KERK EN ZENDING ZaaHm-Komjtoq-! waar WERK Tjondsh v&vkuiïhkmcte nathPtust mm hwtel vwtvuuktenf g£j&ri DONDERDAG 8 APRIL 1937 EERSTE BLAD PAG. 3 NED. HERV. KERK Beroepen: Te Oude-Tonge, T. van der Hee te Polsbroek. Te Tienhoven, H. B. Spijkerboer te Woudsend. Bedankt: Voor Kerkdriel, A. Kentie te Haamstede. GEREF. GEMEENTEN Beroepen: Te Rijssen, J. Vreugdenhil te Kampen. hulpprediker Cand, P. H. de K1 eer, hulppred. te Mon-tf oor t. die het beroep naar de Geref. Kerk te Overschild heeft aangenomen, blijft in de gelegenheid, de kerken te dienen tot aan zijn intrede. Zijn adres is na 15 April Maasstraat 301, Den Haag, telcf. 772386. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Aalburg en Heesbeen Cand. P. P. J. Monster te Rotterdam hoopt 6 Juni a.s. zijn intrede te doen in de Ned. Herv. Kerk te Aalburg en Heesbeen, na dies morgens bevestigd te zijn door Prof. Dr. J. Sever ij n van Utrecht. Zoowel de bevestiging als de intrede zullen plaats yinden in. de Ned. Herv. Klerk te Aaliburg. ArumLaren Ds J. L. Wielinga Is voornemens 9 Mei B.s. afscheid te nemen van de Geref. Kerk te Arum en 23 Mei zijn intrede te doen te Laren (N.-H.) Bevestiger isDrB. Wielenga van Am sterdam. Kattendijke Ds J. W. v. d. Heil, dde het beroep naar Hantum aannam, hoopt op Zondag 18 'Juli afscheid te nemen van de Ned. Herv Gemeente te Kattendijke, Middelharnis De beroepen predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Middelhamis, hoopt 30 Mei zijn intrede te doen. Bevestiging zal plaats yinden door den consulent Ds. E. Asch, van Sommelsdijk. ZENDINGSCONFERENTIE TE LUNTEREN De Zendingsraad organiseert weer, evenals Vorige jaren, drie conferenties op zijn Con ferentie-oord. Omtrent deze conferenties kan het volgende worden medegedeeld: Eerste week (27 Aug.) voorzitter: Ds. H. J. Drost (Aalten), vice-voorzitter: de heer S. de Clercq (Haarlem), Bijbelbespreking: Ds. J. R. Wolfensberger (Sneek). Tweede week (914 Aug.) voorzitter: Ds. J. Verkuyl (Leiden}, vice-voorzitter: Dr. H. J. Honders (Wassenaar), Bijbelbespreking: Ds. P. Prins (Deventer). Derde week (1621 Aug.) voorzitter: Ds. JT. Ph. Eggink (Delfshaven), vice-voorzitter: nog niet vastgesteld; Bijbelbespreking: Ds. J. Koópmans ('s Heer Hendrikskinderen), EEN WETENSCHAPPELIJKE .ONDERSCHEIDING Dr. J. v. d. Linden, beroepen miss. pre dikant van de Geref. Kerk van Utrecht, schrijft ons: Het Duitsche Genootschap voor Zendings wetenschap, dat zich ten doel stelt, de we tenschappelijke bestudeering van de geschie denis en theorie der Zending te bevorderen, heeft in zijn laatste vergadering besloten tot lid van dit genootschap te benoemen H. D. J. B o i s s e v a i n, den secretaris van den Zendings-Studieraad te Zeist. Hiermede vindt de arbeid van den secre taris in het buitenland eeh erkenning, die ook de Zendingskringen in Holland de oogen kan openen voor de groote verdienste, die de arbeid van de Z.S.R. en zijn secretaris voor de Zendingsstudie heeft. Dankbaar mag geconstateerd worden, dat de Z.S.R. onder leiding van zijn secretaris niet stil zit, maar steeds weer nieuwe mid delen en wegen zoekt en vindt om de Zen ding de plaats te doen innemen, die haar Jbrachtens haar eerepositie toekomen moet. Het Zendingsjaarboek met zijn schat van gegevens, de onderscheiden handboeken van de Zendingsterreinen, de lichtstralen en niet het minst de nieuwe uitgave van Gunnings handboek: de Zending in Oost en West, ge ven een indruk van het belangrijke werk, dat