BEHANGSELS Neerlands vlaggeschip gereed voor den stapelloop DONDERDAG 8 APRIL 1937 TWEEDE BLAD DE VERLAGING DER MONOPOLIEHEFFINGEN Voor de handel van groote beteekenis Broodprijsverhooging wordt er door geremd Zooals we Maandag hebben kunnen lezen is de verlaging van de monopolieheffingen op granen bij invoer in ons land eindelijk werkelijkheid geworden, nadat reeds lang van verschillende zijden erop was aange drongen. Was vroeger deze heffing noodig geweest om de marktprijs van de tarwe in ons land op een peil te brengen, dat de tarwe verbou wende boeren aan de kostprijs van hun pro duct konden komen, in de laatste tijden waren de omstandigheden zeer gewijzigd. Midden 1933 was de wereldmarktprijs van tarwe buitengewoon laag en bedroeg f 3.50 Door een monopolieheffing van f 1 werd toen de prijs in Nederland op f 4.50 gebracht. Ruim een jaar later, September 1935, werd bii dezelfde wereldprijs de heffing bepaald od f 1.50. Nog weer een jaar later was echter de wereldprijs gestegen tot f 5. Toen werd de heffing niet, zooals men had kunnen ver wachten, verlaagd, doch ze bleef gelijk en werd kort, daarop zelfs gebracht op f 2 op welk bedrag ze zelfs bleef gehandhaafd, toen in het begin van het loopend jaar de prijs van de tarwe al hooger klom en in Januari 1.1. od f 8.50 aanlandde. Steeds sterker kwamen de protesten los, vooral nu de markt al maar bleef stijgen en reeds op f 10 noteerde, waarbij de heffing dus heelemaal niet meer in overeenstem ming was met de bedoeling, waarvoor ze in het leven was geroepen. Zelfs uit de kringen van de landbouw rees verzet. We herinneren er slechts aan hoe de heer Ruiter, secretaris van de groote katholieke boei-enorganisatie, als lid van de Eerste Kamer er bij de behandeling van de begrooting van het Landbouwcrisisfonds op wees. dat „van alle ingewikkeldheid ont daan. de huidige toestand beteekent, dat de tarweboer met behulp van de steunregeling minder voor zijn product ontvangt, dan hij zou ontvangen, indien de markt geheel vrij gelaten zou worden en het uitgebreide, dure en lastige steunmechanisme opgeheven worden". Er moest dus wel een zeer gewichtige re den zijn waarom de heffing maar gelijk bleef. De minister noemde die reden dan ook omonwonden: het landbouw fonds had de baten van de; fing noodig om andere agrarische tak ken te kunnen steunen. Of het feit, dat men op deze wijze de eene groep boeren onthield, wat men anderen gaf, wel te verdedigen was, daarop zullen we thans niet nader ingaan. Zeker is het dat het besluit tot verlaging der rechten alge meen toegejuicht wordt. Zoo schreef Ave in „Schakels", het blad van de Amsterdamsche gx-aanbexire en van de gi-aamimporteurs: „De graanhandel begroet de eerste grootscheepsche monopolieverlaging als de eerste kloeke stap in de richting van terugkeer tot meer vrijheid in de handel van agrarische producten tot welzijn van de graanhandel. Hij ziet tevens in de verlaging der rechten een vervlakking van de belangen tegenstelling, die tusschen de verschillen de agi-arische bedrijfstakken door de graanbelasting werd opgei-oepen en ver sterkt, al werd de uiting van die tegen stelling zooveel mogelijk organisatorisch onderdrukt. Vrijere ontwikkeling dier bedrijven, liefst zonder ambtelijke inmen ging, kan de verlaging inluiden. Een landsbelang beteekent de verlaging door de vermindering van de druk op de meest noodzakelijke levensbehoeften". Wat dit laatste aangaat, kunnen we nog opmerken, dat het broodmeel voor slechts 35 net. bestaat uit zg. Vita-tarwe, dat is in- landsche tarwe, die de regeering levert, en voor de rest, dus 65 pet., uit buitenlandsch tarwebloem. De verlaging der rechten op deze buiten- Iandsche tarwe van f 1 heeft dus wel eenige invloed op de prijs van broodmeel (doch dit is gemiddeld slechts ca. 88 ent. per 100 kg broodmeel, daar van 100 kg tarwe 75 kg bloem gemalen