De nationalisten bereiken de Baskische bergpassen Melkproductenfabriek „DE EENDRACHf «5^ DONDERDAG 8 APRIL 1937 EERSTE BLAD PAG. a LEVENSVERZEKERING MAATSCHAPPIJ „VITALIS" N IJ M E G E N Burg. van Schaeck MathonsingeJ 2 HET GOEDE ADRES (Adv.) Buitenland VAN ZEELANDS ECONOMISCHE GEDACHTENWISSELINGEN Experts ontmoeten elkander in Brussel He „Times" toont eenig optimisme Vernomen wordt, dat de bekende Zwitsersche econoom, S t u c k i, de vol gende week in Brussel zal zijn, tege lijkertijd met dr. Schacht en de des kundigen, die zullen deelnemen aan de in. verband met de Oslo-gedachtenwisse- lingen dan bijeenkomende conferentie. Stucki komt te Brussel spreken over verschillende problemen betreffende de handelsbetrekkingen tusschen België en Zwitserland. Het schijnt echter,, dat het oogenblik van zijn bezoek volstrekt willekeurig is. In ieder geval zal het de volgende week te Brussel een belangrijke tijd zijn voor de internationale economie, waar bij Van Zeeland tevens gelegenheid zal hebben tot besprekingen met verschil lende gedelegeerden ten aanzien van het hem door Frankrijk en Engeland gedane verzoek. In een hoofdartikel over de Britsch- Fransche uitnoodiging aan Van Zeeland, schrijft de „Times" o.a.: Dit bericht is temeer van beteekenis, nu het samenvalt met de hernieuwde belang stelling in de mogelijkheid van een Britsch- lAmerikaansch vlootverdrag, welke aange wakkerd is door het bezoek van Norman Davis aan Londen, volgende op het bezoek .van Runciman aan Washington. De suikerconferentie, de officieele reden Voor de reis van Davis, heeft eveneens dr. Colijn, Spinasse en andere staatslieden, die in het bijzonder belang stellen in economi sche vraagstukken, naar Londen gebracht en men verwacht algemeen, dat zij gelegen heid zullen vinden, onderling en met leden der Britsche regeering breedere vraagstuk ken dan suiker te bespreken. Zoo gelooft men b.v. te Parijs, dat Spi nasse, de Fransche minister van economi sche zaken, gemachtigd is, eenige implica ties van het monetaire accoord, dat in September tusschen Engeland, Frankrijk en de Vereenigde Staten is gesloten, te bespre ken, en na te gaan of de üjd gekomen is voor een verderen stap in de richting van (economische samenwerking. I lederen dag meer wint de overtuiging veld, aldus de „Times", dat met rassche schreden de tijd nadert indien hij al niet gekomen is dat de volken, die werkelijk grootere vrijheid in de uitwis seling van hun goederen wenschen, zich aaneensluiten om dit te bereiken, en hl- dus het streven hervatten, dat men na het hoopgevende initiatief van Septem ber j.l. heeft laten verloopen. Deze overtuiging wordt nog gesterkt Öoor de ontwikkeling in de Vereenigde Staten, waar regeeringskringen de ver antwoordelijke zakenlieden en de eco nomisten allen de vrees koesteren, dat het herstel, dat zich zoo snel voltrokken heeft, zal ontaarden in een „boom". De enorme stijging der prijzen doet 'den ken aan de omstandigheden, die voorafgin gen aan de ineenstorting van 1929. En men geeft openlijk uiting aan de vrees, dat, indien niet onmiddellijk maatregelen wor den genomen, het tegenwoordige herstel zal leiden tot een nieuwe ineenstorting. Er doen zich teekenen voor van een her nieuwing van den vruchteloozen wedstrijd tusschen de stijgende loonen en een stijgen den levensstandaard, ernstige arbeids geschillen, en een voortbestaan van een groot aantal werltloozen, gepaard gaande met een tekort aan arbeidskrachten in be paalde bedrijfstakken. Terwijl iedereen het er over eens is, dat 'dit ongezonde svmtomen