans nog ruim vierhonderd. Reeds zeer vroeg in den ochtend, meer dan een uur voor den aanvang van den werktijd, stonden honderden voor de werf opgesteld Zoo nu en dan liep een enkeling door. doch toen liet het zich nog niet aan zien dat het aantal stakers zoo belangrijk zou dalen. Van degenen, die om half moester, beginnen kwam de spantenploeg geheel op. Zeer velen namen evenwel nog een afwachtende houding aan. Van de honderden voor de werf staande arbeiders die om half acht moesten begin nen. ging zoo nu en dan een enkele naar binnen. Geen hunner werd tegengehouden of lastig gevallen. Het verloop was volko men zonder incidenten. De groote stroom kwam eerst tegen het moment, dat de rene blies Ook van hen die reeds om half zes had den dienen te beginnen, hervatte om half acht een belangrijk aantal alsnog het werk, waardoor deze belangrijke ploeg vrijwel vol- r werd. Wel waren er enkelen, die. na opgekomen te zijn. zich weder terugtrokken, doch hun aantal was gering. De overgeble ven stakers, voornamelijk nagel jongens, klinkers, tegenhouders en ijzerwerkers, dege nen, die het initiatief namen bij den inzet van dit conflict, trokken, nadat de poort gesloten was. weg naar Amsterdam, tenein de in een vergadering hun houding nader te bepalen. Bij de Amsterd. Droogdok Mij en de Ned Dok Mij is nog weinig wijziging in den toestand gekomen. Een aantal stakers is weliswaar aan den arbeid gegaan doch de meesten blijven afwachten. Kath. Dem. Partij De Kath. Dem. Partij zal in 18 kieskringen candidaten stellen. Nummer één van alle lijsten is de heer Mr. P. M. Arts, het aftre dende Kamerlid. Nummer twee is de heer C. J. Wesseling uit Den Haag, de partij secretaris. De andere candidaten zijn ver schillend in vier groepen. Alle lijsten zullen met elkaar worden verbonden. De jaarlijksche algemeene vergadering van de Centrale voor Prastische Werkver ruiming en Hulpverleening waarvan de heer G. v B o e k e 1 te Arnhem voorzitter en Ds. J. A. Visscher Ned. Herv. predi kant te Groesbeek, secretaris is, zal Vrijdag 23 April a.s. 's middags om 2 uur op het bureau der vereeniging te Groesbeek wor den gehouden. AUDIëNTTES De gewone audiëntie van den Minister van Sociale Zaken, zal op Woensdag 21 April a.s. niet plaats hebben. De convooidienst in de I Spaansche wateren Naar wij vernemen zal Hr. Ms. „Hertog Hendrik" tegen het einde van deze maand (vermoedelijk den 26sten) van Den Helder naar de Zuidelijke Europeesche wateren vertrekken, teneinde aldaar den convóoi- oienst van Hr. Ms. „Java" over te nemen in afwachting van de komst van Hr. Ms. „Johan Maurits van Nassau", welk schip omstreeks 25 Mei bij Gibraltar kan worden venvacht. Hr. Ms. „Java" vertrekt na afgelost te zijn door de „Hertog Hendrik" naar Neder land, teneinde gereed gemaakt te worden voor de vlootrevue bij Spithead. Bovenhuis te Den Haag uitgebrand Uitslaande brand in de Koediefstraat Primustoestel vloog in brand Gistermorgen omstreeks half zeven ïs brand uitgebroken op de bovenverdieping van het hoekhuis Korte Koediefstraat Fluweelen Burgwal te 's-Gravenhage. Hier woont de familie K., man, vrouw en een zoon. K. is eigenaar van het perceel en heeft een gedeelte daarvan verhuurd. De zoon zou gisteren naar Amsterdam gaan en was daarom vroeg opgestaan. In het keukentje stak hij een Primustoestel aan om water te koken. Hij pompte daarbij de vlam wat op, doch schijnt daarbij on voorzichtig met de spiritus te zijn omge gaan, want op een zeker moment vloog het apparaat in brand. De jongen schrok hevig en liep naar de kamer om een jas te halen en deze over 't brandende toestel te gooien. Hij kon echter nergens een jas vinden en in zijn zenuwachtigheid liep hij toen maar de straat op om in een garage in de buurt hulp te halen. Deze was echter gesloten. Toen hij weer bij de woning terug kwam, stond het keukentje al in lich- terlwaaie. De vader en moeder waren wakker geworden en zagen tot hun ontsteltenis, dat hun huis in brand stond. De vrouw, die reeds twee jaar ernstig ziek is, werd door haar man met veel moeite naar beneden gebracht. Daar kon men een taxi aanhouden, waarmede de zieke vrouw naar een fa milielid gebracht werd. Inmiddels was ook de brandweer gewaar schuwd. Het vuur greep steeds meer om zich