OudeBoll STADSNIEUWS BOLL& DUNLOP 3.75 SCHIEDAM DONDERDAG 8 APRIL 1937 TWEEDE BLAD PAG. 6 Kring Leiden der E.H.B.O. Prop a g a nd a-weds trij den In tegenstelling met vorige jaren, toen 'de kring Leiden der E.H.B.O. haar wedstrij den in de groote Stadsgehoorzaal hield, werden dit jaar do wedstrijden, welke zich steeds in een groot aantal deelnemende af- deelingen en een flink aantal toeschouwers mogen verheugen, in het gebouw „De Pre diker' gehouden. Ook nu was de belangstelling buitenge woon groot. Alleen de zaal is iets te klein voor zulke wedstrijden. Als wij dit kleine euvel echter over 't hoofd zien kan er niets anders geconstateerd worden dan dat ook ditmaal teruggezien kan worden op een goed geslaagde avond, welke aan het aan wezige publiek wel de indruk gegeven zal hebben, dat de E.I-I.B.O. steeds paraat is. Alvorens de wedstrijden een aanvang na men sprak de voorzitter, dr. M. v. d. Stoel, een welkomstwoord, waarin spr. zich spe ciaal richtte tot den voorzitter der Ned. Ver., dr. B. W. L. Pernis. Verder werd dank gebracht aan de doktoren uit Leiden en omgeving, welke zitting hadden in de jury. Ook de schenkers van de prijzen werden niet vergeten. Daarna konden de wedstrijden een aan vang nemen. De deelnemende groepen wa ren in vier af deelingen gesplitst, n.l. een eere-afdeeling met een deelnemende groep, n.l. Voorschoten I, een afdeeling uitmun tendheid met. twee deelnemende groepen, een afdeeling seniores I en een dito senio res II. resp. met negen en acht deelnemen de groepen. Elke afdeeling kreeg een andere opgaye te verwerken, terwijl elke trrner. uit vijf personen bestond en wel twee patiënten en drie helpers. De groepen, welke een zeker aantal punten behaalden gaan over naar de volgende klasse. Deze punten bedroegen voor seniores II 125 punten of meer, senio res I 145 punten of meer en afd. uitmun tendheid 165 punten of meer. De groepen, welke minder punten be haalden dan vastgesteld degradeeren eqn klasse. De punten bedroegen hier: seniQres II minder dan 105 punten, seniores I minder dan 125 punten, afd. uitmuntendheid min der dan 145 punten en de eere-afdeeling minder dan 165 punten. Als men dus de uitslagen nader bekijkt dan ziet men spoedig, welke groepen pro- moveeren of degradeeren. Tenslotte de uitslagen? Eere-afdeeling: 1. Voorschoten I, 173 pun ten, Leider B. L. den Boef, 59 punten. Afdeeling uitmuntendheid: 1. Voorschoten II, 12-1 punten, leider W. L. Deen, 38 punten; •2.' Alphen, 119 punten, leider J._ Blom, 37 punten. Afdeeling seniores I: 1- Voorschoten IV, 152 punten, leider J. O. Verduin, 56 punten; 2. Leiden II. 146 punten, leider C. J. Piena, 54 punten; 3. Voorschoten II, 131.5 punten, leidster mevr. SikkermanNip, 51 pnt.; 4- Leiden I, 129 punten, leider W. H. Kampen hout, 45 punten; 5. Leiden III, 126 punten, leider H. C. Holtz, 42 punten; 6. Lisse II, 124 punten, leider A. Tates, 43 punten; 7. Noordwij k I, 109 punten, leider Schenke- veld, 37 punten; 8. Hillegom I, 105 punten, leider J. M. Warmerdam, 32 punten; 9. Sas- senheim I, 87 punten, leidster mevr. J. van Lierop, 31 punten. 'Afdeeling seniores II: 1. Stompwijk en O., 139 punten, leider J. Kroon 46 punten; 2. Stompwijk en O., 139 pnt., leidster mevr. Kroon, 43 punten; 3. Nóordwijk II, 122 pnt., leidster mevr. v. d. Weyden—de Groot, 39 punten; 4. Leiden I (brigade)i, 120 punten, leidster mevr. H. A. v. Ingen—Schenau, 3S punten; 5. Sassenheim II, 119 punten, lei der L. Bitze, 30 pun'en; 6. Leiden III (bri gade), 118 punten, leider I-I. Treur, 38 pnt.; 7. Leiden II (brigade), 114 punten, leider N. H. v. Leeuwen, 30 punten. Eere-afdeeling: 1. Voorschoten I. 144 pnt., leider 47 punten, wisselbeker; 2. Stompwijk, 126 punten, leider 38 punten; 3. Voorscho ten IV, 107 punten, leider 34 punten. Leidsche Chr. Korfbalclub „Pernix" Feestavond in de Graanbeurs, In de goedgevulde „Burchtzaal" heeft gisteravond de Leidsche Ghr. Korfbal club „Pernix" een propaganda-feestavond gehouden, van welke avond direct mag gezegd worden dat zij, dank een afwis selend programma en een prettige geest, uitstekend geslaagd is. De Voorzitter van de club, de heer W. F Karstens opende de A'ergadering op de ge bruikelijke wijze