JHcttuu» ITeiJtsrijr (Courant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Vierjaarlijksche wapenschouw abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijkscbe I zending430 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7 V» ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar N°. 6057 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 ZATERDAG 10 APRIL 1937 18e Jaargang SiibertentiepriÉen: Van I tot 5 regelsUT1/» Elke regel meer 032'/» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 230 Bke regel meer045 /oor het bevragen aan 'i bureau V wordt berekend0.10 Steunende op den Bijbel, verdedigen icij de vrijheid Indien er bij de anti-revolutionairen hang zou bestaan naar het beginsel van „bloed en bodem'' dan zou „Tivoli" de plek der volksverzamelingen zijn, want daar te midden der broederen kruipt het bloed zelfs, waar het niet gaan kan, daar hoort men de harteklop der partij. •Dat wil natuurlijk niet zeggen, dat het altijd even broederlijk toegaat in de partij: onder broers is wel eens wat en dus onder broeders evenzeer. En hoe onmisbaar ook de broederlijke liefde is, zonder welke eendrachtig optreden niet wel mogeli'k is en die trouwens van hooger orde is dan een sympathie-ver houding: de een dracht zelf zit in het program van begin selen, in de door allen aanvaarde belijde nis van Gods souvereiniteit en 's men- schen afhankelijkheid. Daarom ook kan er nimmer sprake zijn van leuzen als bloed en bodem, want hoe dankbaar de deputaten gisteren waren voor de stralende voorjaarszon, zij had den hooger doelwit voor oogen dan wat de aarde biedt. Zelfs had een historische terugblik in Tivoli in dit eeuwfeestjaar van Dr Kuypers geboorte niet kunnen bevredigen, hoezeer ongetwijfeld in de harten van de ouderen, die de dagen van ouds gekend en mee doorleefd hebben, de gedachten zich ver menigvuldigden. De geestelijke stamgasten van Tivoli hebben ongetwijfeld bij zich zelf gedacht: Als Dr Kuyper eens dit had kunnen beleven, wat zou hij gezegd, welke driestar zou hij geschreven hebben? Er ware reden tot klacht, ongetwijfeld, maar toch veel meer oorzaak tot dank. Want als men kan zeggen: wij zijn ge wassen in dit land en aan ons heirleger rn zijn aanvoerder wordt ook door tegen standers in meer dan een opzicht, soms zelfs .minder begeerenswaardige hulde ge bracht; dan weet men eveneens dat de gewijzigde verhoudingen niet zonder geestelijk gevaar zijn. Echter, hoe dankbaar kan men dan zijn, wanneer wij, Gods genade prijzende, fier het onverbleekte, aloude vaandel mogen opheffen: steunend op de Bijbel verde digen wij de vrijheid. Kuyper zei eenmaal tot de Christelijke onderwijzers: laat het Kruis nooit los en laat het kind nooit los; en zoo mag het de anti-revolutionairen steeds voorgehou den worden: schuif die Bijbel nooit op zij en laat u ook die vrijheid nooit ontrooven; want zonder die twee kan er van Christe lijk nationale actie geen sprake zijn. Of. wat het staatkundig leven betreft: wie de Bijbel loslaat, geeft ook zijn geestelijke vrijheid prijs en laat toe, dat de rechts staat misvormd wordt tot een machtsstaat Dat gevaar dreigt altijd; het komt in elke opvolgende periode der wereldge schiedenis met een ander gelaat; misschien moeten wij zeggen: het verbergt zijn gelaat telkens achter een ander masker, En voorts: hoe schooner en oogenschijn- lijk onschuldiger masker, hoe gevaarlijker de aanval op de geestelijke vrijheid