DE REGEWJA8 Kolonisatie - mogelijkheden Argentinië PLIKART= MAANDAG ï2 APRIL 1937 DERDE BLAD PAG. 0 N V. STOOMWEVERIJ HERMAN DRIESSEN EN ZOON AALTEN Katoenen en halflinnen stukgoederen Doeken - Luiers - Lakens - Sloepen Lingerie Interlock artikelen DE IDEALE VLOER BEDEKKING Honderden toonkamers Allerlaagste prijzen BINNENLAND Ned. Bond van J.V. op G.G. fcouden Jubileum in 1938 Het volgend jaar herdenkt de Bond van 3 V. op G. G. te Amsterdam het gouden jubileum Heeds nu heibben eenipe Rotter- damsche Bondsvrienden het initiatief geno men om het Bondsbestuur bij het gouden leest een jubileumgeschenk aan te bieden. Er heeft zich een comité gevormd, beslaande uit de volgende Bondsleden: G. v. d. Berg '(voorzitter). B. v. d. Ros, secretaris (Berg- Bchelaan 84, Rotterdam), D. Wijna (penning meester). J. v. Eysdeu. T. Hoving, A. Vreug denhil .Tr. Het Comité heeft den heer H. de Ruig iroorzitter van de afdeeling Zuid-Holland, Ultgenoodipd zitting te nemen als eere-voor- titter, aan welk verzoek deze gevolg heef! willen geven. Dit werkcomité wordt uitgebreid tot een landelijk comité, waarover op het oogenbük besprekingen worden gevoerd. De plannen omtrent den vorm van het ge schenk. waarover met de betrokken instan ties overleg gepleegd wordt, zijn reeds ln een vergevorderd stadium* iï in Argentinië is een groot land. Zooals we ■eds hoorden, is de oppervlakte bijna drie millioen vierkante Kilometer; dat beteekent dat Argentinië ongeveer DO maal zoo groot Nederland is. Het zal wel niet zoo ge makkelijk zijn, om zich van deze grootte eenigszins een juiste voorstelling te maken. We kunnen het ook zoo zeggen: Argentinië is zoo groot als Noorwegen, Zweden. Duitschland, Nederland, Belgie, Engeland, Frankrijk, Zwitserland en Italië samen. Als ge dus op de kaart deze genoemde landen eens bij elkander schikt, dan krijgt ge eenig idee van de grootte van dit zuider zonneland- De geografische ligging is aldus dat het land zich uitstrekt van 2 graden Zuiderbreede, en van 54 tot 73 graden Westerlengte. Van Noord tot Zuid is dit een afstand als van Noorwegen tot diep in Marokko; in de breedte komt het neer op den afstand van Amsterdam to'. ver in Rusland. Er is dus volstrekt geei overdrijving in, wanneer hier eens joviaal •dt gezegd: we hebben de ruimte! leder kan terstond verstaan, dat Argentinië door zijn geografische ligging zeer be voorrecht is en met name ten opzichte van het driemaal grootere Brazilië in een zeer gunstige positie verkeert, wat dan voor namelijk ziet op het klimaat en wat mei het klimaat in verband staat Daarom mag hier reeds de opmerkine worden geplaatst, dat inzake kolonisatie plannen niet allereerst aan Brazilië, maar zeer bepaald aan Argentinië de voorkeur moet worden gegeven. We zeggen dit vol strekt niet, omdat wij nu eenmaal in Argen tinië wonen, maar eenvoudig omdat het de waarheid is. In den laatsten tijd kon men in Nederland, in sommige emigratie-- eenigingen, opmerken, dat er blijkbaar een zekere voorliefde voor Brazilië is en dat liever naar dat land dan naar Argen tinië de emigratie zou willen leiden. Ik herinner aan twee feiten. Toen enkele jaren geleden de Nederlandsche kolonie in Bra zilië door een predikant van onze classis werd bezocht, om daar een Gereformeerde gemeente te institueeren, ontving deze leeraar na zijn terugkeer al heel pauw een schrijven van den heer secretaris der Gere formeerde Emigratie-Vereenipinp om in lichtingen over Carambehy, met het o- op mogelijke emigratie. We zouden hier gemoedelijk kunnen opmerken: ten opzichte van Brazilië was men er als de kippen l" maar Argentinië bleef het stiefkind. He tweede feit ziet op d" reis van een half jaar door den heer L. Wanzink in opdracht van „Landverhuizing-" Het spreekt vanzelf dat we den heer Wanzink van harte dit uitstapje gunnen; we hebben hem hier weer ontmoet en het een en ander van bevindingen met belanestplling aangehoord Maar welken indruk hier de opdracht van „Landverhuizing" maakte, moge blijken uit hetgeen de heer van Balen toen in I *1 II stond in ons blad van 7 April, maandblad „Nederland" schreef, namelijk- „Nadat men eerst slechte menschen naar een goed land heeft doen komen (dit ziet op het mislukte Pinos), wil men nu blijk baar goede menschen naar een slecht lani doen gaan." Ik citeer uit het geheugen, maar het kwam hierop neer. Trouwens, we raken er al aan