en drong in zijn openings woord aan op meer samenwerking tusschen de ouders der leden en het Pernix-bestuur. Pernix wil er haar deel in bijdragen om de Hollandsehe jeugd op te voeden tot flinke frissche jongens en meisjes. Dat streven ■mripi'ftii. Snr hfft.te CENTRALE WERKPLAATS VOOR JEUGDIGE WERKLOOZEN De arbeid aangevangen De jeugd In noodt Dat is een teeken des tijds. Duizenden jongemannen heb ben nog nimmer gewerkt en daarnaast zijn er zoo velen, die de ambitie tot den arbeid en de liefde voor een vak niet kennen, omdat zij nimmer geweten heb ben wat zulks beteekent. De jeugd, de vak jeugd is inderdaad in nood en liet gevaar dreigt, dat velen nim mer aan den arbeid zullen komen, óf omdat steeds weer jongeren gereed staan open- gekomen plaatsen in te nemen óf omdat de genen, die nu werkloos zijn hun vak verlee- ren of niet in staat zijn hum vale grondig te leeren. De jeugd in nood, de jeugd, die snakt naar arbeid! Er is reeds iets gedaan op het gebied der jeugdwerkloosheid, maar er kon meer ge- erdiemt de steun der ouderen. Spr. heette daan worden. De jeugdwerkloosheid is een Aquarium- en terrariumvereen. Scatofagus-Argus Dinsdagavond hield bovengenoemde ver- ceniging haar maandelijksche ledenvergade ring in Huize Feenstra. Tot ieders verras sing was veler leermeester, de heer P. H. v. Gijn, voorzitter van de A. en T. vereeniging te Arnhem, op de vergadering aanwezig. De voorzit-ter, de heer J. Gijzenjj, opende deze vergadering met een woord van wel kom aan allen en in 't bijzonder aan den heer v. Gijn. Op deze avond zou behandeld worden „Het gevaar van de Poelslak in het Aquarium", maar de spreker stelde voor deze lezing uit te stellen omdat mogelijk de heer v. Gijn het een en ander had te ver tellen. In minder dan geen tijd was men daarna met den heer v. Gijn in gedachten bij de vindplaatsen der Labyrinten. Spr. vertelde de gewoonten en gedragingen van deze vis- schen in de natuur om dan weer terug te gaan naar het kleine stukje natuur in huis. Willen wij nu deze visschen goed kweeken dan dienen we ook onze kweekbakken in overeenstemming te brengen met de na tuur. De Betta-splender b.v. is dan in staat twee schuimnesten 4e bouwen, een daar van om zijn jongen in te kunnen bergen, wat voor de ontwikkeling van het jonge vischje zeer noodig is. Veeal wordt de man te vroeg bij de jongen vandaan gehaald, uit vrees voor kanibalisme. De eerste week echter is de man behulpzaam bij het opne men van zuurstof, en wel met behulp van het labyrint. Ook vertelde spreker nog iets van de z.g. vinnenkanker. Bij het zoeken van de oorzaak waarom wij de visschen zoo kort. kunnen houden is het water van groote be- teekenis. In geen geval is het een twee jarige visch. Spr. zelf heeft er een van zeker zes jaar oud. Van belang achtte spr. het, dat men zelf in staat is aan de hand van een klein rekensommetje te bepalen wan neer een visch zijn voortplantingsleeftijd heeft bereikt. Spr. wenschte zijn rede te besluiten met teerst nog iets te zeggen over :t levend barend Gub-vrouwtje. Zoo'n vrouwtje mogen wij nimmer langer dan een jaar in onze gezel- schapsbak houden. Na dien tijd is zij zeer gevaarlijk voor het gezelschap en is het lang niet denkbeeldig, dat zij de oorzaak kan zijn van het uitsterven van de geheele °&Na de pauze .waarin 'drie nieuwe leden zich lieten inschrijven, vertoonde spr. nog verschillende experimenten met de micros coop. Het was een leerzame avond. ook welkom de afgevaardigden der bij de C.K.B. aangesloten vereenigingen uit de om geving en vooral ook Ds, H. Thomas, die zoo hartelijk met Pernix meeleeft en die dank zij zijn jonge hart, dë jeugddominé bij uitnemendheid mag worden genoemd. Het programma werd voor de pauze ver zorgd door de Pernixrieden zelf. Ze hadden al dadelijk groot succes met een nummertje „omgekeerde" gymnastiek. De gezichten der gymnasten waren op het achterhoofd aan gebracht hetgeen een koddige indruk maak te. Een lintenspel door de meisjes junioren en een linnen-weefsters-dans van de oudere Pernix-dames ontvingen zooveel bijval dat zij gebisseerd moesten worden. Hot waren dan ook bijzonder aardige num mere, goed voorbereid en vlot. en sierlijk uit