zijn, bestaat er geen overeenstemming omtrent de oorzaken en de middelen, noodig ter verbetering. Regeeringskringen en het zakenleven ver schillen hieromtrent volkomen van ziens- Wijze. In Engeland worden reeds soortgelijke Symptomen, ofschoon niet zoo uitgesproken, merkbaar, onder den invloed van het be- wapeni n gsprogra mma. De „Times" acht de Britsche bewapening Cen machtigen factor ter bevordering van den vrede, doch verwacht hiervan economi sche ontwrichtingen, waarvoor zorgvuldig moet worden gewaakt. De toestand, waarin men thans in de Vereenigde Staten, zoowel als in Engeland is gekomen, noodzaakt de regeeringen dezer landen te zoeken naar middelen om de basis van het herstel te verbreeden, ten einde het evenwichtiger en stabieler te doen zijn. Het blad vervolgt: De tijd schijnt thans gekomen, dat de landen, die elk hun eigen herstel hebben nagestreefd, op hun eigen manier, met vrucht tezamen kunnen komen en zien, hoe zij kunnen bijdragen tot een meer algemeene en blgevolg meer stabiele, vermeerdering van den handel. Ieder verantwoordelijk waarnemer is er- Van overtuigd, dat economische toenadering noodig is voor politieke toenadering, even goed als een verbetering der internationale betrekkingen noodig is voor een verbetering van den internationalen handel. De beide idingen moeten hand in hand gaan. Wat op het oogenblik noodig is, is een moer daadwerkelijke erkenning van de on derlinge afhankelijkheid dor volken, en aanmoediging der internationale samen werking. De toenemende erkenning, dat de tarief muren den weg versporren voor een econo mische. zoowel als een politieke toenade ring, wettig' de hoop, da.t een gezamen lijke poging 'i| worden ondernomen om ze te. .verminderen. De Spaansche burgeroorlog Fortificaties versperren den weg naar Bilbao Italië beschuldigt Frankrijk en Rusland Van nationalistische zijde wordt in een overzicht over de eerste week van Mola's of fensief aan liet Baskische frornt vastgesteld, dat de witte troepen sedert den 31sten Maart, den dag waarop het groote offensief begoc. in vrijwel ononderbroken aanvallen langs de linie Vitoria-Durango over een front van 25 K.M. breedte 12 4 15 KM. zijn opgerukt. De dorpen Uri'barrio, Salinas, Escoriasa, Santa Agueda, Aramayona en Ochandiano zijn in lain handen gevallen, alsmede een aantal strategisch belangrijke berghoogten. Thans hebben zij de passen van Barazar, Arcliola en Vume^aza bereikt. Beide eerst genoemde passen bevonden zich, volgens de jongste berichten, gisteravond onder controle van de nationalistische troepen, nadat deze den heuvel van Edormeni bezet hadden. De witten voeren hun aanvallen uit met betrekkelijk kleine afdeelingen, waardoor zij dus van de aan de fronten van Malaga en Guardalajara gevolgde tactiek, om massa- aanvallen te ondernemen, zijn teruggekeerd tot de traditioneele Spaansche strijdmethode. Door deze methode toe te passen, hebben zij den weg van Vitoria naar Durango veroverd en beheerschen zij thans vrijwel alle belang rijke berghoogten rondom het dal, dat beide plaatsen met elkaar verbindt. In het bezit van de Baskische militie be vindt zich in deze streek alleen nog maar de berg Aitzelluitz, waarnaar de nationalisten thans oprukken. Zij melden, dat de vijand bij zijn terugtocht op den berg Amboto groote hoeveelheden oorlogsmateriaal heeft achter gelaten, waardoor 50.000 patronen-, 10 loop- graafmotieren en 1500 handgranaten, alsme de een omvangrijke hoeveelheid verbandma teriaal. De nationalisten geven intusschen zelf toe, dat de fortificatie werken, die