IHrntwr (jTmiraiit WISSELINGEN IN HET WERELDVERKEER Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken l.Gt.B. abonnemmtsprrjg: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agenlschap gevestigd is £35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.I8 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 6062 VRIJDAG 16 APRIL 1937 18e Jaargang 9bbtrtmtiEprtj?Eir. Van I tot 5 regels1.17'/» Elke regel meer0.22' ngezonden Mededeelingen van 1—5 regels2.30 Elke regel meer0.45 Voor het beviagen aan 't bureau V wordt berekend 0.10 HELDEN VOOR DE jj I RECHTBANK r *t Is eigenlijk de moeite niet waard er over te schrijven, maar het teekent de hel den op het podium en in hun lijfbladen en daarom maken we even apart melding van de volgende rechtzaak. Eenige tijd geleden wezen we op de meer 'dan grove laster, welke in het fascisten blaadje ..Zwart Front" werd uitgestort over den Minister-president en wij vroegen of dan alles maar geoorloofd is in ons land. De schrijver van deze lasterpraat, tevens leider van genoemd partijtje dacht blijk baar, dat hij vrij zijn gang kon gaan en op 6 Februari te Utrecht sprekend was zijn ^rede" een aaneenrijging van beleedigingen .van Dr. Colijn. Hierbij was echter een com missaris van politie aanwezig, deze noteer de enkele uitdrukkingen en gaf de zaak in 'handen van de justitie. Zoodoende werd de leider gedagvaard en moest hij zich verantwoorden. Dat was al eens eerder gebeurd en toen kon men eenige dagen later in zijn lijfblaadje lezen, dat hij als een onverschrokken held voor zijn rech ters had gestaan en het bestaande regiem in Nederland onbevreesd in scherpe be woordingen gegeeseld had, dat de getabber- den zaten te rillen op hun zetels. Het was eenvoudig belachelijk; maar de getrouwen geloofden het natuurlijk onvoor waardelijk. Dat is zoo de aard van fascis tische bewegingen. Men gelooft wat nien gaarne wil gelooven en houdt dus niet van objectief onderzoek. Maar do journalisten, die van openbare zittingen verslag maken, knoeien niet mee en dus vermeldden ze eenparig zonder het zóó te zeggen welk een zielig figuur de „groote" leider voor de Utrechtsche rechtbank heeft gemaakt Slingerde hij de rechters misschien weer allerlei verwijten in het gezicht? Geen sprake van. Bevend stond hij voor de balie. Hij wist niet precies meer wat hij gezegd had; maar de politie kon wel gelijk hebben. Echter de dagvaar ding was niet heelemaal juist. Men had hem „tenlaste gelegd beleediging van dr. Colijn als minister van staat, minister van koloniën en minister van defensie ad in terim. Van geen van deze functies was evenwel in zijn rede sprake. Hij had uitslui tend dr. Colijn als voorzitter van den mi nisterraad gegispt, want het gin8 hier uit sluitend om het regeerbeleid van dr. Colijn in het algemeen". De stumper; in plaats van fier en met overtuiging zijn zaak te verdedigen pleitte hij op formalistische gronden vrijspraak; hij had slechts „het regeeringsbeleid ge gispt". Ziedaar de helden! Want zoo is dit soort altijd. Voor de vrienden een groote mond opzetten, maar terugkrabbelen zoodra ze in de verte maar een gevangenisdeur zien. Het is teekenend en déarom de vermelding waard. De „Sarkani" opgebracht KRUISER „JAVA" HEEFT CONVOOI GEWEIGERD De marinestaf ontving van den com mandant van Hr. Ms. kruiser ..Java' bericht, dat hij convooi geweigerd heelt aan het stoomschip „Sarkani", kapitein Gidts, reeder het Nederlandsch Bevrach tingskantoor te Amsterdam, bestemd voor Alicante. De „Sarkani" is bij een poging om on- geconvoyeerd door de Straat van Gibraltar te stoomen, hedenmorgen in de vroegte door een Spaansch oorlogsschip aange houden en opgebracht naar Ceuta. Het stoomschip „Sarkani" is het bekende „smokkelschip", waarvan in de Nederlandsche pers herhaaldelijk melding is gemaakt. Daar de Nederlandsche