en dus op de doorwerking van 's Heeren heilige ordinantiën is. In zoo'n periode leven we nu. De meest sprekende, de meest consekwente open baringen van de geest der revolutie zijn het communisme en het fascisme of na- tionaal-socialisme. Tot voor korte .tijd kwam het eerste met meer oprechtheid voor zijn doel uit dan het tweede: doch sedert Moskou een gewijzigde taktiek voor Nederland voorschreef, heeft het communisme ook hier het hoofd omwon den en de vuist gehandschoend. Deze geestelijke „schminking" is echter nog van te jonge datum, dan dat ons volk het maskerade-pak zou gelooven. Anders staat het echter met de parallel loopende beweging, welke te onzent zich met de naam nationaal-socialisme siert. Och, indien Dr Colijn niet volkomen naar waarheid had opgemerkt, dat ook dit een internationale geestelijke strooming is, dan ware het krachtsverspilling geweest, dat de herkozen en de tijdelijke voorzitter van het Centraal Comité zooveel aandacht aan dit oude politieke verschijnsel, doch in modern kleed gehuld, hadden besteed. Indien we slechts te maken hadden met eenige vrij onbeduidende mannen, die dikke woorden spreken, maar wier kracht, speciaal om staatkundige leiding te geven, nog nimmer bleek en hier vrij zeker ook -,:mmer blijken zal; dan ware op de Deputaten-vergadering der anti-revolutio naire partij te veel eer aan deze reeds tanende beweging bewezen. Maar, zoo sta~t de zaak niet. Het is zeer wel denkbaar, dat de elkaar opetende Organisaties op na^opaa^soc-ialistisch gebied hier nooit tot eenige positieve machtsontwikkeling zullen komen; doch daarmee is de geestelijke strooming, waarop deze wrakke vloten drijven niet gekeerd. In wezen toch staat het zoo, dat alle levensrichting, welke zich niet vastklemt en vastklampt aan Gods Woord innerlijk geïnfecteerd wordt door een revolutionaire bacil, welke in zekere periode voedsel vindt om zich tot een epidemie uit te breiden. Het is waarlijk geen wonder, dat com munisten, sociaal-democraten en liberalen zooveel angst hebben voor het opstuwend fascisme, want zij voelen, dat hun inner lijke weerstand zoo klein, de afweer-ener- gie zoo gering is. Men staat immers met dke en dus ook met deze revolutionaire beweging op dezelfde geestelijke bodem. En rustig temidden der bruisende baren kan alleen hij zijn die de rots des geloofs onder de voeten en de ster der hoop boven zijn hoofd heeft. Voor wat de practische politiek aan gaat kunnen er in de afweer van commu- :e en nationaal-socialisme tusschen onderscheiden partijen, die zooals men zegt de democratie en de vrijheid ver- gen heel veel punten van overeen komst zijn; maar het is louter eenheid in het negatieve. Niet zonder beteekenis, geenszins, maar onvoldoende en dus on bevredigend. Eenheid van optreden vóór de democratie is wellicht tot zekere hoog te en onder bepaalde omstandigheden mo gelijk; eenheid door democratie zal na schijnwinst op de duur slechts teleurstel ling en mislukking brengen. Vandaar, dat èn Schouten èn Colijn tot het anti-revolutionaire kader een ka der, dat op zich zelf tot een leger uit groeide, zooals Tivoli niet bergen kan niets anders -te brengen hadden dan het oude beginsel, thans slechts iets anders beklemtoond dan vroeger: tegen alle volutie, het Evangelie. Tegen alle revolutie, welke wanorde dan wel onderdrukking beoogt; tegen alle revolutie, welke slechts steunen kan op het geweld en de punt van de bajonet; maar