de Basken langs den weg naar Bilbao hebben aange legd, den verderen opmarsdi nog ernstig kunnen bemoeilijken. Britsch oorlogschip gebombardeerd De Britsche admiraliteit beeft bericht ont vangen, dat de Britsohe torpedojager „Gal lant" tusschen Alicante en Valencia twee keer is aangevallen. De tweede aanval ge schiedde twee uur na den eersten. Den eersten keer werden zes bommen ge worden! door een vliegtuig, den tweeden keer negen door twee toestellen. De oorlogsbodem beantwoordde dit met het vuur uit zijn lucht doel batterij. De „Gallant" werd niet geraakt. Men vermoedt, dat de vliegtuigen deel uit maken van de luchtvloot der nationalisten. In een hoofdartikel in de „Giomale dltalia", van de hand van Virginio Gay- da, worden Frankrijk en sovjet-Rusland ervan beschuldigd, dat zij ondanks de verplichtingen, welke zij te Londen op ziich hebben genomen, manschappen, wa pens en munitie aan de Spaansche roode troepen blijven leveren. Het blad, dat zijn beschuldigingen staaft met een serie cijfers en sensatio- neele feiten, verklaart, dat sedert den 20sten Februari, den dag, waarop de be palingen van de overeenkomst inzake niet-inmenging van kracht werden, geen dag voorbijgegaan is waarop geen vrij willigers en oorlogstuig uit Frankrijk en Rusland in Spanje zijn aangekomen. De „Giornale" wijdt zich allereerst aan de houding van Frankrijk en zegt, dat gedu- rende de laatste weken de roode troepen ge reorganiseerd zijn onder Fransche leiding en voorzien van Fransche wapens. Een Fransch generaal leidt den „Fran- schen oorlog", die naar Spaansc.h gebied is overgebracht. Vijf-en-twintig officieren van den Franschen generalen staf werken de krijgsplannen uit en leiden de krijgsverrich tingen Een offensief tegen Siguenza worit door hen voorbereid en aanbevolen. Frankrijk heeft nieuwe kanonnen van 155 milimeter geleverd, die vooral in den strijd in Guadalajara gebruikt zijn. Rapporten over de doelmatigheid dezer kanonnen zijn den minister ven oorlog. Daladier, gezonden. Het blad zegt vervolgens, dat Spaansche vlï-egfuigbestuurders op Fransche luchtvaart- scholen in snet tem.po worden opgeleid en noemt de namen van verscheiden officieren van den generalen staf der Süaansche lucht macht en der artillerie, die zich op 't oogen blik te Parijs bevinden. Onder toezicht van minister Cot zijn twee overeenkomsten tot stand gekomen tusschen afgevaardigden van Valencia en Fransche vliegtuigfabrieken. De eerste overeenkomst heeft betrekking op de levering van vijf toestellen van het type. Devoiitine 510 aan het Spaansche mini sterie van luchtvaart-, de tweede op de leve ring van 50 groote Poteztoestellen. Er bestaan brieven-, waarin de regeening te Valencia verklaart, een aanbod tot het leve ren van Fransch oorlogstuig, bestaande uit 50.000 Mausergeweren en 100 millioen patro nen. te aanvaarden. Bovendien hebben de roode troepen reeds 150.000 geweren in Frankrijk gekocht. Fransche land- en zeewegen staan ter be schikking van Valencia voor het vervoer van oorlogstuig. Eind Februari en begin Maart hebben drie Spaansche schepen Marseille verlaten met aanzienlijke ladingen oorlogs tuig. Op 19 Maart vertrok de „Anduz Menili" van Sete met wapens en producten voor den chemischen oorlog. Ten slotte verklaart het Italiaansche blad, dat eenige dagen geleden de Catalaansche generaliteit eenige duizenden paspoorten naar het anti-fascistische comité te Perpig- nan heeft gezonden, om de Fransche vrijwil- gers voor Spanjaarden te doen doorgaan. Verder kondigt de „Giornale d'Italia" een uitvoerig artikel