llinnur £Viïtsrt)r (üourattt DE HOFSTADBLOEM Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken De Stadt-Schanke HOTEL-HAMDORFF POLITIE DIP OMA abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agenlschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending430 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/> ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 6055 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DONDERDAG 8 APRIL 1937 18e Jaargang IBrtjertttrtiepriftcn: Van I tot 5 regels f M71/i Elke regel meer0.22'/» ngezonden Mededeelingen i van 1—5 regels230 Elke regel meer°-45 Voor het bevragen aan 't bureau V wordt berekend O-'O IN WEZEN: EEN. Hoe men het ook wendt of keert: natio- naal-socialisme alias fascisme èn commu nisme zijn aan elkaar verwant als broertje en zusje. In hun verschijningsvorm en methode mogen dan ook al verschillen zijn aan te wijzen, als het er op aan komt tooneu beide dezelfde karaktertrekken te bezitten. Duidelijk trad het dezer dagen weer aan het licht uit twee beriqhten, die vlak naast elkaar verschenen in hetzelfde num mer der dagbladen: In Duitschland werd het Neopaganisme yan den Christenhater Ludendorff officieel erkend als godsdienst, met gelijke rechten als alle andere religies. De Rijksregeering slaat hiermee dus, niet onmogelijk als ant woord op de encycliek des Pausen, de be lijdende Christenen in het gezicht door do felle anti-christelijke actie van Ludendorff Voortaan wettelijke bescherming en dus steun te schenken. Bescherming van en steun aan het stre ven, dat door Ludendorff zelf aldus is om schreven: „Wij zullen ons van het Chri tel ijk dogma losrukken en wij zul len het mysterie verwezenlijken van de carnatie van het Duitsche volk". Tezelfder tijd komt uit Moskou 't bericht, dat Yaroslawski, de leider der godloozen- actie in de Worowski-club o.m. het volgen de heeft verklaard n.a.v. de Encycliek van Paus Pius tegen het communisme: „W ij zullen slechts antwoor den door het katholicisme ■Rusland met alle middelen, die ons ten dienste staan, te nietigen. De nieuwe grondwet is geen grondwet, waarmee men propaganda kan maken voor den godsdienst. Zij is de be&te waarborg voor het atheïsme". Beide, fascisme zoowel als communisme zijn dus anti-christelijke stroomingen, die hun middelen mogen dan ook verschil len het op de ondergang van den Chris- telijken godsdienst hebben toegelegd. Het communisme is het brutaalst, is het meest onmeedoogend en radicaal. Het fascisme is het sluwst en meest ver raderlijk. Want in de rijksverklaring van 1 Febr. 1933 verklaarde Hitier als doel zijner regeering: .Zij zei het Christendom hech te bescherming verleenen." En in werkelijkheid heeft hij Katholieke •zoowel als Evangelische kerken gemaakt tot een voetveeg van de Staat en aa vrijdenkerij en godsdienstbestrijding carte blanche gegeven. Fascisme en communisme in wezen: één! uitbreiding aan dit streven heeft gegev want hij verstrekte verleden jaar aan alle commandeerende officieren, die personeel voor herhalingsoefeningen onder hun beve len kregen, de opdracht om de gevolgen van deze oproeping na te gaan en hem te rapporteeren, indien een werkgever op grond van dat verblijf onder de wapenen een werknemer ontslag gaf. Eenerzijds moest helaas geconstateerd worden, dat de mededeelingen van de dienstplichtigen lang niet altijd betrouwbaar waren, maar ander zijds gelukte het menigen Regimentscom mandant door persoonlijke tussclienkomst een ontslag te niet te doen. Dit is ongetwijfeld een goede methode. Vast staat, dat er in dit opzicht onrecht ge schiedt; vast staat echter evenzeer dat per soonlijke tusschenkomst vaak veel ten goede kan uitwerken. Wij hopen daarom dat men op de ingeslagen weg zal voort gaan. Tenville van de dienstplichtigen, maar ook terwille van het