feZWOtSOffi Willen de Bask' ontruimen? ?n Bilbao „BLOM" MAANDAG 12 APRIL" ïg37 EERSTE BT7AD PAG. a H.ofdUontoor. D.n Ha., .oan M erdtrvaart 74 Actieve Vertegenwoordigen Gevrtwqd <Ai w.) Buitenland VAN ZEELAND OVERWINT! Op den regenachtigeD Zondag van gister heeft Brussel zijn groote, nationale stem- hus-ontmoeting beleefd, die te kenschetsen .valt met de woorden: Voor of tegen het huidige regiein. Gelijk men zich zal herinneren was het de Rexleider Léon De grelle, die een „vernieuwing" van België'! staatkundig leven noodzakelijk acht, die tot deze toespitsing van zaken den stoot had gegeven. Zijn opdracht noodzaakte den Rex-afgevaardigde,. die voor het distric; Brussel in de Belgische Kamer zitting had. zich terug te trekken, evenals de Rex- candidaten, die hem op de verkiezingslijst volgden. Het zoo ontstane politieke vacuum moest derhalve noodzakelijk door een stem- hus-uitspraak worden gevuld, een noodzaak welke slechts door een speciale, spoed- eischende wetgevende maatregel ware te ondervangen geweest, waarvoor minister president Van Zeeland, dit kenschetst den man, echter terecht heeft bedankt Hij wenschte ook niet den schijn op zich te laden van voor een volksraadpleging bevreesd te zijn. Nadat Van Zeeland de handschoen had opgeraapt, stonden dus in het krijt tegen over elkander een financieel expert van internationale allure,, juist nog door Lon den en Parijs met een vereerende economi- f he expertise belast, een politicus van for maat en van gevestigde reputatie, en een etudenticose spreker op volksvergaderingen, in welke het jeugdige element gemakkelijk overheerschte. Meende deze Degrelle inder daad, dat hem een stembus-overwinning had kunnen beschoren zijn; dat de strijd hem een meerderheid had kunnen op leveren? De Rex-politiek, dit ziJ' aanstonds gecon stateerd, had een geheel andere strekking. Alles, wat niet vóór Degrelle en de zijnen was, wilde men samendrijven in één, regee- ringsgetrouw kamp om zoodoende tot een krachtmeting te geraken, welke voor hun élan en voor hun politiek prestige stimu- leerend had moeten zijn. Van Zeeland, de katholiek, gerugsteund door socialist, libe raal en communist, wenschte men in Rex- kringen met den vinger te kunnen nawij zen, met de woorden: „Ziet eens, in welk gezelschap hij zich bevindt en hoe hij, on danks dezen gemêleerden steun, niet eens Zijn stemmen-positie weet te handhaven!" Met dit duel van man tegen man, in jeug digen overmoed ondernomen, heeft de heer Degrelle hoog spel gespeeld. Hij wist, dat hij alleen zou staan, met hoogstens naast zich de steun der Vlaamsch- nationalisten. En dat terwijl hij, door ontijdige publicatie Van de met deze Vlamingen en met Van Zeeland zelf gevoerde besprekingen, het risico liep, in kamp van eigen bondgenoo- Hen ontstemming te hebben gewekt Als ware dit alles nog niet genoeg, meen de Degrelle ook nog de Roomsch-Katho- lieke kerk te kunnen scherp zetten^ door de uiting, dat de kerk zich niet tegen hem had verklaard. Kardinaal Van Roey. 'aartsbisschop van Mechelen, heeft zulks piet op zich laten zitten, doch de leemte, zoo zij inderdaad volgens sommigen mocht hebben bestaan, onmiddellijk aangevuld met een declaratie, welke het voor een goed katholiek zeer moeilijk maakte, tegen zijn kerkelijke overheden in zijn houding te be palen. Gaan wij thans na hoe dit alles de stem bus-uitslag beïnvloed heeft, dan valt aller eerst vast te stellen dat naar Degrelle's eigen woord hij uit den kring der Vlaamsch nationalisten niet ten volle den steun heeft tontvangen, waarop hij meende te hebben kunnen rekenen. Dat was één tegenslag, waaraan de bovengenoemde openbaar making van besprekingen tusschen een tRexleider en Van Zeeland zeker voor een gedeelte schuld zal zijn. Verder was het aantal stemmen, dat