wordt en zooals we zagen voor 65 pet. uit buitenlandsch bloemmeel bestaat)De bakkers waren echter achter met de bi-oodprijsverhooging bij de snelle stijging van de wereldtarwemarkt. Deze heffingsver laging zal dan ook onzes inziens geen hrood- prijsverlaging beteekenen, doch alleen rem mend werken op broodprijsverhooging. In dit verband mag nog gewezen worden op de regeling van de Vita-tarwe, die begin Februari met een gulden werd verlaagd en gebracht werd op f 14.70. Door deze Vita- tarwe-regeling ontvangt het Landbouw crisisfonds ook reeds een aardig bedrag, daar de regeerng aan de boeren nog geen Eén minuut vol angstige spanning 60.000 toeschouwers verwacht Wat de „Nieuw-Amsterdam" is en wat ze wordt! Zaterdagmiddag omstreeks kwart voor vier komt er een minuut vol span ning. Dan moet Neerlands vlaggeschip, de „Nieuw Amstex-dam" van de helling loopen, wanneer met een enkele bijlslag door H. M. de Koningin de klinkdraad wordt doorgehakt en de klinken weg vallen. Die spanning zal er zijn bij de meer dan 60.000 toeschouwers, die voor de plechtigheid op de Heyplaat en in het Westen van Rotterdam worden ver wacht.... maar die spanning kan nooit grooter en angstiger zijn dan bij de scheepsbouwers, voor wie van die ééne minuut zoo ontzaglijk veel afhangt. Zal de stapelloop vlot gelukken? Voorbereidende maatregelen „Ja" zegt ieder, die weet, hoeveel zorg juist altijd bij de Rotterdamsche Droogdok maatschappij aan de voorbereiding van een stapelloop wordt besteed. .„Hopelijk!" zegt de ingewijde op het ge bied van de scheepsbouw, want hij weet, dat een stapelloop altijd een riskante ondex-- neming blijft. Alles woi'dt keurxg voor- bex-eid; goed: maar één ongelukkige spijker, die tusschen slede en goot tex-echt komt, kan tot gevolg hebben, dat dat reuzen-schip als eexx muur blijft staan, dat er geen ver wikken en bewegen aan te krijgen is. De vreugde, zich uitend in toespraken champagne is bij een gelukkige stapelloop geen pose, maar werkelijkheid. Hoe groot zal dan de vreugde zijn als deze stapelloopvlot van stapel loopt in tegenwoordigheid van H. M. de Koningin, misschien ook van het Prinselijk paar, on der toezicht van verschillende Ministers en van vele duizenden voox*aanstaande per sonen, die op de speciaal voor de plechtig heid vervaardigde tribunes een plaats heb ben gekregen en tienduizenden daarbuiten. Alles is er natuurlijk op gezet om de voor bereiding zoo goed mogelijk te doen zijn Het schip, dat aanvankelijk gebouwd is op 120 kielstoppingen en 184 z.g. kimstoppin- gen, is de laatste weken op de z.g. goten gezet. Een deel van de kielstoppingen is weggeruimd en daardoor was liet mogelijk de goten over de volle lengte van de kiel onder het schip te brengen. Deze goten zijn 200 M. lang en bestaan uit Amerikaansch Grenen balken, die onderling stevig aan elkaar zijn vei'bonden. Hetzelfde geschiedt met de sleden, die over de goot heen met het schip te water moeten glijden. Deze sleden zijn 195 M. lang en 1.96 M. breed. Ze bestaan uit 7 Ameri kaansch grenen balken van 28 x 28 c.M. die door zware moeren tot een onwrikbaar ge heel zijn samengeperst, terwijl de sleden ook in de lengte door zware ijzerconstruc ties tot een geheel zijn verbonden. De sleden zijn met zware stalen kabels, die aan fxixitmoerén zijn bevestigd, tot één geheel met bet schip zelf gemaakt- Waar de kiel van het schip zelf geen ge heel meer vox*mt met het schip, dus aan den boeg en de achtersteven, is tusschen slede en schip een zeer zware constructie ■taand hout aangebracht. Dat zijn Geen wonder, dat de rook vaak van de helling Vliegt op dat moment.. Zoolang de stapelloop niet moet plaats hebben blijven behalve de goten en de sleden nog 48 kimstoppingen onder het schip staan, waar het dus op rust tot één uur voor den stapelloop. Het rammen Zaterdagmiddag omstreeks kwart voor drie zal begonnen worden