ook slechts zoolang, dat er een mach tiger, geweldhebber met een langer bajo net en een breeder zwaard opstaat: want dit is altijd de gang der historie, dat de revolutie haar eigen kinderen verslindt. En, omdat de anti-revolutionairen dat verstaan, klemmen ze ondanks sociale nu- s. ondanks persoonlijke gevoeligheden, ondanks ontevredenheid misschien over candidatenlijst en stembusmethode, even trouw, even eensgezind, even eendrachtig de banier vast, welke eenmaal Groen en Kuyper ophieven en midden in ons volks leven plantten. D i t was het typeerende en het bemoe digende op de dag van gisteren, dat er eenige begrijpelijke en geringe wrijving was over laat ons zeggen de persoonlijke, de menschelijke kant van de legerorder voor de komende weken; maar dat het beginsel zelfs niet in het geding kwam en dat het program, als momenteele omschrijving van het beginsel, zonder een woord van critiek werd aanvaard. Want: steunende op de Bijbel, verdedi gen wij de vrijheid en staande in die vrij heid buigen wij ons voor de waarheid van Gods Woord. Die Waarheid alleen kan volk en vaderland waarlijk vrij maken. Gadja Toengala Mosa Dat is de -titel van de beschrijving van een spannend avontuur tijdens de olifantenjacht, waarvan „Nim rod" in het heden verschijnend Zondagsblad vertelt. U moet dit artikel stellig eens lezen. Verder vindt U in dit nummer: Letterkundige Rubriek, door P. J. Risseeuw. Een mooie vondst van den heer O. C. van Hemessen, archivaris van Woubrugge. De Sterrenhemel in April. Tui nieren (in de serie korte verhalen) door Am. van Raalte J.zn. In den heilstaat van Lenin, het boeiende vervolgverhaal, door een vroegeren communist. Binnen- en Buitenlandsch Overzicht en verder de gewone rubrieken. Ook de Kinderkrant van deze week zal zeker weer aan haar doel beantwoorden: drie pagina's lec tuur en plaatjes voor de jeugd. Als steeds zijn de artikelen ver lucht met vele illustraties. Naar we hopen zal ook dit num mer van Ons Zondagsblad onze lezers weer in de overtuiging sterken: aan inhoud en uitvoering wordt steeds de grootste zorg be steed. IJMUIDER TRAWLER OP NOORDZEE GEZONKEN Na aanvaring met Britsch stoomschip Tweede machinist verdronken De te IJmuiden thuis behoorende stoom trawler „Liesfoeth Betty" is op de Noordzee in aanvaring gekomen met het te Huil thuis behoorende stoomschip „Leo". Van de tier. opvarenden van de „Liesbeth Betty" konden er negen aan boord van de „Leo" worder. genomen. De tweede machinist echter, J Spek, uit IJmuidien, vond den dood in de golven. De „Leo" heeft gisteravond de geredde bemanning te Huil aan land gebracht. De „Liesbeth Betty", welke vroeger .Orquie" en daarvoor „Heasman" heette, werd in 1904 te North Shields gebouwd en behoorde toe aan de N.V. Stoomvisscherij Maatschappij „Mercurius" te IJmuiden. De trawler meet 195 bruto en 51 netto tons. De „Leo" behoort aan Ellerman's Wilson Line Limited te Huil. Het schip meet 1127 ton bruto en 641 ton netto. Opleiding werklooze onderwijzers J. L. VERVEEN f DE INTERNATIONALE SUIKERCONFERENTIE Een subcommissie ingesteld Wat de vragenlijst inhoudt Het bureau van de Suikerconferentie heeft gister een korte bijeenkomst gehou den ter bespreking van de vraagstukken die de plenaire zitting heeft opgeworpen. Men verwacht geen nieuwe bijeenkomsten voor Dinsdag zoodat de gedelegeerden ruimschoots den tijd zullen hebben om de overhandigde vragenlijst te bestudeeren. Een aantal