vaderland. WERKGEVER EN DIENST PLICHTIGE Warme woorden van welverdiende hulde zijn in de laatste weken gebracht aan den pas afgetreden Commandant van het Veld leger, luitenant-generaal Jhr. W. Röell voor alles wat hij deed voor het leger en dus voor het vaderland maar ook voor het geen hij deed ten behoeve van hen, die in het leger dienen. Op één zijde daarvan vestigt de Trom, het orgaan van het Nat Jongeren Verbond, de aandacht. De redactie bespreekt het euvel, waarop wij ook zoo vaak wezen, dat er nog steeds onvaderlandslievende patroons zijn,, die personeel, dat opgeroepen wordt voor herhalingsoefeningen, eenvoudig op straat zetten en vrij zeker door goedkooper arbeidskrachten vervangen. Wij geven toe, dat het zeer bezwaarlijk zal zijn hiertegen wettelijke maatregelen te nemen. De moeilijkheden bij de uitvoering zouden vele zijn. Daarom vonden wij het al van groote beteekenis eenige jaren geleden van den Minister van Defensie te mogen vernemen, dat een tweetal officieren spe ciaal waren aangewezen om voor dienst plichtigen, die gevaar liepen werkloos te worden, in de bres te springen. Thans lezen wij, dat Jhr. Röell blijkbaar Lcldschepleio 5-9 Tel. 33072 Amsterdam DINER I DINER I DINER 4 QöDQeo 5 gaogea 75 c. I 1I 1.25 i ELK DINER BEN TOPPRESTATIE! LAREN (Gooi) Speciale tarieven voor langer verblijf en week-ends Casino Japansche tuin De besprekingen der Oslo Staten Het oordeel van den Deenschen Premier De Deensche premier Stauning die op het oogenblik te Londen vertoeft, heeft tegenover een aantal vertegenwoordigers van de pers een verklaring afgelegd, waarin hij o.m. zeide, sprekende over het onder zoek, dat thans door de Oslo-landen wordt ingesteld naar de mogelijkheden van een uitgebreideren en ietwat vrijeren handel, dat het nog te vroeg was om voorspellingen te doen omtrent de resultaten der bespre kingen, aangezien de deskundigen nu bezig zijn met het bestudeeren van de con crete mogelijkheden en geen conferenties tusschen de betrokken Regeeringen ge opend zullen worden voor dit onderzoek zal zijn geëindigd, De vlag van de „Nieuw Amsterdam" „De Princevlag" biedt de natievlan aan Het hoofdbestuur van „De Princevlag" heeft aan de directie van de HollandAme- rika-Lijn de groote rood-wit-blauwe natie- vlag voor de „Nieuw Amsterdam", die a.s.' Zaterdag in tegenwoordigheid van H.M. de Koningin zal worden te water gelaten, aangeboden. Dit aanbod is door de directie van de HollandAmerika-Lijn gaarne aanvaard. De overdracht van de vlag zal t.z.L bij de officieele ingebruikneming van het nieu we vlaggeschp der H.A.L. met, eenig cere monieel geschieden. De vlag zal naar „De Princevlag" me dedeelt worden uitgevoerd in de kleur nuances zooals de H.A.L. die voor hare schepen reeds lang voorschrijft. ONZE HANDELSMISSIE TE BUENOS AYRES Een schrijven van Ds. A. CSonneveldt Ook emigratie- en kolonisatie probleem zal behandeld worden Uit Buenos Ayres ontvingen we d.A 27 Maart j.L het volgende schrijven van Ds. A. C. Sonneveidt, die in ons blad enkele arti kelen schrijft over emigratie en kolonisatie: Onze lezers weten reeds, dat er hier in Ar gentinië groote en bijzondere belangstelling is voor de komst en den arbeid der Neder- landsche Hande's-Missie. Reeds verschenen er eenigen tijd geleden in de voornaamste dagbladen artikelen over de handelsbetrek kingen tusschen Nederland en Argentinië en duidelijk werd in het licht ges'eld, dat Ne derland een der beste klanten van dit land is, terwijl Argentinië betrekkelijk weinig uit Nederland importeert De vorige week wer den wij zelfs zeer verrast en verblijd door een artikel van Dr. H. Colijn in „La Nacion". welk artikel natuurlijk met beangstelling door ons allen werd gelezen. Na een verblijf in Brazilië van drie weken arriveerde de Missie te Buenos Ayres op Vrijdag 26 Maart 1937. De