TUINBOUW, A.S.F. KORRELS Als U gedwongen was Bestel nog heden! POKON RAATUURTJE WOENSDAG li APRIL 19S7 No. S82 De aardappelwratziekte Odenwalder blaue is in 1938 verboden Ter voorkoming van uitbreiding van de aardappelwratziekte, die voor onzen uitvoer van aardappelen zeer nadeelige gevolgen heeft, is in geheel Nederland de verbouw verboden van een drietal aardapelrassen Bravo, de Wet en Kampioen, die voor ge noemde ziekte zeer vatbaar zijn. Bij Mini sterieels beschikking is met ingang van 1938 dit verbod uitgebreid tot het eveneens zeer vatbare ras Odenwalder Blaue. Langs dezen weg wordt nogmaals nadruk kelijk de aandacht gevestigd op dit ver- bouwverbod. Telers van aardappelen die nen er nu met de aanplanting reeds reke ning mede te houden, dat in 1938 geen Odenwalder Blaue meer verbouwd zullen mogen worden. Het bewaren van pootgoed van dit ras heeft dus geen beteekenis en de speciale verbouw voor levering van poot- aardappelen is volkomen waardeloos. Vele verbouwers zullen daarmee reeds nu rekening moeten houden bij de bepaling van de grootte der perceelen, die zij voor het laatst met dit ras willen beplanten, willen zij niet een schadepost komen te staan. Aan hen, die nu met een ander aardappel ras willen beginnen, kan niet genoeg woe den aanbevolen, den verbouw van een voor aardappelwratziekte onvatbaar ras ter hand fc? nemen. De Plantenziektenkundigen Dienst te Wa peningen, de bij dezen Dienst werkzame ambtenaren en de Rijkslamd- en Tuinbouw- consulenten geven gaarne nadere inlichtin gen over de voor wTatziekte onvatbare aard Wintergranen op het Noordelijk halfrond Op basis van de thans beschikbare offi- cieele gegevens heeft het Internationaal Landbouw-Tnstituut te Rome een overzicht samengesteld betreffende den uitzaai van wintergranen op het Noordelijk halfrond Aan dat overzicht is het volgende ontleend: Met betrekking tot de wintertarwe ver toont het grootste gedeelte van de door de onderscheiden Regeeringen gepubliceerde cijfers in vergelijking met het vorige jaar een niet onbelangrijke vermeerdering van de teelt. In de eerste plaats is <le toeneming van de met wintertarwe bebouwde oppervlakte in de Vereenigde Staten van Amerika van zeer groot belang. De uitzaai heeft plaats gevonden op 23.143.000 ha, hetgeen 15.1 pet meer is dan in het najaar van 1985 en 27,1 pet meer dan het gemiddelde van de vijf daaraan voorafgegane jaren. Bijna alle 6taten hebben hun tarweteelt vergroot; een bijzondere plaats neemt hierbij de staat Kansas in, waar de uitzaai van wintertarwe tengevolge van de slechte uitkomsten van de maisteelt en aangemoedigd door de hooge tarweprijzen aanmerkelijk is toege nomen. Frankrijk en ItalIS "die tot de belangrijk ste Europeesche tarwe-produceerende lan den behooren, hebben den uitzaai van win tertarwe uitgebreid tot resp. 5.169.000 ha en 5 098.000 ha, hetgeen 2 pet en 1% pet meer is dan verleden jaar. In Bulgarije is de win tertarwe teelt bij een areaal van 1.151.000 ha met bijna 10 pet toegenomen. De eerste schattingen voor Roemenië en Polen, resp. 2.935.000 ha en 1.476.000 ha, vertoonen in vergelijking met het vorige jaar een kleine achteruitgang (resp. met. 6.1 pet en 2-4 pet) Van Sowjet-Rusland, welk land het groot ste tarwe-produceerende land ter wereld is. is bekend, dat, volgens het plan, de met winter-tarwe te bebouwen oppervlakte 800.000 ha (of ongeveer 5 pet) grooter zou zijn dan in het vorige seizoen. Er bestaat aanleiding voor de verwachting dat aan dat plan inderdaad gevolg is gegeven. Rekening houdende met de nog ontbre kende cijfers over de uitgestrektheid van den