marine slechts convooi ver leent aan die schepen waarvan de lading met zekerheid geen wapenen en geen munitie voor Spanje bevat en waar geen vrijwilligers voor deelneming aan de Spaansche burgeroorlog aan boord zyn, heeft de commandant van Hr. Ms. „Java" zich tegen opbrenging van dit verdachte schip niet verzet. mies Dr A. A. M. Enserlnck Dr C C GrUtzner, thans adjunct-commies. DOMEINEN Aangesteld Is tot opziener der dmoelnen te Middelburg. A. N. Dekker. TROMPENBERG's PALACE HOTEL Hilversum, Telefoon 7941 (2 lijnen) Aangenaam verblijf voor najaar en winter BILLIJKE PRIJZEN. Alle zorg nog niet verdwenen, maar de toekomst is hoopvol Dr Coiijn spreekt op de verjaardag van de Rotler- damsche Kamer van Koophandel In tegenwoordigheid van Z.K.H. Prins Bernhard heeft hedenmiddag de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rotterdam haar jaardag gevierd met een buitengewone vergadering in de groote Doelenzaal, in welke ver gadering de Minister-president Z.Exc. Dr H. Colijn, een rede heeft uitge sproken. In zijn inleidend woord betuigde de voor zitter der kamer, de heer W. A, Enge 1- brecht, Ge zeer bijzondere dank der Ka mer aan do hooge autoriteiten die de ver gadering bijwoonden. De dank der Kamer gaat uit naar Z. Ex. den minister-president Dr. H Colijn, voor de aanwezigheid in deze vergadering welke hij bereid is met een rer.e op te luisteren. Met erkentelijkheid ook begroet de Kamer te dezer plaatse Prof. Dr. Gelissen, minister van handel, nijverheid en scheepvaart; Jhr. Mr. Beelaerts van Blokland, vice-president van de Raad van State: Burgemeester en Wethouders van Rotterdam; vertegenwoor digers van departementen, waarmede de Kamer in geregelde verbinding*staat: ver tegenwoordigers van handel en nijverheid uit de hoofdstad des lands en andere ste den. Vervolgens hield dr. Col ij n zijn rede over „Wisselingen in het wereldverkeer" »e ontwikkeling van het verkeer tusschen volken aldus dr. Colijn heeft niet een geleidelijk karakter gedragen. Er is af wisseling door scherpe en langdurige tegen stellingen. In de eerste eeuw onzer jaartelling strekte zich een economische eenheid uit vanaf den z.g. wal van Hadrianus ter plaatse ongeveer waar nu de grens tusschen Enge land en Schotland ligt tot en met het huidige Irak (Mesopotamië). Na den val van het West-Romeinschhe rijk deed in vele streken van Europa toen zijn intrede wat men heden ten dage in de economische wereld als „autarkie" pleegt te bestempelen. Men trachtte zich onafhan kelijk te maken van zijn buren en binnen eigen grenzen voort te brengen wat men noodig had. Eerst de twaalfde eeuw bracht eenigszins ingrijpende wijziging in het beela, dat gedurende 5 a 6 eeuwen na den val van het West-Romeinsehe rijk het overheer- schende was geweest. De pelgrimstochten aar het heilige land, gepaard aan do opkomst van Italiaansche steden als Venetië en Genua waren de naaste aanleiding dat de volken van Wesi- Europa weer de verbroken verbinding met Azië tot stand brachtén. Twee factoren, de opkomst der steden en de kruistochten naar Palestina, verruimden den horizon van den feudalen tijd en leid den er toe, dat het economisch tijdbeeld ge leidelijk weer omgevormd werd. Aan de andere zijde van de landengte van Suez waren voornamelijk de Arabieren de dragers der beschaving geworden. De staat kundige invloed door de Arabieren uitgeoe fend, hield verband met hun handelsvaart, die het oosten weer in contact bracht met de kooplieden van het westen. Er scheen dus weer uitzicht op een handelsverkeer waarin althans Europa met de noordkust van Afrika en Azië betrokken zouden zijn, d.i. de toenmalige bekende wereld. Maar reeas na een tweetal eeuwen kwam hier de tegenslag, want de Arabieren had den op den duur het veld te ruimen voor de Turken en het midden der 15de eeuw gaf weer een