leider der Missie, Exc. Jhr. v. Karnebeek maakte de reis met enkele andere leden per „Almanzora" 'n boot van de Royal Mail, terwijl de overige led'-n per „Brazilian Clipper" door de lucht naar onze hoofdstad kwamen vliegen. Zoowel door de Argentijnsche Regeering als door ons Gezantschap was een commissie var. ont vangst benoemd, welke commissies natuur lijk bij aankomst van het schip aanwezig waren. Aan boord werden de hooge gasten officieel begroet en verwelkomd. Zooals bij zulke ge legenheden 1e doen gebruikelijk is werd de leider der Missie al dadelijk door de verte genwoordigers der pers aangeklampt voor een interview, en in de bladen van heden, Zaterdag 27 Maart staan dan ook reeds de eerste berichten met de foto's der .Missie leden en ontvangende autoriteiten. In dat eerste interview verklaarde de heer van Karnebeek, dat het doel der Missie was om nadere studie te maken van de handelsbe trekkingen tussclien beide landen, opdat de wedei'zdjdsche in- en export meer intensief worde. Verder, dat de Missie ook hier een drietal weken hoopt te vertoeven en eindelijk dat hoogstwaarschijnlijk ook over emigratie en kolonisatie zal worden onderhandeld. De lezers, die onze artikelen over dit vraagstuk volgen, zullen begrijpen, dat deze verklaring van Jhr. van Karnebeek ons bijzonder inte resseert en verblijdt. Een ander lid der Mis sie, dë heer Henny, verklaarde nog, dat men. ook van BrazilHë de aangenaamste herin neringen meedraagt, vanwege de hartelijke ontvangst der Missie daar bereid. En met na druk deelde de heer Henny mee (hetgeen ons opnieuw verheugt), dat de Missie speci ale aandacht zal schenken aan het probleem van emigratie en kolonisatie, over welk vraagstuk met de verschillende regceringen is en zal worden gesproken. Op de terugreis zal Brazilië wederom worden beizocht en bij die gelegenheid zal dan hoogstwaarschijnlijk een handelsverdrag: met dat land worden geteekend. Deze eerste verklaringen geven reeds de indruk, dat de Nederlandsche Re geering een uitnemend werk deed door deze Missie naar Zuid-Amerika 1e zenden en ook dat deze Missie goed en vruchtbaar werk zal leveren. Mede daarom zal men in Nederland zeker met belangstelling volgen, -vat ook uit Argentinië over het optreden dier Missie kan worden gemeld. Militair eerbetoon aan superieuren in burger Geen aanleiding tot verdere voorziening De Ministers van Defensie a.i. en van Justitie hebben op de vragen van het Tweede Kamerlid Van der Waerden betref fende de verplichting voor militairen eer betoon te bewijzen aan iederen burger dn onder voorgeven een militair superieur te zijn,^ zulks verlangt, het volgende geant- In het geval, bedoeld in de betrokken sententie van het hoog militair gerechtshof, heeft een in burger gekleede officier, die er getuige van was, dat een dienstplichtige zich aan een krijgstuchtelijke overtreding schuldig maakte na zich met naam en rang bekend te hebben gemaakt, gelast zijn naam op te geven. De vordering ging ge paard met het bevei de houding aan te nemen. Het gold hier dus niet een vordering tot het bewijzen van eerbetoon, doch een op treden ter zake van een gepleegd tucht rechtelijk vergrijp tot welk optreden een meerdere, ongeacht of hij in uniform dan wel in burgerkleeding is, volgens de wette lijke voorschriften verplicht is. Door de sententie, waarbij een vonnis van den krijgsraad werd bevestigd, is nog eens tot uitdrukking gekomen het voor een juiste handhaving der krijgstucht on ontbeerlijk beginsel, dat de wettelijke ge hoorzaamheidsplicht van den mindere ook geldt tegenover den meerdere in burger kleeding- In het or.derwerpelijke geval kon in ver band met de wijze waarop en de omstan digheden, waarondef de meerdere in bur ger optrad, aan diens qualiteit redelijker wijze geen twijfel bestaan. Ook overigens zijn