gewoon, dat „Landverhuizing' dwaze dingen doet. Nu weet ik natuurlijk niet, welk rapport de heer Wanzink over het door hem bezochte deel van Brazilië zal uitbrengen; maar ik verklap géén ge heim, wanneer ik meedeel, dat ook volgens den heer Wanzink Brazilië verre bij Argen tinië achter staat, wat betreft bevolking, peil van beschaving, in één woord „milieu", waarin bij evcntueele emigratie landgenoot/en zullen komen. En moet up dit milieu niet allereerst worden gelet? Nog eens: deze voorliefde voor Brazilië en deze afwijzende houding tegenover Argen tinië bij de emigratie-vei eenigingen is hoogst bevreemdend. Reeds met het oog op zijn geografische ligging, namelijk niet in de tropische, maar de sub-tropische en gematigde zone, be- elt Argentinië zich aan voor kolonisatie uit Noord-Europa, Maar daar volgt natuur lijk niet uit, dat nu ook geheel Argentinië en elk deel van dit land in aanmerking zou kunnen komen voor Nederlandsche koloni satie. Ik zeg bewust en met nadruk: Neder landsche kolonisatie. Want de Nederlander is geen gemakkelijke landverhuizer. Hij is verwend; hij is aan eenige, misschien zelfs •eel luxe gewoon; »iij is opgegroeid in de gezellige sfeer en kringen van het ver eenigingsleven; enz. enz. Bovendien moet rekening worden gehou den met het bedrijf, waarin hij is groot gebracht. Laat ik een voorbeeld noemen. Argentinië is al staat de landbouw illekeurig voorop niet minder een land voor veeteelt. In globale cijfers bestaat dö Argentijnsche veestapel uit: 31 millioen runderen, 40 millioen schapen; 10 millioen paarden; 6'millioen geiten, 4 millioen var kens en ruim 1 millioen ezels. Zoóals mén is met name de schapenteelt vrij belangrijk; we zagen dan ook in de sta tistiek dat e"r voor 115 millioen pesos wol per jaar wordt uitgevoerd. Een deel van dit land, namelijk Patago'nië, in het zuiden, nagenoeg uitsluitend voor die schapen teelt geschikt- Daar zijn maatschappijen, die kolossale stukken land hebben, stukken ;an 50.000 tot 100.000 H.A., waarop groot* kudden schapen grazen. En ook de parti culiere personen hebben uitgestrekte boer derijen. Zoo laat b.v. de wet toe. dat men in hei territorio Santa Cruz, gelee*" tusschen Chubut en Vuurland, aan één familie 8 leguas, dat is 20 duizend H.A. toekent In Chubut, waar een Zuid-Afrikaansche kolonie is sedert 1902 en in welke kolonie ik reeds meer dan 24 jaren mag arbeiden, is het dito dito. Toen ik indertijd lezingen over Argentinië hield en daarin ook mee deelde, dat in Chubut de kleinste boerderij 2.500 H.A. teen legua) groot is, maar dal de meeste boeren meerdere leguas in eigen dom of huur hebben, heeft men mij wel wat ongeloovig aangezien. En hot is toch de nuchtere waarheid. Nu vindt men in dit verre zuiden, tot in Vüurland toe. oa. vele Schotten en Engelschen, die het daar best maken, hun vee veredeld hebben, zoa dat hun wol een goeden naam heeft, hun kinderen een goede opvoeding kunnen geven, in één woord: een vrij cn koninklijk leven hebben. Ook een paar Nederlanders treft men daar aan. Maar hoe bekoorlijk di leven ook lijkt en veelszins ook is, toch zou ik nimmer aanraden, om in die streken Nederlandsche kolonies te stichten. Dat is goed voor Schotten, Engelschen en Duit schers, maar niet voor onze landgenooten die dit afgezonderde leven niet gewoon zijn. ik denk in dit verband ook aan de vrouwen Dit zelfde geldt van het sub-troDischc Noorden. Daar is het mooi; daar is een weelderige plantengroei; daar zijn noa maagdelijke bosschen en watervallen. Daar is ook de grond nog goedkoop. En dat er ir deze streek wel iets aantrekkelijks zit. moge blijken uit het feit, dat enkele landgenooten daar in dien laatsten tijd stukjes grond van ongeveer 30 H.A. koopen en daar vruchten willen kweeken. Maar ook daar, met. zip warmte, onbekende producten en velerle Het Congresgebouw ttg Buenos Aires, met Plein lastig ongedierte, is het niet de plaats om Nederlandsche kolonies te stichten. Argen tinië is groot genoeg, om rekening te houden met den aard en het bedrijf van onze land genooten, opdat de moeilijkheden tot een minimum beperkt worden, opdat men in geen vreemde cultures kome en opdat de kolonisten zich dadelijk thuis kunnen ge- Wanneer het ooit zou komen tot het stich- en van een of meer Nederlandsche kolonies n Argentinië, zullen er aan de gegadigden eenige eischen gesteld moeten worden Immers veel, schier