gevoerd. Het, muziekgezelschap „Sappho" zorgde voor de noodige afwisseling. Na de pauze, waarin een verloting gehou den werd, waarmee het ook al bijzonder vlot ging, werd door de Abelspelers opgevoerd, 't blijspel „Voor de derde maal", dat een goede vertolking genoot. De hoofdrol-speelster ont ving bloemen. De avond werd door Ds. Thomas met dankgebed gesloten. Leidsche aqurarium- en terrarium vereeniging „De Natuurvriend" Lezing G. W. Keijzer Gisteravond hield de bekende Rotter- damsclie amateur siervischkweeker de heer A. W. Keijzer in de groote zaal van huize van Wijk een lezing voor leden en intro duced van bovengenoemde vereeniging. Als onderwerp had spreker gekozen „De kweek van onze aquariumbewoners". In een inlei dend woord zeide spr. dat men in de aller eerste plaats de vraag moet stellen, wat brengen wij bij elkaar en wat is een eerste vereischte. In het kort samengevat zal het antwoord luiden de dieren moeten kernge zond zijn, niet te oud en de rug en buik vinnen moeten goed uitstaan, niet slechts een uur, maar steeds en de visschen moeten minstens één-jarig zijn. Als men deze fac toren in acht neemt zal men aldus spr. al tijd succes boeken. Spr- behandelde de kweek van goudvis- schen en bittervoorns alsmede de kweek van levendbarende labyrinthen barbeelen en zalmen- Ook werd de kweek van Rasbora Hetermorpha besproken. Nadat spr. nog uitvoerig op een 2 maanden geleden uit Amerika geimporteerd zelf voort te kweeken levend vischvoedsel gewezen had, besteedde spr. het verdere gedeelte van zijn lezing aan het groot brengen van de jonge visschen. Onder luid applaus eindigde hij zijn causerie, waarna de voorzitter, de heer W. Zwart hem dank bracht. Nadat een ruim gebruik gemaakt was van de gelegenheid tot vragen stellen werd deze drukbezochte vergadering te circa elf uur gesloten. Zij nog vermeld dat de secretaris eenige nieuwe leden mocht inschrijven. Chr. Middenstandsvereen. Lezing van den heer A. P. A. Eskens In één der zalen van „De Burcht" werd gisteravond een vergadering van den Chr. Handeldr. en Ind. Middenstand gehouden. Deze vergadering, die als slotvergadering der wintercampagne bedoeld was, kon ook bijgewoond worden door de dames en vol wassen (huisgenooten der leden, die hiervan een ruim en dankbaar gebruik gemaakt heb ben. opening en gebed door den voorzatter, den heer C. Schout, werden eerst eenigo huishoudelijke zaken afgedaan. Hierna, te ongeveer 9 uur, ving de heer P. A. Eskens, oud hoofd-inspeoteur van politie alhier, zijn aangekondigde lezing met lichtbeelden aan over „Oud Leiden". Aan de hand van heldere en duidelijke lichtbeelden kregen we te zien hoe Leaden er in vroeger eeuwen uitzag en hoe het stadsbeeld zich in den loop der tijden gewijzigd heeft. Op pret tige en onderhoudende wijze heeft de heer Eskens de beelden toegelicht, waaruit bleek dat hij over een «eer groote historische ken nis beschikt. De 'Lezing werd door de talrijke aanwezigen- met. zeer veel aandacht gevolgd en uit het dankbaar applaus bij het einde bleek hoe zeer men genoten had. Met eenige welgekozen woorden dankt de voorzitter den hoer Eskens voor de®en genot vollen en leerrijken avond. Na dankgebed door den heer Van der Tas sloot de voorzitter dezen mooien goedgeslaag- tvond. KAMER VAN KOOPHANDEL VOOR RIJNLAND "Wijziging. No. 78. 6 ApriL De Leidsche Broodfabriek. Leiden, Nieuwe Mare 1. N. Comm.; Dr. J. J. van Eelt, Leiden. 4381. 6 Aipril. L. A. van Rrero en Zoon. Leiden, I-Iooge Morsclnveg 3S. Aanleg van gas- en waterleiding. Dc zaalc is met ingang van 5 April 1937 in liquidatie getreden. Liq.: Mr. R. J .J. Trap- man, Leiden. 7 April. Leidsdhe Groothandel, Leiden, Laragebrug 35, grossierderij in koek, banket en suikerwerken. Oph. fil.Voorburg, Oos> 'einde S9, „Risettc", dd. April 1937. Nieuwe Inschrijving. 6917. 6 April. Woning bureau en Assurantiekantoor van Duuren. Leiden, Burgsteeg 7. E.; K. L. van Duuren, Leiden. 6916. 