uitzaai van wintertarwe en met de eventueele wijzigingen, die de beschikbare gegevens nog kunnen ondergaan, wordt door het geheele Noordelijk halfrond een niet onbelangrijke vergrooting van de teelt van wintertarwe voorzien. Ten aanzien van de winterrogge valt in de Vereenigde Staten van Amerika even eens een aanzienlijke vermeerdering van den uitzaai te constateeren; volgens de voorloopige gegevens bedraagt de met dit gewas beteelde oppervlakte 3.105000 ha, of ruim 17 pet meer dan het vorige jaar. In Polen, welk land naar grootte het tweede rogge-produceerende land ter wereld is, be draagt de uitzaai volgens de voorloopige gegevens 5.765.000 ha hetgeen 0-7 pet min der is dan in het vorige seizoen. Voor het geheele Noordelijk halfrond wordt een met winterrogge bebouwde oppervlakte ver wacht. welke ongeveer gelijk zal zijn aan die van 1936. Over het algemeen wordt, behalve in Frankrijk slechts zeer weinig wintergerst en -haver uitgezaaid. De gegevens betref fende dezen uitzaai zijn derhalve niet van belang voor een overzicht van de markt positie. Met uitzondering van het door overstroo mingen geteisterde Ohio-dal in de Ver. Staten van Amerika de schade der over stroomingen kan nog niet worden geschat kan de stand van de wintergranen in de verschijlende landen van het Noordelijk halfrond bevredigend worden genoemd. Bestrijding van schurft- ziekte bij appel en peer Na de winterbespuiting met vruchtboom- carbolineum, in sommige gevallen nog ge volgd door een bespuiting met een min-o rale-olie preparaat, dienen voor en na den bloei eenige bespuitingen met Bordeauxsche en met Califoraische pap te worden uitge voerd. De winterbespuitingen dienden om de hoornen te zuiveren van dierlijke parasie ten, de voorjaars- en zomerbespuitingen hebben voornamelijk ten doel zwamziekten te voorkomen of te bestrijden. De ontwikkeling van de knoppen van verschillende appel- en peersoorten is zoo ver gevorderd, dat deze boomen nu in het goede stadium zijn voor de bespuiting met 1%% Bordeauxsche pap of één der midde len, welke deze pap kunnen vervangen. La ter volgen de bespuitingen met Californi- sche pap. 1 Bordeauxsche pap wordt bereid door eerst kalkmelk te maken (voor 100 liter pap 1 kg. droog gebluschte kalk, bijv poederkalk) en daarbij een kopervitrioolop lossing (100 liter pap 1% kg. kopervitriool! te gieten. Men kao gelijke hoeveelheden vloeistof, dius 50 liter van elke oplossing hij elkander gieten, maar men kan gemaks halve ook bijv. 20 liter kopervitriooloplos- sing bij 80 liter kalkmelk gieten, als men maar zorgt, dat in 100 liter pap de voorge schreven hoeveelheden kopervitriool en kalk voorkomen. Men raadplege voor de nauwkeurige be reiding van Bordeauxsche pap en voor de factoren, waarmede bij de bespuiting reke ning gehouden moet worden. Mededeeling No. 50 van den Plantenziektenkundigen Dienst: „De sohurftziekte van appel an peer", en voor de vaststelling van de tijd stippen, waarop de beeuitingen uitgevoerd moeten worden. Mededeelingen No. 73: „Sroeischema voor fruitboomen". Verdere inlichtingen worden gaarne ver strekt door den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen, door de ambtenaren van dezen Dienst, die in verschillende plaat sen werkzaam zijn, en door de Rijkstuin- bouwconsulenten. MoniliazieUte bij kersen en morellen In het voorjaar verdorren meermalen vrij plotseling de bloesems van kersen en morellen. Men meent dan, dat dergelijke bloesems door vorst beschadigd zijn. Dit is mogelijk, maar ook kan aantasting door de zwam Monilia fructigena de oorzaak zijn. De draden van deze zwam kunnen door