met het z.g. „rammen", het wegslaan van de kimstop pingen, waarop de Nieuw-Amsterdam to-t nu toe is blijven rusten. Dat rammen is weer een verantwoorde lijk werk, omdat het zeer gelijkmatig aan beide zijden van het schip moet geschieden. De symmetrie mag geen oogenblik in gevaar worden gebracht. Er komen 8 ramploegen, ieder bestaande uit 10 man. Deze slaan dus de stoppingen weg en de gang van zaken zal van minuut tot minuut nauwkeurig worden gevolgd totdat het belletje gaat „hoogste tijd!" waarop aan H. M. de Ko ningin zal worden verzocht de laatste be letselen te willen wegnemen. Het is van groot belang, dat dit moment nauwkeurig wordt berekend, want Nieuw-Amsterdam moet precies op het „dood tij", het oogenblik, waarop er geen vloed en geen ebsti'oom in de x*ivier is, de Nieuwe Maas bereiken. Wanneer dat oogenblik zal zijn is zelfs nu nog niet nauwkeurig te berekenen, dat veel afhangt van de windrichting windkracht. Een half uur vóór en een half uur na de stapelloop van de Nieuw-Amsterdam zal alle scheepvaart op de Nieuwe Maas voor Rotterdam worden stopgezet, wel een bewijs hoe groot gewicht men aan een gun stige stapelloop van Neerlands vlaggeschip hecht. Vooral de apostelen van het voorschip hebben een ontzaglijke druk op te vangen wanneer het achterschip het water reeds heeft bereikt en dus omhoogrijst, terwijl het oorschip dan nog op de helling rast. f 10 betaalt. Wanneer dan ook de Vita-tarwe- prijs verlaagd zou worden tot het normale prijspeil zou dit grooter invloed hebben op de broodprijs. Doch de verlaging van 8 Februari 1.1. heeft het Landbouwcrisisfonds reeds ca. 3 millioen gulden doen missen, ter wijl de thans verlaagde heffing dit fonds od een derving van inkomsten van rond 12 mil lioen gulden komt te staan (6 millioen voor de tarwe en 6 millioen voor de andere graan soorten), zoodat we dus niet durven hopen op ingrijpende verlaging van deze Vita- tarweprijs binnen zeer korte termijn. De thans verlaagde heffing brengt ons echter in de goede richting en verdient daar- alle waardeering. tarvveprijs binnen zeer korte tijd. Een flinke portie vet Wanneer men de Nieuw-Amsterdam z< maar met de daaraan verbonden sleden ov_, de gereedgekomen goten te water liet glij den aangenomen, dat er inderdaad bewe ging in het schip zou zijn te krijgen zou er «ogenblikkelijk een groote bi'and uit breken De boot weegt momenteel rond 15 mil lioen K.G. en dat zou zulk een wrijving ver oorzaken, dat de voorraad hout, rond 1000 M3, waarvan alleen voor de apostelen 670 M3, beslist in vlammen zou opgaan. Om het schip beter te doen glijden deze brand te voorkomen is er een dikke laag vet tusschen goten en sleden aan gebracht Voor dit glijvak van 15 m.M. dikte heeft men gebruikt 9000 K.G. zuiver rund- vet. 5000 K.G. stearine en 3000 K.G. glyce- rine-zeep. De klinken los!de remmen er op! Komt het signaal „hoogste tijd" door, dan zal dus door H.M. de Koningin op de eere-tribune, welke alleen voor Haar en Haar gevolg is gebouwd en welke per lift bereikbaar is, de klinkdx-aad wor den doorgehakt. Op dat oogenblik valt niet alleen de met bloemen versierde flesch cham- pagnè waarmede het schip wordt „ge doopt" tegen den scheepswand te plet ter, maar dan gebeurt er ook iets veel belangrijkere. De klinkdraad is verbonden aan een stelsel van 12 klinken, die onderling parallel gekoppeld zijn. Door den eenen hamerslag vallen alle klinken tegelijk weg en de slede kan gaan glijden. Tot dat oogenblik was de slede hermetisch aan de goot verbonden. Als de speciaal voor deze gelegenheid ontworpen zilveren bijl dan ook op het hakblok valt, dan komt de minuut vol spanning, wanneer het schip het moet „doen". Gaat alles goed, dan zal men het gevaarte langzaam van tusschen de tribunes zien wegglijden, dan zet de muziek het volkslied in en de duizenden zullen juichen en zwaaien, terwijl alle stoomfluiten