6 April. De Groot. Leiden, Donker steeg 1. Kleermakers- en naaistersfourniturenhandel E.: .T. II. M. de Groot, Heemstede, Gevölm, J. M Velis-de Groot, Leiden» vraagstuk geworden, dat al veel hoofd brekens heeft gekost.. Alle middelen, welke poogden eenige oplossing te brengen, brach ten wellicht eenige verlichting, maar uit komst geenszins. En toch rnogen we (niet bij de pakken gaan neerzitten onder het motief van: het helpt toch niet. Daarom besloot de gemeenteraad on langs, in navolging van hetgeen reeds in 'n dertigtal gemeenten in het land was geschied, tot stichting van een Cen trale Werkplaats voor Jeugdige Werk- loozen (16—24 jaar), welke een plaats zou krijgen in een gedeelte van de voor malige katoenfabriek aan de le Looier straat. Op uitnoodiging van de Commissie voor deze werkplaats brachten wij deze week een bezoek aan de lokalen, waar de jeugdige werkloozen te werk gesteld zullen worden. Daar vonden wij de heeren weth. J. van Stralen, den heer G. P. E. Weyer, chef alge- meene zaken ter gemeentesecretarie, secre taris der Commissie en den heer Th. v. d. Laken, leider van de Centrale Werkplaats, die ons enkele inlichtingen verstrekten, om deze instelling meer bij het publiek bekeend te maken. Het doel der Centrale Werkplaats. Omtrent doel en inrichting van de Cen trale Werkplaats deelde weth. van Stralen ons het volgende mede: Het doel der Werkplaats De centrale werkplaats zal aan jeug dige werkloozen van 1624 jaar, die een vak verstaan, gelegenheid bieden, om 1 hun vakbekwaamheid te behouden en te verhoogen, opdat zij, wanneer de op leving, die zich thans doet waarnemen, doorzet, een plaats in het productie proces zullen kunnen innemen. De werkplaats zal daartoe van de technische hulpmiddelen worden voor zien. welke noodig zijn om de jeugdige werkloozen. wat hun vak betreft, geheel op de hoogte van den tijd te brengen. De vakken, welke zullen worden beoefend zijn metaalbewerking (bankwerken. draaien, lasschen, plaatwerken, enz.) timmeren, schilderen, enz. Ten einde de jeugdige werkloozen geheel in de sfeer van een op normale wijze geleid bedrijf te brengen, zal de gang van zaken in de Centrale Werkplaats met die sfeer ge heel in overeenstemming worden gebracht, hetgeen het den jongen werkloozen gemak kelijker zal maken zich aain de verhoudin gen in het vrije bedrijf aan te passen. De werktijd in de Centrale Werkplaats be draagt 28 uur per week. Aangezien de Centrale Werkplaats wordt opgericht uitsluitend met de bedoeling om de jeugdige werkloozen in de gelegenheid te stellen zich heter voor den strijd om het be staan toe te rusten en niet om producten te vervaardigen en met winst van de hand te doen,, is zij meer te vergelijken met een op leidingsinstituut, dan met een particulier bedrijf. Het spreekt dan ook vanzelf, dat geen werkloonen aan de jeugdige werkloo zen kunnen worden uitbetaald. Wel echter wordt aan de jeugdige werk loozen een zoogenaamde slijtagevergoeding uitgekeerd van f 1.— per week, welke, ge lijk de naam reeds aangeeft, dient om tege moet te komen in de kosten van grootere kleedingslijtage als gevolg van het werken in de centrale werkplaats. Deze vergoeding wordt buiten beschouwing gelaten bij de be rekening van den eventueelen steun van het gezinshoofd. Registratie der jeugdige werkloozen. Is op zichzelf de Centrale Werkplaats van groot belang voor de betrokkenen, dat be lang zal nog grooter worden, indien de regis tratie van jeugdige werkloozen zal worden aangevangen, hetgeen binnen enkele weken zal geschieden. Door de registratie zal ten aanzien van iederen jeugdigen werklooze hekend zijn, wanneer hij werkloos was en of hij die periode heeft bestead aan verdere vakbekwaming. Het is zonder meer duide lijk, dat diegenen der jeugdige werkloozen de beste kansen hebben, om een volwaardige plaats in de maatschappij in te nemen, die kunnen aaintoonen, dat zij in een periode van gedwongen lediggang hun beschikbaren tijd hebben gebruikt op een wijze, welke hun aanspraak op zoodanige plaats geeft. De Centrale Werkplaats en de registratie van de jeugdige werkloozen, zullen ertoe leiden, dat in de eerste plaats de ijverigen en bekwamen arbeid zullen bekomen. Daarom is het van zoo groot belang voor de jeugdige werkloozen, om zich voor in schrijving aan die werkplaats aan te mel den! Met de oprichting van de Centrale Werk plaats is inmiddels aangevangen. De werk zaamheden -bestaan nog hoofdzakelijk uit sloop- en breekwerken. De aanmelding