door de Z.S.R. tot stand is gebracht. Ook de Zendingsconferenties te Lunteren gaan Van den Z.S.R. uit. HERDENKING STATENVERTALING De commissie voor de herdenking van het Briehonderdjarig bestaan van de Staten vertaling, die op initiatief van het Nederland- sche Bijbelgenootschap werd ingesteld en die bestaat uit vertegenwoordigers der verschil lende kerken, die de Statenvertaling gebrui ken, heeft thans het programma vastgesteld Voor de herdenkingssamenkomst. Deze wordt gehouden op Woensdag 16 Juni in de Nieuwe Kerk op den Dam te Amsterdam. Zij staat onder leiding van Prof. Mr. P. Scholten, Voorzitter van het Bijbelgenootschap, die het openingswoord zal spreken. De zorg voor het liturgisch gedeelte is toevertrouwd aan Ds. W. van Limburgh te Amsterdam, voor zitter van de afdeeling Amsterdam van het Bijbelgenootschap. De beteekenis van de Sta tenvertaling voor volk en kerk wordt daarna Uiteengezet door de beide sprekers Prof. Dr. iW. J. A a 1 d e rs van Groningen en Prof. Mr. |A.nema van de Vrije Universiteit, GIFTEN EN LEGATEN 1 Door wijlen den heer S. Mulder te Groo- ïegast zijn, naar de N. Pr. Gron. Crt. be richt, o.m. de volgende legaten toegewezen aan: Geref. Kerk te Grootegast 1000; Diaconie Geref. Kerk te Grootegast 1000; ÜTheol. School te Kampen 2000; alles vrij Van successierechten. ZENDINGS JUBILEUM Het 25-jarig bestaan van de Zending der Geref. Kerken in Zeeland, N.-Brabant en Limburg Magelang en Temanggoeng heeft aanleiding gegeven tot het uitgeven van een herinneringsboek. Het van talrijke (illustraties voorziene boek gaat eenige maan den vooraf aan den eigenlijken jubileum- Batum: 12 Sept. 1937, doch met reden; men hoopt van elk Geref. gezin in de betrokken provinciën iets meer dan de kostprijs Ü5 cents te ontvangen. Wie niets kan beta len, krijgt het boekje gratis: evenzoo zij, die het gironummer van Ds. C. v a n N e s te Oegstgeest (163376) bedenken. Deze „over winst" is dringend noodig voor den bouw Van drie kerken, nl. te Blondo, te Parakan en ic de hoofdstad Temanggoeng. De inhoud van het gedenkboekje is een treffend staal van den zegen, in en door een klein en eenvoudig, in Gods kracht begon nen werk ontvangen, pit wordt door Ds. Merkelijn, Ds. van Nes, de heeren Lok, Kui ers en de dames Dr. Dtekmeijer, van Schei- ten en gaarbé, op boeiende wijze geschetst. NED. HERV. PREDIKANTEN- VEREENiGING De 72e vergadering te Utrecht Discussie op het referaat van Dr. van Selms tweede dag De morgenvergadering wordt geopend met het zingen van Gez. 1941. De voorz. deelt mede dat 485 personen de presentie- lijist hebben geteekend en dat de collecte voor de Hongaarsche geloofsgenooten ruim f 205 heeft opgebracht. Dr. van Selms houdt zijn referaat over: „De plaats v. h. O.T- in de verkondiging'', waarvan we gister reeds verslag gaven. Discussie referaat v .Selms Dr. Erlelkoort (Amsterdam) vraagt: is het feit, dat wij Jezus als den Messias verkondigen, niet voldoende reden voor het gebruiken van het O.T.? Alleen ketters en secten hebben hot O.T. verworpen- De gansche historiebeschrijving van het O.T. is in Messiaansch gewaad. Spr. herinnert aan het onderricht van den Heiland Zeiven, dat op het O.T. was gebaseerd. In het O.T- ziet I spr. de worsteling van de Godsopenbaring met hetgeen des meqschen is. D? rei. had méér aandacht kunnen schenken aan do aanvallen, welke op het O.T. worden ge daan juist in onzen tijd. Ook miste spr- in het referaat tezeer het eschatologische. Dr. de