aan over den steun, dien Sovjet-Rusland nog steeds aan de volksfront-troepen in Spanje verleent. Evenals 't artikel over Frankrijk zal ook dit uitvoerig gedocumenteerd worden. DE ARMENWIJK VAN MANILLA BRANDT! Hutten ontvlammen als houtspaanders Duizenden menschen zijn dakloos Een brand, zooals Manilla er nog nooit één aanschouwd heeft, woedt sinds vele uren in de dichtbevolkte armenwijk der Philippijnsche hoofd stad. De lichte houten hutten der Philip- pino's branden als houtspaanders, zoodat liet vuur, aangewakkerd door den zeewind, met ongelooflijke snel heid zich uitbreidt en van huizenblok op huizenblok overslaat. Overal, waar de hoog opgejaagde vonken op de daken der hutten neervielen, ontstond telkens weer een nieuwe brand. Dertig huizen werden onmiddellijk in asch gelegd. Het leger der uit hun huizen gevluchte inwoners groeit met het uur. Op het oogen blik, dat dit geseind wordt, verdringen zich -20.000 menschen met hun geredde have en goed in de straten der stad. Vele bewoners van de getroffen wijk wor den vermist. Men vreest, dat ze niet tijdig genoeg hebben kunnen vluchten en in de vlammen zijn omgekomen. De tot nu toe aangerichte schade wordt op anderhalf millioen geschat. Behalve alle brandweren, die beschikbaar waren, zijn soldaten van het Amerikaansche garnizoen te Manilla bij het blusschingswerb in actie, die zich ook het lot der dakloozen aantrekken. De vrees, dat het aantal dooden hoog zou zijn, is gelukkig niet bewaarheid. Eén per soon werd gedood, terwijl 3 personen ge wond werden. Amerikanen willen wereld-vredes-conferentie De Amerikaansche senator Hamilton Lewis heeft in de zitting van den senaat tot president Roosevelt het verzoek gericht, een wereldvredes-conferentie bijeen te roe pen in de Vereenigde Staten, die zich voor al zou moeten bezig houden met de bij leg ging van de Europeesche conflicten en met een herziening van het verdrag van Ver sailles. Lewis verklaarde, dat de Europee sche toestanden geëigend waren, om de Amerikanen eraan te herinneren, dat de Vereenigde Staten anderhalve eeuw geleden gesticht werden, om den vrede aan de menschheid te brengen. In dezelfde senaatszitting waarschuwde senator King de bondsregeering voor een voortzetting van de uitgaven-politiek. Het tegenwoordige begrootingsjaar, zeide hij, zal met een tekort van vier A vijf milliard dol lar sluiten en de regeering zal dus, wan neer zij niet besluit tot een drastische kor ting van de uitgaven, aan een sterke ver hooging van de belastingen niet kunnen ontkomen. King sprak deze waarschuwing uit, na dat het bericht verspreid was, dat Roose velt. bet bondscongres de volgende week zou willen verzoeken, een bedrag van ander half milliard dollar ter beschikking te stel len voor hulpverleening en wederopbouw in het begrootingsjaar 1937-38,1 BARN EVELD te BARNEVELD Telefoon 46 Directeur: T. WIERSMA SPECIAAL VERPAKTE ROOMBOTER in kistjes van 10 Kilo. CA do.) De sociale strijd in de Vereen. Staten Lewis' vijf punten De leiders van het Committee of Indus trial Organisation (Lewis) hebben een uit vijf punten bestaand program opgesteld tot voortzetting van hun strijd voor de organi satie der Amerikaansche arbeiders in vak- vereenigingen. De vijf punten zijn de volgende: le. Succesvolle bijlegging van alle nog aan den gang zijnde stakingen in de auto industrie 2e. Campagne voor het werven van leden onder de arbeiders bij Ford. 3e. Campagne in de vakorganisatie, om zekerheid te verkrijgen, dat de arbeiders de door de vakvereenigingen voor hen gesloten overeenkomsten ook inderdaad naleven. 