voor dit werk is nog niet, zooals spr. gaarne zou wenschen. Hopelijk vindt dit alleen zijn oorzaak in den aard van de voorbereidende werkzaamheden, die, naar spr. moet erken nen, ook niet erg aantrekkelijk zijn. Hij zoekt echter naar middelen om dit werk eenigermate te animeeren. Op het. oogenblik is een 22-tal jongens aan het werk. Voor een grooter aantal is plaats. Spr. hoopt, dat de jeugdige werkloozen spoedig het nut zullen inzien, hetwelk do Centrale Werkplaats voor hen kan afwerpen en dat tot aanmelding bij den leider van de werk plaats. bureau houdende in het gebouw le Looijerstraat, in grooten getale zal worden overgegaan. We behoeven aan "deze uiteenzetting eigen N.V. Maatschappij voor hypothecair crediet in Nederland (waarmede gefusioneerd de N.V. Maastrichtsche Hypotheekbank v. Nederland) Gevestigd te 's-Gravenhage Thans verkrijgbaar: 4 pandbrieven 100 pandbrieven 98>£ met 2 uitloting per jaar lijk niet veel toe te voegen, zij spreekt voor zichzelf, d.w.z. voor het. belang der jeugdige werkloozen, die met de oprichting dezer werkplaats ten zeerste gebaat zullen zijn. 't Is waai-, het werk moet hier beginnen met het opruimen en sloopen van veel din gen, welke weg moeten en eerst dan kan aan de inrichting begonnen worden. Kort- zichtigen, die reeds werk vonden, hebben reeds den brui aan gegeven, in de hoop later als de inrichting voltooid is aan den gang te kunnen gaan. Of dat zal lukken? Wie zich spoedig aanmeldt en dus toont werklust te bezitten, zal zich daarover later wanneer hij toont een goed vakman te zijn, niet beklagen. Wat er voor de jeugdige werkloozen te doen is? De groote moeilijkheid is de vraag of dit of dat werk concurrentie beteekent voor het productieve werksvsteem. Men moet dus werkobjecten zoeken, welke in normale om standigheden niet. zullen worden uitgevoerd. De heer v. d. Laken dacht daarbij b.v. aan mooie tuinbanken voor den Leidschen Hout, aain een muziektent, aan een voliere in het Plantsoen, zelfs aan een theehuis in den Leidschen Hout, waarbij alle vakgroepen, timmerlieden, smeden, schilders, electriciens loodgieters enz. kunnen medewerken. Bij twijfel of een of ander werk al of niet productief is of concurrentie kan beteeke- nen, beslist dc commissie. Door de gemeente is een bedrag van f 33.000 beschikbaar gesteld met medewer king van het Rijk. Daarvan zijn f 14.000 be stemd voor de oprichting der Centrale Werkplaats en f 18.000 voor de exploitatie gedurende het eerste jaar. De groote vraag nu is de jeugd te be reiken. De jeugd moet zichzelf aanmel den, omdat zij grootendeels niet georga- niseerd is. Doch men bedenke, dat degenen, die zich in de centrale werkplaats de beste vaklui toonen, ook het eerst zich een plaats zullen veroveren in het toekom stige productieproces Door den leider zullen dan ook werk boekjes worden uitgegeven, waarop de staat van dienst van ieder der betrokkenen zal worden aangeteekend. I-Iet Is dus zaak, dat de jeugdige werkloo zen zich zullen aanmelden. Door bijzondere giften is de commissie in staat iederen werkloozen een overall en zoo mogelijk een paar werkschoenen te ver schaffen. Het woord is nu aan de jeugd zelf, de jeugd in nood. Mogen velen zich melden. Schoolwedstrijden van A.S.C. De jaarlijksche schoolwedstrijden van A.S.C. om de L. D-wisselprijzen zul len dit jaar worden gehouden op de terreinen achter Pomona op de Zater dagen 24 April en 1 en 8 Mei. Evenals de vorige jaren is er weer een hoofd- en een junioresafdeeling. De in de wedstrijden uitkomende spelers moeten leerlingen zijn van de school, welke zij vertegenwoordigen, met dien verstande, dat het geoorloofd ia in een elftal ten hoog ste drie oud-leerlingen op te nemen, die de school in den cursus '1935/^36 nog bezochten. Als leerlingen worden beschouwd zij. die bij den aanvang van het tournooi als zoodanig staan ingeschreven. In de senior-afdeeling mogen de spelers den leeftijd van 21 jaar nog niet hebben bereikt (dus tot en met 20 jaar)- In de Juniorafdeeling mogen de speler den leeftijd van 16 jaar nog niet hebben bereikt (dus tot en met 15 jaar). Het is niet geoorloofd voor meer dan één schoolelftal uit te komen met dien ver stande, dat kan worden toegestaan, dat een speler van een lager elftal uitkomt voor een hooger elftal van zijn school. De opgaven van het aantal elftallen, waarmede iedere school aan de wed strijden wenscht deel te nemen, moeten vergezeld van een bedrag van één gul den (aan postzegels) per elftal, uiter lijk Dinsdag 13 April, laatste postbe- stelling in het bezit zijn van den secre taris der A.S.C.