Wilde (Den Haag) had onder scheidene bezwaren, welke ook door Dr. Edelkoort zijn uitgesproken. Spr. verheugt zich, dat de ...richtingen" elkaar blijkbaar naderen. Hij had in het referaat nog wel méér de puntjes op de i gehad willen hebben. Spr. ziet voor de verkondiging geen prin cipieel versehii tusschen O. en N T. want de vervulling in Christus moet even goed wor den geloofd als de belofte, dat Christus komen zou. Prof. H a i t j e m a (Groningen) zal praktisch niet anders te werk gaan dan de ref. Spr. kan niet aanvaarden de dogmati sche motiveering van het gebruik van het O.T.; deze motiveering bracht ook hache lijke uitspraken in het referaat, o.a. dat er geen principieel verschil is tusschen het O.T- en andere godsdienstige geschriften. Prof. do Groot (Utrecht) meent, dat het referaat te academisch was, te weinig voor de praktijk. Spr. vindt het gevaarlijk het O.T. te noemen het boek der armoede, het is stellig ook het hoek van den rijkdom. De Voorzitter zegt, dat alle onder werpen van deze vergadering ook actueel zijn voor de wordende kerken op het zen- dingsveld. Spr. vraagt zich af, of in het referaat niet teveel een superioriteitsgevoel t.a-v. het O.T. naar voren kwam D r. van Selms geeft nadere toelich ting op zijn referaat. Ds. de Haas (Utrecht) spreekt namens de vergadering een woord van dank voor de leiding van den waarnem. voorzitter. Dr. Brouwer- De Voorzitter dankt de aanwezigen. Dr. van Selms eindigt friet gebed waarna Gez. 96 nog gezongen wordt. KERK EN STAAT IN DUITSCHLAND Ludendorff en het Christendom Op het holle requisitoir van Ludendorff, dat „het Christendom, als zijnde een buiten- landsche Godsdienst, vernietigd moet wor- kon men van de zijde der Rijksleid: niet zwijgen. Zoo kwam er de verklaring van het D.N.B. (voor buitenlandsch gebruik), dat toch vooral niet moet denken, dat de denkbeelden van den generaal na zijn ver zoening met Hitier nu op één lijn mochten gesteld worden met die van andere levens beschouwingen wat betreft de openlijke erkenning als religieuse organisatie. Maar uit een brief aan de Times blijkt, dat volgens inlichtingen van betrouwbare zijde Ludendorff wel stellig reden heeft ge had om tot zijn conclusie te komen: al is het mogelijk, dat het niet in de bedoeling heeft gelegen, dat dat zoo luide werd ver kondigd. Bovendien geeft te denken, dat het Depar tement van Propaganda (Göbbels) aan alle kranten, inclusief kerkelijke organen, heeft laten weten, dat voortaan niemand meer mag ageeren tegen generaal Ludendorff en zijn beweging. Daarop hebben de confessioneelen van de Evangelische kerk geantwoord door aan het departement van propa ganda de vraag te richten, of het nu ook aan Ludendorff verboden is actie te voeren tegen de christelijke kerk. Opnieuw arrestaties De correspondent van de „Daily Tele graph" meldt, dat de Gestapo alle nog onver kochte exemplaren van een boek over de tegenwoordige toestand in de Duitsche Evan gelische kerk in beslag heeft genomen. Dit boek, „Duitschers schaart u om God", was geschreven in samenwerking met den predi kant Niemöller en dr. Dibelius. De schrijvers zijn leiders van de oppositioneele belijdenis- kerk. Opnieuw zijn vijf predikanten der Evangelische kerk gearresteerd in Oost-Pruisen en twee te Hamburg en Lübeck. Vier predikanten, die te Darmstadt waren gearresteerd, zijn inmiddels weer op vrijb voeten gesteld. Dr. Niemöller in openlijk protest „Christus de staatsvijand" In zijn kerk te Dahlem heeft