op dit gebied in de practijk geen feiten bekend met name is niet gebleken dat burgers tegenover militairen als militair supe rieur zijn opgetreden welke aanlei ding zouden kunnen geven tot ©enige nadere voorziening. Prinselijk Paar naar Baarn De route welke het Prinselijk Paar bij zijn intocht in Baarn vermoedelijk volgende week Woensdag zal nemen, zal een afstand van ongeveer twee uur gaans lang zijn. H K-H. zullen zijn gezeten in een met vier paarden A la daumont bespannen karos, welke wordt voorafgegaan docr twaalf ruitere in uniform van de landelijke rij- vereeniging „De Eemruiters". De stoet za! worden gesloten door twintig ruiters, t.w. tien heeren en tien amazones, allen gezeten op schimmels. Eerst tegen een boom, daarna in het water Drie inzittenden van de auto gewond- Een ernstig gekwetste. In den afgeloopen nacht om half een is een personen-auto bij het Wezenveld te Twello tegen een langs den weg staanden boom gereden, waarna de wa gen over den kop sloeg en in de wete ring terecht kwam. Drie personen wer den daardoor gewond. Op genoemd tijdstip reed een personen- auto. bestuurd door den heer Van Rijk uit Apeldoorn op weg van Apeldoorn naar De venter en Twelloo. In den wagen bevonden zich voorts de heer Van der Beid uit Deven ter en mejuffrouw A. Hasseltlo uit Twel loo. Zij maken deel uit van een orkestje uit Apeldoorn en keerden huiswaarts. De bestuurder reed met groote snelheid en vermoedelijk tengevolge daarvan vloog de wagen in de bocht bij het Wezenveld tegen een langs den weg staanden boom. De auto sloeg over den kop en kwam in de wetering terecht Het water is ter plaatse niet diep, zoodat de inzittenden zich spoedig op het droge wisten te brengen. Kort na het ongeval was hulp ter plaatse. Het bleek echter, dat de heer Van der Beid zware verwondingen had opgeloo- pen. terwijl de bestuurder en mejuffrouw Hasseltlo slechts licht waren gewond. Per auto werd de zwaar gewonde naar het zie kenhuis te Deventer vervoerd. Zijn toestand is ernstig. De heer Van Rijk werd naar het ziekenhuis te Deventer en mejuffrouw Has seltlo naar het ziekenhuis in Twelloo over gebracht Dronken autobusbestuurder rijdt mijnwerker aan Slachtoffer op slag gedood Gisterenavond is op den Hommertweg te Hoensbroek de mijnwerker M., wonende te Nuth, die daar op de fiets reed, gegrepen door een auto, bestuurd door zekeren S., uit Beek. De mijnwerker werd tegen den grond geslingerd en op slag gedood. De mijnwerker kwam van den kant van de Akerstraat en reed, evenals de personenauto, in de richting Schinnen. Zoowel de fietser als de autobestuurder hielden den rechter kant van den weg. De politie uit Hoensbroek en een arts wa ren spoedig na het ongeval ter plaatse, Ds laatste kon slechts den dood van het slacht offer constateeren. De bestuurder van de auto, die onder den invloed van sterken drank bleek te verkee- i, is gearresteerd. Het lijk van M. is in beslag genomen. Het onderzoek duurt nog voort. Groote Bloemententoonstelling te 's-Gravenhage Heden door minister Gelissen geopend Het was heden voor de stad 's-Gravenhage een historisch moment, toen een reeds lang gekoesterde wensch in vervulling ging door de ingebruikneming van een grootsch af zonderlijk tentoonstellingsgebouw. Vele jaren had zich de behoefte daaraan reeds doen gevoelen, maar telkens weer stuitten de geopperde plannen op moeilijk heden en moest even zoovele malen van de verwezenlijking daarvan worden afgezien. Totdat eindelijk een tot dat doel gevormd comité besloot den moed niet langer op te geven en na grondige voorbereiding met overwinning van tal van moeilijkheden, in samenwerking met het gemeentebestuur tot een resultaat wist te komen, dat aan de Residentie de zoozeer verlangde beschik king over een behoorlijke tentoonstellings ruimte zou verschaffen. Onmiddellijk