4e. Organisatie van de arbeiders in andere takken van industrie. 5e Zuiveringsactie im de staal-industrie, teneinde te komen tot een collectieve over eenkomst met de onafhankelijke staalcon cerns en die subconcerns van de U. S. Steel Company, die nog geen collectieve overeen komsten hebben onderteekend. Een Amerikaansche staatsleening op komst Naar thans bekend wordt, zal het Ameri kaansche bond6ministerie van financiën een leening opnemen van in totaal $300 mil lioen, teneinde de aan het eind© van hot begrootingsjaar te verwachten dierving van inkomsten te vereffenen. Het ministerie beschikt weliswaar nog over een arbeidsfonds ten bedrage van 700 millioeni doch de staatsseertaris van finan ciën, Morgenthau, wil dit fonds beslist op een milliard handhaven met bet nog op het voortdurende gevaar voor arbeidscon flicten, dat de bondsregeering steeds weer tot kostbare maatregelen voor hulpverlee ning zou kunnen noodzaken. Men meent de veiligheidsgrens te moeten handhaven. Naar de meening van politieke kringen is hierin de eigenlijke reden voor het opnemen van de leening te zoeken. Wordt de communistische partij in Zwitserland verboden De groote raad van het Kanton Genève heeft het wetsontwerp tot verbod van do communistische partij en van voor den staat gevaarlijke buitenlanósche organisaties defi nitief aangenomen. Het zal thans nog aan een volksstemming worden onderworpen. >ok aan «5»'«gS&t Zwitserland en de verovering van Abessinië Het Zwitsersche politieke departement verklaart in een mededeeling over de mo tieven, welke den Zwitserschen bondsraad tot de erkenning van de Italiaansche souve- reindteit in Ethiopië hebben gebracht, o.a.: „Zwitserland heeft bij de erkenning van deze souvereiniteit geen rekening gehouden met de voorbehouden van eenige staten, wijl het niet in het belang van Zwitserland is, n lijltheden ook dan nog te laten voortbestaan, nadat zelfs de volkenbond door de opheffing der sancties tot uitdrukking heeft gebrachi, dat hij de ingetreden hisorisohe feiten niet meer veranderen wil en kan". Een Philippijnsche godsdienstoorlog De "bewoners van Moro in de Philippijn sche provincie Lanas, die tot den Islam be- hooren, gevoelen zich bedreigd door de hou ding der Philippijnsche katholieken, getal vrij aanzienlijk moet wezen. Rieed« hebben er botsingen plaats gehad, waarb'j 23 Mohammedanen het leven hebben gela ten, terwijl ook een aantal soldaten daarbij omkwam. De toestand zou ernstig zijn en er zijn door het leger versterkingen gezonden, ter wijl een strenge censuur is afgekondigd. Geheime Japansche secte pleegt massa-moorden Volgens een bericht van het blad „Nichi Nichi" uit Soel (Korea) is men daar vree- selijke daden van een geheimzinnige gieuse secte „Hakuhakuyo" geheeten, op het spoor gekomen. Deze gelneime secte zou de vermoording van 500 menschen op haar geweten hebben, welke misdadlen in de afgeloopen zes jaar jzouden zijn gepleegd. Aan de secte wordt verder ten laste ge legd, dat zij een groot aantal meisjes als slavinnen heeft verkocht. Reeds zouden de lijken van 150 Slacht offers der secte zijn opgegraven. Zestig lijken zouden in een massagraf na bij een „heiligen berg'' bij Seoel ontdekt zijn De leider der secte, Kin Ruykay, zou voort vluchtig zijn. Mogelijk heeft hij zelfmoord gepleegd. Zeventien andere leiders der or ganisatie zijn gearresteerd en worden door de politie in verhoor genomen. RECHTZAKEN De Mijdrechtsche Millioenenzaak Voortgezette behandeling Het gerechtshof te Amsterdam zette de behandeling voort van