alles hangt af van de selectie; verkeerde selectie was oorzaak dat Pinos een mislukking en schande werd. Maar eer we eischen stellen aan de kolonisten, doen we dat ten opzichte van de streek, waar wij die kolonisten willen brengén. Ieder en dus met name de emigra- tie-vereenigingen, moeten uitgaan van een vasten vorm. Er moeten voorwaarden wor den gesteld aan het land en de kolonisten moeten de zekerheid hebben, dat zij, wat de hoofdzaken betreft, niet teleurgesteld zul len worden. Zien wij dan in een volgend ar tikel welke voorwaarden door ons ten allen tijde zijn gesteld en welk deel van 't groote Argentinië aan die voorwaarden voldoet A- C SONNEVELDT. Buenos Aires, Februari 1937. De a.s. verkiezingen Candidatenlijst Herv. Geref. Staatspartij De candidatenlijst der Hervormd Geref. Staatspartij is voor het geheele land aldus samengesteld: Ds. C. A. Lingbeek, Voorthuizen; Ds. K. H. E. Gravemeyer, Den Haag; Ds. B. Gijzel Amsterdam; K. Eelderink, Vianen; Ds. L Boers, Scheveningen; A. J. Buining, Appel; Ds. A. C. G. den Hertog, Rotterdam; G. J. Prins, Oldebroek; B. de Jong, Kouclum; en A. J. Mast. Ned. Werkgevers naar Indië Tot beter onderling begrip BATAVIA, 10 April (Aneta). De heer Kos ter, die sinds eenigen tijd optreedt als ver tegenwoordiger in Ned. Indië van het Neder landsche Verbond van Werkgevers, deelde aan Aneta mede, dat hij heeft aangedrongen op een beter contact tusschen Nederland en Indië waartoe leiders uit groot-industrie en bedrijven in Nederland naar Indië dienen te komen, waardoor misverstanden welke tot Qusverre voorkwamen, te vermijden zouden zijn. Naar aanleiding van dit aandringen van den heer Koster is bericht ingekomen van verschillende leiders van belangrijke Nederlandsche industrieën, dat zij, het ge mis en de noodzaak aan kennismaking voe lend, binnen kort naar Indië zullen komen. ROFFELRIJMEN, DE KENNER Ze gingen, toen het najaar, werd, Een beetje beter wonen. En Dolf mocht weer zijn handigheid In vele vakken toonen: Behangen, verven, timmeren En lampen over hangen; Alleen: de tuin verhuizen kon Mies niet van hem verlangen. Dat was te veel van hem gevergd Gelukkig wou Van Doren, Een vriend, dat gratis voor hen doen. Van geld ivou hij niet hooren. Van Doren was wel geen tuinier, Maar hij had veel gelézen, En dorst beweren Kenner van De plantentuin te wezen. De tuin werd keurig klaar gemaakt winterharde planten Ze toerden prachtig gegroepeerd; De heesters langs de kanten. In 't midden kwam het rozenperk Met stamrozen en struiken. Vanzelf vergat Van Doren niet snoeischaar te gebruiken. Eén stamroos zat zoo weelderig Vol schietscheuten en takken Dat hij besloot dié speciaal Terdege aan te pakken. De stam werd gladaf kaalgekapt; Alleen „de kroon" bleef over: Drie takjes van een duim of tien Heel armelijk en poover... Van Doren werd met lof bedankt, En met een doos sigaren. De lente zou de uitkomst van Zijn arbeid openbaren Dat deed de lente dan ook prompt: De rozen botten prachtig Alleen die ééne stamroos deed Wat buitennissigachtig Daar kwamen bruine knoppen aan, En toen kastanjeblarenI Dat zelfs een Kenner zich vergist Vergaven ze hem garen Nadruk verboden) LEO LENS PLIKART -briefkaart is aan succasl PLIKART -bestelordar is 'n openbaring, omdat: als briefkaart kan verzonden irden en daardoor haar kostprijs ispaart aan porto en enveloppen. vele voordeelen voor vele doeleinden, o.a. èr> brief èn briefkaartl Plikart, Mayweg 1 's-H ertogenbosch Een overzicht van den stand der werkzaamheden bij de haven van TJrk, in verband met de inpoldering van den Voor de K.L.M. is uit Cherbourg op Schiphol gearriveerd de nieuwe Douglas D.C. 3, de „Hop", Dit is het tweede N.OPolder, waarbij o.m. een dijk wordt aangelegd, welke TJrk met Schokland zal verbinden. toestel van de serie van het type D.C. 3, welke in de Vereenigde Staten besteld zijn. Nadat de laatste verbinding door H. M. de Koningin was doorgehakt, is Zaterdagmiddag te 3.37 uur van 'de heUin f der Rotterdamsche Droogdok Maatschappij te water gegleden de Nieuw-Amsterdam" van de Holland-Amerika Lijn, hél grootste passagiersschip van ons land. Bovenstaande foto is een opname van de „Nieuw-Amsterdam" op de Maas, eenig oogenblikken nadat de tewaterlating plaats vond, toen de sleepbooten het schip omzwermden om het recht te trekkenk

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 9