Dr. Niemöller gisteravond een preek gehouden, en daarin scherp geprotesteerd tegen de Godsdienst- politiek van de nationaal-socialistische staat. Bij de aanvang van de dienst noemde Nie möller, naar Havas meldt, al de predikanten en leeken op, wien het spreken was verboden of die uit hun parochies waren verjaagd, een concentratie-kamp of naar de ge vangenis waren gebracht. In totaal wa- en dit 25 personen. Tien hunner had len verboden te spreken, dertien waren uit hun parochies verbannen, één vrouw was in een concentratie-kamp geplaatst, terwijl een Breslausche advocaat in de gevangenis zit. „Dit aantal, zeide Niemöller, is mis schien niet zeer groot. Maar het ergste VRAAGBAAK voor CHRISTELIJKE INSTELLINGEN V ertrouwensadressen ten dienste van Stichtingen van barmhartigheidZieken- huizen. Sanatoria. Instellingen. Tehuizen. De Veha radiator herkent U aan de «aam „VEHA" tngeperst aan de onderzijde van iedere radiator BADlATOfiCK VOOB CWTMlf VRMMMK UVCOINO tINNIN «OAGttf. Brandassurantie Maatschappij „WOUDSEND" van 1816 gevestigd te Woudsend, prov. Friesland. Directie: A H. TROMP ZONEN Voor verzekering van Kerken en Scholen billijke voorwaarden. ALLE LINNEN GOEDEREN voor ziekenhuizen, stichtingen, tehuizen, uitsluitend in eerste 'jwaliteit. Aan particulieren leveren wij Complete Huwelijksuitzetten. Vraagt monsterkoffer met prijsopgave. CARBOVIT voor gebruik bij indigestie PEROXAAN voor mondverzorging Verkrijgbaar bij H.H. Apothekers en Drogisten is, dat onze predikanten en hun ge meentenaren door de staat als publieke vijanden worden beschouwd en ook als zoodanig worden behandeld. Chris tus zelf wordt als een openbare vijand beschouwd". „De vervolging van de geloovigen en van Christus zelf wordt uitgevoerd in naam van de wet „ter bescherming van volk en staat". Het is echter een leugen, te beweren, dat de geloovigen van de Evangelische Kerk zich aan iets zouden hebben schuldig gemaakt, wat dat ook zij. Men heeft hun echter wel, vele jaren geleden, een vrije kerk beloofd". De gemeenschapsschool in het verlies Dat do gemeenschapsschool in Duitsch- land nog niet overal veld wint, blijkt uit het feit, dat bij de jongste aanmelding van leerlingen voor de confessioneele school te Neurenberg er een geweldige toename van leerlingen was. Er gingen 20 kinderen naai de gemeenschapsschool, maar daar staat een overgang van 113 kinderen in omge keerde richting tegenover. Door de toe lating van 178 kinderen voor de eerste klasse is de school vooruitgegaan van 330 tot 550 leerlingen. DE FUSIE IN ZWITSERLAND In Zwitserland is de beweging welke sa mensmelting van oe Zv/itsersche nationale kerk met de vrije kerken beoogt, vrij sterk. Thans bereikt ons het bericht van de Stem ming over een samensmeltingsontwerp dat de synode van 'j nationale kerk en synode van de onafhankelijke kerk Neuchatel onder hun resp. gemeente leden in stemming hebben gebracht. In de beide kerken tezamen werden 14747 stem men uitgebracht vóór de samensmelting, 4138 tegen. Van de 69 gemeenten waren er 11 waar de tegenstemmers in de meerder heid waren. In de nationale kerk stemden 10500 vóór, 2664 tegen. In de onafhankelijke kerk stemden 4638 vóór, 1491 leden tegen. ONDERWIJS EN OPVOEDING PROF. D. G. MALAN f In het begin der vorig© maand is op 57- jarigen leeftijd overleden Prof. D. G. Malan, van de Theol. Kweekschool te Steil en- burg in Z.