de bloemstelen tot in de twijgen groeien, waarna deze afsterven- Op de afgestorven scheuten ontwikkelen zich grijze zwamkussentjes, waarop zich de sporen vormen. Uit deze sporen groeien als zij b.v. op de stempels der bloemen terecht zijn gekomen, zwamdraden en op deze wijze heeft het begin van aantasting der bloesem' plaats. Het is mogelijk dit begin van aantastine te voorkomen, door enkele weken voor den bloei de kersen en morellen te bespuiten met iy2 pCt. Bordeauxsche pap De aanwezige zwamsporen worden dooi de pap gedood en infectie kan, nadat zich de bloesems geopend hebben, niet plaats hebben. Later ontwikkelen zich wel nieuwe sporen maar dan zijn de boomen nagenoeg uitg< bloeid en is bloesemaantasting niet meer mogelijk. Ter voorkoming van deze eerste aantasting door Momlia wordt de besprn ting met Bordeauxsche pap door den Plan tenziektenkundigen Dienst ten zeerste aan bevolen. Behalve de bloesems en de twijgen zijn de laatste jaren ook de vruchten van kersen zeer ernstig door Monilia aangetast ge weest. Na den bloei mogen kersen echter ni*t meer met Bordeauxsche pap bespoten worden, daar de bladeren voor koperver bindingen gevoelig zijn en er dus door be schadigd zoucten worden. Ter voorkoming van de vruchtaantasting worden andere middelen beproefd. Er zijn aanwijzingen, dat het mogelijk zal zijn ook de aantasting der vruchten tegen te gaan zij zijn echter nog te vaag om nu reeds een bespuiting na den bloei te kunnen aanbe velen. Wellicht zal dit het volgend jaar mogelijk zijn. Het houden van kuikens Waaraan men zich te honden heeft Door de Ned. Centrale voor Eieren en Pluimvee, wordt nog eens nadrukkelijk de aandacht gevestigd op de voorschriften van het Crisis-Pluimveebesluit omtrent bet in .voorraad hebben van kuikens". Deze voorschriften gelden ook voor die genen, die kuikens van anderen betrekken om deze op te kweeken. In verband hier mede zal ieder, die kuikens koopt, verstan dig doen er speciaal op te letten, dat de leverancier hem bij de aflevering der kui kens het voorgeschreven document van de Nederl- Centrale voor Eieren en Pluimvee in handen stelt waardoor het in voorraad hebben der kuikens op zijn bedrijf gedekt moet zijn. Voorts dient hij er zich dadelijk van te overtuigen dat bedoeld document volledig, nauwkeurig,/ duidelijk en zonder doorhalin gen met 'nkt of inktpotlood is ingevuld en dat in het bijzonder de gegevens betreffen de hét aantal kuikens, ras en kleurslag, adressen van afzending en bestemming en tijdstip van vervoer juist 'zijn ingevuld. Verder is voorgeschreven dat het docu ment ten minste gedurende een jaar moet worden bewaard om het dadelijk op eerste aanvrage te kunnen toonen aan de Nederl. Centrale voor Eieren en Pluimvee en aan de opsporingsambtenaren. Wanneer aan deze aanvrage niet voldaan zou kunnen worden, dan stelt men zich bloot aan een tuchtrechtelijke of strafrechtelijke vervol ging. Documenten, die op andere wijze zijn ge bruikt dan volgens de daarvoor gestelde regelen, zijn ongeldig. Evenzoo die docu menten, welke onvolledig, onnauwkeurig, onduidelijk, met doorhalingen of anders dan met inkt of inktpotlood zijn ingevuld. Dengenen, die mochten overwegen om in te gaan op aanbiedingen van kuikens door zgn. .wederverkoopers", wordt ten zeerste aanbevolen tevoren een onderzoek in te stellen of de kuikens met geldige docu menten geleverd kunnen worden. De Cen trale is desgewenscht gaarne bereid hier over inlichtingen te verstrekken. Er zij in dit verband nog de aandacht op gevestigd, dat de bedoelde documenten, die worden afgegeven door den kuikenbroeder voor de