-Commissie voor School- voetbal, den heer F. J. Versteegen} Witte Singel 821 alhier. Men gelieve daarbij te vermelden met hoeveel elftallen in het hoofdtournooi en met hoeveel in de juniorafdeeling wordt ingeschreven. Zoo spoedig mogelijk hierna worden de wedstrijdreglementen en formulieren voor de elftalopgaven rondgezonden. VERORDENING OP DE VREEMDELINGEN De Commissaris van Politie te Leiden brengt, in herinnering de verordening, regelende het toezicht op in Leiden ver toevende vreemdelingen, waarbij is bepaald, dat een ieder die een vreemdeling in zijn inrichting huis of woning opneemt, binnen 24 uur verplicht is daarvan kennis te geven aan genoemden Commissaris van Politie (bureau Vreemdelingendienst Zonneveld straat, alhier, geopend van 9—12 uur, van 24 uur en van 7—9 uur). Door afgifte aan het bureau van de Be volking en den Raad van Arbeid vervalt bovengenoemde verplichting niet. Verzuim is strafbaar gesteld. Deze bepaling geldt ook voor dienstper soneel, voor logé's enz. van vreemde natio naliteit. AUTO TE WATER Gisteravond is de auto van G. V-, uit Sassenheim, die geparkeerd stond op de Oude Rijn. door het losschieten van de rem. te water gereden. Met een kraamvagen is de auto weer op het droge gebracht. BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: J v Seventerv Raalte d G v oeverlngev d Akker z T JanssenVis- her 7. J vom Hofede Ridder z S Ker m—de Smit d A StolpVerwetj d J SchaapSchaap d J C PasseurStouten d v Werecn—v Ark s OVERLEDEN: H Eijleveld—Elankcnstein vr., UIT DEN OMTREK VLPHEN a.d. RIJN AVONDSCHOOL MARTHA-STICHTING Sluiting van den cursus Gisteravond vond in de school van de Martha-Stichting de sluiting plaats van de iu het afgeloopen seizoen gehouden avond- Allereerst werd gesproken door het hoofd van de school, de lieer Kleinenberg. Deze wees er op dat dit schoolonderwijs niet te vergelijken is met hetgeen men op dc gewone school leert. Gaat men daar vrij willig heen, hier is het een moeten. Vooral in de tegenwoordige tijd nu alleen de goede vakmenschen een plaats in de maatschappij vinden. Helaas wordt dit onderwijs door velen niet voldoende gewaardeerd. Zeker zijn er goede, maar ook slechte leerlingen. De laatsten bederven bun eigen toekomst. Het diploma dat tegenwoordig haast overal gevraagd wordt, kan door hen niet worden getoond. Zij komen niet ver in het leven. Spr .wekte allen on om bun tijd om te lee ren ook werkelijk goed te besteden, niet al leen in datgene waar men een hobby voor heeft, maar op alles wat men kan leeren zijn best te doen. Ook in het afgeloopen seizoen waren de cursus-uren vaak gezellig. De verstandhou ding onder de leeraren was prettig. Hierna ging spreker over tot het bekend maken van de verhoogingen. Vain klas 1 naar 2 werden 20 leerlingen be vorderd, van 2 naar 3. 7 leerlingen, van 3 naar 4, 5 leerlingen, van 4 naar 5, 6 leerlin gen. Het einddiploma werd uitgereikt aan de vnlgened leerlingen: J. Deis ting, F. TL de Groodt, W. Breeveld, H. van Loenen, M. de Jong en W. A. Vellekoop. Namens het bestuur van de Martha-stich- ting sprak vervolgens Prof. Liefrink uit Rot terdam. Het tentoongestelde werk was voor spr. een groote verrassing. Dat stemde tot heuging. daar bet een bewijs is dat men zich inspant. Er zijn veel werkloozen maar er zijn gelukkig teekenen van opleving te constateeren. Maar door de mechanisatie der bedrijven komen in de allereerste plaats slechts bekwame vakmenschen in aanmer king om. aan het werk te komen. Daarom wekte spr. op te loeren om van de beter wordende tijdsomstandigheden te kunnen profite-eren. Namens het bestuur dankte ook 'deze spr de leerkrachten voor het werk door hen verricht Het slotwoord werd gesproken door den predikant-directeur der Stichting. Ds. J. Th. Meiier. Spreker wees op de plicht om kennis en bekwaamheid te