-Afrika. „Die Kerkblad" noemt hem „een bezield, ernstig strijder voor het Calvinisme, bezadigd doch beslist". Prof. Malan heeft aan het oude Gymna sium te Stellenbosch gestudeerd, daarna het proponentsexamen aan de Kweekschool bereikt en is vervolgens naar Amerika .te- gaan, waar hij een graad aan de Princeton- Universiteit verwierf. In 1906 aanvaardde hij het ambt als predikant te Wellington io Z.-Afrika. Vervolgens diende hij de gemeen ten van Kaapstad en Paarl. In 1931 werd hij hoogleeraar te Stellenbosch. Hij was toen assessor van de Synode der Gexvf. Kerk van Z.-Afrika. ONDER WIJSBENOEMINGEN Gameren. School m. d. Bijbel. Tot on derwijzer: de heer J. P. B u i t, onderw. Chr. School te Rotterdam. Leeuwarden. Vrije Chr. Kweekschool. Tot leeraar wis- en natuurkunde: Drs. D. Schepel te Haren. Oostdijk (Zld.) School der Geref. Gem. Tot hoofd: de heer J. Koppejan te Den "aag. Zutphen. Chr. Lyceum. Tot tijdel. leeraar natuurk. historie: Dr. J. H. Oud- man te Groningen, Overdracht grafsteen K. Meima Op de Alg. Begraafplaats te Utrecht Op de derde Algemeene Begraafplaats te Utrecht heeft het Bestuur van den Christelijkcn Middenstandsbond gister middag een gi'afsteen overgedragen aan de familie van wijlen den heer K. Meima, in leven Directeur van het Bondsbureau en gedelegcei'd lid van het Hoofdbestuur. Bij deze plechtigheid waren tegenwoordig de heeren J. Das Dir. van de Middenstands- bank te Utrecht, Bode en de Jager, namens dc Chr. Drogistenbond, W. Scheeres Hardebol, resp. voorz. en secretaris van den Chr. Middenstandsbond, A. Kruithof, secr. van don Chr- Loodgietersbond. en.vele mid denstanders. De vooi'z. van den Bond. de heer W, Scheeres-, sprak een enkel woord en herin nerde aan het vele werk dat de heer Meima verricht heeft als voorzitter van den Bond en als lid van den Middenstandsraad. Voor de belangen van de middenstanders heeft Meima altijd op de bres gestaan. Na nog gememoreerd te hebben zijn beijvering tot het verkrijgen van vestigingseischen droeg spr. de fraaie grafsteen aan de familie over. Een zoon dankte voor dit beteekenisvolle geschenk en voor de belangstelling bij de overdracht betoond. Op de grafsteen staat o.m. te lezen: „Uit dank is deze gedenksteen opgericht door de georganiseerde Christelijke Mi 1 denstand in Nederland"- Geheel onderaan den steen is ingebeiteld de tekst: „Komt herwaarts tot Mij; allen die vej-mr.eid en belast zijt en Ik zal u rust geven" (Matth II vers 2S). Het geheel is uitgevoerd in blauw steen met zwarte letters. Examens Stuurlieden. Den H a ag. Gesl. voor len stuurman groote stoomvaart: T. van Rees; voor 2den stuurman groote stoomvaart: P. Pronker; en voor 3en stuurman groote stoom vaart: M. de Jong. Apothekersassistent. Utrecht. Gesl. de dames: L. Budke, Hilversum; M. Horjus, Eefde; en de heeren: D. J. H. Eikendal, Apeldoorn; C. Westerterp, Zeist. „Een prachtboek. Wij hebben er maar één woord voor: schitterend!" Ds J. D. WIELENGA in FRANEKER KERKB. De Bijbelsche Geschiedenis voor de jeugd verteld door Tine Bonnema Prijs 7.50. Oók betaalb. éi 75 et. per maand. In den boekh. Uitg. J. H. KOK, Kampen. GEMENGD NIEUWS KAPITAALTJE IN EEN KLUWEN Een gezin te Breukelen verrast Een gezin te Breukelen, waarvan de man steuntrekker is, werd wel op een zeer aangename wijze verrast. Uit een leeg poe derdoosje, waarover een kluwen wol gezeten had, kwam bij opening een aantal bank biljetten ter waarde van 1200 te voor schijn 1 Een achttal jaren was een dochter van familie Den Uil bij een heer in betrekking als huishoudster, aldus de