in zijn machines uitgebroede kui kens, alleen geldig zijn voor het vervoer naar den directen afnemer en voor het voorhanden hebben der kuikens door dezen directen afnemer, doch dat ze niet meer kunnen dienen voor het vervoeren naar eventueele klanten van dien afnemeT en voor het in voorraad hebben van de kui kens bij die betrokken klanten. de bemesting uit te stellen, dan brengen A. S. F. KORRELS thans uitkomst. kunnen ook nü nog met succes uitgestrooid worden! Inlichtingen en brochures bij Uw leverancier en bij de fabrikante: N.V. Amsterdamsche Superfosfaatfabriek - Utrecht Degenen aan wie bijzonderheden bekend zijn omtrent aanbiedingen van voederhan delaren voor levering van kuikens aan pluimveehouders, worden hierbij verzocht dit schriftelijk mede te deelen aan de Neder- landsche Centrale voor Eieren en Pluimve» te Beekbergen onder opgave van zoo vol ledig mogelijke bijzonderheden met betrek king tot die aanbiedingen- Voeraardappelen Verbouw, gebruik, bewaring In de Mededeelingen van de Staatsmijnen van Maart, schrijft de heer EL J. Lankwar- den, waarnmd. rijkslandbouwconsulent te Hengelo: De voeraardappel is een gewas, dat In het bedrijf in de zandstreken uitermate goed past om meer dan één reden- Ie. De aardappel is, in het Lijzonder op de hooge gronden, bijna de eenige hakvru-ht. die vrij zeker is en ©en goed beschot goeft. 2e. Uit een oogpunt van vruehtwisscilng is op dergelijke gronden de aardappel het eerst in aanmerking komende gewas en welhaast onmisbaar; de graanopbrengsten nemen na invoeging van aardappels in de vruchtwisseling niet onbelangrijk toe (10 tot 25 percent en meer). 3e. De hoeveelheid voedende bestand- deelen, door een gewas voeraardappelen geleverd, is van dien aard, dat ook uit dat oogpunt bezien, de verbouw aanbeveling verdient. Het belangrijkste vraagstuk ls bij voer aardappels wel de wijze van bewaren 6D deze bewaring dan gezien uit een oogpunt van veevoeding. Bij de bewaring moet men trachten te bereiken, dat er zoo weinig mogelijk voedende bestanddeelen verloren gaan en dat men een zoo goed mogelijke kwaliteit veevoeder krijgt Er komen drie bewaringsmethoden in aanmerking: le. De gewone bewaring In kuilen ïn ïfen grond of in hoopen op den grond. Hierbij treden aanzienlijke verliezen op. Men noemt bijv. getallen van 15 percent droge stol verlies. Bij een bewaringsproef op de proef boerderij Heino vond men een verlies van 25 pCt der droge stof. Hier komt nog een extra verlies bij door rotting en ook kunnen aardappels niet tot een tweeden winter over' zitten. Rauwe aardappels zijn alleen voor goed melkende koeien zeer geschikt- Voor de varkensmesterij deugen ze niet 2e. De bewaring in rauw geënsileerden toestand. De aardappels worden dan, zoo noodig na stuksnijden. in kuilen of silo'* geënsileerd en met een grondslag van 50 tot 70 c.M. bedekt De verliezen zijn hierbij gering; te Heino vond men 5.8 percent dei droge stof. Van het eiwit ging hierbij echter de helft verloren. Het geënsileerde product moet minstens 6 weken zitten vóór men de voedering kan beginnen. De reuk is niet aangenaam, zoo dat aanbevolen wordt het vóór het voeren oen dag te laten uitluchten. Voor melkvee is het een goed voer; voor drachtige dieren zij men echter voorzichtig; voor de varkens mestèrij is het m.L evenmin geschikt als rauwe aardappels. 