flinke zet terug aan wat zich se dert het begin der 12e eeuw wederom sterk ontwikkeld had. Het vrijwel sluiten van de oude wereld en het opbouwen van het Westen leidde op nieuw tot verhoogde afzondering. De winsten behaald met den handel in porcelein, in zijde, in kostbare steenen en vooral in specerijen, waren te aanlokkelijk om er in te berusten, dat de Turk daar een einde aan zou maken, en als dan de Turk niet te overwinnen was, dan moesten de zeeën maar overwonnen worden. Portugal nam bij dien „Drang nach Osten" de leiding door een nieuwen weg naar de Indiën te zoeken. Met het omzeilen van Afrika's Zuidpunt neemt het 400-jarige tijdvak een aanvang, waarin een gedeelte van het oude Eu ropa van lieverlede zijn invloed op de overige vier werelddeelen zal doen gelden. Binnen 50 jarem na de Gama's ont dekking van den zeeweg naar Indië hadden de Portugeesche kooplieden reeds aanraking gekregen met nage noeg alle landen en volken langs de kusten van den Indischen Oceaan, met die van het Maleische schiereiland, imet ons huidig Oost Indië. met Siam, met Canton, met Formosa en met Japan. Maar tot die prestatie bleef de actie van Europa niet beperkt. Immers, vijf jaren voor de ronding van Afrika's zuidpunt sloeg Coluanbus, in dienst van de Spaansche kroon den weg naar het westen in en ontdekte Amerika. Gedurende ongeveer een eeuw behielden Portugal en Spanje vrijwel alleen het veld in de exploitatie j-an de rijkdommen die Azië en Amerika opleverden, maar dan treden een drietal concurrenten naar voren. Qok de ds;oopliedea Engeland, Frank rijk en Holland zeilden zuidwaarts om de Kaap de Goede Hoop, en westwaarts naar het noordelijk deel van het Amerikaansche In het oosten leidde dit al spoedig tot het Portugeesche overwicht De Hollanders wa ren hun opvolgers in den Indischen Archi pel. De Engelschen en Franschen worstel den om het bezit van Indië, waar Engeland tenslotte de overhand behield. Over ht geheel gezien onderging dit beeld gedurende de 17e en 18e eeuw geen groote veranderingen. Alleen nam Portugals betee- kenis als koloniale en handeldrijvende mo gendheid sterk af. De 19e eeuw bracht de ontwikkeling van Australië en Afrika, met de verdeeling van Afrika onder eenige Europeesche mogend heden waaronoer ook nieuwe, als België, Duitschland en Italië, terwijl de Spaansche koloniën in het westelijk halfrond zich van het moederland losmaakten en tot vorming zelfstandige staten overgingen. De Ver een igde Staten en Japan verwierven daar entegen koloniaal bezit in den pacific. Zoo lag dan bij dc aanvang an de 20e eeuw de geheele ereld open voor den onder nemingsgeest van alle volken r aarde, hoofdzakelijk de ucht van de kloeke zin van een vijftal Europeesche sta ten: Engeland, Frankrijk, Ne derland, Spanje en Portugal. Mercantilistische geest De verschillende handelsondernemingen van toen waren van een mercantilistischcn geest doortrokken. Vandaar het zoo hardnek kig vasthouden aan het monopolistisch ka rakter van de geoctroieerde handelscompag nieën in de 17e en 18e eeuw. Als onz poging G.G. J. Pz. Coen een schuchtere poging waagt om dit monopolie, althans op beperkt gebied, te verzachten, wordt dit pleidooi me de de oorzaak, dat Coen's tweede uitzending als G.G. een paar jaar wordt vertragd. De gedachte aan zoo groot mogelijke ge slotenheid van de eigen economie was er echter geen die in het kclonisatiebegrip haar oorsprong vond. Mercantilistische tendenzen golden in Europa al vóór dien tijd en vinden in toenemende mate toepassing. Niet kan worden betwist, dat dit monopo- listisch systeem in dien tijd metterdaad ook voordeelen heeft afgeworpen. Onze strijd te gen Spanje zon niet vol te houden zijn ge weest zonder de baten, die van het monopo lie der O. L Cie. de rijke vruchten waren. Nieuwe denkbeelden Aan het einde der 18e eeuw begonnen de monopolistische opvattingen met betrekking tot den handel op de buiten Europa gelegen gebieden plaats te maken voor nieuwer.