en sirenes een vreugd e- geloei zullen aanheffen... Op hetzelfde oogenblik blijft echter nog een andere spanning bestaan voor scheepsbouwers, n.l. of liet stelsel var remmen van 't schip goed zal f.unctioneeren Werd het schip in zijn vaart niet af geremd, dan zou het aan de tegenover lig gende rivieroever in den wal loopen. Dat moet natuurlijk worden voorkomen. Men gaat thans na een geslaagde proef neming met het tankschip Edward John ston ook bij de Nieuw-Amsterdam het stel sel van afremmen met kettingpeuren toe passen. Naast het schip liggen 20 zware kettinghoopen, elk wegende 3555 ton, tezamen ongeveer een millioen K.G. Deze „peuren" zijn met staalkabels, die een om vang van 20 c.M. hebben, aan het schip verbonden. Wanneer het schip het water bereikt, gaan de peuren werken,, dat wil zeggen, dat ze dan van den wal af ook in het water worden gesleept. Dat moet, bij zulk een enorm gewicht, natuurlijk een sterk remmende werking liebben. Deze nieuwe vorm van afremmen wordt betrouwbaarder geacht dan het uitgooien van ankers, dat vroeger geschiedde door de bemanning, die met bet schip mee van stapel liep. Uitgebreide maatregelen Uitgebreide maatregelen zijn geti'offen om een veilige stapelloop zooveel mogelijk te garandeeren. De Rijkshavendienst heeft de xïvier al een half uur te voren in de gevaar lijke zone dfgezet Men weet nu eenmaal nooit wanneer de onderetoppingen worden weggeslagen of het schip niet eerder dan af- gesproken is zal gaan glijden. De veiligheid van de toeschouwers wordt zooveel mogelijk bevorderd. Een groote dwars- en een nog grootere langs-tribune zullen plaats bieden aan eenige duizenden genooóigden; daarnaast is er op de werf voor vele andere duizenden plaats. Aan de overzijde, bij de Betonloods en op de terreinen van Müller en Co. worden ook nog duizenden toeschouwers verwacht, terwijl men zellfs te Perais en op het Haven hoofd van Schiedam op druk bezoek rekent. De electrificatie bij de Spoorwegen Binnenkort proefrijden De electrificatie op de lijn Den 1-Iaag—Gouda is reeds ver gevoi-derd, dat men binnen kort zal kunnen proefrijden. Het onderstation in Den Haag is vrijwel gereed. Het plaatsen iler palen in de richting Utrecht is reeds gevorderd tot aan Ilax- melen. Steun aan de Palingvisscherij De minister van Landbouw en Visscherij heeft bepaald, dat de >vNederlandsche Visscherijcen- trale" te 's-Gravenhage tot een totaalbedrag van 10.000 boven- maatsche aal van 25 tot 28 c.M afkomstig van de Zuidholland- sche Stroomen en van de Zuid- hol landsche benedenrivieren zal mogen aankoopen, ten einde de markt van dat product te steu nen en den afzet daarvan te bevorderen. De prijs, waarvoor de Centrale de aal zal mogen aankoopen, bedi-aagt ten hoogste 0.13 per pond. De aankoop zal uitslui tend geschieden in de navol gende aanvoeiplaat-sen: Moer dijk, Woudrichem, Den Briel en Pernis. De Centrale zal de door haar gekochte aal ter beschikking stellen van binnenvisschex-s, einde als pootaal te worden ge bezigd, tegen een prijs van 0.04 per pond. De vervoerkosten van de ge kochte aal van de aanvoerplaats naar het pootwater zijn voor rekening van de Centrale. Dreigend conflict te Waalwijk Te Waalwijk kwamen de leiders der R.K. en Chr. bonden van Fabrieks- en Transportarb. bonden met het personeel van de firma Pullens van Gerven en Co. in z.g. fabrieksvergadering bijeen. Besloten werd tot het stellen van een ultimatum dat 17 April a.s. afloopt. Het gaat om de invoering van het collectie* contract gesloten door de federatie n^et de arbei dersbonden. Bij niet-inwilliging zal tot staking worden overge gaan. Deze fii-ma is niet aange sloten bij de Federatie van Schoenfabrikanten, ook niet bij de plaatselijke vereeniging. Mocht het tot een staking ko men dan zullen hier circa 100 menschen bij betrokken zijn. ,,'k Verlustig mij vaak urenlang aan 't nieuwe