3e. De bewaring In geënsileerden toestand van vooraf gestoomde aardappels. Nadat de aardappels door stoomen gaar zijn gemaakt worden ze in kuilen of silo's gebracht, vast aangetrapt en bedekt met een laag grond van plm 50 c.M- De verliezen zijn practiscb gelijk nul. Het product is na 2 k 3 weker, reeds voor voedering geschikt en het kar zeker twee jaar bewaard worden, misschien wel langer. Het heeft een aangenamen zuren reuk en smaak, eu wordt door alle dier soorten zeer gaarne gegeten. Het is ook een prima voer voor mestdieren, mestvarken? inbegrepen. Van de drie bewaringsmethoden verdien' de laatste de voorkeur, omdat zij de minste Marktoverzicht (Medegedeeld door het Genraal Bureau) VOERARTIKELEN Met wat kleine schommelingen kwam het voornaamste voedergraan. de mais, vorige 1 week nog op een iets hooger peil dan waar op de week begonnen werd. Hetzelfde Kan van gerst gezegd worden, terwijl rogge even eens iets vaster liep. Doch, wat voedergraan betreft, komt het hoofdzakelijk op de mais aan en deze blijft vast. ook op de zomer maanden. De nieuwe oogst, die aanvankelijk belangrijk lager aangeboden was dan de be schikbare partijen van den ouden oogst. is thans daarmee vrijwel op één lijn gekomen. Voor de eerste booten met nieuwen oogst die eind April begin Mei gewacht worden betaalt men zelfs een flinke premie. Uit het feit. dat de zomerprijzen zijn aangetrokken zou misschien afgeleid kunnen worden, dat Argentinië kans ziet z'n maisoogst kwijt te raken op het verhoogde prijspeil van thans In elk geval behoeft het voor eind van hef jaar weinig concurrentie met groot mais- aanbod te duchtem Haver blijft zeer vast gestemd, zoodat in ons land, na de verlaging der monopolie heffing, het koerspeil slechts weinig veran derde. N& een zeer groote kooplust, 'die ca. half Maart inzette en waarbij zoowel voor directe levering als op verdere termijnen groote hoe veelheden van alle koeksöorten tot sterk op- loopende prijzen gekocht werden, is thans de rust op de koekenmarkt wedergekeerd De prijzen voor lijnkoeken en 9oyaschroot zijn voor de zomer- en najaarslevering nou iets verhoogd. Cocos- en palmpitkoeken zojd voor directe levering nog zeer schaarsch, MESTSTOFFEN Stikstofmèststoïfen. Ook de alge- loopen week bracht nog weinig verandering op de 8tikstofmarkt. In sommige gedeelten van het land, waar blijkbaar de gesteldheid van den bodem zoodanig is, dat nij betrek kelijk snel opdroogt, kwam wat meer vraag. Zooals te verwachten was, komt nu meer en meer de salpeterstikstof aan de beurt, ile chilisalpeter en de kalksalpeter, maar toch nog steeds het meest de kalkammonsalpeter. Zwavelzure ammoniak heeft nog belang stelling in sommige streken, maar dit arti kel heeft zijn besten tijd al weer achter den rug. Naar kalkstikstof is maar weinig vraag meer; het voornaamste gebruik, namelijk voor onkruidbestrijding bij de wintergranen, is bevredigd. Er is op het oogenblik voldoen de aanbod om de nog komende vraag op te vangen. ThomasmeeL Men kan tlh'ans wel zeg gen, dat de oude campagne bijna geëindigd is. Er gaat nog wel iets van de voorraden af, maar veel is dat niet meer. Op het nieuwe seizoen zijn reeds enkele zaken tot stand gekomen en op basis daar van zijn hier en daar in het binnenland of fertes gemaakt. De verkoopers zijn niet al te toeschietelijk en de koopers zijn In het algemeen bang om zaken te doen In ver band met de verhoogde productie van tho- masmeeL De scheepsvrachten zijn iets hooger clan het vorige jaar. Op grond van de verschillende gegevens komen wij tot een prijs van thomasmeel die voor de eerstvolgende maanden op 10 k 11 cent komt per procent citroenzuuroplos baar fosfor/uur. Alhoewel door 'de guldendepreciatie de prijzen hier in Nederland wat hooger liggen dan het vorige Jaar. ligt toch de basis in ternationaal beneden de prijs van het vo rige jaar. Dat zal wel tot uiting komen zoo dra de wlnterprijzen precies bekend zijn. Superfosfaat Er blijft nog regel matig eenige vraag bestaan. verhezen geeft en het verkregen voer van de beste kwaliteit is en geschikt voor alle diersoorten. P. DE VOGEL Pzn. TELEF. BS BERKEL Z.