werd met bekwamen spoed met den bouw begonnen en zij het ook mei eenige vertraging, thans is op het terrein Houtrust een gebouw verrezen, dat aan allo. gestelde verwachtingen voldoet en welks ingebruikneming heden gepaard ging met de opening van de eerste tentoonstelling, die van „De Hofstadbloem". De ingebruikneming Voor de ingebruikneming van het ten toonstellingsgebouw bestond hedenmiddag groote belangstelling. Namens het bestuur van de N.V. Tentoon stellingsgebouw „Houtrust" heeft daarbij de heer F. van Alphen een openingsrede uitgesproken. Allereerst getuigde de heer van Alphen van het groot leedwezen over het plotseling verscheiden van den zoo sympathieken ge zant van België, den heer Maskens, en hij deelde mede dat het bestuur en ook het comité an de bloemententoonstelling heb ben b ïlen uit eerbied voor den ontslapene heden geen muziek te doen hooren. Wat het gebouw betreft, merkte de lieer an Alphen op, dat het verheugend is ge weest, dat het college van B. en W. met de plannen heeft ingestemd. Aanvankelijk had men gedacht den bouw eerder gereed te krijgen. Helaas is dat niet gelukt. Een van de allereerste oorzaken w< de vertraging in de levering voor de staal constructie. Ook andere oorzaken echter hebben er toe geleid, dat thans een van de groote hallen, waarin de ijsbaan is gepro jecteerd, en het café-restaurant nog niet gereed zijn. Toen nu indertijd een aanbod inkwam om in April één van de hallen af te staan voor een bloemententoonstelling, heeft het be stuur gemeend dit niet te mogen afslaan en de hal, die gereed kon komen, ter beschik king te moeten stellen. Nadat de heer van Alphen hartelijk dank had gezegd aan allen, die medewerking hebben verleend voor de totstandkoming en bij de uitvoering, was het woord aan den burgemeester van de Residentie, mr. S. J R. de M o n c h y. Rede van den burgemeester Mr. de Monchy constateerde, dat een wensch, die tientallen van Jaren ook bij het gemeentebestuur in zijn wisselende samen stelling heeft geleefd, heden in vervulling gaat. 's-Gravenhage heeft zijn tentoonstel lingsgebouw gekregen. Spr. herinnerde er aan, dat reeds sinds 1909 tal van plannen zijn gemaakt, maar nimmer en dat was misschien wel de hoofdzaak is eenig plan zoover gekomen, dat particulieren hun daadwerkelijke be langstelling in de zaak op deze wijze toon den, dat zij bereid waren hun geld in do onderneming te steken. Is het wonder, dat toen eindelijk voor het zooveelsté plan een combinatie zich tot ons endde met verzoek om medewerking, doch onder bijvoeging, dat een bekende bankiers firma achter het plan stond en zich sterk maakte, dat voor een goed ontwerp parti culier kapitaal in voldoenden omvang zou kunnen worden aangetrokken, wij dit aan bod met heide handen hebben aangegrepen en bevorderd hebben, dat de plannen met spoed alle instanties konden doorloopen? Mijnerzijds dan ook een woord van hulde i dank aan de vennootschap, die dit ge- houw stichtte en met name aan haar pre sident-commissaris, die hierbij de drijvende kracht is geweest. Spr. verklaarde daarna het gebouw voor ingebruik genomen. Na een woord van dank van den heer van Alphen stelde deze het gebouw ter beschik king van het comité ,.Be Hofstadbloem". De voorzitter van dit comité, de heer Riemens, nam vervolgens het woord ■oor een korte rede. De opening van de tentoonstelling Vervolgens was het woord aan den minis ter van handel, nijverheid en scheepvaart, prof. Gelissen, voor de opening van de tentoonsteling. Herinnerend aan het aloude gebruik om zijn gevoelens bij vreugde of droefenis door bloemen tot uitdrukking te brengen, zeide de minister dat de opening van „De Hof stadbloem" als het ware de groote ruiker is, die de vreugde van Den Haag over de tot standkoming van het nieuwe tentoonstel lingsgebouw symboliseert. Naast een vreugde-uiting is deze ten toonstelling echter vooral een toonen van „kunnen en kennen" onzer Nederlandsche bloemisterijen. Al is deze tentoonstelling, georganiseerd door de verschillende plaatselijke vereeni- gingen, in samenwerking met den rijks- tuinhouwconsulent J. H. Riemens en den technischen leider D. Admiraal, 200 draagt zij toch een nationaal karakter. De minister wees op de groote econc.... sche beteekenis van het bloemisterijbedrijf voor ons land. De uitvoer-waarde van bloemen en bloem bollen bedroeg in 1936 2.597.000.