blanco werd uitge bracht, een tweede tegenvaller. In 1936, dus bij de laatste verkiezingen bedroeg dit 7.80 procent. Het was redelijk, te verwachten, dat het ditmaal hooger zou zijn gezien de moeilijkheid van keuze, waarvoor vooral yele katholieken zouden worden geplaatst, De omsingeling der universiteitsvvijk Volgens het communiqué van het nationalistische hoofdkwartier te Bur gos moet Malo's leger thans nog slechts enkele heuvels overschrijden, om Bilbao te bereiken. Die heuvels kunnen den opmarsch der nationalisten wel vertra gen, doch niet ophouden. Het schijnt, dat de republikeinen hebben besloten het gebied te ontruimen. Volgens een mededeeling van een landbouwer zijn de regeeringstroepen reeds bezig Du- rango te verlaten. Van het Bilbao-front wordt verder ge meld dat de mogelijkheid niet is uitgeslo ten, dat de stad Bilbao zich zonder verderen strijd zal overgeven. Uit verklaringen van Baskische vluchtelingen zou blijken, dat groot deel der Basken zulks wenscht Het front wordt thans voor een zeer groot deel bezet door Asturiërs, socialisten en commu nisten. De extremistische elementen te Bil bao wenschen tot het einde toe te vechten, doch vele der gematigde Basken, die katho liek en conservatief zijn, wenschen hun prachtige stad voor vernietiging te vrij jaren en met generaal Franco overeen stemming te bereiken. Men gelooft, dat te Bilbao een politieke strijd wordt gevoerd tusschen den vertegen woordiger van de regeering te Valencia en Je Baskische separatisten, die voor over gave zijn. In Bilbao moet reeds ernstig gebrek aan voedsel heerschen. De strijd bij Madrid In de onmiddellijke omgeving van Madrid en speciaal op de Casa del Campo blijft de strijd met ongekende hevigheid voortwoe den, zonder dat op het oogenblik kan wor den overzien hoe deze zich ontwikkelt. De nationalisten maken melding van 3000 dooden en talrijke gewonden bij de regee- gstroepen, die talrijke zware tanks var het laatste Sovjet-model en ontelbare hoe veelheden geweren, patronen en granaten hebben moeten achterlaten. De rooden ma ken in de drie sectoren Las Rozas. Aravaca die met leedwezen de rol zien, welke de roode invloed in het huidige kabinet speelt. Degrelle schatte, dat de blancostemmers thans 10 procent zouden bedragen; zij toonden daarentegen een daling tot 5.06 pet. Dit getal duidt tweeërlei aan: ten eerste dat de stellingname van den kardinaal in derdaad voor vele van zijn geloofsgenooten beslissend moet zijn geweest; ten tweede met welk een felle verbetenheid aan weers kanten van de scheidingsstreep de kiezers massa met leuzen en redevoeringen is be werkt. Zoo heeft de Rex-aanvoerder, ondanks de groote inspanning, die hij zich getroost heeft, zich tegen de verbonden partijen die zelfs de Moskou-mannen in hun midden hadden opgenomen, niet kunnen hand haven. Het Rex-istemmencijfer is, zoo men het vergelijkt met de cijfers van 1936 van 19.90 procent tot 19.05 procent, gedaald, een ver mindering van slechts 085 pet. In percen tages uitgedrukt is dit een nederlaag, die zeer eervol mag worden genoemd, doch psychologisch beteekent het een wegglijden van den voet, een verminderde weerstand. Want bewegingen als die van Rex, van den Engelschman Mosley, van den Nederlander Mussert moeten het hebben van het onge broken élan, van de suggestie van den on gebroken aanwas. Het gerecht dat fascist en nationaal-socialist bereiden, en allen die met hen verwant zijn, kan niet een tijd lang op klein vuur worden gezet; het moet in één wip volop aan de kook zijn, op straffe van ineenzinking. Zoo heeft dan Degrelle, door deze verkiezing, die een mis lukking werd, tevens de aanduiding ont vangen, dat hij de grens van zijn kunnen heeft bereikt. Elf April heeft de beteekenis van een mijlpaal. Wat België en zijn premier