de strafzaak tegen den Mijdrechtschen kweeker J. verdacht van valschheid in geschrifte. Op 1 April zijn door het hof een zeer groot aantal getuigen k charge en décharge ge hoord en vandaag is het woord aan den procureur-generaal Mr. Dr. D. Reilingh. Het O.M. gaf in zijn requisitoir eerst een globaal overzicht van de Amsterdamsche en de Utrecbtsche zaak, die volgens spr. een ondeelbaar geheel vormen. (Men kent deze historie, die reeds meermalen in onze ko lommen ter sprake kwam, voldoende)- De talrijke acten, die de verdac'ite in den loop van de behandeling had ter tafel ge bracht. noemde spr. zeep onwaarschijnlijk. Er ziften tal van fouten in en van verschil lende dezer acten toont spr. aan dat ze valsch zijn. Ook verschillende beweringen van ver dachte waren gebleken totaal onjuist to zijn. Niet hij, doch notaris v. d. Heyden was de werkelijke vertrouwensman van mevr. van W. Ook zonder de verklaringen van de des kundigen aldus get. het O.M. is het reeds duidelijk dat de acten niet door mevrouw van Wieringen kunen zijn ge- teekend. Zeer minutieus behandelde spr. vervol gens de rapporten van de deskundigen, waarna spr. tot de conclusie kwam, dat het vonnis der rechtbank, waarbij verd. wegens valschheid in geschrifte en gebruik maken van de valsche geschriften meermalen ge pleegd, is veroordeeld, op juiste gronden is gewezen. Tenslotte kwam spr. tot de strafmaat. Spr. vorderde een gevangenisstraf van anderhalf jaar. Het woord was hierna aan de verdedi ging- Eerst voerde Mr. ten Bokkel het woord Daarna Mr. Venhuizen. Beiden con cludeerden tot vrijspraak. De procureur-generaal zag af van repliek. Het Hof begaf zich hierop in raadkamer. Tc ruim half zeven her opende de president de zitting en deelde mede dat het Hof had besloten den politiedeskundige, C. J. van Ledden Hulsebosch een onderzoek te doen in stellen naar de wijze waarop de hand- teckening onder de cessie tot stand is gekomen en hoe de koopacte is geko men in den toestand, waarin zij zich thans bevindt. Op 4 Mei a.s- zal de behandeling worden vortgezet en zal de heer van Ledden Hulsebosch zijn rapport uit brengen. GEMENGD NIEUWS De taxi-staking in de hoofdstad Rijksbemiddelaar roept partijen bijeen De besturen van de vier werknemers organisaties, die partij zijn bij het collec- 'ievc arbeidscontract voor het taxi-bedrijf n Amsterdam, hebben gister vergaderd om hun standpunt te bepalen tegenover de uit gebroken wilde staking onder de taxi chauffeurs. Het resultaat van deze beraadsla ing is, dat de bonden aan B. en W. hebben er/.ocht de onlangs in werking getreden tariefsverhooging op te schorten tot tus schen de werknemers en de werkgevers be- prekingen zullen zijn gevoerd. De organi saties bij de werkgevers of wel een loons- waartoe zij geen advies hebben gegeven en ook thans niet geven. Wel zullen de organi saties bij de werkgevers ofwel een loons- verhooging ofwel een te niet doen der tariefsverhooging bepleiten. Van werkgeverszijde vernemen wij, dat de taxameters reeds gedeeltelijk op het nieuwe tarief zijn ingericht, zoodat op schorting der nieuwe regeling reeds uit dien hoofde op bezwaren zal stuiten. In de stad heerscht nog dezelfde toestand. Het taxi-verkeer wordt onderhouden door garage-bedrijven en twee coöperatieve blokbandondememingen. De standplaatsen der taxi's zijn verlaten. Plet raadslid L- Seegers heeft den raad verzocht aan B. en W. over deze aangele genheid vragen te mogen stellen. Voor heden middag heeft de rijksbemiddelaar een bij eenkomst van partijen op het departement van Sociale Zaken