- denkbeelden De onder invloed van de aanwending van stoom als bron voor energie snel voortsohrijdende ontwikkeling van in- dlustrieele bedrijven, gaf den eersten stoot tot de wijziging van de economi sche inzichten. De aanwending van die zelfde stoomkracht als middel voor het vervoer van grondstoffen en goederen bracht de mercantilistische tendenzen daarna den genadeslag toe. Vooral de ontwike'ing van het spoorwegwezen re duceerde de afstanden tot 1/10 van wat zij vroeger waren. Hierdoor ging 't monopolie van gunstige ligging, dat zeemogendheid en als Engeland Nederland en Frankrijk tot nog toe genoien hadden in belangrijke mate t.e loor. Hot achter'and kwam dichter bij de zee te ligg-'.i. Tegelijkertijd creëerde de spoorweg 'nieuwe staten van grooten omvang aan de overzijde van den Oceaan. De were.d ligt open. D.- rijkdommen der aarde vragen om uitwisse ling. De vloten der oceanen, -Ie spoorwegin en andere middelen van verkeer zijn tot hoogen graad van perfectie gestegen ze wachten op het vervoer, dat er k 0 n zijn, maar dat er in onvoldoende mate is: de lan den der wereld richten thans weer schuttin gen op. God schiep een wereld met groote ver scheidenheid van productie-mogelijk heden, maakte daardoor de landen van elkaar afhankelijk en dus 't ruilverkeer tot een noodzakelijkheid. De mensch in zijn waan wil die gansche wereld, die nu 4 eeuwen lang open ligt, weer zooveel mogelijk in afgesloten hokjes gaan ver- deelen. Zooveel moge'ijk, want geheel lukt dit tocb niet, maar wel zoover, dat bij velen de ge dachte niet meer uitgaat naar bevordering van het ruilverkeer van goederen, doch naar inkrimping er van. Wat moet onze gedragslijn zijn? Zoo is dan het resultaat van een op- en neergaande beweging, van expansie en van inkrimping van het verkeer, gedurende vele eeuwen, dat de ruimte, de armslag voor een uitgebreid wereldverkeer er is, maar dat de mensch van het tweede kwart der 20e eeuw de benutting van de meest uitgebreide mo gelijkheden niet tot haar rechit doet komen. Dit stelt ons voor een ernstige vraag: welke moet de gedragslijn zijn die Nederland en zijn overzeesche gewesten onder deze om standigheden te volgen hebben? Het moet dwaasheid worden geacht alleen een politiek te willen voeren, die diametraal tegenover die van nagenoeg de geheele we reld staat. We moeten rekenen met wat an deren doen. Verscheidene van de z.g. grondstoffenlan den hebben zich in den lateren tijd geïn dustrialiseerd. Vaak niet op natuurlijke wijze, doch dank zij een stelsel van krachti ge bescherming. Da>artegenove«r staat, dat de industrieele landen mede daardoor genoopt zijn geworden uitbreiding te geven aan hunne bodem product ie. In het industrieele Europa arbeidde rnpn ook voor dc bevolking van Azië Australië, Afrika en goeddeels ook Zuid-Amerika, die hunnerzijds de grondstoffen en voedings middelen leverden voor de geïndus trialiseerde. bevolking van Europa. Dat kon reeds op zichzelf d.w.z. zonder dat er kunstmatige impulsen bij kwamen niet al tijd zoo blijven en de laatste 40 50 jaar begonnen dan ook merkbare veranderingen op te treden; een proces dat door den we reldoorlog in sterke mate versneld is ge worden. Bovendien was het aantal concurrenten op die buitenlandsche markten grootei ge worden. Tegenover dien terugolopenden export van eindproducten stond weliswaar een toeneming van den export van kapitaalgoederen, waarvoor de betaling meestal-geschiedde uit gelijktijdig verstrek te leeningen maar op die wijze hielp m >n weer mee aan de oprichting var) industrieën die straks weer opnieuw een nerdrukken- den invloed op de mogelijkheid van uitvoer van afgewerkte producten zouden oefenen. Landen, die