-H. Huisbrand- en Indusfrieknlnn GLAS per kist 54 ruiten 5LC X 88 om kt. 6J>0 85 ruiten 69.6 X 48.6 cm 6JS0 47 ruiten 69.6 X S8 cm 6JV0 94 ruiten 88 X 29.6 cm a 6J50 120 ruiten S2.6 X 38 cm 6.50 21 ruiten 141 X 78 cm 4 16.50 Dubbeldik glas. Kist gratia Niet Cranes v. d. BURGH's Glashandel TELEFOON 15 MAASLAND (Z.-H.) .GRONINGEN" Alg. OnderL Maatsch. Verzekering Van Paarden en Rundveo. Catharijnesinnei 75 UTRECHÜ TELEFOON 1213a 1 Directie: Leopold. Verzekering op billijke Voorwaarden tegen lage onderlinge of yaste premie RESERVE: 1 165.901.lt 1 Deskundige verteyenw. gevraagd! H.H. EIERVE'RZENDERSÜ Wanneer U ln alle richtingen hebt geprobeerd een goed afzetgebied Voor Üw eieren te Vinden, en niet naar wenscK zijt geslaagd, probeert het dan eens bij DE ROTTERDAMSCHE VEILING ROTTERDAM Telefoon 13649 Warmoezlersstraat S 37—39 Recht van controle Voor H.H. Zender* Directe afrekening na Iedere Veiling. TH. W. POOLMAN. Dir.-Veilingméester. Wilt gij trekken Hooge renten Z. B S. voor Uwe centen., SILOBOUW - OUD-ALBLAS TELEFOON 16 Boeken en Geschriften De verbouw van korrelmals, 2e druk. Uit* pave van de Ned. Heidemaatschappij td Arnhem. Dat binnen zoo korten tijd ëen tweedes druk van dit duidelijk boekje noodig was, bewijst, dat er groote belangstelling is vooti dit nieuwe Nederlandsche landbouwgewas, en dat dit boekje aan de Nederlandsche landbouwer, die geheel vreemd staat tegefl over de cultuur van korrelmais, een een voudige duidelijke en goede voorlichting weet te geven. Jn deze tweede druk is natuurlijk reke« ning gehouden met de laatste ervaringen uit de praktijk, Veeteelt doop E. J. Dommerhold. Zesde druk. Groningen J. B. Wolters. Thans is dit boekje, dat voorheen bij een andere uitgever verscheen in de bekende serie: Handleiding bij het lager land- en tuinbouwonderwijs, bij Wolters verschenen. Voor het doel waarvoor het bestemd is, ia het zeer aanbevelenswaardig, b.j de bloem- en zaadwinkels C PCF "eS 365 De vorige week bleef er voor de gewone land- en tuinbouwartikelen niet veel ruimte over. De Haagsohe bloemententoonstelling had met Haagsche vrijmoedigheid bijna al les in beslag genomen. Gelukkig, dat ik mijn praatje nog kon houden. Maar dat was dan ook alles. 'k Had eigenlijk nog iets moeten opnemen over de BEMESTING VAN DE TUIN waar we een veertien dagen geleden een artikeltje over hadden geplaatst. Daarin was gezegd, dat men per are 8 k 10 kg Asef tuin- en gazonmest of per 10 M2. k 1 kg kan gebruiken. Daar had nog bijgeplaatst moeten worden, dat men deze hoeveelheid liever niet ineens moet geven, doch in twee of drie keer en dat deze hoeveelheid geldt voor tuinen, die hoog noodig bemest moeten worden. Tuinen die in 'n nog'tamelijk goede voedingsconditie verkeeren kunnen met de helft wel toe. Ook in drie keer te geven. Nu behoeft men niet zoo in zortren te zitten, als men de tuin reeds alles tegelijk gegeven heeft Wij hebben dat ook wel. en eerlijk gezegd meestal, gedaan. Maar als alles goed groeit kan men, als men wat achterwege houdt wat van deze kunstmest besparen of plekken waar het minder goed groeit later wat. extra geven. Dat kan men trouwens nog doen. Wat ik hoorde en zag, las en dacht; op reis en thuis Voor hen die de kunstmest nog niet gaven kan het nut hebben te weten dat men de opgegeven kilogrammen in dieën kan ge ven. Nu het derde deel, midden