Vooruit. Toen zij een paar weken haar werkzaamheden te Bilthoven vervuld had, overleed de vrouw des huizes, doch de huishoudster deed haar werkzaamheden zeer tot. genoegen van meneer en het dienstverband werd eerst in Augustus jl. verbroken, omdat hij zijn huis houding opbrak en op kamers ging wonen. Bij het ooruimen kreeg de huishoudster ver schillende dingen, o.a. een kluwen wol. De wol was gewonden op een gewoon cartonnen medicijn doosje. De huishoudster ging naar haar ouders terug en de gekregen dingen werden bij moeder thuis in de kast gebor gen. Het meisje verliet de ouderlijke woning weer en de gekregen voorwerpen werden, voor zoover zij die niet noodig had aan moeder geschonken. Vandaag had moeder de wol noodig om een kous van een nieuwe voet te voorzien en zienderoogen minderde de kluwen. Op een gegeven moment was de wol op en niets clan het doosje bleef cp tafel liggen. Er w uiterlijk niets aan te zien. maar de vrouw was nieuwsgierig. Eerst werd er eens ge keken wat er op het doosje 6tond en zij las: ..De heerBilthoven. viermaal daags een poeder." De vrouw dacht aan dengene. voor wien de poeders bestemd waren geweest en de nieuwsgierigheid ging nog verder: zij wilde wel eens kijken of er nog een poeder 'n zat Wie beschrijft dc verbazing van de ,'rouw, toen het doosje niet anders bevatte dan papier! Het papier werd eruit gehaald en zij vond bankbiljetten.- zeven van honderd, één van tweehonderd, één van driehonderd, samen twaalfhonderd gulden! Begrijpelijk, dat men zeer aangenaam ver rast was. Alleen is het nu nog de vraag, wie de rechtmatige eigenaar van het gevonden geld is. De levering van een millioen kg. wegen- teer voor de asphalteering van de dijken en wegen in de Krimpeneiwaard werd op gedragen aan de Dordrechtsche Asphalt- fabriek voor 42.600»— DE VLOOT VAN DE „ZEELAND" Twee mailbooten besteld De Mij. Zeeland is voornemens haar vloot te vernieuwen. De Regeering zou in principe bereid zijn hiertoe haar medewer king te verleenen. Een order van twee mail schepen is reeds geplaatst bij „De Schelde" te Vlissingen. WATERTOREN TE TEGELEN Door het gemeentebestuur van T e g e 1 e n werd aanhesteed het bouwen van een wa ter- en uitzichttoren. Laagste inschrijfstcr was de Hollandsche Beton Maatschappij voor 37.650,—, Het werk is gegund, Daarom is een rustige, diepe, dus gezonde slaap een telkens weer- keerende eisen. Wilt U aan dezen eisch voldoen en van een verkwikkende nachtrust ge meten. dan zult U vooral de prikkelen de werking van coffeïnenoudende* dranken op hart en zenuwen moeten uitschakelen. Economie en Financiën L0NDENSCHE SUIKER CONFERENTIE Vrije markt op 3.170.000 ton geraamd Dr H. Colijn teruggekeerd De suiberbesprekingen te Londen zijn gister voortgezet onder voorzitter schap van Mr Ramsay Mac Donald. De voornaamste gedelegeerden, w.o. ook Dr Colijn, en Mr Norman Davis (V.S.) hebben weer het woord gevoerd. Door de statistische experts werd gerapporteerd, dat de behoefte welke niet door binnenlandsche productie of door productie van koloniën, welke recht van preferentie genieten, ge dekt wordt, berekend kan worden op een totaal van 3.170.000 metrische ton voor het oogstjaar 1936'37. Het bureau van de Conferentie stemde er mee in dit cijfer aan de conferentie voor te leggen. Dit cijfer is lager dan de tot dusver gepubliceerde ramingen van 3% ton. Zeer waarschijnlijk zijn er in principe concessies gedaan aan landen, die van plan zijn in de toekomst een grooter