R8cD behang!" Hoeveel mooier en rijker, hoeveel zönniger, hoeveel ruimer en lichter ook, zijn Uw kamers, als de wanden bekleed zijn met het prachtige R&D behangsel! R&D brengt ook dit voorjaar een collectie als geen ander: een weelde van vroolijk-lichte en stemmig-donkere behangsels, een ongekende rijkdom van artistieke dessins in verrukkelijke tinten, in degelijke „Fixa-Color" kleuren. Zie nu de R&D stalenboeken! Vraag ze Uw behanger. Vooral het mooiste boek Serie 50 en de boeken 16, 47, 48 en 49, de reclame-series van R&D. Informeer naar den lagen prijs: Uw grootste kamer nu vernieuwd en verfraaid voor een verheugend klein bedrag I Eenige fabrikantr. Behangselpapierfabriek van Rath Doodebeefver N. VAmsterdam. Toonzalen in 19 steden des lands wat de „Nieuw Amsterdam" is en wat het schip wordt. Het i s momenteel nog £en casco, waaraan secert het leggen van de eerste kielplaat op 3 Januari 1936 in totaal reeds 14.800 scheepsbouwmateriaal is verwerkt, casco is opgebouwd tot het upper-prome- nadedek, dat is het negende dek boven den tanktop. De twee resteerende dekken, nl. het bootendek en het sportdek worden na den stapelloop aan gebouwd. Wanneer het schip nl. te water is gelaten liggen reeds 8 sterke sleepbooten klaar om het „op te vangen" en naar de afbouwkade te sleepen. Deze afbouwkaae is speciaal, voor de „Nieuw Amsterdam" gemaakt Langs de kade werd een hooge kraanbaan opgesteld van 180 M. lengte. Hierop rijden twee kra nen elk met een sprei- van 33 M. en een hefvermogen van 10 ton. Terwijl het schip nog op de helling stond is men reeds be gonnen met het betimmeren van enkele dekken, het aanbrengen van de liften, rol trappen en andere hulpwerktuigen, tenvijl in elke hut reeds nu een automatische brand bliischinstallatie is aangebracht, die oogen- blikkelijk begint te werken wanneer in de hut de tempei-atuur boven een te voren be paald maximum uitkomt De tweede „Nieuw Amsterdam" De „Nieuw Amsterdam" is het tweede schip van dien naam dat voor de H.A.L. zal gaan varen en vergeleken met z'n vroegeren naamgenoot, welke ruim een kwarteeuw (van 1904 tot 1930) heeft dienst gedaan, is de nieuwe wel 'n kan jer. De oude „Nieuw Amsterdam" was 17.000 ton groot, de nieuwe 36.000. Nu we toch enkele cijfers noemen zul len we er nog maar enkele aan toe voegen: de lengte van het schip bedraagt 229 M., de breedte 26.9 M., de watei*ver- plaatsing is 37.500 M3., de geladen diep gang 9.55 M. Het schip krijgt een sierlijke vorm en twee gestroomlijnde schoorsteenen, welke een hoogte hebben van 12 M. en een diameter van 6Vfc bij 1C% M., afme tingen tusschen haakjes, waarbinnen een flink huis van drie verdiepingen zou kunnen worden gebouwd. De machine-installatie Van groot belang voor het schip wordt natuurlijk de machine-installatie, welke de Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissin- gen zal worden geleverd en voor een groot deel reeds klaar is. De „Nieuw Amsterdam" dt een dubbelschroefs turbineschip. Deze turbines, acht in getal, nl. vier op elke schx-oef, waarvan een voorschakel turbine per as, hebben een totaal vermogen van 34.000 P.K. en ook ongeveer 34.000 schoepen. Zes Yarxxiw-Scheldeketels leveren overver hitte stoom van een temperatuur van 395 graden onder een spanning van 36 atmosfe- waardoor aan de schroeven, die een diameter hebben van 6.20 M. en die elk 22.000 Kg. wegen, een omwentelingssnelheid kan worden gegeven van 131 per minuut. De snelheid, waarmee het schip zal varen staat uiteraard nog niet vast, doch men rekent op een behouden snelheid van 20Vfc mijl. De ^hines worden met olie gestookt; de in houd der tanks bedraagt 4500 ton. De electriciteit voor het schip wordt op gewekt door 3 turbogeneratoren van elk 1000 K.W. en 2 Dieselgeneratoren van elk 425 K.W., tezamen geschikt om een stad van 12.000 inwoners van stroom te voorzien. Een kleine stad 700 