gedelegeerden van het conti nent zijn vertrokken om het weekeinde in hun land door te brengen. In een communique dat na afloop van de gister onder voorzitterschap van MacDonald gehouden bijeenkomst van het bureau der Suikerconferentie is gepubliceerd, wordt gezegd dat besloten is tot het instellen van een subcommissie, die zich in verbinding zal stellen met alle delegaties, teneinde tot voorstellen te komen, die als basis voor een accoord kunnen dienen. De sub-commissie zal bestaan uit Spinasse (Frankrijk) en Norman Davis (Ver. Stateji). Men had het plan, hier den naam van Dr. Moritz (Duitschland) aan toe te voegen, doch in verband met zijn afwezigheid is de beslis sing inzake deze benoeming aangehouden. Overeengekomen werd. dat de sub-com missie ook een beroep zou kunnen doen op den steun van Dr. Colijn. Voorts werd besloten aan de deleg te verzoeken Maandag schriftelijke ant woorden in te dienen op een aantal vragen. De vragenlijst Reuter meent te weten, dat de vragen lijst die aan de gedelegeerden ter hand is gesteld, de suikerpolitie en de productie in haar geheel omvat. Den gedelegeerden wordt verzocht een uiteenzetting te geven van bepaalde punten ten aanzien van dc binnenlandc-rhe suikerpolitiek hunner on derscheidenlijke landen en hun meenin; betreffende de contingenten. De uitzetting der Britsche zendelingen Een protest bij de Italiaansche Regeering Inzake de gister vermelde uitzetting zes Protestantsche Britsche Zendelingen uit Abessynië heeft de Britsche regeering besloten een energiek protest in te dienen bij de Italiaansche regeering. Het feit heeft zich kort voor Paschen voorgedaan. Op 24 Maart heeft de Britsche ambassa deur te Rome in verband met dit feit de eerste stappen bij de Italiaansche re geering gedaan. Een „verklaring" van Italiaansche zijde De Giornale d'Italia geeft van de uitzet ting deze verklaring, dat de verjaging in overeenstemming is met de algemeene wet van zuivering, orde en moi fatsoen. Het keizerrijk Italië, dat het Abessynische volk den vrede heeft beloofd behoort de orde te handhaven en zijn gebied te zuiveren. Het aarzelt niet, alle ongewenschte vreem delingen te verdrijven, onder wie zich de zendelingen bevinden, die zijn ontmaskerd aLs agenten van spionnage en ver dachte zaken, of als vertegenwoordigers de gevaarlijke dweepzucht en de Gods dienstige versnippering, die in-de Protestant sche wereld zoo zeer aan den dag treden. Het blad verklaart verder, dat de moord op de Italiaansche luqhtvaartmissie te Le- kemti geweten moet worden aan de Abessy nische leerlingen van de Zweedsche Protes tantsche zendingsscholen en diezelfde leer lingen een rol gespeeld hebben bij den aan slag te Addis Abeba. Italië heeft het recht en den plicht zijn gebied te zuiveren. De Britsche zendelingen behooren tot de „Bible Churchmens Missionary Society" het Britsche en buitenlandsche bijbelgenoot- Eenzelfde houding heeft, volgens het althans, Italië tegenover drie Amerïkaansche vrouwen, die behooren tot de „Bible Missio nary Society", welke, naar men heeft kun nen vaststellen, in eng contact stonden met den Britschen kolonel der artillerie, Sand- ford, die militair attaché bij het Britsche ge zantschap en leider der spionnage te Addis Ab-te js gireert, Bij beschikking van den Minister van onderwijs, is ingesteld een commissie ter bevordering van de opleiding in technische richting van jonge bezitters van de akte van bekwaamheid als onderwijzer, aan welke commissie wordt opgedragen: T. Na te gaan. wat op dit gebied zou kunnen worden gedaan met betrekking tot: a. de mogelijkheid van plaatsing aan Nij verheidsscholen; b. de keuze uit de in aanmerking komende gegadigden; de financieele regeling. 