belegd. De besturen der werknemers organisaties zullen zich op bet standpunt stellen dat de tarief verhooging moet worden teruggenomen. Mocht hieraan niet worden voldaan, dan zal in een ver gadering van de chauffeurs worden uitge maakt op welke basis een ioonsverhooging zal worden geëischt. Avontuur met een haringvlet Op de Noordzee in koude en mist Dinsdagmorgen vertrok te elf uur uit de haven van Nieuwediep de haringvlet PI.D. 90 teneinde bij de zoogenaamde west punt van Texel te gaan visschen. Aan boord bevonden zich een tiental per- son'en. De schipper was Rieuwerts- Nadai men den geheelen dag gevisoht bad in een vrij dikken mist besloot men tegpn den avond met bestemming Nieuwediep te ver trekken. Halverwege de reis kwam een kink in den kabel. Men kreeg motorpech, terwijl het kompas niet meer goed functioneerde. De gevolgen waren, dat men afdreef. Den geheelen nacht heeft men op de Noordzee rondgezwalkt en al de ontberingen van mist en de kou meegemaakt. Vroeg in den moigen was men zoo fortuinlijk te worden opgepikt door den Katwijker logger KW. 78, die de vlet naar het lichtschip „Haaks" bracht. Hier werd men voorzien van ben zine, voedsel en warme kleeren, zoodat men tegen den middag den terugtocht kon aan vaarden. Om kwart over twee kwam de vlet met zijn uitgeputte bemanning in de haven te Den Helder aan. Aan de gevolgen overleden De 49-jarige gehuwde heer T. Borset, die eenigeen tijd geleden bij een auto-ongeval onder Aalsmeer een zware hersenschudding opliep is aldaar aan de gevolgen van zijn letsel overleden- Gewezen notaris voor de rechtbank Ernstige knoeierijen Het O. M. bij (Je Rechtbank te Leeuw a den heeft tegen den 77-jarigen gewezen no taris M. L. S. te Go rre dij k vijf maanden gevangenisstraf geëischt wegens verduiste ring van f 1423, ten nadeele van de Vereeni- ging ter bevordering van de verkrijging van onroerend goed door landarbeiders in Op- sterland. Uit het getuigenverhoor bleek, dat S. door geknoei Gorredijk voor f 16.000 en de Boeren leenbank aldaar voor f 5000 had benadeeld. Poging tot doodslag en brandstichting De Rechtbank te Leeuwarden heeft den 18-jarigen J. G. M., tuindersknecht te Amsterdam, thans gedetineerd, wegens po ging tot doodslag op A. Bajema, gepleegd te Warn s, met het doel, den aangevallene te berooven en wegens brandstichting i: boerderij van den landbouwer G. Visser te Oudemirdum, welke boerderij geheel af brandde, veroordeeld tot twee jaar en zes maanden gevangenisstraf. De eisqh was vijf jaar gevangenisstraf. Op verzoek van den verdediger was een onderzoek naar verdaohte's geestvermogens ingesteld, doch de deskundige achtte ver dachte volkomen toerekenbaar. JUBILEUM De beer J. G. van Beek herdenkt heden den dag waarop hij vóór 50 jaar als machi nist in dienst kwam bij de papierfabriek „Coldenhove" te Eerbeek. BINNENBRAND IN WINKELHUIS Hedenmnacht brak door onbekende oorzaak brand uit in een winkelpand aan den Nico- laasweg te Utrecht, waarin gevestigd is een handel in aardappelen, groenten en fruit. Omstreeks half twee bemerkten omwonen den, dat dikke rookwolken opstegen uit de zolderverdieping van het pand. Zij alarmeer den de brandweer, die onmiddellijk met een motorspuit ter plaatse was en het vuur be streed. Intusschen brandde de zolderverdie ping uit, terwijl de eerste verdieping ern stige waterschade bekwam. Door het snel ingrijpen van de brandweer bleef de schade hiertoe beperkt. NU IJZER EN KOPER DUUR IS De gestegen aiiimo voor oud JJzer en koper' heeft zich gemanifesteerd in toename van. het aantal