man, maar er is aan boord ook van alles en nog wat. Zoo komen erin totaal 12 super de luxe hutten, schitterend ingericht, met eigen badkamers, eigen radiotoestellen enz., 268 hutten 1ste klasse, 187 hutten toeristen klasse en 82 hutten 3e klasse; 377 badkamers en 242 douchekamers. Over de tien dekken zijn behalve deze hutten tal van zalen en salons. Om enkele voorbeelden te noemen: de eetsalon 1ste klasse, waar door 80 man per soneel zal worden bediend, wordt 54x15% M. groot, er komt een theater, een palmentuin op het opper--promenadedek, drie zwembas sins; 2 kindei-speelkamers, een gymnastiek zaal met zonnebad; twee hospitalen en een operatiekamer, social-hall, rooksalons een squash racket court en zelfseen hon denkennel. Aan de brandveiligheid van het schip zullen hooge eischen worden gesteld. We noemden reeds de Spinkler-inrichting in de hutten, maar bovendien krijgt het schip 48 waterdichte schuifdeuren, die elk van de commandobrug af electrisch bediend kunnen worden, maar ook ter plaatse be handelbaar zijn. Het aantal x-eddingsbooten bedraagt 22, aarvan 6 met dieselmotoren worden voortbewogen en twee een eigen radio-zend- installatie aan boord hebben. Hopelijk worden ze natuurlijk nooit ge bruikt. Er zou over de inrichting en afmetingen an het schip nog heel wat te zeggen zijn, docher moet ook wat te schrijven over blijven op het oogenblik, dat de „Nieuw Amsterdam" zal gaan proefvaren. Zoover is het pas omstreeks April of Mei het volgend jaar, en er zal nog hard ge werkt moeien worden voor het zoover is. Wie een kijkje heeft kunnen nemen in den wirwar van staal en ijzer aan boord van Neerlands vlaggeschip en dan in de directiekamer van de Holland Amerikalijn afbeeldingen heeft gezien van de luxueuse appartementen, die het drijvende hotel straks zal krijgen... die begrijpt pas, wat er bij den bouw yan zulk een schip te pas komt. Er i s reeds hard gewerkt vóór we nu zoover zijn, dat hopelijk op een stralende ROFFELRIJMEN. KASTANJE Nauw strijkt een zuchtje lentéluel Door de kastanjekroon Of knop na knop spreidt zilvergrijs En in elk poezelzacht étui Ligt als een teere schat In matbleek goud gevat Straks komt de tintelende zon En de kastanjekruin Zal domineeren door haar pracht In 't midden van de tuin Dan zal ze vol met kaarsen staan; Eén groote kandelaar Met duizend stille lichtjes, als Een groet aan 't jonge jaar. En speelt de Mei zijn dartel spel Met de kastanjeboom, Dan schudt hij al z'n bloemen af, Ontwakend uit de droom. Dan staat hij op de sneeuwen sprei Die in de zon versmelt. En onder 't breede blad duikt weg De vrucht die krachtig zwelt. (Nadruk verboden) LEO LENk lente-middag het reusachtige casco van dl helling zal glijden. Moge het resultaat van dien arbeid veilig tereort komen in het water van de Nieuwe Maas. het element waar een schip tocK altijd naar verlangt, waar het ook thuil hoort. Is het eenmaal zoover, dan kan pas gesproken worden over de ontmoeting me den grooten haringvijver, waar de „Nieuw Amsterdam" Hollands vlag hoog zal hou den als solide en comfortabel mailschip» de trots zoowel van alle braniekragen ala van den kleinsten lichtmatroos! De tribune, die speciaal voor de plechtigheid van a.s. Zaterdag gebouwd woedt en die 25.000 menschen zal kunnen bevatten Wat het schip is en wat het wordt Aan deze mededeelingen omtrent den sta pelloop kunnen wij nog enkele interessante gegevens toevoegen omtrent het schip zelf, Zulk een mailschip is ook eigenlijk een kleine stad. Niet alleen, dat de „bevolking" al groot is: er kunnen ongeveer 1150 passagiers wor den geboekt en de bemanning bestaat uit Twintig kilometer ankerketting moeten a.s. Zaterdag bij de tewaterlating van de "Niei o-Amsterdam" als ballast dienst doen» om bij het. ia het water glijden» de vaart van het schip eventueel te remmen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 8