2. Hem ten spoedigste alle zoodanige voorstellen te doen als zij voor het aange geven doel wenechelijk of noodig acht. In deze commissie zijn benoemd: tot lid en voorzitter Ir. G. Hofstede te 's-Graven- hage. tot lid en onder-voorzitter J. J. 't Hart te Utrecht, tot lid en secretaris A. C. van Braam Houckgeest. referendaris aan het Departement van Onderwijs, tot leden L. Koerts, directeur van de M.T.S. Bouwkunde te Amsterdam Ir. J. N. van der Ley, directeur van de M.T.S. te Dordrecht, W. Polderman, inspecteur van het Nijver heidsonderwijs te 's-Gravenhage, P. Vijn directeur van de De Ruyter-School te Vlissingen. Crisis-steunbeschikking Fruit en Warmoeziergewassen Beschikbaar gesteld 5% ton De Minister van Landbouw heeft bepaaid dat uit het Lindbouw-crisisfonds aan hen die als teler van gewassen van den Tuin bouw zijn aangesloten bij de Stichting Ned. Groenten- en Fruitcentrale, gevestigd te 's-Gravenhage en op den dag der uitkee- ring geacht kunnen worden hun bedrijf als nog uit te oefenen steun verleend wordt tot een totaal bedrag van ten hoogste f 549.200. Voorts is bepaald, dat steun.wordt ver leend over de hoeveelheden van de hierna vermelde rechtmatig geteelde producten, welke in het achter elk product vermelde tijdvak van het jaar 1936 door de onder 1 bedoelde telers van die producten over een door gencemde stichting erkende veiling zijn verhandeld, tot de daarbij vermelde bedragen per eenheid: Druiven (witte) in de periode van 17 Aug. 25 Oct. f3 steunbedrag per 100 k.g.; fram bozen (fabrieke) 1 Jan.—30 Aug. f 1 p. 100 Tc.g.; vroege aardappelen 13 Juli—31 Juli f0.50 p. 100 k.g.; boonen (stokprincesse) 17 Aug.13 Sept. f 1 per 100 k.g. enkele stam- princesse 17 Aug.—27 Sept. fl per 100 k.g.; dubbele stamprincesse 17 Aug.27 Sept. fl per 100 k.g.; snijboonen 10 Aug.—13 Sept. f 1 per 100 k.g.; pronkboonen 14 Sept.27 Sept. f 1.50 p. 100 k.g.; tuinboonen 22 Juni 12 Juli f0.50 per 100 k.g; doperwten (alleen rijserwten) 29 Juni—12 Juli fl per 100 k.g.; peulen 8 Juni—14 Juni f2 p. 100 k.g.; sla 18 Mei—12 Juli f0.10 p. 100 st; sla 13 Juli 27 Sept f0.10 p. 100 st; spinazie 4 Mei- 24 Mei f 0.50 per 100 k.g. Bepaald is, dat de genoemde producten niet voor steun in aanmerking komen, in dien deze: a. administratief zijn geveild tenzij het voor het koelhuis bestemde drui ven betreft; b. op contract zijn verkocht; c. ingevolge de gestelde kwaliteitseischen ge rangschikt zijn onder de afwijkende of af gekeurde producten; d. op een andere vei ling zijn geveild dan waartoe de teler ge- rechtigd was. Kunstzijde-export gestegen Zoowel naar waarde als gewicht De totale uitvoer uit Nederland van rens van kunstzijde bedroeg volgens de pu blicaties van het Centraal Bureau voor de Statistiek over Maart j.L 784.724 (v. 627.371 en v. j. 570.274) Kg. netto, ter waarde van 1.511.813 (v. m. 1.189.440 en vorig j. 984.160). De gemiddelde prijs per Kg. netto is gestegen tot 1.93 (v. m. 1.90). Oud-Burgemeester van Kethel en paland Te 's-Graven(hage is op dien leeftijd van 69 jaar overleden de heer J. L. Verveen, oud-burgemeester van Kethel en Spaland. De heer Verveen werd 16 Juni 1867 gebo- :n. Hij bozocht de