betreft, we kunnen deze beide met elkander geluk- wenschen. Zij hebben zooals gebleken is elkander noodig, wil de fase van opbouw, die bij onze zuiderburen is ingezet, verder worden bestendigd. Het 'and kan rustige krachtige leiding niet ontberen; zulks nog te minder in het huidige tijdsbestek. Ook internationaal bevindt het zich op een weg- kruising, welke met voorzichtigheid moet worden overschreden. De Spaansche burgeroorlog en Carabanchel Bajo steeds van dezelfde tactiek gebruik: eerst bereidt de artilleri den aanval voor, dan komt de infanterie te voorschijn, voorafgegaan door zware tanks De mannen van Franco laten hun tegen standers naderen tot hun granaten doel kun nen treffen en werpen dan hun projectielen De verdedigingsraad van Madrid deelt over het verloop van den strijd het volgen de mede: „De regeeringstroepen hebben alle ten Westen van de Manzanares veroverde stellingen versterkt en vele tegenaanvallen bij de Brug der Franschen afgeslagen. De spoorweg is geheel vrijgemaakt. In den sec tor Casa del Campo hebben de loyalen nieu we loopgraven van den vijand veroverd." Naar de Uni-ted Press-verslaggever te Madrid seint, hebben de 10.000 nationa listen in de universiteitsw-ijk thans bij de Brug der Franschen nog slechts een strook terrein van 300 meter breedte, waardoor zij naar de Casa del Campo kunnen terugtrekken. Zij moeten daar voor eerst over de Manzanares en dan trachten den berg Garabitas te berei ken; om dezen berg en den Aguilaberg wordt het hevigst gestreden, daar na verovering daarvan de rooden de om- singeling van de universiteitswijk heb ben voltooid. Tijdens deze gevechten in de nabij heid van de hoofdstad zijn ook weer talrijke granaten in Madrid terecht gekomen, waarbij tachtig tot honderd menschen gedood of gewond werden. Aanslag op Del Vayo? In het bureau van den minister van Bui- tenlandsche Zaken del Vayo is, naar Queipo de Llano mededeelde, een bom ont ploft. De minister was echter op een onge bruikelijk uur bij den premier ontboden en bleef dus bij toeval ongedeerd. Talrijke anarchisten, die gearresteerd waren, moes ten vrijgelaten worden, daar de leiders hun ner partij dat eischten. In Zuid-Spanje zijn, volgens het nationa listische hoofdkwartier, te Salamanca nabij Penarroya en Villaharta alle aanvallen der rooden afgeslagen; een bataljon werd cimeerd. De regeeringstroepen staan thans, naar Madrid meldt, op drie K.M. afstand an Penarroya en voor de poorten van Fuenteovajuna. In zijn radiotoespraak heeft generaal Queipo de Llano verklaard, dat de republi keinen bij Penarroya een échec hebben ge leden en ook bij Madrid geen enkele over winning hebben behaald. Roode vliegtuigen landen In Frankrijk Zaterdagmorgen zagen enkele bewoners van Cadours, hoe een groot bombardements liegtuig van de Spaansche regeering daal- le op het veld van den Spanjaard Sebas tian Guttiriez. De beide piloten begaven ziech onmiddellijk naar de plaatselijke gen darmerie, gaven hun papieren, ter inzage en verklaarden, dat zij uit Madrid Waren op gestegen met de bedoeling naar het Baski- sche front te vliegen. Zij waren" echter ver dwaald en over de Pyreneeën gevlogen zonder dat zij het zelf wisten. De Fransche autoriteiten stellen een onderzoek in naar de juistheid van deze beweringen. Er wordt n.l. verklaard, dat zich nog een derde per soon in de machine zou hebben bevonden, die onmiddellijk na de landing de vlucht nam. Des avonds om 8 uur daalde een ander vliegtuig, dat eveneens tot de luchtmacht van de Spaansche regeering behoort, op Fransch grondgebied en wel te Mont-de- Marsan (repartement Basses Pyrénées). Het vliegtuig was afkomstig van Lerida en op weg naar Bilbao. De piloot bleek een kor poraal te zijn. Het toestel was van vier mi trailleurs voorzien. De beide