Juni nog eens een derde deel en eind Juli de rest als dit noodig mocht blijken. Ook b.v. voor die perken of borders waar weer andere bloe men in kunnen staan, nadat een vorig ge was is uitgebloeid. Terwijl ik dit praatje zit klaar te maken 13 het heerlijk weer. Zonneschijn. Maar hoe lang het zal duren weet ik niet. In elk geval geeft zoo'n zonnetje prettige voorjaarsge dachten. En dat doet een mensch heel goed. Wat zonneschijn in de natuur geeft ook zonneschijn in ons denken, doet ons alles zonneschijn lijken. En je komt al heelemaal in een prettige stemming als men leest, hoe NEDERLAND ALS VOORBEELD VOOR PALESTINA aangeprezen wordt. Dat werd gedaan door den heer Twersky, directeur van de Tnoevak, de groote coöpe ratieve organisatie voor de afzet van de land bouwproducenten in Palestina. Deze direc teur heeft een studiereis door de voornaam ste landen van Europa gemaakt. Toen hij te rugkwam verklaarde hij, dat hii nergens een toestand had aangetroffen, welke beter als voorbeeld kan dienen voor Palestina, dan in Nederland* Mijn taak,- aldus de heer Twersky, was, ten aanzien van den afzet van groenten, vruchten en eieren een onder zoek in te stellen naar de systemen, wat be treft de inrichting van gebouwen, de ver- houding tupohén producent en handelaar, de verpakking en de vormen van coöperatie. Ik ben daarbij zeer onder den indruk ge- kmen van den hoogen trap van organisatie, welke daarbij in Nederland is bereikt, niet alleen bij de technische regelingen van den verkoop, maap ook bij de standaardiseering der productie, den voorlichtingsdienst en regeeringsteunstelaels. Hij kan de opgedane ervaringen waar- schijnlijk reeds te nutte maken voor de inrichting van veilingslokalen en markthal len in de verschillende steden van Palestina. Er zijn reeds bij Nederlandsche firma's prijsaanvragen gedaan naar de electrische afmiintoestellen. welke daarbij in gebruik zijn. Ook bestaat de mogelijkheid, dat de Tnoevak afnemer kan worden voor bepaal de soorten pootaardappelen de eerste proefzendingen hebben helaas door het vc gaan van de „Jonge Jacobus* haar bestem ming niet bereikt en kippenvoer. Nu moet men zich niet al te blif maken met zulke exportmogelijkheden. Maar dat ons land lof werd toegezwaaid, dat doet ons ONZE TOENEMENDE BOTEREXPORT Een bericht van het Internationaal Land- bouwinstituut te Rome aangaande de we reldhandel in boter in 1936 deed ons cijfers zien, waarvan we in normale omstandighe den met blijdschap gewag van zouden ma ken. Hoewel de wereldhandel in boter in 1936 iets ten achter bleef bij 1935 lieten- de exportcijfers van Nederland een groote uit breiding zien. De totale uitvoer 'der voornaamste boter- exporteerende landen bedroeg in 1935 ruim 591 millioen kg, doch liep in 1936 iets terug nl. tot 587 mill. kg. Dat was trouwens nog meer dan ln de vorige jaren (voor '31, *32, '33 en '34 beliepen de totaalexporten resp. ongeveer 566%, 541%, 551 en 581 millioen kg). Maar al was 't in 1936 Iets minder dan ln 1935, voor Nederland gold dit niet Wij ex porteerden het vorig jaar ruim 60 millioen kg tegen nog geen 47 millioen kg ln 1935, terwijl voor '31. *32, '33 en *34 de cijfers res pectievelijk luidden: 33, 20. 