percentage van hun binnenlandsch verbruik door eigen productie of preferentie voor koloniale pro ductie te dekken. De conferentie komt thans voor haar eigenlijke taak te staan: de vrije markt der de gegadigden te verdeelen. Wat tot dusverre geschiedde is weinig meer dan voorbereidend werk geweest. Verzekerd wordt, dat hierbij gebleken is, dat er redi- lijke kans van slagen der conferentie d© staat, de groote moeilijkheden komen echter nog. Hedenmorgen zou het bureau van de Conferentie weer bijeenkomen om de tekjf vast te stellen van de verklaring welke aar de volledige conferentie voorgelegd zal worden. Gieteravond is Dr Colijn per trein uit Londen vertrokken en via Harwich Daar Nederland teruggekeerd, Delftsche Leerlooierij en Drijf riemenfabriek Afschrijving van 50 op het kapitaal In het jaarverslag over 1936 van de N.V. Delftsche Leerlooierij en Drijfriemenfabriek v/h- Alex Adam te Delft wordt door de directie o.m. medegedeeld dat de jaarstuk ken zonder dat op de vaste act'va der Vennootschap en Dochterondernemingen afschrijvingen zijn toegepast sluiten met een winst van f 59.975. Het gunstiger resultaat in vergelijking met het voorafgaande boekjaar werd voorna melijk verkregen in het laatste halfjaar 1936, in welke periode de Vennootschap en haar Dochterondernemingen konden profi- teeren van de algemeene opleving in zaken. Zooals bekend bleven gedurende een reeks van jaren afschrijvingen op de vaste activa achterwege, terwijl de waarde dezer bezittingen in deze jaren aan een zeex sterke daling onderhevig was. Nu met meer vertrouwen de toekomst tegemoet gezien kan worden meent de directie dat het moment gekomen is, aan aandeelhouders voor te stellen, de boek waarde der vaste bezittingen en de deel namen in andere ondernemingen in over eenstemming te brengen met de tegenwoor dige waarden en het daardoor te berekenen verlies af te schrijven van het kapitaal. Het nominaal bedrag der aandeelen zal, in aan sluiting daarmede, moeten worden ver laagd. zoodat statutenwijziging noodzakelijk wordt, waarbij dc statuten tevens in over eenstemming zullen worden gebracht met ds nieuwe wettelijke bepalingen. Op deze wijzt spoediger voor verdeeling beschikbaar komen. De gehouwen, en terreinen der vennoot schap en haar dochterondernemingen zijn door deskundigen getaxeerd terwijl de waarde van machinerieën en inventarissen door de directie werd bepaald. Op grond van deze taxaties blijken op de boekwaar den de volgende afschrijvingen noodzake lijk: gehouwen en terreinen f 130300; ma chinerieën, gereedschappen en meubilair f 129.715; aandeelen in en vorderingen op aanverwante ondernemingen f 220.839. Hier van komt in mindering f 18.304 waarna resteert een verliessaldo van f 470.500. uit makende 50 van hpt penlaatste en volge storte kapitaal ad. f 941.000. In verband hiermede wordt voorgesteld op het geplaatste kapitaal 50 af te schrijven. „De Sphinx" Geen dividend ov 1936 Te Maastricht had de gewone jaarlijksehe algemeene vergadering van aandeelhouders plaats van de N.V. Kristalglas- en Aarde werkfabriek .De Sphinx" v/h. Petrus Regout Co. te Maastricht. De door het bestuur voorgestelde balans met verlies- en winstrekening over het boekjaar 1936 werd goedgekeurd. Het boek jaar sluit met een kleine winst, waardoor evenwel het verliessaldo 1935 niet kon ge dekt worden. Er wordt geen dividend uit gekeerd; Hoogste stand te Reval 768.9. Laagste stand te Vestmanör 742.3. Stand vanmorgen haiftwaalf 