inzittenden hebben verklaard, dat zij wegens het buitengewoon slechte weer niet te Bilbao konden dalen en daarom maar naar Frankrijk vlogen om daar een geschikt landingsterrein te zoeken. Zij wa ren op hun tocht vergezeld door twee an dere regeeringsvliegtuigen, doch zij hadden deze bij Biarritz uit het oog verloren. Het vliegtuig had geen benzine meer aan boord. Conserven stellen met reden Zelfs fijnproevers geheel tevreden Vraagt uitdrukkelijk MAGGI' BOUILLON-BLOKJES Een prima product, voor elke beurs be reikbaar. lef op de geet-rode etiket ten en de fabrieksmerken: MAGGI en de Kruisster FRANCO'S BLOKKADF VAN BILBAO De Britsche ministers beraadslagen Zondagavond is het Britsche kabinet in een buitengewone zitting bijeengeko men, teneinde de situatie te bespreken, ontstaan door de pogingen van generaal Franco om een blokkade van Bilbao in te stellen. Dat deze bijeenkomst van groot belang is, leidt men af uit het feit, dat niette genstaande daarvoor de Zondagavond was uitgekozen, toch alle ministers, met uitzondering van Lord Swinton, die eeni- ge weken rust heeft genomen, hierbij te genwoordig waren. In politieke kringen is men van mee ning, dat het optreden van nationalisti sche oorlogsschepen, waartegen in de af- loopen week Engelsche torpedojagers een Britsch vrachtschip moesten beschermen, tot gevolg heeft gehad, dat de Engelsche regeering thans voor een onr' Mellijke beslissing is komen te staan in zake de houding,-die Engeland tegenover de blok kade moet aannemen. In afwachting van de besluiten, die het kabinet zal nemen, is aan vier Engelsche koopvaardijschepen, die zich thans te St. Jean de Luz bevinden, medegedeeld, dat zij daar moeten blijven in plaats van naar Bil bao te vertrekken. De schepen hebben ladin gen levensmiddelen aan boord. Engeland heeft overigens aan geen der partijen van den Spaanschen burgeroorlog belligerente rechten toegekend. Niettemin was men van oordeel, dat te Bilbao een speciale situatie is geschapen, door het feit, dat de landstrijdkrachten van generaal Franco de stad vrijwel geheel heb ben ingesloten, terwijl nationalistische sche pen onbetwiste controle ui'oefenen in dit deel van de Spaansche kust. Het zou onge twijfeld een schending beteekenen van de internationale wetten en gelijk staan met een interventie in den Spaanschen oorlog, indien Engelsche oorlogsschepen koopvaar dijschepen door de Spaansche territoriale wa teren naar de haven zouden escprteeren. Naar Havas nog nader verneemt zouden de ministers eenstemmig van oordeel zijn, dat de Britsche regeering Franco en zijn le germacht niet als oorlogvoerende mogend heid kan erkennen. De Britsche koopvaardij schepen, die levensmiddelen of andere pro ducten aan boord hebben, waarvan de in voer niet door het non-interventie-accoord verboden is. zullen door de Britsche oorlogs vloot beschermd worden, wanneer zij zich in volle zee bevinden. Bevinden zij zich daar entegen in de Spaansche territoriale wate ren, aldus verneemt Havas, dan zou cïe bij- tand van Britsche oorlogsschepen in dit ge val een gevaarlijk precedent kunnen schep pen, daar men dan een stad zou bijstaan, die in staat van beleg verkeert. Dientengevolge zou de ministerraad, rekening houdend met den toestand zooals deze de facto is, beslo ten hebben aan Britsche koopvaardijschepen, die zich bij Bilbao in de Spaansche territo riale wateren bevinden, geen bijstand van Britsche oorloggschepen te verleenen. De Hitler-zegels te Praag Eenige Tsjechoslowaaksehe en Duitsche bladen berichtten onlangs, dat de politie te Praag blokken van vier nieuwe Duitsche zegels met de beeltenis van Hitler in beslag zou hebben genomen. Van officieele zijde wordt dit tegengesproken en de volgende lezing van het geval gegeven: Eenige voorhijgangers hadden hun mis