voorheen geen eigen in dustrie bezaten of slechts op geringe schaal geïndustrialiseerd waren, werden industrie landen. Een sprekend voorbeeld is in dit opzicht Japan dat in de Laatste 20 jaren zijn in dustrieele capaciteit zoo sterk heeft uitge breid en zoo goedkoop produceert, dat de Aziatische markt en de Oostkust van Afrika aan dat land vrijwel geheel in den schoot zou vallen, indien geen maatregelen tot tempering genomen waren. De toegenomen concurrentie had nog een ander en een zeer ernstig gevolg. Die concurrentie heeft n.l. geleid tot eene tot het uiterste doorgevoerde ra tionalisatie in het bedrijfsleven. Ze was noodzakelijk om op de been te blijven, om verdwijning te verhoeden, maar ze bracht als nasleep een factor in het werkloosheidsprobleem, waar van de nawerking zich nog lange ja ren doet gevoelen. Parallel met deze verschijnselen op industrieel terrein moet nu ook gewezen opdegewichtigeveranderingenop agrarisch gebied in de laatste halve Tot de jaren '70 der vorige eeuw heerschte er in de cultuurlanden van West- en Cen traal-Europa met betrekking to tde bodem productie vrijwel evenwicht. Na een daaropvolgende crisis is echter omtrent 1900 het evenwicht tusschen Euro pa en de overzeesche landen weer zoowat hersteld, om dan gedurende den oorlog weer grondig te worden verstoord doordal de Europeesche bodemproduc.tie terugloopt en de overzeesche gebieden inmiddels hun productie en uitvoer naar Europa verdub belen waarmee ze trachten door te gaan nadat de Europeesche landen hun productie weer op het vroegere peil of daarboven hebben gebracht Sommige zelfs ver daar boven. Zoo breidde in de jaren 19251928 Frank rijk zijn tarwe-productie uit met 30 pCt., Italië met 35 pCt.. en Duitschland zelfs met 70 pCt. Voor Nederland, dat zich vanaf het eind der vorige eeuw in sterke mate toegelegd had op den bouw van exportgewassen, vooral ook van de meer verfijnde produc ten, kromp de afzet juist heel sterk in. We hebben dan ook de were ld depressie wel heel sterk gevoeld en we hebben haar nog lang niet achter ons. Om slechts een factor van beteekenis te noemen: de welvaart van ons land i: nauw verbonden met die van het groote achterland Duitschland. Hoe meer Duitsch land den weg van zelfvoorziening opgaat hoe meer wij dat h'er zullen voelen- Dit is juist het wonderlijke, dat er in Nederland nog zoovelen zijn, die die onderlinge afhankelijkheid der volken niet aanvoelen. De oorzaak van de werelddepressie is in hoofd zaak het gevolg van het streven naar zelfvoorziening langs zuiver kunst- matigen weg, en toch vindt dat sy steem van zoo groot mogelijke natio nale zelfvoorziening principieels ver dedigers. Dat er sommigen zijn, die, onder dwingende omstandigheden autarkie aanvaarden als noodmaat regel als het geringste kwaad van het oogenblik, valt te verklaren, maar dat autarkie verdediging vindt op grond van de overweging, dat een z.g. geleide nationale economie den voor rang toekomt boven een vrije wereld economie, is voor mij een der zonder lingste levenservaringen geweest Niet minst omdat deze opvatting zoo volkomen in strijd is met de onder Goddelijk bestel tot stand gekomen wereldontwikkeling. Natuurlijk wil dit niet zeggen, dat we het wel klaren kunnen zonder eenige leiding te geven aan onze nationale economie. Dit is een even groote misvatting als die ik zooeven heb afgewezen. Nu er na jaren crisis meerdere teekening in den toestand is gekomen en de hoofd lijnen van elks beleid niet meer zoo neve lig zijn als ze waren kunnen wij behou dens de nog altijd noodige omzichtigheid lijnen voor onze toekomst uitstippelen. We. weten nu langzamerhand, althans ten nans'en bij, voor onzen akker bouw en den tuinbouw wel waar we staan, int hoeverre sommige .verschuivingeri als van blijvenden aard beschouwd moeten wórden- Steun aan die takken