H.B.S. te Delft en werd ambtenaar ter secretarie ia zijn geboorte plaats Berkel en Rodenrijs, waar hij later ook de functie van gemeentesecretaris be kleedde. In het vereeniging§leven van Ber in Rodenrijs nam de overledene een vooraanstaande plaats in. Bij K. B. van 14 October 1907 werd de heer Verveen benoemd tot Burgemeester van Kethel en Spaland. Op 6 November daaroD- volgend vond de installatie plaats. Op 1 Juni 1934 werd de heer Verveen, die tevens de. functie van gemeentesecretaris vervulde, eervol als Burgemeester ontslagen. De heer Verveen was hoofdbestuurslid van de Hotl. Mij voor Landbouw en Hoogheemraad van Delflamd. De Regeering erkende zijn verdien sten door hem te benoemen tot ridder in de orde van Oranje Nassau. De begrafenis vindt plaats 13 April omstreeks 2 uur op de be graafplaats der Ned. Herv. Kerk te Berkel en Rodenrijs. Begrafenis C. H. Brinkers (Van onzen correspondent). ZOETERMEER, 9 April. Heden had alhier op de Algemeene Begraafplaats onder zeer groote belangstelling de teraardebestelling plaats van den heer C. H. Brinkers, die bij een verkeersongeval op Zondag j.l. op zoo tragische wij®e om hei, leven kwam. Nadat door Ds. H. Verslui s. Geref. pre dikant alhier, in de ouderlijke woning een rouwdienst was gehouden, vertrok een zeer lange stoet naar de begraafplaats. Personeel van de N.V. Margarine Groothandel en N.V Zelandia, ten getale van pl.m. 100 personen, sloot zich achter den stoet aan. Vele zaken relaties, vrienden en kennissen liepen even eens mede in den stoet. Op de begraafplaats waren zeer veel autoriteiten aanwezig Nadat het stoffelijk overschot op den familiegrafkelder was geplaatst sprak Ds. H. Versluis. Hij herinnerde aan de schok van ontroering, ja zeilfs verbijstering welke door de gemeente was gegaan bij het ver nemen van de droevige tijding en wees op de kortstondigheid van het leven. Als vertegenwoordiger van het personeel der N.V. Hollandsche Margarinefabriek te Wijchen spraak de heer J. Hettema. De heer J. S t o u t te Zoetermeer sprak namen» het geheele personeel alhier; de here P. de Jong namens directie, commissarissen en personeel van Zelandia te Zoetermeer. Bur gemeester Middelburg herinnerde aan het raadslidmaatschap van den ontslapene Waar woorden van troost te kort schieten, wenschte hij de familie toe dat zij een6wil- lend mochten zijn met den Raad Gods. Dr Palte sprak namens het Comité Ouden Hierna werd de lijkkist in den grafkelder neergelaten en werd een schat van kransen en bloemen rond het graf gelegd. De heer H. C. Brinkers. als oudste broeder dankte allen voor de laatste eer Export van radio-artikelen Gedaald in Maart Blijkens mededeeling van het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg de uit voer van radio-artikelen over Maart j.l. 702.585 (v. m. 772.577 en v. j. 340.227) Kg. bruto ter waarde van ƒ3.258.383 (v. m. 3.396.756 en v. j. 1.669.665). Onze gloeilampen-export Stijging naar waarde en hoeveelheid VOORNAAMSTE NIEUWS Dit nummer bestaat uit VIER bladen en het Zondagsblad De deputaten-vergadering der Anti revolutionaire Partij. De stapelloop van de „Nieuw-Amster dam". Bij de handelsbesprekingen tusschen Indië en Japan is op de belangrijkste pun- ten overeenstemming bereikt. Over Maart bedroeg de uitvoer van metaal draadgloedlampen voor meer dan 16 volt 1,283.800 (v. m. 912.300 en v. j. 929.800) stuks ter waarde van 478.950 (v. m. 410.332 en v. j. ƒ347.019) en voor 16 