vergaren. Er is uitste kend werk verricht. Het meisjeshuis werd door verpleegden der Stichting geverfd. Straks hoopt men met eigen krachten een nieuw jongens paviljoen te bouwen. Dit alles stemt tot vreugde. Met een hartelijke opwekking trouw te werken, besloot spreker, waarna hij met dankgebed eindigde. Over het algemeen was men vol lof over het tentoongestelde werk. Vooral de afdee ling schilderwerk was keurig verzorgd, en wdj gelooven dan ook zeer zeker dat op een uitstekend geslaagde cursus kan worden teruggezien. DE VIERDE LANDSTORM-AVOND Naar wij vernemen zullen voor de vierde propagonda-avond van de B.V.L. morgen avond als spreker optreden Luit. ter zee le klasse A. J. Bussemaker, van de Marine staf, Den Haag en mr. J. L. Baclchuysen Schuld, advocaat en procureur te Amster dam. HAZERSWOUDE SCHAKEN Dinsdagavond speelde 'de Schaakclub ,H.S.C. alhier een vriendschappelijke wed strijd met de Schaakclub „Inter Nos" van Boskoop. De uitslag hiervan is als volgt: TI.S.C. Inter Nos Joh. van VeenTrapman 10 G. RuijsA. Sijtzema 10 J. van den ToornW. de Ruijter V:s J. P. CokC. van der Kleij 0 van VeenF. N. Kolster 10 DorsmanG. P. de Ruijter 10 B. Cok—H. Trimp 1-0 C. Buitenhuis—J. P. C. Bouwman 0—1 N. van den BoschH. de Rijk 10 an Gorkum—D. Radder 01 Jac. HarkesTh. Radder 01 L. B. Dam—M. Schrijver 0—1 Totaal V/z-iVz A.-R. PROP.CLUB Vrijdag 9 April hoopt de A.-R. Propagan- daclub „Schrift en Historie" te vergaderen op de bekende plaats en tijd. Door den heer C. Bogaards zal worden behandeld „De Wet op de Ondernemersovereenkomsten". Komt allen trouw ter vergadering. KATWIJK AAN ZEE ONGEVAL OP ZEE. De opvarende Maarten v. "d. Zwan van den stoomtrawler „Gezina Catharina" IJm. 50, alhier woonachtig, heeft Vrijdag j.l. in volle zee een ernstige klap van een wincb tegen het achterhoofd gekregen. Het schip is na dit ongeval opgestoomd naar Helgoland, alwaar de gewonde stuur man aan wal werd gebracht. De IJm. 50 is inmiddels te IJmuiden binnen geloopen, T SCHAAP. In het weiland van den veehouder V. ^tan de Kanaaldijk is door de politie een schaap aangetroffen met een gebroken poot. De •breuk was zeer oud Op last van de politie is het schaap door den veehouder uit de weide gehaald. KOUDEKERK CHR. BESTURENBOND Dinsdagavond kwam dc Besturenbond „Koudekerk-Hazerswoude" in het zaaltje Hotel de Bruin in vergadering bijeen. Wegens afwefeigheid van den voorzitter stond de (vergadering onder leiding van den 2den voorz., den heer A. van den Ent. Na opening ;n het lezen der notulen en behandeling der ngekomen stukken en mededce'iingen, went door den heer Van den Ent voor de Sociaie Studieclub een inleiding geleverd over do vraag: „Moeten arbeidsconflicten door werk staking of door overleg worden opgelost9" Op dit zeer goed uitgewerkt en van studie getuigend onderwerp volgde een leerzame discussie. Nadat nog eenigo huishoudelijke zaken afgehandeld waren, volgde op de ge- i wij'ae sluiting der vergadering, RADIO DISTRIBUTIE DONDERDAG 8 APRIL Programma 3: 8.00 Keulen of div.; 11.05 Pa rijs R; 12.20 Brussel VI: 12 50 Keulen; 14.23 Londen Reg.; 15.10 Keulen; 19.05 Parijs R; 19.20 Keulen; 20.20 Rome of div. Programma 4: 8.00 Brussel VI of div.: 9.20 Gram.-muz GRD; 10.35 Londen Reg; 14.20 Droit wlch; 18.30'Diversen; 19.00 Droitwlch; 21.00 Lou don Reg.; 21.2-9 Droitwlch; 22.45 London Reg. VRIJDAG 9 APRIL Programma 3: 8.00 Keulen of div.; 9.20 Deuts 10.50 Parijs R; 12.20 Brussel VI; 14.31 95 Parijs R; 19.21 15 05 Ke Berlijn; 21.20 Drol tv Berlijn; 23.20 R. Dan mark of div. Programma 4: 8.00 Brussel VI. of div.; 9.20 Gram -muz. GRD; 10.35 London Reg; 12.50 Dro wieh;, 13.35 London Reg; pl.m 15.10 Droitwicl 18.20 Diversen; 18.45 Droitwlch; 20.20 Gram- muz. G'RD; 22 Droitwlch; 23.05 London Reg Agenda De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 5 tot en met Zondag 11 April a.s. waargenomen door de apotheken: P. du Croix, Rapenburg 9, tel ei. 807, E. B. de Metz, Ivamerl. Onnesl. 28, telef. 3553 en J. Doedens, Wilhelminapark 8,Oegst- geest, telef. 