van volks welvaart zal. zeker bij sommige onderdee- len er van nog niet gemist kunnen wor den. Maar de bemoeizucht van de Over heid, met haar complex van crisis maatregelen, zal eerlang belangrijk ingekrompen moeten worden. Bij de zuivel blijft de noodzakelijkheid an een zeer belangrijken uitvoer tegen niet loonende prijzen ons kwellen en de mogelijkheden om daarin afdoende veran dering te brengen, zijn nog door niemand aangewezen. Voor onze industrie gaat do Inter nationale beweging in de goede rich ting. Ik ben voor het industrieele goede renvervoer geenszins zoo pessimistisch als sommigen, die meenen, dat de autarkische strevingen het voor altijd gewonnen hebben. Ik blijf behooren tot hen, die van oordeel zijn, dat de huidige handelspolitieke verhoudingen bezig zijn vast te loopen, ten deele reeds vastgeloopen zijn en dat de be geerte om aan de beklemming er van te ontkomen, sterk groeiende is. Zelfs de gedachte, neergelegd in het Ouchy-verdrag en de daarmede verbonden gedachte van nieuwe uitzonderingen op de onbeperkte meest-begunstjging, vindt in toenemend aantal verdedigers. Ook in En- geland. Inderdaad er is werking in de lucht al zal het allicht nog wel een paar jaar duren eer men van een verfrisschende gen spreken kan- Vast staat het echter, onomstoo- t e 1 ij k vast, dat alleen terugkeer tot een stelsel van vrijer handelsverkeer tot grootere welvaart voeren kan, en evenzeer, dat alleen langs dien weg ook het werkloosheidsprobleem aanmerke lijk kan worden verzaoht. Indien onze productie haar afzet naar buiten niet herwinnen kan en zij in de mate, als de laatste jaren het geval was, gebonden blijft aan het nationale consumptievermogen, is de verdwij ning der werkloosheid een onoplosbaar probleem. Ook onze fabrieken en arbei ders hebben voorheen in ruime mate gearbeid ter voorziening in de behoef ten van anderen dan het Nederland sche volk. Wjj zullen dat moeten blijven doen. Overzien we de toestand van thans met die van de onmiddellijk achter ons liggende jaren, dan valt ongetwijfeld hier en daar op vooruitgang te wijzen. In bijzondere mate geldt dit voor Neder land sch-Indië, waar de aanpassing met wonderlijk doorzettingsvermogen ten volle bereikt was en waar, vooral door een alge- meene internationale prijsstijging van eer.ige belangrijke Indische uitvoerproducten, een zeer veel gunstiger toestand werd verkregen. Indië levert bovendien een goed voorbeeld van verbetering in de productietoestanden door internationale samenwerking. De daar doorgevoerde ordening bij de voortbrenging van tin, thee en rubber is een exempel van wat op dit gebied mogelijk is, wanneer.... het aantal producenten niet al te groot is. Eindoordeel over de toestand Moot men een eindoordeel geven over de toestand en de verwachtingen, hier zoowel als in Indië( dan kan men zeggen: de veeren van de vogel hebben wel geleden, maar zijn slag pennen zijn ongedeerd. In Indië zijn de veeren alweer aan het bijgroeien en ook hier mag men dit als geen onverwachte nieuwe storingen optre den tegemoet zien. De krachten van het land zijn niet ge broken. De ontzaglijke werelddepressit heeft voorts ook wel goede gevolgen gehad. In dien zin dan, dat de veel gesmade aan passing menig bedrijf in de positie heeft gebracht dat het thans weer met vertrou wen op de wereldmarkt kan verschijnen Het zal nog de vraag zijn c-f daar, waar alleen maar gedevalueerd werd en niet aanpast de positie uiteindelijk even goed zal blijken als bij ons hot geval is. Moer dan een land heeft moeilijkheden ontweken, die wij hier moedig hebben door- Er zullen er onder u misschien zijn die glimlachend denken dat ik door deze uit lating een oordeel uitspreek over het re geringsbeleid der laatste jaren, dat tracht mijzelf eert bewijs van goed gedrag uit te reiken. Dat is niet zoo. Als ik