diefstallen, waarvan ook Hoek an Holland zijn deel heeft gekregen. Enkele weken geleden werd namelijk plan, 400 kilo ijzer gestolen. Van de Rijks domei- en aan de voormalige Export slachterijen: erdween een partij koper. In verband met deze diefstallen heeft de politie thans drie personen aangehouden, n.l. G. A. B. uirt Monster, C. S. uit 's-Graven- zande en M. v. d. B., eveneens uit 's-Graven- zande. Zij allen hebben bekend aam de diefsitailleiL zich te hebben schuldig gemaakt. Beide laatstgenoemden ®ijn ingesloten. B. na opgemaakt proces-raerbaal voorloopig op vrije voeten gesteld. TOERISME Elfprovinciën-tocht voor toeristen Een aardig idee van de A.N.W.B. Teneinde liet toerisme in eigen land te bevorderen en de bezienswaardigheden daarvan bij onze landgenooten meer be kend te maken, heeft de Kon. Ned. Toe ristenbond A.N.W.B. besloten, te beginnen met 1 Mei a.s., een Elfprovinciën-todht door Nederland uit te schrijven voor toeristen, De deelnemers zijn gelïieel vrij in de wijze waarop zij de reis door ons land wilton maken en kunnen dus gebruik maken van onverschillig welk vervoermiddel: trein, auto, fiets, vaaruig, enz., terwijl zij ooi; geheel vrij zijn in de keuze van de dagen, waarop zij hun tochten willen doen, mits zij die maar vóór 1 MJei van het volgend jaar hebben beëindigd. Doel van de tocht is, dat de deel nemers in den loop van één jaar in iedere provincie drie aangewezen bezienswaardigheden hehben bezocht, monumemen, museums of andere uit een oogpunt van natuur- en steden schoon belangrijke objecten, ook die, welke minder beleend zijn en niet temin de belangstelling verdienen. Deze zijn zooveel mogelijk zóó geko zen, dat een bezoek daaraan tevens een algemeenen indruk kan geven van de provincie. Wie in den loop van 'één: jaar, 'dus vóde 1 Mei 1938, de 33 aangewezen bezienswaar digheden hebben bezocht, onvangen een her- innerings-plaquette, terwijl ook aan degenen die 22 of 11 van de aangewezen punten be« zochten een souvenir zal worden uitgereikt, Waar men Leen moet! j In de onderscheiden provinciën zijn voor een bezoek aangewezen:, Noord-Holland: MoKenmuseum te Koog aan de Zaan; stichting Cruquiu6 ie Haarlemmermeer; stadthuis te De Rijp; Z u i d-H o 11 a n d: Prinsenhof te Delft; graf tombe Graven van Nassau te Ouderkerk a, d. IJssel; Kaagsocieteit en Kagerplas6en; Zeeland: museum Zeeuwsch Genootschap „Nehalennia" te Middelburg; vuurtoren te Westerschouwen; stadhuis te Sluis; U t r e c h t: museum Sypestein te Loos- drecht; ruïne te Wijk bij Duurstede; Zuidsr- zeedorpen Bunschoten en Spakenburg; Noor d-B r a b a n t: St. Jans Kathedraal te 's-Hertogenboscb; vestingwerken te Willem stad; vennen te Oistervvijk; Limburg: museum van Natuurlijke Historie te Maas tricht; kerkje te Asselt; kasteell te Geystc ren; Gelderland: legermuseum Door* werth; kerk met gedenkteekien van de Gra ven van Nassau te Heumen; jachtslot St, Hubertus op de Hooge Veluwe; Overijs sel: Rijksmuseum te Enschede; Dr Schaiep- mannmonument te Tubbergen; stadhuis ta Hasselt; Drente: oudheidkamer Honds rug te Emmen; monument Meindert der Thijnen te Coevordlen; hunebedden te Darp, krententuinen te Dwingelo; Fries land: Hidde Nijlandstichting te Hindeloo- pen; kerk te Wieuwerd; Bonifaciusbron te DokkumGroningen: Menkemaborg e Uithuizen; monument te Heitigerlee; pavil joen tie Paterswolde. Een der 7700 uitnoodigingen, die zullen worden rondgestuurd, tot bijwoning dec. kroningsplechtigheden van. het Engdsche koningspaar op12 Mei a.ss

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2