760.7. WEERVERWACHTING Meest matige, tijdelijk wellicht toenemen de Zuidwestelijke tot Zuidelijke wind, ge deeltelijk bewolkt tot betrokken, aanvanke lijk regenbuien, iets koeler. ALGEMEEN WEEROVERZICHT De depressie trekt thans in de richting van IJsland. Het gebied van hooge luchtdruk over Spanje verplaatst zich naar Zuid-Frankrijk en breidt zich naar het Noorden uit. De randdepressies bewegen zich over het Ka naal en de Noordzee en brengen regen tot in West-Duitschland. In de Alpen blijft de toestand van groote koude met mist en sneeuw aanhouden. Geheel Duitschland iigt onder zware bewolking en de Middelgeberg ten blij', en bij voortduring in de wolken. In Frankrijk en in Zuidwest-Engeiand komt opklaring met buiig weer voor. In Scandi navië en Finland is het weer mooi met O. wind. In de Poolzee is de luchtdruk weer sterk gestegen na een tijdelijke daling. In het gebied van hooge luchtdruk over Groen land komen uiterst lage temperatux-en voor en wordt aan de Oostkust minus 36 gr C., aan de Westkust minus 15 gr. gemeld. Op het vasteland van Europa is de tempera tuur boven normaal. Het is te verwachten dat het sombere weer spoedig zal overgaan in helderder weer met regenbuien en gebroken lucht en iets lagei'e temperaturen. THERMOMETERSTAND Stand vanmox-gen haiftwaalf 10.8 C. 9 APKIL Zonsopgang 5.19 uur, zonsondergang 6.46 uur Maan op vm. 4.07 uur, onder vm. 4.53 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN: 9 APKIL Van 'savonds 7.16 uur tot 's morgens 4.47 uur Bevordering van Geref. Ziekenverpleging Door de fa. Ingwersen en Co. te Amster dam, de Boazbank te Gx-oningen en Win schoten en de Rottex-d. Boazbank wordt dc gelegenheid opengesteld tot inschrijving op 100.000,4 pet. obligation in stukken van 1000,— en 500,— aan toonder ten laste van de Vei'eenigmg tot bevordering van Geref. Ziekenverpleging in Nederland, ge vestigd te Amsterdam, tegen den koers van 100 pet. Coupons 1 Mei en 1 November. Houders van de nog uitstaande 5 pet. ohli- gatiën van de leeningen 1924, 1928 en 1932, welke leening per 1 Mei 1937 aflosbaar zijn, kunnen tot 20 April recht van voorkeur uitoefenen. De genoemde 5 pet. leeningen zijn tegen 1 Mei a.s. aflosbaar gesteld. Stoomv. Mij. Wijklijn Verliessaldo gedaald tot ƒ25.980 Het verslag van de Stoomvaart Mij. Wijk lijn over 1936 deelt het volgende medp; Het totale in 1936 aan Benassteun genoten bedrag was ƒ96.312, terwijl het batig saldo der in 1936 gemaakte reizen met iiibegrio van dien steun ƒ217.589 bedraagt. De in to taal besomde' vracht bedroeg /9I3.U3S Na de vele slechte jaren, die achter ons ligcen, kunnen wij weer op een betrekkelijk gun stig resultaat wijzen, en het verliessaldo, dat tot ƒ183.000 was opgeloopen kon wor den teruggebracht tot ƒ25.981. Ondanks de gestegen waarde der schepen zijn wij met de afschrijvingen daarop nog ver ten achter, en daar het ook bij een aan houdende gunstige conjunctuur nog eenipe jaren zou duren eer wij dien achterstand hebben ingehaald, ligt het in onze bedoeling om binnenkort een voorstel tot reorganisatie der vennootschap te doen. De vooruitzichten voor 1937 zijn niet on gunstig. Bank-Associatie In de gister in gebouw ..Industria' te Amsterdam gehouden algemeene ver gadering van aandeelhouders werden de \oorstellcn lot «statutenwijziging en tot ont- en liquidatie der Vennootschap met de daaraan verbonden nevenvoorslellcc met algemeene stemmen goedgekeurd-

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 3