heen Niet alleen de keuken doch ook de slaap, kamer van den zoon en de slaapkamer van zijn ouders stonden weldra in lichterlaaie. Enkele oogenblikken later sloegen de vlam men uit de ramen en weldra ook uit het dak. De overige bewoners van het boven huis hadden intusschen ook reeds een goed heenkomen gezocht. Hoog sloegen de vlammen op en de vuur zee werd elk oogenblik feller Toen de brandweer ter plaatse verscheen, werden dadelijk vier stralen op het brandende hu: gericht en na een half uur spuiten de vlammen zoo goed als gedoofd. Hier en daar smeulde nog wat na, doch gevaar voor uitbreiding bestond er niet meer. Het bovenhuis en de zolder zijn volkomen uitgebrand. Er stonden drie schoorsteenen, welke alle drie door de brandweer omver zijn gehaald. Van het huis is dan ook niet veel overgebleven. Een brigadier van poli- tie, die op het dak bij de blussching kreeg nog een ongeluk, dat echter gelukkig goed is afgeloopen. Bij het afbreken van de schoorsteenen kreeg hij een balk op het hoofd, waardoor hij tegen den grond gesla gen werd en eenige oogenblikken het be wustzijn verloor. Het bleek echter, dat hij geen ernstig letsel bekomen had- Verbeter Uw positie door onze prima, schriftelijke opleiding tot BOUWKUNDIG OPZICHTER Gratis plaatsingsbureau. Vraag zonder verplichting Inlichtingen bij AS.S.0 Nieuweplen 31. Arnhem. Telefoon 24597 Dnooggepenst vuurvast materiaal Zuiver van vorm en maatvast. N.V. Vereenlgd© Nederlandscbe Chamotte-Fabrieken GELDERMALSEN - TeL 3 en 69 (Aar.t Inval in speelhol te 's Gravenhage TWEE PERSONEN GEARRESTEERD Tal van spelbenoodigdheden gevonden Het gelegenheid geven tot hazardspel schijnt in de residentie nog steeds een Lucra tief bedrijf te zijn, zoo lucratief zelfs, dat de exploitanten een inval door de politie, met alies wat daaraan verbonden is, riskeer en. Dat risico is groot, want de Haagsche politie op haar hoede en stelselmatig volgt de eene inval op de andere. Zöö bestond er sinds eenigen tijd een ern stig vermoeden, dat in het perceel aan het Smidswater no. 2, bewoond door den 46-jari- gen M. A. E., wel eens wat gebeurde, dat niet met de wet in overeenstemming was. Dit vermoeden bleek juist te zijn. Zaterdagavond te ongeveer 7 uur vervoeg den zich hoofdinspecteur M. J. van den Heu vel, inspecteur J. Douma en eenige recher cheurs aan genoemd adres. Aanvankelijk leek het, of er niets ver dachts in het huis te vinden zou zijn, want gebeld te hebben werd onmiddellijk door den bewoner opengedaan. Bij het doorzoeken de woning werden evenwel de volgende voorwerpen gevonden: twee rouletten, een speeltafel, een croupiershark, twee speella- kens, eenige stellen speelkaarten en onge veer 800 fiches. Alles werd in beslag genomen em E. werd meegenomen naar het hoofdbureau van po litie, evenals een tweede persoon, afkomstig uit Amsterdam, die eveneens opgaf E. te heet en. Het onderzoek wordt voortgezet. Tuberculose-besmetting op Hilversumsche school Elf kinderen reeds geïnfecteerd Onder de leerlingen van de O.L. School aan den Schuttersweg te Hilversum, is een massa-besmetting door tuberculose ge constateerd. Een onderwijzer bleek lijdende te zijn aan open tuberculose, waardoor elf kinderen zijn besmet. Er bestaat reden om aan te nemen, dat dit getal zien nog zal uitbreiden. Gelukkig zijn de geconstateerde gevallen nog niet van ernsfigen aard. Voetganger door auto gegrepen Doodelijke aanrijding te Utrecht Gisteravond omstreeks kwart over elf uur is op de Polsteegsingel te Utrecht nabij den Abstederweg, een voetganger, de 54- jarige J. R. te Utrecht, toen hij den weg wilde oversteken door een passeerende auto gegrepen en vrijwel op slag gedood. De auto, bestuurd door een Utrechtsch automobilist, reed in de richting Zonstraat en de bestuurder, die den voetganger eerst op het laatste oogenblik zag, kon een aan- rijding niet meer voorkomen. Het slacht offer viel met het hoofd door de voorruit en overleed bijna onmiddellijk daarna. Door het sterk remmen van den automobi list kwam de auto op het trottoir te staan. Het stoffelijk overschot van het slacht offer werd overgebracht naar het politie bureau Tolsteegbrug. Het onderzoek naar de oorzaak van dit ongeluk is nog gaande.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1