—. Dit is dooreen genomen 5 van de totale uitvoer waarde van de producten van den geheelen Nederlandschen tuinbouw. De crisis heeft voor de bloemisterij ern stige moeilijkheden gebracht Doch ook hier is, zooals in elke donkere omgeving, weer een enkel lichtpunt te erkennen. Bloemen, tenslotte, moeten er zijn, om steeds te blijven schitteren als brillant in den onzichtbaren ring van vriendschap, liefde, genegenheid en waardeering, die ons Nederlanders dient, saam te houden. Met dezen wensch, mijnheer de voorzit, ter, aldus de minister, moge ik uw tentoon stelling voor geopend verklaren. TEOLINvanWAGEMAKERS BBED; VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit TWEE bladen Een beschrijving van de „Nieuw Am sterdam", die Zaterdag a.s. van stapel zal loopen. De Eerste Kamer heeft de behandeling van de voorstellen tot Grondwetsherzie ning voortgezet. Voortgezette behandeling van de Mij- drechtsche Millioenenzaak voor het Am- sterdamsche Gerechtshof. De vergadering van de Ned. Herv. Pre- dikantenvereeniging. De verlaging van de monopoliehef- f in gen. Te Den Haag is heden de groote bloe mententoonstelling „De Hofstadbloem'1 geopend. De „Times" wijdt een belangrijk artikel aan de economische bemiddeling van Van Zeeland. De rechtsche .troepen vorderen gestat dig bij hun opmarsch in Biscaye. Een groote wijk van Manilla is tenger volge van brand verwoest. De „Giornale d' Italia" beschuldigt Frankrijk en Rusland van voortdurende schending der non-interventie. SNEEK (Pr. (Air.) SCHOONMAAKTIJD PALTHE TIJD door ons procédé stoomen en klenrophalen of oververven in andere tinten. Ook motecht maken van alle wollen weelsels. BLOEDARMOEDE BLEEKZUCHT en alle daaruit voort vloeiende ZWAKTETOESTANDEN Dr. H. NANNING'a HAEMOFERRIN (STAALH AEMATOGEEN) Uitstekend bloedvormend versterkingsmiddel. 12.60 p. 1/1 fle.ch II.60 p. 1/2 (Inch I. NAHN1NG'. Ck.a. F.britk. N.V, OEN HAAC Toestand der tertiaire wegen Regeering komt aan bezwaren tegemoet Aan de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer in zake het wetsontwerp tot wijziging motorrijtuigenbelastingwet en wet van den 6den October 1934 tot instelling van een verkeersfonds, inzonderheid met het oog op het belang der tertiaire wegen wordt het volgende ontleend: De omstandigheid, dat vrijwel algemeen ernstig bezwaar werd gemaakt tegen het voorstel om het aandeel van elk der pro vinciën in het ten bphoeve van de tertiaire wegen uit te trekken bedrag uitsluitend afhankelijk te stellen van de opbrengst der motorrijtuigen- en rijwielbelastingen in die provincie in het bogrootingsjaar. heeft do Regeering aanleiding gegeven, nogmaals ernstig te overwegen op welke wijze aan de geuite bezwaren zou kunnen worden tege moet gekomen. Dit kan geschieden door te bepalen, dat slechts de helft van dat aandeel op deze wijze wordt verdeeld, terwijl de andere helft wordt verdeeld in even redigheid tot de oppervlakte der ver schillende provinciën. Een nota van wijziging van het wetsont werp, waarbij het bovenstaande beginsel tot uitdrukking wordt gebracht, is bij deze Memorie gevoegd. Een overzicht van de bloemenpracht in de tentoonstellings hallen van Houtrust Grondig© en goedkope schriftelijke opleiding voor het

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1