daaraan behoefte had, zou het hier VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen Minister Colijn heeft voor de Rotter- damsche Kamer van Koophandel een rede gehouden. De ontvangst van de Nederlandsche handelsmissie in Argentinië. De Regeering heeft geantwoord op de vragen van den heer Krijger inzake de aanbesteding en gunning van de Rotter- damsche tunnelbouw. Er is thans licht gekomen in de geheim zinnige moord op pastoor Litjens te Geys- teren. Vier personen zijn gearresteerd, zij hebben een bekentenis afgelegd. In de zaak van de Hedelsche misdrijven zijn opnieuw zware straffen geëischt. De nettowinst van de Twentsche Bank is in 1936 belangrijk gestegen. Het divi dend wordt verhoogd van 3 tot 5 pet. De Unilever N.V. en Ltd verhoogd het dividend van 4 tot 5Vz pet. De jaarversla gen der Nederlandsche dochtermijen zijn verschenen. Zij melden iets hoogere win- Naar verluidt zou Mussolini het voor nemen hebben, nog deze maand een be zoek aan Hitier te brengen. Gisteren is Ludendorf gehuldigd, daar hij thans 55 jaar militair is. Duitschland legt versterkingen aan in zijn Rijnzöne. De controle der Spaansche grenzen zal op 19 April a.s. ingaan. rzekeren U schriftelijke opleiding tot RECLAME-TEKENAAR en ONTWERPER Vraag tevredenheidsbetuigingen van geslaagden Dit vak biedt een goede toekomst Inlichtingen zonder verplichting bij A.S.S.O., Nieuweplein 31, Arnhem, Telefoon 24597 DE PERFECTE KOELKAST Reeds vanaf 265.- AQUAPR0 - AMSTERDAM DE RUYTERKADE 143, TeL 41303, 41503 Heeft men gefaald door eigen schuld Schimp dan maar op de buren t Zie toch de splinter ln andrer oog en laat de balk maar duren. I Wat zou het voor een dwaas toch 1 ziin 1 die zich zoo zou gedragen; Even ondenkbaar is dogeen die niet om FISK zou vragen. Solen .n Bronzen Romen Deuren Kozvjnen 1 Plooiwerben en Uzere onstruc lies iet 28*i. N.V.Conitruchfv.rkplooli, en Machmefobne in een onpolitieke bijeenkomst, de plaats niet zijn zulks te doen. Maar ik heb zulk een behoefte niet ik kan haar zelfs niet hebben, want al heb ik deze jaren onver flauwd gepleit voor aanpassing aan de ge wijzigde omstandigheden, niet ik, niet het ministerie heeft die aanpassing in r'c be drijfswereld tot stand gebracht, maar g:j heb dit gedaan. Het is de onverzettelijke ener gie van den Nederlandschen industrieel cn den Nederlandschen koopman geweest die de conclusie heeft aanvaard, welke onver mijdelijk was. Het zijn de Nederlandsche arbeiders geweest die de noodzakelijkheid cr van bij moer dan een gelegenheid hebben erkend en aanvaard. Dat zijn de voornaamste lichtpunten to midden van veel dat nog donker is, Daarop rust ook het vertrouwen op een be'ere too' komst. De regeering zal, in haar sfeer, het mogelijke hebben to doen voor verruiming van het handelsverkeer, voor het wegnemen ook van alle onnoodige belemmeringen, bin non lands, voorwaarde voor een welvarend Neder'and en een voorspoedig Indië. Maar daarnaast blijft ook waar het oud» adagium, dat de mensch op Gods hulp al leen hopen mag, indien hij zich zelf to*, het uiterste inspant. Spr, besloot zijn rede met de. Kamer het goede toe te wensohen voor het komende werkjaar. De kosten van het levensonderhoud In Maart met 0.2 pet. gestegen Het indexcijfer der kosten van het levens onderhoud voor arbeidersgezinnen bedraagt in Maart 1937 (op basis van het peil der prijzen vóór den oorlog 100) 131.2 tegen 133.9 in Februari 1937: 131.1 in Maart 1936 en 132.0 in September 1936, oe maand der devaluatie, aldus een mededeeling van het hureau van statistiek der gomoonte Am sterdam. Het is derhalve 0.2 pr.t. hooger dan in de voorafgaande maand en 1.7 prt. hooger dan in September 1936. Voor de voeding alleen is ce stijging grooter dan voor het totale budget en wel 0.6 pet sedert Februari,

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1