noegen er over uitgesproken, da-t in de etalages van eenige postzegelhandelaren blokken postzegels van het Duitsche riik waren uitgestald met een strook, waarop een citaat uit Hitler's ..Mein Kampf' stond. De politie heeft daarop den handelaren slechts de raad gegeven, die zegels uit hun etalages te verwijderen. De verkoop is echter niet verboden. Een politie-agent maakt ongelukken Een politie-agent ln het Ttaliaansche plaatsje Sant' Antimo heeft dezer dager door een weinig tactisch optreden verschil lende slachtoffers gemaakt. Hij gooide eer flesch met zwavelzuur naar elm aantal per sonen, met het gevolg dat tien personen brandwonden bekwamen en een hunnoi zelfs aan één der oogen blind werd. Er had zich een menschenmenigte ver zameld en de politieagent maande aan t(* doorloopen. Toen dit, dit niet genoeg ge beurde, ontstak hij in zoo hevigen toorn dat hij een flesch greep en deze te midden van de menschen wierp. De flesch bleek zwavelzuur te bevatten. De agent verklaarde later gemeend fr- hebben, dat de flesch met water was gevnirt De Italiaansche minister van Buitenland sche Zaken heeft, volgens een mededeeliiu van den Ameriltaanschen ambassadeur ti Rome, toegezegd een onderzoek in te stellen naar de berichten, volgens welke drie rou- welijke Amerikaansche zendelingen op bevel van maarschalk Graziani uit Abessinië zou den zijn gezet. Kort Nieuws Te Moskou wordt officieel medegedeeld dat de volkscommissaris voor de Domeinen, Kalmanowitsj, ontslag, gekregen heefi en wordt opgevolgd door den plaatsver vangenden volkscommissaris yan Land bouw, Demtsjenko. De verplichte winkelsluiting in Frank rijk. welke, geldt voor dén Zondag en den Maandag, is voorloopig opgeschort, aange zien men niet voldoende met de eischen der practijk had rekening gehouden. Bij een gevecht tusschen Algerijnen en Marokkanen werden in Algerië veertien personen gewond. De Marokkanen waren werkzaam op een landontginning bij Mos- taganem en werden onverwachts aangeval len door driehonderd Algerijnen, die waar schijnlijk hun woede wilden luchten over het gebruik van werkkrachten van elders De orde kon pas worden hersteld, toen gen darmes waren gearriveerd, die zeven weer- spannigen arresteerden. Naar het D.N.B. verneemt zou on langs behalve de oudchef der Gepeoe, J a- goda, ook zijn zwager Auerbach zijn gearresteerd. Laatstgenoemde is een bekend schrijver en oud-vóorzitter van den bond van letterkundigen in de Sovjet-unie. Voi gens de te Krakau verschijnende „Illustr. Kurjer Codzienny" zijn nog talrijke andere schrijvers te Moskou gearresteerd. Is U reeds gebruiker van Lunchkaas DRIE TULPEN" e munt uit door fijne smaak, bijzonder hooge voedingswaar- n hoog vitamine gehalte (Adv. 1 Omtrent het vlugschrift van de „Duitsche Vrijheidspartij" deelt het Duitsche Nieuws bureau onder andere mede, dat is vastge steld, dat dit pamflet niet alleen door bui ten landers, vermoedelijk communisten, is opgesteld, doch ook in het buitenland is ge- drukt en vandaar naar Duitschland gezon den. De brieven, waarin het vlugschrift was verzonden, droegen deels een buitenlamdsch poststempel, deels waren zij in een grens station gepost. Een ander deel was naar Berlijn gesmokkeld en daar op de post ge daan. De kwestie wordt te Berlijn als onbelang rijk beschouwd en men is niet voornemens verdere stappen te doen. GEMENGD NIEUWS „De Hofstadbloem" Een bijzonder poststempel Tijdens de voorjaarsbloem en ten toonstel ling ,.De Hofstadbloem", welke t/m 18 April te 's-G raven h age wordt gehouden, is op het terrein der tentoonstelling een een voudige postinrichting gevestigd, hoofdza kelijk voor den verkoop van postzegels. De poststlikken, gedeponeerd in de op de tentoonstelling aanwezige brievenbus, zul len met een bijzonder stempel worden