28 en 37 mil lioen kg. Zoo'n groeiende export is zooals we op merkten in normale gevallen een reden om zich te verheugen. Maar we weten, dat deze export ging tegen afbraakprijzen en dat is het wat bij ons ge mengde gevoelens wekt De Deensche boterexport, die in 1931 ruim 171% millioen kg bedroeg, sedert geregeld verminderde en in 1935 op 138 millioen kg was teruggeloopen. kwam in 1936 weer op ruim 146 millioen kg. De groote teruggang in de boterexport is een gevolg van de sterk verminderde uitvoer uit Australië (bijna 116% mill. kg. in 1935 en ruim 82 mill, kg in 1936). Onze grootste afnemer, Engeland, betaal de in 1936 beter prijzen dan in 1935. Onge veer 12 pet. was de gemiddelde markt hoo ger. t| Dat is wel moedgevend. Als we eenmaal maar een beier prijs kun nen bedingen, zooals b.v. Denemarken, dan begint het er met de boter weer wat beter uit te zien. Waarschijnlijk begint het er met de Duit- eche voedselvoorziening ook weer wat beter uit te zien, nu ze daar proeven hebben ge nomen om KOEIEN TE MELKEN MET MUZIKALE BEGELEIDING Er was een proefnemer, die daarbij tot de conclusie kwam, dat zijn koeien 6% pet meer melk gaven tengevolge van het maken vaa muziek. En de betrokken melkster wist te vertellen, dat de koeien de melk veel be ter lieten schieten. Een ander wijst er op. hoe de melksters In de Zuid-Europeesche landen bij het melken zingen, omdat dit de melkafscheiding zou bevorderen. Hij consta teerde verder, op grond van eigen onderzoo- kingen. dat de koeien meer van viool-, orgel, en cithermuzïek houden dan van blaasin strumenten. Ik vermoed zelfs sterk, dat de tegenwoordige Jazz-muziek, of hoe die ketel muziek uit de negerdorpen ook mag heeten een averechtsche uitwerking op de melkgift zou hebben. Zooals gezegd, waren de koeien ook zeer op zingen gesteld, maar het is ze natuurlijk niet om het even wat ze hooren. Ook schij nen koelen even goed hun favorieten onder de zangers te hebben al3 wij, wat werd be wezen door verschillende gramophoonplaten te laten draalen- Een koe werd bij dezelfde plaat geregeld zóó getroffen, dat zij ophield met eten en een en al oor was. Men houde in het oog, dat de muziek niet slechts een bepaalde uitwerking heeft op een koe, maar ook op de melker of melkster, wat de oplossing van het pro bleem „muziek bij koeien" nog weer inge wikkelder maakt. Welnu laten de Duitschers dit ingewik keld systeem dan maar eens uitpluizen. Wij zullen dan wel zwaarwichtige verslagen van zwaarwichtige redevoeringen over dit onder werp ontvangen. Of we ze opnemen is num mer twee. u |i Want allo verslagen zijn niet geschikt J voor opname en alle redevoeringen niet aan te hooren, W lm#*#1 Zoo moet jaren geleden eens een groothan delaar in kunstmeststoffen door boeren uit een achteraf plaats je uitgenoodigd zijn omi een lezing te houden over DE WONDERE UITWERKING VAN KUNSTMEST1 De handelaar, die zelf nooit een rede ge* houden had. verzocht zijn boekhouder, dia ln de „Vergulde Leeuw" daarom zijn wij she* den en waarheden kwam verkondigen. Wij geven hier enkele zinnen weer uit deze geurige lezing: 1 M. H. Hedenavond vaTt mil cïë eer tebeurf voor U 'de voordeelen 'der kunstmest te be- nleiten. Het is geenszins miin bedoeling II zooveel mest aan te smeren dat u er de buik vol van kriigt, want dan zou u de mest gauw de keel uithangen. 1 Ik, die al twintig Taren Tn de mes! rif, weet hoeveel mest federë boer Verregen' kan._ Tk ben te midden van de mest opge groeid, heb daarin mijn brood gevonden eü fortuin. Als wë 'de ouderwetsere menscïïen wilTeil overtuigen, werpen ze ons telkens weer 'Co vloeibare mest voor de voeten, als ze konden zonden ze er ons onder willen begraven. Maar spoedig zullen zij van onze mest dé goede resultaten zien en dan toehappen ert steeds meer zullen zif er van gebruiken Zif zullen die mest in 'dep mond hebben, bun hart zal er vol van zijn. Als men zulke verslagen van zulke rede- Tot 3e volgends weeS* PRAATJESMAKER*

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 8