volt en lager 1.220.110 (v. m. 748.800 en v. j. 532.800) ter waarde van 179.339 (v. m. 154.238 en v. j. ƒ73.723). De deelnemers aan de eerste, op 5 Maart, te Edeghem gehouden Conferentie van het Geref. Evangelisatiewerk in België. Van links naar rechts: Ds B.W. Ganzevoort. GentH. A Jonkers, evangelist. Denderleeuw: Ds A. Lauwers. Brussel: B. ter Haar, evangelist, Antwerpen: Ds J. Maaskant. Brussel: candidaat D. A. Ziilstra Mechelen en Ds H. J. Winter. Antwerpen, Na een botsing met een Engelsch stoom schip in de Noordzee is een treiler uit IJmuiden gezonken: een van de tien op varenden is verdronken, de anderen zijn gered. De staking van taxichauffeurs te Am* sterdam is geëindigd. Voor de Raad voor de Luchtvaart ia gisteren het vliegongeluk onder Stompwijk behandeld. De Internationale Suikerconferentie. In Duitschland verspreidt een illegale partij vlugschriften tegen het huidige be wind. Een Japansch toestel, de „Verheven Wind", heeft een record-vlucht Tokio Londen gemaakt. Er is sprake van de voorbereiding-van een Italiaansch-Roemeensch vriendschaps verdrag. De weg naar Bilbao ligt thans voor Mola's troepen open. (Adv.) BOEKHOUDINGEN BELASTINGZAKEN J. M. van Osnabrugge KR00SWIJK - Telef. O.-B'land 108 ASSURANTIES EFFECTEN (Adv.) BETONHOUT KISTENHOUT Houthandel „ALBLAS" N.V. WADDINXVEEN OpslaglaaLsen te: Rotterdam: Zwaanshals 119—121 's-Gravenhage: Fahrenheitstx. 343 TRirLEX - Vraagt prijs - LIJSTWERK KUNST EN LETTEREN In het Nederlandsche gezantschapsgebouw te Brussel had een receptie plaats dora de Nederlandsche gezant en mevri Patijn georganiseerd ter eere van drie Viaamsche letterkundigen, Stijn. S t r e u ve ls, Fernand Toussaint van Boelaere en Prof. Dr. Aug. Vermeylen, hoogleeraar te Gent, door Koningin Wiïhelmina benoemd: de ser- ste tot conmmandeur in de Orde van Oranje Nassau, de beide anderen tot groot-officier in dezelfde orde. Bij deze gelegenheid hebben de gezant en mevr. Patijn behalve de mi nisters H oste en Van Isacker ook tal rijke Vlaamsohe en verscheidene Nederland sche letterkundigen uitgenoodigd. De Nederlandsche gezant, het woord ne mend. zeide, aldus verneemt het Vad., dat het H.M. behaagd had de drie genoemde Viaamsche letterkundigen een hooge onder scheiding toe te kennen. De houding van de Nederlandsche regeering ten aanzien van de Viaamsche beweging sluit alle inmenging in buitenlandsche aangelegenheden van België uit. Nederland zou eveunin dulden dat men zich met zijn binnenlandsche politiek zou bezig houden, maar op cultureel gebied is samenwerking en steun gewenscht. Neder land kan niet vergeten, dat de Vlaarnscne cultuur deel uitmaakt van de Nederlandsche cultuur. De Nederlandsche cultuur in haar geheel is een aangezicht mot twee voor hoofden. een Vlaamsdh en een Hollandsch. Spr. verheugde zich over de bloei der Viaam sche letterkunde, die het geestelijk bezi4 van de Nederlandsche stam verruimt er verrijkt. Na deze toespraak en de overt-an digi ha van de versierselen der verleende onder scheidingen aan de drie Viaamsche letter kundigen, is de thee geserveerd en onder hielden de gezant en mevr. Patijn zich nog geruime tijd met hun literaire gasten. Tegen geringe kosten kunt U onze volledige, schriftelijke opleiding volgen tot ETALEUR, ETALEUSE Gretl» plutsingsbureeu. Vreeg zonder verplichting inlichtingen btj A.S.S.O. Nleuwepletn 31, Arnhew, Telefoon 24597

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1