af* gestempeld. Van 25 meter Hoogte gevallen Bovenstnk van schoorsteen brak al Zaterdag was de 23-jarige schoorsteen* bouwer C. Jansen te Tilburg begonnen! met het afbreken van een 25 M. hooge schoorsteen op de terreinen van de fabriek v/h firma G. Elias aan de Industriestraat, De man. die rond de kop van de schoor steen een stelling had gebouwd, is met het bovendeel van de schoorsteen naar beneden gestort Het veiligheidstouw.. hetwelk aan de stelling was gebonden, brak, en de man viel van een hoogte van 25 Meter op de binnen plaats van de fabriek waar hij op een ijze ren brandtrap terecht kwam. Met ernstige verwondingen is de man naar het St. Eli- zabeth-ziekenhuis overgebracht, waar hij des avonds is overleden. I Inval in een speelhuis Rechercheurs van het Bureau J. Meyerplein hebben 's nachts onder leiding van een inspecteur een inval gedaan in een perceel in de Rapenburgerstraat te Amsterdam, Do inval geschiedde naar aanleiding van het vermoeden dat door den huurder van het huis gelegenheid werd gegeven tot ha zardspel. In het vertrek werden dertien personen aangetroffen, die op het oogen blik, dat de politiemannen binnendrongen, zich niet met eenig spel bezighielden. Wel echter werden speelkaarten en dobbel- steenen aangetroffen, zoodat zoowel de huurder als de „gasten" naar het bureau werden geleid, waar zij nadat proces-ver- baal was opgemaakt, zijn vrijgelaten. t JANTJE WELGEMOED EN ZIJN VADER door G. TH. ROTMAlj ÏNadruTt verboden) 9. Aan d' overzijde staat het buis Van Jonkheer Dunn van Duytenj Een fraaie erker steekt vooruit Met dikke spiegelruiten Daar klinkt een slag! Een luid gekraak! Rinkinkel-boem! Au, die is raakl Het orgel is verdwenen 1 Dwars door de ruiten henen....»* I, 10. Steeds verder vliegt Pa's instrument, Al wentelend en draaiendl Het scheert de heele kamer door, Alom verwoesting zaaiend, En ploft dan neer op het dressoir, Juist op het theeservies, dat daar In stil gepeins verzonken Zoo lieflijk stond te pronken. „De Heere heeft me niet losgelaten", kreunt hij dan. „Hij Beeft van me geëischt, dat ik je helpen zou waar ik kan jen nu ik hier bij je kom, wil je niet" Even ontroert het Piet. Maar de triomf heeft zijn hart en hoofd overmeesterd; de satanslach klinkt luid boven alle ontroering uit. Wat heb ik met je vrome smoesjes te maken, Idenkt hij. Eer ik van jou wat zou aanpakken. Dan nog tien ïceer liever van Dijkman. „Ik zal het zonder jou ook wel klaar spelen", zegt hij Zelfbewust. „En anders dan ga ik er ook maar aan dan hebt jullie je zin. Maar wat van jullie aanpakken zal ik nooit versta je: nooit! Ook niet met vrome praatjes. Je hebt me nooit anders dan je rug toegedraaid mij goed ik heb je niet noodig; ik wil je niet noodig hebben". De bitterheid over de jarenlang ondervonden smaad breekt jtïch in zijn woorden baan. Elk woord, dat hij nu spreekt moet ten scherpe messteek zijn waarmee hij de trots van zijn tegenstander zoo fel mogelijk wondt. „En van jou, die de dood van mijn jongen op je geweten hebt, neem ik het nooit aan. Nooit!" Zijn drift laait op. „ik begrijp niet hoe je nog hier durft komen, in mijn huis, hier voor me, met je schijnheiligheid". Hij draait zich om en gaat voor het raam staan; de luiken zijn open; hij kijkt in de don kere kuil van de nacht. Van den Berg houdt zich vast aan de tafel. Het mes vati verwijtende haat is raak geweest „Bruining", stamelt hij, „zoo bedoel ik het niet en dat ik vroeger zoo tegen je ge weest ben en dat ik de schuld ben van dat ongeluk van je jongen Hij zwijgt. Moet hij vergeving vragen aan dezen man? „Nou?" vraagt de ander sarrend, zich omdraaiend. „Nou? Dat je dat gedaan hebt, was is daarmee?" „Daar vraag ik je vergeving voor", kreunt het Een valsche, duivelsche lach doet hem samenkrimpen. „Die krijg je