274. LISSE UITVOERING „KLEIN EXCELSIOR" Woensdagavond gaf het Kinderkoor „Klein Excelsior" haar 13e uitvoering on der leiding van haar dirigent, den heer Th. Westerdaal Medewerking werd ver leend door Meji. Rie Tuyl Schuitemaker, Hillegom, alt en mej. Rie Bielle, Haam stede, piano. Nadat de avond op gebruikelijke wijze was geopend werd direct een teanvang ge maakt met de afwerking van het program ma. Het koor zette forsch in met een 1 tal liederen waaronder een oude bekende: „Naar den Dam" welk nummer echter v weldadig klinkt uit de groote schare kin dermonden. Het zou ons tever voeren, v neer wij alle nummers hier apart zouden gaan vermelden. Onder de uit te voeren nummers waren ook verschillende zang-, spelen welke zeer in den smaak vielen bij het publiek dat met groote aandacht luister de naar hetgeen de heer Westerdaal met zijn koor wist te presteeren. Het getuigt wel van een taaie volharding van den Diri gent om een zoo uitgebreid programmal er zoo bij de kinderen in te krijgen. In het bijzónder zij echter vermeld „bruidsvaart in de sneeuw" (zangspel) hetgeen een ver bazend aardig nummer was en eigenlijk herhaald had moeten worden, waartoe we gens het vrij late uur geen gelegenheid was- De „Engelenwacht" van Cath. van Rennes van een toepasselijk einde voor deze uitvoering, die in alle opzichten uit: nemend geslaagd is te noemen. Door Mep Rie Tuyl Schuitemaker werden ter afwis-! seling eenige liederen op uitnemende wijze gezongen, kundig begeleid op de piano door mej. Rie iBiellen. D"eze avond werd op gebruikelijke wijze gesloten. RIJNSBURG LUCHTBESCHERMING, Nu allerwege de zaak der luchtbescher ming in het centrum van de belangstelling staat was het van onzen burgemeester goed gezien ook in Rijnsburg ,iets van doel en inrichting der luchtbeschermingsorganisatie te doen vertellen, zoodat te zijner tijd ook in onze gemeente een organisatie, die toch zeer zeker noodig is, zal worden opgericht. De heer v. d. Toren, hoofd van de lucht beschermingsdienst uit Barendrecht heeft aan een niet zeer talrijk gehoor een en an der uiteengezet. Hij besprak allereerst het verschil tusschen een vroegere oorlog en een komende. Dit verschil ligt voornamelijk in de groote vooruitgang van het luchtwapen- Vervolgens wees hij op de gevaren die dit meebrengt voor de burgerbevolking. Met talrijke citaten van vooraanstaande perso nen uit verschillende landen maakte hij dui delijk dat ook de burgers in den strijd zul len worden betrokken. Om nu deze gevaren zoo gering mogelijk te maken, moet reeds in vredestijd alles geregeld zijn. Spr. zette uiteen de noodzakelijkheid van een luchtbeschermingsdienst, ook voor Rijns burg. Hij bepleitte daartoe de oprichting van een afdeeling van de Ned. Vereen., die op dit terrein werkzaam is. Vele lantaarnplaatjes illustreerden de ver schrikkelijke uitwerking van verschillende soorten bommen en gassen. De werking van een luchtbeschermingsdienst, werd getoond door een film, die gemaakt is van Vlaardin- gen, waar alles reeds geregeld is en oefenin gen gehouden worden. Een vertegenwoordiger van de N. V, Oxygenum, de heer Ingerhousz, was aan-' wezig om gasmaskers, een zuurstofapparaat, en nog eenige andere instrumenten te de- monstreeren. De aanwezigen hebben ongetwijfeld iets kunnen leeren en we hopen dat ook in onze gemeente de luchtbescherming spoedig ge organiseerd wordt. VALKENBURG JAARVERGADERING CHR, Jo-GELINGS- VEREENIGING. Donderdagavond half acht hoopt de Chr. Jongelingsvereeniging haar jaarvergadering te houden in de zaal van den heer Ramp. WOUBRUGGE JAARVERGADERING J.V. EN M.V. De Jongelingsvereeniging „Obadja" en dc Meisjesvereeniging „Maria Martha" hielden' een gecombineerde jaarvergadering in bouw „Immanuël". Door Ds. Doornenbal, die de leiding op zich had genomen, werd een openingswoord gesproken, waarna de ge bruikelijke verslagen werden uitgebracht, waaruit o«m. bleek, dat het verenigings leven bloeit. Afgevaardigden van verschillende vereen! gingen brachten de wenschen over. Op het programma kwamen voor opstellen, samen spraken. voordrachten, zangstukjes, enz. welke alle vlot werden ten beste gegeven. Vooral het stuk „De twaalf maanden van het jaar" werd mooi opgevoerd. De belangstelling voor de. vergadering v zoo groot, dat twee avonden noodig bicken voor de uitvoering,

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6