niet! Nooit!" De haat triomfeert. Het is teveel voor Van den Berg. In zijn oogen vlamt nu ook een felle gloed. „Is dat je laatste woord?" vraagt hij nog. Zijn stem is nu vast, donker dreigend. Het trotsche „ja" wacht hij niet eens af. Hij gaat naar de deur en laat den ander staan. In de kamer, waar de anderen achtergebleven zijn, is het stil. De vraag, die zij van elkanders gelaat lezen, blijft onuit gesproken. Maar met spanning wordt de terugkomst van de beide mannen afgewacht. Wat wil Van den Berg?. Waar over moet hij spreken? De vrouwen werken zwijgend voort onder de onrustig suizende en dansende gasvlam, doch kijken bij elk gerucht op. Het onderhoud duurt lang. Als de deur plotseling driftig geopend wordt en Van den Berg alleen de kamer binnenkomt, schrikken allen toch op en kijken den grooten boer, die naar de andere deur toegaat, met angstige verwondering aan. Zijn gelaat is rood en vertrokken. Hij ziet niemand en gaat, de jas van de knop nemend, dade lijk zonder groeten naar buiten. „Die is kwaad", zegt Gijs spottend. Als hij daarbij echter Neeltje aankijkt, en haar bleek gelaat ziet, waarin de mond zenuwachtig vertrekt, kijkt hij beschaamd voor zich. Het is nu nog stiller dan daar straks; niemand durft iets te zeggen, ook niet als Piet terugkomt, een breede lach nog om de lippen. „Is-t-ie weg?" vraagt hij triomfantelijk. „Had ik die te grazen!" Er is niemand die antwoordt Met schuwe blikken hebben de anderen hem aangekeken, maar dadelijk het hoofd weer van zijn woest gelaat afgewend. Zoo hebben zij hem nog nooit gezien, zoo opgewonden en vol duivelsch-zegevierende haat. Ook Neeltje kan hem niet aanzien. Mat een tusschen de tanden gesiste vloek gaat hij zitten en rukt de afgegleden krant voor zich. Met de handen onder het hoofd, doet hij of hij leest. Door de stilte gaat zijn hijgen de adem. „Wat kwam Van den Berg doen?" vraagt Neeltje, als zij alleen achtergebleven^zijn. Zij moet het weten. De angst nijpt haar borst dicht?* Piet zit nog met de krant voor zich en antwoordt niet. In zijn gedachten heeft hij telkens weer zijn helsche triomf be leefd. Maar waarom zou hij ervan vertellen? Hij weet wel, dat zijn vrouw zijn daad niet bewonderen zal. Vrouwen- sentimentaliteit. Hij heeft de jarenlange opgekropte haat op den ander los gelaten. Hij is een man, Neeltje houdt echter vol. En als hij haar aandringen wil afschepen met een norsch „zaken", blijft zij aanhouden. „Je weet wel, Piet, je hebt het me beloofd, je zou niets meer voor me achterhouden". Hij antwoordt niet; staart kwaad in de krant voor zich* Beloofd, beloofd, maar als hij het haar vertelt zal zij zijn houding veroordeelen, en wat is er dan van zijn triomf over gebleven? Hij laat zich die niet ontnemen. Grimmig verzet hij zich. Zij kan zich bijna niet meer beheerschen. „Piet", klaagt ze, „waarom zeg je 't me niet? Wat moet ik nu denken. Je hebt toch nietZe kan zich niet meer goed houden; ze laat het hoofd op de tafel zinken en snikt. Haar smalle schouders schokken. Hij komt naar haar toe om haar te kalmeeren, legt zijn han op haar grijzend hoofd. Plotseling rukt zij het op. Hij schrikt van haar ontredderd gelaat, waarin haar oogen hem wild aanstaren. „Als je zoo bent dan kan ik dan kan ik het niet volhouden", zegt ze, zijn hand krampachtig grijpend. „Laat me niet alleen niet alleen met die angst". „Maar waarom?" wil hij haar geruststellen, „waarvoor? Omdat die vent kwaad weggeloopen is? Zij schudt het hoofd. „Hij kwam wat doen. Piet, hij kwam ergens voor en er is wat gebeurd wat je me niet durft zeggen". Ze laat het hoofd weer zinken. „Moigen", probeert hij uit te stellen „als je wat kalmer bent". „Nu", houdt zij vol, hem weer aanziend. „Wat kwam hij doen?" I Slot volgt*

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2